Постанова від 28.08.2025 по справі 521/3495/25

Справа №521/3495/25

Номер провадження 3/521/2245/25

ПОСТАНОВА

28 серпня 2025 року м. Одеса

Хаджибейський районний суд міста Одеси у складі:

головуючого судді Передерка Д.П.,

при секретарі Ковач Е.В.,

представника Одеської митниці Держмитслужби Берназ В.П.,

особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Одесі справу №0991/50000/24 від 08.10.2024 року, що надійшла з Одеської митниці Держмитслужби, відносно:

ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина Республіки Болгарія, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , не працюючого, посвідка на постійне проживання № НОМЕР_1 , видана 02.12.2022 року, орган, що видав - 5103, ідентифікаційний код - НОМЕР_2 ,

про порушення митних правил, передбачених ч. 3 ст. 471 МК України, -

ВСТАНОВИВ:

Зі змісту протоколу про порушення митних правил справу №0991/50000/24 від 08.10.2024 року вбачається, що 08.10.2024 року приблизно о 11 годині 10 хвилин, у зону митного контролю пункту пропуска «Табаки - Мирне», м/п «Придунайський» Одеської митниці прибув, громадянин ОСОБА_3 , який пішки прямував з України до Молдови, у напрямку «виїзд із України» по смузі руху «зелений коридор».

Під час прикордонно - митного контролю в ході проведення митного огляду особистих речей громадянина ОСОБА_3 , у кишені гаманця було виявлено 2 (дві) старовинних монети («РУБЛЪ 1905Г», «РУБЛЪ 1741»). Виявлені предмети переміщувались без ознак приховування та їх виявлення не було ускладнене у будь-який спосіб.

Статтею 365 МК України передбачено, що громадяни за умови дотримання вимог МК України та інших актів законодавства України можуть переміщувати через митний кордон України будь-які товари, крім тих, що заборонені до ввезення в Україну (у тому числі з метою транзиту) та вивезення з України.

Відповідно до п. 5 ст. 366 МК України визначено, що обрання «зеленого коридору» вважається заявою громадянина про те, що переміщувані ним через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території та свідчать про факти, що мають юридичне значення.

Пунктом 6 ст. 366 МК України передбачено, що громадяни, які проходять (проїжджають) через «зелений коридор», звільняються від подання письмової митної декларації. Звільнення від подання письмової митної декларації не означає звільнення від обов'язкового дотримання порядку переміщення товарів через митний кордон України.

У відповідності ст. 370 МК України старовинні монети не відносяться до переліку товарів, які можуть бути віднесені до особистих речей громадян. Також, можливо дані монети підпадають під дію Закону України «Про вивезення, ввезення та повернення культурних цінностей» від 21 вересня 1999 року та можуть бути вивезені за межі митної території України на підставі свідоцтва на право вивезення культурних цінностей.

Громадянин ОСОБА_3 жодних дозвільних документів на право переміщення через державний кордон України вищевказаних монет не пред'явив.

Тобто, здійснив недекларування товарів (крім валютних цінностей), що підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території.

За даним фактом митними органами було складено протокол про порушення митних правил №0991/50000/24 від 08.10.2024 року у відношенні громадянина Республіки Болгарія ОСОБА_2 за ознаками ч. 3 ст. 471 Митного кодексу України.

ОСОБА_3 у судовому засіданні підтвердив обставини викладені в протоколі про порушення митних правил.

Представник Одеської митниці Держмитслужби у суді подання підтримала та вважала, що вина ОСОБА_2 доведена повністю матеріалами справи, і тому необхідно притягнути його до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 471 МК України.

Дослідивши матеріали справи про порушення митних правил та вислухавши думку учасників судового засідання, суд приходить до наступного висновку.

Відповідно до ч. 1 ст. 458 МК України, порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.

Згідно ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Відповідно до ч. 1 ст. 486 МК України, завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким правопорушенням.

Судом встановлено, що 08.10.2024 року приблизно о 11 годині 10 хвилин, у зону митного контролю пункту пропуска «Табаки - Мирне», м/п «Придунайський» Одеської митниці прибув громадянин ОСОБА_3 , який пішки прямував з України до Молдови, у напрямку «виїзд із України» по смузі руху «зелений коридор».

Під час прикордонно - митного контролю в ході проведення митного огляду особистих речей громадянина ОСОБА_2 , у кишені гаманця було виявлено 2 (дві) старовинних монети («РУБЛЪ 1905Г», «РУБЛЪ 1741»). Виявлені предмети переміщувались без ознак приховування та їх виявлення не було ускладнене у будь - який спосіб.

Так, відповідно до ст. 366 МК України, громадянин самостійно обирає відповідний канал («зелений коридор» або «червоний коридор») для проходження митного контролю за двоканальною системою.

Канал, позначений символами зеленого кольору («зелений коридор»), призначений для декларування шляхом вчинення дій громадянами, які переміщують через митний кордон України товари в обсягах, що не підлягають оподаткуванню митними платежами та не підпадають під встановлені законодавством заборони або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території і не підлягають письмовому декларуванню.

Згідно ч. 1 ст. 197 МК у випадках, передбачених законом, на окремі товари встановлюються обмеження щодо їх переміщення через митний кордон України.

Відповідно до ст. 196 МК України, не можуть бути пропущені через митний кордон України, зокрема товари, переміщення яких через митний кордон України заборонено законом або міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або відповідно до закону чи міжнародного договору України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, а також товари, що переміщуються через митний кордон України з порушенням вимог цього Кодексу та інших законів України.

Як убачається з диспозиції ч. 3 ст. 471 МК України, в порушенні якої обвинувачується ОСОБА_3 , відповідальність особи (посадової особи) настає у випадку недекларування товарів (крім валютних цінностей), що підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території та які переміщуються громадянами.

Згідно з приміткою до цієї статті, недекларуванням вважається незаявлення громадянином за встановленою формою точних та достовірних відомостей, перелік яких визначений цим Кодексом, про товари, які переміщуються (пересилаються) таким громадянином через митний кордон України (у тому числі при проходженні (проїзді) ним каналом, позначеним символами зеленого кольору («зелений коридор»).

Отже, для притягнення особи до відповідальності за цією статтею повинно бути доведено доказами, що товар, який особа переміщувала через митний кордон, підпадає під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо вивезення (у даному випадку) та такий товар особа не задекларувала.

При цьому, диспозиція цієї норми закону є бланкетною, тому у протоколі повинно бути зазначено норму закону, якою встановлено заборону чи обмеження для переміщення вказаного товару.

Як вказано в протоколі про порушення митних правил, можливо дані монети підпадають під дію Закону України «Про вивезення, ввезення та повернення культурних цінностей».

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про вивезення, ввезення та повернення культурних цінностей», культурні цінності - об'єкти матеріальної та духовної культури, що мають художнє, історичне, етнографічне та наукове значення і підлягають збереженню, відтворенню та охороні відповідно до законодавства України.

Стаття 12 Закону України «Про вивезення, ввезення та повернення культурних цінностей» закріплює, що у разі прийняття центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері вивезення, ввезення та повернення культурних цінностей рішення про можливість вивезення (тимчасового вивезення) культурних цінностей власнику культурних цінностей чи уповноваженій ним особі видається свідоцтво встановленого зразка на право вивезення (тимчасового вивезення) культурних цінностей. Зразок свідоцтва на право вивезення (тимчасового вивезення) культурних цінностей затверджується Кабінетом Міністрів України.

Як вбачається зі змісту протоколу про порушення митних правил, митний орган вважає, що переміщуваний громадянином ОСОБА_4 товар, а саме: 2 (дві) старовинних монети («РУБЛЪ 1905Г», «РУБЛЪ 1741») підлягають обов'язковому декларуванню, оскільки підпадають під встановлені законодавством обмеження щодо вивезення з митної території України відповідно до Закону України «Про вивезення, ввезення та повернення культурних цінностей».

Разом із тим, протокол не містить даних про те, яку саме норму вищевказаного Закону було порушено громадянином ОСОБА_4 , що позбавляє суд можливості перевірити, чи дійсно дві монети, який переміщував ОСОБА_5 через митний кордон України, підпадають під обмеження щодо вивезення з митної території України.

Крім того, належність предметів до культурних цінностей визначається за результатами державної експертизи культурних цінностей. Якщо за результатами такої експертизи визначено, що предмети є культурними цінностями, необхідним є отримання свідоцтва на право вивезення культурних цінностей з території України (ст. 11-13 Закону).

Відповідно до висновку Одеського археологічного музею Національної академії наук України від 14.05.2025 року №62, надані на експертизу 2 монети не належать до категорії культурно - історичних цінностей, станом на 2025 рік вартість наданих на дослідження монет з урахуванням їх стану у національній валюті на внутрішньому ринку України складає 118 гривень.

Отже, надані суду документи не містять висновку про те, що надані на дослідження предмети є культурними цінностями, тобто мають художнє, історичне, етнографічне та наукове значення і підлягають збереженню, відтворенню та охороні відповідно до законодавства України.

Таким чином, суд вважає, що вилучені у громадянина ОСОБА_2 2 монети, не є предметом, що мають культурну цінність, а тому підстав для їх письмового декларування судом не встановлено.

Інші докази, які би поза розумним сумнівом доводили винуватість громадянина ОСОБА_2 у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 471 МК України, відсутні, а відповідно до ст. 62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватись на припущеннях і усі сумніви щодо доведеності вини тлумачаться на користь особи.

У відповідності до ст. 527 МК України, у справі про порушення митних правил орган доходів і зборів або суд (суддя), що розглядає справу, виносить одну з постанов, зокрема про закриття провадження у справі.

Відповідно до п. 1 ст. 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.

У відповідності до вимог ч. 3, 4 ст. 243 МК України, якщо за рішенням суду по справі до особи, яка вчинила порушення митних правил, не буде застосовано стягнення у вигляді конфіскації товарів, транспортних засобів, зазначених у пункті 3 статті 461 цього Кодексу, або провадження у справі про порушення митних правил буде припинено, ці товари, транспортні засоби можуть бути видані власникові або уповноваженій ним особі лише після здійснення їх митного оформлення зі сплатою відповідних митних платежів, якщо таке оформлення не було попередньо здійснено, а митні платежі не сплачувалися. При цьому у разі припинення провадження у справі про порушення митних правил за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення витрати органу доходів і зборів на зберігання зазначених вище товарів, транспортних засобів власником цих товарів, транспортних засобів або уповноваженою ним особою не відшкодовуються. Товари, які були виявлені (знайдені) під час здійснення митного контролю в зонах митного контролю та/або у транспортних засобах, що перетинають митний кордон України, і власник яких невідомий, після закінчення строку зберігання, встановленого частиною п'ятою статті 240 цього Кодексу, підлягають реалізації, а у випадках, передбачених законодавством, - безоплатній передачі у володіння і користування або переробці, утилізації чи знищенню.

З протоколу про порушення митних правил вбачається, що в рамках провадження у справі про порушення митних правил було вилучено 2 старовинні монети, які вилучені згідно протоколу про порушення митних правил №0991/50000/24 від 08.10.2024 року, та які підлягають поверненню.

На підставі вищевикладеного та керуючись Законом України «Про вивезення, ввезення та повернення культурних цінностей», ст.ст. 196, 197, 243, 458, 471, 486, 526, 527 МК України, ст.ст. 9, 247, 268 КУпАП, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Провадження по справі про порушення митних правил відносно ОСОБА_2 , - закрити на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 471 МК України.

Вилучені згідно протоколу про порушення митних правил №0991/50000/24 від 08.10.2024 року речі та предмети повернути власнику або іншій особі за його дорученням в установленому законом порядку.

Постанова суду у справі про порушення митних правил може бути оскаржена особою, стосовно якої вона винесена, представником такої особи або митним органом, який здійснював провадження у цій справ протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Суддя: Дмитро Передерко