23 вересня 2025 року Чернігів Справа № 620/1088/25
Чернігівський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Непочатих В.О., розглянувши в спрощеному позовному провадженні без повідомлення сторін в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Чернігівській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління ДПС у Чернігівській області, в якому просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Чернігівській області від 28.10.2024 № 947460-2410-2522-UA74100390000073425.
В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на те, що пункт 54 рішення Чернігівської міської ради № 34/VIII-27 від 13.09.2023, яким встановлено розмір орендної плати на рівні 12% нормативної грошової оцінки є незаконним. Зазначає, що після 19.08.2023 не укладав жодного договору оренди земельної ділянки з Чернігівською міською радою, а тому у відповідача були відсутні підстави для визначення суми податкового зобов'язання по орендній платі за земельну ділянку.
Відповідачем подано відзив, в якому просить відмовити позивачу у задоволенні позову та зазначає, що згідно абзацу першого пункту 287.1 статті 287 Податкового кодексу України власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою. За даними органу місцевого самоврядування та за даними Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна у користуванні фізичної особи ОСОБА_1 перебуває земельна ділянка з кадастровим номером 7410100000:01:036:0514 за адресою АДРЕСА_1 , площею 0,1462 га з цільовим призначенням - для будівництва та обслуговування будівель торгівлі.
Позивачем подано відповідь на відзив, та зазначено що строк дії договору оренди земельної ділянки № 4379 від 19.12.2022, кадастровий номер 7410100000:01:012:0287 за адресою АДРЕСА_1 , на якій розташована отримане позивачем у власність нерухоме майно, який було укладено між попереднім власником ОСОБА_2 та Чернігівською міською радою закінчився 19.08.2023. Зазначає, що був орендарем вказаної земельної ділянки з 20.03.2023 по 19.08.2023, але строк дії договору оренди земельної ділянки № 4379 від 19.12.2022 закінчився 19.08.2023, новий договір на земельну ділянку не укладався.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
20.03.2023 між ОСОБА_2 та ОСОБА_1 було укладено договір дарування, згідно якого позивачу передано у власність безоплатно капітальну будівлю (споруду) «Операторська розподільник», що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 (а.с. 16).
Відповідно до копії договору оренди земельної ділянки № 4379 від 07.09.2017, Чернігівською міською радою було передано земельну ділянку з кадастровим номером 7410100000:01:012:0287, площею 0,1462 га, за адресою АДРЕСА_1 , в оренду ОСОБА_2 до 29.06.2022 (а.с. 33-36).
Як слідує з копій платіжних інструкцій від 07.02.2024 № 268, від 06.03.2024 № 275, від 08.04.2024 № 287, від 09.05.2024 № 300, від 05.06.2024 № 307, від 04.07.2024 № 317, від 98.08.2024 № 334, від 05.09.2024 № 351, від 03.10.2024 № 361, від 06.11.2024 № 373, від 03.12.2024 № 384, від 07.01.2025 № 401, позивач сплачував за фактичне користування земельною ділянкою на умовах попереднього власника (а.с. 55-56).
Головним управлінням ДПС у Чернігівській області винесено податкове повідомлення-рішення від 28.10.2024 № 947460-2410-2522-UA74100390000073425, яким ОСОБА_1 нараховано орендну плату за землю 7410100000:01:036:0514 за 2024 рік в сумі 298970,66 грн. (а.с. 4).
Вважаючи вказане податкове повідомлення-рішення протиправним позивач звернувся до суду з даним позовом.
Даючи правову оцінку обставинам справи, суд зважає на таке.
Орендна плата для цілей розділу XII Податкового кодексу України - обов'язковий платіж за користування земельною ділянкою державної або комунальної власності на умовах оренди (підпункт 14.1.136 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України).
Відповідно до пунктів 288.1-288.4 статті 288 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.
Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний контролюючий орган про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни. Форма надання інформації затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики. Договір оренди земель державної і комунальної власності укладається за типовою формою, затвердженою Кабінетом Міністрів України. Платником орендної плати є орендар земельної ділянки. Об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.
Отже, орендна плата є обов'язковим платежем за користування земельною ділянкою комунальної власності на умовах оренди, нарахування якої здійснюється на підставі договору оренди земельної ділянки.
Згідно листа Управління земельних ресурсів Чернігівської міської ради від 13.06.2025 № 630/2-08/2025, зокрема, ОСОБА_1 рішенням Чернігівської міської ради «Про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, технічних документацій із землеустрою, надання, вилучення і передачу земельних ділянок юридичним і фізичним особам», ураховуючи договір дарування від 20.03.2023 № 1721, передано в оренду земельну ділянку (кадастровий номер 7410100000:01:012:0287), строком до 21.09.2028, площею 0,1462 га, по АДРЕСА_1 для будівництва та обслуговування будівель торгівлі.
На адресу ОСОБА_1 Управлінням земельних ресурсів Чернігівської міської ради неодноразово надсилалися примірники договору оренди для його укладення та подальшої реєстрації згідно вимог норм чинного законодавства України, проте такі дії не були вчинені громадянином, підписаний примірник не повертався, земельна ділянка (кадастровий номер 7410100000:01:012:0287), площею 0,1462 га, по АДРЕСА_1 , використовується ОСОБА_1 без правовстановлюючих документів.
Державний реєстр речових прав на нерухоме майно та Реєстр прав власності на нерухоме майно містять інформацію про реєстрацію 14.09.2017 права комунальної власності територіальної громади міста Чернігова в особі Чернігівської міської ради на земельну ділянку (кадастровий номер 7410100000:01:012:0287), площею 0,1462 га, по АДРЕСА_1 , реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 1354213574101.
Щодо ОСОБА_1 відсутні реєстраційні дані про право користування вказаною земельною ділянкою (а.с. 123-124).
У відповідності до частини першої статті 125 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
За вказаних обставин, враховуючи, що станом на момент виникнення спірних відносин договір оренди між позивачем та Чернігівською міською радою не був підписаний, доказів державної реєстрації права оренди земельної ділянки в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно в матеріалах справи відсутні, суд приходить до висновку, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення від 28.10.2024 № 947460-2410-2522-UA74100390000073425 є протиправним та підлягає скасуванню.
Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, приходить до висновку, що позов ОСОБА_1 підлягає задоволенню повністю.
Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Тому, за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Чернігівській області на користь ОСОБА_1 підлягає стягненню сплачений ним при поданні позовної заяви судовий збір в розмірі 2989,80 грн.
Керуючись статтями 72-74, 77, 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС у Чернігівській області (вул. Реміснича, буд. 11, м. Чернігів, 14000, код ЄДРПОУ 44094124) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Чернігівській області від 28.10.2024 № 947460-2410-2522-UA74100390000073425.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Чернігівській області на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 2989,80 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 23.09.2025.
Суддя Василь НЕПОЧАТИХ