Рішення від 18.09.2025 по справі 560/5448/25

Справа № 560/5448/25

РІШЕННЯ

іменем України

18 вересня 2025 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Блонського В.К. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулася в суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якому просить:

1. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо відмови в перерахунку пенсії ОСОБА_1 та неврахування до її стажу періоду роботи у республіці Естонія в колгоспі "Авангард" з 08.12.1980 року по 15.10.1991 року, оформлені листом від 26.08.2022 року №222650003642 та листом № 1186-444/Г-03/8-2200/25 від 21.01.2025 року.

2. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати, до страхового стажу ОСОБА_1 стаж роботи дояркою набутий у республіці Естонія в колгоспі "Авангард" з 08.12.1980 року по 15.10.1991 року.

3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити перерахунок пенсії за віком ОСОБА_1 з урахуванням періоду роботи та отриманого заробітку у республіці Естонія в колгоспі "Авангард" з 08.12.1980 року по 15.10.1991 року.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що відповідач протиправно не враховує до її стажу період роботи відповідно до довідки, виданої Національним архівом Естонської Республіки №7-3/21/5382 від 21.12.2021, тому змушена звернутися до суду з цим позовом.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі за цим позовом та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників (у письмовому провадженні).

Відповідач, належним чином повідомлений про розгляд справи, правом на подання відзиву на адміністративний позов у наданий йому ухвалою строк не скористався, жодних документів до суду не подав.

Відповідно до ч.6 ст.162 КАС України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Дослідивши письмові докази і письмові пояснення сторін, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступні обставини.

Позивач 30.09.2021 звернулася до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком за нормами Закону України №1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

До заяви про призначення пенсії позивачкою надано трудову книжку серії НОМЕР_1 .

До страхового стажу позивачки не враховано згідно трудової книжки НОМЕР_1 період роботи з 08.12.1980 по 15.10.1991, оскільки ОСОБА_1 не надано документів на підтвердження стажу набутого в Естонській Республіці.

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 08.10.2021 року №2237303423 позивачу відмовлено у призначенні пенсії за віком у зв'язку з відсутністю необхідного страхового стажу 28 років.

Позивач не погоджуючись з такими діями відповідача, звернулася до суду з позовом.

Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 20.04.2025 у справі №560/4435/22 (набрало законної сили 15.08.2022) адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дії вирішено задовольнити частково. Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області №222650003642 від 08.10.2021 щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 щодо призначення пенсії за віком з урахуванням довідки виданої Національним архівом Естонської Республіки №7-3/21/5382 від 21.12.2021 та висновків суду, викладених у даному рішенні суду.

На виконання вищезазначеного рішення відповідач повторно розглянув заяву ОСОБА_1 щодо призначення пенсії за віком з урахуванням довідки, виданої Національним архівом Естонської Республіки №7-3/21/5382 від 21.12.2021 та рішенням від 26.08.2022 року № 222650003642 позивачу відмовлено у врахуванні при призначенні пенсії за віком довідки, виданої Національним архівом Естонської Республіки №7-3/21/5382 від 21.12.2021.

Позивач 08.01.2025 звернулася до відповідача із заявою щодо перерахунку пенсії з урахуванням рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 20.04.2025 у справі №560/4435/22.

Відповідач листом від 21.01.2025 відмовив позивачу у здійсненні такого перерахунку, оскільки вказаним рішенням не покладено на пенсійний орган обов'язку щодо врахування до стажу позивача періоду роботи відповідно до довідки, виданої Національним архівом Естонської Республіки №7-3/21/5382 від 21.12.2021.

Позивач, вважаючи протиправними дії відповідача, звернулася до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.Статтею 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Згідно ст. 55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Відповідно до приписів ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950 року № ETS №005 кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.

Завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Частиною 1 ст. 6 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Відповідно до положень ч. 1 ст. 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян на соціальну захищеність пенсіонерів шляхом встановлення пенсій на рівні, орієнтованому на прожитковий мінімум, а також регулярного перегляду їх розмірів у зв'язку із збільшенням розміру мінімального споживчого бюджету і підвищенням ефективності економіки республіки, визначені у Законі України "Про пенсійне забезпечення" від 05 листопада 1991 року№1788-XII (далі - Закон №1788-XII).

Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV від 09 липня 2003 року (далі - Закон № 1058-IV) визначаються періоди, з яких складається страховий стаж. Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше (ч. 4 ст. 24 Закону № 1058-IV).

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Згідно п.1. ч.1 ст.11 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV від 09 липня 2003 року, загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню підлягають громадяни України, іноземці (якщо інше не встановлено міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України) та особи без громадянства, які працюють на підприємствах, в установах, організаціях, створених відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, у філіях, представництвах, відділеннях та інших відокремлених підрозділах цих підприємств та організацій, у громадських об'єднаннях, у фізичних осіб - підприємців, осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, та в інших фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або працюють на інших умовах, передбачених законодавством, або виконують роботи (надають послуги) на зазначених підприємствах, в установах, організаціях чи у фізичних осіб за договорами цивільно-правового характеру.

Згідно ст.56 Закону №1058-IV до стажу роботи зараховується робота, виконувана на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях і кооперативах, незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, а також на підставі членства в колгоспах та інших кооперативах, незалежно від характеру й тривалості роботи і тривалості перерв.

Спірним питанням у цій справі є правомірність/протиправність дій відповідача щодо відмови здійснити перерахунок пенсії позивача із зарахуванням до її страхового стажу періоду роботи відповідно до довідки виданої Національним архівом Естонської Республіки №7-3/21/5382 від 21.12.2021.

Відповідно до ч. 4 ст.1 Закону №1788-XII у тих випадках, коли угодами між Україною та іншими державами передбачені інші правила призначення пенсії, ніж ті, які містяться в цьому законі, то застосовуються правила за цими угодами.

Згідно ч. 2 ст. 6 Угоди між Україною та Естонською Республікою у сфері соціального забезпечення, ратифікованої 02.11.2011 року, якщо право на пенсію виникає в результаті підсумування страхового стажу, то при призначенні пенсії враховується страховий стаж набути відповідно законодавства кожної із сторін за умови, якщо інша сторона не виплачує пенсію за той самий страховий стаж.

Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Згідно Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 №637, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.

За відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

Крім періодів роботи, до страхового стажу зараховуються військова служба, навчання за денною формою у вищих і середніх спеціальних навчальних закладах та в училищах.

Згідно Порядку підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637, час навчання у вищих навчальних та професійних навчально-виховних закладах враховується до страхового стажу на підставі дипломів, посвідчень, свідоцтв та інших документів, що видані на підставі архівних даних і містять відомості про періоди навчання. Період навчання зараховується до страхового стажу з 1 вересня по дату прийняття екзаменаційною комісією рішення про присвоєння кваліфікації.

Постановою Ради Міністрів СРСР від 21.04.1975 №310 , а саме п.1 визначено, що трудова книжка колгоспника є основним документом про трудову діяльність члена колгоспу.

Відповідно до п.13 Основних положень про порядок видачі трудових книжок колгоспників, до трудової книжки колгоспника заносились відомості про трудову участь, відомості про нагородження та заохочення, переведення на іншу роботу, припинення роботи.

Так, рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 20.04.2025 у справі №560/4435/22 (набрало законної сили 15.08.2022) встановлено, що у трудовій книжці ОСОБА_1 серії НОМЕР_1 містяться записи щодо періоду роботи дояркою у колгоспі "Авангард" в Естонській Республіці, а саме період роботи з 08.12.1980 по 05.10.1991, чим підтверджується трудова діяльність позивачки.

У зв'язку з відмовою відповідача в призначенні пенсії за віком, позивачка 26.11.2021 звернулась до Національного архіву Естонської Республіки для підтвердження трудового стажу.

Суд зазначає, що Національний архів Естонської Республіки надав позивачці архівну довідку №7-3/21/5382 від 21.12.2021, в якій зазначені відомості про те, що ОСОБА_1 була прийнята на роботу та була членом колгоспу "Авангард" з 22.09.1980 (підстава - рішення правління №12 від 04.10.1980) та звільнена з роботи з 15.10.1991( підстава - заява про вихід з колгоспу).

Крім того, звернення позивачки до Національного Архіву Естонської Республіки про надання довідки про встановлення відомостей щодо періоду роботи фактично було здійснено після отримання нею рішення про відмову ГУ Пенсійного фонду в Хмельницькій області в призначенні пенсії за віком, а отже відповідач не міг врахувати отриману позивачем довідку під час прийняття оскаржуваного рішення.

Суд звертає увагу, що записи трудової книжки не містять виправлень, підчищень або описок, отже належним чином підтверджують трудовий стаж позивачки, набутий нею у ці періоди.

Частиною 3 ст.44 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію.

Встановлено, що відповідач не звертався до будь - яких органів, організацій, або архівних установ Естонської Республіки з метою підтвердження або спростування спірних періодів роботи позивачки.

Зважаючи на це, суд критично ставиться до доводів щодо неможливості зарахування зазначених періодів роботи до страхового стажу, оскільки відповідальність за можливі неточності у трудовій книжці або відсутність певних відомостей, не може бути перекладена з роботодавця на працівника та призводити до позбавлення останнього права на врахування фактично відпрацьованого часу у складі трудового стажу для призначення пенсії.

Як встановлено судом вище, записи у трудовій книжці позивачки, які підтверджують її страховий стаж за відповідні періоди, не містять виправлень, описок, підчищень, а тому не потребують додаткового підтвердження будь - якими іншими документами, чого відповідач не спростував.

В силу вимог ч.4 ст.78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що у відповідача не було законних підстав для відмови позивачу у зарахуванні до її страхового стажу періоду роботи з 08.12.1980 по 05.10.1991 в колгоспі "Авангард" відповідно до довідки, виданої Національним архівом Естонської Республіки №7-3/21/5382 від 21.12.2021, томі такі дії необхідно визнати протиправними.

Отже, для відновлення порушеного права позивача слід зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 період роботи з 08.12.1980 по 05.10.1991 в колгоспі "Авангард" відповідно до довідки, виданої Національним архівом Естонської Республіки №7-3/21/5382 від 21.12.2021, а також зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити з 01.01.2025 перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням до страхового стажу періоду роботи з 08.12.1980 по 05.10.1991 в колгоспі "Авангард" відповідно до довідки, виданої Національним архівом Естонської Республіки №7-3/21/5382 від 21.12.2021.

Згідно з частиною 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 КАС України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Зважаючи на встановлені в ході розгляду фактичні обставини справи та враховуючи вищенаведені норми законодавства, якими урегульовані спірні відносини, суд дійшов висновку про наявність достатніх фактичних та юридичних підстав для задоволення позову у спосіб визначений судом.

Згідно з частиною 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

При зверненні до суду позивач сплатила судовий збір у розмірі 1211,20 грн, тому, враховуючи приписи статті 139 КАС України, ці витрати необхідно стягнути на її користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо відмови ОСОБА_1 у зарахуванні до її страхового стажу періоду роботи з 08.12.1980 по 05.10.1991 в колгоспі "Авангард" відповідно до довідки, виданої Національним архівом Естонської Республіки №7-3/21/5382 від 21.12.2021.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 період роботи з 08.12.1980 по 05.10.1991 в колгоспі "Авангард" відповідно до довідки, виданої Національним архівом Естонської Республіки №7-3/21/5382 від 21.12.2021.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити з 01.01.2025 перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням до її страхового стажу періоду роботи з 08.12.1980 по 05.10.1991 в колгоспі "Авангард" відповідно до довідки, виданої Національним архівом Естонської Республіки №7-3/21/5382 від 21.12.2021.

Стягнути на користь ОСОБА_1 витрати зі сплати судового збору в розмірі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) грн 20 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 )

Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Гната Чекірди, 10,м. Хмельницький,Хмельницька обл., Хмельницький р-н,29013 , код ЄДРПОУ - 21318350)

Головуючий суддя В.К. Блонський