Рішення від 19.09.2025 по справі 200/6109/25

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 вересня 2025 року Справа№200/6109/25

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Буряк І.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправним, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії,

УСТАНОВИЛА

Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, де просив суд:

визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від 16.04.2025 № 052530004261 про відмову в призначенні ОСОБА_1 пенсії на пільгових умовах незалежно від віку відповідно до ч.3 ст. 114 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ст. 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення»;

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Житомирській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 № 2486 від 08.04.2025 про призначення пенсії на пільгових умовах незалежно від віку відповідно до ч.3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ст. 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» зарахувавши:

- до страхового стажу періоди: навчання у професійно-технічному училищі № 105 м. Димитров Донецької області з 10.04.2002 по 12.04.2002; роботи на посаді електрослюсаря підземного 4 розряду з повним підземним робочим днем з 25.09.2015 року по 30.09.2015 року; роботи на посаді механіка з повним робочим днем під землею з 01.10.2015 по 09.09.2016; роботи на посаді електрослюсаря підземного 4 розряду з повним робочим днем у шахті з 08.10.2018 по 09.01.2019; роботи на посаді електрослюсаря підземного 4 розряду з повним робочим днем в шахті з 01.08.2024 по 15.08.2024; роботи на посаді електрослюсаря (слюсаря ) чергового та з ремонту устаткування 5 ( п'ятого ) розряду підземної дільниці з повним робочим днем на підземних роботах з 30.01.2025 по 08.04.2025;

- до пільгового стажу, що дає право на призначення пенсії за приписами ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» періоди: з 10.04.2002 по 12.04.2002 навчання у професійно-технічному училищі № 105 м. Димитров Донецької області; з 08.09.2003 по 12.09.2003 на посаді машиніст підземних установок підземний 2 розряду з повним підземним робочим днем у шахті; з 22.02.2004 по 23.02.2004 на посаді машиніст підземних установок підземний 3 розряду з повним підземним робочим днем у шахті; з 29.08.2004 по 31.08.2004 на посаді машиніст підземних установок підземний 3 розряду з повним підземним робочим днем у шахті; з 31.08.2009 року по 11.09.2004 року на посаді заступника механіка дільниці підземної з повним робочим днем у шахті; з 03.05.2010 по 14.07.2010 на посаді заступника механіка дільниці підземної з повним робочим днем у шахті; з 06.06.2012 по 15.08.2012 на посаді механіка дільниці з повним підземним робочим днем у шахті; з 25.09.2015 по 30.09.2015 на посаді електрослюсаря підземного 4 розряду з повним підземним робочим днем; з 01.10.2015 по 09.09.2016 на посаді механіка з повним робочим днем під землею; з 05.01.2018 по 31.05.2018 на посаді гірничого майстра підземного з повним робочим днем в шахті; з 01.06.2018 року по 16.07.2018 року на посаді помічника начальника дільниці підземної з повним робочим днем в шахті; з 17.07.2018 року по 31.08.2018 року на посаді прохідника підземного 5 розряду з повним робочим днем в шахті; з 08.10.2018 по 09.01.2019 на посаді електрослюсаря підземного 4 розряду з повним робочим днем у шахті; з 12.02.2020 по 18.02.2020 на посаді електрослюсаря підземного 4 розряду з повним робочим днем на підземних роботах; з 01.07.2024 по 31.07.2024 на посаді електрослюсаря підземного 4 розряду з повним робочим днем в шахті; з 01.08.2024 року по 15.08.2024 на посаді електрослюсаря підземного 4 розряду з повним робочим днем на підземних роботах; з 30.01.2025 року по 08.04.2025 року на посаді електрослюсаря (слюсаря ) чергового та з ремонту устаткування 5 розряду підземної дільниці з повним робочим днем на підземних роботах;

- до пільгового стажу періоди роботи за провідними професіями (за кодом спецстажу ЗП3014А2) з 01.09.2004 по 08.12.2004 на посаді гірника очисного забою підземного 4 розряду з повним робочим днем в шахті; з 01.08.2006 по 29.02.2008 на посаді прохідника з повним підземним робочим днем; з 07.04.2008 року по 04.06.2008 року на посаді гірника очисного забою підземного 4 розряду з повним робочим днем в шахті; з 05.06.2008 року по 30.06.2008 року на посаді гірника очисного забою підземного 4 розряду з повним робочим днем в шахті; з 01.07.2008 року по 20.12.2008 року на посаді гірника очисного забою підземного 5 розряду з повним робочим днем в шахті; з 02.02.2009 року 30.03.2009 року на посаді гірника очисного забою підземного 4 розряду з повним підземним робочим днем в шахті; з 01.04.2009 року по 15.07.2009 року на посаді гірника очисного забою підземного 5 розряду з повним підземним робочим днем в шахті; з 19.11.2010 року по 30.01.2011 року на посаді гірника очисного забою з повним підземним робочим днем; з 15.03.2011 року по 12.05.2011 року на посаді гірника очисного забою підземного 4 розряду з повним підземним робочим днем у шахті; з 13.05.2011 року по 01.08.2011 року на посаді гірника очисного забою підземного 4 розряду з повним підземним робочим днем у шахті; з 08.08.2011 року по 10.04.2012 року на посаді гірника очисного забою з повним підземним робочим днем; з 14.09.2016 року по 29.08.2017 року на посаді гірника очисного забою 5 розряду з повним робочим днем під землею; з 30.08.2017 року по 12.12.2017 року на посаді гірника очисного забою 5 розряду з повним робочим днем під землею; з 17.07.2018 року по 31.08.2018 року на посаді прохідника 5 розряду з повним робочим днем у шахті, що дає право на призначення пенсії відповідно до ч.3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення», з урахуванням роз'яснення Міністерства соціального забезпечення України «Про порядок врахування трудового стажу, що дає право на пенсію незалежно від віку

- до пільгового стажу, що дає право на призначення пенсії відповідно до ч.3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» додаткових 1 рік 3 місяці за час роботи за провідними професіями відповідно роз'яснення Міністерства соціального забезпечення України «Про порядок врахування трудового стажу, що дає право на пенсію незалежно від віку працівникам, безпосередньо зайнятим повний робочий день на роботах, передбачених статтею 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 20 січня 1992 року № 8;

зобов'язати призначити ОСОБА_1 пенсію на пільгових умовах незалежно від віку відповідно до ч.3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ст. 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з 08.04.2025 року.

В обґрунтування позову вказано, що 08.04.2025 позивач, звернувся до Пенсійного фонду України із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах, відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону № 1058.

Рішенням відповідача від 16.04.2025 № 052530004261 позивачу відмовлено в призначенні пільгової пенсії через відсутність необхідного пільгового підземного стажу 25 років за Списком № 1, що дає право на призначення пенсії відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону № 1058.

У рішенні Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від 16.04.2025 року № 052530004261, зокрема зазначено:

«Страховий стаж становить 23 роки 09 місяців 14 днів, страховий стаж з урахуванням пільгового обчислення становить 41 рік 09 місяців 14 днів.

Пільговий стаж особи за списком № 1 становить 21 рік 09 місяців 01 день, в тому числі навчання за фахом становить 03 роки 01місяць 18 днів.

Пільговий стаж на роботах підземних провідних професій (20) становить 05 років 08 місяців 26 днів.

Пільговий стаж на роботах підземних професій за Постановою 202 (25) становить 19 років 07 місяців 26 днів, в тому числі навчання за фахом становить 03 роки 01місяць 18 днів.

Вважаючи відмову у призначенні пенсії протиправною, оскільки на переконання позивача, відповідач формально розглянув заяву про призначення пенсії, здійснив не правильний розрахунок стажу (в тому числі і пільгового), не зарахував певні періоди роботи з повним робочим днем у шахті, що призвело до протиправного зменшення пільгового стажу та відмови у призначенні пенсії.

Ухвалою суду від 18.08.2025 вказану позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі. Розгляд справи вирішено проводити у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін за наявними у справі матеріалами.

Відповідачем у встановлений судом строк надано відзив на позовну заяву, де зазначено наступне.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , 08.04.2025 звернувся до територіального органу Пенсійного фонду України із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

За принципом екстериторіальності заява позивача про призначення пенсії за віком на пільгових умовах була розглянута Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області.

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від 16.04.2025 року №052530004261 позивачу відмовлено в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу роботи.

Згідно частини третьої ст. 114 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років.

Такий самий порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) на шахтах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або перебувають у стадії ліквідації, але не більше двох років.

У разі, коли право на призначення пенсії заявнику визначається за нормами абзацу 1 частини 3 статті 114 Закону № 1058, уточнюючі довідки також додатково повинні мати посилання на відповідні норми законодавства (абзац 1 частини 3 статті 114 Закону № 1058 - робота за провідними професіями; Список робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від в віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин), пов'язаних з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, терміном не менше 25 років, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 31.03.1994 № 202).

Щодо посилання позивачем в позовній заяві на роз'яснення Міністерства соціального забезпечення України від 20 січня 1992 року № 8, відповідачем зазначено наступне.

Відповідно до роз'яснень Міністерства соціального забезпечення України від 20 січня 1992 року № 8 працівникам, зайнятим на підземних роботах та в металургії, які мають не менше 10 років стажу роботи, що дає право на пенсію незалежно від віку у відповідності зі статтею 14 Закону України “Про пенсійне забезпечення», але не відпрацювавши повного стажу, передбаченого зазначеною статтею Закону, пенсія незалежно від віку може призначатися при наявності не менше 25 років стажу підземної та в металургії роботи із зарахуванням до нього: кожного повного року гірничим очисного забою, прохідником, забійником на відбійних молотках, машиністом гірничих виємочних машин, сталеваром, горновим, агломератником, вальцювальником гарячого прокату - за 1 рік роботи 3 місяці; кожного повного року роботи, передбаченої у відповідних розділах списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, які дають право на пільгове пенсійне забезпечення, - за 9 місяців Роз'яснення Міністерства соціального забезпечення України від 20 січня 1992 року № 8 не містить норм права, якими регулюються спірні відносини у даній справі.

Головне управління звертає увагу суду, що Роз'яснення № 8 за своєю правовою природою не належить до актів законодавства, в тому числі до актів нормативно-правового характеру, а носить лише рекомендаційний характер й, до того ж, в цьому роз'ясненні довільно розтлумачені норми всупереч правовому регулюванню, що було запроваджене ст. 14 та ч. 6 ст. 56 Закону № 1788.

Таким чином, позовні вимоги про зарахування до пільгового стажу періодів роботи із застосуванням роз'яснень Міністерства соціального забезпечення України від 20 січня 1992 року № 8 на думку відповідача, не підлягають задоволенню.

Фактичні обставини, встановлені судом у справі, такі.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 .

08.04.2025 звернувся до територіального органу Пенсійного фонду України із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

За принципом екстериторіальності заява позивача про призначення пенсії за віком на пільгових умовах була розглянута Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області.

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від 16.04.2025 року №052530004261 позивачу відмовлено в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу роботи.

У рішенні Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від 16.04.2025 року № 052530004261, зокрема зазначено:

Вік заявника 41 рік.

Відповідно до частини 3 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон) працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років.

Страховий стаж становить 23 роки 09 місяців 14 днів, страховий стаж з урахуванням пільгового обчислення становить 41 рік 09 місяців 14 днів.

Пільговий стаж особи за списком № 1 становить 21 рік 09 місяців 01 день, в тому числі навчання за фахом становить 03 роки 01місяць 18 днів.

Пільговий стаж на роботах підземних провідних професій (20) становить 05 років 08 місяців 26 днів.

Пільговий стаж на роботах підземних професій за Постановою 202 (25) становить 19 років 07 місяців 26 днів, в тому числі навчання за фахом становить 03 роки 01місяць 18 днів.

У рішенні також вказано, що до страхового та пільгового стажу зараховано всі періоди трудової діяльності. Згідно реєстру застрахованих осіб зараховано всі періоди трудової діяльності. Дата з якої особа матиме право на пенсійну виплату 22.06.2033.

Згідно розрахунку РС - право до страхового та пільгового стажу позивача до страхового та пільгового стажу позивача зараховані наступні періоди:

з 01.09.1998 по 17.09.2001 Навчання за фахом

з 18.09.2001 по 07.04.2002 Ст.14, пост.202, підземні, сп.1, р.1, п-р.1, п.а-в

з 08.04.2002 по 09.04.2002 Навчання за фахом

з 27.05.2002 по 30.05.2002 Навчання за фахом

з 04.06.2002 по 30.07.2002 Ст.14, пост.202, підземні, сп.1, р.1, п-р.1, п.а-в

з 31.07.2002 по 31.07.2002

з 01.08.2002 по 27.03.2003 Ст.14, пост.202, підземні, сп.1, р.1, п-р.1, п.а-в

з 28.03.2003 по 31.03.2003

з 01.04.2003по 02.09.2003 Ст.14, пост.202, підземні, сп.1, р.1, п-р.1, п.а-в

з 08.09.2003 по12.09.2003

з 13.09.2003 31.12.2003 Ст.14, пост.202, підземні, сп.1, р.1, п-р.1, п.а-в

з 01.01.2004 по 21.02.2004 Ст.14, пост.202, підземні, сп.1, р.1, п-р.1, п.а-в

з 22.02.2004 по 23.02.2004

з 24.02.2004 по 26.04.2004 Ст.14, П/П, підземні, сп.1 р.1 п-р.1 п.а-в

з 27.04.2004 по 28.08.2004 Ст.14, пост.202, підземні, сп.1, р.1, п-р.1, п.а-в

з 29.08.2004 по 31.08.2004

з 01.09.2004 по 28.11.2004 Ст.14, П/П, підземні, сп.1 р.1 п-р.1 п.а-в

з 29.11.2004 по 30.11.2004 Ст.14, П/П, підземні, сп.1 р.1 п-р.1 п.а-в

з 01.12.2004 по 07.12.2004 Ст.14, П/П, підземні, сп.1 р.1 п-р.1 п.а-в

з 08.12.2004 по 08.12.2004 Ст.14, П/П, підземні, сп.1 р.1 п-р.1 п.а-в

з 04.01.2005 по 29.07.2006 Ст.14, пост.202, підземні, сп.1, р.1, п-р.1, п.а-в

з 30.07.2006 по 31.07.2006

з 01.08.2006 по 28.02.2008 Ст.14, П/П, підземні, сп.1 р.1 п-р.1 п.а-в

з 29.02.2008 по 29.02.2008 Ст.14, П/П, підземні, сп.1 р.1 п-р.1 п.а-в

з 07.04.2008 по 16.04.2008 Ст.14, П/П, підземні, сп.1 р.1 п-р.1 п.а-в

з 17.04.2008 по 20.12.2008 Ст.14, П/П, підземні, сп.1 р.1 п-р.1 п.а-в

з 02.02.2009 по11.02.2009 Ст.14, П/П, підземні, сп.1 р.1 п-р.1 п.а-в

з 12.02.2009 по15.07.2009 Ст.14, П/П, підземні, сп.1 р.1 п-р.1 п.а-в

з 31.08.2009 по 11.09.2009

з 12.09.2009 по 19.04.2010 Ст.14, пост.202, підземні, сп.1, р.1, п-р.1, п.а-в

з 03.05.2010 по14.07.2010

з 04.08.2010 по17.11.2010 Ст.14, пост.202, підземні, сп.1, р.1, п-р.1, п.а-в

з 18.11.2010 по 18.11.2010

з 19.11.2010 по 29.01.2011 Ст.14, П/П, підземні, сп.1 р.1 п-р.1 п.а-в

з 30.01.2011 по 31.01.2011

з 15.03.2011 по 30.03.2011 Ст.14, П/П, підземні, сп.1 р.1 п-р.1 п.а-в

з 31.03.2011 по 01.08.2011 Ст.14, П/П, підземні, сп.1 р.1 п-р.1 п.а-в

з 08.08.2011 по 10.04.2012 Ст.14, П/П, підземні, сп.1 р.1 п-р.1 п.а-в

з 06.06.2012 по 15.08.2012

з 10.09.2012 по 19.09.2012 Навчання за фахом

з 20.09.2012 по 30.10.2012 Ст.14, пост.202, підземні, сп.1, р.1, п-р.1, п.а-в

з 31.10.2012 по 31.10.2012

з 01.11.2012 по 28.11.2012 Ст.14, пост.202, підземні, сп.1, р.1, п-р.1, п.а-в

з 29.11.2012 по 30.11.2012

з 01.12.2012 по 28.12.2012 Ст.14, пост.202, підземні, сп.1, р.1, п-р.1, п.а-в

з 29.12.2012 по 31.12.2012

з 01.01.2013 по 27.02.2013 Ст.14, пост.202, підземні, сп.1, р.1, п-р.1, п.а-в

з 28.02.2013 по 28.02.2013

з 01.03.2013 по 22.03.2013 Ст.14, пост.202, підземні, сп.1, р.1, п-р.1, п.а-в

з 01.04.2013 по 12.04.2013

з 13.04.2013 по 31.12.2013 Ст.14, пост.202, підземні, сп.1, р.1, п-р.1, п.а-в

з 01.01.2014 по 18.01.2014

з 19.01.2014 по 31.12.2014 Ст.14, пост.202, підземні, сп.1, р.1, п-р.1, п.а-в

з 01.01.2015 по 03.01.2015

з 04.01.2015 по 13.04.2015 Ст.14, пост.202, підземні, сп.1, р.1, п-р.1, п.а-в

з 14.09.2016 по 28.08.2017 Ст.14, П/П, підземні, сп.1 р.1 п-р.1 п.а-в

з 29.08.2017 по 29.08.2017 Ст.14, П/П, підземні, сп.1 р.1 п-р.1 п.а-в

з 30.08.2017 по 12.12.2017 Ст.14, П/П, підземні, сп.1 р.1 п-р.1 п.а-в

з 05.01.2018 по 31.08.2018

з 01.09.2018 по 18.09.2018 Ст.14, П/П, підземні, сп.1 р.1 п-р.1 п.а-в

з 19.09.2018 по 07.10.2018

з 08.10.2018 по 02.01.2020 Ст.14, пост.202, підземні, сп.1, р.1, п-р.1, п.а-в

з 16.01.2020 по 11.02.2020 Безробіття

з 12.02.2020 по 18.02.2020

з 19.02.2020 по 24.02.2020 Навчання за фахом 0 1 0 1 0 1 0

з 25.02.2020 по 29.02.2020 Ст.14, пост.202, підземні, сп.1, р.1, п-р.1, п.а-в

з 01.03.2020 по 09.03.2020 Навчання за фахом

з 10.03.2020 по 31.12.2020 Ст.14, пост.202, підземні, сп.1, р.1, п-р.1, п.а-в

з 01.01.2021 по 06.01.2021

з 07.01.2021 по 26.12.2021 Ст.14, пост.202, підземні, сп.1, р.1, п-р.1, п.а-в

з 27.12.2021 по 31.12.2021

з 05.01.2022 по 10.04.2022 Ст.14, пост.202, підземні, сп.1, р.1, п-р.1, п.а-в

з 11.04.2022 по 25.05.2022

з 26.05.2022 по 30.06.2024 Список №1

з 01.07.2024 по 31.08.2024

з 29.01.2025 по 28.02.2025

Всього: 23 роки 9 місяців 14 днів, додаткові роки за список 1: 18 років, всього для розрахунку: 41 років 9 місяці 14 днів.

Позивач оскаржує не зарахування до страхового стажу період навчання з 10.04.2002 по 12.04.2002, періоди роботи з 25.09.2015 по 09.09.2016, з 08.10.2018 по 09.01.2019, з 01.08.2024 по 15.08.2024, з 30.01.2025 по 21.02.2025 та до пільгового стажу, що дає право на призначення пенсії за приписами ч. 3 ст. 114 Закону України № 1058 період навчання з 10.04.2002 по 12.04.2002 (2 дні), періоди роботи з 08.09.2003 по 12.09.2003 (5 днів); з 22.02.2004 по 23.02.2004 (2 дні), з 29.08.2004 по 31.08.2004 (3 дні), з 31.08.2009 по 11.09.2009 (11 днів); з 03.05.2010 по 14.07.2010 (2 місяці 12 днів); з 06.06.2012 по 15.08.2012 (2 місяці 10 днів); з 25.09.2015 по 09.09.2016 (11 місяців 16 днів); з 05.01.2018 по 31.08.2018 ( 7 місяців 27 днів ); з 08.10.2018 по 09.01.2019 (3 місяці 1 день); з 12.02.2020 по 18.02.2020 (7 днів); з 01.07.2024 по 15.08.2024 (1 місяць 15 днів); з 30.01.2025 по 08.04.2025 (2 місяці 9 днів).

За встановлених фактичних обставин, правова позиція суду обґрунтована таким.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, а також регулювання порядку формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, визначені Законом України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування від 09.07.2003 № 1058-IV (далі- Закон № 1058).

На підставі частини третьої статті 114 Закону № 1058 на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, безпосередньо зайнятим повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах - робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років. (…)

За наявності стажу на підземних роботах менше 10 років у чоловіків і менше 7 років 6 місяців у жінок та страхового стажу, встановленого абзацами першим і п'ятнадцятим - двадцять третім пункту 1 частини другої цієї статті, за кожний повний рік зазначених робіт пенсійний вік, встановлений абзацом першим статті 26 цього Закону, зменшується на один рік. (…)

Згідно статті 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 3 Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України № 383 від 18.11.2005, встановлено, що при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи.

До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992.

Список робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин), пов'язаних з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, терміном не менше 25 років, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 31.03.1994 № 202, із змінами, внесеними згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 10.05.2018 № 341.

Розділ I вказаного Списку включає підземні гірничі роботи в шахтах і на будівництві вугільних (сланцевих) шахт: усі робітники, зайняті протягом повного робочого дня на підземних роботах, керівники і спеціалісти підземних дільниць діючих і споруджуваних шахт для видобутку вугілля (сланцю).

На підставі частини п'ятої статті 114 Закону № 1058 у разі призначення пенсій на пільгових умовах відповідно до частин другої і третьої цієї статті проводиться взаємне зарахування періодів роботи, передбачених цією статтею, за умови що роботи, які зараховуються, дають право на пенсію на аналогічних або більш пільгових умовах.

Отже, для отримання позивачем права на пенсію незалежно від віку відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону № 1058 необхідна наявність стажу роботи повний робочий день на підземних роботах з видобутку вугілля не менше 25 років на посаді, яка визначена списком робіт і професій, затвердженим КМУ (Список № 202), що дає право на пенсію незалежно від віку, або мати стаж роботи провідної професії, не менше 20 років.

Оскільки, на переконання відповідача, пільговий стаж позивача є меншим за необхідний, тому останній дійшов висновку, що позивач не має права на призначення пенсії на пільгових умовах згідно ч. 3 ст. 114 Закону № 1058.

Приписами частини п'ятої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено, що при визначенні права на призначення пенсій на пільгових умовах відповідно до частин другої і третьої цієї статті передбачена можливість взаємного зарахування періодів роботи як за Списком робіт і професій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31 березня 1994 року № 202 так і періодів роботи, передбаченої у відповідних розділах списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, які дають право на пільгове пенсійне забезпечення.

Спірним у даній справі є також питання зарахування набутого позивачем стажу як до загального стажу, так і до стажу необхідного для призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону №1058-IV, у порядку визначеному ч. 5 ст. 114 Закону №1058-IV та ст. 56 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05 листопада 1991 року № 1788-XII з урахуванням Роз'яснення від 20.01.1992 № 8 Про порядок врахування трудового стажу, що дає право на пенсії незалежно від віку працівникам, безпосередньо зайнятим повний робочий день на роботах, передбачених ст.14 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Щодо врахування спірного періоду навчання до страхового стажу та періодів трудової діяльності до страхового та пільгового, суд зазначає наступне.

У трудовій книжці на ім'я позивача серії НОМЕР_3 містяться записи (стосовно спірних періодів підземної роботи та навчання за фахом):

запис № 1 - з 01.09.1998 по 12.04.2002 період навчання за фахом, вказане підтверджено дипломом № НОМЕР_4 , при цьому відповідачем не зараховано до страхового та пільгового стажу період навчання за фахом з 10.04.2002 по 12.04.2002;

запис № 6 - з 08.09.2003 принят машинистом подземных установок подземным 2 разряда с полным робочим днем в шахте временно (вказаний запис підтверджено довідкою № 99арх. Від 14.12.2021), відповідачем здійснено розрахунок пільгового стажу, з 13.09.2003, тобто період з 08.09.2003 по 12.09.2003 не зараховано до пільгового стажу;

запис № 7 з 29.10.2003 переведен машинистом подземных установок подземным 3 разряда с полным подземным рабочим днем в шахте (вказаний запис підтверджено довідкою № 99арх. від 14.12.2021), відповідачем пільговий стаж розраховано по 21.02.2004 та не зараховано до пільгового стажу період роботи з 22.02.2004 по 23.02.2004;

записи № 9, з 01.09.2004 переведен горонорабочим очисного забоя подземнім с полным рабочим днем в шахте (вказаний запис підтверджено довідкою № 99арх. від 14.12.2021) не зараховано до пільгового стажу період роботи з 29.08.2004 по 31.08.2004;

записи № 21-22 з 31.08.2009 по 19.04.2010 назначен на должность заместителя механика участка подземного с полным рабочим днем днем в шахте (вказаний запис підтверджено довідкою № 942 від 13.12.2021 ), відповідач здійснив розрахунок пільгового стажу з 12.09.2009, а не з 31.08.2009, тобто відповідач не зарахував період роботи до пільгового стажу з 31.08.2009 по 11.09.2009.

записи № 25-26 з 03.05.2010 по 14.07.2010 принят на должность заместителя механика участка подземного с полным рабочим днем в шахте на участок ПР, відповідач не зарахував період ї роботи з 03.05.2010 по 14.07.2010 до пільгового стажу.

записи № 35-36 з 06.06.2012 по 15.08.2012 принят на должность механика участка с полным подземным рабочим днем в шахте, відповідач не зарахував період роботи з 06.06.2012 по 15.08.2012 до пільгового стажу.

записи № 44-46 з 25.09.2015 по 09.09.2016 принят на должность электрослесаря подземного 4 разряда с полным подземным рабочим днем, 01.10.2015 переведен механиком с полным рабочим днем под землей, відповідач не зарахував період роботи з 25.09.2015 по 09.09.2016 до страхового та пільгового стажу. При цьому судом встановлена відсутність інформації про нарахування заробітної плати та сплату страхових внесків за період з 25.09.2015 по 09.09.2016.

записи № 51-54 з 05.01.2018 по 31.08.2018 прийнятий гірничим майстром підземним з повним робочим днем в шахті, 01.06.2018 переведений на посаду помічника начальника начальника дільниці підземної з повним робочим днем в шахті, відповідач не зарахував період роботи з 05.01.2018 по 31.08.2018 до пільгового стажу;

записи № 57-58 з 08.10.2018 прийнято електрослюсарем підземним 4 розряду з повним робочим днем у шахті, 09.01.2019 переведено електрослюсарем підземним 5 розряду з повним робочим днем у шахті, позивач посилається на не зарахування періоду роботи з 08.10.2018 по 09.01.2019 до страхового та пільгового стажу, натомість розрахунком стажу підтверджено зарахування періоду з 08.10.2018 по 02.01.2020 до страхового та пільгового стажу, що включає спірний період визначений позивачем, як не включений.

записи № 62-63 з 12.02.2020 по 28.12.2021 прийнятий електрослюсарем підземним 4 розряду з повним робочим днем на підземних роботах (підтверджений довідкою № 02/37 від 13.07.2022), відповідач не зарахував період роботи з 12.02.2020 по 18.02.2020 до пільгового стажу.

запис № 66-68 з 26.05.2022 по 26.08.2024 прийнято електрослюсарем підземним 4 розряду з повним робочим днем в шахті, відповідач не зарахував період роботи з 01.07.2024 по 31.07.2024 до пільгового стажу та з 01.08.2024 по 15.08.2024 до страхового та пільгового стажу.

запис № 70 з 30.01.2025 прийнятий електрослюсарем (слюсарем) черговим та з ремонту устаткування 5 (п'ятого) розряду підземної дільниці з повним робочим днем на підземних роботах, на час подання заяви 08.04.2025 року позивач працював на зазначеній посаді, відповідач не зарахував період роботи з 30.01.2025 по 08.04.2025 до страхового та до пільгового стажу. При цьому в Індивідуальних відомостях про застраховану особу (Форми ОК - 5) наявні дані за про нараховані суми заробітної плати та внески за період з 30.01.2025 по 28.02.2025, дані за період з 01.03.2025 по 08.04.2025 відсутні.

З урахуванням встановлених обставин суд дійшов висновку, що позовні вимоги щодо зобов'язання зарахувати до пільгового стажу та страхового періоди з 25.09.2015 по 09.09.2016, з 01.03.2025 по 08.04.2025 задоволенню не підлягає, оскільки такий період не був підтвердженим на час звернення позивача із заявою для призначення пенсії.

Так, відповідно до ч. 2 статті 24 Закону № 1058 страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Як зазначено вище Згідно з Індивідуальних відомостей про застраховану особу (Форми ОК - 5), яка сформована станом на 09.04.2025 встановлено, що відсутня інформація про нарахування заробітної плати та сплату страхових внесків періоди з 25.09.2015 по 09.09.2016, з 01.03.2025 по 08.04.2025.

Відповідно до абз. 2 пункту 4.3 Порядку № 22-1 після надходження даних про сплату страхових внесків за останній місяць роботи, що передує місяцю подання заяви про призначення пенсії, протягом місяця проводиться перерахунок пенсії з урахуванням цього періоду з дати призначення пенсії. При цьому, якщо у разі проведення перерахунку пенсії її розмір зменшився, виплата пенсії в новому розмірі проводиться з місяця, наступного за місяцем проведення перерахунку.

Суд зазначає, що період роботи з 25.09.2015 по 09.09.2016, з 01.03.2025 по 08.04.2025 може бути зарахований відповідачем після отримання даних про сплату страхових внесків і тому вимоги позивача в частині зарахування зазначених періодів є передчасними і позовні вимоги в цій частині задоволенню не підлягають.

Щодо спірного періоду з 08.10.2018 по 02.01.2020, суд встановив, що розрахунком стажу підтверджено зарахування вказаного періоду до страхового та пільгового стажу, отже позовні вимоги в цій частині є не обґрунтованими.

Щодо не зарахування до страхового стажу періоду навчання з 10.04.2002 по 12.04.2002 та періодів роботи, з 08.10.2018 по 09.01.2019, з 01.08.2024 по 15.08.2024, з 30.01.2025 по 28.02.2025 та до пільгового стажу, що дає право на призначення пенсії за приписами ч. 3 ст. 114 Закону України № 1058 період навчання з 10.04.2002 по 12.04.2002, періоди роботи з 08.09.2003 по 12.09.2003; з 22.02.2004 по 23.02.2004, з 29.08.2004 по 31.08.2004, з 31.08.2009 по 11.09.2009; з 03.05.2010 по 14.07.2010; з 06.06.2012 по 15.08.2012; з 05.01.2018 по 31.08.2018; з 12.02.2020 по 18.02.2020; з 01.07.2024 по 15.08.2024; з 30.01.2025 по 28.02.2025, то в цій частині позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають до задоволення, оскільки відповідачем не наведено підстав для їх не зарахування до загального та в частині не зарахування до пільгового стажу, проте матеріалами справи підтверджені факти навчання та трудової діяльності позивача за спірні періоди.

Щодо вимог про зарахування стажу позивача за кодом обліку ЗП3014А2, суд зазначає наступне.

Індивідуальні відомості про застраховану особу Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (форма ОК-5) також містять інформацію про спеціальний стаж позивача облікований за кодами «ЗПЗ013А1», «ЗПЗ014А1», «ЗПЗ014А2», «ЗПЗ014А4» та інші.

Згідно з Довідником кодів підстав обліку стажу окремим категоріям осіб відповідно до законодавства, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 14 квітня 2015 року № 435, в редакції наказу Міністерства фінансів України від 15 травня 2018 року № 511:

код підстави «ЗПЗ013А1» з 05 листопада 1991 року проставляється працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 24 червня 2016 року № 461, і за результатами атестації робочих місць;

кодом підстави «ЗПЗ014А1» обліковується спеціальний стаж працівників, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, за Списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, незалежно від віку, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 25 років

код підстави «ЗП3014А2» з 05 листопада 1991 року проставляється працівникам, провідних професій: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, які безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників, - за Списком робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин), пов'язаних з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, терміном не менше 25 років, затвердженим постановою Кабінету Міністрів від 31 березня 1994 року № 202.

З урахуванням вищевказаного та встановлених обставин у відповідача відсутні підстави враховувати спірні періоди за єдиним кодом спецтажу «ЗП3014А2» з 08.08.2011 року по 10.04.2012 року, з 14.09.2016 року по 29.08.2017 року, з 30.08.2017 року по 12.12.2017 року з 17.07.2018 року по 31.08.2018, оскільки такі враховані згідно наданих документів Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (форма ОК-5) тобто за кодами визначеними в реєстрі «ЗПЗ013А1, «ЗП3014А1», натомість наявні підстави врахувати періоди з 01.09.2004 по 08.12.2004; з 01.08.2006 року по 29.02.2008 року; з 07.04.2008 року по 04.06.2008 року; з 05.06.2008 року по 30.06.2008 року; з 01.07.2008 року по 20.12.2008 року; з 02.02.2009 року 30.03.2009 року; з 01.04.2009 року по 15.07.2009 року; з 19.11.2010 року по 30.01.2011 року; з 15.03.2011 року по 12.05.2011 року; з 13.05.2011 року по 01.08.2011 року оскільки ці періоди згідно Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (форма ОК-5) обліковані за кодом спецтажу «ЗП3014А2».

Щодо застосування до спірних правовідносин роз'яснення Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 №8 суд враховує наступне.

Згідно із пунктом 5 постанови Верховної Ради України «Про порядок введення в дію Закону України "Про пенсійне забезпечення"» від 06 грудня 1991 року № 1931-ХІІ Міністерству соціального забезпечення України було надано право давати роз'яснення про порядок застосування Закону України "Про пенсійне забезпечення", обов'язкові для всіх підприємств, установ і організацій, розташованих на території України.

На виконання постанови Верховної Ради України «Про порядок введення в дію Закону України "Про пенсійне забезпечення"» від 06 грудня 1991 року № 1931-ХІІ Міністерством соціального забезпечення України видано роз'яснення від 20 січня 1992 року № 8 «Про порядок врахування трудового стажу, що дає право на пенсії незалежно від віку працівникам, безпосередньо зайнятим повний робочий день на роботах, передбачених статтею 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення"».

Відповідно до роз'яснення Міністерства соціального забезпечення України від 20 січня 1992 року № 8 «Про порядок врахування трудового стажу, що дає право на пенсію незалежно від віку працівникам, безпосередньо зайнятим повний робочий день на роботах, передбачених статтею 14 Закону України "Про пенсійне забезпечення"» працівникам, зайнятим на підземних роботах та в металургії, які мають не менше 10 років стажу роботи, що дає право на пенсію незалежно від віку у відповідності зі статтею 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення», але не відпрацювавши повного стажу, передбаченого зазначеною статтею Закону, пенсія незалежно від віку може призначатися при наявності не менше 25 років стажу підземної та в металургії роботи із зарахуванням до нього:

кожного повного року гірничим очисного забою, прохідником, забійником на відбійних молотках, машиністом гірничих виємочних машин, сталеваром, горновим, агломератником, вальцювальником гарячого прокату - за 1 рік роботи 3 місяці;

кожного повного року роботи, передбаченої у відповідних розділах списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, які дають право на пільгове пенсійне забезпечення, - за 9 місяців.

Тобто відповідно до роз'яснення Міністерства соціального захисту населення України від 20 січня 1992 року № 8 основною умовою для взаємозаліку пільгового трудового стажу роботи є наявність 10-річного стажу роботи.

У листі від 02 жовтня 2018 року № 19997/0/2-18 адресованому Пенсійному фонду України Міністерство соціальної політики України зазначило про доцільність застосування роз'яснення Міністерства соціального забезпечення України від 20 січня 1992 року № 8 «Про порядок врахування трудового стажу, що дає право на пенсію незалежно від віку працівникам, безпосередньо зайнятим повний робочий день на роботах, передбачених статтею 14 Закону України "Про пенсійне забезпечення"».

Згідно з листом Міністерства соціальної політики України від 12 вересня 2018 року № 1209-27, до законодавчого врегулювання питання внесення змін до статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», органи Пенсійного фонду України при призначенні пенсії відповідно до частини третьої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» враховують Роз'яснення № 8.

Суд наголошує, що статтею 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачена можливість взаємного зарахування періодів роботи як за Списком робіт і професій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31 березня 1994 року № 202, так і періодів роботи, передбаченої у відповідних розділах списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, які дають право на пільгове пенсійне забезпечення, а Роз'ясненням № 8 лише розтлумачено як правильно застосовувати цю норму.

Оскаржуваним рішенням відповідача визначено, що пільговий стаж роботи становить не менше 10 років стажу роботи, що дає право на пенсію незалежно від віку, але кратність обчислення стажу не застосовувалась.

Тому з урахуванням встановлених обставин суд вважає, що Роз'яснення № 8 повинно бути застосовано при призначенні пенсії позивачеві відповідно до частини третьої статті 114 Закону № 1058-IV, яка кореспондується з приписами частини першої статті 14 Закону 1788-XII,в частині додаткового зарахування місяців роботи: за 1 рік роботи 3 місяці - для періодів на підземних роботах, але за провідними професіями (ст. 14-20), як кожний повний рік за 9 місяців на підземних роботах (ст. 14-25).

При аналізі та застосуванні норм права судом врахована права позиція, викладена в постанові Верховного Суду від 18 листопада 2024 року у справі № 200/1009/24.

Верховний Суд у постанові від 18 листопада 2024 року у справі № 200/1009/24 дійшов висновку, що статтею 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачена можливість взаємного зарахування періодів роботи як за Списком робіт і професій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31 березня 1994 року № 202, так і періодів роботи, передбаченої у відповідних розділах списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, які дають право на пільгове пенсійне забезпечення, а Роз'ясненням № 8 лише розтлумачено як правильно застосовувати цю норму.

Одночасно суд враховує висновки Верховного Суду у постанові від 09 квітня 2025 року у справі №200/6443/23, де колегія суддів КАС ВС зауважила, що висновок суду апеляційної інстанції про те, що до спірних правовідносин не підлягає застосуванню роз'яснення Міністерства соціального забезпечення України від 20 січня 1992 року № 8 «Про порядок врахування трудового стажу, що дає право на пенсію незалежно від віку працівникам, безпосередньо зайнятим повний робочий день на роботах, передбачених статтею 14 Закону України "Про пенсійне забезпечення"», так як цей документ за своєю суттю і юридичною природою не належить до актів законодавства, в тому числі до актів нормативно-правового характеру, а носить лише рекомендаційний характер ґрунтується на неправильному розумінні висновків Верховного Суду, сформованих у постановах від 08 липня 2021 року у справі № 212/1743/17-а та від 26 жовтня 2022 року у справі № 200/591/19-а, оскільки у зазначених постановах Верховний Суд не вказав на неприпустимість застосування роз'яснень Міністерства соціального забезпечення України від 20 січня 1992 року № 8 в цілому, а зазначив, що Роз'яснення № 8 носить рекомендаційний характер.

З огляду на викладене колегія суддів КАС ВС дійшла висновку про обґрунтованість доводів позивача про протиправність висновків судів попередніх інстанцій щодо відсутності підстав для застосування в спірних правовідносинах Роз'яснення № 8.

Враховуючи той факт, що станом на час звернення позивача з заявою про призначення пенсії на пільгових умовах його стаж роботи на підземних роботах та в металургії становив більше 10 років, відповідач повинен був застосовувати Роз'ясненням № 8 та розраховувати пільговий стаж позивача, набутий на посадах провідних професій, за формулою: 1 рік такої роботи додатково надає 3 місяці пільгового стажу.

Відносно позовних вимог про зобов'язання призначити пенсію відповідно до ч.3 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», суд зазначає наступне.

Згідно ст. 55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Стосовно позовних вимог в частині зобов'язання відповідача призначити пенсію позивачеві, суд зазначає наступне.

Статтею 58 Закону № 1058-ІV визначено, що Пенсійний фонд є органом, який призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати. Тобто, Пенсійний фонд має виключну компетенцію в питаннях призначення пенсії.

Адміністративний суд, перевіряючи рішення, дію чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень на відповідність закріпленим ч. 3 ст. 2 КАС України критеріям, не втручається у дискрецію (вільний розсуд) суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями. Завдання адміністративного судочинства полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання прав та вимог законодавства, інакше було б порушено принцип розподілу влади.

Виходячи зі змісту положень КАС України щодо компетенції адміністративного суду, останній не може підміняти інший орган державної влади та перебирати на себе повноваження щодо вирішення питань, які законодавством віднесені до компетенції цього органу державної влади.

Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом у постанові від 10.04.2018 у справі № 348/2160/15-а.

Згідно ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Враховуючи викладене, у спірних правовідносинах, на думку суду, відповідач діяв з порушенням меж повноважень, визначених Законами України, необґрунтовано та не пропорційно, чим порушив вимоги ст. 18 Конституції України та ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, за якими органи державної влади та органи місцевого самоврядування, в тому числі, зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а також обґрунтовано і пропорційно.

Відповідно до ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Доказів, які б доводили необґрунтованість заявленого позову, відповідач суду не надав, а отже позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, з урахуванням висновків суду, викладених у даному судовому рішенні.

Таким чином, позовні вимоги у даній справі підлягають задоволенню частково у спосіб визнання протиправним та скасування рішення про відмову у призначенні пенсії та зобов'язання відповідача повторно розглянути заяву про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням роз'яснення Міністерства соціального забезпечення України «Про порядок врахування трудового стажу, що дає право на пенсію незалежно від віку працівникам, безпосередньо зайнятим повний робочий день на роботах, передбачених статтею 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення»» від 20 січня 1992 року № 8, врахувавши до страхового стажу період навчання з 10.04.2002 по 12.04.2002 та періоди роботи з 08.10.2018 по 09.01.2019, з 01.08.2024 по 15.08.2024, з 30.01.2025 по 21.02.2025, до пільгового стажу, що дає право на призначення пенсії за приписами ч. 3 ст. 114 Закону України № 1058 період навчання з 10.04.2002 по 12.04.2002, періоди роботи з 08.09.2003 по 12.09.2003; з 22.02.2004 по 23.02.2004, з 29.08.2004 по 31.08.2004, з 31.08.2009 по 11.09.2009; з 03.05.2010 по 14.07.2010; з 06.06.2012 по 15.08.2012 з 25.09.2015 по 09.09.2016; з 05.01.2018 по 31.08.2018; з 12.02.2020 по 18.02.2020; з 01.07.2024 по 15.08.2024; з 30.01.2025 по 28.02.2025, врахувавши за провідними професіями (за кодом спецстажу ЗП3014А2) періоди роботи з 01.09.2004 по 08.12.2004; з 01.08.2006 року по 29.02.2008 року; з 07.04.2008 року по 04.06.2008 року; з 05.06.2008 року по 30.06.2008 року; з 01.07.2008 року по 20.12.2008 року; з 02.02.2009 року 30.03.2009 року; з 01.04.2009 року по 15.07.2009 року; з 19.11.2010 року по 30.01.2011 року; з 15.03.2011 року по 12.05.2011 року; з 13.05.2011 року по 01.08.2011 згідно даних Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (форма ОК-5).

Судовий збір, сплачений позивачем підлягає стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача (ч. 8 ст. 139 КАС України)

Керуючись статями 9, 19, 72-79, 90, 132, 139, 241-246, 250, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (10003, м. Житомир, вул. О. Ольжича, 7, ЄДРПОУ 13559341) про визнання протиправним, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії- задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від 16.04.2025 № 052530004261 про відмову в призначенні ОСОБА_1 пенсії на пільгових умовах незалежно від віку відповідно до ч.3 ст. 114 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ст. 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 08.04.2025 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах, відповідно до частини 3 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням роз'яснення Міністерства соціального забезпечення України «Про порядок врахування трудового стажу, що дає право на пенсію незалежно від віку працівникам, безпосередньо зайнятим повний робочий день на роботах, передбачених статтею 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення»» від 20 січня 1992 року № 8, врахувавши до страхового стажу період навчання з 10.04.2002 по 12.04.2002, періоди роботи з 01.08.2024 по 15.08.2024, з 30.01.2025 по 28.02.2025, до пільгового стажу, що дає право на призначення пенсії за приписами ч. 3 ст. 114 Закону України № 1058 період навчання з 10.04.2002 по 12.04.2002, періоди роботи з 08.09.2003 по 12.09.2003; з 22.02.2004 по 23.02.2004, з 29.08.2004 по 31.08.2004, з 31.08.2009 по 11.09.2009; з 03.05.2010 по 14.07.2010; з 06.06.2012 по 15.08.2012 з 25.09.2015 по 09.09.2016; з 05.01.2018 по 31.08.2018; з 12.02.2020 по 18.02.2020; з 01.07.2024 по 15.08.2024; з 30.01.2025 по 28.02.2025, врахувавши за провідними професіями (за кодом спецстажу ЗП3014А2) періоди роботи з 01.09.2004 по 08.12.2004; з 01.08.2006 року по 29.02.2008 року; з 07.04.2008 року по 04.06.2008 року; з 05.06.2008 року по 30.06.2008 року; з 01.07.2008 року по 20.12.2008 року; з 02.02.2009 року 30.03.2009 року; з 01.04.2009 року по 15.07.2009 року; з 19.11.2010 року по 30.01.2011 року; з 15.03.2011 року по 12.05.2011 року; з 13.05.2011 року по 01.08.2011 згідно даних Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (форма ОК-5).

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (10003, м. Житомир, вул. О. Ольжича, 7, ЄДРПОУ 13559341) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) судовий збір в сумі 968 (дев'ятсот шістдесят вісім) гривень 96 копійок.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили у строк та порядок визначений ст.255 КАС України.

Рішення суду першої інстанції оскаржується у строк та порядок встановлений ст.ст.292, 295, 297 КАС України.

Повний текст судового рішення складено 19.09.2025.

Суддя І.В. Буряк