Рішення від 18.09.2025 по справі 600/2617/25-а

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 вересня 2025 р. м. Чернівці Справа № 600/2617/25-а

Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Анісімова О.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 про визнання дій та бездіяльності протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

I. РУХ СПРАВИ

1.1. ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_3 (далі - відповідач-1 або ІНФОРМАЦІЯ_4 ) та ІНФОРМАЦІЯ_2 (далі відповідач -2 або ІНФОРМАЦІЯ_5 ), в якому просить:

- визнати протиправними дії та бездіяльність солідарно ІНФОРМАЦІЯ_1 та ІНФОРМАЦІЯ_2 , що полягають у не внесенні до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів та до системи «Оберіг» інформації щодо виключення з військового обліку громадянина ОСОБА_1 .

- зобов'язати солідарно ІНФОРМАЦІЯ_6 та ІНФОРМАЦІЯ_7 розглянути документи ОСОБА_1 щодо виключення з військового обліку та за результатами розгляду прийняти обґрунтоване рішення внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів та до системи «Оберіг» інформацію про виключення ОСОБА_1 з військового обліку.

- визнати протиправними дії солідарно ІНФОРМАЦІЯ_1 та ІНФОРМАЦІЯ_2 , які полягають у внесенні до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів даних про порушення ОСОБА_1 правил військового обліку та внесення запису про те, що ТЦК та СП звернулось до Нацполіції, щоб доставити його для складання протоколу. Причина: не проходження (відмова від проходження ВЛК), та зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_6 та ІНФОРМАЦІЯ_7 виключити з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів даних про порушення ОСОБА_1 правил військового обліку та внесення запису про те, що ТЦК та СП звернулось до Нацполіції, щоб доставити його для складання протоколу. Причина: не проходження (відмова від проходження ВЛК).

1.2. Ухвалою суду від 04.06.2025 року відкрито провадження у даній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

1.3. Ухвалою суду від 20.06.2025 року до справи залучено в якості співвідповідача ІНФОРМАЦІЯ_5 .

ІІ. ОБСТАВИНИ СПРАВИ, ЯКІ НАВЕДЕНІ У ЗАЯВАХ ПО СУТІ

Позов

2.1. ОСОБА_1 був офіційно визнаний непридатним до військової служби та виключений з військового обліку в травні 2022 року на підставі довідки військово-лікарської комісії через хронічну вертебральну радикулопатію та інші захворювання хребта. Відповідна відмітка про виключення з обліку була зроблена у його військовому квитку.

2.2. При перевірці через додаток "Резерв+" позивач виявив, що в офіційних державних реєстрах відсутня інформація про його виключення з військового обліку, а його все ще вважають військовозобов'язаним. У серпні 2025 року до системи був внесений запис про звернення ТЦК до поліції для доставлення позивача на ВЛК через нібито відмову від її проходження. ТЦК пояснили це тим, що документи медичного обстеження були вилучені ДБР, але позивач підкреслює, що вилучення документів не робить їх недійсними без відповідного рішення суду.

2.3 Позивач просить визнати протиправними дії двох ТЦК (Чернівецького та Немишлянського) щодо невнесення інформації про його виключення з обліку та зобов'язати їх внести актуальні дані в Єдиний державний реєстр та систему "Оберіг". Також вимагає видалити безпідставні записи про порушення правил військового обліку, оскільки жодних протоколів чи постанов про адміністративні правопорушення щодо нього не складалось.

Відзив

2.4. Чернівецький ТЦК категорично не визнає позовних вимог ОСОБА_1 і заперечує проти них, посилаючись на статтю 19 Конституції України та норми законодавства про військовий обов'язок. Відповідач підкреслює, що органи державної влади зобов'язані діяти виключно в межах повноважень, передбачених законом, і наводить детальне тлумачення правових основ військового обліку та категорій військового обов'язку.

2.5. ТЦК стверджує, що належним чином виконав усі свої обов'язки - ОСОБА_1 був офіційно виключений з військового обліку 24.05.2022 року, про що свідчить відповідна відмітка у його військово-обліковому документі. Вимога закону щодо внесення відомостей про виключення громадянина до його військового квитка була повністю виконана ІНФОРМАЦІЯ_4 .

2.6. На момент подання позову ОСОБА_1 перебуває на військовому обліку ІНФОРМАЦІЯ_8 (що підтверджується даними з "Резерв+"), який і має повноваження щодо внесення відповідних відомостей до Єдиного державного реєстру призовників. Тому ІНФОРМАЦІЯ_4 не вчиняв жодних протиправних дій щодо позивача, а позовні вимоги є безпідставними і підлягають відхиленню судом.

Відповідь на відзив

2.7. Позивач категорично не погоджується з правовою позицією ІНФОРМАЦІЯ_9 і вважає її надуманою, не підкріпленою доказами та такою, що суперечить чинному законодавству. Відповідь структурована навколо спростування двох основних аргументів відповідача: що він нібито вже виконав свої функції, внісши дані лише до паперового документа, та що відповідальність несе інший ТЦК.

2.8. Позивач наголошує, що згідно з пунктом 11 Положення про ТЦК № 154, районні ТЦК зобов'язані забезпечувати ведення та актуалізацію бази даних Єдиного державного реєстру, а не лише паперових документів. Дані у військово-обліковому документі повинні відповідати даним у "Резерв+" та системі "Оберіг". Оскільки штамп про непридатність ставив саме ІНФОРМАЦІЯ_10 , він повинен нести відповідальність за внесення відповідних змін до електронних систем.

2.9. Щодо заперечень про підсудність, позивач пояснює, що на момент виключення з обліку він фактично проживав у Чернівецькій області як ВПО, тому саме ІНФОРМАЦІЯ_10 мав відповідні повноваження. Водночас, щоб уникнути зайвої тяганини та вирішити питання в рамках одного процесу, позивач просить залучити до справи як співвідповідача також ІНФОРМАЦІЯ_5 , щоб суд міг одразу визначити, хто саме повинен виконати необхідні дії.

Відповідач -2 заяв по суті не подав, будь-якої процесуальної активності не проявив.

ІІІ. ОБСТАВИНИ ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ

3.1. Так, відповідно до направлення на медичний огляд військово-лікарської комісії з метою визначення придатності від 04.04.2022 року, №460, яке видане ІНФОРМАЦІЯ_11 , ОСОБА_1 пройшов медичний огляд військово-лікарської комісії, яким, на підставі статті 23а графи ІІ Розкладу хвороб, визнаний не придатним до військової служби з виключенням з обліку (див. картку обстеження та медичного огляду №460 та довідку військово-лікарської комісії).

3.2. Згідно військового квитка НОМЕР_1 від 21.06.1999 року ОСОБА_1 24.05.2022 року ІНФОРМАЦІЯ_11 виключено з військового обліку військовозобов'язаних.

3.3. Однак, у військово-обліковому документі « ІНФОРМАЦІЯ_12 +», який сформований 29.04.2025 року міститься запис, згідно якого ОСОБА_1 віднесено до категорії військовозобов'язаних та перебуває на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_13 .

Окрім у графі «Підстава зняття/виключення» проставлений прочерк.

3.4. Також, дослідженням матеріалів справи встановлено, що у військово-обліковому документі « ІНФОРМАЦІЯ_12 +», який сформований 26.08.2025 року міститься запис, згідно якого ІНФОРМАЦІЯ_5 24.08.2025 року звернувся до Нацполіції, щоб доставити його для складання протоколу (причина не проходження (відмова проходження) ВЛК).

3.5. Крім цього, встановлено, що позивач звертався до ІНФОРМАЦІЯ_11 з заявою щодо внесення в реєстр актуальної інформації, на яку отримав відповідь від 22.05.2025 року №5079, в якій начальник ІНФОРМАЦІЯ_11 проінформував, що документи його медичного обстеження ВЛК були вилучені посадовими особами ТУ ДБР у м. Хмельницькому в рамках досудового кримінального розслідування. У зв'язку з вищевикладеним, інформація про проходження позивачем медичного обстеження ВЛК до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних, резервістів не вносилась.

ІV. ПОЗИЦІЯ СУДУ

4.1. Відповідно до змісту позову його предметом є бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_14 щодо не внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, та до системи «Оберіг» інформації щодо виключення з військового обліку громадянина ОСОБА_1 , а також їх дії щодо внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів даних про порушення ОСОБА_1 правил військового обліку та внесення запису про те, що ТЦК та СП звернулось до Нацполіції, щоб доставити його для складання протоколу (причина: не проходження (відмова від проходження) ВЛК).

4.2. Отже, в цій справі суд має встановити які саме дії ТЦК та чому є протиправними, оцінивши їх через призму верховенства права та критеріїв законності рішення суб'єкта владних повноважень, які наведені в частині 2 статті 2 КАС України.

4.3. При цьому суд наголошує, що принцип верховенства права підпорядковує державу інтересам людини, а не навпаки. Коли учасником правовідносин виступає держава, остання у суперечці щодо права з будь-якою особою, має поступитися на користь опонента, оскільки вона сама створила ситуацію правової невизначеності і порушила в такий спосіб принцип верховенства права.

Щодо суті спору

4.4. Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 “Про введення воєнного стану в Україні» у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України “Про правовий режим воєнного стану» в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.

На момент розгляду цієї адміністративної справи строк дії воєнного стану в Україні продовжено.

4.5. Крім цього, відповідно до пункту 2 Указу Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 “Про введення воєнного стану в Україні» військовому командуванню разом із Міністерством внутрішніх справ України, іншими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування доручено запроваджувати та здійснювати передбачені Законом України “Про правовий режим воєнного стану» заходи і повноваження, необхідні для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави.

4.6. Згідно із статтею 1 Закону України “Про правовий режим воєнного стану» від 12.05.2015 року № 389-VIII (далі - Закон № 389-VIII, в редакції станом на час виникнення спірних відносин), воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.

4.7. Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 69/2022 “Про загальну мобілізацію» постановлено оголосити та провести загальну мобілізацію (далі - Указ №69/2022). Згідно пункту 4 Указу № 69/2022 призов військовозобов'язаних, резервістів та залучення транспортних засобів для забезпечення потреб Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, інших військових формувань України здійснити в обсягах, визначених згідно з мобілізаційними планами.

4.8. Крім цього, правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також визначає загальні засади проходження в Україні військової служби, врегульовано положеннями Закону України “Про військовий обов'язок та військову службу» від 25.03.1992 року № 2232-XII (далі - Закон №2232-XII).

4.9. Згідно з частинами першою, третьої статті 1 Закону №2232-ХІІ захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України. Військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.

4.10. Відповідно до частин першої, третьої статті 33 Закону №2232-ХІІ військовий облік громадян України поділяється на облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Військовий облік усіх призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться за місцем їх проживання і відповідно до обсягу та деталізації поділяється на персонально-якісний, персонально-первинний та персональний.

4.11. Частиною п'ятою статті 33 Закону №2232-ХІІ визначено, що військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, а відповідно до частини першої статті 34 цього ж Закону персонально-якісний облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів передбачає облік відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які узагальнюються в облікових документах та вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Ведення персонально-якісного обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів покладається на відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки.

4.12. На реалізацію наведених положень Закону №2232-ХІІ, постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 року, №1487 затверджено Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Порядок №1487)

4.13. Згідно пунктів 2,3 Порядку №1487 військовий облік є складовою змісту мобілізаційної підготовки держави. Він полягає у цілеспрямованій діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій щодо: фіксації, накопичення та аналізу наявних людських мобілізаційних ресурсів за військово-обліковими ознаками; здійснення заходів із забезпечення виконання встановлених правил військового обліку призовниками, військовозобов'язаними та резервістами; подання відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів до органів ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Військовий облік ведеться з метою визначення наявних людських мобілізаційних ресурсів та їх накопичення для забезпечення повного та якісного укомплектування Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення (далі - інші військові формування) особовим складом у мирний час та в особливий період.

Для забезпечення військового обліку громадян України використовується Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів, який призначений для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

4.14. Згідно пункту 3 частини 6 статті 37 Закону №2232-ХІІ виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів розвідувальних органів України - у відповідному підрозділі розвідувальних органів України) підлягають громадяни України, які визнані непридатними до військової служби.

У громадянина, якого виключено з військового обліку відповідно до пунктів 3 та 4 цієї частини, військово-обліковий документ не вилучається. До військово-облікового документа громадянина вносяться дані про виключення із військового обліку (абз.8 частини 6 статті 37 Закону №2232-ХІІ).

4.15. Відповідно до пункту 79 Порядку №1487 районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки: здійснюють взяття, зняття або виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у випадках, передбачених законодавством; проставляють у військово-облікових документах призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідні відмітки про взяття їх на військовий облік, зняття та виключення з нього; виконують функції з ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

4.16. Особиста присутність призовників, військовозобов'язаних та резервістів для зняття або виключення з військового обліку у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів не обов'язкова (пункт 81 Порядку №1487).

4.17. Аналізуючи наведене, слід прийти до висновку, що військовозобов'язаний виключається з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, у разі визнання його ВЛК непридатним до військової служби. При цьому участь такого військовозобов'язаного при виключенні його з військового обліку є не обов'язковою.

4.18. Вище судом встановлено, що відповідно до направлення на медичний огляд військово-лікарської комісії з метою визначення придатності від 04.04.2022 року, №460, яке видане ІНФОРМАЦІЯ_11 , ОСОБА_1 пройшов медичний огляд військово-лікарської комісії, яким, на підставі статті 23а графи ІІ Розкладу хвороб, визнаний не придатним до військової служби з виключенням з обліку (див. картку обстеження та медичного огляду №460 та довідку військово-лікарської комісії).

Згідно військового квитка НОМЕР_1 від 21.06.1999 року ОСОБА_1 , 24.05.2022 року ІНФОРМАЦІЯ_11 виключено з військового обліку військовозобов'язаних.

4.19. Однак, у військово-обліковому документі « ІНФОРМАЦІЯ_12 +», який сформований 29.04.2025 року міститься запис, згідно якого ОСОБА_1 віднесено до категорії військовозобов'язаних та перебуває на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_13 . Окрім у графі «Підстава зняття/виключення» проставлений прочерк.

4.20. Аналізуючи наведене слід прийти до висновку, що інформація, яка наявна у військово-обліковому документі « ІНФОРМАЦІЯ_12 +» щодо ОСОБА_1 в частині перебування його на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_13 , суперечить змісту військового квитка НОМЕР_1 від 21.06.1999 року, який, разом з карткою обстеження та медичного огляду №460, довідкою військово-лікарської комісії, медичними документами, які наявні у справі, є первинним документом, на підставі якого вносяться відомості до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

При цьому суд звертає увагу, що відомості в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, мають відповідати відомостям, які наведенні у військовому квитку, в тому числі в частині виключення з військового обліку.

4.21. Стосовно наявних розбіжностей, суд зазначає, що правові та організаційні засади створення, функціонування Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, регулювання відносини у сфері державної реєстрації громадян України, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави, та осіб, приписаних до призовних дільниць, визначає Закон України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» від 16.03.2017 року, №1951-VIII (далі - Закон №1951-VIII).

4.22. Відповідно до частини 1 статті 1 Закону №1951-VIII Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) - інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.

4.23. Згідно частини 1 статті 2 Закону №1951-VIII основними завданнями Реєстру є: 1) ідентифікація призовників, військовозобов'язаних, резервістів та забезпечення ведення військового обліку громадян України; 2) інформаційне забезпечення комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань особовим складом у мирний час та в особливий період; 3) інформаційне забезпечення громадян України, у тому числі осіб, звільнених з військової служби, які мають право на пенсію, та членів сімей загиблих військовослужбовців відомостями щодо виконання ними військового обов'язку.

4.24. Частинами 8,9 статті 5 Закону №1951-VIII передбачено, що органами ведення Реєстру є Міністерство оборони України, районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України.

Органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних.

4.25. Відповідно до частин 1,3 статті 6 Закону №1951-VIII до Реєстру вносяться, обробляються та зберігаються в базі даних Реєстру такі відомості: 1) персональні дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів; 2) службові дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Особам, які працюють з базами даних Реєстру, заборонено вимагати, обробляти та використовувати будь-яку інформацію, не передбачену законодавством.

Згода призовників, військовозобов'язаних та резервістів на обробку їх персональних даних для цілей Реєстру не потрібна.

4.26. Згідно пунктів 17-1 та 20-1 частини 1 статті 7 Закону №1951-VIII до персональних даних призовника, військовозобов'язаного та резервіста належать: відомості про результати медичних оглядів, що проводяться з метою визначення придатності до виконання військового обов'язку; відомості про притягнення до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення (дата, номер, короткий зміст протоколу та/або постанови про адміністративне правопорушення).

4.27. Згідно частин 1,2 статті 9 Закону №1951-VIII призовник, військовозобов'язаний та резервіст має право: 1) отримувати інформацію про своє включення (невключення) до Реєстру та відомості про себе, внесені до Реєстру, в тому числі через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста; 2) звертатися в порядку, встановленому адміністратором Реєстру, до відповідного органу ведення Реєстру з мотивованою заявою щодо неправомірного включення (невключення) до Реєстру запису про себе, виправлення недостовірних відомостей Реєстру.

Призовник, військовозобов'язаний та резервіст зобов'язаний подавати до органу ведення Реєстру достовірну інформацію про свої персональні дані, що вносяться до Реєстру.

4.28. На дату внесення п'ятим відділом ІНФОРМАЦІЯ_11 до військового квитка НОМЕР_1 від 21.06.1999 року запису про виключення ОСОБА_1 , 24.05.2022 року з військового обліку військовозобов'язаних, діяв Порядок ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затверджений наказом Міністерства оборони України від 28.03.2022 року № 94 (Наказ втратив чинність 22.08.2024 року на підставі Наказу Міністерства оборони № 478 від 16.07.2024) (далі - Порядок № 94).

4.29. Відповідно до пункту 1 розділу І Порядку № 94 цей Порядок встановлює процедури збирання, зберігання, обробки та використання відомостей Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр).

4.30. Згідно з пунктом 6 розділу ІІІ Порядку № 94, збирання відомостей здійснюється органами ведення Реєстру на підставі відомостей, що подаються органу ведення Реєстру особисто призовниками, військовозобов'язаними та резервістами, органами виконавчої влади, іншими державними органами, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями, закладами освіти незалежно від підпорядкування і форми власності, ТЦК та СП, військовими частинами.

4.31. Відповідно до пункту 9 розділу ІІІ Порядку № 94 виправлення недостовірних відомостей Реєстру, а також включення (не включення) до Реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, у тому числі осіб, звільнених з військової служби, які мають право на пенсію, здійснюється за результатами розгляду їхньої мотивованої заяви із зазначенням підстав, передбачених законодавством, яка подається до органів ведення Реєстру.

4.32. Отримання призовником, військовозобов'язаним та резервістом інформації про своє включення (не включення) до Реєстру та відомості про себе, внесені до Реєстру, здійснюється після особистого звернення та письмового запиту (в якому вказується прізвище, ім'я та по батькові (за наявності), місце проживання (місце перебування) і реквізити документа, що посвідчує особу, яка подає запит) до органу ведення Реєстру або в електронному вигляді через Єдиний державний веб-портал електронних послуг, що забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері цифровізації. (п. 12 розділу ІІІ Порядку №94).

4.33. Порядок внесення та актуалізація відомостей Реєстру регулюється розділом ІV цього Порядку, відповідно до пункту 2 якого актуалізація (внесення змін) відомостей Реєстру здійснюється: в електронному режимі - шляхом інформаційної взаємодії між Реєстром та інформаційно-телекомунікаційними системами, реєстрами, базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи; у ручному режимі - шляхом внесення призначеною відповідальною особою за ведення Реєстру відомостей до електронних форм облікових карток призовників, військовозобов'язаних та резервістів, відповідно до нормативно-правових актів з питань ведення військового обліку.

4.34. Згідно з пунктом 3 розділу ІV Порядку №94, верифікація персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних та резервістів, що вони надають особисто, з базою даних Реєстру здійснюється призначеними відповідальними особами за ведення Реєстру відповідно до покладених на них обов'язків.

4.35. Відповідно до пункту 18 розділу ІІ Порядку № 94 призначена відповідальна особа за ведення Реєстру відповідно до покладених на неї обов'язків здійснює:

внесення відомостей до електронних форм облікових карток призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідно до нормативно-правових актів з питань ведення військового обліку, взяття (зняття) на військовий облік з перевіркою відповідності персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних та резервістів з існуючими обліковими даними;

внесення змін до персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних та резервістів на підставі відомостей органів виконавчої влади, інших державних органів, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, закладів освіти незалежно від підпорядкування і форми власності, ТЦК та СП, військових частин, а також відомостей, що подаються органу ведення Реєстру призовниками, військовозобов'язаними та резервістами;

верифікацію персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних або резервістів, у тому числі осіб, звільнених з військової служби, які мають право на пенсію;

перегляд та друк облікових документів, звітів та статистичних відомостей Реєстру відповідного ТЦК та СП, Центрального управління СБУ та відповідного регіонального органу СБУ, відповідного підрозділу СЗРУ.

4.36. Отже відповідальні особи за ведення Реєстру уповноважені на верифікацію персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних або резервістів.

4.37. З урахуванням зазначеного, враховуючи те, що позивач визнаний ВЛК непридатним до військової служби із виключенням з військового, про що міститься запис в його військовому квитку НОМЕР_1 від 21.06.1999 року, слідує, що уповноважена особа ІНФОРМАЦІЯ_11 , з метою актуалізації відомостей, повинна була відобразити в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, факт виключення ОСОБА_1 з військового обліку.

4.38. Таким чином, відповідач всупереч наведеним вище приписам законодавства, своєю протиправною бездіяльністю не завершив процедуру виключення позивача з військового обліку, а саме не вніс належних відомостей до Реєстру про виключення останнього з військового обліку.

4.39. Обов'язок дотримання процедури виключення особи з військового обліку, як вже зазначалось вище, покладено на посадових осіб районних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки. Відтак, недотримання відповідним ТЦК певних вимог щодо реалізації процедури виключення позивача з військового обліку, може створювати негативні наслідки для позивача у майбутньому.

4.40. Водночас суд звертає увагу, що ІНФОРМАЦІЯ_4 не заперечує право позивача на виключення із військового обліку, а навіть навпаки звертає увагу, що така вимога ним виконана, шляхом внесення відомостей про виключення до військово-облікового документу ОСОБА_1 .

4.41. Його заперечення полягають виключено у тому, що ОСОБА_1 перебуває на військовому обліку ІНФОРМАЦІЯ_8 (що підтверджується даними з "Резерв+"), який і має повноваження щодо внесення відповідних відомостей до Єдиного державного реєстру призовників.

4.42. Однак суд звертає увагу на те, що представник позивача 13.05.2025 року зверталась до ІНФОРМАЦІЯ_11 з проханням щодо виключення його з Реєстру та внесення відомостей до системи Оберіг та Резерв + дані про те, що на момент виключення із військового обліку ОСОБА_1 перебував на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_15 замість помилково зазначеного ІНФОРМАЦІЯ_8 .

На цю заяву відповідачем-1 22.05.2025 року, за №5079 надано відповідь, якою інформується, що документи медичного обстеження ВЛК ОСОБА_1 були вилученні посадовими особами відділу Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Хмельницькому в рамках досудового кримінального розслідування, у зв'язку із чим, інформація про проходження ОСОБА_1 медичного обстеження ВЛК до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних, резервістів не вносилась

4.43. Отже, підсумовуючи наведене, слід прийти до висновку, що єдиною підставою для невнесення відомостей про виключення з військового обліку ОСОБА_1 , стало вилучення документів ВЛК, а не перебування останнього на військовому обліку ІНФОРМАЦІЯ_8 .

4.44. Щодо вилучення документів, то суд звертає увагу, що у матеріалах справи відсутні будь-які докази протиправності дій ВЛК та позивача, при проходженні останнім медичного огляду з метою визначення стану придатності, та докази скасування рішення ВЛК про непридатність ОСОБА_1 для проходження військової служби.

4.45. За таких обставин, аналізуючи наведене у своїй сукупності, слід прийти до висновку, що ІНФОРМАЦІЯ_4 не завершив процедуру виключення позивача з військового обліку, а саме не вніс належних відомостей до Реєстру про виключення останнього з військового обліку, а тому суд саме його зобов'язую усунути таку протиправну бездіяльність, яка впливає на права та обов'язки ОСОБА_1 .

При цьому суд звертає увагу, що у даному разі ІНФОРМАЦІЯ_16 жодним чином не порушено права позивача, а тому в цій частині щодо нього, суд відмовляє у задоволенні позову.

4.46. Щодо внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів даних про порушення ОСОБА_1 правил військового обліку та внесення запису про те, що ТЦК та СП звернулось до Нацполіції, щоб доставити його для складання протоколу (причина: не проходження (відмова від проходження) ВЛК), то з цього приводу суд звертає увагу на те, що такі дії вчиненні ІНФОРМАЦІЯ_16 , оскільки він не володів інформацією про виключення позивача з військового обліку.

4.47. Водночас, суд звертає увагу на те, що згідно абзацу 16 пункту 79 Порядку №1487 ТЦК звертається в установленому законом порядку до органів Національної поліції (у разі неможливості складення протоколу про адміністративне правопорушення на місці його вчинення) для доставлення осіб, які скоїли адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, з метою складення протоколів про адміністративні правопорушення, до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, в якому ця особа перебуває (повинна перебувати) на військовому обліку, з урахуванням вимог абзацу третього пункту 56 цього Порядку.

4.48. Однак, наведені положення абзацу 16 пункту 79 Порядку №1487 в частині доставлення позивача з метою складення протоколу про адміністративні правопорушення, не можуть бути застосовані у цих правовідносинах, оскільки відповідно до положень частини 6 статті 258 КУпАП протокол про адміністративне правопорушення не складається у разі вчинення в особливий період адміністративних правопорушень, передбачених статтями 210, 210-1 цього Кодексу, розгляд яких віднесено до компетенції територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, якщо особа не з'явилася без поважних причин або не повідомила причину неприбуття на виклик територіального центру комплектування та соціальної підтримки будучи належним чином повідомленою про дату, час і місце виклику, та за наявності у територіального центру комплектування та соціальної підтримки, підтвердних документів про отримання особою виклику.

4.49. Наведена норма КУпАП є спеціальною і в ієрархії нормативно-правових актів є вищою за приписи абзацу 16 пункту 79 Порядку №1487.

Водночас суд звертає увагу, що вона спрощує та сприяє пришвидшенню процедури притягнення особи до адміністративної відповідальності у разі вчинення в особливий період адміністративних правопорушень, передбачених статтями 210, 210-1 цього Кодексу.

4.50. Зокрема, відповідно до частини 8 статті 258 КУпАП у випадках, передбачених частинами шостою і сьомою цієї статті, уповноважені посадові особи після отримання підтвердних документів про отримання особою виклику або відповідної заяви виносять постанову у справі про адміністративне правопорушення відповідно до вимог статті 283 цього Кодексу.

4.51. За таких обставин, реалізація відповідачем абзацу 16 пункту 79 Порядку №1487 щодо звернення до органів Національної поліції для доставлення ОСОБА_2 , з метою складення протоколу про адміністративні правопорушення, у цих правовідносинах є помилковою, оскільки суперечить положенням частин 6,8 статті 258 КУпАП, які не передбачаються складання протоколу про такі правопорушення під час особливого періоду.

4.52. Використання положень абзацу 16 пункту 79 Порядку №1487 в інших цілях, окрім як доставки особи для складання протоколу про адміністративне правопорушення, не передбачено, а отже є неправомірним.

Національна поліція, будучи в розумінні Кодексу адміністративного судочинства України суб'єктом владних повноважень, при реалізації своїх повноважень має діяти в межах повноважень, на підставі та у спосіб встановлений законодавством України, яке не передбачає їх обов'язку доставляти особу до ТЦК, окрім як для складання протоколу про адміністративне правопорушення.

4.53 За таких обставин, суд вважає, що дії ТЦК щодо направлення звернення до органу Нацполіції України для здійснення адміністративного затримання та доставлення позивача, є протиправними.

4.54. Згідно частини 2 статті 19 Закону №1951-VIII військовозобов'язаний має право звертатися в порядку, встановленому адміністратором Реєстру, до відповідного органу ведення Реєстру з мотивованою заявою щодо неправомірного включення (невключення) до Реєстру запису про себе, виправлення недостовірних відомостей Реєстру.

Водночас згідно абзацу 17 пункту 79 Порядку №1487 Районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки повідомляють Національній поліції про відсутність підстав для адміністративного затримання та доставлення призовників, військовозобов'язаних та резервістів, щодо яких надсилалося звернення відповідно до вимог абзацу третього пункту 56 цього Порядку. Таке повідомлення має містити прізвище, власне ім'я та по батькові (за наявності), адресу задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування), дату народження, інші дані (за наявності), а також унікальний вихідний номер та кваліфікований електронний підпис уповноваженої особи.

4.55. Отже, чинне законодавство містить інструменти, які надають можливість виправити недостовірні відомості в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також відкликати з органів Національної поліції запит на доставлення військовозобов'язаного.

4.56. З урахуванням виявлених вище порушень в діяльності ІНФОРМАЦІЯ_8 , з метою приведення досліджуваних правовідносин у відповідність до діючого законодавства України, суд вважає за необхідним зобов'язати його виключити відомості про порушення правил військового обліку з боку ОСОБА_1 з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, та повідомити орган Нацполіції України про відсутність підстав для адміністративного затримання та доставлення ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_8 .

4.57. При цьому суд звертає увагу, що у даному разі ІНФОРМАЦІЯ_4 жодним чином не порушено права позивача, а тому в цій частині щодо нього (ТЦК), суд відмовляє у задоволенні позову.

V. ВИСНОВКИ СУДУ

5.1. Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. На розвиток зазначених положень Конституції України частиною другою статті 2 КАС України визначені критерії законності рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, яким є відповідач.

5.2. Відповідно до частин 1 та 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

5.3. У цій справі судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_4 не завершив процедуру виключення позивача з військового обліку, а саме не вніс належних відомостей до Реєстру про виключення останнього з військового обліку, а тому суд його зобов'язую усунути таку протиправну бездіяльність, яка впливає на права та обов'язки ОСОБА_1 .

5.4. Щодо внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів даних про порушення ОСОБА_1 правил військового обліку та внесення запису про те, що ТЦК та СП звернулось до Нацполіції, щоб доставити його для складання протоколу (причина: не проходження (відмова від проходження) ВЛК), то з цього приводу суд звертає увагу на те, що такі дії вчиненні ІНФОРМАЦІЯ_16 , оскільки він не володів інформацією про виключення позивача з військового обліку.

5.5. Водночас реалізація ІНФОРМАЦІЯ_16 абзацу 16 пункту 79 Порядку №1487 щодо звернення до органів Національної поліції для доставлення ОСОБА_2 , з метою складення протоколу про адміністративні правопорушення, у цих правовідносинах є помилковою, оскільки суперечить положенням частин 6,8 статті 258 КУпАП, які не передбачаються складання протоколу про такі правопорушення під час особливого періоду.

5.6. З урахуванням виявлених вище порушень в діяльності ІНФОРМАЦІЯ_8 , з метою приведення досліджуваних правовідносин у відповідність до діючого законодавства України, суд вважає за необхідним зобов'язати його виключити відомості про порушення правил військового обліку з боку ОСОБА_1 з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, та повідомити орган Нацполіції України про відсутність підстав для адміністративного затримання та доставлення ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_8 .

5.7. За таких обставин, цей позов підлягає задоволенню частково, виходячи із аргументів, які наведене в його мотивувальній частині.

ВИРІШИВ:

1. Позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_3 та ІНФОРМАЦІЯ_2 про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії, задовольнити частково.

2. Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_3 щодо невнесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів та до системи «Оберіг» відомостей щодо виключення з військового обліку громадянина ОСОБА_1 .

3. Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_17 внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів та до системи «Оберіг» відомості щодо виключення з військового обліку громадянина ОСОБА_1

4. Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів даних про порушення ОСОБА_1 правил військового обліку та внесення запису про те, що ТЦК та СП звернулось до Нацполіції, щоб доставити його для складання протоколу (причина: не проходження (відмова від проходження) ВЛК).

5. Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_7 виключити відомості про порушення правил військового обліку з боку ОСОБА_1 з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, та повідомити орган Нацполіції України про відсутність підстав для адміністративного затримання та доставлення ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_8 .

6. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідачів на користь ОСОБА_1 понесені ним судові витрати у розмірі 605,60 грн з ІНФОРМАЦІЯ_3 , та у розмірі 605,60 грн з ІНФОРМАЦІЯ_2 .

У відповідності до статей 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України рішення може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його складання.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Повне найменування учасників процесу:

Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_2 );

Відповідач-1 - ІНФОРМАЦІЯ_6 ( АДРЕСА_2 код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ).

Відповідач-2 - ІНФОРМАЦІЯ_7 ( АДРЕСА_3 , код ЄДРПОУ НОМЕР_4 )

Суддя О.В. Анісімов