Постанова від 07.10.2010 по справі 2-2454/10

Справа № 2-2454/10

ПОСТАНОВА

Іменем України

07 жовтня 2010 року Замостянський районний суд м. Вінниці

в складі: головуючої: судді Ковальської І.А.,

при секретарі Мантак О.Л.,

за участю позивачів ОСОБА_1, ОСОБА_2,

ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5,

представника позивачів ОСОБА_6,

представників відповідача Івасика О.В, Шняги О.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Вінниця адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1, ОСОБА_9, ОСОБА_3, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_2, ОСОБА_4, ОСОБА_5 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про перерахунок пенсії, -

ВСТАНОВИВ:

25 травня 2009 року ОСОБА_1, ОСОБА_9, ОСОБА_3, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_2, ОСОБА_4, ОСОБА_5 звернулись до суду з адміністративним позовом до головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про перерахунок пенсії. Позовні вимоги мотивовані тим, що постановою Замостянського районного суду м. Вінниці від 21.12.2006 року у справі №2-а-3001/06 було задоволено вимоги позивачів до Вінницького обласного військового комісаріату щодо зобов'язань перерахувати їм підвищення до пенсії як учаснику бойових дій, інвалідам війни та виплатити недоотриманий розмір підвищення до пенсії як учаснику бойових та інвалідам війни дій за період з 01.01.2001 року. Постанова суду І інстанції набула законної сили про що, було видано виконавчі листи. Вінницьким обласним військовим комісаріатом було проведено перерахунок підвищення пенсії позивачів. Проте, у зв'язку із тим, що з 01 січня 2007 року функції з призначення і виплати пенсій військовослужбовцям здійснюють органи Пенсійного фонду України, головним управлінням Пенсійного фонду України у Вінницькій області (далі - головне управління) з весни 2008 року було зменшено розмір підвищення до пенсії як учаснику бойових дій згідно судового рішення та виплачується підвищення в розмірі встановленого ч.4 ст.12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» в редакції від 05.10.2005 року.

В судовому засіданні представник позивачів зазначив, що з 1 січня 2007 року набув чинності Закон України від 19.12.2006 року № 489-У "Про Державний бюджет України на 2007 рік", згідно зі ст. 99 якого військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу з 01.01.2007 року пенсії призначаються (перераховуються) органами Пенсійного фонду України. За даних обставин, правонаступництво відбулось відповідно до нормативно-правових актів публічного права, тобто правонаступництво у здійсненні владних управлінських функцій, які визначаються законодавством і не пов'язані з ліквідацією юридичної особи, а отже наявне правонаступництво по конкретним функціям державного управління в межах яких можливе виконання рішення суду. Таким чином, з боку головного управління мають місце порушення законних прав і інтересів позивачів.

Представник відповідача проти задоволення заявленого позову заперечував, посилаючись на обставини, що викладені у письмових запереченнях на адміністративний позов. Також додав, що жодних обмежень майнових прав позивачів з боку суб'єкта владних повноважень не відбулось.

Згідно ст. 11, 69, 71 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою у відповідності до вимог КАС України, на підставі доказів, що надають особи, що беруть участь у справі.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши письмові докази у справі та матеріали пенсійних справ позивачів, суд вважає, що у задоволенні позовних вимог слід відмовити, виходячи з наступного.

В судовому засіданні з'ясовано, що в листопаді 2006 року, позивачі звернулись до суду з вимогою здійснити перерахунок підвищення до пенсії як учасникам бойових дій, інвалідам війни та виплатити недоотриманий розмір підвищення до пенсії як учасникам бойових дій та інвалідам війни за період з 01.01.2001 року. Вимоги позивачів до Вінницького обласного військового комісаріату були задоволені постановою Замостянського районного суду м. Вінниці від 14.11.2006р. у справі 2-а-3001/06. Вінницьким обласним військовим комісаріатом було проведено перерахунок і виплачено недоотриману суми підвищення до пенсії, що підтверджується розрахунками на доплату пенсії та корінцями повідомлення до доручення на одноразову виплату пенсії пенсіонерам, які були оглянуті в судовому засіданні, та не заперечувались сторонами. В подальшому, а саме з весни 2008 року головним управлінням Пенсійного фонду України у Вінницькій області була припинена виплата надбавок визначених постановою Замостянського районного суду м. Вінниці від 14.11.2006р, пенсії було приведено у відповідність до Вимог чинного законодавства.

Відповідно до ч.1 ст.50 КАС України сторонами в адміністративному процесі є позивач і відповідач, ст.255 КАС України передбачено, що постанова або ухвала суду, які набрали законної сили, обов'язкові для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для усіх органів, підприємств установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягають виконанню на всій території України. Суд зважає також на те, що відповідно до ч.2 цієї статті обставини, які були встановлені постановою, що набрала законної сили, в одній адміністративній справі, не можуть оспорюватися в іншій судовій справі за участю тих самих сторін. Однак, сторонами у даній справі є позивачі та відповідач - суб'єкт владних повноважень - головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області.

Згідно з п.9 ст.116 Конституції України Кабінет Міністрів України спрямовує і координує роботу міністерств, інших органів виконавчої влади.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 02.11.06 №1522 « Про передачу органам Пенсійного фонду України функцій з призначення і виплати пенсій деяким категоріям громадян» та до ст. 99 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» від 19.12.06 за №489-V органи Пенсійного фонду України з 1 січня 2007 року прийняли функції з призначення і виплати пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992р. №2262.

Зазначеною постановою Кабінету Міністрів України врегульовано питання щодо передачі повноважень від одного органу виконавчої влади до іншого.

Питання процесуального правонаступництва в адміністративному процесі визначені ст.55 КАС України, згідно з якою у разі вибуття або зміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь - якій стадії адміністративного процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов'язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов'язкові для особи, яку він замінив.

Таким чином, підставою процесуального правонаступництва є правонаступництво у матеріальних правовідносинах, питання про яке може бути вирішено під час провадження в адміністративній справі.

Однак, постанова Замостянського районного суду м. Вінниці від 14.11.2006 року набула законної сили та була виконана Вінницьким обласним військовим комісаріатом. У зв'язку з цим, а також з урахуванням передачі повноважень по призначенню та виплаті пенсій органам Пенсійного фонду України, виконання рішення суду головним управлінням може бути вирішено шляхом заміни сторони вже у виконавчому провадженні відповідно до ст. 236 КАС України та Закону України «Про виконавче провадження».

Тому з урахуванням вищенаведеного, суд дійшов висновку про відсутність підстав для зобов'язання головного управління здійснити перерахунок пенсії позивачам за рішенням Замостянського районного суду м. Вінниці від 14.11.2006 року.

Крім того, вимоги позивачів виплачувати їм перераховану пенсію з підвищенням як учаснику бойових дій з розрахунку 150%, та інвалідам війни з розрахунку 200%, прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність в подальшому, не підлягає задоволенню, оскільки суперечить змісту чинного законодавства України. Судове рішення повинно бути наслідком чинного правового регулювання. Воно не може обмежувати волю законодавчого органу в майбутньому змінювати правове регулювання суспільних відносин.

Згідно ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.

Враховуючи те, що постанова Замостянського районного суду м. Вінниці не містить зобов'язань до головного управління щодо проведення перерахунку підвищення до пенсії, а питання про заміну сторони виконавчого провадження з Вінницького обласного військового комісаріату на головне управління не ставилось, відсутні підстави для виплати позивачам підвищення до пенсії в іншому розмірі ніж це передбачено ст.12, 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», в редакції від 05.10.05 та чинної на даний час.

Відповідно до ч.3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення; з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

З урахуванням вищенаведеного, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення вищезазначеного позову.

Відповідно до ст.ст. 11, 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно ст. 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Враховуючи вищенаведене та керуючись ст.ст. 9, 11, 17, 69-72, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1, ОСОБА_9, ОСОБА_3, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_2, ОСОБА_4, ОСОБА_5 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про перерахунок пенсії - відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Замостянський районний суд м. Вінниці шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 діб з моменту проголошення постанови.

Суддя: