Справа № 303/606/23
6/303/112/25
22 вересня 2025 року м.Мукачево
Мукачівський міськрайонний суд Закарпатської області
в складі головуючої судді Курах Л.В.
секретар судового засідання Гейруш Л.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за заявою Закарпатської обласної прокуратури про заміну сторони виконавчого провадження у справі № 303/606/23 за позовом Мукачівської окружної прокуратури в інтересах держави до Мукачівської міської ради про визнання недійсним та скасування рішення органу місцевого самоврядування та скасування державної реєстрації права власності на земельну ділянку,-
Рішенням Мукачівського міськрайонного суду Закарпатської області від 11.05.2023 у справі № 303/606/23 задоволено позов Мукачівської окружної прокуратури та стягнуто з Мукачівської міської ради на користь Закарпатської обласної прокуратури витрати, пов'язані зі сплатою судового збору у сумі 2684,00 грн.
11.04.2025 судом видано виконавчий лист, однак Мукачівське управління Державної казначейської служби України листом від 23.05.2025 повернуло виконавчий документ без виконання, оскільки Мукачівська міська рада (код ЄДРПОУ 38625180) не зареєстрована як розпорядник бюджетних коштів і не має відкритих рахунків у ДКСУ.
Водночас, відповідно до наданої довідки та інформації з ЄДРПОУ, головним розпорядником коштів місцевого бюджету є виконавчий комітет Мукачівської міської ради (код ЄДРПОУ 04053743), який має відкриті рахунки в ДКСУ.
Заявник просить замінити сторону боржника у виконавчому провадженні з Мукачівської міської ради на Виконавчий комітет Мукачівської міської ради, посилаючись на ст. 442 ЦПК України.
25.08.2025 року від Мукачівської міської ради надійшли до суду заперечення, у яких зазначає, що Мукачівська міська рада є діючою юридичною особою та боржником за виконавчим листом. Виконавчий комітет Мукачівської міської ради не є правонаступником ради, а окрема юридична особа. Заміна сторони у виконавчому провадженні фактично змінює резолютивну частину рішення суду, що суперечить принципу остаточності рішень.
Учасники справи в судове засідання не з'явилися, хоча судом вживалися заходи для належного повідомлення про дату, час та місце судового розгляду.
За змістом ч. 3 ст. 442 ЦПК України, суд розглядає заяву про заміну сторони її правонаступником у десятиденний строк з дня її надходження до суду у судовому засіданні з повідомленням учасників справи та заінтересованих осіб. Неявка учасників справи та інших осіб не є перешкодою для вирішення питання про заміну сторони виконавчого провадження.
Згідно з ч. 1 ст. 442 ЦПК України у разі вибуття однієї зі сторін виконавчого провадження суд за заявою заінтересованої особи може замінити таку сторону її правонаступником.
Відповідно до ч. 5 ст. 442 ЦПК України ці положення застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження.
Верховний Суд у постановах від 27.01.2021 у справі № 380/22/20 та від 28.01.2021 у справі № 824/387/20 роз'яснив, що заміна боржника у виконавчому листі можлива у випадках, коли без такої заміни виконання судового рішення є неможливим.
У відповідності до статті 1 Закону України «Про виконавче провадження», виконавче провадження є завершальною стадією судового провадження.
Відповідно до статті 15 частини 5 Закону України «Про виконавче провадження» у разі вибуття однієї із сторін виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, є обов'язковими тією мірою, якою вони були б обов'язковими для сторони, яку правонаступник замінив. У разі якщо сторона виконавчого провадження змінила найменування (для юридичної особи) або прізвище, ім'я чи по батькові (для фізичної особи), виконавець, за наявності підтверджуючих документів, змінює своєю постановою назву сторони виконавчого провадження.
Відповідно до ст. 18 Закону України «Про виконавче провадження», а також ст. 14, 18, 370, 372 ЦПК України, судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання на всій території України для всіх органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб, підприємств, установ та організацій.
У відповідності до статті 51 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», виконавчим органом сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради є виконавчий комітет ради.
Як уже зазначалось вище, рішенням Мукачівського міськрайонного суду Закарпатської області від 11.05.2023 у справі № 303/606/23 задоволено позов Мукачівської окружної прокуратури та стягнуто з Мукачівської міської ради на користь Закарпатської обласної прокуратури витрати, пов'язані зі сплатою судового збору у сумі 2684,00 грн.
На виконання рішення суду 11 травня 2023 року Мукачівським міськрайонним судом Закарпатської області 11 квітня 2025 року видано виконавчий лист № 303/606/23.
06.05.2025 року позивач пред'явив на виконання до Мукачівського управління Державної казначейської служби України Закарпатської області вказаний виконавчий лист.
Проте, Мукачівське управління ДКСУ листом вказаний виконавчий лист було повернено без виконання. Підставою для такого повернення зазначено, що в Мукачівському управлінні ДКСУ Мукачівська міська рада не зареєстрована як розпорядник бюджетних коштів і відповідно в цьому Управлінні відсутні її рахунки.
Заявник вказує, що зазначена обставина унеможливлює виконання судового рішення про стягнення коштів з Мукачівської міської ради, отже є необхідність замінити сторону виконавчого провадження.
Відповідно до статті 22 частини 2 пункту 3 Бюджетного кодексу України за бюджетними призначеннями, визначеними іншими рішеннями про місцеві бюджети головними розпорядниками бюджетних коштів можуть бути виключно - місцеві державні адміністрації, виконавчі органи та апарати місцевих рад (секретаріат Київської міської ради), структурні підрозділи місцевих державних адміністрацій, виконавчих органів місцевих рад в особі їх керівників.
При цьому суд зазначає, що у відповідності до вимог ч. 1 ст. 5 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» Система місцевого самоврядування включає: територіальну громаду; сільську, селищну, міську раду; сільського, селищного, міського голову; виконавчі органи сільської, селищної, міської ради; районні та обласні ради, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст; органи самоорганізації населення.
Статтею 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено що сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Згідно ч. 1 та ч. 2 ст. 11 вказаного вище Закону виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи. Виконавчі органи сільських, селищних, міських, районних у містах рад є підконтрольними і підзвітними відповідним радам, а з питань здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади - також підконтрольними відповідним органам виконавчої влади.
З вказаного вище вбачається, що виконавчий комітет є виконавчим органом Мукачівська міська рада Закарпатської області.
Суд враховує, що у даному випадку боржник - Мукачівська міська рада - не має можливості виконати рішення через відсутність рахунків у ДКСУ, тоді як розпорядником коштів є виконавчий комітет Мукачівської міської ради, який діє від імені ради у межах своїх повноважень.
Таким чином, з метою реального виконання судового рішення та дотримання принципу обов'язковості судових рішень, заява підлягає задоволенню.
Керуючись ст. ст. 18, 260, 354, 442 ЦПК України, ст. ст. 15, 18 Закону України «Про виконавче провадження», суд,-
Заяву задовольнити.
Замінити у справі №303/606/23 сторону виконавчого провадженя: «боржника» - Мукачівську міську раду (м.Мукачево, пл.Духновича, 2, код ЄДРПОУ 38625180) на сторону «боржника» - Виконавчий комітет Мукачівської міської ради (89600, м.Мукачево, Закарпатська область, пл.Олександра Духновича, 2, код ЄДРПОУ 04053743).
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення до Закарпатського апеляційного суду.
Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Головуюча Л.В.Курах