Рішення від 19.09.2025 по справі 420/15222/25

Справа № 420/15222/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 вересня 2025 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Вовченко О.А., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою обслуговуючого кооперативу «ЖЕМЧУЖИНА НА САХАРОВА» до Державної інспекції архітектури та містобудування України про визнання протиправними та скасування приписів і постанови, суд -

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду 15.05.2025 надійшов позов обслуговуючого кооперативу "ЖЕМЧУЖИНА НА САХАРОВА" до Державної інспекції архітектури та містобудування України, в якому позивач просить суд:

- визнати протиправним та скасувати Припис про зупинення підготовчих та будівельних робіт від 10.04.2025 року виданий Державною інспекцією архітектури та містобудування України у відношенні Обслуговуючому кооперативу «ЖЕМЧУЖИНА НА САХАРОВА»;

- визнати протиправним та скасувати Припис про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил від 10.04.2025 року, виданий Державною інспекцією архітектури та містобудування України у відношенні Обслуговуючому кооперативу «ЖЕМЧУЖИНА НА САХАРОВА»;

- визнати протиправною та скасувати Постанову № 11-2025/02-2-03 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 24.04.2025 року, видану Державною інспекцією архітектури та містобудування України у відношенні Обслуговуючого кооперативу «ЖЕМЧУЖИНА НА САХАРОВА».

Ухвалою суду від 20 травня 2025 року прийнято до розгляду позову заяву та відкрито провадження по справі та визначено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.

В обґрунтування позовних вимог в позовній заяві зазначено, що обслуговуючий кооператив «ЖЕМЧУЖИНА НА САХАРОВА» є юридичною особою, яка утворена шляхом об'єднання фізичних та/або юридичних осіб, створена і діє у відповідності до Конституції України, Цивільного та Господарського кодексів України, Закону України «Про кооперацію», на підстав рішення установчих зборів на добровільних засадах, для експлуатації та управління житловим комплексом, який об'єднаний спільною прибудинковою територією та розташований за адресою: Україна, Одеська область, Лиманський район, село Крижанівка, вулиця Сахарова академіка, 3 А, 3 Б, 3 В, 3 Г, 3 Е. Кооператив є неприбутковою організацією. Основна діяльність Кооперативу полягає у здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав членів (асоційованих членів) Кооперативу на володіння та користування спільним майном, належне утримання будинків та прибудинкової території, сприяння членам (асоційованим членам) Кооперативу в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами. Видом діяльності Кооперативу є комплексне обслуговування об'єктів (Код КВЕД 81.10). 28.03.2025 року Державна інспекція архітектури та містобудування України надіслала на електронну адресу Кооперативу повідомлення від 28.03.2025 року за вих. № 612/02/12-25 про проведення позапланової перевірки за адресою: вул. Академіка Сахарова, 3-А, 3-В, 3-Є, с. Крижанівка, Лиманський р-н (Одеський р-н), Одеська обл. ДІАМ України звернулася до Кооперативу з проханням бути присутнім на об'єкті будівництва за адресою: вул. Академіка Сахарова, 3-А, 3-В, 3-Є, с. Крижанівка, Лиманський р-н (Одеський р-н), Одеська обл. 02.04.2025 року 10:00 год., а також підготувати та надати, під час перевірки копії наступних документів: 1. Документи, що підтверджують право здійснювати управління або обслуговування/утримання багатоквартирного будинку за адресою: вул. Академіка Сахарова, 3-А, 3-В, 3-Є, с. Крижанівка, Лиманський р-н (Одеський р-н), Одеська обл.; 2. Установчі документи (для юридичних осіб); 3. Документ, що посвідчує особу та/або підтверджує повноваження уповноваженого представника Кооперативу; 4. Проектну документацію на об'єкт будівництва за адресою: вул. Академіка Сахарова, 3-А, 3-В, 3-Є, с. Крижанівка, Лиманський р-н (Одеський р-н), Одеська обл.; 5. Матеріали технічної інвентаризації та технічний паспорт на об'єкт будівництва за адресою: вул. Академіка Сахарова, 3-А, 3-В, 3-Є, с. Крижанівка, Лиманський р-н (Одеський р-н), Одеська обл.; 6. Дозвіл на виконання будівельних робіт ст. 37 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності». 02.04.2025 року о 10:00 год. за адресою: вул. Академіка Сахарова, 3-А, с. Крижанівка, прибули головні інспектори будівельного нагляду Другого відділу державного архітектурно-будівельного контролю Департаменту державного архітектурнобудівельного контролю та нагляду Патрашку Євген Вікторович і Жукова Каріна Віталіївна та надали голові Кооперативу Васильєву С.В., копію направлення для проведення планового (позапланового) заходу № 603/02/12-25 від 28.03.2025 року. Голова Кооперативу надав Інспекторам ДІАМ України Статут Кооперативу від 2022 року; Виписку з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 05.02.2025 року; Наказ «Про призначення на посаду Голови Кооперативу» від 06.12.2022 року № 32-К та повідомив, що Кооператив не проводить та не проводив будівельних та/або підготовчих робіт за адресою: вул. Академіка Сахарова, 3-А, 3-В, 3-Є,у с. Крижанівка. Також голова Кооперативу повідомив Інспекторів ДІАМ України про те, що роботи з влаштування додаткових вхідних груп до нежитлових приміщень, розташованих на цокольному поверсі житлового будинку, проводяться власниками нежитлових приміщень, до яких Кооператив немає жодного відношення. Кооператив не виступає замовником будь-яких будівельних робіт на території житлового комплексу, що заходиться в управлінні Кооперативу, а також і не здійснює будь-яких будівельних робіт на території вказаного комплексу. 10.04.2025 року голові Кооперативу Васильєву С.В. інспектори ДІАМ України надали для ознайомлення Акт № 16 від 10.04.2025 року складений за результатами проведення планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, де зазначено, що перевіркою встановлено порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності Кооперативом, а саме абзацу 2 пункту 5 Порядку виконання підготовчих та будівельних робіт, затвердженого постановою КМУ від 13.04.2011 року № 466, пункту 1 частини 1 статті 34, абзацу 1 чистини 1 статті 36, абзацу 1 частини 2 статті 36 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності». Висновки у Акті перевірки не відповідають фактичним обставинам справи. Окрім цього, у Акті перевірки, у графі ІІІ (сторінка 6 Акту перевірки) зазначено недостовірну інформацію, а саме, проставлено відмітку що попередньо позаплановий захід державного нагляду (контролю) не проводився, а також не відображено інформацію про те, що ДІАМ України вже проводив позапланові заходи контролю щодо Кооперативу у період з 11.03.2025 року до 24.03.2025 року, про що свідчить відповідний Акт № 13 від 24.03.2025 року. Інспектори ДІАМ України надали для ознайомлення і підписання голові Кооперативу Припис про зупинення підготовчих та будівельних робіт від 10.04.2025 року, Припис про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил від 10.04.2025 року та Протокол про правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 24.03.2025 року, Протокол складено з порушенням п. 14 Порядку накладення штрафів за правопорушення у сфері містобудівної діяльності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06.04.1995 року № 244. Надаючи голові Кооперативу Протокол для ознайомлення і підписання, Інспектор ДІАМ України Жукова К.В. не роз'яснила голові Кооперативу його права та обов'язки. Також до Протоколу Інспектором ДІАМ України не було долучено жодних додаткових доказів, окрім Акту перевірки попередньо наданого для підписання, які підтверджують факт вчинення Кооперативом правопорушення у сфері містобудівної діяльності, та винну Кооперативу у його вчиненні. 24.04.2025 року під час розгляду справи про правопорушення у сфері містобудівної діяльності, інспектор ДІАМ України - Патрашку Є.В. у порушення підпунктів 2, 4, 5 пункту 20, пунктів 21 та 22 Порядку, не з'ясував, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про правопорушення у сфері містобудівної діяльності, чи витребувані необхідні додаткові матеріали, та чи підлягає задоволенню клопотання представника Кооперативу щодо закриття провадження у справі. Окрім цього, ще до початку розгляду справи та надання пояснень голови Кооперативу та представника Кооперативу, без з'ясування чи було вчинено Кооперативом правопорушення у сфері містобудівної діяльності, чи винний Кооператив в його вчиненні та чи підлягає він притягненню до відповідальності, прийняв рішення про накладення відносно Кооперативу штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності, про що свідчили складені та роздруковані примірники Постанови № 11-2025/02-2-03 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 24.04.2025 року, які знаходилися на робочому столі Інспектора ДІАМ України. 30.04.2025 року від ДІАМ України на адресу Кооперативу надійшла Постанова де визнано Кооператив винним у вчиненні правопорушення, передбаченого п. 2 ч. 2 ст. 2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності», та накладено штраф у сумі 109008 грн. Позапланова перевірка щодо дотримання суб'єктами господарювання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил на об'єкті за адресою: вул. Академіка Сахарова, 3-А, 3-В, 3- Є, с. Крижанівка, Лиманський р-н (Одеський р-н), Одеська обл., проведена посадовими особами ДІАМ України з порушенням ст. 41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», ст. ст. 6, 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», п. 1 Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2011 року № 553, п. 8, 14, 20, 21, 22 Порядку накладення штрафів за правопорушення у сфері містобудівної діяльності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06.04.1995 року № 244, а обставини які були встановлені посадовими особами ДІАМ України при проведенні позапланової перевірки та їх висновки, які містяться в Акті перевірки, Приписі, Протоколі та Постанові, не відповідають фактичним обставинам справи, у зв'язку з чим Припис та Постанову є протиправними та підлягають скасуванню. ДІАМ України вже проводила позапланову перевірку Кооперативу у період з 11.03.2025 року до 24.03.2025 року, про що свідчить відповідний Акт № 13 від 24.03.2025 року, і підставою для проведення такої перевірки були звернення мешканки будинку 3-Б по вул. Академіка Сахарова, с. Крижанівка, ОСОБА_1 від 07.11.2024 року, які за своїм змістом є дуже схожими із колективним зверненням, на підставі якого ДІАМ України повторно провела позапланову перевірку Кооперативу за тими самими фактами, що були підставою для раніше проведеної позапланової перевірки, що суперечить вимогам ч. 1 ст. ст. 41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності». Наказ про проведення позапланової перевірки № 49 від 10.03.2025 року видано з порушенням ч. 1 ст. 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», а саме вказаний Наказ не містить найменування суб'єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід. У Направленні, не зазначено найменування суб'єкта містобудування (суб'єкта господарювання), щодо діяльності якого у період з 28.03.2025 року до 10.04.2025 року проводиться позапланова перевірка, що також суперечить вимогам ч. 3 ст. 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності». Вказані порушення призвели до того, що посадові особи ДІАМ України, при проведенні позапланової перевірки на підставі вищезгаданих розпорядчих документів, не вірно встановили фактичні обставини справи, помилково та необґрунтовано самостійно визначили Кооператив як суб'єкт містобудування, та провели відносно нього перевірку з порушенням Закону, а також склали оскаржувані Припис 1, Припис 2 та Постанову про накладення штрафу за порушення у сфері містобудівної діяльності за відсутності доказів проведення Кооперативом будівельних робіт щодо влаштування вхідних груп до нежитлових приміщень, розташованих у цокольному поверсі житлового будинку № 3-Є по вул. Академіка Сахарова, у с. Крижанівка, чи доказів того, що Кооператив є замовником таких робіт.

27 червня 2025 року від представника відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву (Вхід. №ЕС/65407/25), де зазначено, що Державна інспекція архітектури та містобудування України не погоджується з позовною заявою Обслуговуючого кооперативу «Жемчужина на Сахарова». На підставі наказу Державної інспекції архітектури та містобудування України «Про проведення позапланової перевірки» від 26.03.2025 № 61 та відповідно до направлення для проведення планового (позапланового) заходу № 603/02/12-25 від 28.03.2025, з 28.03.2025 по 10.04.2025 проведено позапланову перевірку на об'єкті будівництва за адресою: вул. Академіка Сахарова, 3-А, 3-В, 3-Є, с. Крижанівка, Лиманський р-н (Одеський р-н), Одеська обл., щодо дотримання суб'єктами містобудування вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил. Підставою для ініціювання перевірки стало колективне звернення, представник - Галицька Марина Вікторівна, вх. № Ко/3291/08-24 від 11.11.2024, вх. № Г/3291/08-24/1 від 18.11.2024 та додаткові матеріали до зазначених звернень, зареєстровані ДІАМ 19.11.2024 за № Г/3360/08-24. Відповідно до інформації викладеної у зверненнях, на об'єкті будівництва за адресою: вул. Академіка Сахарова 3-А, 3-В, 3-Є, с. Крижанівка, Лиманський р-н (Одеський р-н), Одеська обл., замовником будівництва - Обслуговуючий кооператив «ЖЕМЧУЖИНА НА САХАРОВА» (ЄДРПОУ 42022770) розпочато будівельні роботи, а саме: під 25-поверховими житловими будинками масово розкриваються стіни фундаментів з метою облаштування вхідних груп до цокольних поверхів, виконуються бетонні роботи, відбувається втручання в несучі конструкції фундаментів шляхом вирізання отворів для дверних та віконних прорізів. 28.03.2025 за вих. № 612/02/12-25 суб'єкту містобудування було надіслано повідомлення про проведення позапланової перевірки за адресою: вул. Академіка Сахарова, 3-А, 3-В, 3-Є, с. Крижанівка, Лиманський р-н (Одеський р-н), Одеська обл., з проханням надати 02.04.2025 під час перевірки засвідчені належним чином копії проектної документації, матеріали технічної інвентаризації та технічний паспорт на об'єкт будівництва за адресою: вул. Академіка Сахарова, 3-А. 3-В, 3-Є, с. Крижанівка, Лиманський р-н (Одеський р-н), Одеська обл.

02.04.2025 о 10:00 головними інспекторами із залученням: заступника сільського Голови Фонтанської сільської ради Одеського району Одеської області - Щирби П.Є.; завідувача сектору з питань цивільного захисту та взаємодії з правоохоронними органами Фонтанської сільської ради Одеського району Одеської області - Малярчука О.В.; начальника відділу містобудування та архітектури Фонтанської сільської ради Одеського району Одеської області, головного архітектора громади - Каплінського В.Ю., старшого дільничного офіцера поліції СПД №1 ВП №4 ОРУП №2 ГУНП в Одеській області, капітана поліції - Чумаченко М.О. на об'єкті будівництва здійснено візуальний огляд під час проведення позапланової перевірки місць проведення будівництва зазначених в зверненнях та встановлено наявність додаткових влаштованих вхідних груп до приміщень підвального поверху, розташованих ліворуч та праворуч від головної вхідної групи секції №3 багатоквартирного житлового будинку за адресою: вул. Академіка Сахарова, 3-6, с. Крижанівка, Лиманський р-н (Одеський р-н), Одеська обл. Також біля входу до приміщень підвального поверху житлового будинку за адресою: вул. Академіка Сахарова, 3-Є, с. Крижанівка, Лиманський р-н (Одеський р-н), Одеська обл. виявлено складування будівельних матеріалів - газобетоні блоки «Ю-ТОН». Під час проведення позапланової перевірки підвального приміщення встановлено, що в ньому відбуваються внутрішні будівельні роботи, а саме: влаштування перегородок; штукатурні та малярні роботи з опорядження стін. Під час проведення перевірки Голова кооперативу «ЖЕМЧУЖИНА НА САХАРОВА» Васильєв С.В. надав усні пояснення, що дані будівельні роботи проводяться власником приміщень. Інформації стосовно можливих власників приміщень підвального поверху будинку, де проводяться випалені будівельні роботи, ОСОБА_2 не надано. Також під час проведення перевірки Васильєвим С.В. було надано завірені копії: наказу від 06.12.2022 № 32-К «Про призначення на посаду Голови Кооперативу»; виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань; Статутк обслуговуючого кооперативу «ЖЕМЧУЖИНА НА САХАРОВА» (ЄДРПОУ 42022770). З наданих документів встановлено, що обслуговуючий кооператив «ЖЕМЧУЖИНА НА САХАРОВА» є юридичною особою, утвореною на підставі рішення установчих зборів на добровільних засадах, для експлуатації та управління житловим комплексом який складається з: багатоповерхового житлового будинку за адресою: Україна, Одеська область, Лиманський район, село Крижанівка, вулиця Сахарова академіка, 3 А; багатоквартирного житлового будинку з вбудованими приміщеннями громадського призначення за адресою: Україна, Одеська область, Лиманський район, село

Крижанівка, вулиця Сахарова академіка, 3 В; багатоквартирного житлового будинку з вбудованими приміщеннями громадського призначення, що знаходиться за адресою: Україна, Одеська область, Одеський район, Фонтанська територіальна громада, село Крижанівка, вулиця Сахарова академіка 3-Е. Під час проведення позапланової перевірки 02.04.2025 суб'єктом містобудування не було надано частину запитуваних копій документів вказаних в повідомленні від 28.03.2025 № 612/02/12-25, а саме: проектної документації на об'єкт будівництва за адресою: вул. Академіка Сахарова, 3-А, 3-В, 3-Є, с. Крижанівка, Лиманський р-н (Одеський р-н), Одеська обл.: матеріалів технічної інвентаризації та технічний паспорт на об'єкт будівництва за адресою: ОСОБА_3 , 3-А, 3-В, 3-Є, с. Крижанівка, Лиманський р-н (Одеський р-н), Одеська обл.; дозволу на виконання будівельних робіт. Головою обслуговуючого кооперативу «ЖЕМЧУЖИНА НА САХАРОВА» ОСОБА_2 не надано: проектної документації на об'єкт будівництва за адресою вул. Академіка Сахарова, 3-А, 3-В, 3-Є, с. Крижанівка, Лиманський р-н (Одеський р-н), Одеська обл., матеріалів технічної інвентаризації та технічного паспорту на об?єкт будівництва за адресою: вул. Академіка Сахарова, 3-А, 3-В, 3-Є, с. Крижанівка. Лиманський р-н (Одеський р-н), Одеська обл., дозволу на виконання будівельних робіт. Головними інспекторами було надіслано: службову записку від 28.03.2025 № 1530/02/10-25 до Відділу матеріально-господарського забезпечення ДІАМ про надання наявних в архівних матеріалах ДІАМ скан-копій вищезазначених документів; лист до ТОВ «БТІ ГРУПП» від 31.03.2025 № 632/02/12-25 з проханням надання наявних належним чином завірених копій матеріалів технічної інвентаризації та технічних паспортів на об'єкт будівництва: «Будівництво багатоквартирного житлового будинку забудованими приміщеннями громадського призначення за адресою: с. Крижанівка, Крижанівська сільська рада, Лиманський район, Одеська область, земельна ділянка кадастровий № 5122783200:01:002:1937», за адресою: Одеська обл., Одеський район, Фонтанська територіальна громада, с. Крижанівка, земельна ділянка кадастровий № 5122783200:01:002:1937, замовник будівництва ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «АЛЬКОР-S». Станом на 10.04.2025 відповіді від ТОВ «БТІ ГРУПП» не отримано. Відділом матеріально-господарського забезпечення ДІАМ 07.04.2025 № 1698/13/10-25 надано скан-копії проектної документації та документації поданої для отримання дозволу на виконання будівельних робіт на об'єкт будівництва: «Строительство многоквартирного жилого дома со встроенными помещениями общественного назначения по адресу: с. Крыжановка, Крыжановски сельский совет, Лиманский район, Одесская область, земельный участок кадастровый: 5122783200:01:002:1937». В ході ознайомлення з Проектом, з'ясовано, що виявлені та надані скан-копії проектної документації та документації, поданої для отримання дозволу на виконання будівельних робіт стосуються багатоквартирного житлового будинку за адресою: вул. Академіка Сахарова 3-Є, с. Крижанівка, Лиманський р-н (Одеський р-н), Одеська обл. В додатку до Експертного звіту № 7-072-17-ЕП/КО від 28.04.2017 року щодо виявлення помилок та необхідності доопрацювання за Проектом «Будівництво багатоквартирного житлового будинку з вбудованими приміщеннями громадського призначення за адресою: с. Крижанівка, Крижанівська сільська рада, Лиманський район, Одеська область, земельна ділянка кадастровий № 5122783200:01:002:1937» зазначено: «Проектом передбачено будівництво 25-ти пов. 3-х секційного житлового будинку з цокольним та верхнім технічним поверхом. У будинку проектуються: приміщення для інженерних комунікацій в підвальному поверсі: приміщення для клубних занять на 1-му та 2-му поверхах: житлові приміщення з 3-го по 24-й поверхи; творчі майстерні на 25-му поверсі». В розділі Проекту «Общая пояснительная записка» С/04/2017/ОП3 Том 1 зазначено: «ниже отм. 0,000 запроектированы помещения: насосной автоматического пожаротушения; электрощитовые, подсобные помещения и помещения технического персонала». В розділі Проекту «Архитектурно-строительные решения» С/04-2017-АС Том 2 зазначено: на плані будинку, на відмітці -3.500 МI:200, запроектовано влаштування наступних приміщень: вестибюль, помещение размещения инженерных комуникаций, тех. коридор, холл, с/у, кладовая инвентаря, коридор, эл. щитовая. Згідно креслень розділу Проекту «Архитектурно-строительные решения» С/04-2017- АС Том 2, вхід до підвального приміщення секції № 3 багатоквартирного житлового будинку за адресою: вул. Академіка Сахарова 3-Є, с. Крижанівка, Лиманський р-н (Одеський р-н), Одеська обл. запроектовано лише з торцьованої сторони секції. Виявлені в ході перевірки влаштовані додаткові вхідні групи на зазначеному плані будинку на відмітці -3,500 М 1:200, відсутні. Отже, в ході перевірки встановлено, що в багатоквартирному житловому будинку за адресою: вул. Академіка Сахарова 3-Є, с. Крижанівка, Лиманський р-н (Одеський р-н), Одеська обл. влаштовано додаткові вхідні групи до приміщень підвального поверху розташованих ліворуч та праворуч від головної вхідної групи секції №3 багатоквартирного житлового будинку за адресою: вул. Академіка Сахарова, 3-Є, с. Крижанівка, Лиманський р-н (Одеський р-н), Одеська обл. які не були передбачені наявною проектною документацією.

Також встановлено, що проектною документацією на будівництво багатоквартирного житлового будинку за адресою: вул. Академіка Сахарова, 3-Є, с. Крижанівка, Лиманський р-н (Одеський р-н). Одеська обл., передбачено влаштування в підвальному поверсі лише приміщень для обслуговування інженерних мереж. В реєстрі будівельної діяльності відсутня інформація щодо дозвільних документів на виконання будівельних робіт з реконструкції приміщень підвального поверху на об'єкті будівництва за адресою: вул. Академіка Сахарова, 3-Є, с. Крижанівка, Лиманський р-н (Одеський р-н). Одеська обл. З виявлених та встановлених в ході перевірки обставин вбачається, що підвальні приміщення, розташовані в багатоквартирному житловому будинку за адресою: вул. Академіка Сахарова 3-Є, с. Крижанівка, Лиманський р-н (Одеський р-н), Одеська обл., є спільним майном мешканців зазначеного багатоквартирного будинку. Управління об'єктом будівництва здійснюється Обслуговуючим кооперативом «ЖЕМЧУЖИНА НА САХАРОВА» головою якого є ОСОБА_2 , у зв'язку з чим, відповідно до чинного законодавства здійснює виконання обов'язків співвласників, пов'язаних з володінням, користуванням і розпорядженням спільним майном багатоквартирного будинку, та є замовником будівництва в питаннях пов'язаних із реконструкцією, чи капітальним ремонтом спільного майна об'єкта будівництва. Перевіркою встановлено, що замовником будівництва - обслуговуючим кооперативом «ЖЕМЧУЖИНА НА САХАРОВА», було виконано і продовжується виконання будівельних робіт щодо реконструкції приміщень підвального поверху на об'єкті будівництва за адресою: вул. Академіка Сахарова, 3-Є, с. Крижанівка, Лиманський р-н (Одеський р-н), Одеська обл., а саме: влаштовано додаткові вхідні групи до підвального поверху та продовжується здійснення перепланування та оздоблення приміщень підвального поверху. Виконання будівельних робіт з реконструкції приміщень підвальних поверхів на об'єкті будівництва за адресою: вул. Академіка Сахарова, 3-4, 3-В, с. Крижанівка, Лиманський р-н (Одеський р-н), Одеська обл. під час проведення перевірки не встановлено. Відповідно до частини 1 статті 376 Цивільного кодексу України встановлені в ході перевірки будівельні роботи з реконструкції приміщень підвального поверху на об'єкті будівництва за адресою: вул. Академіка Сахарова, 3-Є, с. Крижанівка, Лиманський р-н (Одеський р-н), Одеська обл. є самочинним будівництвом. За наслідком проведення перевірки встановлено порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності обслуговуючим кооперативом «ЖЕМЧУЖИНА НА САХАРОВА», а саме: пункту 1 частини 1 статті 34 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», абзацу 1 частини 1 статті 36 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» абзацу 1 частини 2 статті 36 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», абзацу 2 пункт 5 Порядку виконання підготовчих та будівельних робіт, затвердженого постановою КМУ від 13.04.2011 № 466. Щодо здійснення ДІАМ перевірка даного об'єкта будівництва, зазначено, що ДІАМ проводились заходи архітектурно-будівельного контролю за різними адресами по вул. Академіка Сахарова. Відтак, зазначений позивачем акт №13 від 24.03.2025 був складений в результаті проведення іншої перевірки щодо об'єкта самочинного будівництва за адресою с. Крижанівка, Лиманський р-н, вул. Академіка Сахарова, 3-Б. В рамках оскаржуваної перевірки, відповідно до наказу ДІАМ про її проведення від 26.03.2025 №61, перевірці підлягали об'єкти за адресою вул. Академіка Сахарова, 3-А, 3-В, 3-Є, с. Крижанівка, Лиманський р-н, Одеська область. Позивач не погоджуючись з оскаржуваним рішенням ДІАМ, жодним чином, не спростовує встановлених під час проведення заходу державного архітектурно-будівельного контролю порушень містобудівного законодавства та державних будівельних норм. Оскаржуване у даній справі рішення було прийняте на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені чинним законодавством, а формальні порушення при проведенні перевірки, за наявності доведеного факту вчинення суб'єктом містобудування порушення вимогу сфері містобудівної діяльності, не можуть слугувати самостійною правовою підставою для скасування результатів такої в цілому.

02 липня 2025 року від представника позивача до суду надійшла відповідь на відзив, де зазначено, що позивач не погоджується з викладеними у відзиві. У відзиві на позовну заяву відповідач акцентує увагу на тому, що за результатами перевірки, яка проводилась ДІАМ України з 28.03.2025 року по 10.04.2025 року, встановлено, що саме позивачем було виконано і продовжується виконання будівельних робіт щодо реконструкції приміщень підвального поверху на об'єкті будівництва за адресою: вул. Академіка Сахарова, 3-Є, с. Крижанівка, Одеський район, Одеська область, таких як: влаштовано додаткові вхідні групи до підвального поверху (який по факту є цокольним поверхом) та продовжується здійснення перепланування та оздоблення приміщень підвального поверху. При цьому, відповідач безпідставно стверджує, що намір і фактичне проведення позивачем незаконних будівельних робіт є доведеним в процесі проведення заходу державного архітектурно-будівельного контролю. Відповідачем у відзиві на позовну заяву не наведено обґрунтованих мотивів складання відносно Кооперативу оскаржуваних документів, а також не надано жодних доказів, які спростовували б твердження позивача про те, що посадові особи ДІАМ України, при проведенні позапланової перевірки з 28.03.2025 року по 10.04.2025 року, не вірно встановили фактичні обставини справи, помилково, необґрунтовано та без будь-яких доказів самостійно визначили Кооператив як суб'єкт містобудування, та провели відносно нього перевірку з порушенням Закону, а також склали оскаржувані приписи від 10.04.2025 року та постанову № 11-2025/02-2-03 від 24.04.2025 року за відсутності доказів проведення Кооперативом будівельних чи будь-яких інших робіт щодо реконструкції приміщень цокольного поверху та влаштування додаткових вхідних груп до нежитлових приміщень, розташованих у цокольному поверсі житлового будинку № 3-Є по вул. Академіка Сахарова, у с. Крижанівка, чи доказів того, що Кооператив є замовником таких робіт. Під час проведення позапланової перевірки ДІАМ України, не зверталася до Кооперативу із офіційним запитом щодо встановлення власників нежитлових приміщень, розташованих у цокольному поверсі житлового будинку № 3-Є по вул. Академіка Сахарова, у с. Крижанівка, де проводилися роботи з улаштування вхідних груп. Посилання відповідача у своєму відзиві на позовну заяву на правові позиції, викладені в постановах Верховного Суду від 26.01.2021 року у справі № 826/10130/18, від 30.03.2021 року у справі № 814/1109/16, від 25.07.2023 року у справі № 160/6457/22 не є обґрунтованими, оскільки обставини вищевказаних справ не є подібними до обставин даної справи, а тому висновки, які в них містяться не можуть впливати на обставини даної справи.

Вивчивши матеріали справи, ознайомившись з позовною заявою, відзивом на позовну заяву т відповіддю на відзив, дослідивши обставини, якими обґрунтовано позовні вимоги та заперечення, перевіривши їх наданими доказами, судом встановлено наступне.

Обслуговуючий кооператив «ЖЕМЧУЖИНА НА САХАРОВА» (ідентифікаційний код: 42022770), зареєстровано 27.03.2018 року, є неприбутковою організацією та здійснює діяльність: 81.10 Комплексне обслуговування об'єктів. Місцезнаходження юридичної особи: Україна, 67562, Одеська обл., Лиманський р-н, село Крижанівка, вул. Сахарова Академіка, буд. 3А, що підтверджено Витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.

В п.1 Статуту обслуговуючого кооперативу «ЖЕМЧУЖИНА НА САХАРОВА», затвердженому 05.12.2022 року загальними зборами членів обслуговуючого кооперативу «ЖЕМЧУЖИНА НА САХАРОВА» зазначено, що Обслуговуючий кооператив «ЖЕМЧУЖИНА НА САХАРОВА» є юридичною особою, яка утворюється шляхом об'єднання фізичних та/або юридичних осіб, створюється i діє у відповідності до Конституції України, Цивільного та Господарського кодексів України, Закону України «Про кооперацію», на підставі рішення установчих зборів на добровільних засадах, для експлуатації та управління житловим комплексом який складається з: багатоповерхового житлового будинку за адресою: Україна, Одеська область, Лиманський район, село Крижанівка, вулиця Сахарова Академіка, 3 А; двох-секційного багатоквартирного житлового будинку за адресою: Україна, Одеська область, Лиманський район, село Крижанівка, вулиця Сахарова Академіка, 3 Б; багатоквартирного житлового будинку з вбудованими приміщеннями громадського призначення за адресою: Україна, Одеська область, Лиманський район, село Крижанівка, вулиця Сахарова Академіка, 3 В; багатоквартирного житлового будинку з вбудованими приміщеннями громадського призначення, що знаходиться за адресою: Україна, Одеська область, Одеський район, Фонтанська територіальна громада, село Крижанівка, вулиця Сахарова Академіка 3-Г, багатоквартирного житлового будинку з вбудованими приміщеннями громадського призначення, що знаходиться за адресою: Україна, Одеська область, Одеський район, Фонтанська територіальна громада, село Крижанівка, вулиця Сахарова Академіка 3-Е.

Наказом Міністерства розвитку громад та територій України Міністерства розвитку громад та територій України № 451 від 14 03 2025 «Про погодження здійснення позапланових заходів державного архітектурно-будівельного контролю» наказано Державній інспекції архітектури та містобудування України забезпечити в установленому порядку здійснення позапланових заходів державного архітектурно-будівельного контролю за дотриманням вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм і правил на об'єктах будівництва за адресами зокрема і: вул. Академіка Сахарова, 3-А. 3-В. 3-С. с. Крижанівка, Лиманський р-н Одеська обл.

28.03.2025 року ОК «ЖЕМЧУЖИНА НА САХАРОВА» отримало від Державної інспекції архітектури та містобудування України повідомлення № 612/02/12-25 про проведення позапланової перевірки за адресою: вул. Академіка Сахарова, 3-А, 3-В, 3-Є, с. Крижанівка, Лиманський р-н (Одеський р-н), Одеська обл. де зазначено, що у період з 28 березня 2025 року до 10 квітня 2025 року проводиться позапланова перевірка дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил на об'єкті за адресою: вул. Академіка Сахарова, 3-А, 3-В, 3-Є, с. Крижанівка, Лиманський р-н (Одеський р-н), Одеська обл. та запропоновано підготувати належним чином засвідчені копії наступних документів та інформацію з підтверджуючими матеріалами відповідно до поставлених питань: 1. Документи, що підтверджують право здійснювати управління або обслуговування/утримання багатоквартирного будинку за адресою: вул. Академіка Сахарова, 3-А, 3-В, 3-Є, с. Крижанівка, Лиманський р-н (Одеський р-н), Одеська обл.; 2. Установчі документи (для юридичних осіб); 3. Документ, що посвідчує особу та/або підтверджує повноваження уповноваженого представника ОК «Жемчужина на Сахарова»; 4. Проєктну документацію на об'єкт будівництва за адресою вул. Академіка Сахарова, 3-А, 3-В, 3-Є, с. Крижанівка, Лиманський р-н (Одеський р-н), Одеська обл.; 5. Матеріали технічної інвентаризації та технічний паспорт на об'єкт будівництва за адресою: вул. Академіка Сахарова, 3-А, 3-В, 3-Є, с. Крижанівка, Лиманський р-н (Одеський р-н), Одеська обл. 6. Дозвіл на виконання будівельних робіт (ст. 37 Закон України «Про регулювання містобудівної діяльності»), та надати документи під час перевірки 02 квітня 2025 року о 10 год. 00 хв за адресою: вул. Академіка Сахарова, 3-А, 3-В, 3-Є, с. Крижанівка, Лиманський р-н (Одеський рн), Одеська обл. Також запропоновано ОК «ЖЕМЧУЖИНА НА САХАРОВА» бути присутніми на об'єкті будівництва за адресою: вул. Академіка Сахарова, 3-А, 3-В, 3-Є, с. Крижанівка, Лиманський р-н (Одеський р-н), Одеська обл., 02 квітня 2025 року о 10 год. 00 хв.

Згідно Направлення для проведення планового (позапланового) заходу 603/02/12-25 від 28.03.2025, Головний інспектор будівельного нагляду Другого відділу державного архітектурно-будівельного контролю Департаменту державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду Жукова Каріна Віталіївна, Головний інспектор будівельного нагляду Другого відділу державного архітектурно-будівельного контролю Департаменту державного архітектурно-будівельного контролю нагляду Патрашку Євген Вікторович, направлені для здійснення позапланової перевірки на об'єкті: будівництва за адресою: вул. Академіка Сахарова. 3-А, 3-B, 3-Є, с. Крижанівка, Лиманський р-н (Одеський р-н), Одеська обл. щодо дотримання суб'єктами містобудування вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 13 березня 2022 року № 303 «Про припинення заходів державного нагляду (контролю) в умовах воєнного стану», Положення про Державну інспекцію архітектури та містобудування України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 грудня 2020 року № 1340, абзацу 4 пункту 3 наказу Міністерства розвитку громад та територій України від 14 березня 2025 року № 451 «Про погодження здійснення позапланових заходів державного архітектурно-будівельного контролю, на підставі колективного звернення мешканців будинку 3-Б по вул. Академіка Сахарова м. Одеси від 10 листопада 2024 року, зареєстрованого ДІАМ 11 листопада 2024 року за № Ко/3291/08-24, звернення ОСОБА_1 від 10 листопада 2024 року, скерованого листом

Одеської районної державної адміністрації від 15 листопада 2024 року № Г-591/02-31/680,

зареєстрованого ДІАМ 18 листопада 2024 року за № Г/3291/08-24/1, з урахуванням додаткових матеріалів, зареєстрованих ДІАМ 19 листопада 2024 року за № Г/3360/08-24, з урахуванням висновку комісії щодо розгляду звернень у сфері містобудівної діяльності Державної інспекції архітектури та містобудування України від 19 листопада 2024 року та встановлення факту самочинного будівництва.

На підставі наказу Державної інспекції архітектури та містобудування України «Про

проведення позапланової перевірки» від 26.03.2025 № 61 та відповідно до направлення для проведення планового (позапланового) заходу № 603/02/12-25 від 28.03.2025, головним інспектором будівельного нагляду Другого відділу державного архітектурно-будівельного контролю Департаменту державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду Патрашку Євгеном Вікторовичем та головним інспектором будівельного нагляду Другого відділу державного архітектурно-будівельного контролю Департаменту державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду Жуковою Каріною Віталіївною у період з

28.03.2025 по 10.04.2025 проведено позапланову перевірку на об'єкті будівництва за адресою: вул. Академіка Сахарова, 3-А, 3-В, 3-Є, с. Крижанівка, Лиманський р-н (Одеський р-н), Одеська обл., щодо дотримання суб'єктами містобудування вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил.

Підставою для ініціювання перевірки зазначено колективне звернення, представник - Галицька Марина Вікторівна, вх. № Ко/3291/08-24 від 11.11.2024, вх. № Г/3291/08-24/1 від 18.11.2024 та додаткові матеріали до зазначених звернень, зареєстровані ДІАМ 19.11.2024 за № Г/3360/08-24.

10.04.2025 складений за результатами проведення планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності Акт № 16.

В Акті № 16 зазначено: особи, що беруть участь у проведенні заходу державного нагляду (контролю): головний інспектор будівельного нагляду Другого відділу державного архітектурно-будівельного контролю Департаменту державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду Патрашку Євген Вікторович, головний інспектор будівельного нагляду Другого відділу державного архітектурно-будівельного контролю Департаменту державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду Жукова Каріна Віталіївна; керівник суб'єкта господарювання/фізична особа або уповноважені ними особи

Голова Кооперативу «Жемчужина на Сахарова» Васильєв Сергій Віталійович; треті особи:

заступник сільського Голови Фонтанської сільської ради Одеського району Одеської області - Щирба Петро Євстафович, завідувач сектору з питань цивільного захисту та взаємодії з правоохоронними органами Фонтанської сільської ради Одеського району Одеської області - Малярчук Олександр Васильович, начальник відділу містобудування та архітектури Фонтанської сільської ради Одеського району Одеської області, головного архітектора громади Каплінський Віктор Юрійович, старший дільничний офіцер поліції СПД №1 ВП №4 ОРУП №2 ГУНП Одеській області, капітана поліції Чумаченко Максим Олександрович.

Також в Акті № 16 зазначено, що головними інспекторами здійснено візуальний огляд під час проведення позапланової перевірки місць проведення будівництва зазначених в Зверненнях та встановлено наявність додаткових влаштованих вхідних груп до приміщень підвального поверху, розташованих ліворуч та праворуч від головної вхідної групи секції №3 багатоквартирного житлового будинку за адресою: вул. Академіка Сахарова, 3-Є, с. Крижанівка, Лиманський р-н (Одеський р-н), Одеська обл. Також біля входу до приміщень підвального поверху житлового будинку за адресою: вул. Академіка Сахарова, 3-Є, с. Крижанівка, Лиманський р-н (Одеський р-н), Одеська обл. виявлено складування будівельних матеріалів газобетоні блоки «Ю-ТОН».

Під час проведення позапланової перевірки підвального приміщення встановлено, що в ньому відбуваються внутрішні будівельні роботи, а саме: - влаштування перегородок штукатурні та малярні роботи 3 опорядження стін.

Стосовно виявленого, під час проведення перевірки порушення, Голова кооперативу «ЖЕМЧУЖИНА НА САХАРОВА» Васильев С.В. надав усні пояснення, що дані будівельні роботи проводяться власником приміщень.

Інформації стосовно можливих власників приміщень підвального поверху будинку де проводяться виявлені будівельні роботи, ОСОБА_2 не надано.

Під час проведення позапланової перевірки 02.04.2025 суб'єктом містобудування не було надано частину запитуваних копій документів вказаних в повідомленні від 28.03.2025 № 612/02/12-25, а саме: проектної документації на об'єкт будівництва за адресою: вул. Академіка Сахарова, 3-А, 3-В, 3-Є, с. Крижанівка, Лиманський р-н (Одеський р-н), Одеська обл.: матеріалів технічної інвентаризації та технічний паспорт на об'єкт будівництва за адресою: вул. Академіка Сахарова, 3-А, 3-В, 3-Є, с. Крижанівка, Лиманський р-н (Одеський р-н), Одеська обл., дозволу на виконання будівельних робіт (ст. 37 Закон України «Про регулювання містобудівної діяльності»).

Частиною другою статті 27 Закону України «Про архітектурну діяльність» визначено, що замовники, крім виконання обов'язків, зазначених у частині першій цієї статті, також зобов'язані передавати один комплект проектної документації, за якою збудовано об'єкт архітектури, власникові такого об'єкта для постійного зберігання.

Відповідно до частини першої статті 28 Закону України «Про архітектурну діяльність» власники та користувачі об'єктів архітектури зобов'язані зберігати комплект проектної документації, за якою збудовано об'єкт архітектури, та паспорт об'єкта, та передавати цю документацію новому власнику.

Також згідно з частиною п'ятою та шостою статті 5 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» (далі - Закон) замовник будівництва, колишній балансоутримувач багатоквартирного будинку або особа, яка здійснювала управління багатоквартирним будинком або його обслуговування/утримання, протягом 30 календарних днів з дня направлення відповідного звернення особою, уповноваженою співвласниками багатоквартирного будинку, забезпечує передачу співвласникам в особі їх об'єднання або особі, уповноваженій співвласниками у передбаченому цим Законом порядку: одного комплекту проектної документації на будівництво та іншої технічної документації на багатоквартирний будинок згідно з переліком, визначеним центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері житлово-комунального господарства; інформації та документів щодо діючих гарантійних зобов'язань стосовно будівельних робіт, виконаних під час будівництва тa експлуатації багатоквартирного будинку, включаючи термін дії гарантійних зобов'язань, відомості про виконавця робіт, обсяг гарантійних зобов'язань тощо.

У разі відсутності документації на багатоквартирний будинок, визначеної абзацами другим і третім цієї частини, Замовник будівництва, колишній балансоутримувач багатоквартирного будинку або особа, яка здійснювала управління багатоквартирним будинком або його обслуговування утримання, протягом шести місяців з дня направлення відповідного звернення особою, уповноваженою співвласниками багатоквартирного будинку, відновлює її за власний рахунок та передає особам, визначеним абзацом першим цієї частини.

У разі зміни форми управління багатоквартирним будинком особа, яка здійснювала управління, повинна передати наявну в неї технічну та іншу передбачену законодавством документацію на будинок особі, визначеній співвласниками такого будинку.

У разі зміни управителя попередній управитель повинен передати наявну в нього технічну та іншу передбачену законодавством документацію на будинок новому управителю.

Враховуючи ненадання Головою кооперативу «ЖЕМЧУЖИНА НА САХАРОВА» Васильєвим С.В. запитуваних у повідомленні про проведення позапланової перевірки за адресою: вул. Академіка Сахарова, 3-А, 3-В. 3-Є, с. Крижанівка, Лиманський р-н (Одеський р-н), Одеська обл. документів, а саме: проектної документації на об'єкт будівництва за адресою вул. Академіка Сахарова, 3-4, 3-В, 3-Є, с. Крижанівка, Лиманський р-н (Одеський р-н), Одеська обл.. матеріалів технічної інвентаризації та технічного паспорту на об'єкт будівництва за адресою: вул. Академіка Сахарова, 3-А, 3-В. 3-Є, с. Крижанівка, Лиманський р-н (Одеський р-н), Одеська обл., дозволу на виконання будівельних робіт (ст. 37 Закон України «Про регулювання містобудівної діяльності») головними інспекторами було надіслано:

- службову записку від 28.03.2025 № 1530/02/10-25 до Відділу матеріально-господарського забезпечення ДІАМ 3 проханням надання наявних в архівних матеріалах ДІАМ скан-копій вищезазначених документів;

- лист до ТОВ «БТІ ГРУПП» від 31.03.2025 № 632/02/12-25 з проханням надання наявних належним чином завірених копій матеріалів технічної інвентаризації та технічних паспортів на об'єкт будівництва: «Будівництво багатоквартирного житлового будинку з вбудованими приміщеннями громадського призначення за адресою: с. Крижанівка, Крижанівська сільська рада, Лиманський район, Одеська область. земельна ділянка кадастровий № 5122783200:01:002:1937», за адресою: Одеська обл., Одеський район, Фонтанська територіальна громада, с. Крижанівка, земельна ділянка кадастровий № 5122783200:01:002:1937, замовник будівництва - ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «АЛЬКОР-S».

Станом на 10.04.2025 відповіді від ТОВ «БТІ ГРУПП», не отримано.

Відділом матеріально-господарського забезпечення ДІАМ 07.04.2025 № 1698/13/10-25 було надано наявні в архіві скан-копії проектної документації та документації поданої для отримання дозволу на виконання будівельних робіт на об'єкт будівництва: «Строительство многоквартирного жилого дома со встроенными помещениями общественного назначения по адресу: с. Крыжановка, Крыжановски сельский совет, Лиманский район, Одесская область, земельный участок кадастровый: 5122783200:01:002:1937» (далі -Проект).

В ході ознайомлення з Проектом, з'ясовано, що виявлені та надані скан-копії проектної документації та документації, поданої для отримання дозволу на виконання будівельних робіт стосуються багатоквартирного житлового будинку за адресою: вул. Академіка Сахарова 3-Є, с. Крижанівка, Лиманський р-н (Одеський р-н), Одеська обл.

В додатку до Експертного звіту № 7-072-17-ЕП/КО від 28.04.2017 року щодо виявлення помилок та необхідності доопрацювання за Проектом «Будівництво багатоквартирного житлового будинку з вбудованими приміщеннями громадського призначення за адресою: с. Крижанівка, Крижанівська сільська рада, Лиманський район, Одеська область, земельна ділянка кадастровий № 5122783200:01:002:1937» зазначено: «Проектом передбачено будівництво 25-ти пов. 3-х секційного житлового будинку з цокольним та верхнім технічним поверхом. У будинку проектуються: приміщення для інженерних комунікацій в підвальному поверсі; приміщення для клубних занять на 1-му та 2-му поверхах; житлові приміщення з 3-го по 24-й поверхи творчі майстерні на 25-му поверсі».

В розділі Проекту «Общая пояснительная записка» С/04/2017/ОПЗ Том 1 зазначено: «ниже отм. 0,000 запроектированы помещения: насосной автоматического пожаротушения; подсобные помещения технического персонала». электрощитовые, помещения

В розділі Проекту «Архитектурностроительные решения» С/04-2017-АС Том 2 зазначено: на плані будинку, на відмітці -3,500 M1:200, запроектовано влаштування наступних приміщень: вестибюль, помещение размещения инженерных комуникаций, тех.

коридор, холл, с/у, кладовая инвентаря. коридор, эл. щитовая.

Згідно креслень розділу Проекту «Архитектурно-строительные решения» C/04-2017-AC Том 2, вхід до підвального приміщення секціїї № 3 багатоквартирного житлового будинку за адресою: вул. Академіка Сахарова 3-Є, с. Крижанівка, Лиманський р-н (Одеський р-н), Одеська обл., запроектовано лише з торцьованої сторони секції.

Виявлені в ході перевірки влаштовані додаткові вхідні групи на зазначеному плані будинку на відмітці -3,500 M1:200, відсутні.

Отже, в ході перевірки встановлено, що в багатоквартирному житловому будинку за адресою: вул. Академіка Сахарова 3-Є, с. Крижанівка, Лиманський р-н (Одеський р-н), Одеська обл. влаштовано додаткові вхідні групи до приміщень підвального поверху, розташованих ліворуч та праворуч від головної вхідної групи секції №3 багатоквартирного житлового будинку за адресою: вул. Академіка Сахарова, 3-Є, с. Крижанівка, Лиманський р-н (Одеський р-н), Одеська обл., які не були передбачені наявною проектною документацією.

Також встановлено, що проектною документацією на будівництво багатоквартирного житлового будинку за адресою: вул. Академіка Сахарова 3-С, с. Крижанівка, Лиманський р-н (Одеський р-н). Одеська обл., передбачено влаштування в підвальному поверсі лише приміщень для обслуговування інженерних мереж.

Згідно абзацу шостого частини першої статті 1 Закону, спільне майно багатоквартирного будинку - приміщення загального користування (у тому числі допоміжні), несучі, огороджувальні та несуче огороджувальні конструкції будинку. механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання всередині або за межами будинку,

яке обслуговує більше одного житлового або нежитлового приміщення, а також будівлі і споруди, які призначені для задоволення потреб співвласників багатоквартирного будинку та розташовані на прибудинковій території, а також права на земельну ділянку, на якій розташовані багатоквартирний будинок і належні до нього будівлі та споруди і його прибудинкова територія.

Частиною 2 статті 1 Закону визначено, що допоміжні приміщення багатоквартирного

будинку - приміщення, призначені для забезпечення експлуатації будинку та побутового обслуговування його мешканців (колясочні, комори, сміттскамери, горища, підвали, шахти і машинні відділення ліфтів, вентиляційні камери та інші підсобні і технічні приміщення).

Згідно пункту 3.21 ДБН А. 2.2-3:2014 «Склад та зміст проектної документації на будівництво», реконструкція перебудова введеного в експлуатацію в установленому порядку об'єкта будівництва, що передбачає зміну його геометричних розмірів та/або функціонального призначення, внаслідок чого відбувається зміна основних техніко-економічних показників (загальна площа, потужність тощо), забезпечується удосконалення виробництва, підвищення його техніко-економічного рівня, доступність для мало мобільних груп населення.

Відповідно до частини першої статті 222 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» (далі - Закон). Реєстр будівельної діяльності с компонентом електронної системи, який забезпечує створення, збирання, накопичення, обробку, захист, облік інформації в тому числі щодо документів, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт.

В реєстрі будівельної діяльності відсутня інформація щодо дозвільних документів на виконання будівельних робіт з реконструкції приміщень підвального поверху на об'єкті будівництва за адресою: вул. Академіка Сахарова, 3-Є, с. Крижанівка, Лиманський р-н (Одеський р-н), Одеська обл. Отже, з виявлених та встановлених в ході перевірки обставин вбачається, що підвальні приміщення, розташовані в багатоквартирному житловому будинку за адресою: вул. Академіка Сахарова 3-С с. Крижанівка, Лиманський р-н (Одеський р-н). Одеська обл., є спільним майном мешканців зазначеного багатоквартирного будинку.

Відповідно до абзацу восьмого частини першої статті 1 Закону, управління багатоквартирним будинком вчинення співвласниками багатоквартирного будинку дій щодо реалізації прав та виконання обов'язків співвласників, пов'язаних 3 володінням, користуванням і розпорядженням спільним майном багатоквартирного будинку.

Відповідно до абзацу шостого частини першої статті 7 Закону, співвласники зобов'язані забезпечувати додержання вимог житлового і містобудівного законодавства щодо проведення реконструкції, реставрації, поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення приміщень або їх частин.

Згідно статті 28 Закону України «Про архітектурну діяльність» власники та користувачі об'єктів архітектури зобов'язані: утримувати в належному стані будинки і споруди, а так само закріплені за ними земельні ділянки, забезпечувати поточний огляд, періодичне обстеження і паспортизацію об'єкта, додержуватися під час експлуатації об'єкта архітектури вимог, визначених у його паспорті, а також вимог законодавства; отримувати в установленому законодавством порядку документ дозвільного характеру, що дає право на виконання робіт, пов'язаних із реконструкцією, реставрацією чи капітальним ремонтом об'єкта архітектури: - у разі необхідності внесення змін до об'ємно-просторових, планувальних та інших рішень об'єкта архітектури розробляти відповідну проектну документацію; затверджувати її та проводити будівельні роботи в установленому законодавством порядку; зберігати комплект проектної документації, за якою збудовано об'єкт архітектури, та паспорт об'єкта, та передавати цю документацію новому власнику.

Відповідно до абзацу четвертого частини першої статті 1 Закону замовник будівництва (далі замовник) - фізична чи юридична особа, яка має у власності чи користуванні одну чи декілька земельних ділянок або у власності чи управлінні будівлю споруду і має намір щодо виконання підготовчих та/або будівельних робіт. У разі виконання підготовчих будівельних робіт щодо багатоквартирного будинку замовником будівництва може бути об'єднання співвласників багатоквартирного будинку або управитель багатоквартирного будинку чи житлово-будівельний (житловий) кооператив, який здійснюватиме утримання такого будинку на підставі рішення (договору) співвласників багатоквартирного будинку. Дії, спрямовані на виконання функцій замовника будівництва, може виконувати особа, якій доручено вчинення дій з виконання підготовчих та/або будівельних робіт на підставі та у межах, встановлених договором доручення.

Враховуючи вищевикладене, встановлено, що управління об'єктом будівництва здійснюється Обслуговуючим кооперативом «ЖЕМЧУЖИНА НА САХАРОВА» головою якого є ОСОБА_2 , у зв'язку з чим, відповідно до чинного законодавства здійснює виконання обов'язків співвласників, пов'язаних з володінням, користуванням і розпорядженням спільним майном багатоквартирного будинку, та є замовником будівництва в питаннях пов'язаних із реконструкцією, чи капітальним ремонтом спільного майна об'єкта будівництва.

У зв'язку з вищевикладеним перевіркою встановлено, що замовником будівництва -

обслуговуючим кооперативом «ЖЕМЧУЖИНА НА САХАРОВА», було виконано і продовжується виконання будівельних робіт щодо реконструкції приміщень підвального поверху на об'єкті будівництва за адресою: вул. Академіка Сахарова, 3-Є, с. Крижанівка, Лиманський р-н (Одеський р-н), Одеська обл., а саме: влаштовано додаткові вхідні групи до підвального поверху та продовжується здійснення перепланування та оздоблення приміщень підвального поверху.

Слід зазначити що виконання будівельних робіт з реконструкції приміщень підвальних поверхів на об'єкті будівництва за адресою: вул. Академіка Сахарова, 3-4, 3-В, с. Крижанівка, Лиманський р-н (Одеський р-н), Одеська обл. під час проведення перевірки не встановлено.

Відповідно до частини 1 статті 376 Цивільного кодексу України, встановлені в ході перевірки будівельні роботи з реконструкції приміщень підвального поверху на об'єкті

будівництва за адресою: вул. Академіка Сахарова, 3-Є, с. Крижанівка, Лиманський р-н

(Одеський р-н), Одеська обл. є самочинним будівництвом.

Відповідно до пункту 2 Порядку виконання підготовчих та будівельних робіт, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 № 466, будівельні роботи - роботи з нового будівництва, реконструкції, реставрації, капітального ремонту, а підготовчі роботи - роботи з підготовки земельної ділянки, влаштування огородження будівельного майданчика та знесення будівель і споруд порушення елементів благоустрою в межах відведеної земельної ділянки, вишукувальні роботи, роботи із спорудження тимчасових виробничих та побутових споруд, необхідних для організації і обслуговування будівництва, улаштування під'їзних шляхів, складування будівельних матеріалів, підведення тимчасових інженерних мереж, а також з винесення інженерних мереж та видалення зелених насаджень.

Згідно з Законом, будівництво нове будівництво, реконструкція, реставрація, капітальний ремонт об'єкта будівництва.

Відповідно до частини сьомої статті 34 Закону, виконання будівельних робіт без відповідного документа, передбаченого цією статтею, вважається самочинним будівництвом і тягне за собою відповідальність згідно із законом.

Відповідно до частини восьмої статті 32 Закону, під час здійснення державного архітектурно-будівельного контролю на об'єктах самочинного будівництва клас наслідків таких об'єктів визначається самостійно відповідними органами державного архітектурно-будівельного контролю або із залученням експертної організації чи експерта, який має відповідний кваліфікаційний сертифікат.

У зв'язку із вищевикладеним виникла необхідність у визначені класу наслідків частини об'єкта будівництва, а саме: приміщень підвального поверху багатоквартирного житлового будинку, за адресою: вул. Академіка Сахарова 3-Є с. Крижанівка, Лиманський р-н (Одеський р-н), Одеська обл.

Відповідно до частини другої статті 32 Закону, клас наслідків визначається відповідно до вимог будівельних норм і правил, затверджених згідно із законодавством. Вимоги до визначення класів наслідків (відповідальності) об'єктів - будинків, будівель, споруд будь-якого призначення, їхніх частин, лінійних об'єктів інженерно-транспортної інфраструктури, у тому числі тих, що належать до складу комплексу (будови) під час їх проектування та будівництва установлює ДСТУ 8855:2019 Визначення класу наслідків (відповідальності).

З вищевикладеного вбачається, що в ході перевірки не отримано достатньо відомостей

для точного визначення класу наслідків, у зв'язку з чим головними інспекторами віднесено частину об'єкта будівництва підвальний поверх багатоквартирного житлового будинку, за адресою: вул. Академіка Сахарова 3-Є, с. Крижанівка, Лиманський р-н (Одеський р-н), Одеська обл., до незначного класу наслідків (ССІ). Процес проведення державного архітектурно-будівельного контролю підтверджується матеріалами фото та відео фіксації.

За результатами перевірки 10.04.2025 уповноваженими особами відповідача складено та видано ОК «ЖЕМЧУЖИНА НА САХАРОВА» припис про зупинення підготовчих та будівельних робіт, в якому вимагали зупинити виконання будівельних робіт за адресою: вул. Академіка Сахарова 3-Є, с. Крижанівка, Лиманський р-н (Одеський р-н), Одеська обл. до отримання дозволу на виконання будівельних робіт у термін до 10.06.2025 р.

Також 10.04.2024 року уповноваженими особами відповідача складено та видано ОК «ЖЕМЧУЖИНА НА САХАРОВА» припис про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил в якому визначено: Усунути у встановленому законодавством порядку допущені порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності на об'єкті будівництва за адресою: вул. Академіка Сахарова 3-Є. с. Крижанівка, Лиманський р-н (Одеський р-н), Одеська обл., шляхом отримання документу, що надає право на виконання будівельних робіт у термін до 10.06.2025 р.

Окрім того 10.04.2025 року головним інспектором будівельного нагляду Другого відділу державного архітектурно-будівельного контролю Департаменту державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду Жуковою Каріною Віталіївною складено Протокол про правопорушення у сфері містобудівної діяльності відносно ОК «ЖЕМЧУЖИНА НА САХАРОВА», де вказано, що встановлено порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності обслуговуючим кооперативом «ЖЕМЧУЖИНА НА САХАРОВА», а саме: пункту 1 частини 1 статті 34 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», абзацу 1 частини 1 статті 36 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», абзацу 1 частини 2 статті 36 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності». абзацу 2 пункт 5 Порядку виконання підготовчих та будівельних робіт, затвердженого постановою КМУ від 13.04.2011 № 466.

24.04.2025 року, головним інспектором будівельного нагляду Другого відділу державного архітектурно-будівельного контролю Департаменту державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду Патрашку Є.В., прийнято Постанову № 11-2025/02-2-03 про накладення на ОК «ЖЕМЧУЖИНА НА САХАРОВА» винного у вчиненні правопорушення, передбаченого пунктом 2 частини 2 статті 2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» штрафу у сумі 109008 гривень.

Позивач не погодившись з Приписами Державною інспекцією архітектури та містобудування України від 10.04.2024 рок та Постановою № 11-2025/02-2-03 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 24.04.2025 року, звернувся до суду з даною позовною заявою.

Вирішуючи спір, що виник між сторонами, суд виходить з наступного.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ст. 1 Закону України «Про основи містобудування» від 16.11.1992 № 2780-XII (далі Закон № 2780-XII) містобудування (містобудівна діяльність) - це цілеспрямована діяльність державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, громадян, об'єднань громадян по створенню та підтриманню повноцінного життєвого середовища, яка включає прогнозування розвитку населених пунктів і територій, планування, забудову та інше використання територій, проектування, будівництво об'єктів містобудування, спорудження інших об'єктів, реконструкцію історичних населених пунктів при збереженні традиційного характеру середовища, реставрацію та реабілітацію об'єктів культурної спадщини, створення інженерної та транспортної інфраструктури.

Відповідно до ст. 6 Закону № 2780-XII, законодавство України про містобудування складається з Конституції України, цього Закону, законів України «Про регулювання містобудівної діяльності», «Про архітектурну діяльність» та інших нормативно-правових актів, що видаються на їх виконання.

Органи, що здійснюють державне регулювання у сфері містобудування, наведені у статті 7 Закону № 2780-XII, за змістом якої таке регулювання здійснюється, зокрема, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері містобудування, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю, іншими органами в порядку, встановленому законодавством.

Відповідно до п. 1 Положення про Державну інспекцію архітектури та містобудування України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 грудня 2020 р. № 1340 (далі Положення № 1340), Державна інспекція архітектури та містобудування України (ДІАМ) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Віце-прем'єр-міністра з відновлення України - Міністра розвитку громад та територій (далі - Міністр) і який реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду.

Згідно з п. 3. Положення № 1340, основним завданням ДІАМ є реалізація державної політики з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду, а саме зокрема і: здійснення в межах повноважень, визначених законом, державного архітектурно-будівельного контролю за дотриманням замовниками, підприємствами, що надають технічні умови щодо інженерного забезпечення об'єкта будівництва, архітекторами та іншими проектувальниками, підрядниками, експертами, експертними організаціями та відповідальними виконавцями робіт, інженерами-консультантами, власниками будівель та лінійних споруд вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт.

В п.п.2 п. 4 Положення № 1340 зазначено, що ДІАМ відповідно до покладених на неї завдань: 2) проводить перевірки: відповідності виконання підготовчих та будівельних робіт вимогам будівельних норм, стандартів і правил, затвердженим проектним вимогам, рішенням, технічним умовам, своєчасності та якості проведення передбачених нормативно-технічною та проектною документацією зйомки, замірів, випробувань, а також ведення журналів робіт, наявності в передбачених законодавством випадках паспортів, актів і протоколів випробувань, сертифікатів та іншої документації; … 3) видає обов'язкові до виконання приписи щодо: усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил; зупинення підготовчих та будівельних робіт; 5) складає акти перевірок, протоколи про вчинення правопорушень, розглядає справи про правопорушення у сфері містобудівної діяльності та справи про адміністративні правопорушення із прийняттям відповідних рішень, накладає штрафи відповідно до закону.

Процедура здійснення заходів, спрямованих на дотримання замовниками, проектувальниками, підрядниками, сертифікованими відповідальними виконавцями робіт, підприємствами, що надають технічні умови щодо інженерного забезпечення об'єкта будівництва, та експертними організаціями (далі - суб'єкти містобудування) вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт визначена в Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 23 травня 2011 р. № 553 (далі Порядок № 553).

Відповідно до п. 7 Порядку № 553, позаплановою перевіркою вважається перевірка, що не передбачена планом роботи органу державного архітектурно-будівельного контролю. Підставами для проведення позапланової перевірки є: подання суб'єктом містобудування письмової заяви про проведення перевірки об'єкта будівництва або будівельної продукції за його бажанням; необхідність проведення перевірки достовірності даних, наведених у повідомленні про початок виконання підготовчих робіт, повідомленні про початок виконання будівельних робіт, декларації про готовність об'єкта до експлуатації, протягом трьох місяців з дня подання зазначених документів; виявлення факту самочинного будівництва об'єкта; перевірка виконання суб'єктом містобудування вимог приписів органів державного архітектурно-будівельного контролю; вимога головного інспектора будівельного нагляду ДІАМ про проведення перевірки за наявності підстав, передбачених законом; звернення фізичних чи юридичних осіб про порушення суб'єктом містобудування вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності; вимога правоохоронних органів щодо проведення перевірки, складена на підставі ухвали слідчого судді. Під час проведення позапланової перевірки підлягають контролю виключно питання, які стали підставою для проведення такої перевірки. Повторне проведення позапланової перевірки за тим самим фактом (фактами), що був (були) підставою для раніше проведеної позапланової перевірки об'єкта будівництва чи суб'єкта містобудування, забороняється, крім випадків невиконання вимоги органу державного архітектурно-будівельного контролю щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності.

Приписами ст. 4 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» визначено, що об'єктами будівництва є будинки, будівлі, споруди будь-якого призначення, їх комплекси та частини, лінійні об'єкти інженерно-транспортної інфраструктури (крім трубопроводів внутрішньогосподарських меліоративних систем) (абз. 2 ч.1). Суб'єктами містобудування є органи виконавчої влади, Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, органи місцевого самоврядування, фізичні та юридичні особи (ч.2).

Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначені в Законі України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» 5 квітня 2007 року № 877-V (далі Закон № 877-V).

В ст. 7 Закон № 877-V зазначено, що для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає наказ (рішення, розпорядження), який має містити найменування суб'єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, та предмет перевірки (ч.1). У посвідченні (направленні) на проведення заходу зазначаються: найменування органу державного нагляду (контролю), що здійснює захід; найменування суб'єкта господарювання та/або його відокремленого підрозділу або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснюється захід; місцезнаходження суб'єкта господарювання та/або його відокремленого підрозділу, щодо діяльності яких здійснюється захід; номер і дата наказу (рішення, розпорядження), на виконання якого здійснюється захід; перелік посадових осіб, які беруть участь у здійсненні заходу, із зазначенням їх посади, прізвища, ім'я та по батькові; дата початку та дата закінчення заходу; тип заходу (плановий або позаплановий); форма заходу (перевірка, ревізія, обстеження, огляд, інспектування тощо); підстави для здійснення заходу; предмет здійснення заходу; інформація про здійснення попереднього заходу (тип заходу і строк його здійснення) (ч.3).

Враховуючи приписи ст. 7 Закону № 877-V, суд дійшов висновку, що планова або позапланова перевірка здійснюється виключно на підставі наказу та направлення на проведення такого заходу, при цьому вказані документи повинні містити серед іншого і найменування суб'єкта господарювання зокрема і містобудування, щодо діяльності якого здійснюється перевірка.

26.03.2025 Державною інспекцією архітектури та містобудування України видано наказ № 61 «Про проведення позапланової перевірки», яким наказано провести позапланову перевірку на об'єкті будівництва за адресою: вул. Академіка Сахарова, 3-А, 3-В, 3-Є, с. Крижанівка, Лиманський р-н (Одеський район), Одеська область. Предмет перевірки: дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт.

Державною інспекцією архітектури та містобудування України 28 березня 2025 року видано направлення № 603/02/12-25 для проведення позапланової перевірки на об'єкті будівництва за адресою: вул. Академіка Сахарова, 3-А, 3-В, 3-Є, с. Крижанівка, Лиманський р-н (Одеський район), Одеська область, щодо дотримання суб'єктами містобудування вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил. Строк дії направлення з 28.03.2025 по 10.04.2025.

З досліджених судом документів: наказу № 61 від 26.03.2025 року та направлення № 603/02/12-25 від 28.03.2025 року вбачається, що відповідачем визначено об'єкт будівництва: вул. Академіка Сахарова, 3-А, 3-В, 3-Є, с. Крижанівка, Лиманський р-н (Одеський район), Одеська область. При цьому в наказу № 61 та направленні № 603/02/12-25 в порушення ст. 7 Закон № 877-V, не визначено, що перевірка вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності буде проводитися відносно ОК «ЖЕМЧУЖИНА НА САХАРОВА» як суб'єкта містобудування за адресою: вул. Академіка Сахарова, 3-А, 3-В, 3-Є, с. Крижанівка, Лиманський р-н (Одеський район), Одеська область.

Будь-які інші накази чи направлення ДІАМ, щодо проведення позапланової перевірки в період з 28.03.2025 по 10.04.2025 року відносно ОК «ЖЕМЧУЖИНА НА САХАРОВА» як суб'єкта містобудування до суду не надано, а тому суд вважає протиправним проведення відповідачем позапланової перевірки в період з 28.03.2025 по 10.04.2025 року частині, що стосується позивача без наявності наказу та направлення для проведення позапланової перевірки щодо ОК «ЖЕМЧУЖИНА НА САХАРОВА» як суб'єкта містобудування.

В п. 9 Порядку № 553 вказано, що Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється у присутності суб'єктів містобудування або їх представників, які будують або збудували об'єкт будівництва. У разі виявлення факту самочинного будівництва об'єкта, щодо якого неможливо встановити суб'єкта містобудування, який будує чи збудував такий об'єкт, перевірка проводиться із залученням представників органів місцевого самоврядування та органів Національної поліції. Документи, оформлені за результатами такої перевірки, надсилаються до відповідного органу Національної поліції для встановлення особи суб'єкта містобудування.

В положеннях Порядку № 553 зазначено, що посадові особи органів державного архітектурно-будівельного контролю під час проведення перевірки мають право: складати протоколи про вчинення правопорушень, акти перевірок та накладати штрафи відповідно до закону (п.п. 2 п. 11). За результатами державного архітектурно-будівельного контролю посадовою особою органу державного архітектурно-будівельного контролю складається акт перевірки відповідно до вимог, установлених цим Порядком (п.16).

Також в ч. 6 ст. 7 Закону № 877-V, вказано, що за результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю) складає акт, який повинен містити такі відомості: дату складення акта; тип заходу (плановий або позаплановий); форма заходу (перевірка, ревізія, обстеження, огляд тощо); предмет державного нагляду (контролю); найменування органу державного нагляду (контролю), а також посаду, прізвище, ім'я та по батькові посадової особи, яка здійснила захід; найменування юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснювався захід.

На підставі наказу ДІАМ України від 26.03.2025 № 61 та відповідно до направлення № 603/02/12-25 від 28.03.2025, головним інспектором будівельного нагляду Другого відділу державного архітектурно-будівельного контролю Департаменту державного контролю та архітектурно-будівельного нагляду Патрашку Євгеном Вікторовичем та головним інспектором будівельного нагляду Другого відділу державного архітектурно-будівельного контролю Департаменту державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду Жуковою Каріною Віталіївною з 02.04.2025 по 10.04.2025 (як зазначено в акті № 16) проведено позапланову перевірку на об'єкті будівництва за адресою: вул. Академіка Сахарова, 3-А. 3-В, 3-Є. с. Крижанівка, Лиманський р-н (Одеський р-н), Одеська обл., щодо дотримання суб'єктами містобудування вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм стандартів і правил.

Приписами п. 6 ч. 3 ст. 41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» передбачено, що посадові особи органів державного архітектурно-будівельного контролю під час перевірки мають право: залучати до проведення перевірок представників центральних і місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, експертних та громадських організацій (за погодженням з їх керівниками), фахівців галузевих науково-дослідних та науково-технічних організацій.

З Акту № 16 від 10.04.2025 року вбачається, що позапланову перевірку було проведено із залученням: заступника сільського голови Фонтанської сільської ради Одеського району Одеської області - Щирби Петра Євстафовича: завідувача сектору з питань цивільного захисту та взаємодії з правоохоронними органами Фонтанської сільської ради Одеського району Одеської області ОСОБА_4 начальника відділу містобудування та архітектури Фонтанської сільської ради Одеського району Одеської області, головного архітектора громади - Каплінського Віктора Юрійовича, старшого дільничного офіцеру поліції СПД №1 ВП №4 ОРУП №2 ГУНП в Одеській області, капітан поліції - М.О. Чумаченко.

В Акті № 16 від 10.04.2025 року вказано, що в реєстрі будівельної діяльності відсутня інформація щодо дозвільних документів на виконання будівельних робіт з реконструкції приміщень підвального поверху на об'єкті будівництва за адресою: вул. Академіка Сахарова, 3-Є, с. Крижанівка, Лиманський р-н (Одеський р-н), Одеська обл.

Також в Акті № 16 від 10.04.2025 року зазначено, що 02.04.2025 о 10:00 год. головними інспекторами здійснено візуальний огляд під час проведення позапланової перевірки місць проведення будівництва зазначених в зверненнях та встановлено наявність додаткових влаштованих вхідних груп до приміщень підвального поверху, розташованих ліворуч та праворуч від головної вхідної групи секції №3 багатоквартирного житлового будинку за адресою: вул. Академіка Сахарова, 3-Є, с. Крижанівка, Лиманський р-н (Одеський р-н), Одеська обл. Також біля входу до приміщень підвального поверху житлового будинку за адресою: вул. Академіка Сахарова, 3-С, с. Крижанівка, Лиманський р-н (Одеський р-н), Одеська обл. виявлено складування будівельних матеріалів газобетоні блоки «Ю-ТОН». Під час проведення позапланової перевірки підвального приміщення встановлено, що в ньому відбуваються внутрішні будівельні роботи, а саме: влаштування перегородок штукатурні та малярні роботи з опорядження стін. Відповідно до частини 1 статті 376 Цивільного кодексу України, встановлені в ході перевірки будівельні роботи з реконструкції приміщень підвального поверху на об'єкті будівництва за адресою: вул. Академіка Сахарова, 3-Є, с. Крижанівка, Лиманський р-н (Одеський р-н), Одеська обл. є самочинним будівництвом.

В п.п. 8 п. 11 Порядку № 553 зазначено, що посадові особи органів державного архітектурно-будівельного контролю під час проведення перевірки мають право: одержувати в установленому законодавством порядку від органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, фізичних осіб інформацію та документи, необхідні для здійснення державного архітектурно-будівельного контролю.

Відповідач 28.03.2025 року направив на адресу ОК «Жемчужина на Сахарова» повідомлення про проведення позапланової перевірки за адресою: вул. Академіка Сахарова, 3-А, 3-В, 3-Є, с. Крижанівка, Лиманський р-н (Одеський р-н), Одеська обл. № 612/02/12-25 де просив підготувати належним чином засвідчені копії документів та інформацію з підтверджуючими матеріалами відповідно до поставлених питань: 1. Документи, що підтверджують право здійснювати управління або обслуговування/утримання багатоквартирного будинку за адресою: вул. Академіка Сахарова, 3-А, 3-В, 3-Є, с. Крижанівка, Лиманський р-н (Одеський р-н), Одеська обл.; 2. Установчі документи (для юридичних осіб); 3. Документ, що посвідчує особу та/або підтверджує повноваження уповноваженого представника ОК «Жемчужина на Сахарова»; 4. Проєктну документацію на об'єкт будівництва за адресою вул. Академіка Сахарова, 3-А, 3-В, 3-Є, с. Крижанівка, Лиманський р-н (Одеський р-н), Одеська обл.; 5. Матеріали технічної інвентаризації та технічний паспорт на об'єкт будівництва за адресою: вул. Академіка Сахарова, 3-А, 3-В, 3-Є, с. Крижанівка, Лиманський р-н (Одеський р-н), Одеська обл. 6. Дозвіл на виконання будівельних робіт.

В Акті № 16 зазначено, що ОСОБА_2 було надано завірені копії: наказу від 06.12.2022 № 32-К «Про призначення на посаду Голови Кооперативу»; виписки з Єдиного державного ресстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань; Статуту обслуговуючого кооперативу «ЖЕМЧУЖИНА НА САХАРОВА» (ЄДРПОУ 42022770). Стосовно виявленого, під час проведення перевірки голова кооперативу «ЖЕМЧУЖИНА НА САХАРОВА» Васильев С.В. надав усні пояснення, що дані будівельні роботи проводяться власником приміщень. Інформації стосовно можливих власників приміщень підвального поверху будинку де проводяться виявлені будівельні роботи, ОСОБА_2 не надано.

Приписами абз. 3 п. 9 Порядку № 553 передбачено, що у разі виявлення факту самочинного будівництва об'єкта, щодо якого неможливо встановити суб'єкта містобудування, який будує чи збудував такий об'єкт, перевірка проводиться із залученням представників органів місцевого самоврядування та органів Національної поліції. Документи, оформлені за результатами такої перевірки, надсилаються до відповідного органу Національної поліції для встановлення особи суб'єкта містобудування.

До суду відповідачем не надано належних та достатніх доказів, що відповідач на виконання приписів абз. 3 п. 9 Порядку № 553, для встановлення особи суб'єкта містобудування за адресою: вул. Академіка Сахарова, 3-А, 3-В, 3-Є, с. Крижанівка, Лиманський р-н (Одеський р-н), Одеська обл. надсилав документи, оформлені за результатами перевірки до відповідного органу Національної поліції для встановлення особи суб'єкта містобудування.

Суд звертає увагу, що відповідач на виконання приписів абз. 3 п. 9 Порядку № 553 залучив при проведені перевірки представників органів місцевого самоврядування та органів Національної поліції. При цьому для встановлення особи суб'єкта містобудування за адресою: вул. Академіка Сахарова, 3-Є, с. Крижанівка, Лиманський р-н (Одеський р-н), Одеська обл., документи, оформлені за результатами перевірки до відповідного органу Національної поліції відповідачем не надсилися.

В Акті № 16 також зазначено, що «Відділом матеріально-господарського забезпечення ДІАМ надано скан-копії проектної документації та документації поданої для отримання дозволу на виконання будівельних робіт на об'єкт будівництва: «Строительство многоквартирного жилого дома со встроенными помещениями общественного назначения по адресу: с. Крыжановка, Крыжановски сельский совет, Лиманский район, Одесская область, земельный участок кадастровый: 5122783200:01:002:1937». В ході ознайомлення з Проектом, з'ясовано, що виявлені та надані скан-копії проектної документації та документації, поданої для отримання дозволу на виконання будівельних робіт стосуються багатоквартирного житлового будинку за адресою: вул. Академіка Сахарова 3-Є, с. Крижанівка, Лиманський р-н (Одеський р-н), Одеська обл. В додатку до Експертного звіту № 7-072-17-ЕП/КО від 28.04.2017 року щодо виявлення помилок та необхідності доопрацювання за Проектом «Будівництво багатоквартирного житлового будинку з вбудованими приміщеннями громадського призначення за адресою: с. Крижанівка, Крижанівська сільська рада, Лиманський район, Одеська область, земельна ділянка кадастровий № 5122783200:01:002:1937» зазначено: «Проектом передбачено будівництво 25-ти пов. 3-х секційного житлового будинку з цокольним та верхнім технічним поверхом. У будинку проектуються: приміщення для інженерних комунікацій в підвальному поверсі; приміщення для клубних занять на 1-му та 2-му поверхах; житлові приміщення з 3-го по 24-й поверхи творчі майстерні на 25-му поверсі».

З досліджених матеріалів справи вбачається, що на земельній ділянці з кадастровим номером 5122783200:01:002:1937 наявні багатоквартирні житлові будинки за адресою: с. Крижанівка, вул. Академіка Сахарова 3-А, 3-Б, 3-В, 3-Г, 3-Є.

До суду відповідачем не надано жодного документу з проектної документації та документації поданої для отримання дозволу на виконання будівельних робіт чи введення в експлуатацію житлового будинку за адресою: вул. Академіка Сахарова 3-Є, с. Крижанівка, Лиманський р-н (Одеський р-н), Одеська обл. А посилання посадових осіб відповідача в акті № 16, що в ході ознайомлення з Проектом, з'ясовано, що виявлені та надані скан-копії проектної документації та документації, поданої для отримання дозволу на виконання будівельних робіт стосуються багатоквартирного житлового будинку за адресою: вул. Академіка Сахарова 3-Є, жодним чином не свідчить, що такі документи є документами багатоквартирного житлового будинку за адресою: вул. Академіка Сахарова 3-Є, а яким чином вказані документи стосуються житлового будинку за за адресою: вул. Академіка Сахарова 3-Є в Акті не зазначено.

Також в Акті №16 з посиланням на ст. 28 Закону України «Про архітектурну діяльність», відповідачем зазначено, що замовником будівництва на об'єкті будівництва за адресою: с. Крижанівка, вул. Академіка Сахарова 3-Є, є обслуговуючий кооператив «ЖЕМЧУЖИНА НА САХАРОВА».

Під час розгляду справи судом встановлено, що обслуговуючий кооператив «ЖЕМЧУЖИНА НА САХАРОВА» (ЄДРПОУ 42022770) не володіє об'єктами нерухомості, що підтверджено відповіддю з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно №1791607 від 18.09.2025 року. Окрім того ОК «ЖЕМЧУЖИНА НА САХАРОВА» не є власником земельної ділянки з кадастровим номером 5122783200:01:002:1937, що підтверджено відповіддю з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно № 1791635 від 18.09.2025 року.

Отже з досліджених судом документів не вбачається, що під час перевірки з 28.03.2025 по 10.04.2025 року та прийняття: 10.04.2025 року припису про зупинення підготовчих та будівельних робіт та припису про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил, виданих Державною інспекцією архітектури та містобудування України Обслуговуючому кооперативу «ЖЕМЧУЖИНА НА САХАРОВА»; 24.04.2025 року Постанови № 11-2025/02-2-03 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності виданої Державною інспекцією архітектури та містобудування України Обслуговуючому кооперативу «ЖЕМЧУЖИНА НА САХАРОВА», відповідачем встановлено, що ОК «ЖЕМЧУЖИНА НА САХАРОВА» є суб'єкта містобудування приміщень підвального поверху за адресою: вул. Академіка Сахарова, 3-Є, с. Крижанівка, Лиманський р-н (Одеський район), Одеська область.

Окрім того з досліджених матеріалів справи не вбачається, та відповідачем до суду й не надано належні та достатні докази з яких можливо встановити, що приміщення підвального поверху за адресою: вул. Академіка Сахарова, 3-Є, с. Крижанівка, Лиманський р-н (Одеський район), Одеська область є спільним майном співвласників багатоквартирного будинку за даною адресою.

Приписами Порядку №553 з дотриманням балансу публічних і приватних інтересів, встановлені умови та порядок проведення позапланового заходу державного архітектурно-будівельного контролю. Лише їх дотримання може бути належною підставою для проведення позапланової перевірки та оформлення її результатів, які створюють для суб'єкта містобудування юридичні наслідки. Невиконання органами державного архітектурно-будівельного контролю вимог законодавця щодо порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю призводить до визнання перевірки незаконної та відсутності правових наслідків такої.

Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду від 26.02.2020 у справі №826/7847/17, від 09.02.2021 у справі №826/10284/16.

Суд наголошує, що допущені контролюючим органом процесуальні порушення призвели до передчасних висновків, наведених у акті перевірки щодо позивача (що ОК «ЖЕМЧУЖИНА НА САХАРОВА» є замовником будівництва на об'єкті будівництва за адресою: с. Крижанівка, вул. Академіка Сахарова 3-Є), адже не оформлення щодо позивача направлення та відповідно не вручення такого направлення для проведення позапланового заходу позивачу, не надавало повноважень відповідачу перевіряти діяльність позивача на об'єкті будівництва, та відповідно не наділяло позивача правами суб'єкта містобудування в межах цієї перевірки.

Окрім того відповідачем не вчинялися заходи відповідно до абз. 3 п. 9 Порядку № 553 щодо встановлення суб'єкта містобудування на об'єкті будівництва за адресою: с. Крижанівка, вул. Академіка Сахарова 3-Є

За наведеного правового регулювання та встановлених у справі обставин, суд зазначає, що недотримання відповідачем порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю нівелює наслідки такого, а тому прийняті щодо позивача 10.04.2025 року приписи про зупинення підготовчих та будівельних робіт та про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил та 24.04.2025 року Постанови № 11-2025/02-2-03 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності слід визнати протиправними і скасувати.

Щодо інших доводів сторін, які викладені у заявах по суті справи, суд зазначає наступне.

Відповідно до пункту 30 рішення Європейського Суду з прав людини у справі «Hirvisaari v. Finland» від 27 вересня 2001 року рішення судів повинні достатнім чином містити мотиви, на яких вони базуються для того, щоб засвідчити, що сторони були заслухані, та для того, щоб забезпечити нагляд громадськості за здійсненням правосуддя.

Згідно з пунктом 29 рішення Європейського Суду з прав людини у справі «Ruiz Torija v. Spain» від 9 грудня 1994 року статтю 6 не можна розуміти як таку, що вимагає пояснень детальної відповіді на кожний аргумент сторін. Відповідно, питання, чи дотримався суд свого обов'язку обґрунтовувати рішення може розглядатися лише в світлі обставин кожної справи.

За змістом пункту 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення.

У процесі розгляду справи судом не встановлено інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення цього спору. А решта доводів та заперечень учасників справи висновків суду по суті позовних вимог не спростовують.

Відповідно до ч. ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Доказів, які б спростовували доводи позивача, відповідачем до суду не надано.

За наведених обставин суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог позивача та вважає їх такими, що підлягають задоволенню.

Приписами ч.1 ст.139 КАС України передбачено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Згідно з платіжною інструкцією №335 від 09.05.2025 року, що міститься в матеріалах справи (а.с. 19), позивачем сплачено судовий збір в сумі 7267,20 грн, який підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись ст. ст. 7, 9, 139, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Обслуговуючого кооперативу «ЖЕМЧУЖИНА НА САХАРОВА» - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати Припис про зупинення підготовчих та будівельних робіт від 10.04.2025 року виданий Державною інспекцією архітектури та містобудування України у відношенні Обслуговуючому кооперативу «ЖЕМЧУЖИНА НА САХАРОВА»;

Визнати протиправним та скасувати Припис про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил від 10.04.2025 року, виданий Державною інспекцією архітектури та містобудування України у відношенні Обслуговуючому кооперативу «ЖЕМЧУЖИНА НА САХАРОВА»;

Визнати протиправною та скасувати Постанову № 11-2025/02-2-03 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 24.04.2025 року, видану Державною інспекцією архітектури та містобудування України у відношенні Обслуговуючого кооперативу «ЖЕМЧУЖИНА НА САХАРОВА».

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень Державною інспекцією архітектури та містобудування України на користь Обслуговуючого кооперативу «ЖЕМЧУЖИНА НА САХАРОВА» судові витрати у вигляді судового збору в сумі 7267 (сім тисяч двісті шістдесят сім) гривень 20 копійок.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Позивач: Обслуговуючого кооперативу «ЖЕМЧУЖИНА НА САХАРОВА» (вул. Академіка Сахарова, 3-А, с. Крижанівка, Одеський район, Одеська область, 67562, ЄДРПОУ 42022770).

Відповідач: Державна інспекцієя архітектури та містобудування України (б-р. Лесі Україники, буд. 26, м. Київ, 01133, ЄДРПОУ 44245840).

Суддя О.А. Вовченко