Справа № 420/12806/21
23 вересня 2025 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Потоцької Н.В.
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) заяву представника Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання виконавчого документа таким, що не підлягає виконанню,-
В провадженні Одеського окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа №420/12806/21 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії.
19.08.2025 року до суду за вхід. №85385/25 від представника Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області надійшла заява, в якій заявник просить:
- постановити ухвалу, якою визнати виконавчий лист, виданий Одеським окружним адміністративним судом від 22.11.2023 по справі № 420/12806/21, таким, що не підлягає виконанню;
- витребувати з Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) виконавчий лист, виданий Одеським окружним адміністративним судом 22.11.2023 по справі № 420/12806/21, як такий, що не підлягає виконанню.
В обґрунтування вказаної заяви представник зазначив, що у зв'язку зі зміною способу виконання рішення по даній справі, первинний виконавчий лист підлягає визнанню таким, що не підлягає виконанню. Крім того, відповідно до частини 2 статті 6 Закону України «Про виконавче провадження» рішення, зокрема, про стягнення коштів з державних органів, державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ, виконуються органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.
Заяв/клопотань з боку позивача до суду не надходило.
Розглядаючи заяву представника позивача, суд входить з наступного.
Згідно ч. 3 ст. 374 КАС України суд розглядає заяву в десятиденний строк з дня її надходження у судовому засіданні з повідомленням стягувача та боржника і постановляє ухвалу. Неявка стягувача і боржника не є перешкодою для розгляду заяви. До розгляду заяви суд має право своєю ухвалою зупинити виконання за виконавчим документом або заборонити приймати виконавчий документ до виконання.
На підставі ч. 3 ст.194, ч.9 ст. 205, ч. 2 ст. 374 КАС України розгляд заяви представника Військової академії (м. Одеса) про визнання виконавчого документа таким, що не підлягає виконанню про визнання виконавчого документа таким, що не підлягає виконанню проведено в порядку письмового провадження.
Відповідно до ч. 1 ст. 374 КАС України суд, який видав виконавчий документ, може за заявою стягувача або боржника виправити помилку, допущену при його оформленні або видачі, чи визнати виконавчий документ таким, що не підлягає виконанню.
За приписами ч. 2 ст. 374 КАС України суд визнає виконавчий документ таким, що не підлягає виконанню повністю або частково, якщо його було видано помилково або якщо обов'язок боржника відсутній повністю чи частково у зв'язку з його припиненням, добровільним виконанням боржником чи іншою особою або з інших причин.
Разом з тим, судом встановлено наступне.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 19.10.2021 року позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії - задоволено повністю.
Визнано протиправними дії Головного Управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови ОСОБА_1 в проведенні перерахунку та виплати пенсії з 01.12.2019 року на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства Внутрішніх справ України по Одеській області» №33/36-84 від 11.05.2021 року, виданої станом на листопад 2019 року у відповідності до вимог ст. 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та положень Постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 р. № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції».
Зобов'язано Головне Управління Пенсійного фонду України в Одеській області з 01.12.2019 року перерахувати та виплачувати пенсію ОСОБА_1 на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства Внутрішніх справ України по Одеській області» №33/36-84 від 11.05.2021 року, виданої станом на листопад 2019 року у відповідності до вимог ст. 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та положень Постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 р. №988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», та здійснити виплату різниці між максимально нарахованим та фактично виплаченим розміром з 01.12.2019 року по день проведення перерахунку.
Стягнуто на користь ОСОБА_1 (судові витрати за сплату судового збору у розмірі 908 (дев'ятсот вісім гривень) грн. 00 коп., сплачені згідно квитанції про сплату №ПН141593С1 від 20.07.2021 року, за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області.
Рішення суду набрало законної сили 31.12.2021 року.
22.11.2023 року Одеським окружним адміністративним судом видані виконавчі листи.
Ухвалою суду від 18.07.2025 року задоволено заяву представника ОСОБА_1 за вхід. №71421/25 від 15.07.2025 року та змінено спосіб і порядок виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 19.10.2021 року у справі №420/12806/21 шляхом стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (адреса: вул. Канатна, буд. 83, м. Одеса, 65107, код ЄДРПОУ 20987385) на користь ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 ) суму доплати пенсії за період з 01.12.2019 року по 31.01.2022 року в сумі 123575,36 грн (сто двадцять три тисячі п'ятсот сімдесят п'ять гривень 36 копійок).
Новий виконавчий лист - не видано.
Згідно з частиною 1 статті 374 КАС України суд, який видав виконавчий документ, може за заявою стягувача або боржника виправити помилку, допущену при його оформленні або видачі, чи визнати виконавчий документ таким, що не підлягає виконанню.
Суд визнає виконавчий документ таким, що не підлягає виконанню повністю або частково, якщо його було видано помилково або якщо обов'язок боржника відсутній повністю чи частково у зв'язку з його припиненням, добровільним виконанням боржником чи іншою особою або з інших причин (частина 2 статті 374 КАС України).
Отже, наведені вище положення передбачають можливість визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню, якщо він виданий компетентним судом і є належним виконавчим документом, однак наявні обставини, які виключають можливість його примусового виконання.
Відповідно до правової позиції, викладеної у поставі Верховного Суду від 15 листопада 2020 року у справі № 752/2391/17, наведені в статті 374 КАС України підстави для визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню, можливо поділити на дві групи: матеріально-правові і процесуально-правові.
До матеріальних підстав відносяться випадки відсутності обов'язку боржника через його припинення, добровільне виконання боржником чи іншою особою.
Процесуальними підставами для визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню, є обставини, що свідчать про помилкову видачу судом виконавчого листа, зокрема:
- видача виконавчого листа за рішенням, яке не набрало законної сили (крім тих, що підлягають негайному виконанню);
- коли виконавчий лист виданий помилково за рішенням, яке взагалі не підлягає примусовому виконанню;
- видача виконавчого листа на підставі ухвали суду про затвердження мирової угоди, яка не передбачала вжиття будь-яких примусових заходів або можливості її примусового виконання і, як наслідок, видачі виконавчого листа;
- помилкової видачі виконавчого листа, якщо вже після видачі виконавчого листа у справі рішення суду було скасоване;
- видачі виконавчого листа двічі з одного й того ж питання у разі віднайдення оригіналу виконавчого листа вже після видачі його дубліката;
- пред'явлення виконавчого листа до виконання вже після закінчення строку на пред'явлення цього листа до виконання.
Під іншими причинами слід розуміти випадки, коли в апеляційному чи касаційному порядку або ж у зв'язку з нововиявленими обставинами скасовано чи змінено рішення суду, а виконавчий лист ще не виконаний.
Як вже було встановлено судом, 22.11.2023 року Одеським окружним адміністративним судом видані виконавчі листи.
Ухвалою суду від 18.07.2025 року задоволено заяву представника ОСОБА_1 за вхід. №71421/25 від 15.07.2025 року та змінено спосіб і порядок виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 19.10.2021 року у справі №420/12806/21 шляхом стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (адреса: вул. Канатна, буд. 83, м. Одеса, 65107, код ЄДРПОУ 20987385) на користь ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 ) суму доплати пенсії за період з 01.12.2019 року по 31.01.2022 року в сумі 123575,36 грн (сто двадцять три тисячі п'ятсот сімдесят п'ять гривень 36 копійок).
Отже, судом змінено спосіб виконання рішення суду, який вже не відповідає встановленому способу виконання рішення суду зазначеному у виданому 22.11.2023 року виконавчому листі №420/12806/21 - «щодо зобов'язання Головного Управління Пенсійного фонду України в Одеській області з 01.12.2019 року перерахувати та виплачувати пенсію ОСОБА_1 на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства Внутрішніх справ України по Одеській області» №33/36-84 від 11.05.2021 року, виданої станом на листопад 2019 року у відповідності до вимог ст. 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та положень Постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 р. №988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», та здійснити виплату різниці між максимально нарахованим та фактично виплаченим розміром з 01.12.2019 року по день проведення перерахунку.»
З огляду на вищезазначене, суд дійшов висновку про наявність обставин, що унеможливлюють виконання рішення суду та передбачають необхідність закінчення виконавчого провадження.
Відповідно до ст.39 ЗУ «Про виконавче провадження», виконавче провадження підлягає закінченню у разі визнання судом виконавчого документу таким, що не підлягає виконанню.
Згідно ч.ч. 4, 5 ст. 374 КАС України про виправлення помилки у виконавчому документі та визнання його таким, що не підлягає виконанню, суд постановляє ухвалу. Якщо стягнення за таким виконавчим документом уже відбулося повністю або частково, суд одночасно з вирішенням вказаних питань на вимогу боржника стягує на його користь безпідставно одержане стягувачем за виконавчим документом.
Ухвалу суду за результатами розгляду заяви може бути оскаржено в порядку, встановленому цим Кодексом.
Враховуючи вище наведене, суд доходить висновку, що заява представника Головного управління ПФУ в Одеській області підлягає задоволенню в частині визнання первинного виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню з огляду на те, що судом змінено спосіб виконання рішення.
Стосовно решти заявлених вимог, суд зазначає, що вони не підлягають задоволенню, з огляду на те, що обраний судом спосіб, визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню вже є підставою для закінчення виконавчого провадження за первинним виконавчим листом.
Керуючись ст.ст. 205, 243, 248, 250, 256, 374, 295, 297 КАС України, суд, -
Заяву представника Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області за вхід. №85385/25 від 19.08.2025 року про визнання виконавчого документа таким, що не підлягає виконанню - задовольнити частково.
Визнати таким, що не підлягає виконанню виконавчий лист №420/12806/21, виданий Одеським окружним адміністративним судом 22.11.2023 року на виконання рішення Одеського Окружного адміністративного суду від 19.10.2021 року у справі №420/12806/21 про зобов'язання Головного Управління Пенсійного фонду України в Одеській області з 01.12.2019 року перерахувати та виплачувати пенсію ОСОБА_1 на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства Внутрішніх справ України по Одеській області» №33/36-84 від 11.05.2021 року, виданої станом на листопад 2019 року у відповідності до вимог ст. 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та положень Постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 р. №988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», та здійснити виплату різниці між максимально нарахованим та фактично виплаченим розміром з 01.12.2019 року по день проведення перерахунку.
В іншій частині заяви - відмовити.
Ухвала набирає законної сили у строки, визначені ст.256 КАС України, та може бути оскаржена у відповідності до ст. 293-297 КАС України.
Головуючий суддя Нінель ПОТОЦЬКА