про залишення позовної заяви без руху
23 вересня 2025 року Справа № 480/7338/25
Суддя Сумського окружного адміністративного суду Савицька Н.В., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
До Сумського окружного адміністративного суду звернулася ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, і просить суд:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо визначення ОСОБА_1 як особи, якій не здійснюється масовий перерахунок розміру пенсії, протиправною бездіяльність щодо нездійснення перерахунку розміру пенсії, протиправною бездіяльність щодо невиплати компенсації втрати частини доходу;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області виключити ОСОБА_1 з кола осіб, яким не здійснюється масовий перерахунок розміру пенсії, перерахувати розмір пенсії відповідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області виплатити компенсацію втрати частини доходу з 10 липня 2014 року по дату фактичної виплати пенсії, за невиплату пенсії у встановленому Законом розмірі з березня 2020 року по з 01.08.2022, за невиплату пенсії з 01.08.2022 по травень 2025 року, за невиплату пенсії у встановленому Законом розмірі з травня 2025 року по дату виплати боргу.
Згідно з частиною 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі по тексту - КАС України), суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи, зокрема, відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Перевіривши подану позовну заяву та додані до неї документи, суд встановив, що вона підлягає залишенню без руху, оскільки її подано з порушенням вимог ст.ст. 160, 161 КАС України, виходячи з наступного.
Відповідно до п. 4 ч. 5 ст. 160 КАС України у позовні заяві зазначається зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги.
Згідно із ч. 4 ст. 161 КАС України позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
Згідно із частиною першою статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.
Процесуальне законодавство встановлює вимоги до змісту позовної заяви. Від якості позовної заяви, юридично правильного змісту позовних вимог, зазначення способу судового захисту залежить швидкий і ефективний розгляд справи. Законодавство не вимагає матеріально-правового обґрунтування вимог, однак обґрунтування позову не правовими фактами може негативно вплинути на наслідки вирішення вимоги по суті.
Суд зазначає, що основними елементами, що визначають сутність будь-якого позову (індивідуалізуючи ознаки позову) є предмет і підстава.
Предметом позову є матеріально-правова вимога позивача до відповідача, стосовно якої він просить постановити судове рішення. Вона опосередковується спірними правовідносинами - суб'єктивним правом і обов'язком відповідача.
Підставу позову складають обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги. Такі обставини складають юридичні факти, які тягнуть за собою певні правові наслідки. Фактична підстава позову - це юридичні факти, на яких ґрунтуються позовні вимоги позивача до відповідача. Правова підстава позову - це посилання в позовній заяві на закони та інші нормативно-правові акти, на яких ґрунтується позовна вимога.
Звертаючись до суду, позивач самостійно визначає у позовній заяві, яке його право чи охоронюваний законом інтерес порушено особою, до якої пред'явлено позов, та зазначає, які саме дії необхідно вчинити суду для відновлення порушеного права. У свою чергу, суд має перевірити доводи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, в тому числі щодо матеріально-правового інтересу у спірних відносинах.
Оцінка предмета заявленого позову як наслідок наявності підстав для захисту порушеного права позивача, про яке ним зазначається в позовній заяві, здійснюється судом, на розгляд якого передано спір, крізь призму оцінки спірних правовідносин та обставин (юридичних фактів), якими позивач обґрунтовує заявлені вимоги.
Відповідно до пункту 4 частини п'ятої статті 160 КАС України в позовній заяві зазначаються зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
Зміст позовних вимог - це вимоги позивача (предмет позову). Предметом позову є безпосередньо матеріально-правова вимога позивача до відповідача, щодо якої особа звертається до суду за захистом своїх прав чи інтересів.
Відтак, зміст позовних вимог - це максимально чітко і зрозуміло сформовані визначення способу захисту порушеного права, свободи чи інтересу у прохальній частині позову.
Із позовної заяви, зокрема, її позовних вимог, вбачається, що позивач просить визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо визначення ОСОБА_1 як особи, якій не здійснюється масовий перерахунок розміру пенсії, протиправною бездіяльність щодо нездійснення перерахунку розміру пенсії, протиправною бездіяльність щодо невиплати компенсації втрати частини доходу та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області виключити ОСОБА_1 з кола осіб, яким не здійснюється масовий перерахунок розміру пенсії, перерахувати розмір пенсії відповідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Проте, зазначені позовні вимоги містять лише загалі фрази без конкретного визначення періодів та даних. При цьому в адміністративному позові позивач в обґрунтування зазначає про неодноразове припинення виплати пенсії, неодноразові звернення та листування з відповідачем, наявність судових рішень щодо заявлення аналогічних позовних вимог.
Також у позовних вимогах позивач просить зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області виплатити компенсацію втрати частини доходу з 10 липня 2014 року по дату фактичної виплати пенсії, за невиплату пенсії у встановленому Законом розмірі з березня 2020 року по з 01.08.2022, за невиплату пенсії з 01.08.2022 по травень 2025 року, за невиплату пенсії у встановленому Законом розмірі з травня 2025 року по дату виплати боргу.
Суд звертає увагу, що вказана вимога складається з декількох періодів, а саме: з 10 липня 2014 року по дату фактичної виплати пенсії; з березня 2020 року по з 01.08.2022; з 01.08.2022 по травень 2025 року та з травня 2025 року по дату виплати боргу, щодо яких позивачем не обґрунтовано яка саме була заборгованість, ким вона визначена, у якому розмірі та коли, на підставі якого документа виплачена.
Також позивачем не зазначено з якої дати вона просить зобов'язати відповідача перерахувати розмір пенсії відповідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Суд не наділений повноваженнями визначати спосіб захисту порушеного права на стадії відкриття провадження, оскільки саме позивач наділений правом на звернення та обов'язком визначення способу захисту.
Відсутність інформації у позовних вимогах (чітке визначення періоду, відповідних календарних дат, реквізитів заяви) унеможливлює визначення чіткого предмету заявлених позовних вимог.
Крім того, чітке визначення предмета позову та суті спірних правовідносин має значення, зокрема, і для правильного визначення предмету та підстав адміністративного позову, обчислення строків звернення до суду, оскільки без вказівки на конкретні періоди, суд позбавлений можливості визначення дотримання позивачем строків звернення до суду, відсутність заявлення аналогічних позовних вимог, які вже були предметом розгляду в судовому порядку.
Враховуючи викладене, позивачу пропонується у визначений судом строк усунути недоліки позовної заяви шляхом уточнення позовних вимог.
Також, відповідно до ч. 4 ст. 161 КАС України позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
Проте, у порушення вказаних вимог позивачем не надано доказів на підтвердження позовних вимог в частині того, що позивач визначена як особа «якій не здійснюється масовий перерахунок розміру пенсії» та з якої саме дати.
Відтак, позивачу пропонується усунути зазначений недолік позовної заяви шляхом подання до суду доказів на підтвердження позовних вимог, що позивач визначена відповідачем як особа «якій не здійснюється масовий перерахунок розміру пенсії», та надання доказів з якої саме дати.
Крім того, відповідно до ч. 3 ст. 161 Кодексу адміністративного судочинства України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Згідно із ч. 1 ст. 3 Закону України "Про судовий збір" судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.
Тобто, необхідною умовою розгляду судом позовної заяви є сплата особою, яка звертається з цією заявою, судового збору у визначеному розмірі.
Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Згідно із п. п. 1 п. 3 ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" ставки судового збору встановлюються у таких розмірах: за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою - 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Із позовної заяви вбачається, що позивачем заявлено вимоги немайнового характеру, а тому сума судового збору, що повинна бути сплачена при зверненні до суду із даною позовною заявою, складає 1211,20 грн.
У позовній заяві представник позивача просить звільнити ОСОБА_1 від сплати судового збору. На підтвердження свого скрутного матеріального становища позивачем додано до позовної заяви відомості з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків про джерела та суми нарахованого доходу, нарахованого (перерахованого) податку та військового збору від 12.03.2025, згідно яких за період з січня 2024 року по грудень 2024 року відсутня інформація щодо джерел/сум нарахованого (виплаченого) доходу.
Проте, згідно довідки про доходи № 1742797281752775, доданої позивачем до позовної заяви, вбачається, що ОСОБА_1 у 2024 році отримала пенсію у загальному розмірі 29529,91 грн., 5% від якої складає 1476,50 грн, у зв'язку з чим позивач має сплати судовий збір або надати докази на підтвердження звільнення від його сплати.
Відповідно до ч. 1 ст. 169 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Керуючись ст.ст. 169, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - залишити без руху.
Надати позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви протягом 7 днів з дня отримання копії ухвали.
У разі невиконання вимог цієї ухвали у встановлений строк, позовна заява буде повернута позивачу.
Копію ухвали надіслати особі, яка подала позовну заяву.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.
Суддя Н.В. Савицька