61022, м. Харків, пр. Науки, 5, тел.:(057) 702-07-99, факс: (057) 702-08-52,
гаряча лінія: (096) 068-16-02, E-mail: inbox@dn.arbitr.gov.ua,
код ЄДРПОУ: 03499901,UA368999980313151206083020649
іменем України
18.09.2025 м. Харків Справа №905/167/25
Господарський суд Донецької області у складі судді Ніколаєвої Л.В.,
розглянувши справу №905/167/25
за позовом Селидівської міської ради в особі начальника Селидівської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області
до відповідача Акціонерного товариства «Укртелеком» в особі Дніпропетровської філії Акціонерного товариства «Укртелеком»
про стягнення 41 932,60 грн,
без повідомлення (виклику) сторін,
Суть спору: Селидівська міська рада в особі начальника Селидівської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області звернулась до Господарського суду Донецької області з позовом, в якому просить суд стягнути з Акціонерного товариства «Укртелеком» в особі Дніпропетровської філії Акціонерного товариства «Укртелеком» 41 932,60 грн, з яких: 31 875 грн - заборгованість з орендної плати, 7 859,58 грн - пеня, 471,58 грн - 3% річних, 1 726,44 грн - інфляційні втрати.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на неналежне виконання відповідачем своїх зобов'язань за договором оренди нежитлових приміщень, розташованих у адміністративній будівлі за адресою: м. Українськ, вул. Первомайська, 24, загальною площею 546,6 м2 від 28.01.2022 №14 в частині здійснення орендних платежів за період жовтень-грудень 2022 року.
Також позивач зазначає про відсутність підстав для звільнення відповідача від орендної плати за спірний період на підставі пп.1 п. 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 27.05.2022 №634 «Про особливості оренди державного та комунального майна у період воєнного стану», оскільки за змістом зазначеної норми для звільнення від орендної плати орендоване майно має бути розташоване на визначеній території в адміністративно-територіальних одиницях, в межах яких припиняється доступ користувачів до єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції.
Одночасно, відповідно до наказу Міністерства юстиції України від 01.04.2022 №1307/5 «Про затвердження Переліку адміністративно-територіальних одиниць, в межах яких припиняється доступ користувачів до єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції України, в умовах воєнного стану» (чинного на час існування спірних правовідносин), на території Селидівської міської територіальної громади, до складу якої входить м. Українськ Покровського району Донецької області, не було доступу до єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції України, лише в період з 12.04.2022 по 18.05.2022. Тому, на думку позивача, звільнення відповідача від орендної плати за договором оренди від 28.01.2022 №14 було можливе лише з 12.04.2022 по 18.05.2022.
09.04.2025 господарським судом постановлено ухвалу, якою прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін; встановлено сторонам строки для подання заяв по суті справи.
21.04.2025 за вх. №01-41/3818/25 господарський суд одержав заяву позивача про уточнення позовних вимог, в якій останній уточнив прохальну частину позову, зазначивши особу, на користь якої необхідно здійснити стягнення, - Селидівська міська рада, повноваження якої на даний час виконує Селидівська міська військова адміністрація Покровського району Донецької області.
Щодо заяви позивача за вх. №01-41/3818/25 від 21.04.2025 суд виходить з наступного.
Приписами ГПК України не передбачено подання заяв про «уточнення» позовних вимог, але, враховуючи, що заява позивача за вх. №01-41/3818/25 від 21.04.2025 по суті є виправленням неточностей позову, з метою уникнення надмірного формалізму, суд визнав за можливе прийняти цю заяву з подальшим здійсненням розгляду справи з її врахуванням.
23.04.2025 за вх. №01-41/3948/25 господарський суд одержав відзив на позов, в якому відповідач просить суд відмовити у задоволенні позову з посиланням на те, що він звільнений від орендної плати за період з 24.02.2022 по 31.12.2022 на підставі пп.1 п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 27.05.2022 №634 «Про особливості оренди державного та комунального майна у період воєнного стану».
Зокрема, відповідач зазначає, що Указом Президента України №64/2022 від 24.02.2022 в Україні з 24.02.2024 введено воєнний стан, який діє і на теперішній час. Критерієм для звільнення орендарів державного та комунального майна від орендної плати є використання майна, що розташоване на визначених постановою №634 територіях. Отже, в умовах воєнного стану Кабінет Міністрів України звільнив від сплати орендної плати орендарів комунального майна, розміщеного на усій території Донецької області, на період з 24.02.2022 по 31.12.2022.
При цьому, відповідач посилається на позицію Фонду державного майна України щодо застосування пільг та знижок з орендної плати в період воєнного стану, яка є загальновідомою та розміщена на сайті фонду та згідно з якою до кінця 2022 року або до завершення воєнного стану плюс три місяці повністю звільняються від орендної плати орендарі, зокрема, в Донецькій області. Ця позиція також підтверджена листом Фонду державного майна України в листі від 05.05.2023 №10-16-11080 та листом Регіонального відділення Фонду державного майна України по Донецькій та Луганській областях №11-03-793ВС від 03.05.2024, адресованому позивачу, щодо сплати орендної плати за користування державним майном, розташованим у м. Лиман Донецької області, в період з 24.02.2022 по 31.12.2022.
Щодо позовних вимог про стягнення пені, 3% річних та інфляційних втрат, відповідач зазначає, що ці вимоги є похідними від позовної вимоги про стягнення заборгованості з орендної плати, яка в цьому випадку відсутня, та заявлені безпідставно.
30.04.2025 за вх. №01-41/4408/25 господарський суд одержав відповідь на відзив, в якій позивач вказує на невірне тлумачення відповідачем постанови Кабінету Міністрів України від 27.05.2022 №634 «Про особливості оренди державного та комунального майна у період воєнного стану». На думку позивача, зазначена постанова передбачає звільнення орендарів державного та комунального майна від орендної плати лише у разі одночасної наявності двох обставин: розташування орендованого об'єкта на тимчасова окупованих територіях або на територіях, де ведуться бойові дії; відсутності доступу до єдиних та державних реєстрів для вчинення реєстраційних дій.
Щодо посилань відповідача на позицію Фонду державного майна України позивач зазначає, що зазначена інформація має рекомендаційний характер і не є джерелом права. Крім того, позивач звертає увагу на положення п. 1291 Порядку передачі в оренду державного та комунального майна, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.06.2020 № 483 «Деякі питання оренди державного та комунального майна», яким конкретизовано порядок надання орендних знижок, звільнень від сплати орендної плати за договорами оренди певного майна або за договорами оренди майна, яке використовується за певними цільовими призначеннями, та згідно з яким підставою для застосування таких звільнень або знижок є наказ орендодавця, прийнятий на підставі звернення орендаря, на якого вони поширюються. Тобто, на думку позивача, для звільнення від орендної плати має бути дотриманий законодавчо визначений порядок шляхом звернення орендаря до орендодавця та прийняття орендодавцем відповідного рішення про звільнення на підставі звернення орендаря. Враховуючи, що позивач не приймав рішення про звільнення відповідача від орендної плати за договором оренди від 28.01.2022 №14 у спірний період, несплата відповідачем орендної плати за жовтень-грудень 2022 року є суттєвим порушенням договірних зобов'язань.
01.05.2025 за вх. №01-41/4441/25 господарський суд одержав заперечення на відповідь на відзив, в яких відповідач наголошує на неправомірності застосування наказу Міністерства юстиції України від 01.04.2022 №1307/5 «Про затвердження Переліку адміністративно-територіальних одиниць, в межах яких припиняється доступ користувачів до єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції України, в умовах воєнного стану» до відносин оренди, які не віднесені до сфери регулювання Міністерства юстиції України.
Також відповідач заперечує проти посилань позивача на п. 1291 Порядку передачі в оренду державного та комунального майна, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 03.06.2020 № 483 «Деякі питання оренди державного та комунального майна», оскільки зазначена норма регулює питання встановлення знижок у зв'язку зі змінами у соціально-економічному становищі в країні або в окремих її регіонах та не регулює питання встановлення знижок (пільг) у зв'язку з впровадженням воєнного стану.
На підставі ч. 4 ст. 240 ГПК України 18.09.2025 господарським судом підписано рішення без його проголошення.
Щодо строку розгляду справи.
Справа розглянута з перевищенням строку, встановленого ст. 248 ГПК України, з об'єктивних причин, пов'язаних з дією воєнного стану на території України, поточною ситуацією у м. Харків, який є прифронтовим містом, особливим режимом роботи суду в умовах воєнного стану (дистанційний (віддалений) режим роботи суду або в приміщенні суду (за необхідності та в умовах безпеки), обмежений доступ до приміщення суду).
Розглянувши матеріали справи, судом встановлено наступне.
28.01.2022, за результатами проведення аукціону, між Селидівською міською радою (орендодавець) та Акціонерним товариством «Укртелеком» в особі Дніпропетровської філії Акціонерного товариства «Укртелеком» (орендар) укладено договір №14 оренди нежитлових приміщень, розташованих у адміністративній будівлі за адресою: м. Українськ, вул. Первомайська, 24, загальною площею 545,6 м2.
В пп. 4.1. п. 4 розд. І «Змінювані умови договору» договору оренди (далі - Змінювані умови договору) визначено, що об'єктом оренди є нежитлові приміщення, розташовані у адміністративній будівлі за адресою: м. Українськ, вул. Первомайська, 24, загальною площею 545,6 м2.
За змістом пп. 7.1. п. 7 Змінюваних умов договору майно може бути використане для розміщення технічних засобів і антен для надання послуг зв'язку. Об'єкт оренди не може бути використаний за будь-яким цільовим призначенням відповідно до пункту 29 Порядку передачі в оренду державного та комунального майна, затвердженого Постановою КМУ від 03.06.2020 №483, оскільки об'єкт оренди є нерухомим майном щодо якого прийнято рішення про його використання за конкретним цільовим призначенням.
Балансоутримувачем майна є Селидівська міська рада (п.3.3. Змінюваних умов договору).
Згідно з п. 1.1. розд. ІІ «Незмінювані умови договору» договору оренди (далі - Незмінювані умови договору) орендодавець (балансоутримувач) передає, а орендар приймає у платне строкове користування майно, зазначене у пункті 4 Умов, вартість якого становить суму, визначену в пункті 6 Умов.
Ринкова (оціночна) вартість, визначена на підставі звіту про оцінку майна становить 1 275 000 грн (пп. 6.1. п. 6 Змінюваних умов договору).
Відповідно до 2.1. Незмінюваних умов договору орендар вступає у строкове платне користування майном у день підписання акта приймання-передачі майна.
Згідно з п. 3.1. Незмінюваних умов договору орендна плата становить суму, визначену у пп. 9.1. п. 9 Умов. Нарахування податку на додану вартість на суму орендної плати здійснюється у порядку, визначеному законодавством.
Місячна орендна плата, визначена за результатами проведення аукціону, становить 10 625 грн (без податку на додану вартість) (пп.9.1. п. 9 Змінюваних умов договору).
Якщо орендна плата визначена за результатами аукціону, орендна плата за січень-грудень року оренди, що настає за роком, на який припадає перший місяць оренди, визначається шляхом коригування орендної плати за перший місяць оренди на річний індекс інфляції року, на який припадає перший місяць оренди і кожного наступного календарного року оренди визначається шляхом коригування місячної орендної плати, що сплачувалась у попередньому році, на річний індекс інфляції такого року (п. 3.2 Незмінюваних умов договору).
Пунктами 3.3., 3.4, 3.5 Незмінюваних умов договору передбачено, що орендар сплачує орендну плату на рахунок орендодавця щомісяця до першого числа наступного місяця. Орендар сплачує орендну плату на підставі рахунків орендодавця. В день укладення цього договору або до цієї дати орендар сплачує орендну плату за кількість місяців, зазначену у пункті 10 Умов (авансовий внесок з орендної плати), на підставі документів, визначених у пункті 3.6. цього договору.
У пп. 10.1. п. 10 Змінюваних умов договору встановлено, що розмір авансового внеску орендної плати становить 2 місячні орендні плати (без податку на додану вартість) - 21 250 грн.
Орендна плата, перерахована несвоєчасно або не в повному обсязі, стягується орендодавцем (п. 3.7 Незмінюваних умов договору).
Пунктом 3.8 Незмінюваних умов договору передбачено, що на суму заборгованості орендаря із сплати орендної плати нараховується пеня в розмірі подвійної облікової ставки Національного банку на дату нарахування пені від суми заборгованості за кожен день прострочення нарахування орендної плати. Крім того, орендар згідно з ч. 2 ст. 625 ЦК України сплачує інфляційні витрати по заборгованості та 3% річних від простроченої суми заборгованості.
Надмірно сплачена сума орендної плати, що надійшла до балансоутримувача, підлягає в установленому порядку зарахуванню в рахунок майбутніх платежів, а у разі неможливості такого зарахування у зв'язку з припиненням орендних відносин - поверненню орендарю. Сума орендної плати, сплаченої авансом відповідно до п. 3.5. цього договору, підлягає зарахуванню в рахунок сплати орендної плати за перші два місяці оренди після підписання акта приймання-передачі майна (п. 3.9 Незмінюваних умов договору).
Строк договору становить 2 роки 11 місяців з 29.01.2022 (пп. 12.1. п.12 Змінюваних умов). Цей договір набирає чинності з моменту його підписання та діє до 28.12.2024 включно (п. 12.1. Незмінюваних умов договору).
Договір припиняється, зокрема, за згодою сторін на підставі договору про припинення з дати підписання акта повернення майна з оренди (пп.12.6.6. п. 12.6. Незмінюваних умов договору).
Припинення договору оренди не звільняє орендаря від обов'язку сплатити заборгованість за орендною платою, якщо така виникла, у повному обсязі, ураховуючи пеню та неустойку (п. 3.10 Незмінюваних умов договору).
Акт приймання - передачі майна, на підставі якого об'єкт оренди за договором №14 від 28.01.2022 - нежитлові приміщення, розташовані у адміністративній будівлі за адресою: м. Українськ, вул. Первомайська, 24, загальною площею 545,6 м2, передано в орендне користування до суду не надано, пояснень з цього приводу не наведено. Проте ця обставина не заперечується жодною із сторін.
З матеріалів справи вбачається, що Акціонерне товариство «Укртелеком» в особі Дніпропетровської філії Акціонерного товариства «Укртелеком» звернулось до позивача з листом від 14.03.2022, в якому просило відмінити плату за договором оренди від 28.01.2022 №14 на період дії воєнного стану з посиланням на форс-мажорні обставини - введення воєнного стану в Україні через військову агресію Російської Федерації проти України, які засвідчені листом ТПП України №2024/02.0-7.1 від 28.02.2022.
У відповідь на цей лист Селидівська міська рада повідомила про неможливість відміни орендної плати (лист від 21.03.2022).
Листом від 10.11.2022 Акціонерне товариство «Укртелеком» в особі Дніпропетровської філії Акціонерного товариства «Укртелеком» повторно звернулось до позивача про звільнення від орендної плати на період воєнного стану і протягом трьох місяців після його припинення (цей лист до суду також не надано, але його наявність вбачається з листа - відповіді Селидівської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області від 29.11.2022 на нього).
У відповідь на цей лист Селидівська міська військова адміністрація Покровського району Донецької області, з посиланням на положення Постанови Кабінету Міністрів України від 27.05.2022 №634 «Про особливості оренди державного та комунального майна у період воєнного стану» та Наказу Міністерства юстиції України від 01.04.2022 №1307/5 «Про затвердження Переліку адміністративно-територіальних одиниць, в межах яких припиняється доступ користувачів до єдиних державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції України, в умовах воєнного стану», повідомила про можливість звільнення відповідача від орендної плати лише у період з 12.04.2022 по 18.05.2022 (коли м. Селидове Донецької області було включено до Переліку адміністративно-територіальних одиниць, в межах яких припиняється доступ користувачів до єдиних державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції України, в умовах воєнного стану) (лист від 29.11.2022).
06.11.2024 Селидівська міська військова адміністрація Покровського району Донецької області звернулась до відповідача з листом - претензією про сплату заборгованості з орендної плати за договором оренди нежитлових приміщень, розташованих у адміністративній будівлі за адресою: м. Українськ, вул. Первомайська, 24 від 28.01.2022 №14, за жовтень, листопад, грудень 2022 року в розмірі 31 875 грн, інфляційних витрат - 1 726,44 грн, 3% річних - 471,58 грн, пені - 7 859,58 грн., всього 41 932,60 грн. Також у листі - претензії зазначено про наявність надмірно сплаченої відповідачем орендної плати за липень 2024 року в розмірі 14 137,26 грн, яку може бути зараховано в рахунок погашення спірної заборгованості.
У відповідь на вказану претензію Акціонерним товариством «Укртелеком» в особі Дніпропетровської філії Акціонерного товариства «Укртелеком» надано лист від 23.12.2024, згідно з яким вимога про сплату заборгованості є безпідставною, оскільки відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 27.05.2022 №634 «Про особливості оренди державного та комунального майна у період воєнного стану» орендарі державного і комунального майна, які використовують майно, яке розташоване на території Донецької області (без будь-яких виключень) звільняються від орендної плати на період дії воєнного стану і протягом трьох місяців після його припинення, але у будь-якому разі до 31.12.2022. Також відповідач просив повернути надмірно сплачену орендну плату за липень 2024 року в розмірі 14 137,26 грн.
Крім того, судом встановлено, що 14.11.2024 між сторонами укладено додаткову угоду №1 про припинення договору оренди нежитлових приміщень, розташованих у адміністративній будівлі за адресою: м. Українськ, вул. Центральна (Первомайська), 24 від 28.01.2022 №14 (додана до відзиву), згідно з якою сторони домовились вважати договір припиненим за згодою сторін з 22.08.2024, останнім днем оренди - 21.08.2024 (п.п. 1, 2 додаткової угоди №1).
У п. п. 3, 4 цієї додаткової угоди визначено, що в частині виконання зобов'язань орендаря щодо сплати орендної плати договір зберігає свою чинність до повного погашення орендарем заборгованості по сплаті орендної плати. Орендар зобов'язується здійснити остаточний розрахунок по сплаті орендної плати в порядку, визначеному умовами договору.
За актом приймання-передачі майна (повернення майна) від 14.11.2024 (доданий до відзиву) орендар передав, а орендодавець прийняв нежитлові приміщення, розташовані в адміністративній будівлі за адресою: м. Українськ, вул. Центральна (Первомайська), буд. 24, загальною площею 545,6 м2.
З акту звірки взаємних розрахунків станом 01.09.2024 вбачається, що за даними позивача заборгованість відповідача складає 31 875 грн, у т.ч. за жовтень 2022 року - 10 625 грн, листопад 2022 року - 10 625 грн, грудень 2022 року - 10 625 грн. При цьому, з квітня 2022 року по вересень 2022 року включно нарахування орендної плати позивачем не здійснювалось, а нарахування орендної плати за 4 дні лютого 2022 року (з 24.02.2022 по 27.02.2022) та березень 2022 року, які оплачені відповідачем за рахунок авансового внеску, в подальшому вирахувано від нарахування орендної плати за 2023 рік. Акт звірки підписано відповідачем з розбіжностями.
У зв'язку з несплатою відповідачем заборгованості з орендної плати за договором оренди від 28.01.2022 №14 за період жовтень-грудень 2022 року, позивач звернувся до суду з цим позовом, в якому просить суд стягнути з нього 41 932,60 грн, з яких: 31 875 грн - заборгованість з орендної плати, 7 859,58 грн - пеня, 471,58 грн - 3% річних, 1 726,44 грн - інфляційні втрати.
Проаналізувавши наявні у справі докази та надавши їм правову оцінку, суд дійшов висновку про часткове задоволення позову з наступних мотивів.
Відповідно до ст. 509 ЦК України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.
Згідно зі ст. 11 ЦК України підставою виникнення цивільних прав і обов'язків (зобов'язань) є, зокрема, договір.
Договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків (ч. 1 ст. 626 ЦК України).
Відповідно до ст. 628 ЦК України, зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Договір є обов'язковим для виконання сторонами (ст. 629 ЦК України).
Відповідно до ст. ст. 525, 526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства тощо. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається.
Згідно з ч. 1 ст. 530 ЦК України якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Порушенням зобов'язання, у відповідності до ст. 610 ЦК України, є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання, тобто неналежне виконання.
Відповідно до ч. 4 ст. 14 ЦК України особа може бути звільнена від цивільного обов'язку або його виконання у випадках, встановлених договором або актами цивільного законодавства.
Як вище встановлено судом, 28.01.2022 між сторонами у справі укладено договір № 14 оренди нежитлових приміщень, розташованих у адміністративній будівлі за адресою: м. Українськ, вул. Первомайська, 24 загальної площею 545,6 м2, який за згодою сторін достроково припинено з 22.08.2024.
Згідно з ч. 1 ст. 759 ЦК України за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у володіння та користування за плату на певний строк.
За найм (оренду) майна з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму (ч. 1 ст. 762 ЦК України).
Договором або законом може бути встановлено періодичний перегляд, зміну (індексацію) розміру плати за найм (оренду) майна (ч. 3 ст. 762 ЦК України).
Плата за найм (оренду) майна вноситься щомісячно, якщо інше не встановлено договором (ч. 5 ст. 762 ЦК України).
За приписами ст. 1 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» оренда - це речове право на майно, відповідно до якого орендодавець передає або зобов'язується передати орендарю майно у користування за плату на певний строк.
Відповідно до ч. ч. 1-4 ст.17 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» орендна плата встановлюється у грошовій формі і вноситься у строки, визначені договором. Орендна плата визначається за результатами аукціону. Орендна плата підлягає коригуванню на індекс інфляції згідно з Методикою розрахунку орендної плати. Орендар за користування об'єктом оренди вносить орендну плату незалежно від наслідків провадження господарської діяльності.
Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України з 24.02.2022 в Україні введено воєнний стан строком на 30 діб, який в подальшому був неодноразово продовжений та діє на теперішній час.
Законом України від 01.04.2022 № 2181-ІХ «Про внесення змін до Закону України «Про оренду державного та комунального майна» розділ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про оренду державного та комунального майна» доповнено, зокрема, пунктом 6-1, згідно з яким під час дії воєнного стану Кабінет Міністрів України може встановити інші правила передачі в оренду державного та комунального майна, ніж ті, що передбачені цим Законом, зокрема, щодо можливості застосування пільгової орендної плати на строк, що не перевищує шість місяців, для орендарів, які беруть участь в аукціоні з оренди державного майна з метою переміщення виробництв, активів і потужностей для здійснення господарської діяльності, розміщених на території, визначеній Кабінетом Міністрів України, а також механізму підтвердження права на застосування пільгової орендної плати.
Відповідно до цього Закону Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №634 від 27.05.2022 «Про особливості оренди державного та комунального майна у період воєнного стану».
Згідно з пп. 1 п. 1 постанови Кабінету Міністрів України №634 від 27.05.2022 «Про особливості оренди державного та комунального майна у період воєнного стану» (далі - Постанова №634) (в редакції, чинній на час існування спірних правовідносин) на період дії воєнного стану і протягом трьох місяців після його припинення чи скасування, але у будь-якому разі до 31 грудня 2022 р., за договорами оренди державного та комунального майна, чинними станом на 24 лютого 2022 р. або укладеними після цієї дати за результатами аукціонів, що відбулися 24 лютого 2022р. або раніше, звільняються від орендної плати орендарі державного і комунального майна, які використовують майно, розташоване в адміністративно-територіальних одиницях, в межах яких припиняється доступ користувачів до єдиних державних реєстрів, держателями яких є Міністерство юстиції, в умовах воєнного стану (Донецька область; Запорізька область в межах Бердянського, Василівського, Мелітопольського, Пологівського районів; Луганська область; Миколаївська область в межах Баштанського, Вознесенського районів (крім селищ міського типу Доманівка, Братське, м. Южноукраїнська), Миколаївського району (крім м. Миколаєва); Харківська область в межах Богодухівського району (крім мм. Валків, Богодухова, смт Краснокутськ), Ізюмського району, Куп'янського і Харківського районів (крім м. Мерефи, смт Нова Водолага, м. Харкова), Чугуївського району (крім м. Змієва); Херсонська область; Автономна Республіка Крим; м. Севастополь) (далі - визначені території).
Пунктом 16 постанови №634 встановлено обов'язок орендодавців державного та комунального майна забезпечити нарахування орендної плати орендарям згідно з пунктом 1 цієї постанови починаючи з 24.02.2022.
Виходячи зі змісту пп. 1 п. 1 постанови №634, обов'язковою умовою для звільнення орендарів від орендної плати за користування державним і комунальним майном є його розташування на визначених територіях в адміністративно-територіальних одиницях, в межах яких припиняється доступ користувачів до єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції, в умовах воєнного стану.
Згідно з пп. 1 п. 12 постанови Кабінету Міністрів України від 06.03.2022 №209 «Про деякі питання державної реєстрації та функціонування єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції, в умовах воєнного стану» (в редакції, чинній до 25.12.2022) установлено, що протягом дії воєнного стану припиняється доступ користувачів до єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції, в межах адміністративно-територіальних одиниць, перелік яких затверджується Міністерством юстиції.
Відповідно до наказу Міністерства юстиції України від 01.04.2022 №1307/5 «Про затвердження Переліку адміністративно-територіальних одиниць, в межах яких припиняється доступ користувачів до єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції України, в умовах воєнного стану» (в редакції, чинній на час існування спірних правовідносин) до переліку адміністративно-територіальних одиниць, в межах яких припиняється доступ користувачів до єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції України, в умовах воєнного стану, включено Покровський район Донецької області (крім міст Білозерське, Гірник, Добропілля, Красногорівка, Курахове, Мирноград, Новогродівка, Покровськ, Селидове, села Шахове).
Об'єкт оренди, за обставинами справи, розташований в м. Українськ Покровського району Донецької області.
Згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів України від 12.06.2020 №710-р «Про визначення адміністративних центрів та затвердження територій територіальних громад Донецької області» до складу території Селидівської територіальної громади, увійшла, окрім інших, територія Української територіальної громади. Місто Селидове є адміністративним центром Селидівської територіальної громади.
З 17.07.2020, внаслідок адміністративно-територіальної реформи, відповідно до постанови Верховної Ради України № 807-ІХ від 17.07.2020 «Про утворення та ліквідацію районів» Селидівська міська громада увійшла до складу Покровського району Донецької області.
У ст. 1 Закону України «Про місцеве самоврядування» надані визначення поняттям: «адміністративно-територіальна одиниця» - область, район, місто, район у місті, селище, село; «територія територіальної громади» - нерозривна територія, в межах якої територіальна громада здійснює свої повноваження щодо вирішення питань місцевого значення відповідно до Конституції і законів України, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування.
Отже, м. Українськ є окремою адміністративно-територіальною одиницею.
Зі змісту наказу Міністерства юстиції України від 01.04.2022 №1307/5 вбачається, що до Переліку адміністративно-територіальних одиниць, в межах яких припиняється доступ користувачів до єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції України, в умовах воєнного стану, включені як і області в цілому, так і окремі райони, з виключенням окремих сіл, селищ, міст у складі району без їх прив'язки до конкретної територіальної громади.
Наведеним спростовуються доводи позивача, що виключення м. Селидове Покровського району Донецької області з Переліку адміністративно-територіальних одиниць, в межах яких припиняється доступ користувачів до єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції України, в умовах воєнного стану автоматично виключає з цього переліку й м. Українськ, як таке, що входить до складу Селидівської міської територіальної громади.
Таким чином, з урахуванням наказу Міністерства юстиції України від 01.04.2022 №1307/5, м. Українськ Покровського району Донецької області входило до Переліку адміністративно-територіальних одиниць, в межах яких припиняється доступ користувачів до єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції України, в умовах воєнного стану, у спірний період.
Водночас, постановою Кабінету Міністрів України від 06.12.2022 № 1364, яка набрала чинності 25.12.2022, внесено зміни до пп. 1 п. 12 постанови Кабінету Міністрів України від 06.03.2022 №209 «Деякі питання державної реєстрації та функціонування єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції, в умовах воєнного стану».
Так, згідно з пп. 1 п. 12 постанови Кабінету Міністрів України від 06.03.2022 №209 «Деякі питання державної реєстрації та функціонування єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції, в умовах воєнного стану», в редакції чинній з 25.12.2022, протягом дії воєнного стану припиняється доступ користувачів до єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції, в межах адміністративно-територіальних одиниць, що належать до територій, на яких ведуться активні бойові дії або тимчасово окупованих, інформація про які міститься в переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій.
Тобто, починаючи з 25.12.2022 змінилося правове регулювання порядку визначення територій на яких припиняється доступ користувачів до єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції. По-перше, такі адміністративно-територіальні одиниці визначаються на підставі переліку, що затверджується Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій. По-друге, самі території повинні мати статус таких на яких ведуться активні бойові дії або тимчасово окупованих.
Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 № 309, який діяв з 27.12.2022 по 20.03.2025, затверджено Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією.
Зі змісту наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 № 309 вбачається, що в грудні 2022 року м. Українськ не відносилось до територій, на яких ведуться активні бойові дії або до тимчасово окупованих Російською Федерацією.
Таким чином, з 27.12.2022 на територію м. Українськ Покровського району Донецької області припинила розповсюджуватись дія пп. 1 п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 27.05.2022 № 634 про звільнення від орендної плати орендарів державного та комунального майна.
Виходячи з наведених законодавчих положень, приймаючи до уваги місцезнаходження орендованого нерухомого майна в м. Українськ Покровського району Донецької області, суд дійшов висновку, що відповідач був звільнений від орендної плати за договором №14 від 28.01.2022 оренди нежитлових приміщень, розташованих у адміністративній будівлі за адресою: м. Українськ, вул. Первомайська, 24, загальною площею 545,6 м2, у період з 24.02.2022 по 26.12.2022.
Твердження позивача про те, що відповідач повинен був звернутися до орендодавця із заявою про звільнення від сплати орендної плати у спірний період, є безпідставними з огляду на наступне.
Згідно з п. 1291 Порядку передачі в оренду державного та комунального майна, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.06.2020 № 483 «Деякі питання оренди державного та комунального майна» (в редакції, чинній на час існування спірних правовідносин), на який посилається позивач, якщо у зв'язку із змінами у соціально-економічному становищі в країні або в окремих її регіонах внаслідок економічної кризи, стихійного лиха, запровадження карантинних обмежень або інших подій, які можуть негативно вплинути на здатність орендарів продовжувати сплачувати орендну плату за укладеними договорами оренди, Кабінет Міністрів України або представницький орган місцевого самоврядування ухвалили рішення про надання орендних знижок, звільнень від сплати орендної плати за договорами оренди певного майна або за договорами оренди майна, яке використовується за певними цільовими призначеннями, визначеними у такому рішенні, то підставою для застосування таких звільнень або знижок є наказ орендодавця, прийнятий на підставі звернення орендаря, на якого вони поширюються, крім випадків, коли у рішенні Кабінету Міністрів України або представницького органу місцевого самоврядування зазначається про те, що знижки або звільнення застосовуються без окремого рішення орендодавця. Орендні знижки або звільнення у таких випадках надаються з дати, визначеної у рішенні Кабінету Міністрів України (рішенні представницького органу місцевого самоврядування), або якщо у відповідному рішенні дата початку застосування знижки або звільнення не визначена, - то з дати, визначеної у наказі орендодавця. Припинення застосування знижки або звільнення відбувається з дати, визначеної у рішенні Кабінету Міністрів України (рішенні представницького органу місцевого самоврядування) або в наказі орендодавця. Зміни до договору оренди про початок або припинення застосування знижки або звільнення у такому випадку не вносяться.
Таким чином, прийняття орендодавцем наказу про звільнення від сплати орендної плати за договорами оренди певного майна або за договорами оренди майна, яке використовується за певними цільовими призначеннями, вимагається лише у випадку, коли у рішенні Кабінету Міністрів України або представницького органу місцевого самоврядування не зазначено іншого.
В той час, як в пп. 5 п. 1 постанови №634 Кабінетом Міністрів України визначено, що звільнення або перерахунок орендної плати відповідно до пункту 1 Постанови №634 здійснюється без окремого рішення орендодавця.
Тобто, у п.1 постанови №634 чітко визначено коло орендарів, яким надаються орендні знижки або звільнення на період воєнного стану за договорами оренди державного та комунального майна, а також визначено дати, з яких у відповідних випадках надаються такі орендні знижки або звільнення. При цьому урегульовано, що питання звільнення або перерахунок орендної плати відповідно до цього пункту постанови здійснюється без окремого рішення орендодавця.
Аналогічна правова позиція неодноразово викладена Верховним Судом, зокрема, в постанові від 22.11.2023 у справі №916/3587/22.
Крім того, з матеріалів справи вбачається, що протягом 2022 року відповідач неодноразово звертався до позивача з проханням про звільнення від орендної плати за договором оренди від 28.01.2022 №14.
Посилання відповідача на інформацію, розміщену на сайті Фонду державного майна України та в листі Фонду державну майна України від 05.05.2023 №10-16-11080 щодо застосування пільг та знижок з орендної плати в період воєнного стану, судом до уваги не прийнято, оскільки зазначена інформація має виключно рекомендаційний характер.
Лист Регіонального відділення Фонду державного майна України по Донецькій та Луганській областях №11-03-793ВС від 03.05.2024, на який посилається відповідач, також не може бути прийнятий судом до уваги, оскільки стосується договору оренди державного майна від 28.05.2021 №035Д/2021, укладеного відповідачем з Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Донецькій та Луганській областях, тоді як предметом спору у даній справі є стягнення заборгованості за договором оренди від 28.01.2022 №14, укладеним відповідачем з Селидівською міською радою.
Отже, правомірним є нарахування орендної плати за договором оренди від 28.01.2022 №14 у період з 27.12.2022 по 31.12.2022, яка згідно здійсненого судом розрахунку, виходячи з визначеної п. 9.1. Змінюваних умов договору розміру місячної орендної плати, становить 1 713,71 грн (10 625 грн : 31 * 5 = 1 713,71 грн).
Згідно зі ст. ст. 549, 551 ЦК України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання. Якщо предметом неустойки є грошова сума, її розмір встановлюється договором або актом цивільного законодавства.
В силу положень ст. ст. 1, 3 ЗУ «Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань» платники грошових коштів сплачують на користь одержувачів цих коштів за прострочку платежу пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін. Розмір пені, передбачений статтею 1 цього Закону, обчислюється від суми простроченого платежу та не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.
У ч. 6 ст. 232 ГК України (який був чинним на момент виникнення та існування спірних правовідносин) визначено, що нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов'язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов'язання мало бути виконано.
Відповідальність відповідача за порушення строку сплати орендної плати у вигляді пені в розмірі подвійної облікової ставки НБУ від суми заборгованості за кожен день прострочення передбачена п. 3.8 Незмінюваних умов договору.
Здійснивши перерахунок пені на суму заборгованості з орендної плати за грудень 2022 року, яка підлягає стягненню, в межах заявленого позивачем періоду (з 01.12.2022 по 29.05.2023), з урахуванням строку сплати орендної плати, встановленого п. 3.3. Незмінюваних умов договору, суд дійшов висновку про обґрунтованість пені в розмірі 347,44 грн за період з 02.01.2023 по 29.05.2023.
Відповідно до ст. 625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Здійснивши перерахунок 3% річних на суму заборгованості з орендної плати за грудень 2022 року, яка підлягає стягненню, в межах заявленого позивачем періоду (з 01.12.2022 по 29.05.2023), з урахуванням строку сплати орендної плати, встановленого п. 3.3. Незмінюваних умов договору, суд дійшов висновку про обґрунтованість 3% річних в розмірі 20,85 грн за період з 02.01.2023 по 29.05.2023.
У постанові Верховного Суду у складі Об'єднаної палати Касаційного господарського суду від 20.11.2020 у справі №910/13071/19 викладено правову позицію щодо способу розрахунку інфляційних втрат у порядку ч. 2 ст. 625 ЦК України.
Зокрема, Верховний Суд у складі Об'єднаної палати Касаційного господарського суду зазначив, що сума боргу, внесена за період з 1 до 15 числа включно відповідного місяця, індексується за період з урахуванням цього місяця, а якщо суму внесено з 16 до 31 числа місяця, то розрахунок починається з наступного місяця. За аналогією, якщо погашення заборгованості відбулося з 1 по 15 число включно відповідного місяця - інфляційна складова розраховується без урахування цього місяця, а якщо з 16 до 31 числа місяця - інфляційна складова розраховується з урахуванням цього місяця.
Отже, якщо період прострочення виконання грошового зобов'язання складає неповний місяць, то інфляційна складова враховується або не враховується в залежності від математичного округлення періоду прострочення у неповному місяці.
Методику розрахунку інфляційних втрат за неповний місяць прострочення виконання грошового зобов'язання доцільно відобразити, виходячи з математичного підходу до округлення днів у календарному місяці, упродовж якого мало місце прострочення, а саме:
- час прострочення у неповному місяці більше півмісяця (> 15 днів) = 1 (один) місяць, тому за такий неповний місяць нараховується індекс інфляції на суму боргу;
- час прострочення у неповному місяці менше або дорівнює половині місяця (від 1, включно з 15 днями) = 0 (нуль), тому за такий неповний місяць інфляційна складова боргу не враховується.
Здійснивши перерахунок інфляційних втрат на суму заборгованості з орендної плати за грудень 2022 року, яка підлягає стягненню, в межах заявленого позивачем періоду (з грудня 2022 по травень 2023 року), з урахуванням строку сплати орендної плати, встановленого п. 3.3. Незмінюваних умов договору, суд дійшов висновку про обґрунтованість інфляційних втрат в розмірі 64,27 грн за період з січня 2023 року по травень 2023 року.
За таких обставин, господарський суд дійшов висновку про обґрунтованість та правомірність позовних вимог в частині стягнення з відповідача заборгованості з орендної плати в розмірі 1 713,71 грн, пені - 347,44 грн, 3 % річних - 20,85 грн, інфляційних втрат -64,27 грн, а отже і про їх задоволення.
Наявність/відсутність переплати відповідача з орендної плати за липень 2024 року в розмірі 14 137,26 грн, з огляду на заявлені предмет та підстави позову, не досліджується судом. Одночасно, у разі наявності цієї переплати на теперішній час та за умови набрання цим рішенням законної сили, сторони не позбавлені можливості самостійно вирішити питання щодо зарахування частини переплати в рахунок погашення стягнутих з відповідача сум з подальшим поверненням позивачем її залишкової частини.
Витрати позивача по сплаті судового збору у розмірі 2 422,40 грн, з огляду на висновок суду про часткове задоволення позову та приписи ст. 129 ГПК України, покладаються на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись ст. ст. 129, 232, 233, 236-238, 240, 252 ГПК України, господарський суд
1. Позов Селидівської міської ради в особі начальника Селидівської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області задовольнити частково.
2. Стягнути з Акціонерного товариства «Укртелеком» (01601, м. Київ, бул. Тараса Шевченка, буд.18, ідент. код 21560766) в особі Дніпропетровської філії Акціонерного товариства «Укртелеком» (49101, Дніпропетровська обл., м. Дніпро, вул. Херсонська, буд. 26, ідент. код 25543196) на користь Селидівської міської ради (85400, Донецька обл., Покровський р-н, м. Селидове, вул. Європейська, буд. 8, ідент. код 04052962), повноваження якої здійснює Селидівська міська військова адміністрація Покровського району Донецької області (85400, Донецька обл., Покровський р-н, м. Селидове, вул. Цахніва Олександра, буд. 8, ідент. код 44899730), заборгованість з орендної плати в розмірі 1 713 (одна тисяча сімсот тринадцять) грн 71 коп., пеню в розмірі 347 (триста сорок сім) грн 44 коп., 3% річних у розмірі 20 (двадцять) грн 85 коп., інфляційні втрати в розмірі 64 (шістдесят чотири) грн 27 коп., судовий збір у розмірі 123 (сто двадцять три) грн 99 коп.
3. В решті позову відмовити.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили в порядку ст. 241 Господарського процесуального кодексу України і може бути оскаржено в апеляційному порядку до Східного апеляційного господарського суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом 20 днів з дня складання повного рішення.
Повне рішення складено 18.09.2025.
Суддя Л.В. Ніколаєва