Рішення від 19.09.2025 по справі 560/11006/25

Справа № 560/11006/25

РІШЕННЯ

іменем України

19 вересня 2025 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Салюка П.І. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціальної та ветеранської політики Шепетівської міської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулася до Хмельницького окружного адміністративного суду до Управління соціального захисту та ветеранської політики Шепетівської міської ради з позовом, в якому просить суд:

-визнати протиправними дії Управління соціальної та ветеранської політики Шепетівської міської ради щодо видачі рішення - повідомлення за № 98 від 13 листопада 2024 року про зобов'язання повернути переплачену суму допомоги державної соціальної допомоги одиноким матерям в розмірі 134 023 грн. та рішення - повідомлення за № 99 від ІЗ листопада 2024 року про зобов'язання повернути переплачену суму державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям в розмірі 246 589,36 грн.

-зобов'язати Управління соціальної га ветеранської політики Шепетівської міської ради скасувати рішення - повідомлення за № 98 від 13 листопада 2024 року про зобов'язання повернути переплачену суму допомоги державної соціальної допомоги одиноким матерям в розмірі 134 023 грн. та рішення-повідомлення за№ 99 від 13 листопада 2024 року про зобов'язання повернути переплачену суму державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям в розмірі 246 589,36 грн., як незаконні.

Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що на підставі поданих нею заяв відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» їй було призначено та виплачено державну соціальну допомогу з 01.12.2019 року по 30.06.2024 року в розмірі 246 589,36 грн. На підставі поданих нею заяв відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" їй було призначено та виплачено державну соціальну допомогу як мати одиночка з 01.09.2010 року по 30.06.2024 року в розмірі 134 023, 00 грн. Однак, 25 листопада 2024 року позивачем отримано рішення - повідомлення № 98 Управління соціальної та ветеранської політики Шепетівської міської ради (далі - Управління) про обсяг надміру виплачених коштів внаслідок подання недостовірної інформації про доходи та майновий стан від 13 листопада 2024 року, відповідно до якого позивача зобов'язано повернути переплачену суму допомоги державної соціальної допомоги одиноким матерям в розмірі 134 023 грн. та рішення - повідомлення за № 99 про обсяг надміру виплачених коштів внаслідок подання недостовірної інформації про доходи та майновий стан від 13 листопада 2024 року, відповідно до якого зобов'язано повернути переплачену суму допомоги державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям в розмірі 246 589,36 грн.

Не погодившись з вказаними рішеннями - повідомленими, позивач звернулась до суду.

Ухвалою суду від 21.07.2025 відкрито провадження у справі № 560/11006/25 за правилами спрощеного позовного провадження.

Відповідач правом на подання відзиву на адміністративний позов у наданий йому строк згідно ухвали не скористався, лише надав витребувані ухвалою від 21.07.2025 документи.

Дослідивши матеріали адміністративної справи, з'ясувавши всі обставини справи, перевіривши їх дослідженими доказами, суд дійшов наступних висновків.

Відповідачці за поданими нею заявами, з 01.09.2010 року виплачувалася допомога на дітей одиноким матерям, з 01.12.2019 виплачувалась соціальна допомога малозабезпеченій сім'ї по 30.06.2024.

На адресу Управління 20.08.2024 надійшло повідомлення Відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Шепетівському районні Хмельницької області про встановлення факту батьківства від 20.08.2024, яким повідомляється, що до актового запису № 472 про народження ОСОБА_2 на підставі заяви рішення Шепетівського міськрайонного суду Хмельницької області № 688/2697/24 від 08.07.2024, яке набрало законної сили 08.08.2024, унесено відомості про батька. Матері дитини ОСОБА_1 була видана довідка для пред'явлення органам праці та соціального захисту населення.

Враховуючи вищезазначене повідомлення про встановлення факту батьківства над дитиною ОСОБА_2 , рішеннями Управління від 13.11.2024 проведено перерахунок допомоги на дітей одиноким матерям на дитину ОСОБА_2 та державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям припинено з 13.11.2024 та зобов'язано позивача повернути переплачені суми допомоги на дітей одиноким матерям у розмірі 134023,00 грн та державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям в розмірі 246589,36 грн.

Рішенням Шепетівського міськрайонного суду Хмельницької області від 08.07.2024 у справі № 688/2697/24 в мотивувальній частині зазначено, що: «В той же час з матеріалів справи слідує, що за життя ОСОБА_3 визнав себе батьком дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , піклувався про сина, цікавився його життям, здоров'ям, виховував як батько, підтримував дружні відносини, матеріально забезпечував, що підтверджується платіжними інструкціями, історією по картковому рахунку ОСОБА_1 , спільними фотокартками, на яких зображені ОСОБА_3 та ОСОБА_2 . Фото вказують на теплі, гарні та дружні стосунки чоловіка з дитиною, родинне ставлення, один до одного.

В той же час факт, який просить встановити заявник, підтвердили також допитані у судовому засіданні свідки. Так свідок ОСОБА_4 показала суду, що є рідною сестрою загиблого ОСОБА_3 , а тому їй добре відомо, що за життя ОСОБА_3 визнав себе батьком ОСОБА_2 , виховував його та піклувався про нього як про рідного сина, проводив багато вільного часу з ним, матеріально повністю забезпечував. Вона та її мама ОСОБА_5 постійно приїздили на святкування його дня народження.

Свідок ОСОБА_6 вказала, що є матір'ю заявника ОСОБА_1 , а тому достовірно знає. що .батьком її внука ОСОБА_2 є ОСОБА_3 , хоча він і не записаний таким у свідоцтві про народження дитини,оскільки не перебував з її дочкою .в зареєстрованому шлюбі ОСОБА_3 вважав . ОСОБА_2 своїм сином, деякий, час вони спільно проживали однією сім'єю, останні/мали тісний зв'язок юдин з одним.

Свідок ОСОБА_7 показала суду, що добре знала загиблого ОСОБА_3 , оскільки є братовою його матері ОСОБА_5 , добре знає ОСОБА_1 та неповнолітнього ОСОБА_2 , якого ОСОБА_3 вважав своїм сином. Ствердила, що за життя ОСОБА_3 постійно підтримував з сином зв'язок, мав гарні, дружні стосунки, матеріально забезпечував, перераховував кошти на його утримання.»

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.

Згідно Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» відповідно до Конституції України встановлює гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сім'ї, її доходів та віку дітей і спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім'ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення.

Згідно зі ст. 1 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» Громадяни України, в сім'ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України. Порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми та перелік документів, необхідних для призначення допомоги за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України. Роботу щодо призначення та виплати державної допомоги сім'ям з дітьми організовує центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення.

Відповідно до цього Закону призначаються такі види державної допомоги сім'ям з дітьми, зокрема, допомога на дітей одиноким матерям. (ст. 3 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»)

Відповідно до ст. 18-1 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», право на допомогу на дітей одиноким матерям мають право одинокі матері, (які не перебувають у шлюбі), якщо відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини.

Згідно пункту 1 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 № 1751 (далі - Порядок № 1751), цей Порядок визначає умови призначення і виплати таких видів державної допомоги сім'ям з дітьми, передбачених Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», зокрема, допомоги на дітей одиноким матерям. Згідно абз. 1 пункту 33 Порядку № 1751 відповідно до статті 18-1 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини) відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини.

Згідно пункту 49 Порядку № 1751 особи, яким виплачується державна допомога сім'ям з дітьми, зобов'язані повідомляти органам соціального захисту населення про зміну всіх обставин, які впливають на виплату такої допомоги (зміни у складі сім'ї, перевищення середньомісячного сукупного доходу сім'ї тощо). Якщо отримувачам державної допомоги сім'ям з дітьми, якими подано документи із свідомо неправдивими відомостями, не подано відомостей про зміни у складі сім'ї, приховуються обставини, які впливають на призначення і виплату допомоги, було надміру виплачено суми допомоги, органи соціального захисту населення: визначають обсяг коштів, які підлягають поверненню, з місяця призначення державної допомоги сім'ям з дітьми та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім'ї; повідомляють отримувачу державної допомоги сім'ям з дітьми про обсяг коштів, які підлягають поверненню, та строки їх повернення.

Відповідно до ст. 22 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та п. 46, п. 49 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 № 1751, особам, яким виплачується державна допомога, у разі виникнення обставин, які впливають на виплату державної допомоги (зміни у складі сім'ї, перевищення середньомісячного сукупного доходу сім'ї тощо) або які призводять до припинення виплати допомоги, зобов'язані у десятиденний строк повідомити про це органи праці та соціального захисту населення про зміну всіх обставин. Суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно з законом.

Відповідно до положень ст. 1 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» малозабезпечена сім'я - сім'я, яка з поважних або незалежних від неї причин має середньомісячний сукупний дохід нижчий від прожиткового мінімуму для сім'ї; державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям надається малозабезпеченим сім'ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім'ї.

Згідно з ст. 3 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям», право на державну соціальну допомогу мають малозабезпечені сім'ї, які постійно проживають на території України.

Ст. 4 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» передбачено, що до заяви про надання державної соціальної допомоги, крім інших документів додається декларація про доходи та майно осіб, які входять до складу сім'ї

У відповідності до ст. 7 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» (в редакції станом на 27.04.2020), державна соціальна допомога не призначається у випадках, коли:

- працездатні члени малозабезпеченої сім'ї не працюють, не служать, не вчаться за денною формою навчання у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої і вищої освіти протягом трьох місяців, що передують місяцю звернення за призначенням державної соціальної допомоги (крім осіб, які в установленому порядку визнані безробітними та за інформацією центрів зайнятості не порушують законодавство про зайнятість щодо сприяння своєму працевлаштуванню; осіб, які доглядають за дітьми до досягнення ними трирічного віку або за дітьми, які потребують догляду протягом часу, визначеного у медичному висновку лікарсько-консультативної комісії, але не більше ніж до досягнення ними шестирічного віку; осіб, які доглядають за особами з інвалідністю I групи або дітьми з інвалідністю віком до 18 років, за особами з інвалідністю II групи внаслідок психічного розладу, а також за особами, які досягли 80-річного віку; фізичних осіб, які надають соціальні послуги);

-з'ясовано, що малозабезпечена сім'я має додаткові джерела для існування, а також хто-небудь із її складу протягом 12 місяців перед зверненням за наданням державної соціальної допомоги здійснив покупку або оплатив послуги на суму, яка на час звернення перевищує 10-кратну величину прожиткового мінімуму для сім'ї;

-у власності чи володінні малозабезпеченої сім'ї є друга квартира (будинок) за умови, що загальна площа житла перевищує 21 квадратний метр на одного члена сім'ї та додатково 10,5 квадратного метра на сім'ю, чи більше одного автомобіля, транспортного засобу (механізму).

За наявності обставин, передбачених у частині першій цієї статті, державна соціальна допомога може бути призначена місцевою державною адміністрацією на підставі рішень районних, районних у містах Києві та Севастополі державних адміністрацій та виконавчих комітетів міських і районних у містах (у разі їх створення) рад у разі, якщо:

-у складі сім'ї є особа з інвалідністю;

-у малозабезпеченій багатодітній сім'ї виховуються троє або більше дітей віком до 18 років (якщо діти навчаються за денною формою навчання у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої і вищої освіти, але не довше ніж до досягнення ними 23 років);

- неможливість отримання будь-яких джерел для існування пов'язана з тривалою хворобою одного та/або кількох членів сім'ї.

Рішення про призначення державної соціальної допомоги у таких випадках приймається на підставі обстеження матеріально-побутових умов сім'ї, яка звернулася за призначенням такої допомоги.

Якщо сім'єю навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на державну соціальну допомогу та на визначення її розміру, виплата призначеної державної соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. На наступний строк державна соціальна допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців починаючи з першого числа місяця виявлення порушення.

Умови призначення і виплати малозабезпеченим сім'ям державної соціальної допомоги, передбаченої Законом України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям», визначає Порядок призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 №250.

Згідно п.п. 10, 16, 25 «Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям», затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 № 250, з наступними змінами і доповненнями, державна соціальна допомога не призначається, якщо:

- у складі сім'ї є працездатні особи, які досягли 18-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються доходи, та не працювали, не проходили військової служби, не провадили підприємницької чи професійної незалежної діяльності, не здобували освіти за денною або дуальною формою здобуття освіти в закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти, не зареєстровані у філії регіонального/міжрегіонального центру зайнятості (або міському, районному, міськрайонному центрі зайнятості - до дати припинення їх діяльності) як безробітні або як такі, що шукають роботу, сумарно більше ніж три місяці протягом періоду, за який враховуються доходи.

Виплата призначеної державної соціальної допомоги припиняється у разі виявлення, що непрацююча працездатна особа фактично не здійснювала догляд за особою, яка досягла 80-річного віку, або не надавала соціальних послуг з догляду відповідно до законодавства у зв'язку з перебуванням за кордоном сукупно більше ніж 60 днів протягом періоду отримання державної соціальної допомоги, з місяця, наступного за місяцем, у якому надійшла інформація з Держприкордонслужби.

Якщо малозабезпеченою сім'єю приховано або подано недостовірні дані про доходи та майновий стан або органом соціального захисту населення отримано інформацію про обставини, що вплинули на встановлення права на призначення державної соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого надміру виплачено кошти, органи соціального захисту населення:

- визначають обсяг надміру виплачених коштів з місяця призначення державної соціальної допомоги та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану малозабезпеченої сім'ї;

-повідомляють уповноваженому представнику малозабезпеченої сім'ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення.

Суми надміру виплаченої державної соціальної допомоги повертаються:

-отримувачем державної соціальної допомоги самостійно;

- за згодою отримувача державної соціальної допомоги у повному обсязі за рахунок її наступних виплат;

- за рішенням органу соціального захисту населення за рахунок суми наступних виплат державної соціальної допомоги у розмірі, що не перевищує 20 відсотків щомісячної суми призначеної допомоги.

У відповідності до абз. 6, 7 п. 5 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 № 250 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям», інформація про склад малозабезпеченої сім'ї заявника зазначається в декларації.

До складу малозабезпеченої сім'ї заявника включаються чоловік, дружина, рідні та усиновлені діти віком до 18 років, а також діти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти в закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти (в тому числі у період між завершенням навчання в одному із зазначених закладів освіти і вступом до іншого закладу або в період між завершенням навчання за одним освітньо-кваліфікаційним рівнем і продовженням навчання за іншим за умови, що такий період не перевищує чотирьох місяців) до досягнення 23 років і не мають власних сімей; неодружені повнолітні діти, визнані особами з інвалідністю з дитинства І та II групи або особами з інвалідністю І групи, які проживають разом з батьками; непрацездатні батьки чоловіка та дружини, які проживають разом з ними і перебувають на їх утриманні у зв'язку з відсутністю власних доходів; особа, яка проживає разом з одинокою особою з інвалідністю І групи та доглядає за нею; жінка та чоловік, які не перебувають у шлюбі, але проживають однією сім'єю і мають спільних дітей. Склад малозабезпеченої сім'ї заявника визначається на дату звернення за призначенням державної соціальної допомоги.

У рішенні Шепетівського міськрайонного суду Хмельницької області від 08.07.2024 у справі № 688/2697/24 судом встановлено, що ОСОБА_3 визнав себе батьком дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , піклувався про сина, цікавився його життям, здоров'ям, виховував як батько, підтримував дружні відносини, матеріально забезпечував, що підтверджується платіжними інструкціями, історією по картковому рахунку ОСОБА_1 .

Зазначені в мотивувальній частині рішення Шепетівського міськрайонного суду Хмельницької області від 08.07.2024 у справі № 688/2697/24 факти є преюдиціально встановленими.

Суд зазначає, що преюдиціально встановлені факти не підлягають доказуванню, оскільки їх з істинністю вже встановлено у рішенні і немає необхідності встановлювати їх знову, тобто піддавати сумніву істинність і стабільність судового акта, який вступив у законну силу. Суть преюдиції полягає в неприпустимості повторного розгляду судом одного й того ж питання між тими ж сторонами.

У випадку преюдиційного установлення певних обставин особам, які беруть участь у справі (за умови, що вони брали участь у справі при винесенні преюдиційного рішення), не доводиться витрачати час на збирання, витребування і подання доказів, а суду - на їх дослідження і оцінку. Преюдиційне значення мають лише рішення зі справи, в якій беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини. Преюдицію утворюють виключно лише ті обставини, які безпосередньо досліджувалися і встановлювалися судом, що знайшло відродження у мотивувальній частині судового акта (постанова Верховного Суду у складі Об'єднаної палати Касаційного цивільного суду від 18 квітня 2018 року у справі № 753/11000/14-ц (провадження № 61-11сво17).

Подібні правові висновки висловлені Великою Палатою Верховного Суду у постановах: від 03 липня 2018 року у справі № 917/1345/17 (провадження № 12-144гс18), від 08 червня 2021 року у справі №662/397/15-ц (провадження № 14-20цс21).

Згідно з частиною 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 КАС України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні (частина 1 статті 90 КАС України).

За таких обставин, оцінивши докази, подані сторонами, встановивши характер спірних правовідносин, суд приходить до висновку, що позивачем отримано надміру виплачені суми державних допомог, внаслідок подання документів з недостовірними відомостями, а отже позовні вимоги є необґрунтованим та такими, що не підлягають задоволенню.

У зв'язку з відмовою у задоволенні позовних вимог, судовий збір з відповідача не стягується.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Управління соціальної та ветеранської політики Шепетівської міської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії - відмовити.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 НОМЕР_1 )

Відповідач:Управління соціальної та ветеранської політики Шепетівської міської ради (вул. Соборності, 4,м. Шепетівка,Шепетівський р-н, Хмельницька обл.,30405 03198586)

Головуючий суддя П.І. Салюк