про передачу справи за підсудністю
18 вересня 2025 року Справа № 480/7185/25
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Гелети С.М., розглянувши у приміщенні суду у м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до військової частини НОМЕР_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
Представником ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) та ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 ) - ОСОБА_3 через систему "Електронний суд" подано до Сумського окружного адміністративного суду позовну заяву до військової частини НОМЕР_1 ( АДРЕСА_2 ), і просять суд:
- визнати протиправними дії військової частини НОМЕР_1 щодо відмови у виплаті ОСОБА_1 та ОСОБА_2 належного їм частини грошового забезпечення за зниклого безвісті рідного брата ОСОБА_4 .
- зобов'язати військову частину НОМЕР_1 виплату ОСОБА_1 та ОСОБА_2 належного їм частини грошового забезпечення за зниклого безвісті рідного брата ОСОБА_4 .
Перевіривши матеріали поданої позовної заяви, убачається за необхідне передати матеріали адміністративної справи суду вищої інстанції для визначення підсудності, враховуючи наступне.
Статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод передбачено, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви, серед іншого, з'ясовує, чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.
Відповідно до ч. 2 ст. 26 Кодексу адміністративного судочинства України позови до юридичних осіб пред'являються в суд за їхнім місцезнаходженням згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, якщо інше не передбачено цим Кодексом.
За приписами п. 4 ч. 1 ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви, серед іншого, з'ясовує, чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.
У позовній заяві представником позивачів зазначено місце реєстрації військової частини НОМЕР_1 - АДРЕСА_2 .
Разом із тим, згідно даних системи "Діловодство спеціалізованого суду", наявна інформація про місце реєстрації військової частини НОМЕР_1 - Закарпатська область.
З метою з'ясування підсудності поданого адміністративного позову Сумському окружному адміністративному суду, судом зроблено запит до військову частину НОМЕР_1 та Міністерство оборони України щодо надання відомостей стосовно місця реєстрації військової частини НОМЕР_1 .
На виконання вимог вищезазначеного запиту представник військової частини НОМЕР_1 через систему "Електронний суд" подав до суду довідку №53/24 з відомчого обліку Міністерства оборони України в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, згідно якої місцезнаходження військової частини НОМЕР_1 є АДРЕСА_3 ,
Враховуючи вказане, адміністративна справа територіально не підсудна Сумському окружному адміністративному суду, а відноситься до територіальної юрисдикції Закарпатського окружного адміністративного суду.
Згідно з ч. 1 ст. 25 Кодексу адміністративного судочинства України, адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Відповідно до ч. 2 ст. 26 КАС України позови до юридичних осіб пред'являються в суд за їхнім місцезнаходженням згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, якщо інше не передбачено цим Кодексом.
Відповідно до ч.ч. 6 та 8 ст. 29 КАС України питання про передачу адміністративної справи, крім випадку, визначеного п.п. 4-6 ч. 1 цієї статті, суд вирішує ухвалою. Ухвалу про передачу адміністративної справи з одного адміністративного суду до іншого може бути оскаржено.
Передача адміністративної справи з одного суду до іншого на підставі відповідної ухвали, яка підлягає оскарженню, здійснюється не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження такої ухвали, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення.
Згідно пункту 24 Рішення Європейського суду з прав людини у справі Сокуренко і Стригун проти України" від 20 липня 2006 року, заяви № 29458/04 та № 29465/04, фраза встановленого законом викладена в частині першій статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, поширюється не лише на правову основу самого існування суду, але й дотримання таким судом певних норм, які регулюють його діяльність.
При цьому, суд зазначає, що у випадку розгляду матеріалів даної позовної заяви саме Сумським окружним адміністративним судом, як судом першої інстанції, буде порушено принцип розгляду справи незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, гарантування якого визначено статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Представником позивачів під час подання позовної заяви обрано підсудність справи у порядку ч. 2 ст. 26 КАС України.
Таким чином, даний спір підлягає розгляду Закарпатським окружним адміністративним суду, який у даній справі є повноважним судом, в розумінні статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Отже, враховуючи вищевикладене, суд вважає за необхідне передати адміністративну справу за підсудністю до Закарпатського окружного адміністративного суду.
Керуючись ст. ст. 19, 20, 29, 248, 256, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Матеріали адміністративної справи № 480/7185/25 за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до військової частини НОМЕР_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії передати на розгляд Закарпатському окружному адміністративному суду за підсудністю.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.
Суддя С.М. Гелета