Справа № 560/6850/25
іменем України
18 вересня 2025 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Козачок І.С. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій протиправним, скасування рішення №239 від 06.02.2025, зобов'язання зарахувати до qjuj спеціального стажу періоди безпосередньої участі у заходах, необхідних для забезпечення національної безпеки та оборони України, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації в Донецькій та Луганській областях з 23.07.2018 по 30.09.2018, з 01.10.2018 по 16.03.2019, з 09.10.2019 по 15.06.2020, з 05.04.2021 по 21.06.2021, з 02.07.2021 по 15.12.2021, зобов'язати призначити, здійснити нарахування та виплату пенсії за вислугу років з 01.02.2025. В обґрунтування позову зазначає, що у січні 2025 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області з заявою про призначення пенсії за вислугу років. Спірним рішенням №239 від 06.02.2025 йому було відмовлено у призначенні пенсії відповідно до статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у зв'язку з тим, що календарна вислуга становить 11 років 1 місяць і 29 днів, що є недостатнім для призначення цієї пенсії. Позивач вважає, що період участі у бойових діях повинен був бути зарахований йому на пільгових умовах.
Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області у відзиві просить відмовити у задоволенні позову. Зазначає, що вислуга років позивача для призначення пенсії становить 11 років 01 місяців 29 днів при необхідній вислузі 12 календарних років і 6 місяців.
Справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження.
Дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд встановив таке.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV від 09.07.2003.
29.01.2025 ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою про призначення пенсії за вислугу років згідно з п. "б" статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 06.02.2025 №239 позивачу відмовлено у призначенні вказаної пенсії згідно з п. "б" статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у зв'язку з відсутністю необхідної кількості календарних років вислуги.
Як вбачається зі змісту вказаного рішення, страховий стаж позивача складає 25 років 07 місяців 13 днів, календарна вислуга - 11 років 01 місяць 29 днів.
Зі змісту подання начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 від 13.01.2025 №8462 встановлено, що календарна вислуга років ОСОБА_1 складає 11 років 01 місяць 29 днів.
Згідно з наказом командира військової частини НОМЕР_1 №164 від 21.06.2022 станом на 21.06.2022 календарна вислуга ОСОБА_1 становить 08 років 07 місяців 17 днів, пільгова 02 роки 04 місяці 22 дні, загальна вислуга 11 років 09 днів. Відповідно до наказу командира військової частини НОМЕР_1 №359 від 01.12.2024 до п. 2 параграфу 1 наказу командира військової частини НОМЕР_1 №164 від 21.06.2022 внесені зміни стосовно вислуги років військовослужбовця та визначено, що календарна вислуга років ОСОБА_1 станом на 21.06.2022 становить 09 років 07 місяців 17 днів, пільгова 3 роки 26 днів, загальна 12 років 8 місяців 13 днів.
Судом встановлено, що надсилання подання щодо призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років та решти необхідних документів здійснювалось відповідно до супровідного листа ІНФОРМАЦІЯ_1 від 23.01.2025 №10/1/1297, який надійшов до пенсійного органу 29.01.2025. Як зазначає ІНФОРМАЦІЯ_2 , права на пенсію заявник не набув.
Вирішуючи спір, суд виходить з такого.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом визначає Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 2262-ХІІ.
Відповідно до вимог частини першої статті 1 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом, при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.
Згідно з пунктом "б" частини першої статті 12 Закону № 2262-ХІІ пенсія за вислугу років призначається особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д", "з" статті 1-2 цього Закону, в разі досягнення ними на день звільнення зі служби 45-річного віку, крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону, за наявності у них страхового стажу 25 років і більше, з яких не менше ніж 12 календарних років і 6 місяців становить військова служба або служба в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Державному бюро розслідувань, на посадах начальницького складу в Національному антикорупційному бюро України, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції, Бюро економічної безпеки України чи Державній кримінально-виконавчій службі України.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1 (далі - Порядок № 3-1). Відповідно до п. 2 розділу І Порядку №3-1 заява про призначення пенсії за вислугу років, по інвалідності подається військовослужбовцем, звільненим зі служби, та особою, яка має право на пенсію згідно із Законом або відповідно до міжнародних договорів у галузі пенсійного забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, за формою, наведеною у додатку 1 до цього Порядку (заява про призначення/перерахунок пенсії), до органу, що призначає пенсію, через уповноважений орган (структурний підрозділ), який здійснює підготовку документів, необхідних для призначення пенсій Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України, Міністерства юстиції України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Служби судової охорони, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Адміністрації Державної прикордонної служби України, Національної гвардії України, Національної поліції України, Національного антикорупційного бюро України, Бюро економічної безпеки України, Управління державної охорони України (далі - уповноважений орган (структурний підрозділ), за останнім місцем служби. Згідно з п. 1 розділу ІІІ Порядку № 3-1 уповноважений структурний підрозділ у 10-денний термін з дня одержання заяви про призначення пенсії оформляє всі необхідні документи і своє подання про призначення пенсії (додаток 2), ознайомлює з ним особу, якій оформлюється пенсія, і направляє до органу, що призначає пенсії за місцем проживання особи.
Відтак, саме уповноважені структурні підрозділи здійснюють перевірку поданих звільненими зі служби особами заяв про призначення пенсії, здійснюють обчислення вислуги років для призначення пенсії і встановлюють наявність підстав для її призначення. Після цього такий орган наділений компетенцією направити подання про призначення пенсії за вислугу років до територіального органу ПФУ.
Відповідно до матеріалів справи загальний страховий стаж позивача складає 25 років 07 місяців 13 днів, з яких вислуга на військовій службі складає 11 років 01 місяць 29 днів, у тому числі календарна вислуга 09 років 07 місяців 17 днів. Отже, вислуга позивача на військовій службі становить менше 12 календарних років і 6 місяців, які є необхідними для призначення пенсії за вислугу років.
Статтею 17-1 Закону України №2262-ХІІ встановлено, що на пільгових умовах особам із числа військовослужбовців, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д", "ж", "з" статті 1-2 цього Закону, до вислуги років для визначення розміру пенсії зараховується один місяць служби за три місяці часу проходження служби, протягом якого особа брала безпосередню участь у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку із збройною агресією Російської Федерації проти України, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів під час дії воєнного стану.
Відповідно до ст.17-2 Закону України №2262-ХІІ обчислення вислуги років для призначення пенсії здійснюється, як правило, за послужним списком особової справи військовослужбовця, особи, яка має право на пенсію за цим Законом.
Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 затверджений Порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, крім військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей та прирівняних до них осіб.
Відповідно до п. 3 Постанови №393 (в редакції на час виникнення спірних правовідносин) до вислуги років для визначення розміру пенсії, призначеної відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" зараховується на пільгових умовах: особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, - один місяць служби за три місяці часу проходження служби, протягом якого особа брала безпосередню участь у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку із збройною агресією Російської Федерації проти України, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів під час дії воєнного стану.
Отже, приписи пункту 3 Постанови №393 та статті 17-1 Закону України №2262-ХІІ встановлюють можливість зарахування на пільгових умовах до вислуги років певних періодів для визначення розміру пенсії, однак не для визначення права на призначення пенсії за вислугу років.
Зазначена правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 31 серпня 2023 (справа №200/4951/22), від 11 вересня 2023 (справа №480/4827/22), від 07 вересня 2023 (справа №560/9478/22), від 15 вересня 2023 (справа №380/10714/22), від 18 жовтня 2023 (справа №360/17/23), від 14.11.2023 (справа №600/3836/22-а), від 20.09.2024 (справа №320/13343/23) та інших.
Верховний Суд, переглядаючи рішення у справі №520/5695/23 в касаційному порядку, у постанові від 10.12.2024 підтримав правовий висновок, викладений у раніше ухваленій постанові Верховного Суду від 14.11.2023 у справі №600/3836/22-а, про те, що до правовідносин, пов'язаних з призначенням пенсії за вислугу років відповідні правові норми, зокрема, Порядку №393 підлягають застосуванню в тій редакції, яка була чинна на момент звернення особи до відповідного органу із заявою про оформлення документів для призначення пенсії за вислугу років.
Після прийняття постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №119 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393" і стаття 12 Закону №2262-XII, і Постанова №393 встановлюють однакове правове регулювання спірних правовідносин в частині розмежування календарної та пільгової вислуги, порядку їх обчислення та застосування.
Виходячи з положень статті 12 Закону №2262-XII та пунктів 1 та 2-1 Постанови №393, календарна вислуга застосовується для призначення пенсії за вислугу років, а пункт 3 Постанови №393 визначає, що певні періоди, зокрема, час проходження служби у військових частинах, підрозділах внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ, Національної гвардії з охорони дипломатичних представництв, консульських установ іноземних держав, представництв міжнародних організацій в Україні, у підрозділах Управління державної охорони, Служби судової охорони, що визначаються в установленому порядку, а також у підрозділах спеціального призначення Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, установ виконання покарань органів внутрішніх справ, воєнізованих формуваннях Державної кримінально-виконавчої служби, у частинах і підрозділах (загонах) спеціального призначення внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ, Національної гвардії та у підрозділах міліції особливого призначення за Переліком посад і умовами (в порядку), що визначаються керівниками відповідних міністерств і відомств, підлягають пільговому обчисленню для визначення розміру пенсії особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови.
Постановою Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №119 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393" усунуто розбіжності між Законом №2262-XII та Постановою №393 щодо врахування пільгової вислуги років для можливості призначення пенсії за вислугу років відповідно до Закону №2262-XII. Отже, зважаючи на вимоги законодавства, чинного на час виникнення спірних відносин, необхідною умовою для призначення пенсії за вислугу років є наявність у особи саме календарної вислуги років у встановленому законом обсязі.
У той же час, як встановлено зі змісту доказів, уповноважений орган, який скеровував подання щодо призначення позивачу пенсії за вислугу років, вказав у повідомленні до пенсійного органу про те, що права на призначення цієї пенсії заявник не набув.
Оскільки календарна вислуга років позивача, підтверджена уповноваженим органом, становила 09 років 07 місяців 17 днів, а пільгова вислуга враховується лише для визначення розміру пенсії, а не для призначення власне пенсії, суд вважає, що відповідач діяв на підставі вимог закону, що є підставою для відмови у задоволенні позову.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
у задоволенні адміністративного позову - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 18 вересня 2025 року
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 )
Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Гната Чекірди, 10,м. Хмельницький,Хмельницька обл., Хмельницький р-н,29013 , код ЄДРПОУ - 21318350)
Головуючий суддя І.С. Козачок