Постанова від 15.09.2025 по справі 756/8734/25

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

Провадження 33/824/4555/2025 Категорія: ст. 212-21 КУпАП

ЄУН: 756/8734/25 Суддя у І інстанції: Белоконна І.В.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 вересня 2025 року м. Київ

Суддя Київського апеляційного суду Васильєва М.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Оболонського районного суду м. Києва від 15 серпня 2025 року, якою

ОСОБА_1 ,

ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянин України, голова політичної партії «Завжди спільні українці», проживаючий за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ,

притягнутий до адміністративної відповідальності за ст. 212-21 КУпАП та застосовано стягнення у вигляді штрафу у розмірі 300 (трьохсот) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 5100 (п'ять тисяч сто) гривень,

ВСТАНОВИЛА:

За змістом постанови з протоколу про адміністративне правопорушення № 50-33/992 від 30 травня 2025 року, складеного керівником відділу реалізації матеріалів перевірок Департаменту формування Доброчесності політичних фінансів уповноваженою особою Національного агентства з питань запобігання корупції ОСОБА_2 , встановлено, що ОСОБА_1 , будучи головою політичної партії «Завжди сильні українці» (код - 26296630) порушив порядок подання до Національного агентства з питань запобігання корупції Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за IV квартал 2024 року, порушення виявлені та зафіксовані у висновку про результати перевірки Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру від 20 березня 2025 року № 2034, чим вчинив адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст. 212-21 КУпАП.

Не погоджуючи з прийнятим рішення суду першої інстанції, ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу, в якій просить постанову суду першої інстанції скасувати і закрити провадження у справі.

В обґрунтування апеляційних вимог ОСОБА_1 зазначає, що судом порушені норми процесуального права, а саме:

- судом не враховано форс мажорні обставини воєнного стану, оскільки саме через них у Партії відсутній зв'язок з керівниками місцевих організацій і саме тому не було подано звіт від даних організацій;

- у даному випадку, на переконання апелянта, до відповідальності логічно було б притягнути керівників відповідних місцевих організацій, а не голову Партії, який зробив все, що від нього залежало;

- враховуючи, що у Партії та місцевих організацій не було фінансової діяльності, не встановлено корупційних порушень, справа мала бути закрита за малозначністю порушення.

В судові засідання ОСОБА_1 , прокурор та уповноважена особа НАЗК, належним чином повідомлені про день, час та місце апеляційного розгляду, не з'явились.

15 вересня 2025 року на електронну пошту Київського апеляційного суду від представника НАЗК - керівника Департаменту формування доброчесності політичних партій Чорнуцької Г.Ю. надійшли пояснення по суті справи.

З огляду на положення ст. 294 КУпАП апеляційний суд вважає можливим проведення апеляційного розгляду за відсутності учасників апеляційного розгляду.

Заслухавши доповідь судді, дослідивши наявні матеріали, а також додатково отримані під час апеляційного розгляду, слід дійти висновку, що апеляційна скарга є необґрунтованою з таких підстав.

Відповідно до вимог ст.ст. 245, 280 КУпАП завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, а орган чи посадова особа при розгляді справи про адміністративне правопорушення, з урахуванням положень, викладених у ст.ст. 251, 252 КУпАП, зобов'язаний з'ясувати чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, а також інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи і, керуючись законом та правосвідомістю, оцінити докази за своїм внутрішнім переконанням в їх сукупності.

Зміст постанови судді має відповідати вимогам, передбаченим ст.ст. 283, 284 КУпАП.

Під час апеляційного розгляду встановлено, що судом першої інстанції наведені вимоги закону дотримані у повному обсязі.

Суд першої інстанції, визнаючи ОСОБА_1 винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП, з посиланням на положення Закону України «Про політичні партії в Україні», Порядку подання Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, затвердженого наказом Національного агентства від 19лютого 2021 року№ 102/21, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 15 квітня 2021 рокуза № 508/36130, Закону України «Про запобігання корупції», приписи КУпАП, обґрунтував прийняте рішення тим, що листом-звернення № 2 від 5 березня 2024 року вх. № 27899/0/07-24 Партія звернулася до Національного агентства про створення облікового запису політичної партії в Politdata та зазначила, що ОСОБА_1 є головою партії згідно з відомостями, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.Звіт Партії за IV квартал 2024 року подано до Національного агентства через Реєстр 25 січня 2025 рокуоб 11:58 (унікальний ідентифікатор Звіту - dc7fd40-db02-11ef-bde1-41cc07d44e1f) та підписаний шляхом накладання кваліфікованого електронного підписуОСОБА_1 . Відтак, на переконання суду, останній підтвердив достовірність інформації, що викладена у Звіті Партії за вказаний період.

З посиланням на положення ст. 14 КУпАП, якою визначено, що посадові особи підлягають адміністративній відповідальності за адміністративні правопорушення, зв'язані з недодержанням установлених правил, зокрема, забезпечення виконання яких входить до їх службових обов'язків, суд першої інстанції дійшов висновку, що ОСОБА_1 є належним суб'єктом адміністративного правопорушення, а доводи ОСОБА_1 про протилежне визнано неспроможними.

Відповідно до ст. 17 Закону Національне агентство здійснило перевірку Звіту, поданого політичною партією «Завжди сильні українці», код - 26296630 (далі - Партія) за IV квартал 2024 року до Єдиного державного реєстру звітності політичних партій про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, за результатами якої Національним агентством встановлено неповноту інформації, що полягає у невідображені у Звіті Партії відомостей про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру місцевих організацій, які в установленому порядку набули статусу юридичних осіб.

Оцінивши наведені докази в їх сукупності відповідно до вимог статей 251, 252 КУпАП, суд дійшов висновку, що ОСОБА_1 як голова політичної партії «Завжди сильні українці» порушив порядок подання до Національного агентства з питань запобігання корупції Звітуполітичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за ІV квартал 2024 року, чим вчинив правопорушення, передбачене ст. 212-21 КУпАП.

Апеляційний суд погоджується з таким висновком суду першої інстанції та враховує таке.

Згідно з диспозицією ст. 212-21 КУпАП за порушення встановленого порядку або строків подання фінансового звіту про надходження і використання коштів виборчого фонду, звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру або подання фінансового звіту, оформленого з порушенням встановлених вимог передбачена адміністративна відповідальність.

За змістом письмових пояснень уповноваженої особи НАЗК - ОСОБА_3 . Національне агентство з питань запобігання корупції (далі - Національне агентство) відповідно до п. 8-1 ч. 1 ст. 11 Закону України «Про запобігання корупції» здійснює у порядку та в межах, визначених законом, державний контроль, зокрема, за дотриманням встановлених законом обмежень щодо фінансування політичних партій, своєчасністю подання звітів партій про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, повнотою таких звітів, відповідністю їх оформлення встановленим вимогам, достовірністю включених до них відомостей.

Відповідно до ст. 17 Закону Національне агентство здійснило перевірку Звіту про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за IV квартал 2024 року (далі - Звіт), поданого політичною партією «Завжди сильні українці» (ідентифікаційний код 26296630, далі - Партія) до Єдиного державного реєстру звітності політичних партій про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру (далі - Реєстр).

За результатами перевірки відповідності відомостей, зазначених у Звіті Партії за IV квартал 2024 року, відомостям, що містяться у реєстрах, інших інформаційно-телекомунікаційних та довідкових системах, Національним агентством встановлено неповноту інформації, що полягає у невідображенні у Звіті Партії відомостей про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру 3 місцевих організацій, які в установленому порядку набули статусу юридичної особи.

Згідно з інформацією з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (далі - Єдиний державний реєстр) станом на початок звітного періоду Партія має 237 місцевих організацій, які у встановленому порядку набули статусу юридичної особи. Однак, у п. 6 розділу «Загальні відомості» Звіту Партії зазначено інформацію про 232 місцеві організації, відомості про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, яких додано до Звіту Партії.

З них 2 місцеві організації (Кіровська районна організація всеукраїнської народної партії соц.справедливості «Союз чорнобильців України», ідентифікаційний код 26402411 та Кримська республіканська організація соціально-екологічної партії «Союз. Чорнобиль. Україна», ідентифікаційний код 26401328) знаходяться на тимчасово окупованих територіях відповідно до переліку, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22 грудня 2022 року № 309 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23 грудня 2022 року за № 1668/39004.

Політична партія звільняється від встановленої законом відповідальності на підставі абз. 6 п. 8 розд. VI «Заключні положення» Закону за неподання відомостей місцевих організацій Партії, які знаходяться на тимчасово окупованій території.

Таким чином, до Звіту Партії за IV квартал 2024 року не додано відомості про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру таких 3 місцевих організацій Партії, які в установленому порядку набули статусу юридичної особи, не знаходяться на тимчасово окупованих територіях відповідно до переліку, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22 грудня 2022 року № 309 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23 грудня 2022 року за № 1668/39004:

1. Калинівська районна організація всеукраїнської народної партії соціальної справедливості «Союз чорнобильців України», ідентифікаційний код 26339471;

2. Камінь-Каширська районна соціально-екологічна партія «Союз. Чорнобиль. Україна», ідентифікаційний код 26414041;

3. Структурне утворення політичної партії Ніжинська міська організація Української народної партії соціальної справедливості «Союз чорнобильців України», ідентифікаційний код 26382909.

Частиною 9 ст. 17 визначено, що політична партія щоквартально, не пізніше ніж на сороковий день після закінчення звітного кварталу, зобов'язана подати до Національного агентства звіт про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру місцевих організацій, які у встановленому порядку набули статусу юридичної особи, шляхом його заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства.

Відповідно до п. 6 розд. IV Порядку подання Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, затвердженого наказом Національного агентства від 19 лютого 2021 року № 102/21 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 квітня 2021 року № 507/36129 після підписання керівниками (уповноваженими особами) Звіти місцевих організацій політичної партії, які у встановленому порядку набули статусу юридичної особи, автоматично формуються як додатки до Звіту, що подається до Національного агентства, та є його невід'ємними частинами.

Під час формування Звітів політичною партією в Реєстрі автоматично завантажується інформація про місцеві організації політичної партії, які в установленому порядку набули статусу юридичної особи (назва та ідентифікаційний код) та про звіти місцевих організацій політичної партії (назва, дата поданого звіту, файл звіту).

Під час формування Звіту політичною партією в Реєстрі автоматично завантажується інформація:

- на 4-му кроці про місцеві організації політичної партії, які в установленому порядку набули статусу юридичної особи (назва та ідентифікаційний код);

- на 20-му кроці про звіти місцевих організацій політичної партії (назва, дата поданого звіту, файл звіту).

Зважаючи на зазначене уповноважена особа політичної партії при формуванні Звіту на 20-му кроці має змогу перевірити перелік місцевих організацій політичної партії, які в установленому порядку набули статусу юридичної особи, ознайомитися з інформацією щодо подання Звітів місцевих організацій політичної партії, які в установленому порядку набули статусу юридичної особи, та, за потреби, вчинити дії, пов'язані із організацією внесення інформації до Реєстру про відсутні місцеві організації.

Отже, невідображення у Звіті Партії за IV квартал 2024 року відомостей про 3 місцеві організації, а також подання Звіту Партії за IV квартал 2024 року без відомостей про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру 3 місцевої організації Партії, які в установленому порядку набули статусу юридичної особи та станом на дату подання Звіту не знаходилися на тимчасово окупованих територіях або територіях активних бойових дій, є порушенням ч.ч. 9, 11 та 13 ст. 17 Закону.

З огляду на що, протокол про адміністративне правопорушення від 30 травня 2025 року № 50-33/929 правомірно було складено у зв'язку із вчиненням закінченого правопорушення.

Враховуючи норми ст. 19 Закону, а також приписи ст.ст. 7, 9, 14, 23, 24 КУпАП, суб'єктом вчинення правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП, є керівник Партії або уповноважена особа, якою підписано та подано Звіт до Національного агентства.

Зазначено, що Звіт Партії за IV квартал 2024 року подано до Національного агентства через Єдиний державний реєстр звітності політичних партій про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру та підписано шляхом накладання кваліфікованого електронного підпису керівником Партії ОСОБА_1 . Отже, останній підтвердив достовірність інформації, що викладена у Звіті Партії за IV квартали 2024 року.

Повноваження ОСОБА_1 як керівника Партії підтверджуються відомостями з Єдиного державного реєстру та підтверджуються копією протоколу надзвичайного з'їзду Соціально-екологічної партії «Союз. Чорнобиль. Україна» від 24 жовтня 2024 року № 2. Статями 12, 13, 14, 15, 16 КУпАП встановлено, що суб'єктами у справах про адміністративні правопорушення можуть бути фізичні особи (громадяни України, іноземці, особи без громадянства), посадові та юридичні особи.

Між тим, Закон не містить вказівки на те, що суб'єктом правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП, може бути лише політична партія як юридична особа.

Відповідно до положень глави 2 КУпАП не визначено відповідальність юридичних осіб за будь-які адміністративні правопорушення.

Частиною 1 ст. 27 КУпАП встановлено, що штраф є грошовим стягненням, що накладається на громадян, посадових та юридичних осіб за адміністративні правопорушення у випадках і розмірі, встановлених цим Кодексом та іншими законами України.

Зміст ст. 212-21 КУпАП не містить чіткої вказівки на те, що суб'єктом відповідальності за цією нормою є юридична особа, в даному випадку політична партія, на яку ст. 17 Закону покладено обов'язок щоквартально подавати до Національного агентства у паперовій формі (за підписом керівника політичної партії, засвідченим печаткою політичної партії), а також на електронному носії, звіт політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за відповідний квартал.

На підставі викладеного, з урахуванням вимог ст. 14 КУпАП, якою встановлено адміністративну відповідальність посадових осіб за адміністративні правопорушення, зв'язані з недодержанням установлених правил у сфері охорони порядку управління, державного і громадського порядку, природи, здоров'я населення та інших правил, забезпечення виконання яких входить до їх службових обов'язків, суд, як зазначено у поясненнях, правомірно дійшов висновку про те, що ОСОБА_1 як керівник політичної партії «Завжди сильні українці» не тільки керує поточною діяльністю партії, а й представляє цю політичну партію у відносинах з органами державної влади та місцевого самоврядування, в тому числі, шляхом підписання документів від імені партії.

Суб'єктивна сторона у даному випадку характеризується наявністю вини у формі прямого або непрямого умислу.

Крім того, представник НАЗК зазначила, що внутрішній розподіл повноважень між керівними особами партії не впливає на об'єм відповідальності керівника Партії, який здійснює поточний контроль за використанням майна і коштів партії. Очевидно, що доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру також знаходяться під контролем керівника Партії, з огляду на що подання звіту, як частина управлінських функцій, серед іншого передбачає і контроль за подання такого звіту до державних органів.

Отже, наведені вище вимоги законодавства, на переконання представника НАЗК, дозволяють зробити однозначний висновок про те, що відповідальність за ст. 212-21 КУпАП несе посадова особа, в даному конкретному випадку - керівник політичної партії «Завжди сильні українці».

Отже, як зазначила представник НАЗК, суд першої інстанції відповідно до ст.ст. 245, 280 КУпАП повно і всебічно з'ясував усі обставини, що мали значення для правильного вирішення справи, врахував характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, ступінь вини, дійшов правомірного висновку про визнання ОСОБА_1 винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП, та призначив адміністративне стягнення ОСОБА_1 в межах санкції, передбаченої ст. 212-21 КУпАП, у виді штрафу в розмірі триста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 5100,00 гривень.

Просить апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Оболонського районного суду міста Києва від 15 серпня 2025 року залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін.

Перевіряючи доводи апеляційної скарги, апеляційний суд враховує, що статтею 3 Закону України «Про політичні партії в Україні» визначено, що політичні партії провадять свою діяльність відповідно до Конституції України, цього Закону, а також інших законів України та згідно із партійним статутом, прийнятим у визначеному цим Законом порядку.

Відповідно до положень ст. 17 Закону України «Про політичні партії в Україні» та п. 3 розділу ІІІ Порядку подання Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, політична партія щоквартально, не пізніше ніж на сороковий день після закінчення звітного кварталу, зобов'язана подати до Національного агентства з питань запобігання корупції звіт про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру (у тому числі її місцевих організацій, які у встановленому порядку набули статусу юридичної особи) шляхом його заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції.

За змістом Розділу ІІ Порядку подання Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру звіт політичної партії є структурованими даними, містить інформацію, внесену керівником політичної партії та/або особами, яких уповноважено в установленому порядку на подання Звіту (далі - уповноважена особа), до електронних форм, передбачених Реєстром, та підписаний шляхом накладання на нього кваліфікованого електронного підпису (далі - КЕП) керівника (уповноваженої особи) політичної партії. Сформований Звіт підписує керівник (уповноважена особа) політичної партії шляхом накладання КЕП.

Згідно з даними, які містяться у матеріалах справи, Партія листами від 26 лютого 2024 року № 1 та від 5 березня 2024 року № 2 надала відомості про ОСОБА_1 , як Першого заступника Голови Партії, який відповідно до наказу від 1 вересня 2020 року № 1 виконує обов'язки Голови Партії та відповідальний за подання звітів до Національного агентства з питань запобігання корупції.

Повноваження ОСОБА_1 також підтверджуються копією протоколу надзвичайного з'їзду Соціально-екологічної партії «Союз. Чорнобиль. Україна» від 24 жовтня 2024 року № 2 та відомостями з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Окрім того, згідно зі статтею 6.4 статуту політичної Партії «Завжди сильні українці», затвердженого надзвичайним з'їздом (протокол № 2 від 24 жовтня 2024 року) Голова Партії: здійснює загальне і поточне керівництво Партією; скликає засідання Вищої Ради Партії та головує на них; призначає та звільняє тимчасово виконуючих обов'язки голів Організацій Партії та Осередків; без доручення представляє Партію у відносинах з органами державної влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями та іншими юридичними особами, незалежно від форм власності та підпорядкування як в Україні, так і за кордоном, та фізичними особами; без доручення від імені Партії укладає (змінює, доповнює, припиняє) будь-які правочини (угоди, договори, меморандуми, протоколи тощо); за попереднім погодженням Вищою Радою Партії від імені Партії укладає угоди з політичними партіями; видає та скасовує довіреності від імені Партії; робить заяви та звертається від імені Партії; реалізує право власності на майно та кошти Партії та делегує своїх повноваження щодо реалізації права власності на майно та кошти, щодо реалізації майнових та немайнових прав та виконання обов'язків Партії вищим керівним особам Партії, іншим особам. Будь-які обмеження цих повноважень допускаються за рішенням Вищої Ради Партії; обирає зовнішнього незалежного фінансового аудитора; видає розпорядження та надає доручення; приймає в члени Партії та виключає з членів Партії; координує роботу та здійснює контроль за діяльністю Секретаріату Партії; укладає трудовий договір з Керівником Секретаріату Партії; затверджує штатний розпис, положення та кошторис Секретаріату Партії; здійснює інші повноваження, що передбачені законодавством, внутрішніми нормативними документами Партії або випливають із Статуту, статусу та функцій Голови Партії.

При цьому повноваження, покладені згідно з п. 5.2.14 ст. 5 Статуту Партії на Голову Організації Партії/Осередку або інших осіб, не передбачають обов'язку вказаних осіб подавати Звіт політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру.

За матеріалами провадження встановлено, що Звіт політичної партії «Завжди сильні українці» про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за IVквартал 2024 року подано до Національного агентства з питань запобігання корупції через Реєстр 25 січня 2025 року об 11:58 (унікальний ідентифікатор Звіту - dc7fd40-db02-11ef-bde1-41cc07d44e1f) та підписано шляхом накладення кваліфікованого електронного підпису саме керівником Партії ОСОБА_1 , і у вказаному Звіті не подано відомості про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру 3 місцевих організацій Партії, які в установленому порядку набули статусу юридичної особи, не знаходяться на тимчасово окупованих територіях відповідно до переліку, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22 грудня 2022 року № 309 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23 грудня 2022 року за № 1668/39004, а саме: Калинівська районна організація всеукраїнської народної партії соціальної справедливості «Союз чорнобильців України», ідентифікаційний код 26339471; Камінь-Каширська районна соціально-екологічна партія «Союз. Чорнобиль. Україна», ідентифікаційний код 26414041; Структурне утворення політичної партії Ніжинська міська організація Української народної партії соціальної справедливості «Союз чорнобильців України», ідентифікаційний код 26382909.

Наведеним спростовуються доводи апеляційної скарги ОСОБА_1 про те, що до відповідальності логічно було б притягнути керівників відповідних місцевих організацій, а не його.

Також апеляційним судом враховується, що відповідно до п. 1.8 роз'яснення Національого агентства з питань запобігання корупції щодо застосування та дотримання окремих положень Закону України «Про політичні партії в Україні» стосовно фінансування та подання звітності політичних партій - звіт подається до Національного агентства за підписом керівника політичної партії (уповноваженої особи політичної партії).

З огляду на викладене, саме керівник політичної партії забезпечує виконання вимог щодо оформлення фінансових звітів з дотриманням передбачених вимог, щодо відображення в такому звіті майнового стану,у тому числі,місцевих організацій партії та своїм підписом підтверджує достовірність та повноту інформації, яка повинна бути відображена у цих звітах, відтак адміністративна відповідальність за ст. 212-21 КУпАП покладається на керівника партії як посадову особу.

Окремо слід зазначити, що, всупереч доводів апеляційної скарги, будь-яких інших осіб, які мають право на здійснення будь-яких дій від імені Партії, у тому числі, подання звітів, окрім як даних про ОСОБА_1 , Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань не містить.

Таким чином, встановлені обставини свідчать про те, що саме ОСОБА_1 , як Головою політичної партії «Завжди сильні українці» порушено порядок подання до НАЗК Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за IV квартал 2024 року, що свідчить про порушення ОСОБА_1 положень ст. 212-21 КУпАП.

Що стосується доводів апеляційної скарги про те, що судом першої інстанції не враховано форс мажорні обставини воєнного стану, оскільки саме через них у Партії відсутній зв'язок з керівниками місцевих організацій і саме тому не було подано звіт від даних організацій, то такі доводи є непереконливими та не підтверджуються будь-якими доказами у справі, як і не надано доказів на підтвердження зазначених обставин ОСОБА_1 .

Отже, при розгляді даної справи суддя місцевого суду повною мірою дотримався вимог ст.ст. 245, 251, 252, 278, 280, 283 КУпАП, правильно встановив всі фактичні обставини справи та дійшов обґрунтованого висновку про винуватість ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП.

Окрім того, апеляційний суд вважає безпідставними доводи апеляційної скарги про малозначність вказаного правопорушення та можливість закриття провадження у справі.

Так, частиною 2 ст. 284 КУпАП передбачено, що постанова про закриття справи виноситься при оголошенні усного зауваження, передачі матеріалів на розгляд громадської організації чи трудового колективу або передачі їх прокурору, органу досудового розслідування, а також при наявності обставин, передбачених статтею 247 цього Кодексу.

Відповідно до положень ст. 22 КУпАП при малозначності вчиненого адміністративного правопорушення орган (посадова особа), уповноважений вирішувати справу, може звільнити порушника від адміністративної відповідальності і обмежитись усним зауваженням.

КУпАП не містить визначення малозначності, переліку малозначних діянь або вказівок на ознаки, що дозволяють судити про малозначність провини. Однак, малозначним може бути лише умисне діяння, до того ж, як правило, скоєне з прямим умислом, коли особа бажає заподіяти саме незначний вред.

Главою 15-А КУпАП, до складу якої входить і правопорушення за ст. 212-21 КУпАП, передбачена відповідальність за адміністративні правопорушення, що посягають на здійснення народного волевиявлення та встановлений порядок його забезпечення.

Враховуючи те, що вказане правопорушення посягає на встановлений порядок забезпечення народного волевиявлення і відповідальність встановлена з метою здійснення фінансового контролю за джерелами матеріальної та фінансової підтримки політичної партії, її місцевих організацій, порядком здійснення витрат політичної партії задля запобігання політичної корупції, апеляційний суд не погоджується з твердженнями апеляційної скарги про те, що адміністративне правопорушення є малозначним.

При цьому законом не передбачено обов'язковості звільнення особи від адміністративної відповідальності за малозначні правопорушення, а є лише право у особи, яка розглядає протокол про адміністративне правопорушення, прийняти таке рішення.

Таким чином, за наслідками апеляційного розгляду не встановлено порушення судом першої інстанції норм процесуального права чи неправильного застосування норм матеріального права. Висновки суду відповідають фактичним обставинам справи та не спростовуються доводами апеляційної скарги.

За таких обставин, підстави для скасування постанови судді місцевого суду щодо ОСОБА_1 відсутні, а, відтак, апеляційна скарга не підлягає до задоволення.

Керуючись ст. 294 КУпАП, суддя апеляційного суду, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.

Постанову Оболонського районного суду м. Києва від 15 серпня 2025 року щодо ОСОБА_1 за ст. 212-21 КУпАП - залишити без змін.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили негайно після її винесення, є остаточною й оскарженню не підлягає.

Суддя

Київського апеляційного суду М.А.Васильєва