Рішення від 22.09.2025 по справі 600/5948/24-а

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 вересня 2025 р. м. Чернівці Справа № 600/5948/24-а

Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Анісімова О.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Буддеталь» до Головного Управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області про визнання протиправними дій,-

ВСТАНОВИВ:

І. РУХ СПРАВИ

1.1. Товариства з обмеженою відповідальністю «Буддеталь» (далі - позивач) звернулося до суду з позовом до Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області (далі - відповідач), в якому просить:

- визнати незаконною та скасувати державну реєстрацію в Державному земельному кадастрі земельної ділянки з кадастровим номером 7310136600:38:001:0105 розташованої м. Чернівці вулиця лейтенанта Маланчука Олександра, 40 площею 1,8017 га.

1.2. Ухвалою Чернівецького окружного адміністративного суду від 27.12.2024 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

1.3. Ухвалою Чернівецького окружного адміністративного суду 03.01.2025 року відмовлено у задоволенні клопотання представника Товариства з обмеженою відповідальністю «Буддеталь» про визнання протиправними дій про розгляд справи за правилами загального позовного провадження.

1.4. Ухвалою Чернівецького окружного адміністративного суду від 22.09.2025 року відмовлено у задоволенні клопотання представника Товариства з обмеженою відповідальністю «Буддеталь» про уточнення позовних вимог.

ІІ. ОБСТАВИНИ СПРАВИ ТА АРГУМЕНТИ СТОРІН

Позиція позивача

2.1. В обґрунтування позовних вимог, згідно заяв по суті та доданих до них матеріалів, представник позивача зазначає, що оскаржуваним рішенням відповідачем протиправно здійснено державну реєстрацію в Державному земельному кадастрі земельної ділянки з кадастровим номером 7310136600:38:001:0105 розташованої м. Чернівці вулиця лейтенанта Маланчука Олександра, 40 площею 1,8017 га., адже такій земельній ділянці помилково встановлено вказаній земельній ділянці цільове призначення - для будівництва та обслуговування будівель торгівлі (код 03.07). Проте, таке визначення цільового призначення не відповідає фактичному використанню земельної ділянки, а також об'єктам нерухомості, що на ній розташовані.

2.2. Також вказано, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Подільський земельний центр" технічну документацію із землеустрою щодо інвентаризації, на підставі якої було сформовано земельну ділянку комунальної власності за адресою вул. лейтенанта Олександра Маланчука м. Чернівці площею 1,8017 га з кадастровим номером 7310136600:38:001:0105 для будівництва та обслуговування будівель торгівлі (код 03.07), виготовлена з порушенням вимог чинного законодавства України, оскільки згідно експлікації угідь в межах плану було відображено землі під соціально-культурними об'єктами (код угіддя 008.03).

2.3. Водночас, відповідно до містостобудівної документації коригування генерального плану міста Чернівців, затвердженої рішенням 48 сесії міської ради VI скликання від 27.03.2014 року № 1171, в складі якої розроблено схему зонування території міста Чернівці, зазначена земельна ділянка за адресою вул. лейтенанта Олександра Маланчука, 40 м. Чернівці розташована на території складів, баз та транспортних організацій (KC-4-зона передбачена для підприємств та споруд IV-V класу шкідливості.

2.4. При цьому, ТОВ «Подільський земельний кадастр», ЄДРПОУ 37971513 не внесено до кадастрового плану та матеріалів топографічної зйомки земельної ділянки з кадастровим номером 7310136600:38:001:0105 за адресою вул. лейтенанта Олександра Маланчука, 40 м. Чернівці площею 1,8017 га дані щодо об'єктів нерухомості, що знаходяться на земельній ділянці з кадастровим номером 7310136600:38:001:0105 за адресою вул. лейтенанта Олександра Маланчука, 40 м. Чернівці площею 1,8017 га - виробничий цех літ. А площею 1929,20 кв.м, лісопильня літ. Б площею 257,20 кв.м, склад літ. В площею 488,10 кв.м, арматурний цех літ. Г площею 188,0 кв.м, компресорна літ. Д площею 38,0 кв.м, розчинний бетонний вузол літ. Е площею 20,40 кв.м, навіс літ. Ж, прохідна літ. З площею 15,80 кв.м, склад літ. И площею 33,50 кв.м, склад літ. К площею 102,30 кв.м, навіс літ. Л, склад літ. П, пропарочна камера І, трансформаторна підстанція III, ворота №1-5, огорожа № 6-7, залізнична колія.

2.5. Окрім цього, ТОВ «Подільський земельний кадастр» ЄДРПОУ 37971513, в порушення статті 198 Земельного кодексу України не проведено погодження меж земельної ділянки кадастровий номер 7310136600:38:001:0105 за адресою вул. лейтенанта Олександра Маланчука, 40 м. Чернівці з суміжними власниками та землекористувачами (в тому числі і з ТОВ «Буддеталь»).

2.6. Враховуючи вищевикладене, ТОВ «Буддеталь» вважає, що ТОВ «Подільський земельний кадастр», ЄДРПОУ 37971513 подало на реєстрацію до відділу № 1 Управління надання адміністративних послуг Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області міської ради технічну документацію із землеустрою земельної ділянки комунальної власності, яка не відповідає вимогам чинного законодавства України (ст. 198 Земельного кодексу України та ст. 34 Закону України «Про земельний кадастр»), що призвело до невірного визначення цільового призначення земельної ділянку комунальної власності за адресою вул. лейтенанта Маланчука Олександра,40, площею 1,8017 та з кадастровим номером 7310136600:38:001:0105 для будівництва обслуговування будівель торгівлі (код 03.07)

Аргументи відповідача

2.7. Представник відповідача, згідно відзиву на позовну заяву та інших заяв по суті справи, заперечує щодо задоволення позову з огляду на наступне.

2.8. Так стосовно відсутності на кадастровому плані земельної ділянки існуючих об'єктів нерухомості, які належать на праві власності позивачу, то зауважує, що державний кадастровий реєстратор здійснюючи державну реєстрацію земельної ділянки не має технічної можливості виявляти такі розбіжності, однак на кадастровому плані, який є додатком до витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 28.11.2023 № НВ-2600684382023 вказані об'єкти нерухомості відображені, що свідчить про суперечність тверджень Позивача та наявними у справі доказами. При цьому, відповідальність за якість робіт із землеустрою та відповідність технічної документації чинному законодавству, на основі якої вносяться відомості до Державного земельного кадастру несе розробник документації із землеустрою .

2.9. Щодо визначення складу угідь, то наголошує, що позивач фактично стверджує, що Чернівецькою міською радою при проведенні інвентаризації невірно визначено цільове призначення спірної земельної ділянки, однак знову ж, таке рішення приймалось не державним кадастровим реєстратором. При цьому, чинне законодавство надає можливість Позивачу, який є належним землекористувачем, а саме відповідно до рішення Чернівецької міської ради 52 сесія VІІІ скликання від 04.09.2024 № 1945 є орендарем спірної земельної ділянки самостійно без погодження органу місцевого самоврядування змінювати цільове призначення земельної ділянки.

2.10. Щодо відсутності погодження меж суміжними землекористувачами, то вказує, що у постанові Верховний Суд у складі Об'єднаної Палати Касаційного цивільного суду від 23 січня 2019 року у справі № 580/168/16-ц (провадження № 61-19526сво18) дійшов висновку, що погодження меж є виключно допоміжною стадією у процедурі приватизації земельної ділянки, спрямованою на те, щоб уникнути необов'язкових технічних помилок. Підписання акта погодження меж самостійного значення не має, воно не призводить до виникнення, зміни або припинення прав на земельну ділянку, як і будь-яких інших прав у процедурі приватизації. Непогодження меж земельної ділянки із власником та/або землекористувачем не може слугувати підставою для відмови відповідної місцевої ради в затвердженні технічної документації, за умови правомірних дій кожного із землекористувачів чи землевласників.

2.11. Щодо неналежного відповідача, то наголошує, що державні кадастрові реєстратори Відділу № 1 Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області виключно за принципом випадковості розглядають заяви щодо державної реєстрації земельних ділянок на території України. Після завершення опрацювання заяви державний кадастровий реєстратор Відділу № 1 Головного управління вже немає доступу до заяв, які він розглядав за принципом випадковості, а тому Головне управління позбавлене технічної можливості скасовувати державну реєстрацію земельних ділянок не на території Івано-Франківської області. Виключно державні кадастрові реєстратори Головного управління Держгеокадастру у Чернівецькій області мають повний доступ до всіх заяв щодо реєстрації земельних ділянок та можливість скасовувати таку реєстрацію на території Чернівецької області. Отже, Головне управління не може бути належним відповідачем по цій справі, оскільки Позивач в підставах позову не вказує в чому полягає незаконності дій Головного управління, а навпаки обґрунтовує незаконність дій Чернівецької міської ради при визначенні цільового призначення спірної земельної ділянки та неякісне виконання робіт сертифікованим інженером землевпорядником, які на думку Головного управління і повинні бути належними відповідачами в даній справі. Крім цього навіть у разі задоволення даного позову, Головне управління позбавлене технічної можливості виконати таке рішення суду.

ІІІ. ОБСТАВИНИ ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ

3.1. Дослідженням матеріалів справи та згідно аргументів сторін судом встановлено, рішенням 6 сесії VIII скликання Чернівецької міської ради від 31.05.2021 №272 «Про проведення робіт із землеустрою щодо інвентаризації земель міста Чернівці» вирішено, зокрема: провести роботи із землеустрою щодо інвентаризації земель міста Чернівці; суб'єктам господарювання, які мають в користуванні земельні ділянки в межах території на якій пропонується провести інвентаризацію земель, забезпечувати доступ до об'єктів інвентаризації та надавати виконавцю робіт інформацію стосовно документів, що посвідчують право користування чи власності земельної ділянки; дозволено Департаменту містобудівного комплексу та земельних відносин міської ради виступити замовником технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель.

3.2. Пунктом 7 рішення 36 сесії VIII скликання Чернівецької міської ради від 31.08.2023 №1401 «Про постійне користування земельними ділянками» вирішено: вважати припиненим право постійного користування відособленому підрозділу «Буддеталь» виробничого об'єднання «Кварц» земельною ділянкою за адресою вул. лейтенанта Олександра Маланчука, 40, площею 1,8245 га, для виробничих потреб, що посвідчене державним актом на право постійного користування землею від 15.06.199 р. №1130, у зв'язку з припиненням діяльності та набуття іншою особою права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, які розташовані на земельній ділянці.

Рекомендовано ТОВ «Буддеталь» до 01.10.2023 звернутися до департаменту надання адміністративних послуг міської ради із відповідною заявою щодо оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку за адресою вул. Маланчука Олександра, 40 (пункт 7.1 ).

3.3. 09.10.2023 ТОВ «Буддеталь» було подано заяву до Департаменту урбаністики та архітектури Чернівецької міської ради про надання дозволу на розробку проектів відведення земельної ділянки за адресою м. Чернівці, вул. лейтенанта Олександра Маланчука, 40.

3.4. 13.12.2023 Департамент урбаністики та архітектури Чернівецької міської ради направив на адресу позивача лист №24/01-08/1-4342, в якому зазначено, що рішенням Чернівецької міської ради від 30.11.2023 №1548 проект рішення щодо надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки за адресою м. Чернівці, вул. лейтенанта Олександра Маланчука, 40, орієнтовною площею 1,8245 га направлено на доопрацювання постійної комісії з питань земельних відносин, архітектури та будівництва Чернівецької міської ради.

3.5. Відповідно до рішення Чернівецької міської ради 52 сесія VІІІ скликання від 04.09.2024 року № 1945 надано ТОВ "Буддеталь" земельну ділянку за адресою м. Чернівці, вул. лейтенанта Олександра Маланчука, 40, орієнтовною площею 1,8017 га в оренду терміном на 3 роки для будівництва будівель торгівлі (код 03.07) (для обслуговування нежитлових приміщень).

3.6. Поряд з цим, 15.02.2022 між Департаментом урбаністики та архітектури Чернівецької міської ради та Товариством з обмеженою відповідальністю «Подільський земельний центр» укладено договір №1 на закупівлю послуг (послуги з розроблення технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель території міста Чернівці із застосуванням геоінформаційних технологій та наповнення ГІС даними, отриманими в результаті надання послуг).

3.7. 28.11.2023 відділ №1 Управління надання адміністративних послуг Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області здійснив державну реєстрацію в Державному земельному кадастрі земельної ділянки за адресою м. Чернівці, вул. лейтенанта Олександра Маланчука, 40, площею 1,8017 га, кадастровий номер 7310136600:38:001:0105, категорія земель - землі житлової та громадської забудови, вид цільового призначення - для будівництва та обслуговування будівель торгівлі (код 03.07). Інформація про документацію із землеустрою, на підставі якої здійснена державна реєстрація земельної ділянки технічна документація із землеустрою щодо інвентаризації земель від 01.06.2023, ТОВ «ПоділляЗемЦентр»

3.8. У подальшому, рішенням 41 сесії VIII скликання Чернівецької міської ради від 25.01.2024 №1623 «Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель» вирішено, зокрема: затвердити технічну документацію із землеустрою щодо інвентаризації земель та віднести земельні ділянки до відповідної категорії земель, виду цільового призначення земельних ділянок згідно з додатком до цього рішення.

У пункті 514 додатку до рішення міської ради VIII скликання від 25.01.2024 №1623 зазначено про земельну ділянку за адресою вул. лейтенанта Олександра Маланчука, 40, м. Чернівці, з кадастровим номером 7310136600:38:001:0105, яку віднесено до категорій земель землі житлової та громадської забудови, вид цільового призначення - для будівництва та обслуговування будівель торгівлі (код 03.07).

04.06.2024 Департамент урбаністики та архітектури Чернівецької міської ради повідомив ТОВ «Буддеталь» про прийняте рішення 41 сесії VIII скликання Чернівецької міської ради від 25.01.2024 №1623.

3.9. Згідно з інформацією з Реєстру речових прав на нерухоме майно (довідка від 23.01.2025 року №409290469) власником земельної ділянки за адресою вул. лейтенанта Олександра Маланчука, 40 м. Чернівці визначено Чернівецьку міську раду; державну реєстрацію здійснено державним реєстратором Сілічевою А.І. (рішення про державну реєстрацію №71439722 від 05.02.2024 року; документи, подані для державної реєстрації - рішення органу місцевого самоврядування від 25.01.2024 №1623).

3.10. Судом також встановлено, що в матеріалах справи наявна службова записка заступника директора Департаменту урбаністики та архітектури Чернівецької міської ради Дмитра Домітрюка, в якій зазначено, що відповідно до містостобудівної документації коригування генерального плану міста Чернівців, затвердженої рішенням 48 сесії міської ради VI скликання від 27.03.2014 року № 1171, в складі якої розроблено схему зонування території міста Чернівці, зазначена земельна ділянка за адресою вул. лейтенанта Олександра Маланчука, 40 м. Чернівці розташована на території складів, баз та транспортних організацій (KC-4-зона передбачена для підприємств та споруд IV-V класу шкідливості). В зоні КС-4 не передбачено розміщення будівель для виробничих потреб.

ІV. РЕЛЕВАНТНІ ДЖЕРЕЛА ПРАВА ТА ПОЗИЦІЯ СУДУ

4.1. Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.

Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

4.2. Отже, суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.

4.3. Згідно частин першої та другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

4.4. Процедура й підстави внесення відповідних відомостей до Державного земельного кадастру врегульовані Законом України «Про Державний земельний кадастр» № 3613-VI від 07.07.2011 року (далі - Закон № 3613-VI) та Порядком ведення Державного земельного кадастру, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2012 року №1051 (далі - Порядок № 1051).

4.5. У Земельному кодексі України закріплено, що власник не може бути позбавлений права власності на земельну ділянку, крім випадків, передбачених цим Кодексом та іншими законами України (частина 1 статті 153 ЗК України).

4.6. Відповідно до частини 2 статті 90 ЗК України порушені права власників земельних ділянок підлягають відновленню в порядку, встановленому законом. Згідно зі статтею 152 ЗК України держава забезпечує громадянам та юридичним особам рівні умови захисту прав власності на землю.

Власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків. Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом: а) визнання прав; б) відновлення стану земельної ділянки, який існував до порушення прав, і запобігання вчиненню дій, що порушують права або створюють небезпеку порушення прав; в) визнання угоди недійсною; г) визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування; ґ) відшкодування заподіяних збитків; д) застосування інших, передбачених законом, способів.

4.7. Частинами 1-2 статті 158 ЗК України встановлено, що земельні спори вирішуються судами, органами місцевого самоврядування.

Виключно судом вирішуються земельні спори з приводу володіння, користування і розпорядження земельними ділянками, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб, а також спори щодо розмежування територій сіл, селищ, міст, районів та областей.

4.8. Відповідно до статті 1 Закону України «Про Державний земельний кадастр» від 07.07.2011 року № 3613-VI державний земельний кадастр - єдина державна геоінформаційна система відомостей про землі, розташовані в межах державного кордону України, їх цільове призначення, обмеження у їх використанні, а також дані про кількісну і якісну характеристику земель, їх оцінку, про розподіл земель між власниками і користувачами, про меліоративні мережі та складові частини меліоративних мереж.

Державна реєстрація земельної ділянки - внесення до Державного земельного кадастру передбачених цим Законом відомостей про формування земельної ділянки та присвоєння їй кадастрового номера.

4.9. У відповідності до частини 5 Закон № 3613-VI внесення відомостей до Державного земельного кадастру та користування такими відомостями здійснюється виключно на підставі та відповідно до цього Закону.

4.10. Згідно з частиною 1 статті 9 Закону № 3613-VI внесення відомостей до Державного земельного кадастру і надання таких відомостей здійснюються державними кадастровими реєстраторами центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

4.11. Згідно із частиною 4 статті 9 Закону № 3613-VI кадастровий реєстратор: здійснює реєстрацію заяв про внесення відомостей до Державного земельного кадастру, надання таких відомостей; перевіряє відповідність поданих документів вимогам законодавства; формує поземельні книги на земельні ділянки, вносить записи до них, забезпечує зберігання таких книг; здійснює внесення відомостей до Державного земельного кадастру або надає відмову у їх внесенні; присвоює кадастрові номери земельним ділянкам; надає відомості з Державного земельного кадастру та відмову у їх наданні; здійснює виправлення помилок у Державному земельному кадастрі; передає органам державної реєстрації речових прав на нерухоме майно відомості про земельні ділянки.

4.12. Відповідно до частин 6-7 статті 9 Закону № 3613-VI державний кадастровий реєстратор має доступ до всіх відомостей Державного земельного кадастру, самостійно приймає рішення про внесення відомостей до нього, надання таких відомостей, про відмову у здійсненні таких дій. Втручання будь-яких органів, посадових і службових осіб, громадян чи їх об'єднань у діяльність Державного кадастрового реєстратора, пов'язану із здійсненням державної реєстрації земельних ділянок, забороняється.

4.13. Статтею 11 Закону № 3613-VI визначено, що відомості про об'єкти Державного земельного кадастру під час внесення їх до Державного земельного кадастру мають відповідати існуючим характеристикам об'єктів у натурі (на місцевості), визначеним з точністю відповідно до норм та правил, технічних регламентів.

4.14. Статтею 16 Закону № 3613-VI встановлено, що земельній ділянці, відомості про яку внесені до Державного земельного кадастру, присвоюється кадастровий номер. Кадастровий номер земельної ділянки є її ідентифікатором у Державному земельному кадастрі. Система кадастрової нумерації земельних ділянок є єдиною на всій території України. Кадастровий номер скасовується лише у разі скасування державної реєстрації земельної ділянки. Зміна власника чи користувача земельної ділянки, зміна відомостей про неї не є підставою для скасування кадастрового номера. Скасований кадастровий номер земельної ділянки не може бути присвоєний іншій земельній ділянці. Інформація про скасовані кадастрові номери земельних ділянок зберігається у Державному земельному кадастрі постійно.

4.15. Згідно частин 1, 2 статті 21 Закону № 3613-VI відомості про межі земельної ділянки вносяться до Державного земельного кадастру:

на підставі відповідної документації із землеустрою щодо формування земельних ділянок - у випадках, визначених статтею 79-1 Земельного кодексу України, при їх формуванні;

на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) - у разі встановлення (відновлення) меж земельної ділянки за її фактичним використанням відповідно до статті 107 Земельного кодексу України та у разі зміни меж суміжних земельних ділянок їх власниками;

на підставі технічної документації із землеустрою щодо проведення інвентаризації земель - за результатами інвентаризації земель;

на підставі проектів землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв) - у разі виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв).

Відомості про цільове призначення земельних ділянок вносяться до Державного земельного кадастру:

а) щодо категорії земель:

на підставі відповідної документації із землеустрою, що розробляється при формуванні земельних ділянок, - щодо земельних ділянок, які формуються;

на підставі заяви власника (розпорядника, у визначених законом випадках - користувача) земельної ділянки та комплексного плану просторового розвитку території територіальної громади, генерального плану населеного пункту - щодо земельних ділянок, цільове призначення яких змінюється на підставі такої документації;

на підставі технічної документації із землеустрою - щодо інвентаризації земель;

б) щодо виду цільового призначення в межах певної категорії земель:

на підставі відповідної документації із землеустрою, що розробляється при формуванні земельних ділянок, - щодо земельних ділянок, які формуються;

на підставі заяви власника (розпорядника, у визначених законом випадках - користувача) земельної ділянки відповідно до комплексного плану просторового розвитку території територіальної громади, генерального плану населеного пункту.

У разі, якщо законом встановлена обов'язковість погодження зміни цільового призначення земельної ділянки з органом виконавчої влади, органом місцевого самоврядування, фізичною, юридичною особою та/або відшкодування втрат лісогосподарського виробництва, до заяви про внесення до Державного земельного кадастру відомостей про зміну цільового призначення (категорії земель та/або виду її цільового призначення) земельної ділянки додаються документи, що підтверджують таке погодження та/або забезпечення виконання зобов'язання з відшкодування втрат лісогосподарського виробництва, у вигляді гарантії.

4.16. За змістом ст. 22 Закону № 3613-VI документи, які є підставою для внесення відомостей до Державного земельного кадастру, мають відповідати законодавству.

4.17. У відповідності до частин 3-4 статті 24 Закону № 3613-VI державна реєстрація земельних ділянок здійснюється за заявою, серед іншого, особи, якій за рішенням органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування надано дозвіл на розроблення документації із землеустрою, що є підставою для формування земельної ділянки при передачі її у власність чи користування із земель державної чи комунальної власності, або уповноваженої нею особи.

4.18. Відповідно до частини 6 статті 24 Закону № 3613-VI підставою для відмови у здійсненні державної реєстрації земельної ділянки є: подання заявником документів, передбачених частиною четвертою цієї статті, не в повному обсязі; невідповідність поданих документів вимогам законодавства; знаходження в межах земельної ділянки, яку передбачається зареєструвати, іншої земельної ділянки або її частини.

4.19. Частиною 10 статті 24 Закону № 3613-VI встановлено, що державна реєстрація земельної ділянки скасовується Державним кадастровим реєстратором, який здійснює таку реєстрацію, у разі:

1) поділу чи об'єднання земельних ділянок;

2) якщо протягом одного року з дня здійснення державної реєстрації земельної ділянки речове право на неї не зареєстровано з вини заявника;

3) ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки.

Ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки допускається виключно з одночасним припиненням таким рішенням усіх речових прав, їх обтяжень, зареєстрованих щодо земельної ділянки (за наявності таких прав, обтяжень). Ухвалення судом рішення про визнання нечинним рішення органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою, за якою була сформована земельна ділянка, щодо якої виникли речові права, а також про скасування державної реєстрації такої земельної ділянки, що допускається за умови визнання нечинним рішення про затвердження такої документації (за його наявності) та припинення таких прав (за їх наявності).

4.20. Відповідно статті 28 Закону України «Про землеустрій» від 22.05.2003 року № 858-IV (далі - Закон № 858-IV) розробники документації із землеустрою зобов'язані дотримуватися законодавства України, що регулює земельні відносини, відносини у сфері охорони навколишнього природного середовища, оцінки впливу на довкілля, а також норм і правил при здійсненні землеустрою; інформувати зацікавлених осіб про здійснення землеустрою.

4.21. Вимогами статті 29 Закону № 858-IV передбачені загальні вимоги до змісту документації із землеустрою.

Так, документація із землеустрою у складі текстових матеріалів обов'язково містить пояснювальну записку, в якій зазначаються підстава проведення землеустрою (у тому числі рішення органу державної влади, органу місцевого самоврядування, на підставі якого здійснюється розроблення документації із землеустрою);

- основні відомості про об'єкт (об'єкти) землеустрою;

- використані розробником нормативно-правові акти з питань здійснення землеустрою;

- використані розробником норми і правила у сфері землеустрою;

- використані розробником документи Державного фонду документації із землеустрою та оцінки земель;

- використані розробником відомості Державного земельного кадастру, а також Державного реєстру земель у разі внесення до Державного земельного кадастру відомостей про земельні ділянки, сформовані до 2013 року;

- використані розробником відомості Державного картографо-геодезичного фонду;

- використана розробником затверджена містобудівна документація, а також викопіювання із такої документації;

- опис процедури виконання топографо - геодезичних робіт (у разі їх виконання);

- опис та обґрунтування проектного рішення;

- інформація про проведення ґрунтових, геоботанічних та інших обстежень земель при здійсненні землеустрою (у разі їх проведення);

- інформація про наявні в межах об'єкта землеустрою будівлі, споруди та речові права на них (у разі формування земельних ділянок, внесення відомостей про земельну ділянку до Державного земельного кадастру);

- інформація про наявні в межах об'єкта землеустрою обмеження у використанні земель (у разі формування земельних ділянок, внесення до Державного земельного кадастру відомостей про сформовану земельну ділянку, обмеження у використанні земель) із зазначенням підстави встановлення таких обмежень;

- виконавець робіт із землеустрою, його технічне і технологічне забезпечення;

- умови щодо зняття та перенесення ґрунтового покриву земельних ділянок (у разі порушення ґрунтового покриву земельних ділянок у результаті реалізації проектного рішення);

- інформація про виконання передбачених законом вимог щодо погодження документації із землеустрою;

- інформація про дотримання вимог закону щодо погодження поділу, об'єднання, вилучення земельних ділянок.

4.22. Положеннями статті 55 Закону № 858-IV передбачено, що технічна документація із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) включає: завдання на складання технічної документації із землеустрою; пояснювальну записку; матеріали топографо-геодезичних робіт; кадастровий план земельної ділянки; перелік обмежень у використанні земельної ділянки; відомості про встановлені межові знаки.

4.23. Суд зазначає, що Постановою Кабінету Міністрів України від 14 січня 2015 року № 15 затверджено Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру.

4.24. Відповідно до пункту 1 цього Положення Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства і який реалізує державну політику у сфері топографо-геодезичної і картографічної діяльності, земельних відносин, землеустрою, у сфері Державного земельного кадастру, державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі в частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів.

4.25. Держгеокадастр відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, розпоряджається землями державної власності сільськогосподарського призначення в межах, визначених Земельним кодексом України, безпосередньо або через визначені в установленому порядку його територіальні органи (підпункт 31 пункту 4 Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру).

4.26. Верховний Суд у постанові від 11.03.2024 року у справі № 480/749/23 висловив позицію, що державна реєстрація земельної ділянки шляхом внесення до Державного земельного кадастру передбачених законом відомостей про формування земельної ділянки та присвоєння їй кадастрового номера є результатом реалізації органами Держгеокадастру належних їм контрольних функцій у сфері управлінської діяльності.

4.27. Зміст вищенаведених норм також свідчить, що державна реєстрація земельної ділянки у Державному земельному кадастрі не є тотожним поняттю «державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», вжитому у пункті 1 статті 1 Закону України від 01 липня 2004 року № 1952-IV «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень». Така правова позиція відображена у постанові Верховного Суду від 27 липня 2022 року у справі № 640/10412/21.

4.28. Прийняття рішення щодо державної реєстрації земельної ділянки або відмови у здійсненні такої реєстрації саме собою не породжує виникнення жодних речових прав на цю земельну ділянку (правова позиція, викладена у постанові Верховного Суду від 04 травня 2022 року у справі № 817/154/18).

4.29. Верховний Суд у постанові від 20 травня 2022 року у справі № 802/1840/18-а сформував схожий висновок щодо застосування норм права у подібних правовідносинах про те, що дії стосовно державної реєстрації земельної ділянки спрямовані для визначення земельної ділянки як об'єкта цивільних прав та не стосуються реєстрації речових прав на неї.

4.30. У цій справі позивач вирішив захистити свої права та законні інтереси шляхом скасування державної реєстрації земельної ділянки у Державному земельному кадастрі у судовому порядку, а саме зобов'язання відповідача на підставі рішення суду вчинити дії щодо скасування державної реєстрації земельної ділянки у Державному земельному кадастрі

4.31. Процедура та вимоги щодо ведення Державного земельного кадастру визначені Порядком ведення Державного земельного кадастру, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2012 року № 1051 (далі - Порядок 1051).

4.32. Згідно пункту 67 Порядку № 1051 внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру здійснюється виключно на підставі та відповідно до Закону України "Про Державний земельний кадастр" та цього Порядку.

Забороняється вимагати для внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру надання документів та здійснення дій, прямо не передбачених Законом України "Про Державний земельний кадастр".

4.33. Згідно пункту 107 Порядку №1051 державна реєстрація земельної ділянки здійснюється під час її формування за результатами складення документації із землеустрою після її погодження у встановленому порядку та до прийняття рішення про її затвердження органом державної влади або органом місцевого самоврядування (у разі, коли згідно із законом така документація підлягає затвердженню таким органом) шляхом відкриття Поземельної книги на таку земельну ділянку відповідно до пунктів 49-54 цього Порядку.

4.34. Відповідно пункту 109 Порядку №1051 державна реєстрація земельної ділянки здійснюється за заявою: 1) особи, якій за рішенням органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування надано дозвіл на розроблення документації із землеустрою, що є підставою для формування земельної ділянки у разі її передачі у власність чи користування із земель державної чи комунальної власності, або уповноваженої нею особи; 2) власника земельної ділянки, користувача земельної ділянки державної чи комунальної власності (у разі поділу чи об'єднання раніше сформованих земельних ділянок) або уповноваженої ними особи; 3) органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування (у разі формування земельних ділянок відповідно державної чи комунальної власності); 4) замовника технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель (у разі внесення до Державного земельного кадастру за результатами проведення інвентаризації земель масиву земель сільськогосподарського призначення відомостей про земельну ділянку, що входить до такого масиву); 5) власника земельної частки (паю) або його спадкоємця (у разі формування земельної ділянки в порядку виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв); 6) особи, визначеної частиною першою статті 118 Земельного кодексу України, у тому числі власника нерухомого майна (будівлі, споруди), розташованої на земельній ділянці, що надається (передається) із земель державної чи комунальної власності, або його спадкоємця.

4.35. Пунктом 110 Порядку №1051 встановлено, що для державної реєстрації земельної ділянки Державному кадастровому реєстраторові, який здійснює таку реєстрацію, в електронній формі подаються: 1) заява про державну реєстрацію земельної ділянки за формою згідно з додатком 22; 2) документація із землеустрою, що є підставою для формування земельної ділянки; 3) електронний документ.

4.36. Пунктом 111 Порядку №1051 передбачено, що Державний кадастровий реєстратор для здійснення державної реєстрації земельної ділянки протягом 14 календарних днів з дня реєстрації відповідної заяви перевіряє: 1) відповідність поданих документів вимогам, передбаченим пунктом 67 цього Порядку; 2) електронний документ відповідно до пункту 74 цього Порядку; 3) наявність документа, що підтверджує згоду органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування, фізичної чи юридичної особи про поділ, об'єднання земельних ділянок, з нотаріально засвідченою справжністю підпису на такому документі - у разі, коли відповідно до закону поділ, об'єднання земельних ділянок здійснюються за погодженням з органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, фізичними чи юридичними особами.

4.37. Згідно пункту 114 Порядку №1051 державна реєстрація земельної ділянки скасовується Державним кадастровим реєстратором, який здійснює таку реєстрацію, у разі:

1) поділу чи об'єднання земельних ділянок - на підставі заяви про державну реєстрацію земельних ділянок, які утворилися в результаті такого поділу чи об'єднання;

2) коли протягом одного року з дня здійснення державної реєстрації земельної ділянки речове право на неї не зареєстроване з вини заявника, - на підставі інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, отриманої шляхом безпосереднього доступу до зазначеного Реєстру;

3) ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки, яке набрало законної сили в установленому законодавством порядку.

У разі скасування державної реєстрації з підстав, зазначених у підпунктах 2, 3 цього пункту, Державний кадастровий реєстратор у десятиденний строк повідомляє про це за формою згідно з додатком 23 особу, за заявою якої здійснено державну реєстрацію земельних ділянок, а в разі наявності зареєстрованих речових прав на неї - суб'єктів таких прав.

4.38. Відповідно пунктів 116-118 Порядку №1051 внесення до Державного земельного кадастру відомостей (змін до них) про зареєстровану земельну ділянку, зазначених у пункті 24 цього Порядку, здійснюється Державним кадастровим реєстратором, обраним за допомогою програмного забезпечення Державного земельного кадастру за принципом випадковості, шляхом внесення таких відомостей до відповідної Поземельної книги.

У разі коли до Державного земельного кадастру вносяться відомості (зміни до них) про зареєстровану раніше земельну ділянку, на яку відповідно до цього Порядку Поземельна книга не відкривалася, такі відомості (зміни до них) вносяться до неї після її відкриття відповідно до пунктів 49-54 цього Порядку.

Відомості (зміни до них) про зареєстровані земельні ділянки вносяться до Державного земельного кадастру в разі внесення: 1) змін до відомостей про земельну ділянку, на яку відповідно до цього Порядку відкрито Поземельну книгу; 2) нових (додаткових) відомостей про земельну ділянку, на яку відповідно до цього Порядку відкрито Поземельну книгу; 3) змін до відомостей про земельну ділянку, на яку відповідно до цього Порядку Поземельна книга не відкривалася, та/або нових (додаткових) відомостей про земельну ділянку.

Внесення до Поземельної книги відомостей (змін до них) про зареєстровану земельну ділянку (крім випадків, зазначених у пункті 119 цього Порядку) здійснюється за заявою власника земельної ділянки, користувача земельної ділянки державної чи комунальної власності відповідно до документації, що є підставою для внесення відповідних відомостей (змін до них) (крім випадків внесення відомостей про зміну виду цільового призначення).

4.39. Відповідно пунктів 120-121 Порядку №1051 внесення до Поземельної книги змін до відомостей про зареєстровану земельну ділянку здійснюється Державним кадастровим реєстратором шляхом: 1) внесення до відповідного розділу Поземельної книги в електронній (цифровій) формі записів про внесення змін до відповідних відомостей за власним кваліфікованим електронним підписом; 2) проставлення на аркуші Поземельної книги в паперовій формі, до відомостей якої вносяться зміни, позначки про внесення змін до відомостей за формою згідно з додатком 24; 3) виготовлення нового аркуша Поземельної книги в електронній (цифровій) та паперовій формі із зміненими відомостями та долучення такого аркуша до відповідної Поземельної книги для його зберігання разом з нею.

Для внесення до відомостей про земельну ділянку змін щодо складу угідь, меліоративної мережі, складової частини меліоративної мережі, до території обслуговування якої включена земельна ділянка, нормативної грошової оцінки, відомостей про заходи щодо охорони земель і ґрунтів, а також до відомостей про межі земельної ділянки (у разі їх встановлення (відновлення) за фактичним використанням земельної ділянки) Державному кадастровому реєстраторові подаються: 1) заява за формою згідно з додатком 12; 2) оригінал документації із землеустрою або оцінки земель, яка є підставою для внесення таких змін; 3) електронний документ.

4.40. Аналіз наведених норм матеріального права свідчить про те, що Законом № 3613-VI та Порядком №1051 чітко встановлено повноваження саме державного кадастрового реєстратора на проведення реєстраційних дій в Державному земельному кадастрі, зокрема і щодо скасування реєстрації земельної ділянки.

4.41. У цій справі судом встановлено, що 28.11.2023 відділ №1 Управління надання адміністративних послуг Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області здійснив державну реєстрацію в Державному земельному кадастрі земельної ділянки за адресою м. Чернівці, вул. лейтенанта Олександра Маланчука, 40, площею 1,8017 га, кадастровий номер 7310136600:38:001:0105, категорія земель - землі житлової та громадської забудови, вид цільового призначення - для будівництва та обслуговування будівель торгівлі (код 03.07). Інформація про документацію із землеустрою, на підставі якої здійснена державна реєстрація земельної ділянки технічна документація із землеустрою щодо інвентаризації земель від 01.06.2023, ТОВ «ПоділляЗемЦентр».

4.42. У подальшому, рішенням 41 сесії VIII скликання Чернівецької міської ради від 25.01.2024 №1623 «Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель» вирішено, зокрема: затвердити технічну документацію із землеустрою щодо інвентаризації земель та віднести земельні ділянки до відповідної категорії земель, виду цільового призначення земельних ділянок згідно з додатком до цього рішення.

У пункті 514 додатку до рішення міської ради VIII скликання від 25.01.2024 №1623 зазначено про земельну ділянку за адресою АДРЕСА_1 , з кадастровим номером 7310136600:38:001:0105, яку віднесено до категорій земель землі житлової та громадської забудови, вид цільового призначення - для будівництва та обслуговування будівель торгівлі (код 03.07).

4.43. Згідно з інформацією з Реєстру речових прав на нерухоме майно (довідка від 23.01.2025 року №409290469) власником земельної ділянки за адресою АДРЕСА_1 визначено Чернівецьку міську раду; державну реєстрацію здійснено державним реєстратором Сілічевою А.І. (рішення про державну реєстрацію №71439722 від 05.02.2024 року; документи, подані для державної реєстрації - рішення органу місцевого самоврядування від 25.01.2024 №1623).

4.44. У цій справі, доводи представника позивача фактично зводяться до протиправного, на переконання позивача, формування технічної документації Товариством з обмеженою відповідальністю «Подільський земельний центр», на підставі якої земельну ділянку було віднесено до відповідної категорії земель, виду цільового призначення та зареєстровано у Державному земельному кадастрі.

4.45. Так, суд звертає увагу на те, що державна реєстрацію в Державному земельному кадастрі земельної ділянки за адресою м. Чернівці, вул. лейтенанта Олександра Маланчука, 40, площею 1,8017 га, кадастровий номер 7310136600:38:001:0105 мала місце ще 28.11.2023, при цьому, категорія земель визначена - землі житлової та громадської забудови, вид цільового призначення - для будівництва та обслуговування будівель торгівлі (код 03.07).

4.46. Однак, відповідно до містостобудівної документації коригування генерального плану міста Чернівців, затвердженої рішенням 48 сесії міської ради VI скликання від 27.03.2014 року № 1171, в складі якої розроблено схему зонування території міста Чернівці, зазначена земельна ділянка за адресою вул. лейтенанта Олександра Маланчука, 40 м. Чернівці розташована на території складів, баз та транспортних організацій (KC-4-зона передбачена для підприємств та споруд IV-V класу шкідливості).

4.47. Чернівецькою міською радою до часу здійснення державної реєстрації в Державному земельному кадастрі земельної ділянки за адресою м. Чернівці, вул. лейтенанта Олександра Маланчука, 40, площею 1,8017 га, кадастровий номер 7310136600:38:001:0105 рішення про зміну цільового призначення земельної ділянки з кадастровим номером 7310136600:38:001:0105 не приймалось та зміни до генерального плану міста Чернівців по цьому питанню не вносились.

4.48. Лише рішенням 41 сесії VIII скликання Чернівецької міської ради від 25.01.2024 №1623 «Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель» вирішено, зокрема: затвердити технічну документацію із землеустрою щодо інвентаризації земель та віднести земельні ділянки до відповідної категорії земель, виду цільового призначення земельних ділянок згідно з додатком до цього рішення. У пункті 514 додатку до рішення міської ради VIII скликання від 25.01.2024 №1623 зазначено про земельну ділянку за адресою вул. лейтенанта Олександра Маланчука, 40, м. Чернівці, з кадастровим номером 7310136600:38:001:0105, яку віднесено до категорій земель землі житлової та громадської забудови, вид цільового призначення - для будівництва та обслуговування будівель торгівлі (код 03.07).

4.49. Таким чином суд дійшов висновку, що реєстрація земельної ділянки з кадастровим номером 7310136600:38:001:0105 та внесення відомостей щодо її цільового призначення в Державному земельному кадастрі за відсутності відповідного рішення Чернівецької міської ради про зміну цільового призначенні суперечить вимогам чинного законодавства.

4.50. Також, судом встановлено, що подана технічна документація із землеустрою щодо інвентаризації земель не відповідала вимогам Законів України «Про державний земельний кадастр» та «Про землеустрій», зокрема у тій частині, що розробником під час виготовлення технічної документації відносно земельної ділянки за адресою: вул. лейтенанта Олександра Маланчука, 40 м. Чернівці не перевірено факт наявності чи відсутності в натурі (на місцевості) будівель та споруд, в результаті чого до Державного земельного кадастру були внесені недостовірні відомості про земельну ділянку, що, як наслідок, призвело до порушення прав та/або законних інтересів позивача.

4.51. Суд наголошує, що позивач в даних правовідносинах не позбавлений права звернутись до відповідача для отримання дозволу на виготовлення технічної документації щодо зміни цільового призначення, з урахуванням об'єктів, які перебувають в його власності і виду діяльності, яка фактично здійснюється останнім по місцю земельної ділянки та з урахуванням містобудівної документації. Водночас, як Чернівецька міська рада (власник спірної земельної ділянки), так і Головне управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області (орган, що здійснив державну реєстрацію такої ділянки) мали діяти послідовно у питанні визначення цільової призначення земельної ділянки та здійсненні її державної реєстрації, дотримуючись як вимог законодавства так і містостобудівної документації коригування генерального плану міста Чернівців, затвердженої рішенням 48 сесії міської ради VI скликання від 27.03.2014 року №1171.

4.52. Зазначені обставини свідчить про наявність підстави для скасування Державним кадастровим реєстратором державної реєстрації земельної ділянки з кадастровим номером містостобудівної документації коригування генерального плану міста Чернівців, затвердженої рішенням 48 сесії міської ради VI скликання від 27.03.2014 року № 1171.

4.53. Таким чином, керуючись приписами статті 24 Закону №3613-VI та пункту 114 Порядку №1051, з метою захисту прав позивача, суд дійшов висновку про наявність підстав для скасування державної реєстрації в Державному земельному кадастрі земельної ділянки з кадастровим номером 7310136600:38:001:0105 за адресою: вул. лейтенанта Олександра Маланчука, 40, м. Чернівці.

4.54. Окремо, з метою уникнення суперечностей, суд вважає за необхідне зазначити, що саме у Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області, як органу, що здійснив державну реєстрацію земельної ділянки за адресою: вул. лейтенанта Олександра Маланчука, 40, м. Чернівці, згідно вимог пункту 114 Порядку №1051 виникає обов'язок у уразі скасування державної реєстрації з підстав, зазначених у підпунктах 2, 3 цього пункту, у десятиденний строк повідомити про це за формою згідно з додатком 23 особу, за заявою якої здійснено державну реєстрацію земельних ділянок, а в разі наявності зареєстрованих речових прав на неї - суб'єктів таких прав.

5.55. При цьому, суд вважає помилковими доводи представника у тій частині, що Головне управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області є неналежним відповідачем, адже державними реєстраторами відділу №1 Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області здійснено державну реєстрацію земельної ділянки з порушеннями, а відтак саме вказаному органу належить усунути такі порушення виконуючи рішення суду про скасування державної реєстрації земельної ділянки.

V. ВИСНОВКИ СУДУ

5.1. Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

5.2. Аналізуючи матеріали адміністративної справи у своїй сукупності, суд вважає, що позивачем доведено суду наявність дійсних підстав та безумовних підстав для скасування державної реєстрації спірної земельної ділянки, що визначені чинним законодавством.

5.3. За таких обставин суд прийшов до висновку, що зазначений позов підлягає задоволенню з підстав викладених у його мотивувальній частині.

5.4. Суд також зазначає, що решта доводів та заперечень учасників справи висновків суду по суті позовних вимог не спростовують. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі “Серявін та інші проти України» від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п. 58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі “Руїс Торіха проти Іспанії» від 9 грудня 1994 року, серія A, № 303-A, п. 29).

5.5. При цьому, з метою логічності та зрозумілості рішення суду його резолютивна частина буде викладена дещо в іншому формулюванні ніж заявлені позовні вимоги, однак вказане не впливатиме на зміст останніх та обсяг їх задоволення.

VІ. РОЗПОДІЛ СУДОВИХ ВИТРАТ

6.1. Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

6.2. З матеріалів справи встановлено, що при зверненні до суду з даним позовом позивачем сплачено судовий збір у розмірі 2422,40 грн., що підтверджується платіжною інструкцією № MB6B-H05P-444E-EXA4 від 25.12.2024 року. У зв'язку із тим, що цей позов задоволено повністю, суд стягує з відповідача на користь позивача судові витрати у вигляді сплаченого судового збору у розмірі 2422,40 грн. за рахунок його бюджетних асигнувань.

6.3. Доказів понесення інших витрат суду надано не було.

На підставі викладеного, керуючись статтями 73-77, 90, 241-246, 250 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Буддеталь» до Головного Управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області про визнання протиправними дій - задовольнити повністю.

2. Визнати протиправними дії Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області щодо здійснення 28.11.2023 року державної реєстрації земельної ділянки з кадастровим номером 7310136600:38:001:0105 за адресою: вул. лейтенанта Олександра Маланчука, 40, м. Чернівці з цільовим призначенням для будівництва та обслуговування будівель торгівлі (код 03.07).

3. Скасувати державну реєстрацію земельної ділянки з кадастровим номером 7310136600:38:001:0105 за адресою: вул. лейтенанта Олександра Маланчука, 40, м. Чернівці з цільовим призначенням для будівництва та обслуговування будівель торгівлі (код 03.07), шляхом виключення з Державного земельного кадастру відомостей про реєстрацію вказаної земельної ділянки.

4. Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Буддеталь» за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області судові витрати у вигляді сплаченого згідно платіжної інструкції №MB6B-H05P-444E-EXA4 від 25.12.2024 року судового збору у розмірі 2422,40 грн.

Згідно статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення (складання).

Повне найменування учасників процесу:

Позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю «Буддеталь» (м. Чернівці, вул. лейтенанта Олександра Маланчука, буд. 40, код ЄДРПОУ 31289779).

Відповідач - Головне управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області (м. Івано-Франківськ, вул. Академіка Сахарова, буд. 34, код ЄДРПОУ 39767437).

Суддя О.В. Анісімов