Рішення від 19.09.2025 по справі 905/24/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

61022, м. Харків, пр. Науки, 5, тел.:(057) 702-07-99, факс: (057) 702-08-52,

гаряча лінія: (096) 068-16-02, E-mail: inbox@dn.arbitr.gov.ua,

код ЄДРПОУ: 03499901,UA368999980313151206083020649

РІШЕННЯ

іменем України

19.09.2025 м. Харків Справа №905/24/25

Господарський суд Донецької області у складі судді Ніколаєвої Л.В.,

розглянувши справу №905/24/25

за позовом Керівника Слов'янської окружної прокуратури Донецької області в інтересах держави в особі Управління комунальної власності Слов'янської міської військової адміністрації Краматорського району Донецької області

до відповідача Фізичної особи-підприємця Непочатова Анатолія Михайловича

про стягнення 61 213,97 грн,

без повідомлення (виклику) сторін,

Суть спору: Керівник Слов'янської окружної прокуратури Донецької області в інтересах держави в особі Управління комунальної власності Слов'янської міської військової адміністрації Краматорського району Донецької області звернувся до Господарського суду Донецької області з позовом, в якому просить стягнути з Фізичної особи-підприємця Непочатова Анатолія Михайловича на користь Управління комунальної власності Слов'янської міської військової адміністрації Краматорського району Донецької області 61 213,97 грн, з яких: 55 702,72 грн - основний борг з орендної плати, 3 098,04 грн - пеня, 693,53 грн - 3% річних, 1 719,68 грн - інфляційні втрати.

В обґрунтування позовних вимог прокурор посилається на неналежне виконання відповідачем зобов'язань за договором оренди нерухомого майна (будівель, споруд, приміщень) комунальної власності територіальної громади м. Слов'янська №5/18 від 10.05.2018, в редакції додаткової угоди від 29.04.2021, в частині здійснення орендних платежів за період з 01.02.2022 по 23.02.2022 та з 01.01.2023 по 07.12.2023.

При цьому, прокурор зазначає, що у період з 24.02.2022 по 31.12.2022 на підставі пп.1 п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 27.05.2022 №634 «Про особливості оренди державного та комунального майна у період воєнного стану» нарахування орендної плати не здійснювалось.

Підстави звернення керівника Слов'янської окружної прокуратури Донецької області до суду з цим позовом обґрунтовані порушенням інтересів держави, що полягає у тому, що внаслідок незаконних дій відповідача, а саме, недотримання ним договірних зобов'язань щодо сплати орендної плати за користування нерухомим майном комунальної власності, територіальна громада недоотримує грошові кошти, на які вона розраховувала, і це негативно впливає на стан комунального майна, не дозволяє утримувати його на належному рівні, позбавляє територіальну громаду правомочностей власника щодо надходжень до місцевого бюджету в тому обсязі, який дозволяє забезпечити функціонування і життєдіяльність відповідної міської територіальної громади в цілому. Водночас, Управлінням комунальної власності Слов'янської міської військової адміністрації Краматорського району Донецької області, як уповноваженим органом щодо здійснення управління майном та стягнення заборгованості з орендної плати, незважаючи на обізнаність про наявні порушення інтересів держави, не вжито заходів задля їх захисту шляхом звернення до суду з відповідним позовом.

17.04.2025 господарським судом постановлено ухвалу, якою прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін; встановлено прокурору та сторонам строки для подання заяв по суті справи.

22.04.2025 за вх. №01-41/3909/25 господарський суд одержав заяву Управління комунальної власності Слов'янської міської військової адміністрації Краматорського району Донецької області, якою позивач підтримав позовні вимоги Керівника Слов'янської окружної прокуратури Донецької області.

29.04.2025 за вх.№01-35/452 та 01.05.2025 за вх.№3081/25 господарський суд одержав відзив на позовну заяву, в якому відповідач просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог з посиланням на те, що орендна плата нарахована з порушенням приписів постанови Кабінету Міністрів України від 27.05.2022 №634 «Про особливості оренди державного та комунального майна у період воєнного стану».

Також відповідач вказує, що він був позбавлений можливості користуватися орендованим майном, оскільки через введення воєнного стану згідно з Указом Президента України №64/2022 від 24.02.2022, прийняття Кабінетом Міністрів України розпорядження від 02.08.2022 №679-р «Про проведення обов'язкової евакуації населення Донецької області» він був вимушений переміститись у м. Кропивницький Кіровоградської області.

05.05.2025 за вх.№3196/25 господарський суд одержав відповідь на відзив на позовну заяву, в якій прокурор наголошує, що розрахунок заборгованості з орендної плати здійснений з врахуванням пп. 1. п. 1. постанови Кабінету Міністрів України від 27.05.2022 №634 «Про особливості оренди державного та комунального майна у період воєнного стану», нарахування орендної плати не здійснювалось у період з 24.02.2022 по 31.12.2022.

Також прокурор вказує, що відповідачем не надано документів на підтвердження об'єктивної можливості користуватись орендованим майном, а також не ініційовано, до 06.12.2023, питання дострокового припинення орендних правовідносин.

На підставі ч. 4 ст. 240 ГПК України 19.09.2025 господарським судом підписано рішення без його проголошення.

Щодо строку розгляду справи.

Справа розглянута з перевищенням строку, встановленого ст. 248 ГПК України, з об'єктивних причин, пов'язаних з дією воєнного стану на території України, поточною ситуацією у м. Харків, який є прифронтовим містом, особливим режимом роботи суду в умовах воєнного стану (дистанційний (віддалений) режим роботи суду або в приміщенні суду (за необхідності та в умовах безпеки), обмежений доступ до приміщення суду).

Розглянувши матеріали справи, судом встановлено наступне.

10.05.2018 між Управлінням комунальної власності Слов'янської міської ради (орендодавець) та Фізичною особою-підприємцем Непочатовим Анатолієм Михайловичем (орендар) укладено договір оренди №5/18 нерухомого майна (будівель, споруд, приміщень) комунальної власності територіальної громади м. Слов'янська, за яким орендодавець передає, а орендар приймає в оренду (строкове платне користування) частину нежитлового приміщення (далі - об'єкт оренди), яке розташоване за адресою: м. Слов'янськ, вул. Банківська (кол. Юн. Комунарів), 60 (п. 1.1. договору оренди).

Об'єкт передається в оренду з метою використання для (під) офіс (п. 1.2. договору оренди).

Об'єкт оренди є майном комунальної власності територіальної громади м. Слов'янська і знаходиться на балансі комунального підприємства «Бюро технічної інвентаризації» (п. 2.1. договору оренди).

Об'єктом оренди є частина нежитлового приміщення, загальною площею 27,7 кв. м., згідно поверхового плану, що є невід'ємною частиною цього договору (додаток №1) (п. 2.2. договору оренди).

Вартість об'єкта оренди згідно звіту про незалежну оцінку майна станом на 31.08.2018 становить 56 139 грн (п. 2.3. договору оренди).

Орендодавець зобов'язаний передати орендарю майно по акту приймання-передачі, який є невід'ємною частиною цього договору (п.6.1. договору оренди).

За користування об'єктом оренди орендар перераховує 100% орендної плати до місцевого бюджету. Розрахунок орендної плати здійснюється на підставі Методики розрахунку і порядку використання плати за оренду майна комунальної власності територіальної громади, затвердженої рішенням виконавчого комітету Слов'янської міської ради. Розрахунок місячного розміру орендної плати є невід'ємною і складовою частиною Договору (додаток № 3) і на дату його підписання орендна плата за базовий місяць оренди (березень 2018) згідно протоколу засідання конкурсної комісії з передачі в оренду нерухомого майна комунальної власності територіальної громади м. Слов'янська №4/18 від 27.04.2018 становить 1 662 грн. Місячний розмір орендної плати за перший місяць оренди - травень 2018 року - визначається шляхом коригування орендної плати за базовий місяць (березень 2018 року) на індекс інфляції за квітень 2018 року та травень 2018 року (п. 3.1. договору оренди).

Розмір орендної плати за кожний наступний місяць визначається орендарем самостійно шляхом коригування розміру місячної орендної плати за попередній місяць, на індекс інфляції за поточний місяць. У випадках дефляції індекс інфляції приймається за 100%. У разі користування об'єктом оренди протягом неповного календарного місяця (першого та/або останнього місяців оренди) орендна плата розраховується на основі орендної плати за відповідні місяці пропорційно дням користування (п. 3.2. договору оренди).

Орендна плата сплачується орендарем починаючи з моменту підписання акту приймання-передачі до моменту фактичного повернення займаного об'єкту оренди по акту орендареві (включно). Припинення дії Договору оренди або його розірвання не звільняє орендаря від обов'язку сплатити заборгованість з орендної плати, штрафні санкції, інфляційні витрати, 3% річних (п. 3.3. договору оренди).

Орендна плата в грошовій формі сплачується орендарем незалежно від наслідків своєї господарської діяльності щомісячно, не пізніше 15 числа наступного місяця (п. 3.5 договору оренди).

У розд. 5 договору оренди визначені обов'язки орендаря. Зокрема, орендар зобов'язаний: використовувати об'єкт оренди тільки по його прямому призначенню, визначеному цим договором, запобігати його пошкодженню, псуванню (пп. 5.1.1 п. 5.1); вносити своєчасно і в повному обсязі орендну плату (пп. 5.1.2 п. 5.1); щоквартально проводити з орендарем звірку рахунків по сплаті орендної плати по акту звірки з наданням копій платіжних документів зі штампом банку про перерахування в бюджет орендної плати (пп. 5.1.3 п. 5.1).

Цей договір набирає чинності від дати підписання сторонами акту приймання-передачі та діє з 10.05.2018 по 09.04.2021 включно (п. 10.1. договору оренди).

У разі відсутності заяви однієї із сторін про припинення або зміну умов договору оренди протягом одного місяця після закінчення терміну дії договору він вважається продовженим на той самий термін і на тих самих умовах, які були передбачені договором. Продовження терміну дії договору оренди оформляється у вигляді додаткової угоди до договору оренди (п. 10.2. договору оренди).

Зміни або розірвання договору можуть мати місце за погодженням сторін з обов'язковим складанням письмового документу (п. 11.2. договору оренди).

10.05.2018 за актом приймання-передачі орендодавець передав, а орендар прийняв майно комунальної власності територіальної громади м. Слов'янська - частину нежитлового приміщення загальною площею 27,7 кв.м., розташованого за адресою: м. Слов'янськ, вул. Банківська (кол. Юн. Комунарів), 60.

29.04.2021 Управлінням комунальної власності Слов'янської міської ради (орендодавець), комунальним підприємством «Бюро технічної інвентаризації» (балансоутримувач) та Фізичною особою-підприємцем Непочатовим Анатолієм Михайловичем (орендар) укладено додаткову угоду до договору оренди №5/18 від 10.05.2018 нерухомого майна (будівель, споруд, приміщень) комунальної власності територіальної громади м. Слов'янська про викладення цього договору у новій редакції.

Згідно з пп. 4.1 п. 4 розд. І «Змінювані умови договору» (далі - Змінювані умови договору) договору оренди об'єктом оренди є частина нежитлових вбудованих приміщень загальною площею 32,84 кв.м. (у т.ч. внутрішня (корисна) площа - 27,7 кв.м., частина площі загального користування - 5,14 кв.м.), розташованих за адресою: м. Слов'янськ, вул. Банківська, буд. 60.

Ринкова (оціночна вартість), визначена на підставі звіту про оцінку майна - 129 258,00 грн (без податку на додану вартість) (пп. 6.1 (1) п. 6 Змінюваних умов договору).

Балансоутримувачем майна є КП «Бюро технічної інвентаризації» (пп. 3.3. п. 3 Змінюваних умов договору).

В пп. 5.1.1. п. 5 Змінюваних умов зазначена процедура, в результаті якої майно отримано в оренду - (Г) - в результаті продовження без проведення аукціону договору оренду №5/18 нерухомого майна (будівель, споруд, приміщень) комунальної власності територіальної громади м. Слов'янська від 10.05.2018.

Орендар вступає у строкове платне користування майном у день підписання акта приймання-передачі майна (п. 2.1. розд. ІІ «Незмінювані умови договору» (далі - Незмінювані умови договору).

Орендар зобов'язаний використовувати орендоване майно відповідно до призначення, визначеного у пункті 7 Умов (п. 6.1. Незмінюваних умов договору). Цільове призначення майна - під офіс (пп. 7.1 (4) п.7 Змінюваних умов договору).

Орендна плата становить суму, визначену в пункті 9 Умов. Нарахування податку на додану вартість на суму орендної плати здійснюється у порядку, визначеному законодавством (п. 3.1 Незмінюваних умов договору).

Відповідно до п. 9. Змінюваних умов договору місячна орендна плата без податку на додану вартість становить 3 363,94 грн (з урахуванням індексу інфляції за січень 2021 року, індексу інфляції за лютий 2021 року, індексу інфляції за березень 2021 року).

Орендна плата за перший місяць оренди визначається з урахуванням таких особливостей: якщо між датою визначення орендної плати за базовий місяць (визначений відповідно до пункту 9.1. Умов) і датою підписання акту приймання-передачі минуло більш як один календарний місяць, то розмір орендної плати за перший місяць оренди встановлюється шляхом коригування орендної плати за базовий місяць на індекс інфляції у місяцях, що минули з дати визначення орендної плати за базовий місяць; орендна плата за другий і кожний наступний місяці оренди визначається шляхом коригування орендної плати за попередній місяць на індекс інфляції за наступний місяць (п. 3.2. Незмінюваних умов договору). Датою визначення орендної плати за базовий місяць є 31.12.2020 (пп. 9.1. п. 9 Змінюваних умов договору).

Орендар сплачує 100 відсотків орендної плати до місцевого бюджету щомісячно до 15 числа, що настає за поточним місяцем оренди (п. 3.3 Незмінюваних умов договору).

Розмір орендної плати за кожний наступний місяць визначається орендарем самостійно шляхом коригування розміру місячної орендної плати за попередній місяць на індекс інфляції за поточний місяць (п. 3.4 Незмінюваних умов договору).

В день укладення цього договору або до цієї дати орендар сплачує орендну плату за кількість місяців, зазначену у пункті 10 Умов (авансовий внесок з орендної плати), на підставі документів, визначених у пункті 3.6. цього договору (п. 3.5 Незмінюваних умов договору).

Згідно з п.п. 10.1 (1) Змінюваних умов договору розмір авансового внеску орендної плати становить 2 (дві) місячні орендні плати - 6 727,88 грн, без податку на додану вартість.

Сума орендної плати, сплаченої авансом відповідно до пункту 3.5. цього договору підлягає зарахуванню в рахунок сплати орендної плати за перші місяці оренди після підписання акта приймання-передачі майна (п. 3.10 Незмінюваних умов договору).

Орендна плата, перерахована несвоєчасно або не в повному обсязі, стягується орендодавцем (п. 3.8 Незмінюваних умов договору).

На суму заборгованості орендаря із сплати орендної плати нараховується пеня в розмірі подвійної облікової ставки Національного банку на дату нарахування пені від суми заборгованості за кожен день прострочення нарахування орендної плати (п. 3.9 Незмінюваних умов договору).

Орендар зобов'язаний на вимогу орендодавця проводити звіряння взаєморозрахунків за орендними платежами і оформляти акти звіряння (п. 3.12 Незмінюваних умов договору).

За невиконання або неналежне виконання зобов'язань за цим договором сторони несуть відповідальність згідно з законом та договором (п. 11.1 Незмінюваних умов договору).

Цей договір діє до 21 квітня 2024 року включно (пп. 12.1(3) п. 12 Змінюваних умов договору). Цей договір укладається на строк, визначений у пункті 12 Умов. Перебіг строку починається з дня набрання чинності цим договором. Цей договір набирає чинності в день його підписання сторонами. Строк оренди за цим договором починається з дати підписання акта приймання-передачі і закінчується датою припинення цього договору (п. 12.1 (1) Незмінюваних умов договору).

Договір припиняється, зокрема, за згодою сторін на підставі договору про припинення з дати підписання акта повернення майна з оренди (пп.12.6.6. п. 12.6. Незмінюваних умов договору).

Майно вважається повернутим з оренди з моменту підписання балансоутримувачем та орендарем акта повернення з оренди орендованого майна (п. 12.12. Незмінюваних умов договору).

У разі припинення договору оренди орендар зобов'язаний, зокрема, сплатити орендну плату, нараховану до дати, що передує даті повернення майна з оренди, пеню (за наявності) (п. 4.1. Незмінюваних умов договору).

Припинення договору оренди не звільняє орендаря від обов'язку сплатити заборгованість за орендною платою, якщо така виникла, у повному обсязі, ураховуючи пеню та неустойку (за наявності) (п. 3.11. Незмінюваних умов договору).

Орендодавець повертає забезпечувальний депозит орендарю протягом п'яти робочих днів після отримання від балансоутримувача примірника акта повернення з оренди орендованого майна, підписаного без зауважень балансоутримувача, або здійснює вирахування сум, визначених у пункті 4.8. цього договору, у разі наявності зауважень балансоутримувача або орендодавця (п. 4.6. Незмінюваних умов договору).

Сума забезпечувального депозиту - 2 (дві) місячні орендні плати, але в будь-якому разі у розмірі, не меншому, ніж розмір мінімальної заробітної плати станом на перше число місяця, в якому укладається цей договір - 6 727,88 грн (без податку на додану вартість) (п. 11 Змінюваних умов договору).

Орендодавець не пізніше ніж протягом п'ятого робочого дня з моменту отримання від балансоутримувача примірника акта повернення з оренди орендованого майна із зауваженнями (або за наявності зауважень орендодавця) зараховує забезпечувальний депозит в рахунок невиконаних зобов'язань орендаря і перераховує забезпечувальний депозит на погашення зобов'язань орендаря у такій черговості: у першу чергу погашаються зобов'язання орендаря зі сплати пені (п. 3.9. цього договору) (у такому разі відповідна сума забезпечувального депозиту перераховується до місцевого бюджету); у другу чергу погашаються зобов'язання орендаря зі сплати неустойки (п.4.4. цього договору); у третю чергу погашаються зобов'язання орендаря зі сплати орендної плати, яка відповідно до п. 16 Умов підлягає сплаті до місцевого бюджету; у четверту чергу погашаються зобов'язання орендаря зі сплати балансоутримувачу платежів за договором про відшкодування витрат балансоутримувача на утримання орендованого майна та надання комунальних послуг орендарю (за умови укладення таких договорів та надання відповідних послуг); у п'яту чергу погашаються зобов'язання орендаря з компенсації суми збитків, завданих орендованому майну; у шосту чергу погашаються зобов'язання орендаря зі сплати інших платежів за цим договором або в рахунок погашення інших невиконаних орендарем зобов'язань за цим договором (п. 4.8. Незмінюваних умов договору).

29.09.2021 між Управлінням комунальної власності Слов'янської міської ради та Управлінням комунальної власності Слов'янської міської військово-цивільної адміністрації Краматорського району Донецької області укладено договір про правонаступництво по зобов'язанням, згідно з п. 1.1. якого Управління комунальної власності Слов'янської міської ради передає належні йому зобов'язання та права за договором оренди №5/18 від 10.05.2018 нерухомого майна (будівель, споруд, приміщень) комунальної власності територіальної громади м. Слов'янська, укладеним між Управлінням комунальної власності Слов'янської міської ради та Фізичною особою - підприємцем Непочатовим Анатолієм Михайловичем, а Управління комунальної власності Слов'янської міської військово-цивільної адміністрації Краматорського району Донецької області приймає ці зобов'язання та права за договором №5/18 від 10.05.2018 із змінами та доповненнями.

З цього договору випливає, що Управління комунальної власності Слов'янської міської військово-цивільної адміністрації Краматорського району Донецької області займає місце Управління комунальної власності Слов'янської міської ради в правах та зобов'язаннях, що виникли з договору №5/18 від 10.05.2018 зі змінами та доповненнями, внесеними додатковими угодами, в обсязі та на умовах, що існують на момент укладення цього договору (п. 1.2. договору про правонаступництво).

Даний договір набирає чинності з моменту підписання його сторонами і діє до повного виконання сторонами своїх зобов'язань за цим договором (п. 4.1. договору про правонаступництво).

Листом від 19.09.2023 №01-16-293 Управління комунальної власності Слов'янської міської військової адміністрації Краматорського району Донецької області повідомило відповідача про наявність станом на 16.08.2023 заборгованості з орендної плати за договором оренди №5/18 від 10.05.2018 в розмірі 40 448,68 грн, з яких: 35 565,27 грн - заборгованість з орендної плати (в тому числі заборгованість станом на 24.02.2022 - 3012,41 грн), 4883,41 грн - пеня, та про необхідність сплатити найближчим часом вказану заборгованість. Також запропоновано розірвати договір оренди у випадку, якщо відповідач в подальшому не планує використовувати орендоване майно.

08.12.2023 між Управлінням комунальної власності Слов'янської міської військової адміністрації Краматорського району Донецької області (орендодавець), Фізичною особою - підприємцем Непочатовим Анатолієм Михайловичем (орендар) та Комунальним підприємством «Бюро технічної інвентаризації» укладено договір про припинення договору оренди №5/18 нерухомого майна (будівель, споруд, приміщень) комунальної власності територіальної громади м. Слов'янська від 10.05.2018, згідно з п. 1 якого сторони, керуючись п. 12.6.6. договору та ст. ст. 651, 654 ЦК України, домовились вважати договір оренди нерухомого майна (будівель, споруд, приміщень) комунальної власності територіальної громади м. Слов'янська №5/18 від 10.05.2018 таким, що є розірваним за згодою сторін 07.12.2023.

Пунктом 3 цього договору визначено, що підписання цієї угоди не звільняє орендаря від обов'язку сплатити орендну плату, нараховану до 07.12.2023 включно.

08.12.2023 орендарем та балансоутримувачем підписано акт повернення з оренди нерухомого майна, що належить до комунальної власності, згідно з п. 4 якого орендар передав, а балансоутримувач з відома орендодавця прийняв із строкового платного користування нерухоме майно, що належить до комунальної власності Слов'янської міської територіальної громади, - частину нежитлових вбудованих приміщень, загальною площею 32,84 кв.м., корисною площею 27,7 кв.м., що розташоване за адресою: Донецька обл., Краматорський р-н, м. Слов'янськ, вул. Банківська, буд. 60.

Згідно з п. п. 4.3., 5.1. анкети про стан майна і розрахунків за договором оренди №5/18 від 10.05.2018 (додаток до акта повернення з оренди нерухомого майна, що належить до комунальної власності) орендна плата, яка підлягає сплаті до місцевого бюджету, становить 55 721,41 грн; сума забезпечувального депозиту, сплаченого орендарем, - 6 727,88 грн.

10.07.2024 Управлінням комунальної власності Слов'янської міської військової адміністрації Краматорського району Донецької області на адресу ФОП Непочатова А.М. було надіслано претензію від 09.07.2024 №03-09-281 з вимогою сплатити на користь бюджету Слов'янської міської територіальної громади заборгованість з орендної плати за договором оренди №5/18 від 10.05.2018 станом на 07.12.2023 в сумі 55 702,72 грн, пені - 3098,04 грн, 693,53 грн - 3% річних, 1 759,27 грн - інфляційних втрат, всього 61 253,56 грн.

У зв'язку з несплатою відповідачем заборгованості з орендної плати за договором оренди №5/18 від 10.05.2018 Керівник Слов'янської окружної прокуратури Донецької області в інтересах держави в особі Управління комунальної власності Слов'янської міської військової адміністрації Краматорського району Донецької області звернувся до суду з цим позовом про стягнення з ФОП Непочатова А.М. на користь Управління комунальної власності Слов'янської міської військової адміністрації Краматорського району Донецької області заборгованості з орендної плати у розмірі 61 213,97 грн, з яких: 55 702,72 грн - основний борг з орендної плати за період з 01.02.2022 по 23.02.2022, з 01.01.2023 по 07.12.2023, 3 098,04 грн - пеня, 693,53 грн - 3% річних, 1 719,68 грн - інфляційні втрати.

Проаналізувавши наявні у справі докази та надавши їм правову оцінку, суд дійшов висновку про часткове задоволення позову, виходячи з наступного.

Відповідно до ст. 1311 Конституції України в Україні діє прокуратура, на яку покладаються функції, серед яких представництво інтересів держави в суді у випадках і в порядку, передбаченому законом.

Питання представництва інтересів держави прокурором у суді врегульовано у ст. 23 Закону України «Про прокуратуру». Ця стаття визначає, що представництво прокурором інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів громадянина або держави, у випадках та порядку, встановлених законом (частина перша). Прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу. Наявність таких обставин обґрунтовується прокурором у порядку, передбаченому частиною четвертою цієї статті, крім випадку, визначеного абзацом четвертим цієї частини (частина третя). Наявність підстав для представництва має бути обґрунтована прокурором у суді. Прокурор здійснює представництво інтересів громадянина або держави в суді виключно після підтвердження судом підстав для представництва. Прокурор зобов'язаний попередньо, до звернення до суду, повідомити про це громадянина та його законного представника або відповідного суб'єкта владних повноважень. У разі підтвердження судом наявності підстав для представництва прокурор користується процесуальними повноваженнями відповідної сторони процесу. Наявність підстав для представництва може бути оскаржена громадянином чи її законним представником або суб'єктом владних повноважень (абзаци перший - третій частини четвертої). У разі встановлення ознак адміністративного чи кримінального правопорушення прокурор зобов'язаний здійснити передбачені законом дії щодо порушення відповідного провадження (частина сьома).

«Не здійснення захисту» виявляється в усвідомленій пасивній поведінці уповноваженого суб'єкта владних повноважень - він усвідомлює порушення інтересів держави, має відповідні повноваження для їх захисту, але всупереч цим інтересам за захистом до суду не звертається.

«Здійснення захисту неналежним чином» виявляється в активній поведінці (сукупності дій та рішень), спрямованій на захист інтересів держави, але яка є неналежною.

«Неналежність захисту» може бути оцінена з огляду на встановлений порядок захисту інтересів держави, який серед іншого включає досудове з'ясування обставин порушення інтересів держави, обрання способу їх захисту та ефективне здійснення процесуальних прав позивача.

Звертаючись до відповідного компетентного органу до подання позову в порядку, передбаченому ст. 23 Законом України «Про прокуратуру», прокурор фактично надає йому можливість відреагувати на стверджуване порушення інтересів держави, зокрема, шляхом призначення перевірки фактів порушення законодавства, виявлених прокурором, вчинення дій для виправлення ситуації, а саме подання позову або аргументованого повідомлення прокурора про відсутність такого порушення.

Невжиття компетентним органом жодних заходів протягом розумного строку після того, як цьому органу стало відомо або повинно було стати відомо про можливе порушення інтересів держави, має кваліфікуватися як бездіяльність відповідного органу. Розумність строку визначається судом з урахуванням того, чи потребували інтереси держави невідкладного захисту (зокрема, через закінчення перебігу позовної давності чи можливість подальшого відчуження майна, яке незаконно вибуло із власності держави), а також таких чинників, як: значимість порушення інтересів держави, можливість настання невідворотних негативних наслідків через бездіяльність компетентного органу, наявність об'єктивних причин, що перешкоджали такому зверненню, тощо.

Прокурору достатньо дотриматися порядку, передбаченого ст. 23 Закону України «Про прокуратуру», і якщо компетентний орган протягом розумного строку після отримання повідомлення самостійно не звернувся до суду з позовом в інтересах держави, то це є достатнім аргументом для підтвердження його бездіяльності. Якщо прокурору відомо про причини такого не звернення, він обов'язково повинен зазначити їх в обґрунтуванні підстав для представництва, яке міститься в позові, але якщо з відповіді компетентного органу на звернення прокурора такі причини з'ясувати неможливо чи такої відповіді взагалі не отримано, то це не є підставою вважати звернення прокурора необґрунтованим.

Захищати інтереси держави повинні насамперед відповідні компетентні органи, а не прокурор. Прокурор не повинен вважатися альтернативним суб'єктом звернення до суду і замінювати компетентний орган, який може і бажає захищати інтереси держави.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Великої Палати Верховного Суду від 26.05.2020 у справі №912/2385/19.

Поняття «орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах», означає орган, на який державою покладено обов'язок щодо здійснення конкретної діяльності у відповідних правовідносинах, спрямованих на захист інтересів держави. Таким органом відповідно до ст.ст. 6, 7, 13, 143 Конституції України може бути орган державної влади чи орган місцевого самоврядування, якому законом надано повноваження органу виконавчої влади.

Згідно з ч. 1 ст. 60 «Про місцеве самоврядування в Україні» територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності, зокрема, на рухоме і нерухоме майно, визначені відповідно до закону як об'єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження.

Відповідно до ч. 2 ст. 2 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.

За приписами пп. 1 п. «а» ст. 29 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить управління в межах, визначених радою, майном, що належить до комунальної власності відповідних територіальних громад.

Згідно з ч. 1 ст. 3 Закону України «Про військово-цивільні адміністрації» у разі утворення військово-цивільної адміністрації населених пунктів повноваження відповідних сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад, сільських, селищних, міських голів припиняються з дня призначення керівника такої військово-цивільної адміністрації. Повноваження виконавчих органів зазначених рад, апаратів цих рад та їх виконавчих комітетів, посадових та службових осіб місцевого самоврядування, які працюють у таких органах та апаратах, припиняються з дня, наступного за днем прийняття рішення зазначеним керівником військово-цивільної адміністрації населених пунктів про можливість цієї військово-цивільної адміністрації здійснювати повноваження, віднесені законом до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад.

Згідно з Указом Президента України від 26.05.2021 №210/2021 «Про утворення військово-цивільної адміністрації» утворено Слов'янську міську військово-цивільну адміністрацію Краматорського району Донецької області.

Відповідно до ч. 2 ст. 10 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» у разі утворення військової адміністрації населеного пункту (населених пунктів) Верховна Рада України за поданням Президента України може прийняти рішення про те, що у період дії воєнного стану та 30 днів після його припинення чи скасування начальник військової адміністрації, крім повноважень, віднесених до його компетенції цим Законом, здійснює повноваження сільської, селищної, міської ради, її виконавчого комітету, сільського, селищного, міського голови.

Згідно з Указом Президента України від 30.03.2022 №188/2022 «Про утворення військових адміністрацій населених пунктів у Донецькій області» на базі військово-цивільної адміністрації, утвореної Указом Президента України від 26.05.2021 №210/2021 «Про утворення військово-цивільної адміністрації» утворено Слов'янську міську військову адміністрацію Краматорського району Донецької області.

Відповідно до п. 1 постанови Верховної Ради України від 18.07.2022 №2397-ІХ «Про здійснення начальниками Дружківської, Костянтинівської та Слов'янської міських військових адміністрацій Краматорського району Донецької області повноважень, передбачених частиною другою статті 10 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» у період дії воєнного стану в Україні та 30 днів після його припинення чи скасування начальник Слов'янської міської військової адміністрацій Краматорського району Донецької області, крім повноважень, віднесених до їх компетенції Законом України «Про правовий режим воєнного стану», здійснює повноваження відповідних міських рад, їх виконавчих комітетів, відповідних міських голів.

Згідно з розпорядженням начальника Слов'янської міської військової адміністрації від 03.02.2023 №79 «Про перейменування Управління комунальної власності Слов'янської міської військово-цивільної адміністрації Краматорського району Донецької області» перейменовано Управління комунальної власності Слов'янської міської військово-цивільної адміністрації Краматорського району Донецької області на Управління комунальної власності Слов'янської міської військової адміністрації Краматорського району Донецької області.

За приписами п. 1.2. Положення Управління комунальної власності Слов'янської міської військової адміністрації Краматорського району Донецької області, затвердженого розпорядженням начальника Слов'янської міської військової адміністрації від 03.02.2023 №79 (далі - Положення) до Управління комунальної власності Слов'янської міської військової адміністрації Краматорського району Донецької області переходять права управління комунальної власності Слов'янської міської ВЦА у всіх зобов'язаннях в обсязі і на умовах, що існували на момент переходу цих прав, якщо інше не встановлено договором або законом.

Управління комунальної власності Слов'янської міської військової адміністрації Краматорського району Донецької області здійснює функції орендодавця щодо майна комунальної власності Слов'янської міської територіальної громади - єдиних майнових комплексів, їх відокремлених структурних підрозділів, а також нежитлового нерухомого майна (будівель, споруд, приміщень), що знаходяться на балансі підприємств комунальної власності Слов'янської міської територіальної громади на праві господарського відання та управління житлово-комунального господарства управління комунальної власності Слов'янської міської військової адміністрації на праві оперативного управління (крім вирішення питань щодо відчуження, у тому числі і шляхом приватизації комунального майна та надання комунального майна в оренду на строк понад один рік) (пп. 3.2.5 п. 3.2. Положення).

Управління комунальної власності Слов'янської міської військової адміністрації Краматорського району Донецької області здійснює контроль за виконанням умов договорів оренди нерухомого майна комунальної власності, переданого в оренду, орендарями (пп. 3.2.7. п. 3.2. Положення).

Виходячи з наведеного, з урахуванням договору про правонаступництво по зобов'язанням від 29.09.2021, Управління комунальної власності Слов'янської міської військової адміністрації є правонаступником прав та обов'язків Управління комунальної власності Слов'янської міської ради за договором оренди від 10.05.2018 №5/18.

Отже, уповноваженим органом щодо здійснення управління майном, що є предметом договору оренди від 10.05.2018 №5/18, та стягнення заборгованості з орендної плати є Управління комунальної власності Слов'янської міської військової адміністрації Краматорського району Донецької області.

З метою встановлення підстав для представництва інтересів держави у суді в порядку ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» Слов'янська окружна прокуратура Донецької області звернулась до Слов'янської міської військової адміністрації Краматорського району Донецької області з листом від 02.04.2024 №57-1024вих-24, в якому просила надати інформацію та документи: відомості про перелік об'єктів комунальної власності територіальної громади, що перебували в оренді, та за якими станом на 01.04.2024 сторонами розірвано або припинено договірні відносини; дані про наявну заборгованість із внесення орендної плати за договорами користування майном комунальної власності, які станом на 01.04.2024 розірвано або припинено (період її виникнення та сума); відомості про дотримання строків повернення майна орендарем в порядку, визначеному договором оренди, у разі його припинення, згідно Закону України «Про оренду державного та комунального майна»; дані про проведені у 2022-2024 роках відповідно до вимог статті 26 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» балансоутримувачами перевірки стану використання комунального майна, у яких станом на 01.04.2024 сторонами розірвано або припинено договірні відносини.

У відповідь на лист Слов'янської окружної прокуратури Донецької області від 02.04.2024 №57-1024вих-24 Слов'янською міською військовою адміністрацією Краматорського району Донецької області листом від 10.04.2024 №01.01.-11/1231 надано перелік договорів оренди, які були припинені станом на 01.04.2024 та за якими є заборгованість зі сплати орендної плати за майно комунальної власності Слов'янської міської територіальної громади. Надано інформацію щодо заборгованості по розірваним договорам оренди станом на 01.04.2024 за 2022-2024 роки та копії документів за зазначеними договорами оренди.

Листом від 03.07.2024 №57-2044вих24 Слов'янська окружна прокуратура Донецької області просила Слов'янську міську військову адміністрацію Краматорського району Донецької області надати інформацію та належним чином завірені копії документів: про фактичний розмір наявної заборгованості орендаря - Фізичної особи - підприємця Непочатова Анатолія Михайловича, за договором оренди від 10.05.2018 №5/18, що визначений на підставі відповідних розрахунків, а саме: розрахунку заборгованості з внесення орендної плати, розрахунку пені, розрахунку інфляційних збитків, а також 3% річних від суми боргу; про розгляд орендарем листів-претензій, що спрямовувались орендодавцем 19.09.2023, 06.12.2023 з метою стягнення заборгованості; щодо наявності форс-мажорних обставин під час виконання сторонами договору.

У відповідь на лист Слов'янської окружної прокуратури Донецької області від 03.07.2024 №57-2044вих24 Слов'янською міською військовою адміністрацією Краматорського району Донецької області листом від 10.07.2024 №01.01.-11/2440 надано розрахунки заборгованості за договором оренди від 10.05.2018 №5/18 та іншу запитувану інформацію.

Листом від 14.11.2024 №57-3594вих-24 Слов'янська окружна прокуратура Донецької області звернулась до Управління комунальної власності Слов'янської міської військової адміністрації Краматорського району Донецької області, в якому просило надати наступну інформацію: відомості про балансоутримувача об'єкта оренди за договором оренди від 10.05.2018 №5/18 з посиланням на розпорядчий документ про передачу об'єкта на баланс; відомості про результати розгляду претензії №03-09-281 від 09.07.2024 за договором оренди та дані про фактичне відшкодування орендарем заборгованості за договором оренди від 10.05.2018 №5/18; дані про реквізити рахунку, відповідно до п. 15 Умов договору, з метою перерахування коштів зі сплати заборгованості з орендної плати за договором до місцевого бюджету; відомості про ведення претензійно-позовної роботи та вжиті орендодавцем заходи з метою стягнення заборгованості за договором оренди від 10.05.2018 №5/18 та копії відповідних документів на підтвердження розгляду справ у суді або вжиття інших заходів щодо захисту інтересів держави (за наявності); дані про суму нарахування пені за договором оренди від 10.05.2018 №5/18, а також належним чином завірені копії: технічного паспорта на об'єкт оренди; положення про Управління комунальної власності Слов'янської міської військової адміністрації Краматорського району Донецької області; обґрунтований розрахунок інфляційних втрат.

В листі від 25.11.2024 №03-09-457 Управління комунальної власності Слов'янської міської військової адміністрації Краматорського району Донецької області повідомило Слов'янську окружну прокуратуру Донецької області, що не зверталось до Господарського суду Донецької області з позовними вимогами щодо стягнення заборгованості з орендної плати, пені, 3% річних, інфляційних втрат за договором оренди від 10.05.2018 №5/18, та звертатись не планує. Надано інформацію та документи, запитувані Слов'янською окружною прокуратурою Донецької області.

Листом від 18.12.2024 №57-3977вих-24 прокуратура повідомила Управління комунальної власності Слов'янської міської військової адміністрації Краматорського району Донецької області про представництво інтересів держави шляхом звернення до Господарського суду Донецької області з позовом до Фізичної особи-підприємця Непочатова Анатолія Михайловича про стягнення 61 213,97 грн, з яких: 55 702,72 грн - основний борг з орендної плати за період з 01.02.2022 по 07.12.2023, 3 098,04 грн - пеня, 693,53 грн - 3% річних, 1 719,68 грн - інфляційні втрати.

З наведеного вбачається, що Управління комунальної власності Слов'янської міської військової адміністрації Краматорського району Донецької області було обізнано про необхідність захисту інтересів держави та мало відповідні повноваження для їх захисту шляхом звернення до суду з позовом про стягнення заборгованості за договором оренди від 10.05.2018 №5/18, проте відповідних заходів не вживало.

Отже, зважаючи на свідоме зволікання Управлінням комунальної власності Слов'янської міської військової адміністрації Краматорського району Донецької області щодо захисту інтересів держави, господарський суд вважає, що участь прокурора у цьому судовому провадженні є обґрунтованою.

Відповідно до ст. 509 ЦК України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.

Згідно зі ст. 11 ЦК України підставою виникнення цивільних прав і обов'язків (зобов'язань) є, зокрема, договір.

Договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків (ч. 1 ст. 626 ЦК України).

Відповідно до ст. 628 ЦК України, зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.

Договір є обов'язковим для виконання сторонами (ст. 629 ЦК України).

Відповідно до ст. ст. 525, 526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства тощо. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається.

Згідно з ч. 1 ст.530 ЦК України якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Порушенням зобов'язання, у відповідності до ст. 610 ЦК України, є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання, тобто неналежне виконання.

Відповідно до ч. 4 ст. 14 ЦК України особа може бути звільнена від цивільного обов'язку або його виконання у випадках, встановлених договором або актами цивільного законодавства.

Згідно з ч. 1 ст. 759 ЦК України за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у володіння та користування за плату на певний строк.

За найм (оренду) майна з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму (ч. 1 ст. 762 ЦК України).

Договором або законом може бути встановлено періодичний перегляд, зміну (індексацію) розміру плати за найм (оренду) майна (ч. 3 ст. 762 ЦК України).

Плата за найм (оренду) майна вноситься щомісячно, якщо інше не встановлено договором (ч. 5 ст. 762 ЦК України).

За приписами ст. 1 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» оренда - це речове право на майно, відповідно до якого орендодавець передає або зобов'язується передати орендарю майно у користування за плату на певний строк.

Відповідно до ч. ч. 1-4 ст.17 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» орендна плата встановлюється у грошовій формі і вноситься у строки, визначені договором. Орендна плата визначається за результатами аукціону. У разі передачі майна в оренду без проведення аукціону орендна плата визначається відповідно до Методики розрахунку орендної плати, яка затверджується Кабінетом Міністрів України щодо державного майна та представницькими органами місцевого самоврядування - щодо комунального майна. У разі якщо представницький орган місцевого самоврядування не затвердив Методику розрахунку орендної плати, застосовується Методика, затверджена Кабінетом Міністрів України. Орендна плата підлягає коригуванню на індекс інфляції згідно з Методикою розрахунку орендної плати. Якщо орендар отримав майно в оренду без проведення аукціону, відповідне коригування орендної плати на індекс інфляції здійснюється щомісячно. Орендар за користування об'єктом оренди вносить орендну плату незалежно від наслідків провадження господарської діяльності.

Згідно з ч. 2 ст. 24 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» договір оренди може бути достроково припинений за згодою сторін.

Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України з 24.02.2022 в Україні введено воєнний стан строком на 30 діб, який в подальшому був неодноразово продовжений і діє по теперішній час.

Згідно з пп. 1 п. 1 постанови Кабінету Міністрів України №634 від 27.05.2022 «Про особливості оренди державного та комунального майна у період воєнного стану» (далі - постанова №634) (в редакції, чинній до 07.05.2024) на період дії воєнного стану і протягом трьох місяців після його припинення чи скасування, але у будь-якому разі до 31 грудня 2022 р., за договорами оренди державного та комунального майна, чинними станом на 24 лютого 2022 р. або укладеними після цієї дати за результатами аукціонів, що відбулися 24 лютого 2022р. або раніше, звільняються від орендної плати орендарі державного і комунального майна, які використовують майно, розташоване в адміністративно-територіальних одиницях, в межах яких припиняється доступ користувачів до єдиних державних реєстрів, держателями яких є Міністерство юстиції, в умовах воєнного стану (Донецька область; Запорізька область в межах Бердянського, Василівського, Мелітопольського, Пологівського районів; Луганська область; Миколаївська область в межах Баштанського, Вознесенського районів (крім селищ міського типу Доманівка, Братське, м. Южноукраїнська), Миколаївського району (крім м. Миколаєва); Харківська область в межах Богодухівського району (крім мм. Валків, Богодухова, смт Краснокутськ), Ізюмського району, Куп'янського і Харківського районів (крім м. Мерефи, смт Нова Водолага, м. Харкова), Чугуївського району (крім м. Змієва); Херсонська область; Автономна Республіка Крим; м. Севастополь) (далі - визначені території).

В пп. 5 п. 1 постанови №634 визначено, що звільнення або перерахунок орендної плати відповідно до пункту 1 постанови №634 здійснюється без окремого рішення орендодавця.

Пунктом 16 постанови №634 встановлено обов'язок орендодавців державного та комунального майна забезпечити нарахування орендної плати орендарям згідно з пунктом 1 цієї постанови починаючи з 24.02.2022.

На підставі наведених законодавчих норм орендодавцем не нараховувалась орендна плата за договором оренди №5/18 від 10.05.2018 у період з 24.02.2022 по 31.12.2022.

Водночас, відповідно до довідки про заборгованість ФОП Непочатова А.М. з орендної плати за договором оренди №5/18 від 10.05.2018 станом на 07.12.2023 заборгованість відповідача з орендної плати за період з 01.02.2022 по 23.02.2022 становить 3 012,41 грн, за період з 01.01.2023 по 07.12.2023 - 52 690,31 грн.

Заборгованість з орендної плати за період з 01.02.2022 по 23.02.2022 в розмірі 3 012,41 грн є обґрунтованою та такою, що відповідає умовам договору оренди №5/18 від 10.05.2018, докази її сплати в матеріалах справи відсутні.

Щодо наявності підстав для стягнення з відповідача орендної плати за період з 01.01.2023 по 07.12.2023 суд зазначає наступне.

Як було зазначено раніше, пп. 1 п. 1 постанови №634 від 27.05.2022 (в редакції чинній станом на час існування спірних правовідносин) передбачено звільнення певних категорій орендарів, державного і комунального майна від орендної плати у період воєнного стану і протягом трьох місяців після його припинення чи скасування.

Аналіз положень постанови №634 свідчить, що вона прийнята для зменшення фактичного фінансового навантаження на орендарів державного та комунального майна у зв'язку з введенням в країні воєнного стану, для підтримання суб'єктів, які несуть надмірний тягар у зв'язку з військовою агресією.

При цьому, положення постанови №634 не містять обмеження щодо кінцевої дати звільнення від сплати орендної плати, наявність в пп. 1 п. 1 постанови №634 правової конструкції «але у будь-якому разі до 31.12.2022» свідчить, що така дата вказана як кінцева лише у разі припинення воєнного стану раніше 31.12.2022.

Водночас, критерієм для звільнення орендарів від орендної плати у спірний період на підставі пп. 1 п. 1 постанови №634 є розташування орендованого майна в адміністративно-територіальних одиницях на визначених територіях, в межах яких припиняється доступ користувачів до єдиних державних реєстрів, держателями яких є Міністерство юстиції, в умовах воєнного стану.

Так, згідно з пп. 1 п. 12 постанови Кабінету Міністрів України від 06.03.2022 №209 «Деякі питання державної реєстрації та функціонування єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції, в умовах воєнного стану», в редакції чинній з 25.12.2022 по 22.05.2023, установлено, що протягом дії воєнного стану припиняється доступ користувачів до єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції, в межах адміністративно-територіальних одиниць, що належать до територій, на яких ведуться активні бойові дії або тимчасово окупованих, інформація про які міститься в переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій.

Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 № 309 «Про затвердження переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією», який прийнято відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 06.12.2022 №1364 «Деякі питання формування переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією» затверджено перелік відповідних територій.

Постановою Кабінету Міністрів України від 09.05.2023 №469 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо нотаріату, державної реєстрації та функціонування державних електронних інформаційних ресурсів в умовах воєнного стану», яка набрала чинності 23.05.2023, внесено зміни, зокрема, до постанови Кабінету Міністрів України від 06.03.2022 №209 «Деякі питання державної реєстрації та функціонування єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції, та до Постанови Кабінету Міністрів України від 06.12.2022 №1364 «Деякі питання формування переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією».

Так, згідно з пп. 1 п. 12 постанови Кабінету Міністрів України від 06.03.2022 №209 «Деякі питання державної реєстрації та функціонування єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції, в умовах воєнного стану», в редакції чинній з 23.05.2023, протягом дії воєнного стану припиняється доступ користувачів до єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції, в межах адміністративно-територіальних одиниць, що належать до територій активних бойових дій (крім територій активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси) або тимчасово окупованих Російською Федерацією територій, включених до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій, для яких не визначена дата завершення бойових дій або тимчасової окупації.

Згідно з п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 06.12.2022 №1364 «Деякі питання формування переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією», в редакції чинній з 23.05.2023, до територій, на яких ведуться (велися) бойові дії, додані території активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси.

У зв'язку з цим, згідно наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 13.07.2023 №199 розділ І наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 № 309 «Про затвердження переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією», доповнено новим розділом «Території активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси».

З наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 № 309 «Про затвердження переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією» вбачається, що територія Слов'янської міської територіальної громади з 24.02.2022 і на протязі всього періоду чинності цього наказу (до 20.03.2025) визначена як територія можливих бойових дій.

Таким чином, оскільки у період з 01.01.2023 по 07.12.2023 м.Слов'янськ, де розташований об'єкт оренди, не відносилось до територій активних бойових дій або тимчасово окупованих Російською Федерацією територій, відповідач не був звільнений від орендної плати за договором оренди №5/18 від 10.05.2018 у вказаний період.

Перевіривши здійснений позивачем розрахунок заборгованості з орендної плати за договором оренди №5/18 від 10.05.2018 за період з 01.01.2023 по 07.12.2023 в розмірі 52 690,31 грн, суд дійшов висновку про його обґрунтованість, відповідність умовам договору та приписам чинного на час існування спірних правовідносин законодавства.

Наявний в матеріалах справи акт звірки від 08.12.2023, згідно з яким сторонами узгоджено наявність заборгованості за період з 01.02.2022 по 07.12.2023 в розмірі 55 721,41 грн, судом не приймається до уваги, оскільки з цього акту звірки вбачається, що при розрахунку розміру орендної плати за листопад та грудень 2023 року позивачем застосовано індекс інфляції 100,8%, тоді як за даними Державної служби статистики України, індекси інфляції за вказані місяці 2023 року становлять 100,5% та 100,7% відповідно.

Щодо доводів відповідача про неможливість використання ним об'єкту оренди у спірний період суд зазначає наступне.

Відповідно до положень ч. 6 ст. 762 ЦК України наймач звільняється від плати за весь час, протягом якого майно не могло бути використане ним через обставини, за які він не відповідає.

Так, у постанові від 08.05.2018 у справі №910/7495/16 Велика Палата Верховного Суду дійшла висновку, що наведена норма права визначає в якості підстави звільнення від зобов'язання сплатити орендну плату об'єктивну безпосередню неможливість використовувати передане у найм майно (бути допущеним до приміщення, знаходитись у ньому, зберігати у приміщенні речі тощо) через обставини, за які орендар не відповідає. Крім того, обставини, зазначені у нормі частини шостої статті 762 Цивільного кодексу України, повністю не охоплюються поняттям форс-мажорних обставин, адже на відміну від останніх, ознаками яких є їх об'єктивна та абсолютна дія, а також непередбачуваність, перші можуть бути спричинені, зокрема, й безпосередньо вольовою дією орендодавця, тобто обставини згідно з частиною шостою статті 762 Цивільного кодексу України можуть включати обставини непереборної сили та випадку, втім не обмежуються ними.

З урахуванням викладеного, відсутність у частині шостій статті 762 ЦК України вичерпного переліку обставин, які унеможливлюють використання орендарем майна, підстав виникнення таких обставин, засобів їх підтвердження свідчить про те, що підставою для застосування цієї норми є встановлення факту неможливості використання орендарем майна з незалежних від нього причин на загальних підставах, визначених процесуальним законодавством.

Тобто, орендар повинен довести обставини, які свідчать про те, що майно не використовувалося або не могло бути використане, і він не відповідає за ці обставини.

На підтвердження неможливості користування орендованим майном відповідач посилався на введення воєнного стану згідно з Указом Президента України №64/2022 від 24.02.2022, прийняття Кабінетом Міністрів України розпорядження від 02.08.2022 №679-р «Про проведення обов'язкової евакуації населення Донецької області», у зв'язку з чим він був вимушений переміститися до м. Кропивницький Кіровоградської області.

Відповідачем надано копію довідки від 16.04.2022 №3525-5001115101 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи за адресою: Кіровоградська обл., м. Кропивницький, вул. Василя Нікітіна, буд. 38.

Втім, факт введення в Україні воєнного стану, за відсутності активних бойових дій на території м. Слов'янськ, або окупації цієї території, а також переміщення відповідача до м. Кропивницький Кіровоградської області самі по собі не свідчать про принципову неможливість використання відповідачем орендованого майна у розумінні ч. 6 ст. 762 ЦК України.

Відповідачем не надано доказів відсутності доступу до найманого приміщення, неможливості перебування та/або зберігання своїх речей в ньому тощо внаслідок воєнного стану.

Крім того, суд звертає увагу, що у відзиві на позовну заяву адресою свого мешкання відповідач зазначає: м. Слов'янськ, вул. Вокзальна (Свердлова), буд. 27, кв. 1, і, як свідчить відмітка поштового відділення на конверті, відзив було направлено саме з м. Слов'янськ.

З огляду на викладене, а також враховуючи, що з часу переміщення відповідача до м. Кропивницький Кіровоградської області (квітень 2022 року) відповідач не був позбавлений можливості звернутись до орендодавця з заявою про припинення договору через неможливість використання орендованого майна, суд дійшов висновку про відсутність підстав для звільнення відповідача від орендної плати за період з 01.01.2023 по 07.12.2023 згідно з ч. 6 ст. 762 ЦК України.

За таких обставин, господарський суд дійшов висновку про обґрунтованість та правомірність позовних вимог про стягнення з відповідача заборгованості з орендної плати у розмірі 55 702,72 грн, з яких: 3 012,41 грн - за період з 01.02.2022 по 23.02.2022, 52 690,31 грн - за період з 01.01.2023 по 07.12.2023, а отже і про їх задоволення.

Згідно зі ст. ст. 549, 551 ЦК України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання. Якщо предметом неустойки є грошова сума, її розмір встановлюється договором або актом цивільного законодавства.

В силу положень ст. ст. 1, 3 Закону України «Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань» платники грошових коштів сплачують на користь одержувачів цих коштів за прострочку платежу пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін. Розмір пені, передбачений статтею 1 цього Закону, обчислюється від суми простроченого платежу та не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.

У ч. 6 ст. 232 ГК України (який був чинним на момент виникнення та існування спірних правовідносин) визначено, що нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов'язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов'язання мало бути виконано.

Відповідальність відповідача за порушення строку сплати орендної плати у вигляді пені в розмірі подвійної облікової ставки НБУ від суми заборгованості за кожен день прострочення передбачена п. 3.9 Незмінюваних умов договору в редакції додаткової угоди від 29.04.2021.

З розрахунку пені вбачається, що позивачем нараховано пеню в розмірі 9 825,92 грн за період з 01.01.2023 по 07.12.2023 на суму заборгованості з орендної плати за лютий 2022 року (з 01.02.2022 по 23.02.2022), січень-жовтень 2023 року. До стягнення заявлено 3 098,04 грн, оскільки, як зазначено в розрахунку, на виконання п. 4.8 Незмінюваних умов договору оренди, забезпечувальний депозит в сумі 6 727,88 грн перераховано до бюджету Слов'янської міської територіальної громади в рахунок невиконаних зобов'язань орендаря зі сплати пені.

Перевіривши розрахунок пені, суд встановив його невідповідність приписам ч. 6 ст. 232 ГК України. Зокрема, з розрахунку вбачається, що позивачем нарахована пеня з 01.01.2023 по 07.12.2023 на суму простроченої орендної плати, до якої увійшла заборгованість в розмірі 3 012,41 грн за лютий 2022 року. Проте, виходячи з умов договору щодо строку сплати орендної плати, у відповідності до ч. 6 ст. 232 ГК України нарахування пені за прострочення орендної плати за лютий 2022 року припиняється 16.09.2022.

Тому, господарським судом самостійно здійснено розрахунок пені з урахуванням ч. 6 ст. 232 ГК України та встановлено, що пеня на заборгованість з орендної плати за січень-жовтень 2023 року становить 7 326,98 грн. Зазначена пеня підлягає стягненню з відповідача за вирахуванням суми забезпечувального депозиту (6 727,88 грн), тобто в розмірі 599,10 грн.

Відповідно до ст. 625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

У постанові Верховного Суду у складі Об'єднаної палати Касаційного господарського суду від 20.11.2020 у справі №910/13071/19 викладено правову позицію щодо способу розрахунку інфляційних втрат у порядку ч. 2 ст. 625 ЦК України.

Зокрема, Верховний Суд у складі Об'єднаної палати Касаційного господарського суду зазначив, що сума боргу, внесена за період з 1 до 15 числа включно відповідного місяця, індексується за період з урахуванням цього місяця, а якщо суму внесено з 16 до 31 числа місяця, то розрахунок починається з наступного місяця. За аналогією, якщо погашення заборгованості відбулося з 1 по 15 число включно відповідного місяця - інфляційна складова розраховується без урахування цього місяця, а якщо з 16 до 31 числа місяця - інфляційна складова розраховується з урахуванням цього місяця.

Отже, якщо період прострочення виконання грошового зобов'язання складає неповний місяць, то інфляційна складова враховується або не враховується в залежності від математичного округлення періоду прострочення у неповному місяці.

Методику розрахунку інфляційних втрат за неповний місяць прострочення виконання грошового зобов'язання доцільно відобразити, виходячи з математичного підходу до округлення днів у календарному місяці, упродовж якого мало місце прострочення, а саме:

- час прострочення у неповному місяці більше півмісяця (> 15 днів) = 1 (один) місяць, тому за такий неповний місяць нараховується індекс інфляції на суму боргу;

- час прострочення у неповному місяці менше або дорівнює половині місяця (від 1, включно з 15 днями) = 0 (нуль), тому за такий неповний місяць інфляційна складова боргу не враховується.

Верховним Судом в постанові від 26.06.2020 у справі №905/21/19 зазначено, що ст. 625 ЦК України передбачено розрахунок індексу інфляції не за окремі інтервали часу, а в цілому за весь період прострочення і якщо індекс інфляції в окремі періоди є меншим за одиницю та має при цьому економічну характеристику - «дефляція», то це не змінює його правової природи та не може мати наслідком пропуску такого місяця, оскільки протилежне зруйнує послідовність математичного ланцюга розрахунків, визначену Порядком проведення індексації грошових доходів населення.

Розрахунок інфляційних втрат, який здійснений позивачем та згідно з яким розмір нарахованих відповідачу інфляційних втрат за період з 01.01.2023 по 07.12.2023 на суми заборгованості з орендної плати за лютий 2022 року, січень-грудень 2023 року в загальному розмірі 55 702,72 грн складає 1 719,68 грн, з яких:

- за січень 2023 року на суму боргу 7 506,46 грн (з яких 3012,41 грн - заборгованість за лютий 2022 року та 4 548,05 грн - за січень 2023 року), виходячи з індексу інфляції 100,8% - 60,48 грн;

- за лютий 2023 року на суму боргу 12 140,35 грн, виходячи з індексу інфляції 100,7% -84,98 грн;

- за березень 2023 року на суму боргу 16 788,94 грн, виходячи з індексу інфляції 101,5% - 251,83 грн;

- за квітень 2023 року на суму боргу 21 446,83 грн, виходячи з індексу інфляції 100,2% -42,89 грн;

- за травень 2023 року на суму боргу 26 128,01 грн, виходячи з індексу інфляції 100,5% - 130,64 грн;

- за червень 2023 року на суму богу 30 846,64 грн, виходячи з індексу інфляції 100,8% - 31 093,41 грн;

- за липень 2023 року на суму боргу 35 565,27 грн, виходячи з індексу інфляції 100,0% - 0 грн;

- за серпень 2023 року на суму боргу 40 283,90 грн, виходячи з індексу інфляції 100,0% - 0 грн;

- за вересень 2023 року на суму боргу 45 026,12 грн, виходячи з індексу інфляції 100,5% - 225,13 грн;

- за жовтень 2023 року на суму боргу 49 806,28 грн, виходячи з індексу інфляції 100,8% - 398,45 грн;

- за листопад-грудень 2023 року на суму боргу 55 702,72 грн, виходячи з індексу інфляції 100,5% - 278,51 грн,

перевірено господарським судом та встановлено, що він не відповідає вищезазначеним положенням.

З розрахунку інфляційних втрат вбачається, що позивачем помилково не враховані індекси інфляції за липень 2023 року та серпень 2023 року, які за даними Державної служби статистики України, становлять 99,4% та 98,6% відповідно.

Також позивачем при нарахуванні інфляційних втрат помилково враховано індекси інфляції за місяці, в яких строк відповідних чергових платежів з орендної плати ще не сплинув. Тобто, інфляційні втрати нараховані позивачем на суми орендної плати, які в певний період ще не були простроченими.

Тому, господарським судом самостійно здійснено розрахунок інфляційних втрат, з урахуванням положень п. 3.3. Незмінюваних умов договору, в редакції додаткової угоди від 29.04.2021, щодо строку сплати щомісячних орендних платежів, та періодів дефляції, та встановлено, що розмір інфляційних втрат становить 442,65 грн.

Розрахунок 3% річних, здійснений позивачем та згідно з яким розмір 3% річних, нарахованих за період з 01.01.2023 по 07.12.2023 на суму заборгованості з орендної плати за лютий 2022 року, січень - грудень 2023 року в загальному розмірі 55 702,72 грн складає 693,53 грн, з яких:

- за період з 01.01.2023 по 15.02.2023 на суму боргу 3 012,10 грн - 11,39 грн;

- за період з 06.02.2023 по 15.03.2023 на суму боргу 7 560,46 грн - 17,40 грн;

- за період з 16.03.2023 по 15.04.2023 на суму боргу 12 140,35 грн - 30,93 грн;

- за період з 16.04.2023 по 15.05.2023 на суму боргу 16 788,94 грн - 41,40 грн;

- за період з 16.05.2023 по 15.06.2023 на суму боргу 21 446,83 грн - 54,65 грн;

- за період з 16.06.2023 по 15.07.2023 на суму боргу 26 128,01 грн - 64,43 грн;

- за період з 16.07.2023 по 15.08.2023 на суму боргу 30 846,64 грн - 78,60 грн;

- за період з 16.08.2023 по 15.09.2023 на суму боргу 35 565,27 грн - 90,62 грн;

- за період з 16.09.2023 по 15.10.2023 на суму боргу 40 283,90 грн - 99,33 грн;

- за період з 16.10.2023 по 15.11.2023 на суму боргу 45 026,12 грн - 114,72 грн;

- за період з 16.11.2023 по 07.12.2023 на суму боргу 49 806,28 грн - 90,06 грн,

перевірено судом та встановлено, що він відповідає обставинам справи щодо прострочення відповідача та є арифметично правильним.

За таких обставин, господарський суд дійшов висновку про обґрунтованість та правомірність позовних вимог про стягнення з відповідача пені в розмірі 599,10 грн, 3 % річних - 693,53 грн, інфляційних втрат - 442,65 грн, а отже і про їх задоволення.

З огляду на висновок суду про часткове задоволення позову та приписи ст. 129 ГПК України, витрати Донецької обласної прокуратури по сплаті судового збору в розмірі 3 028 грн покладаються на відповідача та прокуратуру пропорційно розміру задоволених позовних вимог: 2 841,22 грн - на відповідача, 186,78 грн - на прокуратуру.

Керуючись ст. ст. 129, 232, 233, 236-238, 240, 252 ГПК України, господарський суд

ВИРІШИВ:

1. Позов Керівника Слов'янської окружної прокуратури Донецької області в інтересах держави в особі Управління комунальної власності Слов'янської міської військової адміністрації Краматорського району Донецької області задовольнити частково.

2. Стягнути з Фізичної особи-підприємця Непочатова Анатолія Михайловича ( АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) на користь Управління комунальної власності Слов'янської міської військової адміністрації Краматорського району Донецької області (84122, Донецька обл., Краматорський р-н, м. Слов'янськ, пл. Соборна, буд. 2; ідентифікаційний код 44546457; р/р UA458999980334119850000005658, одержувач ГУДКСУ Слов'янське УК/Слов'янська МТГ, МФО 899998, код установи 37967785) заборгованість з орендної плати в розмірі 55 702 (п'ятдесят п'ять тисяч сімсот дві) грн 72 коп., пеню в розмірі 599 (п'ятсот дев'яносто дев'ять) грн 10 коп., 3% річних у розмірі 693 (шістсот дев'яносто три) грн 53 коп., інфляційні втрати в розмірі 442 (чотириста сорок дві) грн 65 коп.

3. Стягнути з Фізичної особи-підприємця Непочатова Анатолія Михайловича ( АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) на користь Донецької обласної прокуратури (87500, Донецька обл., м. Маріуполь, вул. Університетська, 6; ідентифікаційний код 25707002; р/р UA918201720343180002000016251, отримувач - прокуратура Донецької області) судовий збір у розмірі 2 841 (дві тисячі вісімсот сорок одна) грн 22 коп.

4. В решті позову відмовити.

Накази видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили в порядку ст. 241 Господарського процесуального кодексу України і може бути оскаржено в апеляційному порядку до Східного апеляційного господарського суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом 20 днів з дня складання повного рішення.

Повне рішення складено 19.09.2025.

Суддя Л.В. Ніколаєва