Рішення від 23.09.2025 по справі 280/5430/25

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 вересня 2025 року Справа № 280/5430/25 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Семененко М.О., за участю секретаря судового засідання Тетерюк Н.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом

ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 )

до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 158Б; код ЄДРПОУ 20490012)

про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі - відповідач, Управління), в якій позивач просить суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про часткову відмову від 628/03-16 від 05.06.2025 року № 083950025311;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області зарахувати до пільгового стажу ОСОБА_1 , що дає право на отримання пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1 відповідно до п.1 ч.2 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» період роботи з 05.09.1994 по 15.09.1995 за довідкою Запорізького державного підприємства «Кремнійполімер» № 31 від 06.05.2025, у зв'язку з чим прийняти рішення про призначення ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1, починаючи з дня, наступного за днем досягнення 54 років, а саме, з 16 квітня 2024 року.

В обґрунтування заявлених позовних вимог зазначено, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Запорізькій області, з 16.04.2025 йому призначено позивачу пенсію за віком. Однак, враховуючи, що на день подання первісного звернення в розпорядженні позивача були відсутні документи, які підтверджують пільговий страховий стаж за період з 05.09.1994 по 15.09.1995, позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив врахувати пільговий стаж згідно з додатково наданими довідками, а також, враховуючи, що цей стаж дає позивачеві право на призначення пенсії за віком по досягненні 54 років, повернути пенсію за відповідний рік. Втім відповідач, рішенням №628/03-16 від 05.06.2025 року №083950025311 відмовив позивачу, з посиланням на те, що надана позивачем довідка потребувала додаткової перевірки, оскільки завірена одноосібним підписом виконуючого обов'язків директора та головного бухгалтера, без зазначених причин. Позивач вважає, що рішення відповідача суперечить чинному законодавству та істотно порушує право позивача на отримання пенсії в належному розмірі та з законодавчо встановленого періоду. Крім того, позивач зазначає, що перевірка достовірності виданих документів покладається на пенсійний орган, а сумніви останнього щодо обґрунтованості їх видачі, самі по собі не можуть бути підставою для відмови у призначенні пенсії. Також позивача вважає, що в разі врахування спірного періоду пільговий стаж позивача на роботах за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах (далі - Список №1) становитиме 6 років 0 місяців 10 днів, що, в свою чергу, означає право позивача на призначення пенсії за зменшенням пенсійного віку на 6 років від 60 років, встановлених частиною 1 статті 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV), тобто по досягненню 54 років. Отже, позивач вважає, що оскільки він досяг 54-річного віку 15.04.2024 та звернувся за призначенням пенсії по досягненню вказаного віку 28.05.2025 - в період дії воєнного стану в Україні та в період проживання на території, на якій ведуться (велися) бойові дії, він має законне право на призначення йому пенсії за віком саме з 16 квітня 2024 року. Просить задовольнити позов.

Ухвалою суду від 30.06.2025 відкрито провадження у справі, призначено справу до судового розгляду по суті за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.

07.07.2025 відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому заперечує проти задоволення позовних вимог та зазначає, що 28.05.2025 позивач звернувся до територіальних органів Пенсійного фонду України з відповідною заявою про призначення пенсії «Допризначення у зв'язку з наданими додатковими документами». Рішенням Управління від 05.06.2025 року №083950025311 було винесено рішення про часткову відмову № 628/03-16. Розглянувши документи надані для перерахунку Управлінням, встановлено, що довідка №31 від 06.05.2025, про підтвердження наявного пільгового стажу за Списком №1 потребує додаткової перевірки, оскільки завірена одноосібним підписом виконувачем обов'язків директора та головного бухгалтера, без зазначених причин (відсутність посади бухгалтера, тощо). Так, позивачу призначено пенсію зі зниженням пенсійного віку в 55 років з 16.04.2025, отже позивач використав своє право на призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку. З огляду на вищезазначене прийнято рішення відмовити в частині перерахунку пенсії зарахування стажу за Списком №1 по довідці №31 від 06.05.2025 та перерахунку пенсії згідно Закону України від 20.03.2023 №2981-ІХ за заявою №1089 від 28.05.2025. Таким чином, виходячи з вищезазначеного, дії відповідача не суперечать чинному законодавству України, тому, підстави для задоволення вимог позивача повністю відсутні. Просить у задоволенні позову відмовити.

09.07.2025 позивач подав відповідь на відзив, в якій вважає, що відповідачем у відзиві на позовну заяву фактично не доведено законність прийнятого ним рішення, а тому наявні підстави для задоволення позовних вимог.

У період з 25.08.2025 по 19.09.2025 головуючий суддя по справі перебував у відпустці.

На підставі матеріалів справи суд встановив такі обставини.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Запорізькій області та з 16.04.2025 йому призначено пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п.4 ч.1 ст. 115 Закону № 1058-IV.

28.05.2025 позивач звернувся до територіальних органів Пенсійного фонду України з заявою про призначення/перерахунок пенсії у зв'язку з наданням додаткових документів, в якій просив врахувати стаж роботи за Списком №1 згідно доданих довідок та повернути пенсію з дня досягнення 54 років з 16.04.2024 згідно Постанови КМУ №2981.

Рішенням про часткову відмову №628/03-16 від 05.06.2025 №083950025311, прийнятим Управлінням, позивачу відмовлено в перерахунку пенсії, зарахування стажу за Списком №1 по довідці №31 від 06.05.2025 та перерахунку пенсії згідно Закону України від 20.03.2023 №2981-ІХ за заявою №1089 від 28.05.2025. В обґрунтування рішення зазначено, що довідка №31 від 06.05.2025, про підтвердження наявного пільгового стажу за Списком №1 потребує додаткової перевірки, оскільки завірена одноосібним підписом виконувачем обов'язків директора та головного бухгалтера, без зазначених причин (відсутність посади бухгалтера, тощо). ОСОБА_1 призначено пенсію зі зниженням пенсійного віку в 55 років з 16.04.2025, отже заявник використав своє право на призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку.

Вважаючи протиправним рішення відповідача щодо незарахування при перерахунку пенсії до пільгового стажу з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці періоду роботи згідно довідки №31 від 06.05.2025 та не призначення пільгової пенсії за Списком №1 з 16 квітня 2024 року позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.

Відповідно до ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Отже, конституційне право на соціальний захист включає і право громадян на забезпечення їх у старості. Пенсія за віком, за вислугу років та інші її види, що призначаються у зв'язку з трудовою діяльністю, заслужені попередньою працею і є однією з форм соціального захисту. Цим визначається зміст і характер обов'язку держави стосовно тих громадян, які набули право на одержання пенсії.

Підпунктами 4, 23 частини 1 Європейської соціальної хартії від 03 травня 1996 року, ратифікованої Законом України «Про ратифікацію Європейської соціальної хартії (переглянутої) №137-V 14 вересня 2006 року, визначено, що всі працівники мають право на справедливу винагороду, яка забезпечить достатній життєвий рівень для них самих та їхніх сімей та кожна особа похилого віку має право на соціальний захист.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, визначає Закон №1058-IV.

Частиною 1 статті 44 Закону №1058-IV передбачено, що призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом. Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання в електронній або паперовій формі заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.

Відповідно до пункту 1 частини 2 статті 114 Закону №1058-IV встановлено, що на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах.

Згідно зі статтею 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 №1788-XII (далі - Закон №1788-XII) основним документом, що підтверджує наявний трудовий стаж для призначення пенсій, є трудова книжка.

Згідно з пунктом 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 №637 (далі - Порядок №637) основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Пунктом 3 Порядку №637 передбачено, що за відсутності трудової книжки, а також у випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження стажу роботи приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, а також виписки або довідки, складені на основі даних, наявних в інформаційних (автоматизованих) та/або інформаційно-комунікаційних системах підприємств, установ, організацій, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

Згідно із пунктом 20 Порядку №637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального стажу роботи приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток № 5).

У довідці повинно бути вказано періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до яких включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка, в тому числі виписки або довідки, складені на основі даних, наявних в інформаційних (автоматизованих) та/або інформаційно-комунікаційних системах підприємств, установ, організацій.

Водночас пільговий стаж, роботи обчислюється з урахуванням Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 №383 (далі - Порядок №383).

Відповідно до пункту 3 Порядку № 383 при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992.

Для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку з оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку з наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та в разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену п. 20 Порядку № 637 (п. 10 Порядку № 383).

Аналіз зазначених норм свідчить про те, що основним документом, який підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Надання інших додаткових документів, у тому числі уточнюючої довідки підприємства, установи або організації, наказу про проведення атестації на відповідному робочому місці, необхідне лише у двох випадках: за відсутності трудової книжки як такої або необхідних записів у ній, які визначають право на пільгове пенсійне забезпечення.

Зазначене відповідає усталеній правовій позиції Верховного Суду, яка викладено, зокрема, у постановах від 07 березня 2018 року у справі № 233/2084/17, від 31 березня 2020 року у справі № 678/65/17, від 02 грудня 2021 року у справі №263/9464/16-а тощо.

Як слідує зі змісту спірного рішення, період роботи позивача згідно довідки № 31 від 06.05.2025 (з 05.09.1994 по 15.09.1995 на Запорізькому державному підприємстві «Кремнійполімер» (далі - ЗДП «Кремнійполімер»)) не зарахований до пільгового стажу позивача за Списком №1 у зв'язку з тим, що довідка завірена одноосібним підписом виконувачем обов'язків директора та головного бухгалтера, без зазначених причин (відсутність посади бухгалтера, тощо).

До матеріалів справи надано копію трудової книжки позивача НОМЕР_2 від 15.07.1988, відповідно до записів №17-18 якої позивач у період з 05.09.1994 по 15.09.1995 працював на Запорізькому державному підприємстві «Кремнійполімер» на посаді слюсаря-ремонтника 4 розряду.

Відповідно до уточнюючої довідки від 06.05.2025 №31, виданої Запорізьким державним підприємством «Кремнійполімер», яка була долучена до заяви про перерахунок пенсії та надана до суду, позивач працював повний робочий день на ЗДП «Кремнійполімер» в цеху №1 з виробництва кремнійорганічних сполук (мономерів), ремонтна служба і за період з 05.09.1994 по 15.09.1995 виконував роботу по ремонту, профілактиці та обслуговуванні технологічного обладнання цеху за професією слюсар - ремонтник, що передбачена Списком №1 розділ VІІІ підрозділу 1 код КП 1080А010 підстава Постанова КМУ №162 від 16.03.1994. За період з 05.09.1994 по 15.09.1995 зараховано до Списку №1 - 01 рік 00 місяців 10 днів.

Підстави для видачі: штатний розклад, особова справа, особова картка форми Т-2, відомості про зарплату, технологічний процес, ЄТКД, результати атестації робочих місць на підприємстві.

Вказана довідка містить усі необхідні відомості, визначені Порядком №637, які підтверджують наявність у позивача пільгового стажу за Списком №1 в розмірі 01 рік, 00 місяців, 10 днів.

Постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах» від 11 березня 1994 № 162 затверджений Список № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників зі шкідливими та важкими умовами праці, зайнятість в яких надає право на пенсію за віком на пільгових умовах. Відповідно до зазначеного Списку право на пенсію за віком на пільгових умовах мають робітники, майстри і старші майстри, механіки і енергетики цехів, зайняті на ремонті, профілактиці і обслуговуванні технологічного обладнання і електрообладнання (крім контрольно-вимірювальних приладів і вентиляції), комунікацій, дегазації (розділ VІІІ код КП 1080А010) вказаного Списку.

Слід зазначити, що у разі незгоди з відомостями, зазначеними в документах позивача, пенсійний орган мав право на реалізацію повноважень, наданих йому частиною третьою статті 44 Закону № 1058-IV, а саме: вимагати відповідні документи від підприємства, перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію.

Втім, до матеріалів справи не надано доказів того, що відповідачем вчинялись будь-які дії, спрямовані на отримання відомостей, додаткових документів, на підставі яких можна було б додатково підтвердити або спростувати пільговий стаж позивача.

Зазначена довідка містить підписи відповідальної особи та скріплена печаткою підприємства, відповідає вимогам, встановленим чинним законодавством, а тому неврахування такої довідки для підтвердження пільгового стажу позивача є безпідставним.

Крім того, слід зазначити, що особа не може бути позбавлена права на пенсійне забезпечення з підстав недотримання порядку оформлення документів, за складання яких вона не несе відповідальності.

За таких обставин, суд вважає, що спірний період роботи позивача згідно довідки №31 від 06.05.2025 з 05.09.1994 по 15.09.1995 в ЗДП «Кремнійполімер» підлягав зарахуванню до пільгового стажу позивача за Списком №1, а відмова в його врахуванні є протиправною.

Для відновлення порушеного права наявні підстави для зобов'язання відповідача зарахувати до пільгового стажу з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком №1 ОСОБА_1 період роботи з 05.09.1994 по 15.09.1995 на Запорізькому державному підприємстві «Кремнійполімер» згідно довідки №31 від 06.05.2025.

Щодо обраного позивачем способу захисту порушеного права шляхом зобов'язання відповідача прийняти рішення про призначення ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1, починаючи з дня, наступного за днем досягнення 54 років, а саме, з 16 квітня 2024 року, суд зазначає таке.

З матеріалів справи встановлено, що за результатами розгляду заяви позивача про призначення пенсії йому було призначено пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п.4 ч.1 ст. 115 Закону № 1058-IV.

Пунктом 4 частини першої статті 115 Закону №1058-IV визначено, що право на призначення дострокової пенсії за віком мають військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейські, особи начальницького і рядового складу Державного бюро розслідувань, які брали участь у бойових діях, в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення та/або безпосередньою участю у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, а також ті, яким встановлено інвалідність внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час захисту Батьківщини або під час виконання інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, виконанням інтернаціонального обов'язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення та/або безпосередньою участю у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейських, осіб начальницького і рядового складу Державного бюро розслідувань, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов'язків) чи після звільнення із служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час виконання обов'язків військової служби (службових обов'язків), захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, виконанням інтернаціонального обов'язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення та/або безпосередньою участю у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, особи, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пунктів 20, 21 і 25 частини першої статті 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пунктів 12, 13 і 16 частини другої статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (крім працівників підприємств, установ, організацій, які залучалися та брали безпосередню участь у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів), особи з числа резервістів, військовозобов'язаних і осіб, які входили до складу добровольчого формування територіальної громади, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пункту 19 статті 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пункту 11 статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки, яким надано статус сім'ї загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України відповідно до пунктів 3 і 4 частини першої статті 10-1 зазначеного Закону, пункту 5 частини першої статті 10-1 зазначеного Закону з числа членів сімей резервістів і військовозобов'язаних, а також пункту 6 частини першої статті 10-1 зазначеного Закону, - після досягнення чоловіками 55 років, жінками - 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків і не менше 20 років у жінок.

Отже, позивачу призначена та виплачується пенсія за віком зі зниженням пенсійного віку як учаснику бойових дій.

Водночас, п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону №1058-IV передбачено, що на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

Працівникам, які не мають стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого абзацами першим і п'ятнадцятим - двадцять третім цього пункту відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 цього Закону: чоловікам - на 1 рік за кожний повний рік такої роботи; жінкам - на 1 рік 4 місяці за кожний повний рік такої роботи.

Отже, п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону №1058-IV містить інші підстави для призначення пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку.

Водночас, ч.1 ст. 44 Закону №1058-IV передбачено, що призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом.

Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання в електронній або паперовій формі заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.

Частиною 5 ст.45 Закону №1058-IV документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення пенсій врегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року №22-1, у редакції постанови правління Пенсійного фонду України 07.07.2014 року №13-1 (далі - Порядок №22-1).

Згідно пункту 4.7. Розділу IV Порядку № 22-1 орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження. Якщо пенсію за віком призначено автоматично (без звернення особи), у повідомленні про призначення особі пенсії додатково зазначається інформація про порядок її виплати.

Відповідно до пункту 4.8 Розділу IV Порядку № 22-1 заява, відомості з відповідних інформаційних систем, скановані копії документів, на підставі яких призначено (перераховано) пенсію та проводиться її виплата; інша інформація, з урахуванням якої визначаються розмір призначеної пенсії та розмір пенсії до виплати, обробляються в складі електронної пенсійної справи, що формується та ведеться відповідно до вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг», «Про електронні довірчі послуги» та «Про захист персональних даних». Електронна пенсійна справа зберігається на базі централізованих інформаційних технологій.

Документи, що надійшли у паперовій формі, обробляються, реєструються та зберігаються в органі, що призначає пенсію, за правилами, встановленими постановою Кабінету Міністрів України від 17 січня 2018 року № 55 «Деякі питання документування управлінської діяльності».

Аналіз наведених норм права дозволяє дійти висновку про те, що для призначення (перерахунку) пенсії пенсіонер повинен звернутися до уповноваженого органу Пенсійного фонду України з відповідною заявою, за результатами розгляду якої приймається рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Відповідно до наданих до матеріалів справи документів, судом під час розгляду справи було встановлено, що позивач скористався своїм правом на призначення дострокової пенсії за віком та починаючи з 16.04.2025 отримує пенсію згідно до п. 4 ч. 1 ст. 115 Закону № 1058-IV.

28.05.2025 позивач звернувся до територіального органу Пенсійного фонду із заявою, в якій просив врахувати пільговий стаж згідно з додатково наданими довідками, а також, враховуючи, що цей стаж дає позивачеві право на призначення пенсії за віком по досягненні 54 років, повернути пенсію за відповідний рік.

Водночас, така заява не містить жодної вимоги про перерахунок призначеної позивачу пенсії та/або про зміну підстав її призначення на пенсію за Списком №1.

Крім того, враховуючи ту обставину, що позивачу призначено пенсію згідно до п. 4 ч. 1 ст. 115 Закону № 1058-IV як учаснику бойових дій, суд приходить до висновку, що у межах спірних правовідносин відповідачем не досліджувалось питання про дотримання умов щодо наявності підстав для призначення позивачу пенсії відповідно до п.1 ч.2 ст.114 Закону № 1058-IV за Списком №1.

Отже, в спірному випадку суд не вправі підміняти орган Пенсійного фонду та самостійно визначати існування чи відсутність у позивача права на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1, оскільки позивач не звертався до відповідача з відповідною заявою, а Управління в свою чергу не приймало рішення в частині призначення/відмови в призначенні позивачу пенсії відповідно до п.1 ч.2 ст.114 Закону №1058-IV за Списком №1.

За таких обставин, суд приходить до висновку, що спір між сторонами в цій частині вимог на момент виникнення спірних правовідносин відсутній, а позовні вимоги не підлягають задоволенню.

Частинами 1, 2 статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Приписами статті 90 КАС України встановлено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

За наведеного вище суд вважає, що заявлені позовні вимоги знайшли своє підтвердження матеріалами справи, є частково обґрунтованими, а надані сторонами письмові докази є належними та достатніми для постановлення судового рішення про часткове задоволення адміністративного позову.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд зазначає, що позивач звільнений від сплати судового збору на підставі пункту 13 частини 1 статті 5 Закону України «Про судовий збір», відповідних витрат не поніс, інших судових витрат не заявив, а тому підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись ст.ст.2, 5, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про часткову відмову від 628/03-16 від 05.06.2025 року № 083950025311 щодо не зарахування до пільгового стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком №1 ОСОБА_1 періоду роботи з 05.09.1994 по 15.09.1995 на Запорізькому державному підприємстві «Кремнійполімер» згідно довідки № 31 від 06.05.2025.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області зарахувати до пільгового стажу з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком №1 ОСОБА_1 період роботи з 05.09.1994 по 15.09.1995 на Запорізькому державному підприємстві «Кремнійполімер» згідно довідки №31 від 06.05.2025.

В іншій частині в задоволенні позову відмовити.

Розподіл судових витрат не здійснюється.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Третього апеляційного адміністративного суду.

Повне найменування сторін та інших учасників справи:

Позивач - ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 .

Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, місцезнаходження 69057, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 158-Б; код ЄДРПОУ 20490012.

Повне судове рішення складено 23.09.2025.

Суддя М.О. Семененко