Справа №760/13514/25 2-о/760/457/25
18 вересня 2025 року Солом'янський районний суд міста Києва у складі головуючого судді Верещінської І.В., за участю секретаря судового засідання Негари А., представника заявника ОСОБА_1 , представника заінтересованої особи Безносюк В.С., розглянувши цивільну справу за заявою ОСОБА_2 , заінтересовані особи: Київська міська рада, Департамент містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради, про встановлення факту, що має юридичне значення,-
ОСОБА_2 звернулась до Солом'янського районного суду м. Києва із заявою у порядку окремого провадження та просила суд:
Встановити факт дублювання поштової адреси нежитлових приміщень № 1, № 2, № 3 (групи приміщень № 84) (в літері А), загальною площею 29,7 кв.м. по АДРЕСА_1 , які належать на праві власності ОСОБА_2 , реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 2888971780000 та нежитлових приміщень з №1 по №4 (група приміщення №84), літ. "А", цок.», загальною площею 107,00 кв.м., по АДРЕСА_1 , які належать Територіальній громаді міста Києва в особі Київської міської ради, реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 1553699380000.
Встановити факт, що нежитлові приміщення № 1, № 2, № 3 (групи приміщень № 84) (в літері А), загальною площею 29,7 кв.м. по АДРЕСА_1 , які належать на праві власності ОСОБА_2 , реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 2888971780000 та нежитлові приміщення з №1 по №4 (група приміщення №84), літ. "А", цок.», загальною площею 107,00 кв.м., по АДРЕСА_1 , які належать Територіальній громаді міста Києва в особі Київської міської ради, реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 1553699380000 є різними об'єктами нерухомого майна.
Судом у судовому засіданні на обговорення поставлено питання щодо передачі справи за підсудністю за місцем проживання заявника.
Представник заявника у судовому засіданні повідомив, що при поданні заяви керувався місцезнаходженням нерухомого майна в Солом'янському районі м. Києва. Щодо питання передачі справи покладається на розсуд суду.
Представник заінтересованої особи у судовому засіданні не заперечувала проти передачі справи за підсудністю. Повідомила, що не ознайомлена з самою заявою, тому по суті заяви не готова
Вислухавши сторін, дослідивши матеріали справи суд приходить до наступного висновку.
Цивільна юрисдикція - це визначена законом сукупність повноважень судів щодо розгляду цивільних справ, віднесених до їх компетенції (стаття 19 ЦПК). Підсудність визначає коло цивільних справ у спорах, вирішення яких належить до повноважень конкретного суду першої інстанції (статті 26 - 30 ЦПК).
Виходячи з поняття підсудність у цивільному судочинстві як розмежування компетенції між окремими ланками судової системи та між судами однієї ланки щодо розгляду цивільних справ, підсудністю фактично є визначення в системі судів компетентного суду стосовно вирішення певної цивільної справи.
Питання про підсудність справ визначається цивільним процесуальним кодексом України.
Окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав (ч.1 ст. 293 ЦПК України).
Згідно з п. 5 ч. 1 ст. 293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Як вбачається з положень ч. 1 ст. 316 ЦПК України, заява фізичної особи про встановлення факту, що має юридичне значення, подається до суду за місцем її проживання.
Місцем проживання (перебування) заявника в даному випадку являється зареєстроване у встановленому законом порядку місце його проживання, що кореспондується з положеннями статті 29 Цивільного кодексу України та статті 3 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні».
Право на звернення до суду із заявою про встановлення факту, що має юридичне значення, має особа, для якої підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів має значення з метою охорони її прав, свобод та інтересів або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
У даному випадку заявник прагне встановити факт дублювання поштової адреси нежитлових приміщень, встановлення цих фактів необхідне для однозначності у визначені власника нерухомого майна за даними Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, тому при вирішенні питання про територіальну підсудність цієї справи місце проживання заявника є визначальним згідно частини першої статті 316 Цивільного процесуального кодексу України.
Так, заявником до заяви було долучено витяг з реєстру територіальної громади, з якого вбачається, що заявник ОСОБА_2 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 , що територіально відноситься до Шевченківського району міста Києва.
Згідно з отриманої Солом'янським районним судом міста Києва в порядку ч. 9 ст. 187 ЦПК України інформації № 1789023 від 18.09.2025, заявник ОСОБА_2 , зареєстрована в АДРЕСА_2 .
Виходячи з положень п. 1.ч. 1 ст. 31 ЦПК України, суд передає справу на розгляд іншому суду, якщо справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Згідно положень статті 378 ЦПК України, судове рішення, яким закінчено розгляд справи, підлягає скасуванню з направленням справи на розгляд за встановленою законом підсудністю, якщо рішення прийнято судом з порушенням правил територіальної юрисдикції (підсудності).
За наведених обставин, суддя приходить до висновку, що заява ОСОБА_2 , заінтересовані особи: Київська міська рада, Департамент містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради, про встановлення факту, що має юридичне значення, не підсудна Солом'янському районному суду міста Києва та підлягає направленню за підсудністю до Шевченківського районного суду міста Києва, тобто за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання заявника ОСОБА_2 з дотриманням вимог ч. 1 ст. 316 Цивільного процесуального кодексу України.
Відповідно до частини третьої статті 31 ЦПК України, передача справи на розгляд іншого суду за встановленою цим Кодексом підсудністю з підстави, передбаченої пунктом 1 частини першої цієї статті, здійснюється на підставі ухвали суду не пізніше п'яти днів після закінчення строку на її оскарження, а в разі подання скарги, не пізніше п'яти днів після залишення її без задоволення.
Враховуючи викладене та керуючись статями 31, 32, 260, 294, 316, 353-354 Цивільного процесуального кодексу України, суд,
Цивільну справу за заявою ОСОБА_2 , заінтересовані особи: Київська міська рада, Департамент містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради, про встановлення факту, що має юридичне значення - передати за підсудністю до Шевченківського районного суду міста Києва (вулиця Дегтярівська, 31А, Київ, 03057) для подальшого розгляду.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення, безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на ухвали суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 цього Кодексу.
Суддя І.В. Верещінська