справа № 380/12763/25
18 вересня 2025 року м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Мричко Н.І., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, Головного управління Пенсійного фонду України у Чернігівській області про визнання протиправним рішення, зобов'язання вчинити дії
встановив:
до Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 (далі позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області код ЄДРПОУ 13814885, місцезнаходження: 79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10 (далі відповідач, Головне управління ПФУ у Львівській області), Головного управління Пенсійного фонду України у Чернігівській області код ЄДРПОУ 21390940, місцезнаходження: вул. П'ятницька, 83 А, м. Чернігів, 14005 (далі відповідач, Головне управління ПФУ у Чернігівській області), в якій позивач просила:
- визнати незаконним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області від 29.05.2025;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області зарахувати ОСОБА_1 , до стажу роботи, що дає право на пенсію за вислугу років передбачених пунктами “е» - “ж» статті 55 Закону України “Про пенсійне забезпечення», про що прийняти відповідне рішення, наступний період: - з 01.08.1984 по 31.08.1999 - викладач по класу фортепіано, концертмейстер в Золочівській дитячій музичній школі (п. “е» статті 55 Закону України “Про пенсійне забезпечення»), з 01.09.1999 по 08.04.2025 - (день призначення пенсії по віку) - викладач по класу фортепіано та концертмейстера в Львівській школі мистецтв №5 (п. “е» статті 55 Закону України “Про пенсійне забезпечення»);
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 грошову допомогу у розмірі десяти місячних пенсій, як це передбачено пунктом 7-1 розділу ХV “Прикінцевих положень» Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Ухвалою від 30.06.2025 суддя прийняла позовну заяву до розгляду й відкрила провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін за наявними у справі матеріалами.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач має право на призначення і виплату грошової допомоги згідно із пунктом 7-1 розділу XV “Прикінцеві положення» Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», оскільки її страховий стаж на посадах передбачених пунктами “е» - “ж» статті 55 Закону України “Про пенсійне забезпечення» становить понад 30 років і до моменту призначення пенсії по віку жодних виплат вона не отримувала.
Представник відповідача подала до суду відзив на позовну заяву, в якому проти позовних вимог заперечила. Відзив обґрунтований тим, що посада “викладача по класу фортепіано», в позашкільних навчальних закладах Переліком №909 не передбачена, а тому немає підстав для зарахування до стажу, що дає право на призначення пенсії за вислугу років, відповідно і до страхового стажу, який дає право на виплату грошової допомоги.
Представник позивача подав до суду відповідь на відзив, в якій зазначив ті ж аргументи, що й у позовній заяві.
Частиною п'ятою статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
З клопотаннями про розгляд справи у судовому засіданні сторони у справі не звертались.
Дослідивши матеріали справи на підтвердження й спростування заявлених вимог в їх сукупності, надавши їм юридичну оцінку, суд встановив таке.
Згідно із записами у трудовій книжці НОМЕР_2 позивач працювала, зокрема:
- з 01.08.1984 по 31.08.1999 викладач по класу фортепіано, концертмейстер в Золочівській дитячій музичній школі (п. «е» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення»);
- з 01.09.1999 по 08.04.2025 (день призначення пенсії по віку) - викладач по класу фортепіано та концертмейстера в Львівській школі мистецтв №5.
Позивач звернулась з заявою до відповідача про призначення та виплату грошової допомоги в розмірі 10 пенсій при призначенні пенсії за віком згідно з пунктом 7-1 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
За принципом екстериторіальності заяву позивача передано для розгляду до ГУ ПФУ в Чернігівській області.
Рішенням ГУ ПФУ в Чернігівській області від 29.05.2025, позивачу відмовлено в призначенні грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій оскільки, посада роботи викладача в позашкільних навчальних закладах не передбачена Переліком закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 04.11.1993р. №909.
Вважаючи таке рішення відповідача протиправним, позивач звернулася з цим позовом до суду.
Вирішуючи спір по суті, суд виходив з такого.
Громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості й в інших випадках, передбачених законом (стаття 46 Конституції України).
Відповідно до пункту 7-1 розділу Прикінцевих положень Закону України “Про загальнообов'язкове державне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV (далі Закон України №1058-IV) особам, які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 вказаного Закону, працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів “е» - “ж» статті 55 Закону України №1788-XII, і мають страховий стаж (для чоловіків - 35 років, для жінок - 30 років) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію, при призначенні пенсії за віком виплачується грошова допомога, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі їх десяти місячних пенсій станом на день її призначення.
Виплата зазначеної грошової допомоги здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.
Пунктом “е» статті 55 Закону України “Про пенсійне забезпечення» передбачено, що право на пенсію за вислугу років мають працівники освіти, охорони здоров'я та соціального забезпечення при наявності спеціального стажу роботи від 25 до 30 років за Переліком закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 04.11.1993 № 909 (далі - Перелік №909).
Переліком № 909 (у редакції, чинній після внесення змін постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2002 № 1436) установлено заклади освіти і посади, робота на яких дає право на пенсію за вислугою років
- у вищих навчальних закладах I-II рівнів акредитації, професійно-технічних навчальних закладах - директори, їх заступники з навчально-виховної (навчальної, виховної, навчально-виробничої) роботи, старші майстри виробничого навчання, майстри виробничого навчання, викладачі, педагоги професійного навчання, практичні психологи, соціальні педагоги, керівники гуртків, секцій, студій та інших форм гурткової роботи;
- у позашкільних навчальних закладах: директори, їх заступники з навчально-виховної, навчальної, виховної роботи, завідуючі відділами (лабораторіями, кабінетами), художні керівники, керівники гуртків, секцій, студій та інших форм гурткової роботи.
Приписами статті 28 Закону України “Про освіту» передбачено, що система освіти складається із навчальних закладів, наукових, науково-методичних і методичних установ, науково-виробничих підприємств, державних і місцевих органів управління освітою та самоврядування в галузі освіти.
Згідно зі статтею 29 Закону України “Про освіту» структура освіти включає, поряд з іншими видами, також позашкільну освіту.
Статтею 12 Закону України “Про позашкільну освіту» та пунктом 6 Переліку типів позашкільних навчальних закладів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06.05.2011 № 433 передбачено, що до позашкільних навчальних закладів відносяться початкові спеціалізовані мистецькі навчальні заклади (школи естетичного виховання: музичні, художні, хореографічні, театральні, хорові, мистецтв та інші). Пунктом 7 вказаного Переліку встановлено, що центр, палац, будинок, клуб художньої творчості дітей, юнацтва та молоді, художньо-естетичної творчості учнівської молоді, дитячої та юнацької творчості, естетичного виховання відносяться до позашкільних навчальних закладів.
Порядок обчислення стажу, який дає право на призначення грошової допомоги, та механізм виплати цієї допомоги встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Кабінет Міністрів України постановою від 23.11.2011 № 1191 затвердив Порядок обчислення страхового стажу, що дає право на призначення грошової допомоги, та її виплати, який визначає умови обчислення страхового стажу, що дає право на призначення грошової допомоги відповідно до пункту 7-1 Розділу ХV “Прикінцеві положення» Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Порядок №1191).
Відповідно до пункту 2 Порядку № 1191 до страхового стажу, що визначає право на виплату грошової допомоги, зараховуються періоди роботи в закладах та установах державної та комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пункту “е» і “ж» статті 55 Закону України “Про пенсійне забезпечення», що передбачені, зокрема, Переліком № 909.
Пунктом 5 вказаного Порядку визначено, що грошова допомога надається особам, яким починаючи з 01.10.2011 призначається пенсія за віком відповідно до Закону України № 1058-IV та які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статті 26 зазначеного Закону, працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пункту “е»-“ж» статті 55 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», і мають страховий стаж (для чоловіків - 35 років, для жінок - 30 років) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію.
З аналізу наведених норм законодавства можна зробити висновок, що право особи на отримання грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій пов'язується з наявністю у неї необхідного спеціального страхового стажу роботи на певних визначених законодавством посадах і вихід на пенсію саме з цих посад в закладах та установах державної та комунальної форми власності, а також неотримання такою особою до моменту виходу на пенсію за віком відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» будь-якого іншого виду пенсії.
Суд при розгляді справи враховує висновки Верховного Суду щодо застосування норм права у подібних правовідносинах, викладені у постановах від 20.02.2019 у справі №462/5636/16-а, від 19.03.2019 у справі № 466/5637/17.
У постанові від 30.01.2019 у справі №876/5312/17 Велика Палата Верховного Суду відступила від правового висновку Верховного Суду України щодо призначення викладачам у позашкільних навчальних закладах освіти пенсії за вислугу років, визначивши, що викладач музичної школи є педагогічним працівником позашкільного навчального закладу, тобто працівником освіти, а тому стаж роботи викладачем в музичній школі має зараховуватись до пільгового стажу осіб у розумінні пункту “е» статті 55 Закону України “Про пенсійне забезпечення» навіть попри те, що зазначена посада прямо не передбачена Переліком № 909.
Згідно із записами у трудовій книжці НОМЕР_2 позивач працювала, зокрема:
- з 01.08.1984 по 31.08.1999 викладач по класу фортепіано, концертмейстер в Золочівській дитячій музичній школі (п. «е» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення»);
- з 01.09.1999 по 08.04.2025 (день призначення пенсії по віку) - викладач по класу фортепіано та концертмейстера в Львівській школі мистецтв №5.
Застосовуючи наведені правові висновки до обставин цієї справи, суд також зазначає, що посади позивача викладача по класу фортепіано, відносяться до педагогічних посад працівників освіти, а тому стаж роботи викладача по класу фортепіано у Львівській школі мистецтв №5 має зараховуватись до пільгового стажу осіб у розумінні пункту “е» статті 55 Закону України “Про пенсійне забезпечення» навіть попри те, що зазначена посада прямо не передбачена Переліком № 909.
Відтак суд критично оцінює та відхиляє посилання відповідача, як на підставу для неврахування до пільгового стажу осіб у розумінні пункту “е» статті 55 Закону України “Про пенсійне забезпечення» періоду роботи позивача на посадах викладача у позашкільних навчальних закладах, на відсутність такої посади у Переліку № 909.
З огляду на викладені висновки, суд вважає, що відповідач протиправно не зарахував до пільгового стажу осіб стажу роботи, що дає право на пенсію за вислугу років передбачених пунктами “е» - “ж» статті 55 Закону України “Про пенсійне забезпечення», наступні періоди: з 01.08.1984 по 31.08.1999 - викладач по класу фортепіано, концертмейстер в Золочівській дитячій музичній школі (п. “е» статті 55 Закону України “Про пенсійне забезпечення»), з 01.09.1999 по 08.04.2025 - (день призначення пенсії по віку) - викладач по класу фортепіано та концертмейстера в Львівській школі мистецтв №5 (п. “е» статті 55 Закону України “Про пенсійне забезпечення»).
Отже, зважаючи на те, що стаж позивача на посаді викладача по класу фортепіано, викладача фортепіано та концертмейстра, має зараховуватись до пільгового стажу осіб у розумінні пункту “е» статті 55 Закону України “Про пенсійне забезпечення», та в сукупності становить понад 35 років, суд констатує, що позивач набула право на призначення відповідно до пункту 7-1 Розділу ХV “Прикінцеві положення» Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» грошової допомоги, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі десяти місячних пенсій станом на день призначення пенсії.
З огляду на наведене вище, суд вважає протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області від 29.05.2025 та таким, що підлягає до скасування.
Також, порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку), поновлення пенсій відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року №22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846 (далі - Порядок №22-1).
Пунктом 1.1. Порядку № 22-1 встановлено, що заява про призначення, перерахунок пенсії, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший (Заява про призначення/перерахунок пенсії - додаток 1); заява про припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв'язку 3 з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання (Заява про виплату пенсії - додаток 2); заява про працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (додаток 3); заява про виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера (додаток 4) подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію) через структурний підрозділ, який здійснює прийом та обслуговування осіб (далі - сервісний центр).
Відповідно до пункту 4.2. Порядку № 22-1 після реєстрації заяви та сканування документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.
Рішення за результатами заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов'язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи.
Відповідно до пункту 4.8. Порядку №22-1 заява, відомості з відповідних інформаційних систем, скановані копії документів, на підставі яких призначено (перераховано) пенсію та проводиться її виплата; інша інформація, з урахуванням якої визначаються розмір призначеної пенсії та розмір пенсії до виплати, обробляються в складі електронної пенсійної справи, що формується та ведеться відповідно до вимог Законів України Про електронні документи та електронний документообіг, Про електронні довірчі послуги та Про захист персональних даних.
Електронна пенсійна справа зберігається на базі централізованих інформаційних технологій. Документи, що надійшли у паперовій формі, обробляються, реєструються та зберігаються в органі, що призначає пенсію, за правилами, встановленими постановою Кабінету Міністрів України від 17 січня 2018 року № 55 Деякі питання документування управлінської діяльності.
У силу положень пункту 4.10 Порядку №22-1 після призначення пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший електронна пенсійна справа засобами програмного забезпечення передається до органу, що призначає пенсію, за місцем проживання (реєстрації)/фактичного місця проживання особи для здійснення виплати пенсії.
Нарахована сума пенсії включається в документи для виплати пенсії не пізніше одного місяця з дня прийняття рішення про призначення, перерахунок, переведення з одного виду пенсії на інший та про поновлення виплати пенсії.
Отже, питання призначення пенсії вирішує орган до якого документи заявника передані в електронному вигляді за принципом екстериторіальності. У цьому випадку Головне управління Пенсійного фонду Львівській області виключно здійснило прийняття і обробку документів особи, яка звернулась за призначенням пенсії, натомість оскаржене рішення приймало ГУ ПФУ у Чернігівській області.
Відтак з метою ефективного захисту прав позивача від порушень з боку суб'єкта владних повноважень суд вважає за необхідне зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Чернігівській області зарахувати ОСОБА_1 , до стажу роботи, що дає право на пенсію за вислугу років передбачених пунктами “е» - “ж» статті 55 Закону України “Про пенсійне забезпечення», про що прийняти відповідне рішення, наступний період: - з 01.08.1984 по 31.08.1999 - викладач по класу фортепіано, концертмейстер в Золочівській дитячій музичній школі (п. “е» статті 55 Закону України “Про пенсійне забезпечення»), з 01.09.1999 по 08.04.2025 - (день призначення пенсії по віку) - викладач по класу фортепіано та концертмейстера в Львівській школі мистецтв №5 (п. “е» статті 55 Закону України “Про пенсійне забезпечення») та нарахувати та виплатити ОСОБА_1 грошову допомогу у розмірі десяти місячних пенсій, як це передбачено пунктом 7-1 розділу ХV “Прикінцевих положень» Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України та частини другої статті 2 КАС України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з вимогами статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Таким чином, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити частково.
Відповідно до статті 139 КАС України з відповідача за рахунок його бюджетних асигнувань необхідно стягнути судовий збір у розмірі 1937,60 грн.
Керуючись статтями 2, 6, 8-10, 13, 14, 72-76, 139, 241-246, 250, 262 КАС України, суд
позов задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області від 29.05.2025.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (код ЄДРПОУ 21390940, місцезнаходження: вул. П'ятницька, 83 А, м. Чернігів, 14005) зарахувати ОСОБА_1 , до стажу роботи, що дає право на пенсію за вислугу років передбачених пунктами “е» - “ж» статті 55 Закону України “Про пенсійне забезпечення», про що прийняти відповідне рішення, наступний період: - з 01.08.1984 по 31.08.1999 - викладач по класу фортепіано, концертмейстер в Золочівській дитячій музичній школі (п. “е» статті 55 Закону України “Про пенсійне забезпечення»), з 01.09.1999 по 08.04.2025 - (день призначення пенсії по віку) - викладач по класу фортепіано та концертмейстера в Львівській школі мистецтв №5 (п. “е» статті 55 Закону України “Про пенсійне забезпечення»).
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (код ЄДРПОУ 21390940, місцезнаходження: вул. П'ятницька, 83 А, м. Чернігів, 14005) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 грошову допомогу у розмірі десяти місячних пенсій, як це передбачено пунктом 7-1 розділу ХV “Прикінцевих положень» Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
У задоволенні інших позовних вимог відмовити повністю.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (код ЄДРПОУ 21390940, місцезнаходження: вул. П'ятницька, 83 А, м. Чернігів, 14005) за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) судовий збір у розмірі 1937 (одна тисяча дев'ятсот тридцять сім) грн 60 коп.
Рішення суду першої інстанції набуває чинності після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набуває чинності після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення суду.
Суддя Мричко Н.І.