16.09.2025 Справа №607/18668/25 Провадження №1-кс/607/5253/2025
м. Тернопіль
Слідчий суддя Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , слідчого ОСОБА_3 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі клопотання старшого слідчого СВ Тернопільського РУП ГУНП в Тернопільській області ОСОБА_3 , яке погоджено прокурором Тернопільської окружної прокуратури ОСОБА_4 , у кримінальному провадженні №42020210000000162 від 06.07.2020 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 166, ч. 1 ст. 194 (КК України 1960), ч. 2 ст. 191 КК України, про тимчасовий доступ до речей та документів,
09.09.2025 до слідчого судді Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області з клопотанням про надання тимчасового доступу до речей та документів, у кримінальному провадженні №42020210000000162 від 06.07.2020 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 166, ч. 1 ст. 194 (КК України 1960), ч. 2 ст. 191 КК України, звернулася старший слідчий СВ Тернопільського РУП ГУНП в Тернопільській області ОСОБА_3 за погодженням із прокурором Тернопільської окружної прокуратури ОСОБА_4 .
Клопотання обґрунтоване тим, що СВ Тернопільського РУП ГУНП в Тернопільській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №42020210000000162 від 06.07.2020 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 166, ч. 1 ст. 194 (КК України 1960), ч. 2 ст. 191 КК України.
Слідчий у клопотанні зазначає, що до прокуратури Тернопільської області 06.07.2020 надійшла ухвала слідчого судді Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області, винесена на підставі скарги ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 та ОСОБА_9 , з приводу внесення відомостей до ЄРДР, за фактом можливого зловживання службовим становищем колишнім головою ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_10 , заступником ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_11 та ОСОБА_12 , директором радгоспу « ІНФОРМАЦІЯ_3 » ОСОБА_13 , що спричинило істотну шкоду інтересам окремих громадян. Допитані потерпілі ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 та ОСОБА_9 в рамках даного кримінального провадження повідомили наступну інформацію, що: загальними зборами трудового колективу радгоспу « ІНФОРМАЦІЯ_3 » від 15.09.1993 протокол №3 було прийнято статут радгоспу, згідно якого підприємство перебувало у державній власності та підпорядковувалося ІНФОРМАЦІЯ_4 . 25.04.1994 відбулися загальні збори товариства покупців, створеного зборами представників трудового колективу радгоспу, на яких було затверджено положення про спільну діяльність, спрямовану на придбання майна радгоспу та створення селянської спілки. Дане положення було зареєстроване 30.05.1994 ІНФОРМАЦІЯ_3 (далі, ІНФОРМАЦІЯ_3 ) та видано свідоцтво № 47 про державну реєстрацію товариства покупців на підтвердження того, що товариство покупців радгоспу зареєстроване наказом від 30.05.1994 № 206. 15.07.1994 ІНФОРМАЦІЯ_5 видано наказ № 291 про дозвіл на приватизацію радгоспу « ІНФОРМАЦІЯ_3 », та 15.08.1994 ІНФОРМАЦІЯ_3 видано наказ № 320 «Про створення комісії по приватизації майна радгоспу « ІНФОРМАЦІЯ_3 ». 14.09.1994 ІНФОРМАЦІЯ_3 видає наказ про створення інвентаризаційної комісії для інвентаризації виробничих об'єктів радгоспу « ІНФОРМАЦІЯ_3 » голова комісії ОСОБА_14 . Проте, голова ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_15 05.10.1994 направив листа до Кабінету Міністрів України з пропозицією приєднати радгосп « ІНФОРМАЦІЯ_3 » до ІНФОРМАЦІЯ_6 для створення на його базі навчально-дослідного господарства. Протоколом № 23 засідання Ради трудового колективу радгоспу « ІНФОРМАЦІЯ_3 » від 06.10.1994, вирішено: прийняти статут радгоспу « ІНФОРМАЦІЯ_3 », у зв'язку із переходом господарства у сферу управління ІНФОРМАЦІЯ_7 і створення на його базі ІНФОРМАЦІЯ_8 і доручено директору радгоспу ОСОБА_13 підписати його та зареєструвати в установленому порядку, що в подальшому і було зроблено. 13.10.1994 ОСОБА_15 направив листа з пропозицією приєднати радгосп « ІНФОРМАЦІЯ_3 » до ІНФОРМАЦІЯ_6 для створення на його базі навчально-дослідного господарства до ІНФОРМАЦІЯ_9 ОСОБА_16 . Після чого, ІНФОРМАЦІЯ_4 погоджується на передачу радгоспу « ІНФОРМАЦІЯ_3 » до ІНФОРМАЦІЯ_7 , де заступник міністра сільського господарства ОСОБА_17 підписує погоджувальний лист до ІНФОРМАЦІЯ_7 про передачу радгоспу « ІНФОРМАЦІЯ_3 » до ІНФОРМАЦІЯ_6 з метою створення на його базі навчально-наукового господарства із збереженням статусу юридичної особи. 29.11.1994 начальник фонду державного майна ОСОБА_12 приймає наказ № 381 про «Призупинення приватизації радгоспу « ІНФОРМАЦІЯ_3 » посилаючись на те, що в КМУ розглядається питання реорганізації радгоспу « ІНФОРМАЦІЯ_3 » шляхом передачі його з ІНФОРМАЦІЯ_10 до ІНФОРМАЦІЯ_7 без збереження статусу юридичної особи.
У клопотанні вказано, що 14.02.1995 ІНФОРМАЦІЯ_11 було видано розпорядження за № 78р відповідно до клопотання голови ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_15 на реорганізацію радгоспу « ІНФОРМАЦІЯ_3 » шляхом передачі його з ІНФОРМАЦІЯ_4 до ІНФОРМАЦІЯ_7 з подальшим приєднанням його до ІНФОРМАЦІЯ_6 для створення на його базі науково-дослідного господарства. 28.03.1995 року згідно наказу №75 ІНФОРМАЦІЯ_4 на основі розпорядження КМУ, господарство було передано до сфери управління ІНФОРМАЦІЯ_7 та реорганізовано в радгосп « ІНФОРМАЦІЯ_3 . 20.07.1995 за поданням керівництва радгоспу і ІНФОРМАЦІЯ_12 проводиться реєстрація суб'єкта підприємницької діяльності радгоспу « ІНФОРМАЦІЯ_3 » Тернопільської області, який був названий « ІНФОРМАЦІЯ_3 » ІНФОРМАЦІЯ_13 . Цього ж дня 20.07.1995 КМУ видається постанова № 538, якою радгосп повторно включений в список для обов'язкової приватизації. 08.05.1996 ІНФОРМАЦІЯ_5 видає наказ, який доводить план-графік приватизації об'єктів в 1-3 кварталах 1996 року ІНФОРМАЦІЯ_3 , в якому по ІНФОРМАЦІЯ_7 радгосп « ІНФОРМАЦІЯ_3 » навчально-дослідне господарство ІНФОРМАЦІЯ_6 включено в графік для обов'язкової приватизації. 17.07.1997 року ІНФОРМАЦІЯ_7 видає наказ на неіснуюче господарство радгосп « ІНФОРМАЦІЯ_3 » на виконання розпорядження ІНФОРМАЦІЯ_11 від 14.02.1995 за № 78Р на приєднання радгоспу « ІНФОРМАЦІЯ_3 » до ІНФОРМАЦІЯ_6 для створення на його базі як структурного підрозділу із назвою навчально-дослідне виробниче господарство « ІНФОРМАЦІЯ_14 ». В той же самий день ІНФОРМАЦІЯ_3 проведено перереєстрацію радгоспу « ІНФОРМАЦІЯ_3 » без статусу юридичної особи. Позбавлення статусу юридичної особи радгоспу « ІНФОРМАЦІЯ_3 » навчально-дослідне господарство порушило цілісність майнового комплексу радгоспу « ІНФОРМАЦІЯ_3 », який знаходився на стадії приватизації, таким чином була створена юридична основа для припинення приватизації радгоспу « ІНФОРМАЦІЯ_3 ». Також вищезазначені дії щодо радгоспу « ІНФОРМАЦІЯ_3 » проводилися в таємниці від товариства покупців радгоспу, що суперечить п.18 вказаної постанови, що в цілому ряді випадків унеможливило своєчасне звернення товариства покупців до суду для захисту своїх прав на приватизацію майна та землі.
В ході досудового розслідування встановлено, що з метою позбавлення статусу юридичної особи радгоспу « ІНФОРМАЦІЯ_3 » посадові особи радгоспу « ІНФОРМАЦІЯ_3 » надали недостовірні дані до ІНФОРМАЦІЯ_15 про реєстрацію, перереєстрацію суб'єктів підприємницької діяльності з метою внесення змін та доповнень до установчих документів радгоспу та надіслали лист за №244 за підписом ОСОБА_13 на адресу голови ІНФОРМАЦІЯ_16 ОСОБА_18 , які на даний час передані із тимчасового зберігання у архівному відділі міської ради на постійне зберігання до ІНФОРМАЦІЯ_17 , який розташований за адресою: АДРЕСА_1 .
За наведеного та з метою повного, неупередженого розслідування та встановлення обставин вчинення кримінальних правопорушень, слідчий у клопотанні вказала на необхідність отримання тимчасового доступу до оригіналу розпорядження ІНФОРМАЦІЯ_15 №233 від 20.07.1995 року «Про реєстрацію, перереєстрацію суб'єктів підприємницької діяльності, внесення змін та доповнень до установчих документів», оригіналу листа за №244 за підписом ОСОБА_13 , адресованого голові ІНФОРМАЦІЯ_16 ОСОБА_18 та копій документів, які долучені до нього, які знаходяться в ІНФОРМАЦІЯ_18 , що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 .
Крім того, слідчий у клопотанні просить надати дозвіл на тимчасовий доступ до вказаних документів з можливістю вилучення їх оригіналів, посилаючись на необхідність у проведенні судової почеркознавчої експертизи цих документів.
В судовому засіданні слідчий ОСОБА_3 клопотання підтримала та просила задовольнити.
Від представника особи, у володінні якої знаходяться документи - ІНФОРМАЦІЯ_17 , надійшла заява за підписом директора ІНФОРМАЦІЯ_17 ОСОБА_19 про розгляд вказаного клопотання без участі представника ІНФОРМАЦІЯ_17 .
Неприбуття за судовим викликом особи, у володінні якої знаходяться документи, без поважних причин або неповідомлення про причини неприбуття не є перешкодою для розгляду клопотання (ч. 4 ст. 163 КПК України).
Заслухавши пояснення слідчого щодо клопотання, дослідивши клопотання та додані до нього матеріали, слідчий суддя доходить висновку, що заявлене клопотання підлягає задоволенню, з таких підстав.
Слідчим суддею встановлено, що СВ Тернопільського РУП ГУНП в Тернопільській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №42020210000000162 від 06.07.2020 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 166, ч. 1 ст. 194 (КК України 1960), ч. 2 ст. 191 КК України.
У своєму клопотанні слідчий зазначає, що відомості розпорядження ІНФОРМАЦІЯ_15 №233 від 20.07.1995 року «Про реєстрацію, перереєстрацію суб'єктів підприємницької діяльності, внесення змін та доповнень до установчих документів», листа за №244 за підписом ОСОБА_13 , адресованого голові ІНФОРМАЦІЯ_16 ОСОБА_18 , та копій документів, які долучені до нього, що знаходяться у володінні ІНФОРМАЦІЯ_17 , що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 , та до яких просить надати тимчасовий доступ, мають важливе значення для встановлення обставин у кримінальному провадженні.
Відповідно до ч. 1 ст. 131 КПК України заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження.
Пунктом 5 ч. 2 ст. 131 КПК України передбачений такий вид заходів забезпечення кримінального провадження як тимчасовий доступ до речей і документів.
За змістом ст. ст. 2, 131, 159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів, як захід забезпечення кримінального провадження, застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження, в тому числі, забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду, та полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Згідно із загальними правилами застосування заходів забезпечення кримінального провадження. встановлених ч. ч. 3, 5 ст. 32 КПК України, застосування заходів забезпечення кримінального провадження не допускається, якщо слідчий, дізнавач, прокурор не доведе, що: 1) існує обґрунтована підозра щодо вчинення кримінального правопорушення такого ступеня тяжкості, що може бути підставою для застосування заходів забезпечення кримінального провадження; 2) потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні слідчого, дізнавача, прокурора; 3) може бути виконане завдання, для виконання якого слідчий, дізнавач, прокурор звертається із клопотанням.
Враховуючи зміст клопотання, слідчий суддя вважає, що стороною кримінального провадження доведено наявність достатніх підстав вважати, що документи, до яких слідчий просить надати тимчасовий доступ, знаходяться у володінні ІНФОРМАЦІЯ_17 , що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 .
Вирішуючи клопотання в частині наявності підстав для надання органу досудового розслідування дозволу на тимчасовий доступ до оригіналів зазначених у клопотанні документів з можливістю їх вилучення, слідчий суддя бере до уваги, що вилучення документів, до яких слідчий просить надати тимчасовий доступ, що перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_17 , обґрунтовано необхідністю проведення судової почеркознавчої експертизи у даному кримінальному провадженні, а тому з урахуванням пункту 1.1 глави 1 розділу I Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 08.10.1998 за №53/5, згідно з яким для проведення почеркознавчих досліджень рукописних записів та підписів надаються оригінали документів, вбачає підстави для надання дозволу на тимчасовий доступ до вказаних у клопотанні документів з можливістю вилучення їх оригіналів.
Відповідно до ч. 5 ст. 163 КПК України, слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: 1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; 2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; 3) не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Враховуючи додані до клопотання матеріали, пояснення слідчого, слідчий суддя дійшов висновку, що стороною обвинувачення доведено необхідність застосовування такого заходу забезпечення кримінального провадження як тимчасовий доступ до документів, до яких слідчий просить надати тимчасовий доступ, які знаходяться у володінні ІНФОРМАЦІЯ_17 , що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 , що в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення обставин, що підлягають доказуванню у кримінальному провадженні відповідно до ст. 91 КПК України.
За таких обставин, клопотання слідчого підлягає задоволенню.
Керуючись ст. ст. 131, 159, 163, 164, 309 КПК України, слідчий суддя,
Клопотання старшого слідчого СВ Тернопільського РУП ГУНП в Тернопільській області ОСОБА_3 , яке погоджено прокурором Тернопільської окружної прокуратури ОСОБА_4 , у кримінальному провадженні №42020210000000162 від 06.07.2020 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 166, ч. 1 ст. 194 (КК України 1960), ч. 2 ст. 191 КК України, про тимчасовий доступ до речей та документів - задовольнити.
Надати старшому слідчому СВ Тернопільського РУП ГУНП в Тернопільській області ОСОБА_3 , старшому слідчому СВ Тернопільського РУП ГУНП в Тернопільській області ОСОБА_20 , слідчому СВ Тернопільського РУП ГУНП в Тернопільській області ОСОБА_21 та т.в.о. начальника відділення СВ Тернопільського РУП ГУНП в Тернопільській області ОСОБА_22 дозвіл на тимчасовий доступ до оригіналу розпорядження ІНФОРМАЦІЯ_15 №233 від 20.07.1995 року «Про реєстрацію, перереєстрацію суб'єктів підприємницької діяльності, внесення змін та доповнень до установчих документів», оригіналу листа за №244 за підписом ОСОБА_13 , адресованого голові ІНФОРМАЦІЯ_16 ОСОБА_18 , та копій документів, які долучені до нього, які знаходяться в ІНФОРМАЦІЯ_18 , що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 , з можливістю вилучення оригіналів вказаних документів.
Строк дії ухвали - два місяці з дня її постановлення.
У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями Кримінального процесуального кодексу України з метою відшукання та вилучення вказаних речей та документів.
Ухвала є остаточною, оскарженню не підлягає, заперечення проти неї може бути подане під час підготовчого провадження в суді.
Слідчий суддя ОСОБА_1