Рішення від 23.09.2025 по справі 300/4076/25

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"23" вересня 2025 р. справа № 300/4076/25

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Григорука О.Б., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання до вчинення дій

ВСТАНОВИВ:

Адвокат Денега Д.М. звернувся до суду в інтересах ОСОБА_1 з адміністративним позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 , просить:

визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо невнесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про визнання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку за статтею 8а графи ІІ Розкладу хвороб наказу Міністерства оборони України № 402-08;

зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів "Оберіг" відомості про визнання ОСОБА_1 непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку за статтею 8а графи ІІ Розкладу хвороб наказу Міністерства оборони України № 402-08.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач допустив протиправну бездіяльність щодо невнесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про визнання позивача непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку за статтею 8а графи ІІ Розкладу хвороб наказу Міністерства оборони України № 402-08, оскільки 11.03.2022 згідно довідки ВЛК № 21/48/1592 позивач на підставі статті 8а графи ІІ Розкладу хвороб визнаний непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку. У військовому квитку позивача серія НОМЕР_1 , на сторінці 21 та 26, проставлено відмітку про те, що 11.03.2022 позивача виключено з військового обліку за станом здоров'я. Вказане рішення ВЛК, оформлене у формі довідки № 21/48/1592, станом на даний час не скасоване, є чинним та офіційно підтвердженим, тому породжує для позивача юридичні наслідки щодо його статусу в контексті військового обліку та військового обов'язку. Однак, незважаючи на наявність підтверджуючих документів, станом на дату звернення з цим позовом до суду, дані про виключення позивача з військового обліку не внесені до єдиного реєстру призовників, резервістів та військовозобов'язаних.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Ухвалою суду від 05.09.2025 витребувано в ІНФОРМАЦІЯ_1 докази належним чином засвідчену копію рішення (наказ) ІНФОРМАЦІЯ_1 про виключення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , (військовий квиток серії НОМЕР_1 виданий 04.02.2009) з 11.03.2022 з військового обліку за станом здоров'я відповідно до рішення ВЛК від 11.03.2022 № 21/48/1592 (непридатний до військової служби із виключенням з військового обліку) (а.с. 50, 51).

На виконання ухвали суду про витребування доказів ІНФОРМАЦІЯ_3 заявою від 11.09.2025 повідомив, що ІНФОРМАЦІЯ_4 рішення (наказ) про виключення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , з 11.03.2022 з військового обліку за станом здоров'я не приймалося. Запис у військовому квитку серії НОМЕР_1 , виданому 04.02.2009, зроблений без належних підстав, а тому вважається незаконним та недійсним. Так, свідоцтва про хворобу направляються на затвердження до штатних ВЛК. Рішення ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_5 від 11.03.2022 року № 21/48/1592 та свідоцтво про хворобу від 11.03.2022 № 21/48/1592 лейтенанта запасу ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , рішенням 16 Регіональної військово-лікарської комісії (м. Львів) не затверджувалося, а тому в ТЦК та СП відсутні законні підстави для прийняття рішення (наказу) про виключення з військового обліку ОСОБА_1 (а.с. 53).

Відповідач скористався правом на подання відзиву, який надійшов на адресу суду 23.06.2025. Відповідно до відзиву відповідач заперечив проти позову, просив відмовити в задоволенні позову з мотивів, що у воєнний час перевірка свідоцтв про хворобу з постановами про непридатність до військової служби проводиться за наданими на розгляд з ТЦК та СП медичними документами, а за медичними показаннями - шляхом проведення контрольного медичного огляду перед направленням на затвердження в штатні ВЛК. Свідоцтва про хворобу (додаток 11 до Положення № 402) у трьох примірниках, які не пізніше 10-денного строку з дня закінчення медичного огляду та перевірки ВЛК обласних ТЦК та СП, направляються на затвердження до штатних ВЛК згідно адміністративно-територіальної зони відповідальності за проведення військово-лікарської експертизи. Копія довідки ВЛК з підписом про ознайомлення та датою видається особі, яка пройшла медичний огляд (пункт 3.8 глави 3 розділу ІІ Положення № 402). Станом на 05.05.2025 рішення ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_5 від 11.03.2022 № 21/48/1592 та свідоцтво про хворобу від 11.03.2022 № 21/48/1592 лейтенанта запасу ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , рішенням 16 Регіональної військово-лікарської комісії (м. Львів) не затверджувалося. Відповідно, внести зміни в Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів на основі рішення ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_5 , без затвердження свідоцтва про хворобу рішенням 16 Регіональної військово-лікарської комісії (м. Львів) є неправомірним і виконанню не підлягає. Крім того, зазначено, що за неправомірні записи про виключення з військового обліку у зв'язку із непридатністю до військової служби у військових квитках офіцерів запасу, які було зроблено у 2022 році, та свідоцтв про хворобу, які рішеннями 16 Регіональної військово-лікарської комісії не затверджувались, винні особи понесли покарання в рамках кримінального провадження № 42023092780000062 від 18.05.2023 за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого частиною п'ятою статті 426-1 КК України (а.с. 41-46).

Розглянувши матеріали адміністративної справи в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами (у письмовому провадженні) у відповідності до вимог статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, дослідивши письмові докази, судом встановлено наступне.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 відповідно до довідки до акта огляду МСЕК Серії 12 ААВ № 753422 з 01.11.2021 встановлено другу групу інвалідності на строк до квітня 2025 року (а.с. 9, 10).

Згідно довідки Військово-лікарської комісії від 11.03.2022 № 21/48/1592, виданої ІНФОРМАЦІЯ_3 , за результатами медичного огляду ВЛК 11.03.2022, лейтенант ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку на підставі ст. 8а графи ІІІ Розкладу хвороб Наказу МОУ № 402 від 14.08.2008 (а.с. 23).

Відповідно до пунктів 18, 19 військового квитка серії НОМЕР_1 виданого 04.02.2009, позивач, лейтенант запасу, з 11.03.2022 виключений та знятий ІНФОРМАЦІЯ_6 з військового обліку за станом здоров'я відповідно до рішення ВЛК від 11.03.2022 № 21/48/1592 (непридатний до військової служби із виключенням з військового обліку) (а.с. 18).

На адвокатський запит від 23.04.2025 (вх. № 3642 від 30.04.2025) ІНФОРМАЦІЯ_6 відповіддю від 05.05.2025 № 12/97 щодо внесення в Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів "Оберіг" відомостей про виключення позивача з військового обліку у зв'язку із непридатністю до військової служби повідомив, що саном на 05.05.2025 рішення ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_5 від 11.03.2022 № 21/48/1592 та свідоцтво про хворобу від 11.03.2022 № 21/48/1592 лейтенанта запасу ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , рішенням 16 Регіональної військово-лікарської комісії (м. Львів) не затверджувалося. Відповідно, внести зміни в АІТС "Оберіг" на основі вказаного рішення ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_5 , без затвердження свідоцтва про хворобу від 11.03.2022 №21/48/1592 рішенням 16 Регіональної військово-лікарської комісії (м. Львів) є неправомірним і виконанню не підлягає. За неправомірні записи про виключення з військового обліку у зв'язку із непридатністю до військової служби у військових квитках офіцерів запасу, які було зроблено у 2022 році, та свідоцтв про хворобу, яких рішеннями 16 Регіональної військово-лікарської комісії не затверджувались, винні понесли покарання в рамках кримінального провадження № 42023092780000062 від 18.05.2023 Івано-Франківської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Західного регіону за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 426-1 КК України. Відповідно до вищенаведеного ІНФОРМАЦІЯ_4 , з метою врегулювання питань щодо правомірного виключення з військового обліку громадян із числа офіцерів запасу, свідоцтва про хворобу яких не були підтверджені рішенням 16 Регіональної військово-лікарської комісії (м. Львів), здійснив оповіщення всіх офіцерів запасу, яким було здійснено неправомірні записи про виключення з військового обліку у військових квитках, про прибуття до ІНФОРМАЦІЯ_5 з метою дообстеження та повторних оформлень свідоцтв про хворобу для передачі на затвердження у 16 Регіональну військово-лікарську комісію (м. Львів). Зокрема, позивача було оповіщено про прибуття його до ІНФОРМАЦІЯ_5 рекомендованим поштовим листом 09.10.2023 ФН ПРРО 4000090403 (вих. ІФ ІНФОРМАЦІЯ_4 від 30.09.2023 № 4/1283), відповідно до якого позивач не прибув до ІНФОРМАЦІЯ_5 для дообстеження та визначення ступеню придатності (не придатності) до військової служби відповідно до чинного законодавства. Враховуючи вищенаведене позивачу необхідно прибути до ІНФОРМАЦІЯ_5 для уточнення даних, пройти повторно військово-лікарську комісію для підтвердження ступеня придатності до військової служби та після затвердження рішення ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_5 штатною ВЛК (16 Регіональною військово-лікарською комісією (м. Львів)) дані в АІТС "Оберіг" буде внесено згідно чинного законодавства (а.с. 24, 26).

При вирішенні даного спору суд виходить з наступного нормативно-правового регулювання спірних правовідносин.

Згідно частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини 2 статті 17 Конституції України оборона України, захист її суверенітету, територіальної цілісності і недоторканності покладаються на Збройні Сили України.

Нормами статті 65 Конституції України встановлено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів визнано обов'язком громадянина України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.

Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні" у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, дія якого в подальшому була неодноразово продовжена та наразі триває.

Воєнний стан в розумінні положень ст. 1 Закону України "Про правовий режим воєнного стану" від 12.05.2015 № 389-VIII - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.

Законом України "Про військовий обов'язок і військову службу" від 25.03.1992 № 2232-XII визначено, що цей Закон здійснює правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також визначає загальні засади проходження в Україні військової служби.

Відповідно до ч.ч. 2, 3 ст. 1 Закону № 2232-XII військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями. Військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; взяття громадян на військовий облік; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов (направлення) на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.

Підпунктом 3 частини 6 статті 37 Закону № 2232-XII "Взяття на військовий облік, зняття та виключення з нього" визначено, що виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів розвідувальних органів України - у відповідному підрозділі розвідувальних органів України) підлягають громадяни України, які визнані непридатними до військової служби.

Відповідно до пунктів 18, 19 військового квитка серії НОМЕР_1 виданого 04.02.2009, позивач, лейтенант запасу, з 11.03.2022 виключений та знятий ІНФОРМАЦІЯ_6 з військового обліку за станом здоров'я відповідно до рішення ВЛК від 11.03.2022 № 21/48/1592 (непридатний до військової служби із виключенням з військового обліку) (а.с. 18).

Правові та організаційні засади створення та функціонування Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, визначені Законом України "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів " № 1951-VIII.

Відповідно до статті 1 Закону № 1951-VIII єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) - інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.

Згідно з частинами 8, 9 статті 5 Закону № 1951-VIII органами ведення Реєстру є районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України. Органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних.

Отже, на районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки покладено обов'язок вносити до Реєстру передбачені Законом України "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів" відомості про призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Відповідно до пункту 4 Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 559 у разі невідповідності відомостей, зазначених у посвідченні призовника, тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного, військовому квитку осіб рядового, сержантського і старшинського складу та військовому квитку офіцера запасу, відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, громадянин України для внесення відповідних змін:

у паперовій формі - повинен звернутися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (органу СБУ, розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку;

в електронній формі - повинен скористатися засобами електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста для звернення до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу за місцем перебування на військовому обліку.

Як встановлено, на адвокатський запит від 23.04.2025 (вх. № 3642 від 30.04.2025) ІНФОРМАЦІЯ_6 відповіддю від 05.05.2025 № 12/97 щодо внесення в Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів "Оберіг" відомостей про виключення позивача з військового обліку у зв'язку із непридатністю до військової служби повідомив, що станом на 05.05.2025 рішення ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_5 від 11.03.2022 № 21/48/1592 та свідоцтво про хворобу від 11.03.2022 № 21/48/1592 рішенням 16 Регіональної військово-лікарської комісії (м. Львів) не затверджувалося. Відповідно, внести зміни в АІТС "Оберіг" на основі рішення ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_5 без затвердження свідоцтва про хворобу рішенням 16 Регіональної військово-лікарської комісії (м. Львів) є неправомірним і виконанню не підлягає (а.с. 24, 26).

Відповідно до частини десятої статті 2 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" № 2232-XII та з метою якісного проведення призову громадян на строкову військову службу за станом здоров'я, прийняття громадян на військову службу за контрактом, проведення медичного огляду військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів для визначення ступеня придатності до військової служби та визначення ступеня придатності льотного складу до льотної роботи наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 № 402 затверджено Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України (надалі також - Положення № 402).

Згідно з п. 1.2 розділу І Положення № 402 військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби, служби у військовому резерві військової служби призовників, військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) з військовою службою та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.

За п. 2.1 розділу І Положення № 402 для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі). Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК)) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання штатної військово-лікарської комісії. ВЛК приймають постанови у тому числі на виїзних засіданнях та, в окремих випадках (лікування за кордоном) - дистанційно. Постанови штатних та позаштатних ВЛК обов'язкові до виконання. Постанови ВЛК можуть бути відмінені або скасовані штатними ВЛК. Постанова ВЛК скасовується у випадках, коли попередня постанова ВЛК на дату її прийняття не відповідала законодавству та/або була прийнята на підставі недійсних документів.

Відповідно до пункту 2.2 глави 2 розділу I Положення № 402 штатні ВЛК є військово-медичними установами. Вони мають гербову печатку, кутовий штамп та утримуються за окремим штатом. До штатних ВЛК належать: Центральна військово-лікарська комісія (далі - ЦВЛК); ВЛК регіону.

Підпунктами 2.4.3, 2.4.6 пункту 2.4 глави 2 розділу I Положення № 402 визначено, що за рішенням ЦВЛК на ВЛК регіону, незалежно від адміністративно-територіальної зони відповідальності ВЛК за проведення військово-лікарської експертизи, покладається розгляд, контроль, затвердження постанов позаштатних постійно діючих ВЛК та прийняття, скасування, перегляд постанов про причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв), у тому числі які призвели до загибелі (смерті) військовослужбовців, осіб звільнених з військової служби. Рішенням штатної ВЛК може бути проведений повторний або контрольний медичний огляд.

Пунктом 3.8 глави 3 розділу II Положення № 402 визначено, що Постанови ВЛК районних, міських ТЦК та СП про непридатність до військової служби військовозобов'язаних оформлюються свідоцтвами про хворобу (додаток 11 до цього Положення), постанови про тимчасову непридатність оформлюються довідками ВЛК (додаток 4 до цього Положення). У разі прийняття постанови про непридатність або тимчасову непридатність до військової служби, документи з результатами проходження військовозобов'язаним медичного огляду (картка обстеження та медичного огляду, висновки лікарів, супровідні документи), не пізніше п'ятиденного строку з дня закінчення медичного огляду направляються на перевірку до ВЛК обласних, ІНФОРМАЦІЯ_7 та ІНФОРМАЦІЯ_8 . Електронний документ, яким оформлена постанова (свідоцтво про хворобу або довідка ВЛК), направляється в цей же строк на перевірку через ІКС. Перевірка здійснюється у п'ятиденний строк з дня надходження всіх документів.

Після перевірки ВЛК обласних, ІНФОРМАЦІЯ_7 та ІНФОРМАЦІЯ_8 та у разі відсутності помилок електронні документи з постановами ВЛК про непридатність до військової служби направляються через ІКС до штатних ВЛК відповідно до адміністративно-територіальної зони відповідальності за проведення військово-лікарської експертизи. Інші документи з результатами проходження військовозобов'язаним медичного огляду (картка обстеження та медичного огляду, висновки лікарів, супровідні документи) направляються до відповідних штатних ВЛК не пізніше наступного дня після закінчення перевірки.

Після затвердження постанови, протокол засідання штатної ВЛК передається з ІКС до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів не пізніше наступного дня після затвердження. Дві паперові копії протоколу засідання штатної ВЛК засвідчуються її печаткою, та надсилаються разом з документами про результати проходження медичного огляду (картка обстеження та медичного огляду, висновки лікарів, супровідні документи) до ТЦК та СП за місцем обліку не пізніше наступного дня після закінчення медичного огляду.

Паперова копія документа з постановою, що потребує затвердження штатною ВЛК, видається за запитом особи, що пройшла медичний огляд, у ТЦК та СП за місцем перебування на обліку у день звернення після отримання ТЦК та СП протоколу засідання штатної ВЛК. Паперова копія документа з постановою засвідчується печаткою ТЦК та СП та видається особі з її підписом про ознайомлення та датою разом з паперовою копією електронного протоколу засідання штатної ВЛК, засвідченою печаткою штатної ВЛК.

Отже, на даний час до штатних ВЛК направляються для затвердження документи з постановами ВЛК зокрема про непридатність до військової служби.

Водночас, суд зазначає, що на момент визнання позивача непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку згідно довідки ВЛК від 11.03.2022 № 21/48/1592, виданої ІНФОРМАЦІЯ_6 , за результатами медичного огляду ВЛК 11.03.2022 (а.с. 23) пунктом 3.8 глави 3 розділу II Положення № 402 було визначено, що постанови ВЛК військових комісаріатів оформлюються довідкою ВЛК (додаток 4 до Положення) у двох примірниках, яка не підлягає затвердженню штатною ВЛК і дійсна протягом шести місяців з дня медичного огляду.

Згідно п. 20.2 розділу ІІ Положення № 402 (у редакції, станом на момент видачі позивачу довідки ВЛК від 11.03.2022) постанови ВЛК згідно з цим Положенням розглядаються, затверджуються, контролюються, а за необхідності переглядаються відповідною штатною ВЛК.

Відповідно до п. 22.3 розділу ІІ Положення № 402 (у редакції, станом на момент видачі позивачу довідки ВЛК від 11.03.2022) постанови ВЛК, які не підлягають затвердженню (контролю) штатною ВЛК, оформляються в день медичного огляду і видаються на руки особі, що пройшла медичний огляд, або в установленому порядку направляються у військову частину. Свідоцтво про хворобу (довідка ВЛК) з постановою, які підлягають затвердженню (контролю) штатною ВЛК, направляються на затвердження (контроль) не пізніше 5-денного терміну після медичного огляду. Свідоцтво про хворобу, довідка ВЛК із затвердженою постановою не пізніше ніж через два дні після їх затвердження та одержання із штатної ВЛК висилаються командиру військової частини, у якій проходить службу військовослужбовець, що пройшов медичний огляд, або начальнику, який направив його на медичний огляд, або видаються на руки представникам військових частин за наявності у них підтверджуючих документів.

Згідно п. 22.5, 22.6 розділу ІІ Положення № 402 (у редакції, станом на момент видачі позивачу довідки ВЛК від 11.03.2022) свідоцтво про хворобу у воєнний час складається на всіх військовослужбовців, визнаних непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку, непридатними до військової служби з переоглядом через 6-12 місяців. Свідоцтво про хворобу підлягає розгляду, а постанова ВЛК затвердженню у воєнний час на генералів (адміралів), а також на всіх осіб, які оглянуті у ГВМКЦ, - ЦВЛК, на всіх військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів - ВЛК регіону, евакуаційного пункту (місцевого евакуаційного пункту, госпітальної бази).

Відповідно до військового квитка серії НОМЕР_1 виданого 04.02.2009, позивач - лейтенант запасу.

Крім цього, за правилами п. 2.1 Положення № 402 постанова ВЛК скасовується у випадках, коли попередня постанова ВЛК на дату її прийняття не відповідала законодавству та/або була прийнята на підставі недійсних документів.

Як слідує з відзиву, виключення з військового обліку відбулося з порушенням вимог чинної на той момент редакції п. 22.5 Положення про військово-лікарську експертизу у Збройних Силах України, затвердженого наказом Міноборони України від 14.08.2008 № 402. Зокрема: на офіцерів запасу, визнаних непридатними з виключенням з військового обліку у воєнний час має складатись свідоцтво про хворобу і подаватись на затвердження на штатну військово-лікарську комісію.

У зв'язку із виявленням порушень встановленого механізму виключення з військового обліку позивача поновлено на військовому обліку офіцерів запасу, на якому він перебуває до тепер.

Частинами 1, 3 статі 14 Закону України "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів" № 1951-VIII передбачено, що ведення Реєстру включає: 1) внесення запису про призовників, військовозобов'язаних та резервістів до бази даних Реєстру для взяття на облік або при відновленні на військовому обліку з перевіркою відповідності персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних та резервістів існуючим обліковим даним; 2) внесення змін до персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних, резервістів на підставі відомостей органів виконавчої влади, інших державних органів, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, закладів освіти незалежно від підпорядкування і форми власності, а також відомостей, що подаються органу ведення Реєстру призовниками, військовозобов'язаними, резервістами; 3) знищення повторного запису Реєстру в разі його виявлення.

Актуалізація бази даних Реєстру здійснюється на підставі відомостей, що вносяться органами ведення Реєстру, а також шляхом електронної інформаційної взаємодії (обміну відомостями) між Реєстром та інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи, передбачені цією частиною.

Судом встанорвлено, що відповідно до листа від 30.09.2023 № 4/1283 ІНФОРМАЦІЯ_6 повідомив позивача про те, що з метою дообстеження та повторного визначення стану придатності (не придатності) позивачу необхідно з'явитись до ІНФОРМАЦІЯ_9 та пройти ВЛК протягом 10 днів з дати отримання вказаного листа (а.с. 26, 27).

За таких обставин, враховуючи, що відповідачем вчинені дії для актуалізації бази даних Реєстру, відсутні підстави для визнання протиправною бездіяльності ІНФОРМАЦІЯ_9 щодо невнесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про визнання позивача непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку за статтею 8а графи ІІ Розкладу хвороб наказу Міністерства оборони України № 402-08 та зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_6 внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів "Оберіг" відомості про визнання позивача непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку за статтею 8а графи ІІ Розкладу хвороб наказу Міністерства оборони України № 402-08.

Таким чином, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими, тому слід відмовити в задоволенні позову.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 , АДРЕСА_2 ) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання до вчинення дій - відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Григорук О.Б.