майдан Путятинський, 3/65, м. Житомир, 10002, тел. (0412) 48 16 20,
e-mail: inbox@zt.arbitr.gov.ua, web: https://zt.arbitr.gov.ua,
код ЄДРПОУ 03499916
"15" вересня 2025 р. м. Житомир Справа № 906/931/25
Господарський суд Житомирської області у складі судді Машевської О.П.
за участю секретаря судового засідання: Газарової Є.Д.
за участю представників сторін:
від позивача: Новік О.І., довіреність від 09.12.2024
від відповідача: не прибув
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Житомирі справу
за позовом Коростишівської міської ради
до фізичної особи-підприємця Ткачук Катерини Іванівни
про стягнення 15 271, 20 грн
Процесуальні дії по справі.
Господарський суд Житомирської області відповідно до ухвали суду від 01.08.2025 відкрив розглянув справу за позовом Коростишівської міської ради до фізичної особи-підприємця Ткачук Катерини Іванівни про стягнення 15 271, 20 грн за правилами спрощеного позовного провадження, перше судове засідання для розгляду справи по суті призначив на 15.09.2025 о 15:30.
14.08.2025 до Суду повернулася ухвала суду від 01.08.2025, надіслана на адресу ФОП Ткачук К.І. з відміткою органу зв'язку про причини повернення "адресат відсутній за вказаною адресою".
Судом 15.09.2025 отримано Відповідь №1775145 з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань щодо фізичної особи-підприємця Ткачук Катерини Іванівни за наслідками якої встановлено, що адреса місця проживання останньої співпадає з тією, що вказана у позовній заяві.
Вирішуючи питання про можливість розгляду справи за наявними матеріалами за відсутності відповідача, Суд приймає до уваги таке.
В частині одинадцятій статті 242 ГПК України визначено, що у випадку розгляду справи за матеріалами в паперовій формі судові рішення надсилаються в паперовій формі рекомендованим листом з повідомленням про вручення.
Верховний Суд неодноразово наголошував, що направлення листа рекомендованою кореспонденцією на дійсну адресу є достатнім для того, щоб вважати повідомлення належним, оскільки отримання зазначеного листа адресатом перебуває поза межами контролю відправника, у цьому випадку суду (постанови Великої Палати Верховного Суду від 25.04.2018 у справі № 800/547/17 …).
В пункті 6.22 постанови Великої Палати Верховного Суду від 19.05.2020 у справі № 910/719/19 та в пункті 97 постанови від 17.05.2024 об'єднаної палати Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду у справі № 910/17772/20 сформульовано висновки про те, що негативні наслідки через неодержання підприємцем звернення до нього, якщо таке звернення здійснене добросовісно і розумно, покладаються на підприємця.
До повноважень господарських судів не віднесено встановлення фактичного місцезнаходження юридичних осіб або місця проживання фізичних осіб - учасників судового процесу (подібний висновок викладено Верховним Судом у постанові від 19.07.2023 у справі № 906/638/22).
Заявник зобов'язаний демонструвати готовність брати участь на всіх етапах розгляду, що стосуються безпосередньо його, утримуватися від використання прийомів, які пов'язані із зволіканням у розгляді справи, а також максимально використовувати всі засоби внутрішнього законодавства для прискорення процедури слухання (рішення ЄСПЛ у справі "Юніон Аліментарія Сандерс С. А. проти Іспанії" від 07.07.1989).
Відповідно до позиції Верховного Суду, викладеної у постанові від 24 червня 2025 у cправі № 5011-46/18261-2012, витративши значні ресурси, Україна створила інформаційне поле, де зацікавлена особа може знайти інформацію про судову справу. Функціонує Єдиний державний реєстр судових рішень. На сайті судової влади доступні персоналізовані відомості про автоматичний розподіл справ та розклад засідань. Працює підсистема "Електронний кабінет" ЄСІТС.
Відповідно до прецедентної практики Європейського суду з прав людини у справі у справі «Осіпов проти України», стаття 6 Конвенції гарантує не право бути особисто присутнім у судовому засіданні під час розгляду цивільної справи, а більш загальне право ефективно представляти свою справу в суді та на рівність у користуванні правами з протилежною стороною, передбаченими принципом рівності сторін. Суд повинен лише встановити, чи було надано заявнику, стороні цивільного провадження, розумну можливість ознайомитися з наданими іншою стороною зауваженнями або доказами та прокоментувати їх, а також представити свою справу в умовах, що не ставлять його в явно гірше становище vis-а-vis його опонента (там само). З точки зору Конвенції заявник не має доводити, що його відсутність у судовому засіданні справді підірвала справедливість провадження або вплинула на його результат, оскільки така вимога позбавила б змісту гарантії статті 6 Конвенції.
Частиною 4 ст. 13 ГПК України унормовано, що кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
В судовому засіданні 15.09.2025 Суд ухвалив рішення суду про задоволення позову та оголосив вступну та резолютивну його частини про задоволення позову.
Виклад позицій учасників судового процесу, заяви, клопотання.
Позивач Коростишівська міська рада звернулася з позовом до суду до фізичної особи-підприємця Ткачук Катерини Іванівни про стягнення 15 271, 20 грн (тут і далі за текстом - Позивач, Відповідач, Суд).
В обґрунтування підстав поданого позову Позивач доводить, що рішенням Виконавчого комітету Коростишівської міської ради №210 від 23.10.2018 було затверджено Порядок визначення обсягів пайової участі власників тимчасових споруд торговельного, побутового, соціального чи іншого призначення в утриманні об'єктів благоустрою на території Коростишівської міської ради в новій редакції (далі - Порядок).
У позовній заяві Позивач доводить, що 17.10.2022 був укладений з Відповідачем Договір №245 про пайову участь в утриманні об'єктів благоустрою на території Коростишівської міської ради для розміщення тимчасового павільйону для провадження підприємницької діяльності (кав'ярні) за адресою: м. Коростишів, вул. Київська, 110.
У позові Позивач стверджує, що Управлінням Північного офісу Держаудитслужби в Житомирській області відповідно до Плану проведення заходів державно-фінансового контролю Північного офісу Держаудитслужби на 3 квартал 2024 року проведено державний фінансовий аудит бюджету Коростишівської міської територіальної громади Житомирської області за період з 01 січня 2020 по 30 червня 2024 року, внаслідок чого виявлено факти прийняття неефективних рішень, що призвели до упущення територіальною громадою можливості отримання додаткових доходів, нераціонального використання майна та додаткового навантаження на видаткову частину бюджету, фінансових порушень та недоліків.
Позивач зазначає, що за результатами державного фінансового аудиту, Коростишівську міську раду було зобов'язано усунути виявлені порушення, які виникли внаслідок неоплати Відповідачем заборгованості в сумі 15 271, 20 грн.
Відповідач правом подати відзив на позов не скористався.
Справу розглянуто за наявними у ній матеріалами (ч.9 ст.165, ч.2 ст. 178 ГПК України).
Фактичні обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин.
1. Рішенням Виконавчого комітету Коростишівської міської ради №210 від 23.10.2018 "Про затвердження Порядку визначення обсягів пайової участі власників тимчасових споруд торговельного, побутового, соціального чи іншого призначення в утриманні об'єктів благоустрою на території Коростишівської міської ради в новій редакції" затверджено Порядок визначення обсягів пайової участі власників тимчасових спору торговельного, побутового, соціального чи іншого призначення в утриманні об'єктів благоустрою на території Коростишівської міської ради в новій редакції (тут і далі за текстом - Порядок).
У п. 1.1. Порядку визначено, що цей Порядок застосовується та поширюється на об'єкти розміщення на землях комунальної власності Коростишівської міської ради та регулює організаційні та економічні відносини, визначає обсяг пайової участі (внеску), механізм її залучення та використання для утримання об'єктів благоустрою на території Коростишівської міської ради.
Згідно п. 1.2. Порядку, визначено, що пайова участь (внесок) - грошовий внесок на фінансування заходів з благоустрою території міста, який сплачується у грошовому виразі (гривнях) на підставі укладеного договору щодо пайової участі в утриманні об'єкта благоустрою. Об'єкт благоустрою: 1) території загального користування: а) парки, рекреаційні зони, сади, сквери та майданчики; б) пам'ятки культурної та історичної спадщини; в) площі, вулиці, дороги, провулки, проїзди, пішохідні та велосипедні доріжки; г) кладовища; д) інші території загального користування; 2) прибудинкові території; 3) території будівель та споруд інженерного захисту територій; 4) території підприємств, установ, організацій. До об'єктів благоустрою можуть належати також інші території в межах населеного пункту Коростишівської міської ради (п.1.2 Порядку).
Договір пайової участі в утриманні об'єктів благоустрою - угода, укладена між Коростишівською міською радою та особою, яка виявила бажання взяти пайову участь в утриманні об'єкта благоустрою на території Коростишівської міської ради; платники пайової участі - фізичні особи, фізичні особи-підприємці або юридичні особи, які уклали договір пайової участі в утримання ТС об'єктів благоустрою (п. 1.2. Порядку).
У п. 1.3. Порядку визначено, що залучені кошти спрямовуються на фінансування заходів з благоустрою на території Коростишівської міської ради (ремонт та будівництво об'єктів благоустрою, інших заходів, пов'язаних з благоустроєм).
Пайова участь залучається з метою:
- відшкодування витрат бюджету Коростишівської міської ради на розширене відтворення об'єктів благоустрою;
- надання фізичних особам, фізичним особам-підприємцям чи юридичним особам реалізувати свій проект щодо можливості подальшого здійснення підприємницької діяльності;
- фінансування заходів з благоустрою на території Коростишівської міської ради (ремонт, будівництво об'єктів благоустрою, інші заходи, пов'язані з благоустроєм).
Обсяг пайової участі визначається з урахуванням, серед іншого, територіального розміщення тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного та іншого (комерційного та некомерційного) призначення, літніх торговельних майданчиків (п. 2.2. Порядку).
Підставою для користування об'єктом благоустрою є чинний договір щодо пайової участі в утриманні об'єкта благоустрою. До укладення договору заявник не має права користуватися об'єктом благоустрою (п. 3.4. Порядку).
Пунктами 4.1, 4.2 Порядку визначено, що пайова участь сплачується єдиним платежем або згідно з графіком за погодженням з міською радою; кошти пайової участі (внеску) в утриманні об'єктів благоустрою платник перераховує на рахунок "надходження коштів пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту (КБКД 24170000)" спеціального фонду місцевого бюджету.
Умови сплати пайової участі в утриманні об'єктів благоустрою визначаються в договорі щодо пайової участі в утриманні об'єкта благоустрою між Коростишівською міською радою та суб'єктом господарювання (п. 4.4. Порядку).
Методика розрахунку розміру пайової участі (внеску) при розміщенні тимчасових будівель і споруд соціально-культурного, побутового, торговельного та іншого призначення визначено у розділі 7 Порядку.
2. 31.08.2022 Позивач видав відповідачу паспорт прив'язки ТС тимчасового павільйону для провадження підприємницької діяльності по вул. Київська, 110 в м. Коростишів (а.с. 19).
3. 17.10.2022 між Коростишівською міською радою (як Позивач, сторона-1) та Фізичною особою-підприємцем Ткачук Катериною Іванівною (як Відповідач, сторона-2) був укладений Договір №245 про пайову участь в утриманні об'єктів благоустрою на території Коростишівської міської ради (тут і далі за текстом - Договір №245), відповідно до якого, з метою участі суб'єктів господарювання (фізичних осіб) незалежно від форми власності, які використовують об'єкти благоустрою Коростишівської міської ради для розміщення тимчасових спору (тощо) для здійснення підприємницької діяльності, а також реалізовуючи право органу місцевого самоврядування щодо залучення на договірних засадах коштів вказаних суб'єктів господарювання. Сторони прийшли до згоди про пайову участь "сторони -2" в утриманні об'єктів благоустрою Коростишівської міської ради в грошовій формі.
У п. 1.4. Договору №245 сторони погодили, що 2сторона-2" сплачує пайову участь в утриманні об'єктів благоустрою у розмірі визначеному рішенням виконавчого комітету Коростишівської міської ради від 23.10.2018 №210 "Про затвердження Порядку визначення об'єктів пайової участі власників тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально чи іншого призначення в утриманні об'єктів благоустрою на території Коростишівської міської ради".
Згідно п. 1.5. Договору №245 визначено, що пайова участь сплачується "стороною-2": - перший внесок пайової участі здійснюється "стороною-2" авансовим платежем (попередня оплата) в розмірі 50% від загальної суми договору здійснюється протягом 5 днів з дня його укладення. "Сторона-2" зобов'язана протягом 3-х днів після сплати надати до фінансового управління міської ради квитанцію про сплату; - наступні внески "сторона-2" сплачує щоквартально, не пізніше 10 числа першого місяця кварталу, протягом наступного календарного року рівними частинами до повного виконання умов договору. Сума щомісячного внеску на пайову участь в утриманні об'єкту благоустрою, а саме: тимчасового павільйону для провадження підприємницької діяльності (кав'ярні) за адресою м. Коростишів, вул. Київська, 110 - становить 2545, 20 грн в місяць. Загальна сума договору становить 15271, 20 грн (п'ятнадцять тисяч двісті сімдесят одна гривна 20 копійок), з дня видачі паспорту прив'язки до терміну дії паспорту прив'язки, з 31.08.2022 по 01.03.2023. Сума авансового платежу становить 7635,60 грн (сім тисяч шістсот тридцять п'ять гривень 60 копійок).
Строк дії Договору №245, згідно п. 6.1. якого, з 31 серпня 2022 року до 01 березня 2023, але у будь-якому випадку до повного виконання сторонами своїх зобов'язань (а.с. 6).
4. Згідно довідки фінансового управління Коростишівської міської ради від 09.07.2025 за №01-21/68 вказано, що кошти до бюджету Коростишівської міської територіальної громади Відповідач з 31 серпня 2022 року по 01 липня 2025 від Відповідача згідно договору про пайову участь в утриманні об'єктів благоустрою на території Коростишівської міської ради №245 від 17.10.2022 не надходили.
5. Управлінням Північного офісу Держаудитслужби в Житомирській області відповідно до Плану проведення заходів державно-фінансового контролю Північного офісу Держаудитслужби на 3 квартал 2024 року проведено державний фінансовий аудит бюджету Коростишівської міської територіальної громади Житомирської області за період з 01 січня 2020 по 30 червня 2024 року, внаслідок чого виявлено факти прийняття неефективних рішень, що призвели до упущення територіальною громадою можливості отримання додаткових доходів, нераціонального використання майна та додаткового навантаження на видаткову частину бюджету, фінансових порушень та недоліків.
6. 25.03.2025 за №03-26/772 Позивач надіслав Відповідачу вимогу про погашення заборгованості за договором про пайову участь в утриманні об'єктів благоустрою на території Коростишівської міської ради №245 від 17.10.2023 на суму 15271, 20 грн (а.с. 12(зворот)-13).
7. У зв'язку з несплатою заборгованості Відповідачем в добровільному порядку Позивач звернувся з позовом про примусове стягнення заборгованості на суму 15 271, 20 грн
Норми права, застосовані судом, оцінка доказів, аргументів, наведених учасниками справи, та висновки щодо порушення, не визнання або оспорення прав чи інтересів, за захистом яких мало місце звернення до суду.
1. Кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу (частина перша статті 15, частина перша статті 16 ЦК України).
Відповідно до статті 509 ЦК України зобов'язанням є правовідношення в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов'язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
У постанові Великої Палати Верховного Суду від 18.03.2020 у справі №902/417/18 викладено правову позицію, відповідно до якої за частиною третьою статті 509 Цивільного кодексу України зобов'язання має ґрунтуватися на засадах добросовісності, розумності та справедливості, а частиною першою статті 627 Цивільного кодексу України визначено, що відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Тому, як дійшла висновку Велика Палата Верховного Суду у постанові від 29 вересня 2020 у справі №688/2908/16-ц, і до моменту укладення договору сторони повинні діяти правомірно, зокрема, поводитися добросовісно, розумно враховувати інтереси одна одної, утримуватися від недобросовісних дій чи бездіяльності.
2. Порушення права пов'язане з позбавленням його суб'єкта можливості здійснити (реалізувати) своє приватне (цивільне) право повністю або частково. Для застосування того чи іншого способу захисту необхідно встановити, які ж приватні (цивільні) права (інтереси) позивача порушені, невизнані або оспорені відповідачем і за захистом яких приватних (цивільних) прав (інтересів) позивач звернувся до суду.
Способи захисту цивільних прав та інтересів визначені у частині другій статті 16 ЦК України.
Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом чи судом у визначених законом випадках (абзац 12 частини другої статті 16 ЦК України).
Виконання цивільних обов'язків забезпечується засобами заохочення та відповідальністю, які встановлені договором або актом цивільного законодавства (частини третя статті 14 ЦК України).
3. Відповідно до статті 28 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" тимчасова споруда торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності - одноповерхова споруда, що виготовляється з полегшених конструкцій з урахуванням основних вимог до споруд, визначених технічним регламентом будівельних виробів, будівель і споруд, і встановлюється тимчасово, без улаштування фундаменту. Тимчасова споруда для здійснення підприємницької діяльності може мати закрите приміщення для тимчасового перебування людей (павільйон площею не більше 30 квадратних метрів по зовнішньому контуру) або не мати такого приміщення.
У постанові від 12.06.2018 у справі №905/1552/16 Велика Палата Верховного Суду зазначала, що Закон України "Про регулювання містобудівної діяльності" та Порядок розміщення тимчасових споруд не містять юридичних приписів щодо обов'язкового попереднього або наступного набуття суб'єктами господарювання будь-яких прав на земельні ділянки, на які вони мають бажання встановити тимчасову споруду для здійснення підприємницької діяльності.
4. Судом встановлено, що правовідносини між сторонами виникли з Договору №245 про пайову участь в утриманні об'єктів благоустрою на території Коростишівської міської ради.
Правові, економічні, екологічні, соціальні та організаційні засади благоустрою населених пунктів і створення умов, сприятливих для життєдіяльності людини, визначені Законом України "Про благоустрій населених пунктів".
Відповідно до абзацу другого статті 1 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» благоустрій населених пунктів - комплекс робіт з інженерного захисту, розчищення, осушення та озеленення території, а також соціально-економічних, організаційно-правових та екологічних заходів з покращання мікроклімату, санітарного очищення, зниження рівня шуму та інше, що здійснюються на території населеного пункту з метою її раціонального використання, належного утримання та охорони, створення умов щодо захисту і відновлення сприятливого для життєдіяльності людини довкілля.
Статтею 5 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" визначено, що управління у сфері благоустрою населених пунктів здійснюють Кабінет Міністрів України, центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, місцеві державні адміністрації, органи місцевого самоврядування та інші органи влади в межах їх повноважень.
Відповідно до п. 10 ч. 2 ст. 10 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" до повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить визначення обсягів пайової участі власників тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення в утриманні об'єктів благоустрою.
Згідно зі статтею 34 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" правила благоустрою території населеного пункту - це нормативно-правовий акт, яким установлюються вимоги щодо благоустрою території населеного пункту. Правила розробляються на підставі Типових правил благоустрою території населеного пункту (далі - Типові правила) для всіх сіл, селищ, міст і затверджуються відповідними органами місцевого самоврядування. Типові правила розробляються та затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства.
Правила включають, зокрема, порядок розміщення малих архітектурних форм та тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності; порядок здійснення благоустрою та утримання територій об'єктів благоустрою; порядок здійснення самоврядного контролю у сфері благоустрою населених пунктів (пункти 1, 7, 8 частини другої статті 34 Закону України "Про благоустрій населених пунктів").
Частиною 4 ст. 15 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" визначено, що власник тимчасової споруди торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення, розташованої на території об'єкта благоустрою державної та комунальної власності, зобов'язаний забезпечити належне утримання прилеглої до тимчасової споруди території або може брати пайову участь в утриманні цього об'єкта благоустрою на умовах договору, укладеного із підприємством або балансоутримувачем.
5. Судом встановлено, що Рішенням Виконавчого комітету Коростишівської міської ради за №210 від 23.10.2018 встановлено Порядок визначення обсягів пайової участі власників тимчасових споруд торговельного, побутового, соціального чи іншого призначення в утриманні об'єктів благоустрою на території Коростишівської міської ради в новій редакції.
Як свідчать матеріали справи, сплата пайового внеску, сума внеску та його порядок сплати сторони визначили у п. 1.5. Договору №245.
6. Виконання зобов'язань, реалізація, зміна та припинення певних прав у договірному зобов'язанні можуть бути зумовлені вчиненням або утриманням від вчинення однією із сторін у зобов'язанні певних дій чи настанням інших обставин, передбачених договором, у тому числі обставин, які повністю залежать від волі однієї із сторін.
У постанові Верховного Суду від 20.08.2024 у справі №910/5614/23 зазначено, що: "Як свідчить тлумачення статті 526 ЦК України цивільне законодавство містить загальні умови виконання зобов'язання, що полягають у його виконанні належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Це правило є універсальним і підлягає застосуванню як до виконання договірних, так і недоговірних зобов'язань. Недотримання умов виконання призводить до порушення зобов'язання".
У постанові Верховного Суду від 01.03.2021 у справі №180/1735/16 зазначено, що усталеним як в цивілістичній доктрині, так і судовій практиці під принципами виконання зобов'язань розуміються загальні засади згідно з якими здійснюється виконання зобов'язання. Як правило виокремлюється декілька принципів виконання зобов'язань, серед яких: належне виконання зобов'язання; реальне виконання зобов'язання; справедливість добросовісність та розумність (частина 3 статті 509 Цивільного кодексу України). Принцип належного виконання полягає в тому, що виконання має бути проведене: належними сторонами; щодо належного предмету; у належний спосіб; у належний строк (термін); у належному місці.
Саме тому, за загальним правилом, одностороння відмова від зобов'язання не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (ст. 525 ЦК України).
7. Договір є обов'язковим для виконання сторонами (стаття 629 ЦК України).
Тлумачення статті 629 ЦК України свідчить, що в ній закріплено один із фундаментів, на якому базується цивільне право - обов'язковість договору. Тобто, з укладенням договору та виникненням зобов'язання його сторони набувають обов'язки (а не лише суб'єктивні права), які вони мають виконувати (постанова ОП КЦС у складі ВС від 23.01.2019 у справі №355/385/17).
Відповідно до частини 1 статті 631 ЦК України строком договору є час, протягом якого сторони можуть здійснити свої права і виконати свої обов'язки відповідно до договору.
Як свідчать матеріали справи, за період з 31.08.2022 до 01.03.2023 у Відповідача рахується заборгованість за Договором №245 в загальній сумі 15271, 20 грн.
Суд констатує, що докази на підтвердження повної/часткової сплати пайового внеску Відповідачем матеріали справи не містять.
Обов'язок із доказування слід розуміти як закріплену в процесуальному та матеріальному законодавстві міру належної поведінки особи, що бере участь у судовому процесі, із збирання та надання доказів для підтвердження свого суб'єктивного права, що має за мету усунення невизначеності, яка виникає в правовідносинах у разі неможливості достовірно з'ясувати обставини, які мають значення для справи. Важливим елементом змагальності процесу є стандарти доказування - спеціальні правила, якими суд має керуватися при вирішення справи. Ці правила дозволяють оцінити, наскільки вдало сторони виконали вимоги щодо тягаря доказування і наскільки вони змогли переконати суд у своїй позиції, що робить оцінку доказів більш алгоритмізованою та обґрунтованою (постанова ВПВС від 21.06. 2023 у справі №916/3027/21).
Велика Палата Верховного Суду висновує, що звертаючись із позовом на захист свого порушеного права в зобов'язальних правовідносинах, позивач повинен довести належними, допустимими та достовірними доказами підстави виникнення в боржника обов'язку та зміст цього обов'язку згідно з нормами права, що регулюють спірні правовідносини.
У свою чергу процесуальні обов'язки відповідача полягають також у здійснені ним активних процесуальних дій, наведенні доводів та наданні доказів, що спростовують існування цивільного права позивача як кредитора у зобов'язанні. Тож виходячи з принципу змагальності сторін у процесі на позивача за загальним правилом розподілу тягаря доказування не може бути покладено обов'язок доведення обставин, за які відповідає боржник, зокрема, щодо вчинення боржником дій, які мають наслідком припинення зобов'язання, у випадку, якщо відповідач нехтує своїми процесуальними обов'язками (постанова від 15.06.2021 у справі №904/5726/19).
8. Відповідно до частини 1 статі 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів (стаття 86 ГПК України).
Необхідність доводити обставини, на які учасник справи посилається як на підставу своїх вимог і заперечень у господарському процесі, є складовою обов'язку сприяти всебічному, повному та об'єктивному встановленню усіх обставин справи, що передбачає, зокрема, подання належних доказів, тобто таких, що підтверджують обставини, які входять у предмет доказування у справі, з відповідним посиланням на те, які обставини цей доказ підтверджує (подібна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 05.02.2019 у справі №914/1131/18, від 26.02.2019 у справі №914/385/18, від 10.04.2019 у справі №904/6455/17, від 05.11.2019 у справі №915/641/18).
Враховуючи вищенаведені положення норм чинного законодавства України, приймаючи до уваги встановлені фактичні обставини справи, Суд дійшов висновку позов задовольнити.
Щодо розподілу судового збору
Судові витрати - передбачені законом витрати (грошові кошти) сторін, інших осіб, які беруть участь у справі, понесені ними у зв'язку з її розглядом та вирішенням, а у випадках їх звільнення від сплати - це витрати держави, які вона несе у зв'язку з вирішенням конкретної справи.
У ч.1 ст.123 ГПК України встановлено, що судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.
Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом (ч.2 ст.123 ГПК України).
При зверненні з позовною заявою до суду Позивач сплатив судовий збір в розмірі 3028, 00 грн
На підставі ст. 129 ГПК України, у зв'язку із задоволенням позову, судовий збір покладається на Відповідача.
Керуючись статтями 123, 129, 233, 236 - 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Фізичної особи-підприємця Ткачук Катерини Іванівни ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь Коростишівської міської ради (12501, Житомирська обл., м. Коростишів, вул. Дарбіняна, буд. 11, код ЄДРПОУ 04053660):
- 15 271, 20 грн заборгованості згідно договору про пайову участь в утриманні об'єктів благоустрою на території Коростишівської міської ради №245 від 17.10.2022;
- 3 028, 00грн судового збору.
Видати наказ.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне рішення складено: 19.09.25
Суддя Машевська О.П.
Віддрукувати:
1- у справу
2- позивачу (через Ел. суд)
3- відповідачу (рек. з повідомл), РНОКПП 2956108966