Рішення від 22.09.2025 по справі 127/11016/25

Справа № 127/11016/25

Провадження № 2/127/2103/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22.09.2025 м. Вінниця

Вінницький міський суд Вінницької області

в складі головуючого судді Антонюка В.В.,

за участі: секретаря судового засідання Бойчук Я.П.,

представника позивача Філіпової А.І.,

відповідачки ОСОБА_1 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні, в залі суду м. Вінниця, в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) осіб, цивільну справу за позовом Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам,-

ВСТАНОВИВ:

Департамент соціальної політики Вінницької міської ради звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам.

Позов мотивовано тим, що ОСОБА_1 , 19.05.2022 року звернулась до управління соціального захисту населення (Правобережне) із заявою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи. На підставі поданої заяви була сформована довідка від 19.05.2024 № 509-5001618274 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.

Того ж дня 19.05.2022 року, ОСОБА_1 подала до управління соціального захисту населення заяву про надання допомоги внутрішньо переміщеним особам.

На підставі вказаної заяви рішенням управління соціального захисту населення (Правобережне) від 24.05.2022 року, ОСОБА_1 призначено допомогу внутрішньо переміщеним особам на період з 01.05.2022 по 30.06.2022 року.

Розпорядженням від 23.06.2022 року, ОСОБА_1 , продовжено строк виплати допомоги з 01.07.2022 по 30.09.2022 року.

Розпорядженням від 19.09.2022 року, ОСОБА_1 продовжено допомогу з 01.10.2022 по 31.12.2022 року. В подальшому допомога призначалась та виплачувалась централізовано ЄІССС.

позивач зазначає, що оскільки відповідно до п. 6 Порядку № 332 (в ред. чинній на момент отримання відповідачкою допомоги, а саме 03.05.2023), у разі коли внутрішньо переміщена особа подала заяву відповідно до абзацу першого цього пункту до 30 квітня 2022 року та не отримала допомогу, допомога надається за період, коли така особа мала право на допомогу на підставі сформованого Мінцифри відповідного переліку внутрішньо переміщених осіб, що подається Мінсоцполітики, а ОСОБА_1 в березні 2022 року подала заяву про надання допомоги внутрішньо переміщеним особам за допомогою засобів Порталу ДІЯ, однак допомога призначена не була, після отримання органом соціального захисту сформованого Мінцифри відповідного переліку внутрішньо переміщених осіб де містилася інформація про ОСОБА_1 , допомогу було виплачено за березень та квітень 2022 року.

Відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 26 січня 2024 р. № 94 «Деякі питання соціальної підтримки внутрішньо переміщених осіб та інших вразливих категорій осіб», установлено, що допомога на проживання внутрішньо переміщеним особам, які мають на неї право та звернулися за продовженням її виплати з особисто поданою заявою у лютому - квітні 2024 р., призначається і виплачується починаючи з 1 березня 2024 року.

Так, 12.02.2024 року, ОСОБА_1 звернулась з повторною заявою на призначення допомоги внутрішньо переміщеним особам, та заявою про взяття на облік її сина - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . На підставі вказаних заяв, сину ОСОБА_1 - ОСОБА_3 видано довідку від 12.02.2024 року № 509-50003117683.

Рішенням від 05.03.2024 року, призначено допомогу внутрішньо переміщеним особам з 01.03.2024 року в розмірі 5 000,00 грн. (2 000 грн.- ОСОБА_1 , та 3 000, 00 грн. - ОСОБА_2 ).

Відповідно до довідки про отримання допомоги №1220 від 26.03.2025 року, загальний термін отримання допомоги ОСОБА_1 з 01.03.25022 по 31.05.2024 року.

В заяві від 12.04.2024 року ОСОБА_1 власноруч вказала, що з умовами призначення виплати ознайомлена та у разі будь-яких змін, зобов'язувалась повідомити про них в 5-денний термін.

Позивачем надано до суду витяг з ЄІССС: дані невідповідності, де вказано ідентифікатор особи: 1585010000013845595200, дата здійснення верифікації: 20.06.2024 року, код виявленої невідповідності - 482, звітна дата 01.03.2024 року, назва банку: АТ Універсал банк, М ФО банку: 322001.

Отже, з 01.04.2024 року ОСОБА_1 втратила право на отримання допомоги внутрішньо переміщеним особам, у зв'язку з чим виникла переплата допомоги в період з квітня 2024 року по травень 2024 року в розмірі 10 000 грн.

З метою досудового врегулювання спору, управлінням соціального захисту населення надіслано лист від 26.07.2024 №08/00/008/150707 з повідомленням відповідачки про суму та період переплати та спосіб добровільного повернення коштів. Проте ОСОБА_1 на повідомлення не реагує, надміру виплачені кошти не повертає, що і стало підставою для звернення до суду з даним позовом.

Ухвалою суду від 30.04.2025 року позов прийнято до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення ( виклику) осіб.

19.05.2025 року від відповідачки ОСОБА_1 , надійшов відзив на позовну заяву, в якому вона заперечує щодо задоволення позовних вимог посилаючись на те, що позовна заява є незаконною та необґрунтованою.

03.06.2025 року представником позивача подано заяву про перехід розгляду справи з спрощеного позовного провадження без повідомлення ( виклику) осіб на спрощене позовне провадження з повідомленням (викликом) осіб, а також витребування у АТ "Універсал Банк" (МФО банку: 322001) доказів, що підтверджують факт наявності у ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса проживання: АДРЕСА_1 на депозитному банківському рахунку коштів, що в загальній сумі перевищує 100 тис. гривень.

Ухвалою суду від 05.06.2025 року переведено справу з розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін до розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін та витребувано із АТ "Універсал Банк" (МФО банку: 322001) докази, що підтверджують факт наявності у ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса проживання: АДРЕСА_1 на депозитному банківському рахунку коштів, що в загальній сумі перевищує 100 тис. гривень.

27.06.2025 року до суду надійшли витребувані документи з АТ "Універсал Банк".

Представниця позивача Філіпова А. І., в судовому засіданні заявлені вимоги підтримала та просила суд їх задовольнити за обставин, викладених в позовній заяві.

Відповідачка ОСОБА_1 в судовому засіданні заперечила щодо задоволення позовних вимог, посилаючись на обставини, зазначені у її відзиві на позовну заяву, наявному у матеріалах справи.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, суд встановив такі фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.

Так, судом встановлено, що допомога призначається відповідно до Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2022 № 332 (надалі - Порядок № 332).

Відповідно до абзацу 2 пункту 1 Порядку № 332, допомога призначається для забезпечення соціальної підтримки внутрішньо переміщених осіб із числа незахищених верств населення та стимулювання до працевлаштування внутрішньо переміщених осіб працездатного віку.

Як вбачається із заяв №509-5001618274 від 19.05.2022 року та № 509-5003117683 від 12.02.2024 року та копій довідок про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, ОСОБА_1 та її син ОСОБА_2 , перебували на обліку у Вінницькому відділі соціального захисту з 19.05.2022 року по 31.05.2024 року, як внутрішньо переміщені особи з м. Харків, Харківська обл.( а.с.7,8, 15, 16).

Згідно заяв ОСОБА_1 від 19.05.2022 року, 12.02.2024 року та рішень від 24.05.2022 року, 03.05.2023 року, 05.03.2024 року, Управлінням соціального захисту населення (Правобережжя) департаменту соціальної політики міської ради надавалась допомога на проживання внутрішньо переміщеним особам ОСОБА_1 та її сину ОСОБА_2 у періоди з 01.03.2022 по 31.05.2024 року у розмірі 5 000 грн., щомісячно.(а.с.9,10, 13, 14, 17).

Відповідно до пункту 23 Порядку № 332 в ред. Постанови № 709, для підтвердження актуальності права уповноваженої особи та отримувачів на продовження отримання допомоги Мінсоцполітики щомісяця забезпечує передачу Мінфіну засобами електронної інформаційної взаємодії інформації отримувачів для проведення поточної верифікації відповідно до Закону України "Про верифікацію та моніторинг державних виплат".

За результатами проведеної верифікації отримувачів Мінфіном передаються рекомендації Мінсоцполітики для подальшого завантаження до електронних систем Мінсоцполітики із використанням функціоналу Єдиної системи.

Відповідно до пункту 24 Порядку № 332 в ред. Постанови № 709, у разі успішного проходження верифікації інформації отримувачів допомога продовжується автоматично із використанням функціоналу Єдиної системи.

У разі виявлення невідповідності вимогам цього Порядку за результатами верифікації та відомостей, відображених в Єдиній системі, в Єдиній системі формується відповідний статус із зазначенням критеріїв, наведених у пунктах 7,7'1 і 8 цього Порядку, які порушено. За наявності технічної можливості інформація про підстави відмови у призначенні/продовженні виплати допомоги та порядок оскарження рішення повідомляється уповноваженій особі або отримувачам із застосуванням засобів електронного сповіщення Єдиної системи, засобами мобільного зв'язку або органу соціального захисту населення, який призначає допомогу на проживання, шляхом надсилання повідомлення з використанням засобів поштового/електронного зв'язку.

У разі надання Мінфіном за результатами верифікації рекомендацій щодо уточнення окремих даних для визначення права внутрішньо переміщеної особи на призначення/продовження виплати допомоги відповідні рекомендації засобами Єдиної системи передаються органу соціального захисту населення, який призначив допомогу. Орган соціального захисту населення опрацьовує рекомендації, надані за результатами верифікації засобами електронних систем, Мінсоцполітики, та у разі виявлення відповідності отримувачів будь-якому з критеріїв, визначених пунктами 7, 7'1 і 8 цього Порядку, припиняє виплату з місяця, що настає за місяцем виникнення обставин, що впливають на право отримання допомоги.

Повідомлення про прийняте рішення та порядок його оскарження надсилаються за технічної можливості із застосуванням засобів електронного сповіщення Єдиної системи засобами мобільного зв'язку або органом соціального захисту населення, який призначає допомогу на проживання, з використанням засобів поштового/електронного зв'язку.

Відповідно до підпункту 3 пункту 7 Порядку № 332 (в ред. постанови № 709), допомога не призначається/не виплачується внутрішньо переміщеній особі, яка вперше звертається за її призначенням, починаючи з 1 серпня 2023 р., якщо протягом трьох місяців перед зверненням або під час її отримання внутрішньо переміщена особа, яка звертається за допомогою на проживання, або є отримувачем допомоги, на 1 число місяця, з якого призначається допомога, або на 1 число кожного місяця, в якому отримується допомога, має на депозитному банківському рахунку (рахунках) кошти в загальній сумі, що перевищує 100 тис. гривень, або облігації внутрішньої державної позики, строк погашення яких настав або визначений моментом пред'явлення вимоги, на загальну суму, що перевищує 100 тис. гривень.

В результаті проведеної спеціалістами Департаменту соціальної політики ВМР перевірки даних, наданих Міністерством фінансів України встановлено, що відповідачка неправомірно отримала допомогу за період з 01.04.2024 року до 01.05.2024 року (а.с.18), окрім того зазначені обставини підтверджуються розрахунком переплати від 26.07.2024 року (а.с.21).

Відповідно до верифкації Міністерства фінансів України від 20.06.2024 виявлено, що ОСОБА_1 станом на 01.03.2024 має на депозитному банківському рахунку кошти, що в загальній сумі перевищує 100 тис. гривень.

Зокрема, відповідно до витягу з ЄІССС, виявлено невідповідності, де вказано ідентифікатор особи: 1585010000013845595200, дата здійснення верифікації: 20.06.2024, код виявленої невідповідності - 482, звітна дата 01.03.2024, назва банку: АТ Універсал банк, МФО банку: 322001.

Відповідачці припинено виплату допомоги, оскільки з 01.04.2024 року, вона мала на депозитному банківському рахунку, розміщеному у АТ "Універсал Банк" кошти, в загальній сумі, що перевищує 100 тисяч гривень.(а.с.19)

Як вбачається із інформації, наданої до суду з АТ "Універсал Банк" від 27.06.2025 року, ОСОБА_1 має на банківському депозитному рахунку, розміщеному в AT "Універсал Банк" кошти, що перевищуються 100 тис. гривень.(а.с.58).

Відповідно до пункту 18 Порядку № 332 уповноважена особа несе відповідальність за достовірність інформації, зазначеної у заяві.

Отже, враховуючи вищезазначене ОСОБА_1 не мала права на отримання допомоги, починаючи з 01.04.2024 та була зобов'язана повідомити Департаменту соціальної політики ВМР про те, що вона має на депозитному банківському рахунку (рахунках) кошти в загальній сумі, що перевищує 100 тис. на 1 число місяця, з якого призначається допомога з 01.04.2024 або скасувати призначення допомоги за допомогою мобільного додатку Порталу Дія (Дія).

Таким чином, допомога за період з 01.04.2024 до 01.05.2024 виплачена неправомірно по вині заявниці, що вплинуло на її право на виплату допомоги.

Це призвело до надмірної виплати бюджетних коштів на суму 10 000,00 грн з вини відповідача, що підтверджується довідкою про отримання (неотримання) допомоги ОСОБА_1 від 26.03.2025, виданою Департаменту соціальної політики ВМР. (а.с.20).

Верховний суд у своїй постанові від 27.02.2024 року №560/9166/23 зазначив: «якщо орган соціального захисту населення вважає, що внутрішньо переміщена особа отримувала допомогу неправомірно, чи встановить що допомога отримана повторно, останній може надіслати такій особі вимогу про повернення неправомірно отриманих сум. Разом з тим, уповноважений орган не наділений правом самостійно, без дозволу особи стягувати з неї грошові кошти або майно в рахунок погашення боргу, таке стягнення може бути проведено лише за рішенням суду, яке набрало законної сили, або добровільно».

26.07.2024 управлінням соціального захисту населення надіслано лист №08/00/008/150707 на адресу проживання ОСОБА_1 , з повідомленням про суму і період переплати та спосіб добровільного повернення коштів, проте ОСОБА_1 на повідомлення не відреагувала, надміру виплачені кошти не повернула, проти чого вона не заперечила в ході розгляду справи. (а.с.22)

Відповідно до пункту 29 Порядку 332 (в ред. Постанови № 709), у разі неправомірної або повторної виплати отримувачу допомоги за певний період суми такої виплаченої допомоги повертаються отримувачем добровільно або за вимогою органу соціального захисту населення.

Орган соціального захисту населення з моменту виявлення факту надміру перерахованої (виплаченої) допомоги визначає обсяг неправомірно або повторно отриманих коштів та протягом 30 робочих днів повідомляє про це уповноваженій особі або отримувачу шляхом надсилання повідомлення з використанням засобів поштового/ електронного зв'язку (із застосуванням засобів електронного сповіщення Єдиної системи (за технічної можливості)/засобами мобільного зв'язку, які забезпечують фіксацію повідомлення або виклику.

Орган соціального захисту населення має право здійснити перерахунок надміру виплачених коштів допомоги отримувачу за рахунок наступних виплат.

У разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки орган соціального захисту населення вирішує питання про їх стягнення в судовому порядку.

Кошти надміру перерахованої (виплаченої) допомоги повертаються отримувачами та банками на не бюджетні рахунки органів соціального захисту населення відкриті в Казначействі.

Згідно з ч. 1 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

За вимогою ч.1 ст. 1215 ЦК України не підлягає поверненню безпідставно набуті: заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.

Враховуючи вищевикладене, оскільки, відповідачка ОСОБА_1 не мала права на отримання допомоги, така була виплачена останній безпідставно, відповідачка добровільно не повернула отримані кошти, відтак суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню та з відповідачки слід стягнути в користь позивача 10 000 грн. надмірно виплачених коштів.

У зв'язку із задоволенням вимог позовної заяви, відповідно до ст. 141 ЦПК України, з відповідачки на користь позивача підлягає стягненню судовий збір в розмірі 3 028,00 грн., який був сплачений при зверненні до суду із даною позовною заявою.

Керуючись ст. ст. 258, 259, 263-265 ЦПК України, суд -

ВИРІШИВ:

Позов Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради надміру виплачені кошти допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам за період з 01.04.2024 року по 31.05.2024 року в розмірі 10 000 (десять тисяч) гривень.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради судовий збір в розмірі 3 028,00 грн.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення виготовлено 23.09.2025 року.

Позивач: Департамент соціальної політики Вінницької міської ради, місцезнаходження: м. Вінниця, вул. Соборна, 50, ЄДРПОУ 38782790.

Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса реєстрації: АДРЕСА_2 , місце фактичного проживання: АДРЕСА_1 .

Суддя: