про передачу адміністративної справи за підсудністю
22 вересня 2025 року м. Житомир справа № 240/22028/25
категорія 113080000
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Приходько О.Г., перевіривши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною відповіді, зобов'язання скасувати постанову,
встановив:
До Житомирського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якій позивач просить суд визнати протиправним та скасувати рішення ІНФОРМАЦІЯ_1 , оформлене у формі відповіді від 21 квітня 2025 року за вих. № 6/752 та зобов'язати скасувати постанову начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 від 19 грудня 2024 року № 6/295 про притягнення до адміністративної відповідальності за частиною третьою статті 210-1 КУпАП у вигляді штрафу в сумі 17000 грн.
Згідно з пунктом 4 частини першої статті 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 20 КАС України місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності.
Частиною другою цієї ж статті визначено, що окружним адміністративним судам підсудні всі адміністративні справи, крім визначених частинами першою та третьою цієї статті.
У главі 11 "Особливості позовного провадження в окремих категоріях адміністративних справ" параграфу 2 "Розгляд окремих категорій термінових адміністративних справ" КАС України, зокрема, у статті 286, визначено порядок та особливості провадження у справах з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо притягнення до адміністративної відповідальності.
Так, згідно з частиною першою статті 286 КАС України адміністративна справа з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності вирішується місцевими загальними судами як адміністративними судами протягом десяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Аналіз наведених норм вказує, що КАС України чітко визначає розмежування предметної юрисдикції між місцевими загальними судами як адміністративними судами та окружними адміністративними судами, зокрема, у справах про притягнення до адміністративної відповідальності.
Предметом оскарження у заявленому позові є постанова начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 від 19 грудня 2024 року № 6/295 по справі про адміністративне правопорушення за частиною третьою статті 210-1 КУпАП. Зазначеною постановою ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу в сумі 17000,00 грн.
При цьому визначення предметом оскарження листа-відповіді ІНФОРМАЦІЯ_1 від 21 квітня 2025 року за вих. № 6/752 щодо оскарження спірної постанови у справі про адміністративне правопорушення не змінює зміст заявлених у позові вимог та об'єкт спору - притягнення позивача до адміністративної відповідальності за нормами КУпАП.
Тож, зважаючи на вищенаведені норми КАС України та предмет позову у цій справі, суд уважає, що цей спір підлягає розгляду місцевим загальним судом як адміністративним судом.
Частиною першою статті 6 Європейської конвенції з прав людини, яка визначає право на справедливий суд, встановлено, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Аналіз норм КАС України вказує, що ним не врегульовано дій суду у випадку порушення правил предметної підсудності. Однак окружний адміністративний суд не уповноважений розглядати спір, що належить до предметної юрисдикції місцевого загального суду як адміністративного суду, оскільки відповідно до частини першої статті 6 Європейської конвенції з прав людини не є тим судом, який встановлений законом для розгляду справ цієї категорії.
Згідно з пунктом 2 частини першої статті 29 КАС України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Згідно з частиною шостою статті 7 КАС України у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права).
Отже, задля реалізації права позивача на справедливий і публічний розгляд його справи судом, встановленим законом, застосовуючи за аналогією закону пункт 2 частини першої статті 29 КАС України, а також ураховуючи адресу місця проживання (перебування) позивача ( АДРЕСА_1 ), цю адміністративну справу належить передати на розгляд до Житомирського районного суду Житомирської області (місцевого загального суду як адміністративного суду).
Керуючись статтями 20, 29, 248, 286 КАС України, суд,-
ухвалив:
Передати адміністративну справу № 240/22028/25 за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною відповіді, зобов'язання скасувати постанову на розгляд Житомирського районного суду Житомирської області (вулиця Покровська, 90, м. Житомир, Житомирська область, 10001) як адміністративному суду.
Передачу адміністративної справи № 240/22028/25 здійснити не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження цієї ухвали, а в разі подання апеляційної скарги після залишення її без задоволення.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала суду може бути оскаржена до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.
Повний текст ухвали складено 22 вересня 2025 року.
Суддя О.Г. Приходько