Рішення від 22.09.2025 по справі 340/4905/25

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 вересня 2025 року м. Кропивницький Справа № 340/4905/25

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сагуна А.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Компаніївської селищної ради Кропивницького району Кіровоградської області про визнання протиправним та скасування рішення, а також зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

Представник позивача звернувся до суду з позовною заявою, в якій просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення протокол засідання комісії від 07 травня 2025 року №2 та рішення засідання виконавчого комітету селищної ради від 07 травня 2025 року №101 про відмову у призначені грошової компенсації за належне для отримання житла відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 19 жовтня 2016 року № 719;

- зобов'язати Компаніївську селищну раду Кропивницького району Кіровоградської області призначити ОСОБА_1 призначити грошову компенсацію за належне для отримання житла відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 19 жовтня 2016 року № 719.

В обґрунтування вимог зазначено, що 02 травня 2025 року позивач звернувся до відповідача із заявою щодо виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення відповідно до вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 19 жовтня 2016 року № 719. Рішенням, оформленим протоколом засідання комісії від 07 травня 2025 року №2 та рішенням виконавчого комітету селищної ради від 07 травня 2025 року №101 позивачу відмовлено у призначені грошової компенсації за належне для отримання житла відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 19 жовтня 2016 року № 719, посилаючись на те, що жила площа житлових приміщень (44,65 м2), якими володіє заявник та його дружина на праві власності, перевищує норму жилої площі (40,95), визначеної статтею 47 Житлового кодексу України.

Представником відповідача надано до суду відзив на позовну заяву (а.с. 33-36), в якому останній просив в задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі. Зазначає, що жила площа житлових приміщень (44,65 м), якими володіє заявник та його дружина на праві власності, перевищує норму жилої площі (40,95), визначеної статтею 47 Житлового кодексу України, що унеможливлює розрахувати грошову компенсацію та є підставою для відмови заявнику в призначенні грошової компенсації. При розрахунку грошової компенсації за належне для отримання житла ОСОБА_1 включалися дружина, син від спільного шлюбу та сам заявник. Відповідно до довідки про склад сім'ї або зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб, виданої Компаніївською селищною радою від 02.05.2025 року №695 до складу сім'ї входить ( зареєстрована) донька дружини, ОСОБА_2 , 2003 року народження. Вказана довідка несе інформацію про підтвердження кількості осіб, зареєстрованих за адресою заявника та не є підтвердженням родинних зв'язків, що є підставою для не включення ОСОБА_2 до розрахунку розміру компенсації. Також, до заяви позивача не надано документів, що донька дружини ОСОБА_2 перебуває на квартирному обліку разом із заявником або окремо від нього та відсутня письмова згода щодо включення її у розрахунок грошової компенсації. На момент розрахунку грошової компенсації відсутні відомості про навчання ОСОБА_2 та підтвердження про відсутність шлюбу даної особи в Україні.

Фактичні обставини справи, встановлені судом.

Позивач є інвалідом війни 2-ї групи, має право на пільги, передбачені Законом України від 22.10.1993 року №3551-XII "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".

Позивач взятий на квартирний облік при виконавчому комітеті Компанiївської селищної ради в списки громадян, які мають першочергове право на отримання житла з 25 квітня 2025 року за №46.

02 травня 2025 року позивач звернувся до відповідача із заявою щодо виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення відповідно до вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 19 жовтня 2016 року № 719.

Протоколом засідання комісії з питань надання грошової компенсації для придбання житла певній категорії громадян та членам їх сімей Компаніївської селищної ради від 07 травня 2025 року №2 та рішення засідання виконавчого комітету селищної ради від 07 травня 2025 року №101 вирішено відповідно до пункту 14, підпункту 9 постанови Кабінету Міністрів України від 19 жовтня 2016 року №719 (зі змінами) "Питання забезпечення житлом деяких категорій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, а також членів їх сімей", позивачу відмовити у призначенні грошової компенсації.

В протоколі зазначено, що до розрахунку грошової компенсації враховується жила площа сім'ї житлового приміщення 44,65 м2 ( ОСОБА_1 - 10,95 м2 та ОСОБА_3 - 33,7 м2) та норма жилої площі на кожного члена сім'ї. Відповідно до довідки про склад сім'ї, виданої Компаніївською селищною радою від 02.05.2025 року №695 жила площа розраховується на трьох членів сім'ї -13,65 х 3 - 40,95 м3. Таким чином, жила площа житлових приміщень (44,65 м2), якими володіє заявник та його дружина на праві власності, перевищує норму жилої площі (40,95), визначеної статтею 47 Житлового кодексу України, що є підставою для відмови заявнику в призначенні грошової компенсації.

Рішенням засідання виконавчого комітету селищної ради від 07 травня 2025 року №101 прийнято до відома та затверджено протокол №2 від 07 травня 2025 року засідання комісії з питань надання грошової компенсації для придбані житла певній категорії громадян та членів їх сімей при виконавчому комітету Компаніївської селищної ради.

Позивач вважає оскаржувані рішення протиправним та таким що підлягає скасуванню, у зв'язку із чим звернувся до суду з даним позовом.

Мотиви, з яких виходить суд, та застосовані норми права.

Пунктом 18 ч.1 ст. 18 Законом України від 22.10.1993 року №3551-XII "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (далі Закон №3551-XII) передбачено, що особам з інвалідністю внаслідок війни та прирівняним до них особам (стаття 7) надається така пільга, як позачергове забезпечення житлом осіб, які потребують поліпшення житлових умов, у тому числі за рахунок жилої площі, що передається міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади, підприємствами та організаціями у розпорядження місцевих рад та державних адміністрацій. Особи, зазначені в цій статті, забезпечуються жилою площею протягом двох років з дня взяття на квартирний облік, а особи з інвалідністю I групи з числа учасників бойових дій на території інших країн - протягом року.

Згідно із ст. 30 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад, зокрема, належить: облік громадян, які відповідно до законодавства потребують поліпшення житлових умов; розподіл та надання відповідно до законодавства житла, що належить до комунальної власності.

Громадянам, які перебувають на обліку потребуючих поліпшення житлових умов, жилі приміщення надаються в порядку черговості.

З числа громадян, взятих на облік потребуючих поліпшення житлових умов, складаються списки осіб, які користуються правом першочергового одержання жилих приміщень.(ст. 43 Житлового кодексу України)

Виплата грошової компенсації передбачена в порядку черговості взяття на квартирний облік за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату такої грошової компенсації.

Статтею 48-1 Житлового кодексу України встановлено, що порядок та розмір надання громадянам грошової компенсації за належні їм для отримання жилі приміщення визначаються Кабінетом Міністрів України.

За положенням частини 2 статті 97 Бюджетного кодексу України порядок та умови надання субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам визначаються Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 19 жовтня 2016 року №719 затверджено Порядок виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення деяким категоріям осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, а також членів їх сімей. Цей Порядок визначає умови та механізм виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для сімей осіб, визначених пунктами 2-5 частини першої статті 10-1 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", для осіб з інвалідністю I-II групи, яка настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, визначених пунктами 11-14 частини другої статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", та які потребують поліпшення житлових умов, включені до списків осіб, які користуються правом позачергового (першочергового) одержання жилих приміщень, за місцем проживання відповідно до законодавства за категоріями, встановленими в пунктах 2 і 3 цього Порядку.

Згідно п. 3 Порядку №719 право на отримання грошової компенсації відповідно до цього Порядку мають особи з інвалідністю I-II групи, інвалідність яких настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави, у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, визначених пунктами 11-14 частини другої статті 7 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», які перебувають на квартирному обліку (далі - особи з інвалідністю).

Відповідно до п.5 Порядку №719 за рішенням виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної в місті (у разі її утворення) ради або за розпорядженням голови районної, районної в м. Києві держадміністрації утворюється комісія щодо розгляду заяв членів сімей осіб, які загинули (пропали безвісти), померли, та осіб з інвалідністю про призначення грошової компенсації (далі - комісія).

Згідно абз. 4 п.6 Порядку №719 до повноважень комісії належить проведення перевірки складу сім'ї особи з інвалідністю.

Відповідно до п. 20 Порядку №719 під час прийняття рішення щодо призначення грошової компенсації особі з інвалідністю комісія розраховує розмір такої компенсації на підставі:

1) копії рішення про взяття заявника на квартирний облік із зазначенням складу членів сім'ї, які разом з ним перебувають на такому обліку;

2) копії рішення про взяття на квартирний облік членів сім'ї особи з інвалідністю, на яких нараховується грошова компенсація;

3) письмової згоди (викладеної у довільній формі) членів сім'ї особи з інвалідністю (крім малолітніх та неповнолітніх дітей), на яких нараховується грошова компенсація, щодо включення їх у розрахунок грошової компенсації.

При цьому в розрахунок включаються члени сім'ї особи з інвалідністю, які перебувають на квартирному обліку, незалежно від того, чи перебувають вони на такому обліку разом з особою з інвалідністю або окремо від неї, включаючи перебування на квартирному обліку особи з інвалідністю та членів її сім'ї у різних населених пунктах.

До членів сімей осіб з інвалідністю належать дружина (чоловік), їх малолітні та неповнолітні діти; неодружені повнолітні діти, визнані особами з інвалідністю з дитинства I-II групи або особами з інвалідністю I групи; особа, яка проживає разом з особою з інвалідністю внаслідок війни I групи та доглядає за нею, за умови, що особа з інвалідністю внаслідок війни не перебуває у шлюбі; непрацездатні батьки; особа, яка перебуває під опікою або піклуванням громадянина, який має право на пільги та проживає разом з ним; неодружені діти, які навчаються за денною формою навчання у закладах повної загальної середньої освіти, закладах професійної (професійно-технічної) освіти, фахової передвищої освіти і вищої освіти (у тому числі в період між завершенням навчання в одному із зазначених закладів і вступом до іншого закладу, а також у період між завершенням навчання за одним освітньо-кваліфікаційним рівнем і продовженням навчання за іншим рівнем за умови, що такий період не перевищує чотирьох місяців), до закінчення такими дітьми закладів освіти, не більш як до виповнення їм 23 років.

Суд зазначає, що відповідно до довідки про склад сім'ї або зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб №695 від 02 травня 2025 року, виданої Компаніївською селищною радою, до складу сім'ї (зареєстровані) заявника входять чотири особи, які проживають за адресою АДРЕСА_1 .

Відповідачем не було включено до розрахунку компенсації - ОСОБА_2 , доньку ОСОБА_4 , яка приходитися позивачу падчеркою.

До суду не надано доказів, що позивачем надано відповідачу, на момент розрахунку грошової компенсації, відомості про навчання ОСОБА_2 та підтвердження про відсутність шлюбу даної особи в Україні.

Також, відсутні відомості про перебування ОСОБА_2 на квартирному обліку разом із заявником або окремо від нього та відсутня письмова згода щодо включення її у розрахунок грошової компенсації.

Крім того суд зазначає, що Довідка про склад сім'ї або зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб, видана Компаніївською селищною радою від 02.05.2025 року №695, несе інформацію про підтвердження кількості осіб, зареєстрованих за адресою заявника та не є підтвердженням родинних зв'язків з ОСОБА_2 , а саме щодо спільного проживання, спільного побуту і взаємних прав й обов'язків.

Посилання позивача на п. 18 Порядку №719 щодо визначення розміру компенсації не приймається судом, оскільки відповідачем при прийнятті оскаржуваних рішень розмір компенсації не визначався.

Посилання позивача на рішення Конституційного Суду України від 03.06.1999 року №5-рп/99 є недоречним, оскільки в цьому рішенні суд конституційної юрисдикції дав офіційне тлумачення терміну "член сім'ї" у контексті положень Законів України "Про соціальній і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", "Про міліцію" та "Про пожежну безпеку", в той час як позивач оскаржує право на пільги членів сім'ї, відповідно до положень Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".

За вказаних обставин суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є необґрунтованими, а позов таким, що не підлягає до задоволенню.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись ст.ст.139, 246, 255, 292-297, 325, 382 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Відмовити в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Компаніївської селищної ради Кропивницького району Кіровоградської області (вул. Паркова, 4, селище Компаніївка, Кропивницький район, Кіровоградська область, 28400, ЄДРПОУ 04364911) про визнання протиправним та скасування рішення, а також зобов'язання вчинити дії.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення за правилами, встановленими ст.ст.293, 295 - 297 КАС України.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду А.В. САГУН