Справа № 568/1169/25
Провадження № 3/568/614/25
12 вересня 2025 року м. Радивилів
Суддя Радивилівського районного суду Рівненської області Кондратюк В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Радивилів матеріали, які надійшли від батальйону №3 з обслуговування Дубенського району Полку патрульної УПП в Рівненській області ДПП про притягнення до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення передбаченого ч. 5 ст. 126 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого за адресою АДРЕСА_1 ,
Відповідно до протоколу серії ЕПР1 № 382855 від 06.07.2025, 06.07.2025 о 04 год. 19 хв. в с.Опарипси на а/д М-06 «Київ-Чоп» 432 км. водій ОСОБА_1 , повторно протягом року транспортним засобом «Hyundai Sonata», н.з. НОМЕР_1 , будучи особою, яка позбавлена права керування транспортними засобами на підставі постанови Ужгородського міськрайонного суду від 21.04.2025, чим порушив ст. 15 Закону України «Про дорожній рух», чим порушив п. 2.1. а ПДР України - керування транспортним засобом особою, яка не має права керування таким транспортним засобом.
Дії ОСОБА_1 кваліфіковано згідно протоколу за ч. 5 ст. 126 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі по тексту - КУпАП).
Під час складання протоколу про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 роз'яснено права, передбачені ст. 268 КУпАП та зміст ст. 63 Конституції України, зауважень до протоколу про адміністративне правопорушення він не надавав, відомості про оскарження ним дій працівників поліції суду не надано.
В судове засідання ОСОБА_1 двічі не з'явився, про час, дату та місце повідомлявся судом вчасно, належним чином, також відомості про дати та час судових засідань знаходяться у вільному доступі на офіційному сайті Судової влади за адресою в мережі Інтернет https://court.gov.ua/fair/ та сайті Радивилівського районного суду Рівненської області, причини неявки суду не повідомив. Клопотань, в тому числі, про відкладення розгляду справи до суду не надходило.
За таких обставин та враховуючи те, що судом з достатньою мірою вжито всіх заходів для того, щоб ОСОБА_1 мав можливість надати свої аргументи під час публічного слухання цієї справи у суді, і оскільки він був обізнаний про складання щодо нього протоколу про адміністративне правопорушення і, що розгляд адміністративних справ відбудеться в Радивилівському районному суді Рівненської області, викликався до суду відповідно до вимог ч. 1 ст.277-2 КУпАП, проте не вжив заходів для явки до суду, приходжу висновку, що справу можливо розглянути за його відсутності.
Окрім того, стаття 268 КУпАП не містить імперативної заборони щодо розгляду справи про адміністративне правопорушення за ч.5 ст.126 КУпАП за відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності.
У відповідності до ст. 1 КУпАП, завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.
За приписами ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Положеннями статті 251 КУпАП визначено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, безпеки на автомобільному транспорті та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Згідно імперативних приписів ч. 2 ст. 251 КУпАП, обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Суддя констатує, що він не має права самостійно відшукувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення, оскільки в протилежному випадку неминуче перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що є порушенням гарантованого статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, права на справедливий і публічний розгляд справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом.
Стандарт доведення вини поза розумним сумнівом означає, що сукупність обставин справи, встановлена під час судового розгляду, виключає будь-яке інше розумне пояснення події, яка є предметом судового розгляду, крім того, що правопорушення було вчинено і особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, є винною у вчиненні адміністративного правопорушення.
Поза розумним сумнівом має бути доведений кожний з елементів, які є важливими для правової кваліфікації діяння: як тих, що утворюють об'єктивну сторону діяння, так і тих, що визначають його суб'єктивну сторону.
Згідно приписів ст. 62 Конституції України, обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, отриманих незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Частина 5 статті 126 КУпАП, передбачає відповідальність за повторне протягом року вчинення порушень, передбачених частинами другою - четвертою цієї статті.
Разом з тим, ч.ч. 2, 3 та 4 статті 126 КУпАП передбачають відповідальність за вчинення наступних адміністративних правопорушень:
-керування транспортним засобом особою, яка не має права керування таким транспортним засобом, або передача керування транспортним засобом особі, яка не має права керування таким транспортним засобом (ч. 2 статті 126 КУпАП);
-керування транспортним засобом особою, стосовно якої встановлено тимчасове обмеження у праві керування транспортними засобами (ч. 3 статті 126 КУпАП);
-керування транспортним засобом особою, позбавленою права керування транспортними засобами (ч. 4 статті 126 КУпАП).
Тобто, для правової кваліфікації дій особи за ч. 5 ст. 126 КУпАП, необхідним є повторне вчинення в межах одного року вказаних вище адміністративних правопорушень, визначених ч. 2-4 ст. 126 КУпАП.
Зі змісту протоколу про адміністративне правопорушення ЕПР1 № 382855 від 06.07.2025, 06.07.2025 о 04 год. 19 хв. в с.Опарипси на а/д М-06 «Київ-Чоп» 432 км. водій ОСОБА_1 , повторно протягом року транспортним засобом «Hyundai Sonata», н.з. НОМЕР_1 , будучи особою, яка позбавлена права керування транспортними засобами на підставі постанови Ужгородського міськрайонного суду від 21.04.2025, чим порушив ст. 15 Закону України «Про дорожній рух», чим порушив п. 2.1. а ПДР України - керування транспортним засобом особою, яка не має права керування таким транспортним засобом(а.с.2).
Згідно із ч.1 ст. 256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Суддя розглядає справу в межах протоколу про адміністративне правопорушення і згідно КУпАП не повноважний виходити за його межі.
Розгляд протоколу про адміністративне правопорушення здійснюється виключно в межах пред'явленого особі обвинувачення за кваліфікацією, яка визначена працівником поліції та зазначена у протоколі, під час якого суддя встановлює наявність або відсутність в діях особи, яка притягується до адміністративної відповідальності складу адміністративного правопорушення, передбаченого конкретною частиною статті або статтею КУпАП.
Зазначена у протоколі серії ЕПР1 № 382855 від 06.07.2025 інформація, зокрема, в супереч ч. 1 ст.256 КУпАП не є достатніми відомостями про повторне протягом року вчинення порушень, передбачених частинами другою - четвертою ст. 126 КУпАП.
Так, у протоколі вказано, що ОСОБА_1 «позбавлена права керування транспортними засобами на підставі постанови Ужгородського міськрайонного суду від 21.04.2025».
Суддя констатує, що складання протоколу про адміністративне правопорушення не є безумовною підставою притягнення особи до адміністративної відповідальності. Окрім того, протокол не містить ЄУНС постанови Ужгородського міськрайонного суду від 21.04.2025, а матеріали справи не містять копії такого рішення.
Разом з тим, згідно довідки старшого інспектора з ГАП батальйону №3 з обслуговування Дубенського району полку УПП в Рівненській області ДПП Ольги Левицької та копії витягу з бази ІПНП(а.с.6,7), відповідно до запиту ІПНП підсистема «Адмінпрактика» 12.09.2024 відносно ОСОБА_1 винесено постанову серії ЕНА № 3031262 за ч. 2 ст. 126 КУпАП, за керування транспортним засобом, будучи особою, яка немає права керування транспортними засобами, так як не отримував посвідчення водія відповідної категорії та накладено стягнення у виді штрафу 3 400 грн.
Суддею встановлено, що протокол про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 382855 від 06.07.2025 не містить в собі відомостей про постанову серії ЕНА № 3031262 за ч. 2 ст. 126 КУпАП, на неї відсутні посилання в п. 7 протоколу при зазначенні суті правопорушення та описі установлених обставин.
За таких обставин, викладена у протоколі суть правопорушення не узгоджується із правовою кваліфікацією адміністративного правопорушення визначеного ч. 5 ст. 126 КУпАП, та доданими до протоколу доказами.
Відповідно до клопотання поліцейського взводу № 1 роти батальйону № 3 Оселедька Павла, останній просить у протоколі вірною фабулу вважати слідуючою: «06.07.2025 в с.Опарипси на а/д М-06 «Київ-Чоп» 432 км. те, що водій ОСОБА_1 , керував ТЗ «Hyundai Sonata», н.з. НОМЕР_1 , будучи особою, яка не має права керування таким ТЗ, а саме, не отримував посвідчення водія відповідної категорії, чим порушив повторно протягом року» (а.с.4).
Суддя відзначає, що чинними положеннями Кодексу України про адміністративні правопорушення не передбачено процедури уточнення чи внесення змін до змісту складеного протоколу про адміністративне правопорушення. Більше того, матеріали справи не містять доказів скерування такого клопотання про уточнення змісту суті правопорушення ОСОБА_1 як особі яка притягається до адміністративної відповідальності, адже у такому випадку останній фактично не повідомлений про суть адміністративного правопорушення, окрім того, у сформульованій у клопотанні сутті адміністративного правопорушення, не відображено необхідних ознак повторності вчинення правопорушення.
Таким чином, суддя дійшов висновку про відсутність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.5 ст.126 КУпАП, та внаслідок чого на підставі п. 1 ст.247 КУпАП провадження у справі відносно нього необхідно закрити.
Керуючись ст. 62 Конституції України, ст.7,9,126,245,247,251,252,256,268,280,283 КУпАП, суддя,
провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ч.5 ст.126 КУпАП - закрити на підставі п.1 ст.247 КУпАП, у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена протягом 10 днів до Рівненського апеляційного суду через Радивилівський районний суд Рівненської області.
Повний текст складено 19.09.2025.
Суддя Володимир КОНДРАТЮК