Рішення від 19.09.2025 по справі 676/4985/25

Справа № 676/4985/25

Провадження № 2-а/686/421/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 вересня 2025 року м. Хмельницький

Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області в складі:

головуючої судді Порозової І.Ю.

за участі секретаря Кшановської Є.З.,

позивача ОСОБА_1 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Хмельницькому адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління патрульної поліції в Хмельницькій області Департаменту патрульної поліції про скасування постанови,

ВСТАНОВИВ:

В липні 2025 року ОСОБА_1 звернувся до Кам'янець Подільського міськрайонного суду Хмельницької області з позовом про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення. В обґрунтування своїх позовних вимог позивач вказав, що 28.06.2025 року здійснював рух у м.Кам'янець Подільський автомобілем «Audi А8» д.н.з. НОМЕР_1 . Був зупинений екіпажем патрульної поліції з причин перевищення швидкості руху, однак встановлену правилами дорожнього руху швидкість не перевищував, а дії співробітників поліції щодо вимірювання швидкості руху транспортного засобу лазерним вимірювачем ІТІ 20/20 TruCam II ТС 000770, який не був встановлений стаціонарно вважає неправомірними.

Ухвалою судді Кам'янець Подільського міськрайонного суду Хмельницької області від 08.07.2025 року позовну заяву ОСОБА_1 передано за підсудністю до Хмельницького міськрайонного суду.

01.08.2025 року по справі суддею Хмельницького міськрайонного суду адміністративний позов прийнято до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження.

В судовому засіданні позивач наполягає на задоволенні позову.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, подав відзив на позов у якому зазначає про необгрунтовність позову, оскільки на фото та відеозаписі здійснених приладом Tru Cam, під час фіксування швидкості автомобіля під керуванням позивача, зокрема «Audi А8» д.н.з. НОМЕР_1 зафіксовано перевищення швидкості в населеному пункті на 28 км/год., тобто автомобіль рухався зі швидкістю 78 км/год.. Прилад Tru Cam автоматично визначає координати кожного вимірювання швидкості. Також, за результатами проведених досліджень та випробувань встановлено, що вимірювачі швидкості транспортних засобів LT1 20/20 TruCam II відповідають затвердженому типу, описаному в сертифікаті перевірки типу та вимогам Технічного регламенту. Відповідно до посібника користувача LT1 20/20 TruCam II, вимірювач швидкості транспортних засобів TruCam II призначений для вимірювання швидкості руху транспортних засобів в ручному або автоматичному режимах. Можливість використання Tru Cam у ручному режимі прямо передбачена інструкцією з експлуатації виробу, свідоцтвом про повірку приладу, сертифікатом, а також самою конструкцією приладу (наявність рукоятки для тримання та плечового упору-прикладу).

Заслухавши пояснення учасників процесу, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступних висновків.

Судом встановлено, що відповідно до постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серія ЕНА № 5090009 від 28.06.2025 року, ОСОБА_1 28.06.2025 року о 13:12:21 год. керував транспортним засобом «Audi А8» д.н.з. НОМЕР_1 в межах населеного пункту м.Кам'янець Подільський зі швидкістю 78 км/год. при максимально дозволеній швидкості 50 км/год., чим порушив встановлені обмеження швидкості руху на 28 км/год., швидкість вимірювалась приладом Tru Cam номер ТС 000770, чим порушив п. 12.4. ПДР та скоїв адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 122 КУпАП.

Вказаною постановою до ОСОБА_1 застосовано адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 340 грн..

Відповідно до пункту 12.4 Правил дорожнього руху України у населених пунктах рух транспортних засобів дозволяється із швидкістю не більше 50 км/год.

Частиною 1 ст.122 КУпАП передбачено, що перевищення встановлених обмежень швидкості руху транспортних засобів більш як на двадцять кілометрів на годину, порушення вимог дорожніх знаків та розмітки проїзної частини доріг, правил перевезення вантажів, буксирування транспортних засобів, зупинки, стоянки, проїзду пішохідних переходів, ненадання переваги у русі пішоходам на нерегульованих пішохідних переходах, а так само порушення встановленої для транспортних засобів заборони рухатися тротуарами чи пішохідними доріжками, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Згідно з ст.9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи

Статтею 40 Закону України «Про Національну поліцію» (далі - Закон №580-VIII) передбачено, що поліція для виконання покладених на неї завдань та здійснення повноважень, визначених законом, може застосовувати такі технічні прилади, технічні засоби та спеціалізоване програмне забезпечення:

1) фото- і відеотехніку, у тому числі техніку, що працює в автоматичному режимі, технічні прилади та технічні засоби з виявлення та/або фіксації правопорушень;

2) технічні прилади та технічні засоби з виявлення радіаційних, хімічних, біологічних та ядерних загроз;

3) безпілотні повітряні судна та спеціальні технічні засоби протидії їх застосуванню;

4) спеціальні технічні засоби перевірки на наявність стану алкогольного сп'яніння;

5) спеціалізоване програмне забезпечення для здійснення аналітичної обробки фото- і відеоінформації, у тому числі для встановлення осіб та номерних знаків транспортних засобів.

Технічні прилади та технічні засоби, передбачені пунктами 1 і 2 цієї частини, поліція може закріплювати на однострої, у/на безпілотних повітряних суднах, службових транспортних засобах, суднах чи інших плавучих засобах, у тому числі тих, що не мають кольорографічних схем, розпізнавальних знаків та написів, які свідчать про належність до поліції, а також монтувати/розміщувати їх по зовнішньому периметру доріг і будівель.

Поліція може використовувати інформацію, отриману за допомогою фото- і відеотехніки, технічних приладів та технічних засобів, що перебувають у чужому володінні.

Тобто, положення Закону №580-VIII надають право поліції використовувати інформацію відеозапису та фотокартки в якості речових доказів наявності або відсутності факту правопорушення.

Згідно ст.31 Закону №580-VIII, поліція може застосовувати превентивні заходи, зокрема, перевіряти документи особи, опитувати осіб, зупиняти транспортні засоби, застосовувати застосовувати технічні прилади і технічні засоби, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, засобів фото- і кінозйомки, відеозапису.

Згідно оспорюваної постанови, позивача було притягнуто до адміністративної відповідальності, у зв'язку з порушенням ПДР, зокрема, за порушення п.12.4 ПДР України.

Відповідно до положень статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.

В оспорюваній постанові вказано, що швидкість автомобіля під керуванням позивача вимірювалась приладом TruCam 20/20 ТС 000770.

Згідно свідоцтва про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки № 22-01/33718 чинного до 14 квітня 2026 року, встановлено, що засіб вимірювальної техніки лазерний вимірювач швидкості транспортних засобів LT1 20/20 TruCam II № ТС 000770 відповідає вимогам технічної документації на вимірювач, при цьому діапазон вимірювання швидкості від 2 км/год до 320 км/год, максимально допустима похибка при вимірюванні швидкості в ручному та автоматичному режимі +/- 2 км/год в діапазоні від 2 до 200 км/год.

Лазерний вимірювач швидкості LTI 20/20 ІІ TruCam отримав сертифікат перевірки типу засобів вимірювальної техніки № UA.TR.001 241-18, виданого державним підприємством «Всеукраїнський державний науково-виробничий центр стандартизації, метрології, сертифікації та захисту прав споживачів» (ДП «УКРМЕТРТЕСТСТАНДАРТ»), чинного до 26.12.2028 року.

Також згідно експертного висновку від 18.09.2024р. (об'єкт експертизи лазерний вимірювач швидкості транспортних засобів LT1 20/20 TruCam II) в об'єкті експертизи правильно реалізовано криптографічний алгоритм шифрування визначений ДСТУ. Дія вказаного експертного висновку поширюється на зразки об'єкта експертизи із заводськими номерами, в т.ч. № ТС 000770.

Відповідно до Посібника користувача лазерного вимірювача швидкості транспортних засобів LT1 20/20 TruCam II, вимірювач швидкості транспортних засобів лазерний LTI 20/20 TruCAM II призначений для вимірювання швидкості руху транспортних засобів в ручному або автоматичному режимах. Вимірювач відноситься до мобільних або ручних дистанційних приладів контролю за дотриманням правил дорожнього руху. Вимірювач використовується під час контролю швидкості транспортних засобів підрозділами Національної поліції та уповноваженими організаціями. У ручному режимі оператор сам обирає транспортний засіб, швидкість руху якого буде виміряна. При цьому можливий режим відеофіксації. У автоматичному режимі при перевищенні встановленого обмеження швидкості руху транспортних засобів здійснюється фото/відеофіксація події, що має ознаки порушення ПДР. Конструкція вимірювача дозволяє визначити місце його встановлення.

Таким чином лазерний вимірювач TruCAM LTI 20/20 відноситься саме до ручних вимірювачів швидкості транспортних засобів. Окрім основного («ручного режиму роботи») даний лазерний вимірювач швидкості також може бути застосований з метою автоматичного режиму фіксації правопорушення.

При цьому використання лазерного вимірювача ТruCam в ручному режимі не впливає на точність вимірювання швидкості руху ТЗ, а тому суд вважає твердження позивача щодо обов'язкового стаціонарного встановлення вказаного приладу необґрунтованими.

Враховуючи наведене, визначення швидкості руху проводилось відповідачем за допомогою відповідного технічного засобу, без впливу людського фактору, а в розумінні ст. 251 КУпАП показники приладу TruCam LTІ 20/20 ТС є допустимим доказом у справі про вчинення адміністративного правопорушення, та оцінювались інспектором як доказ при розгляді справи про адміністративне правопорушення.

Представником відповідача на підтвердження правомірності прийнятого рішення надано суду фотознімки, та відео здійснені сертифікованим приладом TruCam20/20 ТС 000770, на якому зафіксовано, що транспортний засіб «Audi А8» д.н.з. НОМЕР_1 в населеному пункті м.Кам'янець Подільський , рухався зі швидкістю 78 км/год., при дозволеній швидкості руху 50 км/год., чим перевищив швидкість на 28 км/год., а також координати фіксації вчиненого правопорушення. Вказане не спростовано показами свідка ОСОБА_2 , який пояснив, що бачив, як у поліцейського трясуться руки під час вимірювання швидкості руху транспортних засобів, подивився на спідометр автомобіля ОСОБА_1 , в якому був пасажиром та помітив, що швидкість автомобіля 50 км/год.. Вказані пояснення є неспроможними з фізичної точки зору, оскільки навіть при русі транспортного засобу 50 км/год. помітити одночасно зазначені свідком факти, на думку суду неможливо. До того ж покази свідка є недоказовими у порівняні з даними технічних засобів вимірювання.

Таким чином, зважаючи на встановлені судовим розглядом обставини справи, суд вважає, що оскаржувана постанова у справі про адміністративне правопорушення, якою ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 122 КУпАП і накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 340 грн., прийнята правомірно, з дотриманням норм матеріального та процесуального права, будь яких порушень з боку поліцейських, які б потягли скасування постанови не виявлено, а тому в задоволенні заявлених позовних вимог слід відмовити за необґрунтованістю.Позивачем при зверенні до суду сплачено судовий збір в сумі 1211,20грн., що перевищує суму визначену законом на 605,60 грн., тому зайво сплачений судовий збір підлягає поверненню.

Керуючись ст.ст.1,9, 122, 229, 251, 280, 283, 288, 293, 294 КУпАП, ст.ст.9,10,11,77,79,139, 229, 241-246, 286 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ :

ОСОБА_1 у позові про скасування постанови від 28.06.2025 року- відмовити.

Повернути ОСОБА_1 з державного бюджету зайво сплачену суму судового з бору в розмірі 605,60грн.(платіжна інструкція 0.0.4444484584.1 від 07.07.2025 року)

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подання протягом десяти днів з дня його проголошення апеляційної скарги до Сьомого апеляційного адміністративного суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя