Справа № 2-а-429 2010 рік
I М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09 грудня 2010 року смт.Рожнятів
Рожнятівський районний суд Iвано-Франкiвської областi
у складi: головуючого суддi Пулик М.В.
секретаря судового засідання Стадник О.С.
розглянувши у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій неправомірними та зобов"язання виплатити недоплачене підвищення до пенсії як дитині війни, -
У своєму адміністративному позові позивачка просить постановити постанову якою поновити їй строк звернення з даним позовом до суду, визнати неправомірними дії відповідача по відмові виплатити їй надбавку до пенсії, та зобов"язати відповідача провести нарахування та виплатити їй 30% надбавку до пенсії, як дитині війни за період 2006-2010 років та надалі довічно відповідно до Закону України «Про соціальний захист дітей війни», що розраховується згідно ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
В основі своїх позовних вимог позивачка посилається на те, що вона є дитиною війни. З першого січня 2006 року їй повинна виплачуватись щомісячна соціальна допомога у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком. На протязі 2007 - 2009 років та першого півріччя 2010 року їй така допомога не виплачувалась.
Про порушення свого права дізналася з публікації в засобах масової інформації тільки у даний час, а тому вважає, що строк звернення до суду пропустила з поважних причин.
У своєму запереченні на позов представник відповідача позовних вимог не визнав зазначивши, що Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області виплачувало позивачці передбачену Законом України «Про соціальний захист дітей війни» доплату до пенсії. При визначенні розміру доплати управління керувалося чинним законодавством, в тому числі Законами України «Про Державний бюджет на 2006 рік», «Про Державний бюджет на 2007 рік» та «Про Державний бюджет на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України», а з 01 січня 2009 року, така виплата здійснюється на підставі ПКМ України № 530 від 28 травня 2008 року що відповідає ч.2 ст.54 Закону України «Про Державний бюджет на 2009 рік».
Крім того, законом встановлений строк для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи, який обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Пропущення даного строку звернення до адміністративного суду є підставою для відмови у задоволенні адміністративного позову за умови, якщо на цьому наполягає одна із сторін. Просив відмовити в задоволенні позову.
Сторони у судове засідання не з»явилися, позивачка надіслала суду заяву про розгляд справи у її відсутності,відповідач не прибув хоч про час, день та місце розгляду справи повідомлявся у встановленому законом порядку,а тому суд вважає за можливе справу розглянути у відсутності сторін у порядку письмового провадження.
Суд, дослідивши представлені сторонами письмові докази в їх сукупності приходить до висновку, що даний адміністративний позов підлягає до часткового задоволення з таких підстав.
Матеріалами справи, підтверджено, що позивачка є дитиною війни та має право на пільги, встановлені законодавством для дітей війни. Даний факт відповідачем не оспорюється.
Проте, як вбачається з письмових заперечень представника відповідача та позовної заяви, УПФ України в Івано-Франківській області при нарахуванні підвищення пенсії дітям війни керується постановою Кабінету Міністрів України «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» № 530 від 28 травня 2008 року.
Однак, суд не може погодитися з правильністю нарахування позивачці підвищення пенсії як дитині війні у розмірах, визначених цією постановою.
Відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Відповідно до ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Відповідно до ч. 2 ст. 3 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», державні соціальні гарантії дітям війни, встановлені цим Законом, не можуть бути обмежені або скасовані іншими нормативно-правовими актами.
Крім того рішенням від 22 серпня 2008 року № 10-рп2008 Конституційний Суд України встановив, що законом про Державний бюджет не можна вносити зміни до інших законів, зупиняти їх дію чи скасовувати їх, оскільки з об»єктивних причин це створює протиріччя у законодавстві, і як наслідок - скасування та обмеження прав і свобод людини і громадянина, а тому Закон України «Про соціальний захист дітей війни», зокрема і стаття 6 цього закону повинні безумовно виконуватися відповідачем у весь період його чинності.
Згідно ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи, зобов'язані діяти лише на підставі і в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Відповідно до ч.3 ст.2 КАС України, у справах щодо оскарження дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, суд перевіряє чи вчинені вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначений Конституцією і законами України.
Відповідно до ч.2 ст.162 КАС України, у разі задоволення адміністративного позову, суд може визнати протиправними дії суб'єкта владних повноважень та зобов'язати його вчинити певні дії щодо усунення порушень.
Тому позовні вимоги про визнання дій відповідача неправомірними та щодо зобов»язання його нарахувати щомісячну соціальну допомогу відповідно до ст.6 Закон України «Про соціальний захист дітей війни» на час дії закону, є обґрунтованими та підлягають до задоволення.
Відповідно до ст. 99 КАС України строк для звернення до адміністративного суду встановлений у шість місяців, а тому нарахування недоплаченої допомоги позивачу, як дитині війни, повинно здійснюватись у межах даного строку, тобто за 6 місяців.
Позивачка не надала суду доказів на підтвердження поважності пропуску строку звернення до суду з адміністративним позовом.
При таких обставинах суд приходить до висновку, що оскільки позивачці надано статус дитини війни, вона має право на соціальні гарантії, визначені Законом України «Про соціальний захист дітей війни», а тому з урахуванням пріоритетності законів над підзаконними нормативно-правовими актами, враховуючи наслідки застосування пропуску строку для звернення до суду за період з 01 січня 2007 року по 27 травня 2010 року, її позов слід задовольнити частково.
На підставі ст.ст. 19, 22 Конституції України, Рішення Конституційний Суд України від 22 серпня 2008 року № 10-рп2008, ст.ст. 3, 6, 7 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. 70 Закону України «Про державний бюджет України на 2010 рік», керуючись ст. ст. 2, 3, 9, 11, 71, 99, 161-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -
Адміністративний позов ОСОБА_2 задовольнити частково.
Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо невиплати ОСОБА_2 надбавки до пенсії, як дитині війни, у розмірі встановленому ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни».
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-франківській області здійснити нарахування та провести виплату ОСОБА_2 підвищення до пенсії у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, як дитині війни, починаючи з 27 травня 2010 року відповідно до ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленого ч.1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням фактично проведених виплат, і продовжувати нарахування такого підвищення на весь час дії ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни».
В іншій частині позову відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Рожнятівський районний суд протягом десяти днів з часу отримання її копії.
Суддя: (підпис)
Копія відповідає оригіналу.
Суддя Рожнятівського районного суду Пулик М.В.