Справа №2”а”- 34/2010 р.
«27» вересня 2010 р. Суддя Тернівського районного суду м. Кривого Рогу Лиходєдов А.В.
розглянувши у письмовому провадженні цивільну справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної в місті Кривому Розі ради про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
В листопаді 2008 р. ОСОБА_2 звернулася до суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у місті Кривому Розі ради (далі Управління) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
В обґрунтування заявлених позовних вимог вказує, що у відповідності до положень ст. 15 Закону України « Про державну допомогу сім'ям з дітьми» вона перебуває на обліку у відповідача. Відповідачем як органом що призначає та здійснює виплати державної допомоги сім»ям з дітьми, їй було призначено допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку і було сплачено у 2007році: 96,93 грн. за жовтень, 130,64 грн. за листопад - грудень. У 2008 році було сплачено: 130,64 грн. за січень - жовтень, відповідно до ст. 62 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» та п. 9 Порядку призначення і виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку особам застрахованим в системі загальнообов'язкового державного страхування, а з січня 2008 року відповідно до ст.15 Закону України ?ро державну допомогу сім'ям з дітьми» та п. 22 Постанови Кабінету міністрів України від 22.02.2008 рок, де встановлено обмеження суми допомоги, яка визначена в розмірі, що дорівнює різниці між 50% відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 грн..
Позивач вважає що дії відповідача не відповідають вимогам ст. 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», порушують її конституційні права, так як рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 року за Конституційним поданням 46 депутатів про соціальні гарантії громадян, визнано такими, що не відповідають Конституції України ч. 2 ст. 56, п.7 ст.71 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік».
Таким чином допомога повинна була сплачуватися в розмірах встановлених ст.43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», відповідно до ст. 62 Закону України «Про державний бюджет на 2007 рік» - виходячи з прожиткового мінімуму, в порядку передбаченому п. п. 2, 6 Постанови КМ України № 13 від 11.01.2007 року, згідно якого виплату допомоги проводять структурні підрозділи з питань праці та соціального захисту виконкомів міських, районних у містах рад за місцем реєстрації або проживання застрахованої особи і повинні були сплачуватись в 2007 році у розмірі: 421,36 грн. за жовтень, 568 грн. за листопад - грудень та відповідно до ст. 58 Закону України «Про державний бюджет України на 200 рік» у розмірі: 633 грн. за січень-березень, 647 грн. за квітень-червень, 649 грн. за липень-вересень, 669 грн. за жовтень.
У серпні 2007 року вона отримала одноразову допомогу у розмірі 3400 грн. і з вересня 2007 р. по серпень 2008 р. по 425 грн., щомісячно, а всього 8500 грн..
Згідно п. 7 ст. 71 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» було призупинено дію ст. ст. 41, 43 Закону України « Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами зумовленими народженням та похованням ».
Позивач вважає що дії відповідача не відповідають вимогам ст.41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» і порушують її конституційні права, так як, рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 р. за Конституційним поданням 46 депутатів про соціальні гарантії громадян, визнано такою, що не відповідає Конституції України п. 7 ст. 71 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» і на момент народження дитини 02 серпня 2007 року допомога повинна була становити розмір кратний 22,6 прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, що дорівнює 10463,80грн. /463грн. х 22,6/ = 10463,80 грн..
Вона письмово звернулася до відповідача 04.11.2008 р., та він відмовив їй в перерахунку та виплаті належних сум допомоги за 2007, 2008 роки, та допомоги при народженні дитини, чим було порушено її право на дорахування та отримання в повному обсязі сум допомоги, тому просить зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату заборгованості по допомозі, а також зобов'язати в подальшому проводити виплати в розмірі прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Представник відповідача - Управління, в письмовому запереченні позов не визнає в повному обсязі, просить розглядати справу за його відсутності, вказуючи, що позивачу в повному обсязі і в строк проводилися виплати щомісячної допомоги і одноразової допомоги. Рішення Конституційного Суду набрало силу з 09.07.2007 р., але не має зворотної сили та його дія закінчилася 31.12.2007 року, тому для перерахунку розміру допомоги по догляду за дитиною до 3-х років за 2007 рік не має законних підстав. Призначення та виплату допомоги по догляду за дитиною до 3-х років в 2007 році особам застрахованим в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування здійснювалась відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.01.2007 року №13 та на підставі ст. 56 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік», Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» у розмірі визначеному ст. 15 вказаного Закону, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім»ї, в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривен для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Рішенням Конституційного Суду від 09.07.2007 року змін до вищезазначеного порядку не вносилось.
Також Управлінням надавало допомогу відповідно до змін до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" від 28.12.2007, які були внесені відповідно до п.23 розділу ІІ Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік» та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", дію яких не було призупинено рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 № 10-рп/2008. Тому враховуючи викладене в позові просить відмовити.
Позивач надала заяву про розгляд справи в її відсутність.
Дослідивши письмові матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом установлено з довідки Управління від 13.10.2008 р. № 2830, що позивачу з 09.10.2007 р. виплачується допомога по догляду за донькою Сабіною, ІНФОРМАЦІЯ_1 року народження, до досягнення нею трирічного віку ( а.с. 8).
На звернення позивача до відповідача про перерахування допомоги по догляду за дитиною, та допомоги при народженні дитини, відповідачем листом від 05.11.2008 р. № 3715, було відмовлено, виходячи з розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом, посилаючись на ст. 62 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» та п. 9 «Порядку призначення і виплати допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку особам застрахованим в системі загальнообов'язкового державного страхування», затвердженого Постановою КМ України №13 від 11.01.2007 року ( а.с. 9-10).
Згідно ст.43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» - допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Відповідно до ст. 71 п. 7 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» було призупинено дію ст. ст. 41,43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» та ст.56 вказаного Закону було встановлено обмеження суми допомоги, яка визначена в розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривен для незастрахованих осіб, та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Але рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 року за конституційним поданням 46 народних депутатів про соціальні гарантії громадян, визнано такими, що не відповідають Конституції України абз. 3 ч. 2 ст. 56, п. п. 7, 9, 12, 13, 14, 23, 29, 30, 39, 41, 43, 44, 45, 46 ст.71, ст. 98, ст. 103, ст. 111 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік».
Постановою КМ України №13 від 11.01.2007 року «Порядку призначення і виплати допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку особам застрахованим в системі загальнообов'язкового державного страхування», а саме п. 9, також передбачено обмеження суми допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Згідно з положенням ч. 4 ст. 9 КАС України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, Закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту, суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Таким чином, посилання відповідача на норми ст.,ст.56,71 Закону України «Про державний бюджет України на 2007рік» та положення постанови Кабінету Міністрів України №13 від 11.01.2007 року, є безпідставним.
Виходячи з загальних засад пріоритетності законів, посилання позивача на положення ст.ст.41,43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» та на наказ Міністерства праці та політики України № 453 від 06.12.2006 року про передачу функцій призначення та виплати допомоги при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку від Фонду до органів праці та соціального захисту населення, є обґрунтованим, і суд вважає що право позивача на отримання допомоги відповідно до законодавства відповідачем було порушене, тому слід визнати відмову відповідача в перерахуванні допомоги з 09 жовтня 2007 року, протиправною.
Але суд не може погодитись з твердженням позивача в частині, що відповідач повинен був здійснювати виплати відповідно прожиткового мінімуму для працездатних осіб з 09.10.2007 року в розмірі 96,93 грн. за жовтень, 568 грн. за листопад - грудень, а у 2008 році в розмірі 633 грн. за січень - березень 2008 року, 647 грн. за квітень - червень, 649 грн. за липень - вересень, 669 грн. за жовтень - листопад, оскільки ст. 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» не визначено конкретного розміру прожиткового мінімуму. Відповідно до ст. 43 вказаного Закону, допомога жінці надається у зв'язку з доглядом за дитиною до досягнення нею трирічного віку, розмір якої визначено у ст. 15 Закону України « Про державну допомогу сім'ям з дітьми», і перерахування та виплати повинні здійснюватись у відповідності зі ст. 15 вказаного Закону, як спеціальною нормою, що регулює спірні правовідносини в частині розміру допомоги яка надається жінці у зв'язку з доглядом за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Як встановлено, позивач з жовтня 2007 році отримувала допомогу в меншому ніж передбачено Законом розмірі, відповідно до ст.56 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» де встановлено обмеження суми допомоги, яка встановлена в розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї з розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 грн. для незастрахованих осіб, та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Тому суд вважає за необхідне зобов'язати відповідача перерахувати та виплатити позивачу недоотриману нею допомогу, виходячи з прожиткового мінімуму встановленого для дітей віком до 6 років з 09 жовтня 2007 року, за вирахуванням отриманих позивачем сум допомоги.
В частині стягнення недоплат за 2008 рік, суд вважає необхідним відмовити, тому як наказом Міністерства соціальної політики України від 06.12.2006 року № 453 "Про передачу функцій призначення та виплату допомоги при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку застрахованим особам від страхувальників та робочих органів виконавчої дирекції Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності та його відділень органам праці та соціального захисту населення", та Порядку призначення і виплати допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку особам, застрахованим в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 13 від 11.01.2007 року та ст.43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" - допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленому законом і здійснюється управліннями праці та соціального захисту населення за рахунок коштів державного бюджету.
Постановою Кабінету Міністрів України від 22.02.2008 року № 57 визнано такою, що втратив чинність Порядок призначення і виплати допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку особам, застрахованим в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 13 від 11.01.2007 року .
Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року п. 23 Закону України "Про державний бюджет України на 2008 рік", яким було внесено зміни до ст.. 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" і яким встановлюється розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку і надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень. П.3 розділу VIII «Прикінцеві положення»- допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між: з 1 січня 2008 року - 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, не був визнаним таким, що не відповідає Конституції України.
Таким чином обов'язок виплат допомоги у 2008 році на Управління у розмірі передбаченому ст. 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" не поширюється і відповідач правильно нараховував та виплачував допомогу по догляду за дитиною, відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми".
Також слід відмовити в частині зобов'язання відповідача провести перерахунок допомоги при народженні дитини у сумі кратній 22,6 розміра прожиткового мінімуму для дітей до шести років.
Абзац 2 частини другої ст.56 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік», де встановлено допомогу при народженні дитини у розмірі 8500 грн. і виплата допомоги здійснюється одноразово при народженні дитини в сумі 3400 грн., решта - протягом наступних 12 місяців, не був визнаним таким, що не відповідає Конституції України. Таким чином відповідачем правомірно було відмовлено позивачу в донарахуванні допомоги при народженні дитини.
Суд уважає безпідставним клопотання представника відповідача про відмову в задоволенні позову в зв'язку з пропуском позивачем строку звернення до суду, так як згідно до ст. 99 КАСУ шестимісячний строк звернення до суду обчислюється з дня, коли особа дізналася, або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Про порушення прав - відмову відповідача в перерахунку допомоги, позивачу стало відомо в листопаді 2008 р., після чого вона в тому ж місяці - листопаді 2008 р. звернулася до суду (а.с. 2, 9-10).
Також потрібно відмовити позивачу в задоволені позовної вимоги про зобов'язання відповідача в подальшому здійснювати виплату допомоги по догляду за дитиною відповідно в розмірі прожиткового мінімуму для працездатних осіб до досягнення дитиною трирічного віку, так як, суд не може зобов'язувати на майбутнє відповідача виконувати вимоги законодавства, виходячи лише з можливого порушення відповідачем прав позивача в майбутньому. При цьому судом не оцінюється на відповідність законодавству розмір виплати, який вважає за необхідне до призначення позивач.
На підставі Законів України "Про державний бюджет України на 2007 рік", «Про державний бюджет України на 2008 р.», Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", керуючись ст. ст. 2,11,49,51,69,71, 94, 158-160 ч.1-3, 161-163, 167 КАС України, суд -
Позов ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у місті Кривому Розі ради, задовольнити частково.
Визнати протиправною відмову Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у місті Кривому Розі ради в перерахунку та виплаті з 09 жовтня 2007 року по 31 грудня 2007 року ОСОБА_2 сум допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, відповідно до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» у розмірі прожитковому мінімуму, встановленого для дітей віком до 6 років.
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету і Тернівської у місті Кривому Розі ради донарахувати і виплатити ОСОБА_2 державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 09 жовтня 2007 року по 31 грудня 2007 року, включно, відповідно до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми» у розмірі прожиткового мінімуму встановленого для дітей віком до 6 років на час її виплати у період з 09 жовтня 2007 року по 31 грудня 2007 року, включно.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Стягнути з місцевого бюджету на користь ОСОБА_2 3 грн. 40 коп. сплаченого судового збору.
Постанова може бути оскаржена до апеляційного суду Дніпропетровської області, через Тернівський районний суд м. Кривого Рогу, шляхом подання апеляційної скарги в 10-ти денний строк з дня отримання копії постанови.