308/12179/25
23 вересня 2025 року м. Ужгород
Суддя Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області Логойда І.В., за участі представника Закарпатської митниці Держмитслужби Селеша О.Я., без участі особи, що притягається до відповідальності, розглянувши матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_1 , паспорт громадянина України для виїзду за кордон серії НОМЕР_1 від 09.07.2021 року, орган що видав 2112, за ч. 3 ст. 471 Митного кодексу України, -
До Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області надійшов протокол про порушення митних правил № 0497/UА305000/2025 від 14.07.2025, згідно з яким 14,07.2025 року о 15 год. 10 хв. в зону митного контролю митного поста «Косино» Закарпатської митниці в напрямку «в'їзд в Україну» прибув легковий автомобіль марки ВАЗ 2106, р.н.з.України НОМЕР_2 під керуванням громадянина України ОСОБА_2 , в якості пасажирки з ним слідувала гр. України ОСОБА_1 , які слідували з Угорщини в Україну у приватних справах. Формою проходження митного контролю гр.України ОСОБА_2 та гр. України ОСОБА_1 обрали порядок проходження митного контролю по каналу “зелений коридор». При усному опитуванні гр. України ОСОБА_2 та гр. України ОСОБА_1 повідомили, що крім особистих речей нічого не перевозять у зазначеному транспортному засобі та заперечили наявність будь-яких інших товарів, в тому числі таких, що підпадають під обмеження. Враховуючи аналіз ризиків, було прийнято рішення про проведення поглибленого огляду транспортного засобу. Транспортний засіб було виведено на майданчик для проведення поглибленого митного огляду. Під час проведення митного контролю та митного огляду автомобіля, в дорожній сумочці, що знаходилась на передньому сидінні салону автомобіля серед інших медичних препаратів без ознак приховування було виявлено картонну упаковку з пігулками «Frontin 0.5 mg», діючою речовиною «alprazolam», 0.5 mg в одній пігулці, загальною кількістю 100 пігулок, які знаходились в скляній заводській упаковці. В наданому поясненні гр. України ОСОБА_1 зазначила, що виявлені пігулки належать їй, купила їх в Угорщині, вона приймає їх. На момент перетину кордону дозвільних документів на медпрепарат не має. Вартість виявленого товару зі слів ОСОБА_1 становить 1200 угорських форинтів за упаковку 100 пігулок, згідно курсу НБУ на 14.07.2025 р. (1 угорський форинт - 0,112137 грн.), а вартість 100 пігулок в упаковці становить 146,56 грн. Таким чином, ОСОБА_1 не задекларувала за встановленою формою точних відомостей про переміщувані нею через митний кордон України товари, які обмежені до переміщення через митний кордон України. Зазначені дії мають ознаки порушення (порушень) митних правил, передбаченого (передбачених) частиною 3 статті 471 Митного кодексу України.
У судове засідання ОСОБА_1 не з'явилася, хоча про час та місце розгляду справи повідомлялась своєчасно та належним чином. У матеріалах справи наявна заява про розгляд без її участі.
Представник Закарпатської митниці у судовому засіданні просив притягнути особу до адміністративної відповідальності за ч.3 ст.471 МК України.
Заслухавши пояснення представника Закарпатської митниці Держмитслужби, дослідивши матеріали справи про порушення митних правил, суд приходить до наступного висновку.
Відповідно до ч. 1 ст. 486 МК України завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким правопорушенням.
Частиною 1 статті 489 МК України посадова особа при розгляді справи про порушення митних правил зобов'язана з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують та/або обтяжують відповідальність, чи є підстави для звільнення особи, що вчинила правопорушення, від адміністративної відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно ч. 3 ст. 471 МК України відповідальність настає за недекларування товарів (крім валютних цінностей), що підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території та які переміщуються громадянами.
Відповідно до ст. 196 МК України не можуть бути пропущені через митний кордон України, зокрема, товари, переміщення яких через митний кордон України заборонено законом або міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або відповідно до закону чи міжнародного договору України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, а також товари, що переміщуються через митний кордон України з порушенням вимог цього Кодексу та інших законів України.
Відповідно до ст. 257 МК України декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення. При застосуванні письмової форми декларування можуть використовуватися як електронні документи, так і документи на паперовому носії або їх електронні (скановані) копії, засвідчені електронним підписом декларанта або уповноваженої ним особи.
Статтею 365 МК України передбачено, що громадяни за умов дотримання вимог МК України та інших актів законодавства України можуть переміщувати через митний кордон України будь-які товари, крім тих, що заборонені до ввезення в України (у тому числі з метою транзиту) та вивезення з України.
Відповідно до ч. 2 ст. 366 МК України, канал, позначений символами зеленого кольору ("зелений коридор"), призначений для декларування шляхом вчинення дій громадянами, які переміщують через митний кордон України товари в обсягах, що не підлягають оподаткуванню митними платежами та не підпадають під встановлені законодавством заборони або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території і не підлягають письмовому декларуванню.
Відповідно до ч. 4 ст. 366 МК України громадянин самостійно обирає відповідний канал («зелений коридор» або «червоний коридор») для проходження митного контролю за двоканальною системою.
Відповідно до ч. 5 статті 366 МКУ початок проходження (проїзду транспортними засобами особистого користування) громадянином каналом, позначеним символами зеленого кольору ("зелений коридор"), є декларуванням шляхом вчинення дій цим громадянином про те, що переміщувані ним через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території. Таке декларування свідчить про факти, що мають юридичне значення.
Згідно до ч. 6 статті 366 МКУ громадяни, які проходять (проїжджають транспортними засобами особистого користування) через "зелений коридор", звільняються від подання письмової митної декларації. Звільнення від подання письмової митної декларації не означає звільнення від обов'язку дотримання порядку переміщення товарів через митний кордон України та від адміністративної відповідальності за порушення митних правил, передбачених цим Кодексом.
Згідно з Постановою Кабінету Міністрів України «Про обсяги та порядок ввезення громадянами на митну територію України лікарських засобів та спеціального дитячого харчування» від 23.05.2012 № 458, відповідно до ст. 370 МК України Кабінет Міністрів України постановляє, що громадяни можуть ввозити на митну територію України лікарські засоби, які переміщуються в ручній поклажі та/або в супроводжуваному або несупроводжуваному багажі громадянина, у кількості, що не перевищує п'яти упаковок кожного найменування на одну особу (крім лікарських засобів, що містять наркотичні чи психотропні речовини).
Згідно ч. 1 ст. 197 МК України у випадках, передбачених законом, на окремі товари встановлюються обмеження щодо їх переміщення через митний кордон України. Згідно ч. 2 даної статті центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну митну політику, визначає коди товарів згідно з УКТ ЗЕД, на переміщення яких через митний кордон України у відповідному напрямку встановлено обмеження, та розміщує відповідну інформацію на своєму офіційному веб-сайті та на єдиному державному інформаційному веб-порталі "Єдине вікно для міжнародної торгівлі".
Діюча речовина «альпразолам» наявна у виявленому препараті, про що наявні написи на упаковках, віднесена до переліку наркотичних засобів та психотропних речовин і прекурсорів, затвердженого Постановою КМУ від 06.05.2000 р. №770 Таблиці № III Списку №2 «Психотропні речовини, обіг яких обмежено, і стосовно яких допускаються виключення деяких заходів контролю».
Відповідно до ч. 1 ст. 458 МК України порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх органам доходів і зборів для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на органи доходів і зборів цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
Відповідно до ч. 3 ст. 471 МК України передбачено відповідальність за недекларування товарів (крім валютних цінностей), що підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території та які переміщуються громадянами.
Відповідно до ст. 23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Провадження у справах про порушення митних правил, згідно ст. 487 МК України, здійснюється відповідно до митного Кодексу України, а в частині, що не регулюється ним, - відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.
Відповідно до вимог ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають істотне значення для правильного вирішення справи.
Суд вважає, що в діях ОСОБА_1 наявний склад правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 471 МК України, що підтверджується протоколом про порушення митних правил № 0497/UА305000/2025 від 14.07.2025, письмовими поясненнями ОСОБА_1 від 14.07.2025, копією паспорта громадянина України для виїзду за кордон, актом проведення огляду (переогляду) товарів, транспортних засобів, ручної поклажі та багажу від 14.07.2025, свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу, контрольного талону, доповідною запискою працівника митниці ОСОБА_3 від 14.07.2025, висновком №1420003800-0177 від 11.08.2025 Спеціалізованої лабораторії з питань експертизи та досліджень Держмитслужби про виявлення у складі лікарського засобу альпразоламу, який віднесений до психотропних речовин, обіг яких обмежено і стосовно яких допускаються виключення деяких заходів контролю, та іншими доказами у їх сукупності.
Враховуючи характер вчиненого правопорушення, обставини справи, особу порушника та ступінь вини, відсутність обставин, що пом'якшують та обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення, у відповідності до вимог ст.ст.23, 33 КУпАП, суд вважає, що на громадянку України ОСОБА_1 слід накласти адміністративне стягнення в межах санкції ч. 3 ст. 471 МК України, у виді штрафу в розмірі трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією товарів.
У відповідності до п.5 ст.4 Закону України «Про судовий збір» підлягає стягненню на користь держави судовий збір у розмірі 605,60 грн.
Керуючись ст.ст. 471, ч.2 ст. 519, 520, 527-529 МК України, ст.ст. 287-290 КУпАП,
Громадянку України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винною в порушенні митних правил за ч. 3 ст.471 МК України та накласти на неї адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 5100 (п'ять тисяч сто) гривень.
Медичний препарат іноземного виробництва «Frontin» , діючою речовиною «alprazolam», 0.5 mg в одній пігулці в склянній упаковці у кількості 100 пігулок, вартістю 146 грн. 56 коп. - конфіскувати в дохід держави.
Стягнути з громадянки України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_1 , паспорт громадянина України для виїзду за кордон серії НОМЕР_1 від 09.07.2021 року, орган що видав 2112, на користь держави 605,60 гривень судового збору.
Постанова може бути оскаржена до Закарпатського апеляційного суду протягом десяти днів з дня винесення постанови особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 та частиною першою статті 287 цього Кодексу.
Постанова у справі про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку на її оскарження.
Строк пред'явлення постанови до виконання три місяці з дня набрання постановою законної сили.
Суддя Ужгородського міськрайонного суду
Закарпатської області І.В. Логойда