Справа № 560/4499/25
іменем України
17 вересня 2025 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючої-судді Ковальчук О.К. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до 11 Регіональної військово-лікарської комісії про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернулася в суд з позовом до 11 Регіональної військово-лікарської комісії, в якому просить
визнати протиправним та скасувати рішення штатної військово-лікарської комісії 11 Регіональної військово-лікарської комісії, оформлене протоколом №699 від 02.03.2024 згідно якого захворювання старшого солдата ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яке виникло після призупинення військової служби, що підтверджено військово-обліковими документами: "Гостра серцева недостатність. Ішемічної хвороби серця", послужило причиною його смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджено лікарським свідоцтвом про смерть №4250, виданим 26.08.2023 Хмельницьким обласним бюро судово-медичної експертизи та свідоцтвом про смерть серія НОМЕР_1 , виданим 29.08.2023 Війтовецькою селищною радою Хмельницького району Хмельницької області - Захворювання, яке призвело до смерті, та причина смерті, НІ, не пов'язане з проходженням військової служби та
зобов'язати штатну військово-лікарську комісію 11 Регіональної військово-лікарської прийняти рішення, що захворювання старшого солдата ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яке виникло після призупинення військової служби, що підтверджено військово-обліковими документами: "Гостра серцева недостатність. Ішемічної хвороби серця", послужило причиною його смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджено лікарським свідоцтвом про смерть №4250, виданим 26.08.2023 Хмельницьким обласним бюро судово-медичної експертизи та свідоцтвом про смерть серія НОМЕР_1 , виданим 29.08.2023 Війтовецькою селищною радою Хмельницького району Хмельницької області - Захворювання, яке призвело до смерті, та причина смерті, ТАК, пов'язане з проходженням військової служби.
В обґрунтування позову зазначає, що захворювання, що спричинило смерть ОСОБА_2 , згідно з лікарським свідоцтвом про смерть №4250 від 26.08.2023 пов'язана з проходженням військової служби, оскільки гостра серцева недостатність та ішемічна хвороба серця, що стало причиною смерті є супутнім захворюванням від тих захворювань, що зазначені в довідці ВЛК №131 від 17.01.2023 та довідці ВЛК №562 від 0507.2016 року, які згідно вищезгаданих довідок є пов'язаними з проходженням військової служби. Просить рішення 11 Регіональної військово-лікарської комісії, оформлене протоколом №699 від 02.03.2024 скасувати.
Хмельницький окружний адміністративний суд відкрив провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження.
До суду надійшов відзив, в якому відповідач просить відмовити в задоволенні позовної заяви. Зазначає, що під час засідання, за результатом якої прийнята постанова про визначення причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв, № 699 від 02.03.2024, комісія встановила, що згідно із наказом командира НОМЕР_2 окремої гісько-штурмової бригади " ІНФОРМАЦІЯ_3 " (по особовому складу) від 24.07.2023 № 108-РС старшому солдату ОСОБА_2 призупинена військова служба у Збройних Силах України з 07.07.2023 на підставі витягу з Єдиного реєстру досудових розслідувань від 07.07.2023 № 62023050020000361. Відповідно до лікарського свідоцтва про смерть № 4250 виданого 26.06.2023 хвороба, що призвела до смерті ОСОБА_2 є : гостра серцева недостатність та ішемічна хвороба серця. Вказує, що гостра серцева недостатність спричиняє смерть протягом кількох хвилин або годин, тоді як ішемічна хвороба серця є хронічним захворюванням. Проте у наданих на розгляд документів відсутня інформація, яка б підтверджувала, що початок цього захворювання припадає на період проходження військової служби, тому комісія прийняла рішення про те, що захворювання, яке призвело до смерті, та причина смерті, НІ, не пов'язане з проходженням військової служби. Вказує, що ВЛК надане виключне право встановлення причинного зв'язку захворювань, травм, поранень, контузій, травм, каліцтв, у тому числі тих, що призвели до смерті, у військовослужбовців та вибір формулювань в яких приймаються постанови ВЛК. Відтак, жоден інший орган влади не може брати на себе відповідні повноваження.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази в їх взаємному зв'язку та сукупності, суд встановив таке.
Позивачка - ОСОБА_1 є матір'ю ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_3 від 20.07.1985.
Відповідно до свідоцтва №4250 від 26.08.2023 смерть ОСОБА_2 настала внаслідок захворювання.
Наказом командира військової частини НОМЕР_4 (по стройовій частині) від 17.09.2023 №262 ОСОБА_2 , який 13.12.2022 самовільно залишив розташування військової частини, з 07.07.2023 призупинена військова служба, 26.08.2023 ОСОБА_2 виключений зі списків особового складу, у зв'язку із смертю.
За змістом витягу з протоколу засідання штатної військово-лікарської комісії 11 Регіональної військово-лікарської комісії від 02.03.2024 №699 захворювання старшого солдата ОСОБА_2 , яке виникло після призупинення військової служби, що підтверджено військово-обліковими документами: "Гостра серцева недостатність. Ішемічної хвороби серця", слугувало причиною його смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджено лікарським свідоцтвом про смерть №4250, виданим 26.08.2023 Хмельницьким обласним бюро судово-медичної експертизи та свідоцтвом про смерть серія НОМЕР_1 , виданим 29.08.2023 Війтовецькою селищною радою Хмельницького району Хмельницької області. Захворювання, яке призвело до смерті, та причина смерті, НІ, не пов'язане з проходженням військової служби.
Вважаючи протиправним рішення від 02.03.2024 про причинний зв'язок захворювання, яке призвело до смерті та причину смерті, позивачка звернулася з позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.
Відповідно до частини 5 статті 17 Конституції України держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.
Відповідно до статті 70 Закону України "Основи законодавства України про охорону здоров'я" військово-лікарська експертиза визначає придатність до військової служби призовників, військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, встановлює причинний зв'язок захворювань, поранень і травм з військовою службою та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.
Правові засади організації та діяльності військово-лікарських комісій передбачені "Положенням про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України", затверджене наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 № 402, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України від 17.11.2008 № 1109/15800.
Пунктом 1.2 глави 1 розділу І Положення №402 зазначено, що військово-лікарська експертиза - це зокрема, встановлення причинного зв'язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів.
Поряд з цим пунктом 1.3 глави 1 розділу І Положення №402 визначено, що основними завданнями військово-лікарської експертизи, зокрема є, визначення причинного зв'язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтва) у військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів, які призвані на збори, у осіб, звільнених із військової служби, а також причинного зв'язку захворювань, поранень, які заподіяли військовослужбовцям смерть.
Пунктом 2.1 розділу І Положення № 402 передбачено, що для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі).
Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК)) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання військово-лікарської комісії з визначення причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишнього військовослужбовця.
Постанови штатних та позаштатних ВЛК обов'язкові до виконання.
Відповідно до пункту 2.2 розділу І Положення № 402 до штатних ВЛК належать: Центральна військово-лікарська комісія (далі - ЦВЛК); ВЛК регіону.
Згідно із положеннями підпункту 2.5.1 пункту 2.5 розділу І Положення № 402 до позаштатних постійно діючих ВЛК (ЛЛК) належать: госпітальні ВЛК; гарнізонні ВЛК; ЛЛК; ВЛК Десантно-штурмових військ; ВЛК ТЦК та СП; ВЛК розвідувального органу Міністерства оборони України; ВЛК Сил спеціальних операцій Збройних Сил України; ВЛК інших закладів охорони здоров'я комунальної або державної форми власності.
ЦВЛК має право розглядати, переглядати, скасовувати, відміняти, затверджувати, не затверджувати, контролювати згідно з цим Положенням постанови будь-якої ВЛК Збройних Сил України (абзац 15 підпункту 2.3.4 пункту 2.3 розділу I Положення № 402).
Відповідно до п. 2.4.4 п. 2.4 розділу І Положення № 402 на ВЛК регіону покладаються обов'язки, зокрема, з організації військово-лікарської експертизи, керівництва підпорядкованими ВЛК, контролю за їхньою роботою та надання їм методичної і практичної допомоги в зоні відповідальності; розгляд заяв, пропозицій, скарг та прийом відвідувачів з питань військово-лікарської експертизи.
ВЛК регіону має право приймати постанови, а за необхідності переглядати свої постанови про причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) та смерті у осіб, звільнених з військової служби, з військовою службою (крім постанов ЦВЛК) (абзац 10 підпункту 2.4.5 пункту 2.4 розділу I Положення № 402).
Постанова ВЛК регіонів може бути оскаржена у ЦВЛК або у судовому порядку (пункт 2.4.10 розділу І Положення № 402).
Водночас, дії (бездіяльність), рішення, прийняті за результатами розгляду звернень ВЛК регіону, оскаржуються в ЦВЛК (абзац 4 пункту 3.3 розділу I Положення № 402).
Порядок встановлення причинного зв'язку захворювань (поранень, контузій, травм, каліцтв) у військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, які призвані на збори, та осіб, звільнених з військової служби, зі службою у Збройних Силах України врегульований главою 21 розділу ІІ Положення №402.
Відповідно до пункту 21.3 глави 21 розділу II Положення №402 причинний зв'язок захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишніх військовослужбовців визначають штатні ВЛК; у колишніх військовослужбовців інших військових формувань та військових формувань колишнього СРСР, правонаступниками яких вони стали, - штатні ВЛК цих військових формувань та оформлюють протоколом за формою, наведеною в додатку 19.
Пункти 21.5 та 21.6 глави 21 розділу ІІ Положення №402 містять виключний перелік формулювань, в яких можуть прийматися постанови військово-лікарськими комісіями, зокрема:
е) "Захворювання (поранення, травма, контузія, каліцтво), НІ, не пов'язане з проходженням військової служби" - якщо захворювання виникло в того, хто пройшов медичний огляд, до призову на військову службу, прийняття на військову службу за контрактом (у тому числі і захворювання, яке не діагностовано під час призову (під час прийому на військову службу), але патогенетично їх розвиток почався до призову (до прийому) на військову службу) і військова служба не вплинула на вже наявне захворювання і придатність до військової служби або коли захворювання виникло після звільнення з військової служби, коли початок захворювання не можна віднести на період проходження військової служби.
Постанова в такому формулюванні приймається також за наслідками поранень (травм, контузій, каліцтв), якщо вони одержані до призову на військову службу, прийняття на військову службу за контрактом і військова служба не вплинула на вже наявні наслідки поранення (травми, контузії, каліцтва) і придатність до військової служби або одержаних після звільнення з військової служби.
У такому самому формулюванні приймаються постанови щодо військовослужбовців, військову службу яким призупинено в порядку, передбаченому частиною другою статті 24 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу", та якщо в час призупинення військової служби військовослужбовцем одержано поранення (травму, контузію, каліцтво) або на цей період можна віднести початок захворювання.
Суд враховує, що під час засідання, за результатом якого прийнята постанова з визначення причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв, № 699 від 02.03.2024, комісія встановила, захворювання: гостра серцева недостатність та ішемічна хвороба серця, яке призвело до смерті та причина смерті, НІ, не пов'язане з проходженням військової служби.
Відповідно до статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Представником позивачки не надані докази прийняття рішення причинний зв'язок смерті ОСОБА_3 з порушенням процедури розгляду, встановленої Положення №402.
Доводи представника позивачки щодо необґрунтованості медичного висновку суд не бере до уваги, оскільки повноваження щодо визначення наявності або відсутності певного діагнозу за результатами медичного обстеження належить військово-лікарській комісії. Надання оцінки стану здоров'я та його діагнозам не входять до повноважень суду при вирішенні адміністративної справи, оскільки це потребує спеціальних знань у медичній галузі.
Водночас, у випадку наявності сумніву щодо правильності висновків ВЛК позивачка має право звернутись до Центральної військово-лікарської комісії для перегляду відповідного висновку по суті.
Відповідно до статті 77 частини 1 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
За змістом частини 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Під час судового розгляду відповідач довів правомірність оскаржуваного рішення. Тому, у задоволенні позову слід відмовити.
У зв'язку з відмовою у задоволенні позовних вимог розподіл судових витрат не здійснюється.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
у задоволенні позову ОСОБА_1 до 11 Регіональної військово-лікарської комісії про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_5 )
Відповідач:11 Регіональна військово-лікарська комісія (вул. Князів Коріатовичів, 185,м. Вінниця,Вінницький р-н, Вінницька обл.,21018 , код ЄДРПОУ - 24979848)
Головуючий суддя О.К. Ковальчук