22 вересня 2025 р. м. Чернівці Справа № 600/3869/24-а
Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кушнір В.О., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Приватного підприємства "НАФТА БУК.ОІЛ" до Головного управління ДПС у Чернівецькій області про визнання протиправним та скасування податкових повідомлень - рішень,-
Приватне підприємство "НАФТА БУК.ОІЛ" звернулось з позовом до суду, в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення №5797/ж10/24-13-09-04/43292664 від 30.05.2024 року, яким прострочено реєстрація акцизних довідок про зведені за добу підсумкові облікові дані щодо обсягів обігу (отримання/відпуску) та залишків пального на акцизному складі за період фінансово-господарської діяльності з 17.10.2017 року по 31.12.2023 року у сумі 279 000 грн. 00 коп.
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення №00000/5794/Ж/10/24-13-24-07 від 30.05.2024 року, яким донараховано податок на доходи фізичних осіб в сумі 22 273 грн. 73 коп.
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення №00000/5793/Ж10/24-13-24-07 від 30.05.2024 року, яким неповністю перераховано до бюджету податку на доходи фізичних осіб в сумі 9 984грн. 18 коп.
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення №00000/5795/ж10/24-13-24-07 від 30.05.2024р., яким донараховано військового збору в сумі 1858грн 38 коп. за період з 17.10.2019 року по 31.12.2023 року.
1. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ ТА КЛОПОТАННЯ УЧАСНИКІВ СПРАВИ.
Ухвалою суду від 03.09.2024 відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
2.АРГУМЕНТИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ.
2.1. ПОЗИЦІЯ ПОЗИВАЧА.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що висновки акту перевірки, на підставі яких було прийнято оскаржувані рішення, не відповідають дійсним обставинам справи та нормам чинного законодавства і тому позивач вважає спірні рішення протиправними та такими, що підлягають скасуванню.
2.2 ПОЗИЦІЯ ВІДПОВІДАЧА.
Відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, в якому наголошує, що оскаржувані рішення прийнято податковим органом відповідно до вимог чинного законодавства, посилаючись на обставини, викладені в акті перевірки та наданому суду відзиві.
2.3. ВІДПОВІДЬ НА ВІДЗИВ ПОЗИВАЧА.
Позивач подав до суду відповідь на відзив, в якому підтримав доводи викладені у позовній заяві.
3. ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ, ТА ЗМІСТ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН.
Приватне підприємство «НАФТА БУК.ОІЛ» зареєстроване в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, код ЄДРПОУ 31963989.
Головним управлінням ДПС в Чернівецькій області проведено документальну планову виїзну перевірку позивача з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період діяльності з 17.10.2019 року, по 31.12.2023 року.
За результатами проведеної перевірки був складений Акт від 15.04.2024 №3952/Ж5/24-13-07-01/43292664 (а.с.76- 163) та прийнято:
- податкове повідомлення - рішення №5797/ж10/24-13-09-04/43292664 від 30.05.2024 року, яким встановлено порушення вимог пункту 128-1.3 статті 128-1 та пункту 54.3 статті 54 Податкового кодексу України за прострочення реєстрації акцизних довідок про зведені за добу підсумкові облікові дані щодо обсягів обігу (отримання/відпуску) та залишків пального на акцизному складі за період фінансово-господарської діяльності з 17.10.2019 року по 31.12.2023 року у сумі 279 000 грн. 00 коп. (а.с.38-39).
- податкове повідомлення - рішення №00000/5794/Ж/10/24-13-24-07 від 30.05.2024 року, яким донараховано податок на доходи фізичних осіб в сумі 22 273 грн. 73 коп. (а.с.40-41).
- податкове повідомлення - рішення №00000/5793/Ж10/24-13-24-07 від 30.05.2024 року, яким встановлено неповне перерахування до бюджету податку на доходи фізичних осіб - залишок в сумі 9 984 грн. 18 коп. (а.с.44-45).
- податкове повідомлення - рішення №00000/5795/ж10/24-13-24-07 від 30.05.2024 року, яким донараховано військового збору в сумі 1 858 грн.38 коп. за період з 17.10.2019 року по 31.12.2023 року (а.с.35).
Не погоджуючись з вказаними рішеннями відповідача позивач звернувся до суду з даним позовом.
4. РЕЛЕВАНТНІ ДЖЕРЕЛА ПРАВА ТА ОЦІНКА АРГУМЕНТІВ УЧАСНИКІВ СПРАВИ.
Відносини, які виникають з приводу справляння податків і зборів, порядок адміністрування податків і зборів, права та обов'язки платників податків, компетенція контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства в Україні регулюються Податковим кодексом України від 02.12.2010 року №2755-VI (далі ПК України, Кодекс).
Відповідно до підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 ПК України контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.
Посадові та службові особи контролюючих органів зобов'язані, зокрема дотримуватися Конституції України та діяти виключно у відповідності з цим Кодексом та іншими законами України, іншими нормативними актами; не допускати порушень прав та охоронюваних законом інтересів громадян, підприємств, установ, організацій (підпункти 21.1.1, 21.1.4 пункту 21.1 статті 21 ПК України).
Щодо податкового повідомлення-рішення №5797/ж10/24-13-09-04/43292664 від 30.05.2024 року суд зазначає наступне.
Відповідно до п.230.1.3 ст.230 ПК України розпорядники акцизних складів зобов'язані на кожному акцизному складі щоденно (крім днів, в які акцизний склад не працює) формувати дані про фактичні залишки пального на початок та кінець звітної доби та про добові фактичні обсяги отриманого та реалізованого пального (далі у цьому розділі - обсяг обігу пального) у розрізі кодів товарних підкатегорій згідно з УКТ ЗЕД у літрах, приведених до температури 15° С. Розпорядники акцизних складів, на акцизних складах яких здійснюється діяльність з переробки нафти, газового конденсату, природного газу та їх суміші, з очищення коксового газу, з метою вилучення цільових компонентів (сировини), що передбачає повний технологічний цикл їх переробки в готову продукцію (пальне), зобов'язані на кожному акцизному складі щоденно формувати дані лише про добовий фактичний обсяг реалізованого пального у розрізі кодів товарних підкатегорій згідно з УКТ ЗЕД у літрах, приведених до температури 15° С.
Нормами п.п.128-1.3 статті 128-1 ПК України визначено, що незабезпечення з вини розпорядника акцизного складу своєчасного подання до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового, - тягне за собою накладення штрафу в розмірі 1000 гривень за кожний неподаний електронний документ.
Так, перевіркою встановлено 279 випадків несвоєчасного подання розпорядником акцизного складу ПП"Нафта БУК.ОІЛ" довідок, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального за період з 25.09.2020 по 31.12.2023 та відповідно застосовано штрафні санкції у розмірі визначеному п.п.128-1.3 статті 128-1 ПК України.
Позивач вважає, що відповідачем протиправно застосовано штрафні санкції за несвоєчасне подання ним довідок про фактичні залишки пального, оскільки під час воєнного стану штрафні санкції за такі порушення не застосовуються.
Суд вважає такі твердження позивача помилковими з наступних підстав.
Дійсно, тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 № 64/2022, затвердженим Законом України від 24.02.2022 №2102-IX «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні», справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у пункті 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України.
Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо особливостей оподаткування та подання звітності у період дії воєнного стану» №2118-ІХ від 03.03.2022, який набрав чинності 07.03.2022, підрозділ 10 розділу XX доповнено пунктом 69, підпункт 69.1. якого, мав наступну редакцію:
«69.1. У випадку відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов'язок, зокрема щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов'язковим виконанням таких обов'язків протягом трьох місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.».
У подальшому, Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо вдосконалення законодавства на період дії воєнного стану» №2142-ІХ від 24.03.2022 (набрав чинності 05.04.2022) у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 слова «трьох місяців» замінено словами «шести місяців».
Відтак, пп.69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України до 27.05.2022 був викладений у наступній редакції:
«69.1. У випадку відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов'язок, зокрема щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46,2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов'язковим виконанням таких обов'язків протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.».
Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану» від 12.05.2022 №2260-ІХ (Закон №2260) який набрав чинності 27.05.2022, внесено зміни до Податкового кодексу України та викладено п.69 Податкового кодексу України в наступній редакції:
«69. Установити, що тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року №64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року №2102-ІХ, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у цьому пункті.
69.1. У разі відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов'язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов'язковим виконанням таких обов'язків протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні».
Разом з тим, наказом Міністерства фінансів України від 29.07.2022 №225 було затверджено Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України, та переліків документів на підтвердження», який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 25.08.2022 № 967/38303.
Згідно пп. 4 п. 1 розділу II «Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків податкових обов'язків та спосіб інформування контролюючих органів» зазначеного Порядку підставами неможливості виконання платниками податків - юридичними особами та їх відокремленими підрозділами податкових обов'язків (у тому числі обов'язків податкових агентів) є: 4) можливість витоку інформації щодо обсягів та місць зберігання пального або спирту етилового та їх знищення надалі внаслідок складання та реєстрації акцизних накладних, та/або подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового, та/або подання заявки на переміщення пального або спирту етилового транспортними засобами, що не є акцизними складами пересувними тощо (виключно в частині виконання визначених цим абзацом обов'язків).
Таким чином, згідно з Порядком можливість витоку інформації щодо обсягів та місць зберігання пального та реєстрації акцизних накладних, та/або подання електронних документів, що містять дані про обсяг пального, та/або подання заявки на переміщення пального транспортними засобами, що не є акцизними складами пересувними тощо (виключно в частині виконання визначених цим абзацом обов'язків) є підставою неможливості виконання юридичною особою обов'язку подання добових про фактичні обсяги отриманого та реалізованого пального.
Законодавцем передбачено пряме і беззаперечне застосування визначення неможливості виконання платником податку свого обов'язку щодо подання щоденних довідок до всіх суб'єктів господарювання, які повинні виконувати такий обов'язок, лише з підстав можливості витоку інформації щодо обсягів та місць зберігання пального.
Законом України №3219-IX від 30.06.2023 року "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей оподаткування у період дії воєнного стану" припинено дію норм щодо зупинення перебігу строків, визначених ПК України, іншим законодавством, за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, які були передбачені п. 102.9 ст. 102 Кодексу та підпунктом 69.9 пункту 69 підрозділу 10 Розділу ХХ "Перехідні положення" Кодексу.
Зокрема, до 01.08.2023 року для платників податків та контролюючих органів зупинявся перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, крім зокрема, дотримання строків сплати податків та зборів платниками податків (пп.69.9 п.69 підрозділу 10 розділу XX Кодексу).
Одночасно пунктом 2 Розділу І Закону України №3303-IX, який набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, внесені зміни до пп. 69.1 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" Кодексу, відповідно до яких платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати податкові обов'язки, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання податкових обов'язків щодо реєстрації акцизних накладних/розрахунків коригування в ЄРАН, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового, за умови забезпечення ними протягом 30 календарних днів з дня набрання чинності Законом № 3303: реєстрації в Єдиному реєстрі акцизних накладних (далі ЄРАН) акцизних накладних/ розрахунків коригування, граничний термін реєстрації / подання яких припадає на період з 24 лютого 2022 року до останнього дня місяця, в якому набирає чинності Закон № 3303, або зведених акцизних накладних/розрахунків коригування на загальний обсяг пального або спирту етилового, реалізованих за цей період (за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД та умовним кодом і кожним акцизним складом/акцизним складом пересувним та їх розпорядниками); подання оформлених з дотриманням порядку, встановленого статтею 230 Кодексу, електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового, або електронного документа за весь період, починаючи з 24 лютого 2022 року до останнього дня місяця, в якому набрав чинності Закон №3303, або подання електронних документів із зазначенням фактичних залишків пального станом на перший та останній дні вищенаведеного періоду та обсягу обігу пального та/або спирту етилового за цей період.
Враховуючи, що абз.26 п.2 розділу І Закону №3303-IX встановлено, що норми цього пункту в редакції зазначеного Закону застосовуються з 1 серпня 2023 року, при дотриманні вищенаведених вимог, не зважаючи на відновлення перебігу строків виконання обов'язків, визначених пп. 69.9 п. 69 підрозділу 10 розділу XX Кодексу, відповідальність передбачена за несвоєчасну реєстрацію акцизних накладних/розрахунків коригування та подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового, не застосовується.
Відтак, перебіг строків для подання вищенаведених довідок було відновлено Законом України №3303-IX лише з 01.10.2023 року.
Отже, дійсно в період з 24.02.2022 року по 01.10.2023 року нарахування штрафних санкцій за несвоєчасну реєстрацію довідок, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального не застосовується.
Разом з тим, як встановлено з матеріалів справи, період за який позивачем не подані вчасно довідки, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального складає з 17.10.2019 по 05.02.2022 та з 20.10.2023 по 31.12.2023.
Тобто у період з 06.02.2022 по 19.10.2023 коли діяли положення законодавства, які виключали відповідальність за таке порушення, позивачем не було допущено порушень вимог п.230.1.3 ст.230 ПК України і відповідно не застосовані штрафні санкції.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що податкове повідомлення-рішення №5797/ж10/24-13-09-04/43292664 від 30.05.2024 року, яким встановлено порушення вимог пункту 128-1.3 статті 128-1 та пункту 54.3 статті 54 ПК України за прострочення реєстрації акцизних довідок про зведені за добу підсумкові облікові дані щодо обсягів обігу (отримання/відпуску) та залишків пального на акцизному складі прийняте у відповідності до вимог податкового законодавства.
Відтак позовні вимоги у цій частині не підлягають задоволенню.
Щодо податкових повідомлень-рішень №00000/5794/Ж10/24-13-24-07 від 30.05.2024, №00000/5793/Ж10/24-13-24-07 від 30.05.2024, №00000/5795/Ж10/24-13-24-07 від 30.05.2024 суд зазначає наступне.
Як уже зазначалось судом, перевіркою встановлено порушення позивачем вимог пункту 54.2 статті 54, пункту 57.1 статті 57, підпунктів 168.1.2, 168.1.4, 168.1.5 пункту 168.1, підпункту "е" пункту 176.1 та підпункту "а" пункту 176.2 статті 176 Податкового кодексу України, а саме несвоєчасне перерахування до бюджету:
- податку на доходи фізичних осіб із заробітної плати на суму 9984,18 грн.;
- податку на доходи фізичних осіб з оренди нерухомості на суму 22273,70 грн.;
- військового збору із орендної плати на суму 1858,38грн.
Згідно статті 18 ПК України податковим агентом визнається особа, на яку цим Кодексом покладається обов'язок з обчислення, утримання з доходів, що нараховуються (виплачуються, надаються) платнику, та перерахування податків до відповідного бюджету від імені та за рахунок коштів платника податків. Податкові агенти прирівнюються до платників податку і мають права та виконують обов'язки, встановлені цим Кодексом для платників податків.
Відповідно до п.168.1.1, п.168.1.5. статті 168 ПК України податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов'язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену в статті 167 цього Кодексу.
Згідно пп.168.1.2 п.168.1 ст.168 Кодексу - податок сплачується (перераховується) до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом.
Згідно пп.168.1.4 п.168.1 ст.168 ПК України від 02.12.2010 року №2755-VI - якщо оподаткований дохід надається у негрошовій формі чи виплачується готівкою з каси податкового агента, податок сплачується (перераховується) до бюджету протягом банківського дня з дня, що настає за днем такого нарахування (виплати, надання).
Згідно пп.168.1.4 п.168.1 ст.168 ПК України від 02.12.2010 року №2755-VI - якщо оподаткований дохід надається у негрошовій формі чи виплачується готівкою з каси податкового агента, податок сплачується (перераховується) до бюджету протягом трьох банківських днів з дня, що настає за днем такого нарахування (виплати, надання).
Згідно пп. 168.1.5 п.168.1 ст. 168 ПК України, якщо оподатковуваний дохід нараховується податковим агентом, але не виплачується (не надається) платнику податку, то податок, який підлягає утриманню з такого нарахованого доходу, підлягає перерахуванню до бюджету податковим агентом у строки, встановлені цим Кодексом для місячного податкового періоду.
Підпунктом 31.1 статті 31 ПК України визначено, що строком сплати податку та збору визнається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обов'язку платника податку із сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку, протягом якого такий податок чи збір повинен бути сплачений у порядку, визначеному податковим законодавством. Податок чи збір, що не був сплачений у визначений строк, вважається не сплаченим своєчасно. Момент виникнення податкового обов'язку податкового агента визначається календарною датою.
При цьому, згідно з п.36.1 ст.36 Кодексу податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені Кодексом.
Відповідно до п.35.3 ст.35 ПК України порядок сплати податків та зборів встановлюється Кодексом для кожного податку окремо.
Згідно з пп.168.1.6 п.168.1 ст.168 ПК України для цілей розділу IV цього Кодексу та п.54.2 ст.54 Кодексу під терміном "граничний термін сплати до бюджету податку" розуміються строки сплати податку, визначені цим пунктом.
Так, згідно з п.54.2 ст.54 ПК України грошове зобов'язання щодо суми податкових зобов'язань з податку, що підлягає утриманню та сплаті (перерахуванню) до бюджету в разі нарахування/виплати доходу на користь платника податку - фізичної особи, вважається узгодженим податковим агентом в момент виникнення податкового зобов'язання, який визначається за календарною датою, встановленою розділом IV Кодексу для граничного строку сплати податку до відповідного бюджету.
Відповідно до підпункту 14.1.180 пункту 14.1 статті 14 ПК України податковий агент зобов'язаний, зокрема, нараховувати, утримувати та сплачувати податок, передбачений розділом IV цього Кодексу, до бюджету від імені та за рахунок фізичної особи з доходів, що виплачуються такій особі.
Згідно з пунктом 164.1 статті 164 ПК України базою оподаткування є загальний оподатковуваний дохід, з урахуванням особливостей, визначених цим розділом. Загальний місячний оподатковуваний дохід складається із суми оподатковуваних доходів, нарахованих (виплачених, наданих) протягом такого звітного податкового місяця.
Податковий агент відповідно з положеннями п.57.1 ст.57 Кодексу зобов'язаний сплатити суму податкового зобов'язання (суму нарахованого (утриманого) податку), самостійно визначеного ним з доходу, що виплачується на користь платника податку - фізичної особи та за рахунок такої виплати, у строки, передбачені цим Кодексом.
Особи, які відповідно до п.176.2 ст.176 ПК України мають статус податкових агентів, зобов'язані:
а) своєчасно та повністю нараховувати, утримувати та сплачувати (перераховувати) до бюджету податок з доходу, що виплачується на користь платника податку та оподатковується до або під час такої виплати за її рахунок;
ґ) нести відповідальність у випадках, визначених цим Кодексом.
Відповідно до положень пп.54.3.5 п.54.3 ст.54 Кодексу - контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо дані перевірок щодо утримання податків у джерела виплати, в тому числі податкового агента, свідчать про порушення правил нарахування, утримання та сплати до відповідних бюджетів податків і зборів, передбачених цим Кодексом, у тому числі податку на доходи фізичних осіб таким податковим агентом.
Згідно із п.168.1.1, п.168.1.5., статті 168 ПК України податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов'язаний утримувати військовий збір із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену в статті 167 цього Кодексу.
Відповідно до п. 168.1.5, статті 168 ПК України якщо оподаткований дохід нараховується податковим агентом, але не виплачується (не надається) платнику податку, то податок який підлягає утриманню з такого нарахованого доходу, підлягає перерахуванню до бюджету податковим агентом у строки встановлені Кодексом для місячного податкового періоду.
В ході розгляду справи судом встановлено, що ПП "НАФТА БУК.ОІЛ" згідно договорів оренди нерухомості було проведено (здійснено) нарахування орендної плати в яких вказано терміни розрахунку, за оренду нерухомості на загальну суму 123742,99 грн., а саме:
1) ОСОБА_1 (паспорт серії НОМЕР_1 ) в сумі 30833,33 грн. за оренду нежитлового приміщення, а саме:
- Договір оренди нежитл. приміщ. №9/10 від 02.01.20 (Автопарк);
- Договір оренди нежитл. приміщення №10 від 16.10.19.
2) ОСОБА_2 (паспорт серії НОМЕР_2 ) в сумі 92909,66 грн. за нерухомість,
а саме:
- Договір оренди землі №1 от 04.11.2019 Динівці;
- Договір оренди землі №2 от 04.11.2019 Маршинці;
- Договір оренди землі №3 от 04.11.2019 Зелений Гай;
- Договір оренди землі №4 от 04.11.2019 Строїнці;
- Договір оренди подорожнього сервісу з АЗС №5 Стр від 04.11.2019;
- Договір оренди подорожнього сервісу з АЗС №6 ЗелГай;
- Договір оренди подорожнього сервісу з АЗС №7 Динівці;
- Договір оренди подорожнього сервісу з АЗС №8 Маршинці;
Тобто, суд доходить висновку, що позивач під час оренди зазначеної нерухомості виступає податковим агентом і саме на позивача покладається обов'язок щодо сплати податку з доходів фізичних осіб та військового збору.
За таких обставин, суд вважає, що відповідачем вірно встановлено порушення позивачем пп.168.1.1, пп.168.1.2 п.168.1, пп.168.1.5, ст.168, пп.176.2 а) п.176.2 ст.176, пп.177.8 ст.177 Податкового кодексу України №2755-VI від 02.12.2010 року (із змінами та доповненнями), а саме: ненарахування та неутримання до бюджету податку на доходи фізичних осіб, що виплачується на користь платника податку та оподатковується до або під час такої виплати та за її рахунок на загальну суму 22273,73 грн. та військового збору в сумі 1858,38 грн. при виплаті доходу фізичним особам на загальну суму 123742,99 грн.
В обґрунтування протиправності податкових повідомлень-рішень №00000/5794/Ж10/24-13-24-07, №00000/5793/Ж10/24-13-24-07, №00000/5795/Ж10/24-13-24-07 позивач зазначає, що відповідно до п.177.8. ст.177 ПК України під час нарахування (виплати) фізичній особі - підприємцю доходу від здійснення нею підприємницької діяльності, суб'єкт господарювання та/або самозайнята особа, які нараховують (виплачують) такий дохід, не утримують податок на доходи у джерела виплати, якщо фізичною особою - підприємцем, яка отримує такий дохід, надано копію документу, що підтверджує її державну реєстрацію відповідно до закону як суб'єкта підприємницької діяльності.
Разом з тим, ні під час перевірки, ні під час судового розгляду, документів, які б підтверджували реєстрацію орендодавців ОСОБА_1 та ОСОБА_2 фізичними особами-підприємцями та які б надали право ПП "НАФТА БУК.OІЛ" згідно законодавства, не виконувати функції податкового агента при нарахуванні (виплаті) доходу вказаним фізичним особам, не надано.
Відтак підстав для не утримання податку на доходи з фізичних осіб та військового збору з джерела виплати, на підставі п.177.8. ст.177 ПК України у позивача не було.
Окрім цього, перевіркою ПП "НАФТА БУК.ОІЛ", встановлено порушення пп.168.1.4, 168.1.5 п.168.1 статті 168 Податкового кодексу України, за період що перевірявся, а саме: встановлено, що податок на доходи фізичних осіб із заробітної плати до бюджету не перераховувався у строки встановлені законодавством, на загальну суму 9984,18 грн. за період з 17.10.2019р. по 31.12.2023р.
Так, в ході розгляду справи було встановлено, що відповідачем під час перевірки первинних документів обліку (відомості по нарахуванню заробітної плати, банківські виписки, касові книги, головні книги та ін) виявлено, що позивачем нараховано податку на доходи фізичних осіб у сумі 2 199 848,22грн., проте перераховано лише 2 189 864,04грн., тобто не перераховано податку у сумі 9 984,18грн.
Разом з тим, у відповідності до вимог п.168.1.2. ст.168 ПК України податок на доходи фізичних осіб повинен бути сплачений до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом.
В той же час, якщо дохід податковим агентом нараховується, але не виплачується платнику податку, то такий податок у відповідності до вимог п.168.1.5 ст.168 ПК України підлягає перерахуванню до бюджету у строки, встановлені для місячного податкового періоду, що не було зроблено позивачем.
Доказів сплати зазначеного податку в строки, встановлені Податковим кодексом України, не надано.
За таких обставин, суд вважає, що відповідачем правомірно винесено спірні податкові повідомлення-рішення №00000/5794/Ж10/24-13-24-07 від 30.05.2024, №00000/5793/Ж10/24-13-24-07 від 30.05.2024, №00000/5795/Ж10/24-13-24-07 від 30.05.2024.
5.ВИСНОВКИ СУДУ ЗА РЕЗУЛЬТАТАМИ РОЗГЛЯДУ СПРАВИ.
Відповідно до частини першої та другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно частин першої - третьої статі 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд дійшов висновку, про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.
6. РОЗПОДІЛ СУДОВИХ ВИТРАТ.
Оскільки у задоволенні позову відмовлено, розподіл судових витрат з підстав, передбачених ст.139 КАС України, не здійснюється.
Керуючись статтями 241 - 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд-
1. В задоволенні позову відмовити повінстю.
У відповідності до статей 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України рішення може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його складання.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Повне найменування учасників процесу:
Позивач - Приватне підприємство "НАФТА БУК.ОІЛ" (вул.Хотинська, м.Новоселиця Чернівецький р-н Чернівецька обл., 60300 ЄДРПОУ 43292664);
Відповідач - Головне управління ДПС у Чернівецькій області (вул. Героїв Майдану, 200 А, м.Чернівці, 58013 ЄДРПОУ 44057187).
Суддя В.О. Кушнір