18 вересня 2025 року ЛуцькСправа № 140/6167/25
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Димарчук Т.М.,
розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "АЛЬЯНС ВЕКТОР ЛТД" до Державної екологічної інспекції у Волинській області про визнання протиправною та скасування постанови,
Товариство з обмеженою відповідальністю "АЛЬЯНС ВЕКТОР ЛТД" (далі - ТОВ "АЛЬЯНС ВЕКТОР ЛТД", позивач) звернулося з позовом до Державної екологічної інспекції у Волинській області (далі - екологічна інспекція, відповідач) про визнання протиправною та скасування постанови про накладення штрафу від 06.05.2025 №10-8/25.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Державною екологічною інспекцією у Волинській області у період з 17.03.2025 по 19.03.2025 проведено планову перевірку характеристик продукції (автомобільні бензини, дизельне паливо) ТОВ "АЛЬЯНС ВЕКТОР ЛТД".
За результатами перевірки складено акт перевірки характеристик продукції від 19.03.2025 №16-8/25, на підставі якого прийнято рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів від 19.03.2025 №26-8/25.
Зазначає, що рішення про вжиття обмежувального заходу від 19.03.2025 №26-8/25 обґрунтовано тим, що під час перевірки на паливо дизельне ДП-3-ЄВРО5-ВО, що реалізовується за адресою: вул. Івана Богуна, буд. 1, с. Струмівка, Луцький р-н, Волинська область, - надано паспорт якості №569 від 12.11.2024, виданий випробувальною лабораторією ТОВ «НВП «ДІН ЛТД», який не відповідає вимогам «Технічного регламенту щодо вимог до автомобільних бензинів, дизельного, суднових та котельних палив», затвердженого Постановою КМУ від 01.08.2013 №927, а саме: в паспорті якості №569 від 12.11.2024 на паливо дизельне ДП-3-Євро5-ВО відсутні дані про вид та кількість добавок (присадок); в паспорті якості №569 від 12.11.2024 на паливо ДП-3-Єврро5-ВО знаком (*) позначені показники (цетанове число, масова частка поліциклічних ароматичних вуглеводів, вміст сірки, змащувальна здатність діаметр плями зносу при температурі 60 С, об'ємна частка метилових/етилових естерві жирних кислот, гранична температура фільтрованої) перевірені субпідрядних лабораторіях - протоколи №1713/24КР від 12.11.2024 та №1539/24 від 12.11.2024; - не надано (згідно сертифіката відповідності виданого ООО ТОВ «НВП «ДІН ЛТД» №DIN.00357-24 (термін дії з 12.112024 до 01.11.2025) протоколи випробувань №1713/24КР від 12.11.2024, виданий ТОВ «Інспекторат Україна» та №1539/24 від 12.11.2024, виданий ВЛ ТОВ «Науково-виробниче об'єднання «Технологія. Процеси. Контроль»).
В товарно-транспортній накладній на відпуск нафтопродуктів (нафти) на паливо дизельне ДП-3-ЄВРО5 - ВО №231772 від 07.03.2025 зазначено резервуар РВС 3, а в паспорті якості №569 від 12.11.2024, зазначені резервуари №1, №2. Встановлено, що позначення палива дизельного ДП-3-Євро5-ВО в розрахункових документах чеках відображено «ДП-3-Євро5 ВО) не відповідає вимогам п.7, п.10 Технічного регламенту та додатку 1 до Технічного регламенту «Вимоги щодо позначення автомобільного бензину і дизельного палива», що не відповідає вимогам п.7, п.9, п10 «Технічного регламенту щодо вимог до автомобільних бензинів, дизельного, суднових та котельних палив», затвердженого Постановою КМУ від 01.08.2013 №927, додатку 1 до Технічного регламенту «Вимоги щодо позначення автомобільного бензину і дизельного палива» та додатку 3 до Технічного регламенту «Вимоги щодо позначення автомобільного бензину і дизельного палива».
До 25.03.2025 зобов'язано позивача: вжити заходи щодо усунення формальних невідповідностей із встановленими вимогами, шляхом взаємодії з суб'єктами господарювання у ланцюгу постачання відповідної продукції або в інший спосіб, що не суперечить законодавству. Надати паспорт якості № 569 від 12.11.2024 на паливо дизельне ДП-3-Євро5-ВО з датою виготовлення палива та з даними про вид та кількість добавок. Надати протоколи випробувань №173/24КР від 12.11.2024 та «1539/4 від 12.11.2024. Надати товарно-транспортну накладну на відпуск нафтопродуктів із зазначеним номером резервуара, згідно паспорта якості №569 від 12.11.2024. Позначити паливо дизельне ДП-3-Євро5-ВО в розрахункових документах - фіскальних чеках відповідно до п.7, п.9, п10 «Технічного регламенту щодо вимог до автомобільних бензинів, дизельного, суднових та котельних палив», затвердженого Постановою КМУ від 01.08.2013 №927.
Позивач зазначає, що всі документи надавались товариством як до проведення перевірки так і на виконання рішень Державної екологічної інспекції у Волинській області про вжиття обмежувальних заходів, проте відповідач всупереч Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» та Технічного регламенту №927 не надав їм належної правової оцінки, внаслідок чого безпідставно, а отже незаконно, прийняв спірну постанову від 06.05.2025 №10-8/25 про накладення на позивача штрафу за невиконання рішень про вжиття обмежувальних (коригувальних) заходів щодо усунення формальної невідповідності, визначених пунктом третім частиною четвертою статті 44 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції».
Враховуючи вищевикладені обставини, позивач вважає, що контролюючим органом протиправно винесено постанову про накладення штрафу від 06.05.2025 №10-8/25, відтак просить суд її скасувати.
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 10.06.2025 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у даній справі, ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до пункту 2 частини першої статті 263 КАС України.
У відзиві на позовну заяву, який надійшов до суду 24.06.2025 представник відповідача не погоджується із доводами позовної заяви та зазначає, що посадовими особами Державної екологічної інспекції у Волинській області в період з 17.03.2025 по 19.03.2025 проведено планову перевірку характеристик продукції, а саме: автомобільних бензинів та дизельних палив, за адресою розповсюдження продукції: вул. Івана Богуна, 1, с. Струмівка, Луцький район, Волинська область, де здійснює господарську діяльність ТОВ «АЛЬЯНС ВЕКТОР ЛТД».
Листом від 17.03.2025 № 8-2/700 відповідач повідомив ТОВ «АЛЬЯНС ВЕКТОР ЛТД» про необхідність в термін до 16 години 18.03.2025 надати документи, передбачені Законом №2735-VI та Технічним регламентом №927, а саме: інформацію щодо переліку видів палива, що розповсюджується на вказаній АЗС та їх кількість на час перевірки, паспорти якості та декларації про відповідність на автомобільний бензин та дизельне паливо, а також документи, що дають змогу відстежити походження відповідної продукції та її подальший обіг (товарно-супровідна документація).
За результатами проведеної перевірки відповідачем складено акт перевірки характеристик продукції від 19.03.2025 №15-8/25, у якому зафіксовано ряд порушень, внаслідок чого винесено рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів від 19.03.2025 №26-8/25 щодо порушень в п. 1 розділу І акта від 19.03.2025.
29.04.2025 від ТОВ «АЛЬЯНС ВЕКТОР ЛТД» надіслало повідомлення про виконання рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів від 19.03.2025 №26-8/25 з поясненнями та додатками.
Інспекцією в період з 29.04.2025 по 01.05.2025 проведено перевірку стану виконання суб'єктом господарювання рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів від 19.03.2025 №26-8/25. Актом перевірки стану виконання суб'єктом господарювання рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів від 01.05.2025 №25-8/25, встановлено наступне: рішення від 19.03.2025 №26-8/25 невиконане та не може бути визнане результативним у зв'язку з чим в вищезазначеному акті розписано детальний опис стану виконання в якому зазначено наступне: на виконання рішення не надано паспорт якості №569 від 12.11.2024 на паливо дизельне ДП-З-Євро5-В0 з датою виготовлення палива та з даними про вид та кількість добавок (присадок). На виконання рішення не надано протокол випробувань №1713/24КР від 12.11.2024, виданий ТОВ «Інспекторат Україна» та №1539/24 від 12.11.2024, виданий ВЛ ТОВ «Науково-виробниче об'єднання «Технологія. Процеси. Контроль.» (в паспорті якості №569 від 12.11.2024 на паливо дизельне ДП-З-Євро5-В0 знаком (*) позначені показники (цетанове число, масова частка поліциклічних ароматичних вуглеводнів, вміст сірки, змащувальна здатність діаметр плями зносу при температурі 60С, об'ємна частка метилових/етилових естерів жирних кислот, гранична температура фільтрованості) перевірені в субпідрядних лабораторіях - протоколи №1713/24КР від 12.11.2024 та №1539/24 від 12.11.2024 - не надано (згідно сертифіката відповідності виданого ООО ТОВ «НВП «ДІН ЛТД» №DIN.00357-24 (термін дії з 12.11.2024 до 01.11.2025) протоколи випробувань №1713/24КР від 12.11.2024 виданий ТОВ «Інспекторат Україна» та №1539/24 від 12.11.2024 виданий ВЛ ТОВ «Науково-виробниче об'єднання «Технологія. Процеси. Контроль.»), що не відповідає вимогам п.9, п.13 «Технічного регламенту щодо вимог до автомобільних бензинів, дизельного, суднових та котельних палив», затвердженого Постановою КМУ від 01.08.2013 №927 та Додатку 3 до Технічного регламенту «Вимоги щодо характеристик дизельного палива».
Внаслідок перевірки стану виконання рішень, встановлено факт неповного виконання ТОВ «АЛЬЯНС ВЕКТОР ЛТД» рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів від 19.03.2025 №26-8/25.
Посадовими особами Інспекції складено протокол від 01.05.2025 № 6-8/25 про виявлені порушення вимог Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» та Закону України «Про загальну безпечність харчової продукції.
За результатами розгляду акта від 01.05.2025 №25-8/25, протоколу від 01.05.2025 №6-8/25, інших документів, складених та отриманих під час проведення перевірки, на підставі п. 3 ч. 4 ст. 44 Закону №2735-VI, до ТОВ «АЛЬЯНС ВЕКТОР ЛТД» застосовано адміністративно-господарські санкції шляхом винесення постанови про накладення штрафу від 06.05.2025 №10-8/25, якою за невиконання рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів від 19.03.2025 №26-8/25 до позивача застосовано штраф в розмірі 34000,00 грн.
Таким чином, дії Інспекції були здійснені в межах повноважень, визначених Законом України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» та іншими нормативно-правовими актами, а вжиті заходи є обґрунтованими, законними та спрямованими на забезпечення реалізації продукції, що відповідає встановленим вимогам безпечності.
Інспекцією було встановлено, що на виконання рішення №26-8/25 позивач не усунув формальну невідповідність у повному обсязі. Зокрема, не були надані: паспорт якості з обов'язковим зазначенням дати виготовлення дизельного палива; дані про використані присадки (добавки); протоколи випробувань, на які було посилання у наданому паспорті якості, що необхідні для підтвердження відповідності характеристик палива; документи, що підтверджують взаємозв'язок між зазначеними у паспорті суб'єктами, зокрема виробником, постачальником, розповсюджувачем, лабораторіями, які проводили випробування.
Ненадання таких документів у визначений строк суперечить п. 3 ч. 4 ст. 44 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції», який прямо передбачає можливість застосування штрафу у випадку неповного виконання рішень про усунення формальної невідповідності.
З наведених підстав просить відмовити у задоволенні позовних вимог.
Дослідивши письмові докази, письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд приходить наступних висновків.
Судом встановлено, що ТОВ «АЛЬЯНС ВЕКТОР ЛТД» зареєстровано юридичною особою 01.04.2021. Основним видом діяльності товариства є роздрібна торгівля пальним (згідно КВЕД 47.30).
У період з 17.03.2025 по 19.03.2025 Державною екологічною інспекцією у Волинській області на підставі наказу ДЕІ у Волинській області від 17.03.2025 №16/23-25 та направлення на проведення перевірки №15-РН від 17.03.2025 проведено планову перевірку характеристик продукції, а саме: автомобільних бензинів та дизельних палив, за адресою розповсюдження продукції (АЗС): вул. Івана Богуна, 1, с. Струмівка, Луцький район, Волинська область, де здійснює господарську діяльність ТОВ «АЛЬЯНС ВЕКТОР ЛТД» (а.с.35 зворот-36).
Листом від 17.03.2025 №8-2/700 екологічна інспекція звернулась до ТОВ «АЛЬЯНС ВЕКТОР ЛТД» про необхідність в термін до 16 години 18.03.2025 надати документи, передбачені Законом №2735-VI та Технічним регламентом №927 по зазначеному місцю розповсюдження продукції, а саме: інформацію щодо переліку видів палива, що розповсюджується на АЗС за адресою розповсюдження продукції: вул. Івана Богуна, 1, с. Струмівка, Луцький район, Волинська область, та їх кількість на час перевірки, паспорти якості та декларації про відповідність на автомобільний бензин та дизельне паливо, а також документи, що дають змогу відстежити походження відповідної продукції та її подальший обіг (товарно-супровідна документація) (а.с.36 зворот).
19.03.2025 екологічною інспекцією складено акт перевірки характеристик продукції №15-8/25 (а.с.37-39). Відповідно до зазначено акту перевіркою виявлено порушення п.7, п.9, п.10, п.13 «Технічного регламенту щодо вимог до автомобільних бензинів, дизельного, суднових та котельних палив», затвердженого Постановою КМУ від 01.08.2013 №927 та Додатку 1 до Технічного регламенту «Вимоги щодо позначення автомобільного бензину і дизельного палива» та Додатку 3 до Технічного регламенту «Вимоги щодо характеристик дизельного палива».
Зокрема, під час проведення перевірки на паливо дизельне ДП-З-Євро5-В0, що реалізується за адресою - вул. Івана Богуна, буд. 1, с. Струмівка, Луцький район, Волинська область - надано паспорт якості №569 від 12.11.2024, виданий випробувальною лабораторією ТОВ «НВП «ДІН ЛТД» який не відповідає вимогам «Технічного регламенту щодо вимог до автомобільних бензинів, дизельного, суднових та котельних палив» затвердженого Постановою КМУ від 01.08.2013 №927, а саме:
- в паспорті якості №569 від 12.11.2024 на паливо дизельне ДП-З-Євро5-В0 відсутня дата виготовлення палива (зазначено «листопад 2024 року»);
-в паспорті якості №569 від 12.11.2024 на паливо дизельне ДП-З-Євро5-В0 відсутні дані про вид та кількість добавок (присадок);
- в паспорті якості №569 від 12.11.2024 на паливо дизельне ДП-З-Євро5-В0 знаком (*) позначені показники (цетанове число, масова частка поліциклічних ароматичних вуглеводнів, вміст сірки, змащувальна здатність діаметр плями зносу при температурі 60 С, об'ємна частка метилових/етилових естерів жирних кислот, гранична температура фільтрованості) перевірені в субпідрядних лабораторіях - протоколи №1713/24КР від 12.11.2024 та №1539/24 від 12.11.2024;
- не надано (згідно сертифіката відповідності виданого ООО ТОВ «НВП «ДІН ЛТД» №DIN.00357- 24 (термін дії з 12.11.2024 до 01.11.2025) протоколи випробувань №1713/24КР від 12.11.2024, виданий ТОВ «Інспекторат Україна» та №1539/24 від 12.11.2024, виданий ВЛ ТОВ «Науково-виробниче об'єднання «Технологія.Процеси.Контроль.»).
В товарно-транспортній накладній на відпуск нафтопродуктів (нафти) на паливо дизельне ДП-З-Євро5-В0 №231772 від 07.03.2025 зазначено номер резервуара РВС 3, а в паспорті якості №569 від 12.11.2024 зазначені резервуари №1, №2. Встановлено, що позначення палива дизельного ДП-З-Євро5-В0 в розрахункових документах-фіскальних чеках (відображено «ДП-З-Євро5-В0») не відповідає вимогам п.7, п.10 Технічного регламенту та Додатку 1 до Технічного регламенту «Вимоги щодо позначення автомобільного бензину і дизельного палива», чим порушено п.7, п.9, п.10, п.13 «Технічного регламенту щодо вимог до автомобільних бензинів, дизельного, суднових та котельних палив», затвердженого Постановою КМУ від 01.08.2013 №927 та Додатку 1 до Технічного регламенту «Вимоги щодо позначення автомобільного бензину і дизельного палива» та Додатку 3 до Технічного регламенту «Вимоги щодо характеристик дизельного палива» (а.с.37-39).
На підставі акту перевірки характеристик продукції від 19.03.2025 №15-8/25 відповідачем винесено рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів від 19.03.2025 №26-8/25. Встановлено термін виконання рішення до 26.03.2025. Зобов'язано вжити заходи щодо усунення формальних невідповідностей із встановленими вимогами, шляхом взаємодії з суб'єктами господарювання у ланцюгу постачання відповідної продукції або в інший спосіб, що не суперечить законодавству. Надати паспорт якості №569 від 12.11.2024 на паливо дизельне ДП-3-Євро5-ВО з датою виготовлення палива та з даними про вид та кількість добавок (присадок). Надати протоколи випробувань №173/24КР від 12.11.2024 та №1539/4 від 12.11.2024. Надати товарно-транспортну накладну на відпуск нафтопродуктів на паливо дизельне ДП-3Євро5-В0 №231772 від 07.03.2025 із зазначеним номером резервуара згідно паспорта якості №569 від 12.11.2024. Позначити паливо дизельне ДП-3-Євро5-В0 в розрахункових документах - фіскальних чеках відповідно до п.7, п.9, п10 «Технічного регламенту щодо вимог до автомобільних бензинів, дизельного, суднових та котельних палив», затвердженого Постановою КМУ від 01.08.2013 №927 та Додатку 1 до Технічного регламенту «Вимоги щодо позначення автомобільного бензину і дизельного палива» (44 зворот-46).
Вказане рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів листом від 19.03.2025 №8-2/732 надіслано ТОВ «АЛЬЯНС ВЕКТОР ЛТД» (а.с.47).
Від ТОВ «АЛЬЯНС ВЕКТОР ЛТД» на адресу відповідача 25.03.2025 за №694/8-25 надійшло клопотання «Про продовження строку виконання рішення про вжиття обмежувальних заходів» до 26.05.2025, у зв'язку з чим Державна екологічна інспекція у Волинській області винесла рішення від 25.03.2025 №29-8/25 про внесення змін до рішення, яким строк виконання рішення від 19.03.2025 №26-8/25 у справі було продовжено до 04.04.2025 (а.с.47 зворот-49).
Від ТОВ «АЛЬЯНС ВЕКТОР ЛТД» на адресу відповідача 03.04.2025 за №03-04-2025/1 надійшло клопотання «Про продовження строку виконання рішення про вжиття обмежувальних заходів» до 26.05.2025, у зв'язку з чим такий строк екологічною інспекцією було продовжено до 18.04.2025 (а.с.50 зворот-52).
На адресу екологічної інспекції 29.04.2025 від ТОВ «АЛЬЯНС ВЕКТОР ЛТД» надійшло повідомлення про виконання рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів від 19.03.2025 №26-8/25 з поясненнями та додатками, до якого долучено копії документів: декларації про відповідність від 12.11.2024, сертифікат відповідності, паспорт якості №569 від 12.11.2024, ТТН №231772 від 06.03.2025 (а.с.54-57 зворот).
Екологічною інспекцією у період з 29.04.2025 по 01.05.2025 на підставі наказу від 28.04.2025 №24/23-25 та направлення на проведення перевірки №23-РН від 28.04.2025 проведено перевірку стану виконання суб'єктом господарювання рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів від 19.03.2025 №26-8/25.
Актом перевірки стану виконання суб'єктом господарювання рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів від 01.05.2025 №25-8/25, встановлено наступне: рішення від 19.03.2025 №26-8/25 невиконане та не може бути визнане результативним з огляду на наступне: на виконання рішення не надано паспорт якості №569 від 12.11.2024 на паливо дизельне ДП-З-Євро5-В0 з датою виготовлення палива та з даними про вид та кількість добавок (присадок). На виконання рішення не надано протокол випробувань №1713/24КР від 12.11.2024, виданий ТОВ «Інспекторат Україна» та №1539/24 від 12.11.2024, виданий ВЛ ТОВ «Науково-виробниче об'єднання «Технологія.Процеси.Контроль.» (в паспорті якості №569 від 12.11.2024 на паливо дизельне ДП-З-Євро5-В0 знаком (*) позначені показники (цетанове число, масова частка поліциклічних ароматичних вуглеводнів, вміст сірки, змащувальна здатність діаметр плями зносу при температурі 60С, об'ємна частка метилових/етилових естерів жирних кислот, гранична температура фільтрованості) перевірені в субпідрядних лабораторіях - протоколи №1713/24КР від 12.11.2024 та №1539/24 від 12.11.2024; не надано (згідно сертифіката відповідності виданого ООО ТОВ «НВП «ДІН ЛТД» №DIN.00357-24 (термін дії з 12.11.2024 до 01.11.2025) протоколи випробувань №1713/24КР від 12.11.2024, виданий ТОВ «Інспекторат Україна» та №1539/24 від 12.11.20240, виданий ВЛ ТОВ «Науково-виробниче об'єднання «Технологія.Процеси.Контроль.»). Що не відповідає вимогам п.9, п.13 «Технічного регламенту щодо вимог до автомобільних бензинів, дизельного, суднових та котельних палив», затвердженого Постановою КМУ від 01.08.2013 №927 та Додатку 3 до Технічного регламенту «Вимоги щодо характеристик дизельного палива» (а.с.67-68).
На підставі акта перевірки від 01.05.2025 №25-8/25 екологічною інспекцією складено протокол від 01.05.2025 №6-8/25 про виявлені порушення вимог Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» та Закону України «Про загальну безпечність харчової продукції». З протоколу слідує, що під час планової перевірки стану виконання суб'єктом господарювання рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів від 19.03.2025 №26-8/25 встановлено порушення п. 3 ч. 4 ст. 44 Закону України “Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції», а саме: невиконання рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів від 19.03.2025 №26-8/25 щодо усунення формальної невідповідності, визначених частиною третьої статті 29 Закону України “Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції». Протокол 01.05.2025 вручений представнику ТОВ «АЛЬЯНС ВЕКТОР ЛТД» Ковальчуку В.М. (а.с.69 зворот-70).
За результатами розгляду акта перевірки від 01.05.2025 №25-8/25, протоколу від 01.05.2025 №6-8/25, на підставі п. 3 ч. 4 ст. 44 Закону України “Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» до ТОВ «АЛЬЯНС ВЕКТОР ЛТД» застосовано адміністративно-господарські санкції шляхом винесення постанови про накладення штрафу від 06.05.2025 №10-8/25, якою за невиконання рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів від 19.03.2025 №26-8/25 до позивача застосовано штраф в розмірі 34000,00 грн (а.с.70 ( зворот)).
Позивач, не погоджуючись з постановою екологічної інспекції, звернувся з даним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правові та організаційні засади здійснення державного ринкового нагляду і контролю нехарчової продукції встановлені Законом України “Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» (надалі - Закон №2735).
Статтею 1 Закону України №2735 визначено, що державний ринковий нагляд - діяльність органів ринкового нагляду з метою забезпечення відповідності продукції встановленим вимогам, а також забезпечення відсутності загроз суспільним інтересам.
Державний ринковий нагляд - діяльність органів ринкового нагляду з метою забезпечення відповідності продукції встановленим вимогам, а також забезпечення відсутності загроз суспільним інтересам.
Метою здійснення ринкового нагляду є вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів з відповідним інформуванням про це громадськості щодо продукції, яка при її використанні за призначенням або за обґрунтовано передбачуваних умов і при належному встановленні та технічному обслуговуванні становить загрозу суспільним інтересам чи яка в інший спосіб не відповідає встановленим вимогам.
Ринковий нагляд здійснюється органами ринкового нагляду в межах сфер їх відповідальності. Органи ринкового нагляду становлять єдину систему. Сфери відповідальності органів ринкового нагляду включають види продукції, що є об'єктами технічних регламентів, і можуть включати види продукції, що не є об'єктами технічних регламентів, відповідно до частин першої та другої статті 10 Закону №2735.
Стаття 7 Закону №2735 визначає, що суб'єкти господарювання під час здійснення ринкового нагляду та контролю продукції мають право перевіряти наявність у посадових осіб, які здійснюють ринковий нагляд та контроль продукції, наявність службових посвідчень; одержувати від посадових осіб, які здійснюють ринковий нагляд, копії посвідчень (направлень) на проведення перевірок та не допускати їх до проведення перевірок, якщо вони не надали копії таких документів; бути присутніми під час здійснення всіх заходів ринкового нагляду; звертатися за захистом своїх прав та інтересів до суду.
Положеннями статті 15 Закону №2735 визначені права посадових осіб, які здійснюють ринковий нагляд. Так, посадові особи, які здійснюють ринковий нагляд, мають право:
1) проводити у випадках і порядку, визначених цим Законом, документальні перевірки та обстеження зразків продукції, відбирати зразки продукції і забезпечувати проведення їх експертизи (випробування);
2) безперешкодно відвідувати, за умови пред'явлення службового посвідчення та посвідчення (направлення) на проведення перевірки, у будь-який час протягом часу роботи об'єкта: а) торговельні та складські приміщення суб'єктів господарювання і місця, зазначені у пункті 2 частини дев'ятої статті 23 цього Закону, для проведення перевірок характеристик продукції і перевірок стану виконання суб'єктами господарювання рішень про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів; б) місця, зазначені в пункті 3 частини дев'ятої статті 23 цього Закону, для проведення перевірок додержання вимог щодо представлення продукції, яка не відповідає встановленим вимогам, перевірок характеристик продукції та перевірок виконання суб'єктами господарювання приписів і рішень відповідно до частини п'ятої статті 26 цього Закону; в) місця, зазначені в пункті 4 частини дев'ятої статті 23 цього Закону, для проведення перевірок характеристик продукції;
3) вимагати від суб'єктів господарювання надання документів і матеріалів, необхідних для здійснення ринкового нагляду, одержувати копії таких документів і матеріалів. У разі якщо оригінали таких документів і матеріалів складені іншою мовою, ніж мова діловодства та документації державних органів, на вимогу органів ринкового нагляду суб'єкти господарювання зобов'язані за власний рахунок забезпечити їх переклад мовою діловодства та документації державних органів в обсязі, необхідному для здійснення ринкового нагляду;
4) вимагати від посадових осіб суб'єктів господарювання та фізичних осіб - підприємців надання у погоджений з ними строк усних чи письмових пояснень з питань, що виникають під час проведення перевірок і вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів;
5) складати акти перевірок та застосовувати в установленому законом порядку штрафні санкції до суб'єктів господарювання за порушення вимог цього Закону, Закону України "Про загальну безпечність нехарчової продукції" та встановлених вимог;
6) складати на основі актів перевірок протоколи про адміністративні правопорушення у сфері здійснення ринкового нагляду та розглядати справи про відповідні адміністративні правопорушення згідно із законом України;
7) залучати у разі потреби в установленому порядку до здійснення ринкового нагляду працівників наукових установ та фахівців. На осіб, які залучені в установленому порядку до здійснення ринкового нагляду, поширюються обов'язки, визначені пунктами 1-5 частини першої статті 17 цього Закону;
8) вимагати від посадових осіб суб'єктів господарювання та фізичних осіб - підприємців припинення дій, які перешкоджають здійсненню заходів ринкового нагляду, а в разі їх відмови від припинення таких дій - звертатися до органів Національної поліції за допомогою у здійсненні законної діяльності з ринкового нагляду.
Статтею 23 Закону №2735 визначений порядок проведення перевірок характеристик продукції.
Частиною третьою статті 23 Закону №2735 встановлено, що органи ринкового нагляду проводять планові та позапланові перевірки характеристик продукції. Планові перевірки характеристик продукції проводяться у розповсюджувачів цієї продукції, а позапланові - у розповсюджувачів та виробників такої продукції.
Перевірки характеристик продукції проводяться на підставі наказів органів ринкового нагляду та направлень на проведення перевірки, що видаються та оформлюються відповідно до цього Закону. У разі одержання інформації про надання на ринку продукції, що становить серйозний ризик, відповідні накази та направлення видаються і оформлюються невідкладно.
Положеннями частин першої, другої статті 23-1 Закону №2735 передбачено, що для здійснення планової або позапланової перевірки характеристик продукції орган ринкового нагляду видає наказ, який має містити предмет перевірки (найменування виду (типу), категорії та/або групи продукції), найменування та адресу об'єкта, де розміщується продукція. На підставі наказу оформляється направлення на проведення перевірки, яке підписується керівником органу ринкового нагляду або його заступником із зазначенням його прізвища, імені та по-батькові і засвідчується печаткою відповідного органу.
Відповідно до вимог статті 23 Закону №2735, під час проведення перевірок характеристик продукції проводиться перевірка документів, у разі необхідності - обстеження зразків продукції, за результатами яких приймається рішення про відбір та експертизу (випробування) зразків продукції, про що зазначається в акті, підготовленому відповідно до вимог статті 23-1 цього Закону.
Зі змісту частини сьомої статті 23 цього ж Закону вбачається, що під час перевірки характеристик продукції у випадках, передбачених цим Законом, перевірці підлягають документи, що дають змогу відстежити походження відповідної продукції та її подальший обіг (товарно-супровідна документація або договори).
Статтею 23 Закону №2735 визначено, що при проведенні перевірок характеристик продукції органи ринкового нагляду враховують ступінь ризику, який може становити відповідна продукція, а також відомості, що містяться у зверненнях споживачів (користувачів) про захист їх права на безпечність продукції, та іншу інформацію щодо продукції.
Статтею 24 Закону №2735 встановлений порядок проведення перевірки характеристик продукції у її розповсюджувачів на підставах, визначених пунктом 1 і підпунктом “а» пункту 2 частини першої цієї статті та зазначено, що під час проведення перевірки характеристик продукції у її розповсюджувачів на підставах, визначених пунктом 1 і підпунктом “а» пункту 2 частини першої цієї статті:
1) на початковому етапі перевірки об'єктами перевірки є:
а) наявність знака відповідності технічним регламентам, якщо його нанесення передбачено технічним регламентом на відповідний вид продукції, та додержання вимог щодо форми, опису, правил та умов нанесення знака відповідності технічним регламентам, а також правил його застосування;
б) наявність супровідної документації, яка має додаватися до відповідної продукції (зокрема інструкція з користування продукцією), етикетки, маркування, інших позначок, якщо це встановлено технічними регламентами, та їх відповідність встановленим вимогам;
в) наявність декларації про відповідність, якщо згідно з технічним регламентом на відповідний вид продукції продукція при її розповсюдженні має супроводжуватися такою декларацією;
2) на наступних етапах перевірки можуть бути проведені:
а) обстеження зразків відповідної продукції та ідентифікація виробника продукції;
б) відбір та експертиза (випробування) зразків продукції (у разі якщо є підстави вважати, що продукція є небезпечною, становить ризик та/або не відповідає встановленим вимогам).Відбір зразків продукції і проведення їх експертизи (випробування) здійснюються відповідно до Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" на підставі вмотивованого письмового рішення керівника органу ринкового нагляду або його заступника (голови та членів або уповноваженої особи державного колегіального органу).
Згідно з пунктом 3 частини четвертої статті 44 Закону №2735 до суб'єкта господарювання застосовуються адміністративно-господарські санкції у вигляді штрафу в разі, невиконання рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів щодо усунення формальної невідповідності, визначених частиною третьою статті 29 цього Закону, - у розмірі трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян для осіб, які ввели продукцію в обіг або відповідно до цього Закону вважаються такими, що ввели продукцію в обіг, у розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян для розповсюджувачів (крім юридичних та фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування) та у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян для розповсюджувачів - юридичних та фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування.
Згідно Положення про Державну екологічну інспекцію України, затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 19.04.2017 №275, Держекоінспекція України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра екології та природних ресурсів України і який реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.
Державна екологічна інспекція у Волинській області як один з органів ринкового нагляду забезпечує реалізацію європейських принципів здійснення ринкового нагляду в Україні з дотриманням вимог законодавства.
Підстави, межі повноважень та спосіб, за якими зобов'язані діяти посадові особи, що здійснюють державний ринковий нагляд визначені Законом України “Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції, Законом України “Про загальну безпечність нехарчової продукції», іншими нормативно-правовими актами, що регулюють відносини у цій сфері, у тому числі технічні регламенти.
Статтею 15 Закону України “Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» визначено, що посадові особи, які здійснюють ринковий нагляд, мають право:
1) проводити у випадках і порядку, визначених цим Законом, перевірки документів та обстеження зразків продукції, відбирати зразки продукції і забезпечувати проведення їх експертизи (випробування);
2) безперешкодно відвідувати, за умови пред'явлення службового посвідчення та направлення на проведення перевірки, у будь-який час протягом часу роботи об'єкта:
а) торговельні та складські приміщення суб'єктів господарювання і місця, зазначені у пункті 2 частини шостої статті 23 цього Закону, для проведення перевірок характеристик продукції і перевірок стану виконання суб'єктами господарювання рішень про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів;
б) місця, зазначені в пункті 3 частини шостої статті 23 цього Закону, для проведення перевірок додержання вимог щодо представлення продукції, яка не відповідає встановленим вимогам, перевірок характеристик продукції та перевірок виконання суб'єктами господарювання приписів і рішень відповідно до частини п'ятої статті 26 цього Закону;
в) місця, зазначені в пункті 4 частини шостої статті 23 цього Закону, для проведення перевірок характеристик продукції;
3) вимагати від суб'єктів господарювання надання документів і матеріалів, необхідних для здійснення ринкового нагляду, одержувати копії таких документів і матеріалів.
За згодою органу ринкового нагляду документи і матеріали, необхідні для здійснення ринкового нагляду, їх копії можуть надаватися йому мовою оригіналу або іншою мовою, ніж мова діловодства та документації державних органів, якщо ця мова є зрозумілою для посадових осіб, які здійснюють ринковий нагляд. У разі якщо оригінали таких документів і матеріалів складені іншою мовою, ніж мова діловодства та документації державних органів, на вимогу органів ринкового нагляду суб'єкти господарювання зобов'язані у строк не більше ніж тридцять робочих днів за власний рахунок забезпечити їх переклад мовою діловодства та документації державних органів в обсязі, необхідному для здійснення ринкового нагляду;
4) вимагати від посадових осіб суб'єктів господарювання та фізичних осіб -підприємців надання у погоджений з ними строк усних чи письмових пояснень з питань, що виникають під час проведення перевірок і вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів;
5) складати акти перевірок та застосовувати в установленому законом порядку адміністративно-господарські санкції у вигляді штрафу до суб'єктів господарювання за порушення вимог Закону України “Про загальну безпечність нехарчової продукції» та встановлених вимог;
6) складати на основі актів перевірок протоколи про адміністративні правопорушення у сфері здійснення ринкового нагляду та розглядати справи про відповідні адміністративні правопорушення згідно із законом України.
За підпунктом 3-1 пункту 4 Положення про Державну екологічну інспекцію України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.04.2017 №275 Держекоінспекція здійснює державний ринковий нагляд у межах сфери своєї відповідальності.
Статтею 1 Закону України №2735 визначено, що державний ринковий нагляд - діяльність органів ринкового нагляду з метою забезпечення відповідності продукції встановленим вимогам, а також забезпечення відсутності загроз суспільним інтересам.
Згідно із пунктом 21 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2016 №1069 “Про затвердження переліку видів продукції, щодо яких органи державного ринкового нагляду здійснюють державний ринковий нагляд» Держекоінспекція визначена органом, сферою відповідальності якого є ринковий нагляд такого виду продукції як автомобільні бензини, дизельне, суднове та котельне паливо.
За пунктом 1 статті 15 Закону №2735 посадові особи, які здійснюють ринковий нагляд, мають право проводити у випадках і порядку, визначених цим Законом, перевірки документів та обстеження зразків продукції, відбирати зразки продукції і забезпечувати проведення їх експертизи (випробування).
Як слідує з матеріалів справи, у період з 17.03.2025 по 19.03.2025 екологічною інспекцією проведено планову перевірку характеристик продукції, а саме: автомобільних бензинів та дизельних палив, за адресою розповсюдження продукції (АЗС): вул. Івана Богуна, 1, с. Струмівка, Луцький район, Волинська область, де здійснює господарську діяльність ТОВ «АЛЬЯНС ВЕКТОР ЛТД», за результатами якої Державною екологічною інспекцією у Волинській області складено акт перевірки характеристик продукції від 19.03.2025 №15-8/25 (а.с.35 зворот-39).
Відповідно до зазначено акту перевіркою виявлено порушення п.7, п.9, п.10, п.13 «Технічного регламенту щодо вимог до автомобільних бензинів, дизельного, суднових та котельних палив», затвердженого Постановою КМУ від 01.08.2013 №927 та Додатку 1 до Технічного регламенту «Вимоги щодо позначення автомобільного бензину і дизельного палива» та Додатку 3 до Технічного регламенту «Вимоги щодо характеристик дизельного палива».
На підставі акту перевірки характеристик продукції від 19.03.2025 №15-8/25 відповідачем винесено рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів від 19.03.2025 №26-8/25. Встановлено термін виконання рішення до 26.03.2025. Зобов'язано вжити заходи щодо усунення формальних невідповідностей із встановленими вимогами, шляхом взаємодії з суб'єктами господарювання у ланцюгу постачання відповідної продукції або в інший спосіб, що не суперечить законодавству. Надати паспорт якості №569 від 12.11.2024 на паливо дизельне ДП-3-Євро5-ВО з датою виготовлення палива та з даними про вид та кількість добавок (присадок). Надати протоколи випробувань №173/24КР від 12.11.2024 та №1539/4 від 12.11.2024. Надати товарно-транспортну накладну на відпуск нафтопродуктів на паливо дизельне ДП-3Євро5-В0 №231772 від 07.03.2025 із зазначеним номером резервуара згідно паспорта якості №569 від 12.11.2024. Позначити паливо дизельне ДП-3-Євро5-В0 в розрахункових документах - фіскальних чеках відповідно до п.7, п.9, п10 «Технічного регламенту щодо вимог до автомобільних бензинів, дизельного, суднових та котельних палив», затвердженого Постановою КМУ від 01.08.2013 №927 та Додатку 1 до Технічного регламенту «Вимоги щодо позначення автомобільного бензину і дизельного палива». Встановлено термін виконання рішення до 26.03.2025 (44 зворот-46).
В подальшому, на підставі отриманих від ТОВ «АЛЬЯНС ВЕКТОР ЛТД» клопотань «Про продовження строку виконання рішення про вжиття обмежувальних заходів» до 26.05.2025, екологічна інспекція винесла рішення від 25.03.2025 №29-8/25 про внесення змін до рішення, яким строк виконання рішення від 19.03.2025 №26-8/25 у справі було продовжено до 04.04.202, та рішення від 04.04.2025 №36-8/25 про внесення змін до рішення, яким строк виконання рішення від 19.03.2025 №26-8/25 із змінами від 25.03.2025 №29-8/25 у справі було продовжено до 18.04.2025 (а.с.47 зворот-52).
29.04.2025 від ТОВ «АЛЬЯНС ВЕКТОР ЛТД» на адресу відповідача надійшло повідомлення про виконання рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів від 19.03.2025 №26-8/25 з поясненнями та додатками, до якого долучив копії документів: декларацію про відповідність від 12.11.2024, сертифікат відповідності, паспорт якості №569 від 12.11.2024, ТТН №231772 від 06.03.2025 (а.с.54-57 зворот).
Екологічною інспекцією у період з 29.04.2025 по 01.05.2025 проведено перевірку стану виконання суб'єктом господарювання рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів від 19.03.2025 №26-8/25. Актом перевірки стану виконання суб'єктом господарювання рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів від 01.05.2025 №25-8/25, встановлено наступне: рішення від 19.03.2025 №26-8/25 невиконане та не може бути визнане результативним у зв'язку з чим в вищезазначеному акті розписано детальний опис стану виконання в якому зазначено наступне: на виконання рішення не надано паспорт якості №569 від 12.11.2024 на паливо дизельне ДП-З-Євро5-В0 з датою виготовлення палива та з даними про вид та кількість добавок (присадок). На виконання рішення не надано протокол випробувань №1713/24КР від 12.11.2024, виданий ТОВ «Інспекторат Україна» та №1539/24 від 12.11.2024, виданий ВЛ ТОВ «Науково-виробниче об'єднання «Технологія.Процеси.Контроль.» (в паспорті якості №569 від 12.11.2024 на паливо дизельне ДП-З-Євро5-В0 знаком (*) позначені показники (цетанове число, масова частка поліциклічних ароматичних вуглеводнів, вміст сірки, змащувальна здатність діаметр плями зносу при температурі 60С, об'ємна частка метилових/етилових естерів жирних кислот, гранична температура фільтрованості) перевірені в субпідрядних лабораторіях - протоколи №1713/24КР від 12.11.2024 та №1539/24 від 12.11.2024; - не надано (згідно сертифіката відповідності виданого ООО ТОВ «НВП «ДІН ЛТД» №DIN.00357-24 (термін дії з 12.11.2024 до 01.11.2025) протоколи випробувань №1713/24КР від 12.11.2024, виданий ТОВ «Інспекторат Україна» та №1539/24 від 12.11.20240, виданий ВЛ ТОВ «Науково-виробниче об'єднання «Технологія.Процеси.Контроль.»). Що не відповідає вимогам п.9, п.13 «Технічного регламенту щодо вимог до автомобільних бензинів, дизельного, суднових та котельних палив», затвердженого Постановою КМУ від 01.08.2013 №927 та Додатку 3 до Технічного регламенту «Вимоги щодо характеристик дизельного палива» (а.с.67-68).
Відтак, внаслідок перевірки стану виконання рішення, встановлено факт неповного виконання ТОВ «АЛЬЯНС ВЕКТОР ЛТД» рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів від 19.03.2025 №26-8/25.
З матеріалів справи слідує, що плановою перевіркою характеристик продукції, що реалізується ТОВ «АЛЬЯНС ВЕКТОР ЛТД» на АЗС за адресою: вул. Івана Богуна, 1, с. Струмівка, Луцький район, Волинська область, встановлено факти розповсюдження нехарчової продукції (автомобільних бензинів та дизельного палива), що не відповідає вимогам Технічного регламенту щодо вимог до автомобільних бензинів, дизельного, суднових та котельних палив, затвердженого постановою КМУ від 01.08.2013 №927, а також відсутність належної технічної документації, яка підтверджувала б відповідність продукції встановленим вимогам.
Разом з тим, позиція позивача полягає у тому, що автомобільне паливо, яке реалізовувалось позивачем на АЗС на момент перевірки, супроводжувалось необхідними документами. Всі надані суду документи надавались товариством як до проведення перевірки так і на виконання рішень екологічної інспекції про вжиття обмежувальних заходів, проте відповідач всупереч Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» та Технічного регламенту № 927 не надав їм належної правової оцінки.
У вказаному контексті, суд зазначає наступне.
Відповідно до пункту 3 Технічного регламенту № 927 документ про якість (паспорт якості) палива - документ, що містить дані для ідентифікації та фактичні значення показників якості нафтопродуктів, отримані в результаті лабораторних випробувань, а також інформацію про їх відповідність вимогам нормативних документів.
Пунктом 8 Технічного регламенту № 927 кожна партія палива, що вводиться в обіг або перебуває в обігу, повинна мати документ про якість (паспорт якості) палива.
Відповідно до пункту 9 Технічного регламенту №927, документ про якість (паспорт якості) палива повинен містити: дату видачі і номер документа; назву, марку (категорію) - для суднових та котельних палив; позначення палива - для автомобільного бензину та дизельного палива; назву та адресу підприємства - виробника; назву та адресу розповсюджувача (за наявності); дату виготовлення палива; дату відбирання проби та дату проведення випробування; нормативні значення та фактичні результати випробувань, які підтверджують відповідність марки палива вимогам цього Технічного регламенту; відомості щодо декларації про відповідність; посилання на нормативні документи на методи випробування згідно з нормативним документом на паливо; номер партії (резервуара); дані про вид та кількість добавок (присадок); підпис начальника відділу технічного контролювання або керівника лабораторії, яка виконує функції відділу, або уповноваженої особи, завірений печаткою; гарантійний строк зберігання.
Відповідно до пункту 13 Технічного регламенту №927 за екологічними показниками встановлено такі екологічні класи дизельного палива: Євро3, Євро4, Євро5. Дизельне паливо повинно відповідати вимогам, наведеним у додатку 3 до цього Технічного регламенту. Дизельне паливо може містити барвники та речовини-маркери. Можливе додавання до дизельного палива добавок (присадок), добавок на основі метилових/етилових естерів жирних кислот, які не погіршують експлуатаційних показників палива, не впливають негативно на екологічні, енергетичні та економічні показники двигунів, що підтверджено результатами випробувань, та допущені до застосування в установленому порядку.
В пункті 19 Технічного регламенту № 927 зазначено, що за результатами проведення оцінки відповідності виробник або уповноважений представник складає декларацію про відповідність за формою згідно з додатком 6 до цього Технічного регламенту.
Пунктом 20 Технічного регламенту № 927 обумовлено, що перед введенням в обіг палив на документ про якість (паспорт якості) палива виробником повинен бути нанесений національний знак відповідності, який підтверджує відповідність палива вимогам цього Технічного регламенту, так, щоб забезпечувалася його видимість, розбірливість та незмивність. Зображення національного знака відповідності повинно відповідати його опису, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України №1599 від 29.11.2001.
Таким чином, кожна партія палива, яка вводиться в обіг або перебуває в обігу, повинна мати документ про якість (паспорт якості) палива та супроводжуватися декларацією про відповідність продукції Технічному регламенту №927.
На виконання рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів від 01.05.2025 №25-8/25 товариством не надано протокол випробувань №1713/24КР від 12.11.2024, виданий ТОВ «Інспекторат Україна» та №1539/24 від 12.11.2024, виданий ВЛ ТОВ «Науково-виробниче об'єднання «Технологія.Процеси.Контроль.» (в паспорті якості №569 від 12.11.2024 на паливо дизельне ДП-З-Євро5-В0 знаком (*) позначені показники (цетанове число, масова частка поліциклічних ароматичних вуглеводнів, вміст сірки, змащувальна здатність діаметр плями зносу при температурі 60С, об'ємна частка метилових/етилових естерів жирних кислот, гранична температура фільтрованості) перевірені в субпідрядних лабораторіях - протоколи №1713/24КР від 12.11.2024 та №1539/24 від 12.11.2024; - не надано (згідно сертифіката відповідності виданого ООО ТОВ «НВП «ДІН ЛТД» №DIN.00357-24 (термін дії з 12.11.2024 до 01.11.2025) протоколи випробувань №1713/24КР від 12.11.2024, виданий ТОВ «Інспекторат Україна» та №1539/24 від 12.11.20240, виданий ВЛ ТОВ «Науково-виробниче об'єднання «Технологія.Процеси.Контроль.»). Що не відповідає вимогам п.9, п.13 «Технічного регламенту щодо вимог до автомобільних бензинів, дизельного, суднових та котельних палив», затвердженого Постановою КМУ від 01.08.2013 №927 та Додатку 3 до Технічного регламенту «Вимоги щодо характеристик дизельного палива» (а.с.67-68).
Позивач на виконання рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів від 19.03.2025 №26-8/25 надав лише копії декларації про відповідність від 12.11.2024, сертифікату відповідності, паспорта якості №569 від 12.11.2024 та ТТН №231772 від 06.03.2025 (а.с.54-57 зворот).
Як наслідок, на підставі п. 3 ч. 4 ст. 44 Закону України “Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» до ТОВ «АЛЬЯНС ВЕКТОР ЛТД» правомірно застосовано адміністративно-господарські санкції шляхом винесення постанови про накладення штрафу від 06.05.2025 №10-8/25, якою за невиконання рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів від 19.03.2025 №26-8/25 до позивача застосовано штраф в розмірі 34000,00 грн.
За змістом частини 5 статті 44 Закону України “Про державний ринковий контроль нехарчової продукції» при визначенні розміру штрафу за порушення враховуються всі обставини його вчинення, зокрема характер, передумови і причини порушення, факт повторного вчинення того самого порушення, за яке на особу протягом останнього року було накладено штраф, кількість відповідних порушень, вчинених особою протягом останніх трьох років, ступінь вини особи, наявність або відсутність негативних наслідків порушення.
Відповідно до п. 3 ч. 4 ст. 44 Закону України “Про державний ринковий контроль нехарчової продукції» до суб'єкта господарювання застосовуються адміністративно-господарські санкції у вигляді штрафу в разі невиконання рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів щодо усунення формальної невідповідності, визначених частиною третьою статті 29 цього Закону, - у розмірі трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян для осіб, які ввели продукцію в обіг або відповідно до цього Закону вважаються такими, що ввели продукцію в обіг, у розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян для розповсюджувачів (крім юридичних та фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування) та у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян для розповсюджувачів - юридичних та фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування.
Дана норма носить імперативний характер та встановлює пряму підставу для накладення штрафу, яка виникає у разі встановлення факту невиконання рішень про вжиття обмежувальних корегувальних заходів.
При вирішенні питання щодо стягнення штрафів, накладених відповідно до п. 3 ч. 4 ст. 44 Закону України “Про державний ринковий контроль нехарчової продукції» слід враховувати, що підстави для прийняття рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів та підстави для прийняття рішення про накладення штрафу розмежовуються цим Законом та мають суттєві відмінності.
Зокрема, підставою для прийняття рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів є встановлення факту невідповідності продукції вимогами технічного регламенту. Таке рішення встановлює обов'язок вчинити дії та не передбачає накладення фінансових санкцій за порушення, внаслідок виявлення якого це рішення було прийнято.
Разом з тим, підставою для винесення постанови про накладення штрафу є порушення, вчинення якого фіксується шляхом складання протоколу та полягає виключно у невиконанні або неповному виконанні рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів.
Предметом оскарження у даній справі є постанова відповідача про накладення штрафу від 06.05.2025 №10-8/25, якими позивача притягнуто до відповідальності за порушення вимог Закону України “Про державний ринковий контроль нехарчової продукції», а саме за невиконання рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів від 19.03.2025 №26-8/25.
Отже, спірним у цій справі є питання, чи усунені позивачем у встановлений строк формальні невідповідності вказані в рішенні про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів, оскільки саме від цього залежить наявність підстав для прийняття спірної постанови.
Враховуючи те, що оскаржувана постанова винесена за результатами невиконання рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів від 19.03.2025 №26-8/25, суд приходить до висновку, що така є правомірною.
Частиною першою та другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
В даній справі відповідач обґрунтував та довів правомірність і підставність прийняття постанови про накладення штрафу від 06.05.2025 №10-8/25, а позивачем не наведено достатніх та допустимих доказів протиправності такої постанови.
Отже, з урахуванням вищенаведеного, суд дійшов до висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог ТОВ "АЛЬЯНС ВЕКТОР ЛТД".
Підстави для розподілу судових витрат, відповідно до положень статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України відсутні.
Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,
У задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю "АЛЬЯНС ВЕКТОР ЛТД" до Державної екологічної інспекції у Волинській області про визнання протиправною та скасування постанови, відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач: Товариство з обмеженою відповідальністю "АЛЬЯНС ВЕКТОР ЛТД" (43020, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Пласторва, 10, код ЄДРПОУ 44202880).
Відповідач: Державна екологічна інспекція у Волинській області (43025, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Степана Бандери, 20, код ЄДРПОУ 38009738).
Суддя Т.М. Димарчук