Постанова від 19.09.2025 по справі 738/2007/25

Справа № 738/2007/25

№ провадження 3/738/714/2025

Постанова

іменем України

19 вересня 2025 року місто Мена Чернігівської області

Менський районний суд Чернігівської області у складі судді Парфененко О.Я., з участю секретаря судового засідання Зубкович Н. Ф., прокурора Стрижака І. О., особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , pозглянувши у вiдкpитому судовому засiданнi справу про притягнення до адміністративної відповідальності за частиною першою статті 172-6 КУпАП ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючої по АДРЕСА_1 ,

установив:

ОСОБА_1 вчинила адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією при наступних обставинах.

ОСОБА_1 , будучи до 31 січня 2024 року секретарем позаштатної постійно діючої військово -лікарської (льотно-лікарської) комісії (резервний склад) ІНФОРМАЦІЯ_2 , відповідно до підпункту «ґ» пункту 2 частини першої статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», будучи суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, у порушення вимог абзацу 1 частини другої статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», після припинення діяльності, пов'язаної з виконанням функцій держави, несвоєчасно, без поважних причин, подала шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, декларацію при звільненні за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, за формою, що визначається Національним агентством з питань запобігання корупції, а саме подала таку декларацію 24 червня 2025 року, хоча мала подати таку декларацію протягом 30 календарних днів з дня припинення діяльності, тобто не пізніше 01 березня 2025 року.

ОСОБА_1 , будучи секретарем позаштатної постійно діючої військово -лікарської (льотно-лікарської) комісії (резервний склад) ІНФОРМАЦІЯ_2 , відповідно до підпункту «ґ» пункту 2 частини першої статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», будучи суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, у порушення вимог частини першої статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно, без поважних причин, подала шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік, за формою, що визначається Національним агентством з питань запобігання корупції, а саме подала таку декларацію 19 липня 2024 року, хоча мала подати таку декларацію до 01 квітня 2024 року.

ОСОБА_1 , будучи секретарем позаштатної постійно діючої військово -лікарської (льотно-лікарської) комісії (резервний склад) ІНФОРМАЦІЯ_2 , відповідно до підпункту «ґ» пункту 2 частини першої статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», будучи суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, у порушення вимог абзацу 2 частини другої статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», після припинення діяльності, пов'язаної з виконанням функцій держави, несвоєчасно, без поважних причин, подала шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, декларацію особи,уповноваженої на виконання функцій держави за минулий 2024 рік, після звільнення, за формою, що визначається Національним агентством з питань запобігання корупції, а саме подала таку декларацію 24 червня 2025 року, хоча мала подати таку декларацію до 01 квітня 2025 року.

ОСОБА_1 вину у вчиненні правопорушень визнала, зазначила, що вчинила правопорушення без умислу уникнути декларування доходів, оскільки не знала, що потрібно подавати такі декларації, при призначенні покарання, просила врахувати її матеріальний стан, те що вони отримує пенсію у сумі 4 513,52 грн.

Прокурор вказав про наявність у діях ОСОБА_1 складів адміністративних правопорушень, відповідальність за вчинення яких передбачено частиною першою статті 172-6 КУпАП, просив визнати її винуватою у вчиненні вказаних правопорушень та піддати адміністративному стягненню.

У статті 172-6 КУпАП визначено підстави для притягнення до адміністративної відповідальності за порушення вимог фінансового контролю.

Відповідно до частини першої статті 172-6 КУпАП, несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, - тягне за собою накладення штрафу від п'ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Відповідно до підпункту «ґ» пункту 1 частини першої статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є голови та члени експертних команд з оцінювання повсякденного функціонування особи, а також голови, їх заступники, члени та секретарі позаштатних постійно діючих військово-лікарських і лікарсько-льотних комісій, які при цьому не є особами, зазначеними у пункті 1 частини першої цієї статті.

Відповідно до частини першої статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в»-«ґ» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

Відповідно до абзацу 1 частини другої статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.

Відповідно до абзацу 2 частини другої статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», Особи, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3, зобов'язані до 1 квітня наступного року після року припинення діяльності подати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.

Суд дійшов висновку, що винуватість ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених частиною першою статті 172-6 КУпАП, підтверджується наступними доказами, що містяться в матеріалах справи.

Згідно із розпорядженням начальника Корюківської районної військової адміністрації Чернігівської області «Про створення позаштатної постійно діючої військово лікарської комісії» від 15 грудня 2023 року № 172, ОСОБА_1 затверджено секретарем позаштатної постійно діючої військово-лікарської (льотно-лікарської) комісії (резервний склад) ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Згідно із Наказом генерального директора КНП «Менська міська лікарня» Менської міської ради № 20-к від 31 січня 2024 року, ОСОБА_1 , сестру медичну поліклінічного відділення отоларингологічного кабінету звільнено із займаної посади 31 січня 2024 року згідно із статтею 38 КЗпП (за власним бажанням).

Згідно із розпорядженням Корюківської районної адміністрації Чернігівської області № 18 від 22 лютого 2024 року, в резервному складі комісії ІНФОРМАЦІЯ_3 позицію ОСОБА_1 , медичну сестру КРП «Менська міська лікарня», секретаря комісії змінено позицію на ОСОБА_2 , медичну сестру КНП «Менська міська лікарня».

Отже, ОСОБА_1 є суб'єктом, на яку поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», відповідно до положень підпункту «ґ» пункту 1 частини першої статті 3 цього Закону.

Згідно з Витягом з Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування вбачається, що ОСОБА_1 подала декларацію при звільненні особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями ( за період з 01 січня 2024 року до 21 січня 2024 року) - 24 червня 2025 року.

Згідно з Витягом з Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування вбачається, що ОСОБА_1 подала щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (охоплює попередній рік), за 2023 рік - 19 липня 2024 року.

Згідно з Витягом з Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування вбачається, що ОСОБА_1 подала щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (охоплює попередній рік), за 2024 рік - 24 червня 2025 року.

Відповідно до вимог статті 10 КУпАП, адміністративне правопорушення визнається вчиненим умисно, коли особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки і бажала або свідомо припускала настання цих наслідків.

Суд дійшов висновку, що ОСОБА_1 вчинила адміністративні правопорушення, передбачені частиною першою статті 172-6 КУпАП - несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

При накладенні стягнення суд враховує характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують його відповідальність.

ОСОБА_1 вчинила адміністративні правопорушення пов'язані з корупцією, обставиною, що пом'якшує її відповідальність є щире розкаяння, обставини, що обтяжують її відповідальність відсутні, її діями шкода не заподіяна.

Суд враховує, що ОСОБА_1 раніше до адміністративної відповідальності не притягувалася, є особою пенсійного віку, не працює, отримує пенсію у невеликому розмірі, вчинені адміністративні правопорушення не становлять суспільної небезпеки та не завдали збитків державним чи суспільним інтересам, водночас, ОСОБА_1 розкаялася у вчиненому та не мала наміру уникнути фінансового моніторингу доходів.

Відповідно до статті 59 Закону України «Про запобігання корупції» відомості про осіб, яких притягнуто до кримінальної, адміністративної, дисциплінарної або цивільно-правової відповідальності за вчинення корупційних або пов'язаних з корупцією правопорушень, а також про юридичних осіб, до яких застосовано заходи кримінально-правового характеру у зв'язку з вчиненням корупційного правопорушення, вносяться до Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційні або пов'язані з корупцією правопорушення, що формується та ведеться Національним агентством.

Згідно з положеннями статті 65-1 цього ж Закону за вчинення корупційних або пов'язаних з корупцією правопорушень особи, зазначені в частині першій статті 3 цього Закону, притягаються до кримінальної, адміністративної, цивільно-правової та дисциплінарної відповідальності у встановленому законом порядку.

Враховуючи викладене, фактичні обставини справи, особу правопорушника, суд вважає, що наслідки, які загрожують ОСОБА_1 , у разі накладення на неї стягнення за вчинення даного адміністративного правопорушення, є занадто суворими.

За змістом статті 22 КУпАП при малозначності вчиненого адміністративного правопорушення орган (посадова особа), уповноважений вирішувати справу, може звільнити порушника від адміністративної відповідальності і обмежитись усним зауваженням.

При цьому зазначена норма закону не містить будь-якого переліку умов або обставин, наявність яких дозволила би судити про малозначність правопорушення, а також застережень щодо неможливості її застосування до адміністративного правопорушення, передбаченого частиною першою статті 172-6 КУпАП.

Враховуючи викладене, суд вважає можливим застосувати до ОСОБА_1 положення статті 22 КУпАП та звільнити її від адміністративної відповідальності у зв'язку з малозначністю вчинених нею адміністративних правопорушенн, й обмежитися щодо неї усним зауваженням.

На підставі викладеного, керуючись статтями 23, 33, 221, 252, 280, 283, 284 КУпАП, статтею 4 Закону України «Про судовий збір», суд

постановив:

ОСОБА_1 звільнити від адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого частиною першою статті 172-6 КУпАП (протокол про адміністративне правопорушення № 328/2025 від 25 серпня 2025 року), у зв'язку із малозначністю вчиненого нею правопорушення, обмежившись усним зауваженням, а провадження у справі - закрити.

ОСОБА_1 звільнити від адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого частиною першою статті 172-6 КУпАП (протокол про адміністративне правопорушення № 329/2025 від 25 серпня 2025 року), у зв'язку із малозначністю вчиненого нею правопорушення, обмежившись усним зауваженням, а провадження у справі - закрити.

ОСОБА_1 звільнити від адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого частиною першою статті 172-6 КУпАП (протокол про адміністративне правопорушення № 340/2025 від 25 серпня 2025 року), у зв'язку із малозначністю вчиненого нею правопорушення, обмежившись усним зауваженням, а провадження у справі - закрити.

Постанова у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена до Чернігівського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.

Суддя О.Я. Парфененко