вул. Герасима Кондратьєва, 159, м. Суми, 40602, E-mail: inbox@adm.su.court.gov.ua
18 вересня 2025 року Справа № 480/10043/24
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Павлічек В.О.,
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/10043/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, третя особа - Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,-
Позивач, ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач), звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (далі по тексту - відповідач), в якій просить:
- визнати протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 08.04.2024 року за №184250002699 щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії на підставі заяви від 16.01.2023 року;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області провести перерахунок ОСОБА_1 розміру пенсії на підставі заяви від 16.01.2023 року із застосуванням коефіцієнту 5,4, що зазначений в Довідці про заробітну плату №03-13/42 від 13.01.2023р., яка видана 2-м державним пожежно-рятувальним загоном ГУ ДСУзНС у Сумській області.
Позовні вимоги обгрунтовуються тим, що на виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 26.01.2024р. у справі №480/2554/23, відповідачем було повторно розглянуто заяву від 16.01.2023 про перерахунок розміру пенсії ОСОБА_1 із застосуванням коефіцієнту 5,4, що зазначений в довідці про заробітну плату №03-13/42 від 13.01.2023, яка видана 2-м державним пожежно-рятувальним загоном ГУ ДСУзНС у Сумській області та рішенням від 08.04.2024 № 184250002699 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області було відмовлено у перерахунку пенсії, у зв'язку з недоцільністю такого перерахунку. Позивач не погоджується з даним рішенням відповідача та вважає, що відповідачем було протиправно не враховано при перерахунку пенсії коефіцієнт 5,4, який зазначено у довідці про заробітну плату №03-13/42 від 13.01.2023. Позивач вважає, що розрахунок пенсії повинен проводитися з урахуванням сум та коефіцієнтів вказаних у спірній довідці.
Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду задоволено клопотання позивача щодо поновлення строку звернення до суду, поновлено ОСОБА_1 процесуальний строк звернення до Сумського окружного адміністративного суду із даним позовом, відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі без виклику сторін та встановлено строк відповідачам для подання відзиву та доказів, які наявні у відповідачів, а також встановлено строк позивачу для подання відповіді на відзив, а відповідачам заперечення.
Крім того даною ухвалою було залучено до участі у справі № 480/10043/24 Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області в якості третьої особи та витребувано у Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області належним чином завірені копії матеріалів пенсійної справи позивача, в тому числі протокол про призначення пенсії та докази направлення/вручення позивачу рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 08.04.2024 року за №184250002699.
Копія даної ухвали була направлена відповідачу через систему "Електронний суд" та отримана ним 25.11.2024, про що свідчить довідка про доставку електронного листа (а.с. 30). Проте вимоги суду не виконано, відзиву на позовну заяву та витребувані докази суду надано не було.
В подальшому ухвалою Сумського окружного адміністративного суду було витребувано у Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області належним чином завірену копію заяви позивача від 16.01.2023 року щодо перерахунку пенсії.
На виконання вимог суду, представником Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області через систему "Електронний суд" було надано витребувані судом докази.
Відповідно до ч. 1, 4 ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України, суд під час судового розгляду адміністративної справи здійснює повне фіксування судового засідання за допомогою відео- та (або) звукозаписувального технічного засобу в порядку, визначеному Положенням про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему. У разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вважає, що позов не підлягає задоволенню, з наступних підстав.
З матеріалів справи судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Сумській області та отримує пенсію по інвалідності, відповідно до статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (а.с. 47, 54).
Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 26.01.2024 року по справі № 480/2554/23 було задоволено позовні вимоги позивача та, зокрема, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повторно розглянути заяву від 16.01.2023 про перерахунок розміру пенсії ОСОБА_1 із застосуванням коефіцієнту 5,4, що зазначений в довідці про заробітну плату №03-13/42 від 13.01.2023, яка видана 2-м державним пожежно-рятувальним загоном ГУ ДСУзНС у Сумській області (а.с. 7-9).
На виконання даного рішення суду, відповідачем повторно розглянуто заяву від 16.01.2023 та рішенням від 08.04.2024 № 184250002699 було відмовлено в перерахунку пенсії позивача (а.с. 13).
При цьому в даному рішенні зазначено, що при врахуванні заробітної плати, яка зазначена у довідці № 03-13/42 від 13.01.2024, індивідуальний коефіцієнт для обчислення пенсії складає 2,86034: 362,50 руб/18днів х 25,4=511,53 руб; 511,53 руб/179 руб = 2,86034. На теперішній час заявник отримує пенсію з урахуванням індивідуального коефіцієнту для обчислення 3,37989. При застосуванні коефіцієнту для обчислення пенсії 2,86034 основний розмір пенсії зменшується.
Не погодившись з даним рішенням відповідача, позивач звернувся до суду з даною позовною заявою.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року № 796-XII (далі - Закон № 796-XII), Закон спрямований на захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та розв'язання пов'язаних з нею проблем медичного і соціального характеру, що виникли внаслідок радіоактивного забруднення території; громадян, які постраждали внаслідок інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї, та розв'язання пов'язаних з цим проблем медичного і соціального характеру.
Згідно зі статтею 49 Закону №796-XII пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: державної пенсії; додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Відповідно до частини першої та другої статті 54 Закону №796-XII пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством. Дружинам (чоловікам), які втратили годувальника із числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, віднесених до категорії 1, пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається незалежно від причинного зв'язку смерті з Чорнобильською катастрофою.
В усіх випадках розмір середньомісячної заробітної плати для обчислення пенсії за роботу у зоні відчуження у 1986-1990 роках не може перевищувати 3,0 тис. карбованців.
Порядком обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року N 1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (далі - Порядок №1210) визначено механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54, 57 і 59 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі - пенсії), а також визначення заробітної плати (доходу) для їх обчислення. Пенсії за бажанням осіб можуть призначатися виходячи із заробітної плати (доходу), одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків.
Відповідно до п.п. 4 п. 3 Порядку №1210, у разі коли особа пропрацювала у зоні відчуження менше календарного місяця у 1986-1990 роках (в тому числі особа, яка захворіла на променеву хворобу), за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати (доходу), одержаної (одержаного) за роботу у зоні відчуження, за весь фактично відпрацьований час, в одному із неповних календарних місяців роботи протягом цих років, без додавання суми заробітної плати (доходу) за період роботи за межами зони відчуження. У такому разі заробітна плата (дохід) за весь фактично відпрацьований час ділиться на число відпрацьованих днів, а одержана сума множиться на 25,4. Якщо дні роботи припали на вихідні і святкові дні, розрахунок заробітної плати (доходу) проводиться у такому ж порядку, як і за роботу у робочі дні, а доплата за вихідні і святкові дні, нарахована за фактично відпрацьований час, з урахуванням установленої кратності додається до суми обчисленої заробітної плати (доходу).
Отже, згідно вказаних положень, для розрахунку пенсії береться заробітна плата за неповний календарний місяць, та ділиться на число відпрацьованих днів у місяці, а одержана сума множиться на 25,4.
При цьому п. 9 Порядку №1210, зокрема передбачено, що пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи, для осіб з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і пенсії у зв'язку з втратою годувальника з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС визначаються за відповідною формулою.
У разі коли особа звернулася за призначенням пенсії з урахуванням заробітної плати (доходу), одержаної (одержаного) за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, органи Пенсійного фонду України визначають два показники середньомісячного коефіцієнта заробітної плати, який враховується під час обчислення пенсії, (Кзс): обчислений відповідно до абзаців шостого - дванадцятого цього пункту, а також відповідно до абзаців тринадцятого - шістнадцятого цього пункту, і призначають пенсію з урахуванням вищого середньомісячного коефіцієнта заробітної плати.
З аналізу зазначених норм суд вбачає, що у разі коли особа звернулася за призначенням пенсії з урахуванням заробітної плати (доходу), одержаної (одержаного) за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, органи Пенсійного фонду України визначають два показники середньомісячного коефіцієнта заробітної плати, який враховується під час обчислення пенсії і призначають пенсію з урахуванням вищого середньомісячного коефіцієнта заробітної плати.
В свою чергу, за приписами ч. 4 ст. 15 Закону №796-XII видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами), а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення - органами місцевого самоврядування.
Відповідно до постанови Ради Міністрів УРСР і Укрпрофради від 10 червня 1986 р. N 207-7 ( 207с-86-п ) оплата праці працівників, зайнятих на роботах у третій, другій та першій зонах небезпеки, провадиться відповідно у чотирьох-, три- та дворазовому розмірах, понад середньомісячну заробітну плату, виходячи з тарифної ставки (окладу), встановленої за основним місцем роботи.
Зі змісту довідки про заробітну плату №03-13/42 від 13.01.2023р., яка видана 2-м державним пожежно-рятувальним загоном ГУ ДСУзНС у Сумській області суд вбачає, що заробітна плата позивача розрахована з урахуванням кратності, відповідно до періодів роботи в різних зонах небезпеки. При цьому, коефіцієнт 5,4, зазначений у спірній довідці, застосований при визначенні розміру заробітної плати за період роботи у відповідних зонах небезпеки (а.с. 15).
Водночас, з оскаржуваного рішення судом встановлено, що для умовного розрахунку розміру пенсії, відповідачем було взято заробітну плату згідно довідки про заробітну плату №03-13/42 від 13.01.2023р., в якій розмір заробітної плати вже розрахований з урахуванням коефіцієнту 5,4 (а.с. 13). При визначенні пенсійним органом індивідуального коефіцієнту для обчислення пенсії із врахуванням заробітної плати згідно довідки про заробітну плату №03-13/42 від 13.01.2023р., відповідачем було встановлено, що він складає 2,86034, що є меншим від індивідуального коефіцієнту для обчислення пенсії, який на даний час враховано для визначення пенсії позивача (3,37989). Таким чином, при застосуванні індивідуального коефіцієнту для обчислення пенсії 2,86034, замість 3,37989, основний розмір пенсії позивача зменшится.
Суд зазначає, що дії відповідача щодо визначення двох показників середньомісячного коефіцієнта заробітної плати, який враховується під час обчислення пенсії та застосування вищого середньомісячного коефіцієнта заробітної плати, відповідають приписам п. 9 Порядку №1210.
А відтак, враховуючи викладене, суд доходить висновку, що позовні вимоги позивача є необгрунтованими та не підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, третя особа - Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 08.04.2024 року за №184250002699 щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії на підставі заяви від 16.01.2023 року; зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області провести перерахунок ОСОБА_1 розміру пенсії на підставі заяви від 16.01.2023 року із застосуванням коефіцієнту 5,4, що зазначений в Довідці про заробітну плату №03-13/42 від 13.01.2023р., яка видана 2-м державним пожежно-рятувальним загоном ГУ ДСУзНС у Сумській області - відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя В.О. Павлічек