Рішення від 22.09.2025 по справі 469/969/25

22.09.2025

Справа № 469/969/25

2/469/651/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 вересня 2025 року с-ще Березанка

Березанський районний суд Миколаївської області у складі головуючого судді Гапоненко Н.О., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін цивільну справу за позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області до ОСОБА_1 про стягнення боргу, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області через підсистему “Електронний суд» 05 серпня 2025 року звернувся до суду з вказаним позовом, у якому просив стягнути з відповідача надміру виплачену житлову субсидію за період з 01 лютого 2024 року по 31 травня 2024 року в розмірі 16862,44 грн., посилаючись на те, що відповідач перебувала на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду та отримувала субсидію на підставі заяви та декларації від 13 лютого 2024 року, проте не повідомила позивача про придбання нею 09 січня 2024 року нерухомого майна (житлового будинку), вартість якого під час отримання житлової субсидії перевищувала 50000,00 грн., та придбання якого перешкоджало призначенню субсидії, внаслідок чого управлінням надміру виплачено відповідачу житлову субсидію. Просив також стягнути судові витрати.

13 серпня 2025 року ухвалою суду відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами та запропоновано відповідачу протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі надати суду клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін та (або) відзив на позовну заяву, до якого додаються докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача, якщо такі докази не надані позивачем, та документи, що підтверджують надіслання (надання) відзиву і доданих до нього доказів іншим учасникам справи.

Копія ухвали про відкриття провадження у справі отримана позивачем та його представником 13 серпня 2025 року.

Згідно з пунктом 4 частини 8 статті 128 ЦПК України, днем вручення судової повістки є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати судову повістку чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, що зареєстровані у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.

Направлені відповідачу копія ухвали про відкриття провадження у справі та копія позовної заяви повернуті до суду 02 вересня 2025 року з відміткою установи поштового зв"язку про відсутність адресата за вказаною адресою.

Отже, є підстави вважати, що вказані судові документи вручені відповідачу 02 вересня 2025 року.

Про розгляд справи судом відповідач також повідомлена шляхом публікації оголошення на офіційній сторінці суду сайту "Судова влада України" 08 вересня 2025 року.

Правом на подання відзиву відповідач не скористалась.

Клопотань від учасників справи про проведення судового засідання з повідомленням (викликом) сторін відповідно до частини 5 статті 279 ЦПК України не надходило.

Судом на підставі ч.13 ст.7, ч.5 ст.279 ЦПК України розглянуто справу в порядку письмового провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

З матеріалів справи суд встановив, що 13 лютого 2024 року ОСОБА_1 звернулась до Пенсійного фонду України із заявою про призначення та надання житлової субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг домогосподарства за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.12-14) .

У заяві про надання субсидії відповідач під розписку ознайомлена з положенням про те, що у разі виникнення обставин, які можуть вплинути на отримання житлової субсидії, зокрема, придбання майна, товарів або оплата послуг на суму, що перевищує 50000,00 грн., відповідач зобов'язана протягом 30 календарних днів письмово повідомити про це уповноваженому органу.

За результатами розгляду заяви ОСОБА_1 Головним управлінням ПФУ в Миколаївській області 12 березня 2023 року прийнято рішення № 14001-53367014-2024-1 про призначення субсидії у грошовій безготівковій формі на рахунок, відкритий у банку, для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, з 01 лютого 2024 року по 31 грудня 2024 року (а.с.22 на зв., 23 на зв.), усього сума виплаченої відповідачу субсидії за лютий-травень 2024 року складає 16862,44 грн. (а.с.23).

За результатами верифікації, проведеної 21 травня 2024 року, виявлено придбання нерухомого майна на суму, яка на дату проведення операції перевищує 50000,00 грн. (за даними Мінюсту); ідентифікатор рядка щомісячного інформаційного обміну PFUS0101080420241159686, реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 208112448060, тип об'єкта нерухомого майна - житловий будинок, дата реєстрації - 2024-01-09, тип документу - договір купівлі-продажу, плоша - 8102 кв.м., дата реєстрації звернення на призначення житлової субсидії 2024-02-13, дата отримання даних Мін'юсту: 23.01.2024 р. (а.с.22).

Державний реєстр речових прав на нерухоме майно містить відомості про проведення 09 січня 2024 року реєстрацію за відповідачем права власності на житловий будинок за адресою АДРЕСА_1 .

Відповідач про здійснення купівлі нерухомого майна Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області не повідомила.

З листа від 26 червня 2024 року № 1400-0309-8/55185 вбачається, що позивач повідомив відповідача про виниклу переплату субсидії з проханням повернути безпідставно отримані кошти.

Зазначені обставини відповідачем не спростовано.

Суд не враховує як неналежний доказ Декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії за період з 01 січня 2023 року по 31 грудня 2023 року (а.с.9-11), оскільки вона не містить підпису відповідача (особистого чи електронного).

Правові та організаційні засади здійснення верифікації та моніторингу державних виплат в Україні визначає Закон України “Про верифікацію та моніторинг державних виплат», (надалі - Закон №324-ІХ) відповідно до статті 1 якого органом, що здійснює верифікацію та моніторинг державних виплат, є центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної фінансової та бюджетної політики (Міністерство фінансів України).

Відповідно до ст. 9 Закону № 324-ІХ верифікація державних виплат здійснюється в інформаційно-аналітичній платформі шляхом застосування комплексу заходів із збору, проведення аналізу та порівняння параметрів інформації, отриманої від суб'єктів надання інформації, за кожним реципієнтом з подальшим визначенням відповідності інформації визначеним законодавством вимогам, що впливають на визначення права на отримання та розмір державних виплат, а також виявлення невідповідності даних у автоматизованих інформаційних системах, реєстрах, базах даних. Порядок здійснення верифікації та моніторингу державних виплат встановлюється Кабінетом Міністрів України. Перелік державних виплат, що підлягають верифікації, затверджує орган, що здійснює верифікацію та моніторинг державних виплат, за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що формують та реалізують державну політику у сфері надання відповідних державних виплат. Верифікація державних виплат здійснюється відповідно до методик перевірки, затверджених органом, що здійснює верифікацію та моніторинг державних виплат, за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що формують та реалізують державну політику у сфері надання відповідних державних виплат.

Постановою Кабінету Міністрів України від 18.02.2016 №136 (у редакції постанови КМУ № 443 від 22.05.2019) затверджено Порядок здійснення верифікації та моніторингу державних виплат (далі Порядок №136).

Відповідно до п.3 Порядку №136 зметою здійснення верифікації та моніторингу державних виплат суб'єкти надання інформації подають Мінфіну інформацію, що визначена законодавством для призначення, нарахування та/або здійснення державних виплат і впливає на визначення права на отримання та розмір таких виплат, персональні дані, інформацію з автоматизованих інформаційних систем, реєстрів, баз даних, володільцем, розпорядником та/або адміністратором яких вони є, у тому числі інформацію з обмеженим доступом. У разі нарахування та отримання державних виплат, призначених на сім'ю або домогосподарство, інформація подається щодо кожного члена сім'ї або домогосподарства. Відповідальними за повноту, автентичність та вчасність надання інформації є суб'єкти надання інформації.

Відповідно до п.5 Порядку №136 верифікація державних виплат здійснюється в інформаційно-аналітичній платформі шляхом застосування комплексу заходів із збору, проведення аналізу та порівняння параметрів інформації, отриманої від суб'єктів надання інформації, за кожним реципієнтом з подальшим визначенням відповідності інформації визначеним законодавством вимогам, що впливають на визначення права на отримання та розмір державних виплат, а також виявлення невідповідності даних в автоматизованих інформаційних системах, реєстрах, базах даних.

Пунктом 6 Порядку №136 визначено, що за результатами верифікації Міністерство фінансів України щомісяця до 25 числа надає органам, що здійснюють державні виплати, рекомендації щодо проведення додаткової перевірки інформації, що містить невідповідності; усунення невідповідностей даних у автоматизованих інформаційних системах, реєстрах, базах даних, володільцем, розпорядником та/або адміністратором яких є орган, що здійснює державні виплати.

Пунктом 9 Порядку №136 визначено, що за результатами опрацювання наданих Мінфіном рекомендацій орган, що здійснює державні виплати, приймає рішення щодо: призначення (перерахунку) державної виплати; припинення нарахування та/або здсійнення державної виплати; поновлення нарахування та/або здійснення державної виплати; усунення невідповідностей даних у автоматизованих інформаційних системах, реєстрах, базаїх даних, володільцем, розпорядником та/або адміністратором яких є орган, що здійснює державні виплати.

Відповідно до пункту 3 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 року № 848 “Про спрощення порядку надання населенюю субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива (надалі- Положення №848) (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), житлова субсидія є безповоротною адресною державною соціальною допомогою вразливим споживачам житлово-комунальних послуг - мешканцям домогосподарств, що проживають в житлових приміщеннях (будинках) і не можуть самотужки платити за житлово-комунальні послуги, оплачувати витрати на управління багатоквартирним будинком, витрати на комунальні послуги, витрати на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива в такому будинку. Суми призначеної, але не виплаченої у зв'язку із смертю одержувача житлової субсидії виплачуються одному із членів домогосподарства, з урахуванням яких призначалася субсидія, за письмовим зверненням такої особи, поданим протягом трьох місяців після смерті одержувача.

Відповідно до п.4 Положення №848 (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) право на отримання субсидії мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України, що проживають у житлових приміщеннях.

Абзацом другим підпункту 4 пункту 14 Положення №848 передбачено, що житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), якщо будь-хто із складу домогосподарства або член сім'ї особи із складу домогосподарства протягом 12 місяців перед місяцем звернення за призначенням житлової субсидії, призначенням житлової субсидії без звернення здійснив на суму, яка на дату проведення операції перевищує 50000,00 грн., купівлю земельної ділянки, квартири (будинку) (крім житла, отриманого або придбаного за рахунок державного чи місцевого бюджету), іншого нерухомого майна, транспортного засобу (механізму), цінних паперів та інших фінансових інструментів, віртуальних активів (у значенні, наведеному в Законі України “Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення»), будівельних матеріалів, інших товарів довгострокового вжитку або оплатив (одноразово) будь-які роботи або послуги (крім медичних, освітніх та житлово-комунальних послуг згідно із соціальною нормою житла (в тому числі понаднормової площі житла у випадку, зазначеному в пункті 10 цього Положення) та соціальними нормативами житлово-комунального обслуговування).

Житлові субсидії призначаються у разі купівлі квартири (будинку) протягом шести місяців після продажу іншої квартири (будинку), що були єдиним житловим приміщенням у власності особи, на підставі підтвердних документів, і доходи від такого продажу не враховуються у сукупний дохід домогосподарства (абзац сьомий підпункту 4 пункту 14 Положення № 848).

Згідно з п.43 Положення № 848, для призначення житлової субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом громадянина України або тимчасовим посвідченням громадянина України (для іноземців та осіб без громадянства - паспортним документом іноземця або документом, що посвідчує особу без громадянства, посвідкою на постійне/тимчасове проживання, посвідченням біженця або іншим документом, що підтверджує законність перебування іноземця чи особи без громадянства на території України), подає:

заяву;

декларацію;

довідки про доходи - у разі зазначення в декларації доходів, інформація про які відсутня у ДПС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування тощо і відповідно до законодавства не може бути отримана за запитом уповноваженого органу у порядку, встановленому цим Положенням. У разі неможливості підтвердити такі доходи довідкою до декларації додається письмове пояснення із зазначенням їх розміру;

копію договору про реструктуризацію заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг (у разі наявності);

договір наймання (оренди) житла (у разі наявності);

рішення суду (в разі наявності);

інші документи, які не передбачені цим пунктом, але відповідно до цього Положення необхідні для розгляду питання по суті (у разі потреби).

Зазначені документи подаються структурному підрозділу з питань соціального захисту населення, посадовим особам виконавчого органу, центру надання адміністративних послуг за зареєстрованим/задекларованим місцем проживання (орендарі, внутрішньо переміщені особи - за фактичним місцем проживання), органу Пенсійного фонду України - незалежно від місця проживання.

Відповідно до п.44 Положення № 848 заява та декларація можуть бути надіслані поштою або в електронній формі через веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України, мобільний додаток Пенсійного фонду України або Портал Дія, офіційний веб-сайт Мінсоцполітики або інтегровані з ними інформаційні системи органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, а також інформаційні системи Мінсоцполітики (з накладенням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису).

У разі подання заяви та декларації через Портал Дія особа громадянина посвідчується паспортом громадянина України.

У разі отримання надісланих з використанням інформаційно-комунікаційних систем заяви та декларації, в яких відсутній електронний підпис, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, із застосуванням електронної системи ідентифікації, що використовує базу клієнтських даних банків, житлова субсидія призначається лише після підписання заявником зазначених документів у паперовій формі протягом місяця з дня подання заяви та декларації в електронній формі, зокрема під час складання акта обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства/фактичного місця проживання особи. У разі коли заяву та декларацію в зазначений строк не підписано незалежно від причин відсутності підпису заявника, громадянин (у разі бажання отримати житлову субсидію) зобов'язаний подати нові заяву та декларацію (п.45 Положення № 848).

Відповідно до абз. 3 п.49 Положення №848 громадянин несе відповідальність за подані відомості в заяві, декларації, інших документах, що вплинули на встановлення права на призначення житлової субсидії та на визначенням її розміру.

На підставі п.50-1 Положення № 848 проведення перевірки достовірності даних, що надійшли від осіб, які звертаються за призначенням житлових субсидій, здійснюється на підставі даних, зокрема отриманих шляхом автоматизованого доступу, з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно - про право власності на земельну ділянку, квартиру (будинок).

Відповідно до п.50-2 Положення № 848 проведення перевірки даних, зазначених у підпунктах 4 і 10 пункту 14 цього Положення, здійснюється, зокрема, на підставі рекомендацій Мінфіну щодо виявлених невідповідностей, що впливають на встановлення права на житлову субсидію, отриманих відповідно до Закону України “Про верифікацію та моніторинг державних виплат». Інформаційний обмін здійснюється у порядку, встановленому Мінфіном та Мінсоцполітики.

Уповноваженим органом протягом 10 календарних днів з дня подання зазначених документів та отримання інформації відповідно до пункту 50 цього Положення приймається рішення про:

призначення житлової субсидії;

непризначення житлової субсидії (у разі, коли за результатами розрахунку житлової субсидії її розмір має нульове або від'ємне значення);

відмову в призначенні житлової субсидії (п.60 Положення № 848).

Відповідно до п.90 Положення №848 громадянин, якому призначено житлову субсидію, зобов'язаний протягом 30 календарних днів поінформувати уповноважений орган про виникнення обставин, зокрема щодо настання умов, зазначених у п.п.2, 4, 8-10 п.14 цього положення.

Згідно із абз.5 п.119 Положення №848, за рішенням уповноваженого органу раніше призначеної житлової субсидії припиняється, у тому числі за поданням управителів, об'єдань виконавці комунальних послуг у разі, коли громадянин не повідомив уповноваженому органу про обставини, зазначені у п.90 цього Положення, протягом 30 днів з дня їх виникнення, виявлені, зокрема, на підставі рекомендацій Мінфіну, отриманих відповідно до Закону України від 03.12.2019 року № 324-ІХ “Про верифікацію та моніторинг державних виплат».

Пунктами 125 та 127 Положення №848 визначено, що у випадках, зазначених в абзацах четвертому-дев'ятому пункту 119 цього Положення, на вимогу уповноваженого органу, який призначив житлову субсидію, сума надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії повертається громадянином. У разі відмови громадянина добровільно повернути суму надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії питання про її примусове стягнення вирішується органом, який призначив житлову субсидію, у судовому порядку.

Частиною 1 ст.1212 ЦК України передбачено, що особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.

Стаття 1214 ЦК України встановлює, що особа, яка набула майно або зберегла його у себе без достатньої правової підстави, зобов'язана відшкодувати всі доходи, які вона одержала або могла одержати від цього майна з часу, коли ця особа дізналася або могла дізнатися про володіння цим майном без достатньої правової підстави. З цього часу вона відповідає також за допущене нею погіршення майна.

Відповідно до ст.1215 ЦК України не підлягає поверненню безпідставно набуті:

1) заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача;

2) інше майно, якщо це встановлено законом.

Судом встановлено, що відповідач не повідомила позивача у встановлений строк про здійснення купівлі нерухомого майна, вартість якого перевищує 50000,00 грн., чим проявила недобросовісність, яка є підставою для повернення нею позивачу безпідставно одержаних коштів.

За такого відповідач зобов"язана повернути позивачеві суму надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії у розмірі 16862,44 грн..

Відповідно до ст.141 ЦПК України з відповідача на користь позивача підлягає стягненню судовий збір у розмірі 2422,40 грн..

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.12, 13, 259, 263-265, 274-279 ЦПК України, суд

УХВАЛИВ:

Позовні вимоги Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області до ОСОБА_1 про стягнення боргу задовольнити в повному обсязі.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , на користь Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, код ЄДРПОУ 13844159 надміру виплачену житлову субсидію за період з 01 лютого 2024 року по 31 травня 2024 року в розмірі 16862,44 грн. та судовий збір у розмірі 2422,40 грн., усього стягнути 19284 (дев'ятнадцать тисяч двісті вісімдесят чотири) гривні 84 копійки.

Рішення може бути оскаржене у апеляційному порядку протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подання апеляційної скарги до Миколаївського апеляційного суду.

Учасник справи, якому рішення не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя: