Справа № 544/1860/25
пров. № 3/544/574/2025
Номер рядка звіту 149
17 вересня 2025 року м. Пирятин
Суддя Пирятинського суду Полтавської області Нагорна Н. В., при підготовці до розгляду протоколу про адміністративне правопорушення, що надійшов з Відділення поліції №1 Лубенського РВП ГУНП в Полтавській області, у відношенні ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, мешканця АДРЕСА_1 , за ч. 5 ст.126, ч. 1 ст.130 КУпАП,
08 серпня 2025 року до Пирятинського районного суду Полтавської області надійшов протокол про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 414649 від 06.08.2025 відносно ОСОБА_1 про притягнення його до адміністративної відповідальності за ч. 5 ст. 126 КУпАП.
Виходячи зі змісту ст. 7, 254, 279 КУпАП розгляд справи про адміністративне правопорушення здійснюється щодо правопорушника та в межах протоколу про адміністративне правопорушення, який є єдиною підставою для притягнення особи до адміністративної відповідальності. Протокол про адміністративне правопорушення як підстава для притягнення особи до відповідальності та один із засобів доказування у будь-якому разі повинен відповідати вимогам ст. 256 КУпАП.
Згідно ст.278 КУпАП посадова особа при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Відповідно до вимогстатті 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Натомість, вивчивши матеріали адміністративної справи відносно ОСОБА_1 , а саме протокол про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №414649 та додатки до нього, приходжу до висновку, що протокол складений з порушенням ст. 256 КУпАП, зокрема, посадовою особою, що склала протокол, дії ОСОБА_1 кваліфіковано за ч.5 ст. 126 КУпАП за те, що він повторно протягом року керував транспортним засобом, будучи позбавленим права керування транспортним засобом. Однак доказів того, що ОСОБА_1 було позбавлено права керування транспортним засобом, до матеріалів не додано.
Згідно п. 24 постанови Пленуму ВСУ №14від 23.12.2005 визнано правильною практику тих судів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені без додержання вимог ст. 256 КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного оформлення.
Також, постановою Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ № 11 від 17.10.2014 «Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративні правопорушення» звертається увага на те, що нормиКУпАПне забороняють повернення протоколу про адміністративне правопорушення, складеного не уповноваженою на те особою або без додержання вимог ст.256 цього Кодексувмотивованою постановою цього суду для належного оформлення.
Оскільки при наявності вказаних недоліків суддя позбавлена можливості розглянути справу, є підстави для повернення даних матеріалів відповідному органу для належного оформлення.
На підставі викладеного, керуючись ст.256, 278КУпАП, суд
протокол про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 414649 від 06.08.2025 року у відношенні ОСОБА_1 про притягнення його до адміністративної відповідальності за ч.5 ст. 126 КУпАП - повернути до Відділення поліції №1 Лубенського РВП ГУНП в Полтавській області для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Н.В.Нагорна