з питань забезпечення позову
18 вересня 2025 року м. Рівне №ЗД/460/18/25
Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Д.П. Зозуля, після отримання заяви про забезпечення позову, поданої Товариством з обмеженою відповідальністю "ДБК БУД" до відкриття провадження у адміністративній справі,
17.09.2025 до подання позовної заяви та вирішення питання про відкриття провадження у адміністративній справі на адресу суду через систему "Електронний суд" надійшла заява Товариства з обмеженою відповідальністю «ДБК БУД» про забезпечення позову.
Заявником повідомлено, що Дубенським ВДВС у Дубенському районі Рівненської області щодо товариства розпочато процедуру примусового стягнення адміністративно-господарського штрафу у розмірі 17000 грн на підставі постанови Державної служби України з безпеки на транспорті №24570 від 01.04.2025. Вважає дії Державної служби України з безпеки на транспорті протиправними та повідомлено про намір підготувати та подати у строк передбачений КАС України позов про скасування вказаної постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу №24570 від 01.04.2025. На обґрунтування заяви зазначено, що примусове виконання постанови безпосередньо може вплинути на матеріальний стан товариства через можливість накладення арешту на його майно, кошти та інші цінності і подальшого звернення на них стягнення задля забезпечення виконання спірної постанови, що, в свою чергу, може призвести до ускладнення та/або унеможливлення ефективного поновлення порушених оскаржуваною постановою прав і законних інтересів товариства у разі задоволення судом позову про визнання такої постанови протиправною та її скасування.
За таких обставин, просив заяву задовольнити та вжити заходи забезпечення позову шляхом зупинення стягнення на підставі виконавчого документа - постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу №24570 від 01.04.2025, винесеної Державною службою України з безпеки на транспорті, про накладення на Товариство з обмеженою відповідальністю «ДБК БУД» адміністративно-господарського штрафу у сумі 17000 грн., яке здійснюється у виконавчому провадженні №78844526, що перебуває в провадженні у Дубенському відділі державної виконавчої служби у Дубенському районі Рівненської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, до набрання судовим рішенням у справі законної сили.
За правилами ч.1 ст.154 КАС України заява про забезпечення позову розглядається судом, у провадженні якого перебуває справа або до якого має бути поданий позов, не пізніше двох днів з дня її надходження, без повідомлення учасників справи.
Розглянувши заяву про забезпечення позову та долучені до неї матеріали, суд виходить з такого.
Відповідно до ч.1 ст.150 КАС України суд за заявою учасника справи або з власної ініціативи має право вжити визначені цією статтею заходи забезпечення позову.
Згідно з ч.2 ст.150 КАС України забезпечення позову допускається як до пред'явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо:
1) невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду; або
2) очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю.
Метою забезпечення позову є вжиття судом, у провадженні якого перебуває справа або до якого має бути поданий позов, тимчасових заходів щодо охорони матеріально-правових інтересів позивача від можливих недобросовісних дій з боку відповідача, щоб забезпечити позивачу реальне та ефективне виконання судового рішення, якщо воно буде прийняте на користь позивача, в тому числі з метою запобігання потенційним труднощам у подальшому виконанні такого рішення.
Забезпечення позову - це сукупність процесуальних дій, які гарантують виконання судового рішення в разі задоволення позовних вимог. Заходи забезпечення позову повинні відповідати і бути співмірними заявленим позовним вимогам, мають бути безпосередньо пов'язаними з предметом спору, необхідними і достатніми для забезпечення виконання судового рішення.
Згідно з Рекомендаціями № R (89) 8 про тимчасовий судовий захист в адміністративних справах, прийнятій Комітетом Ради Європи 13.09.1989, рішення про вжиття заходів тимчасового захисту може, зокрема, прийматися у разі, якщо виконання адміністративного акта може спричинити значну шкоду, відшкодування якої неминуче пов'язано з труднощами, і якщо на перший погляд наявні достатньо вагомі підстави для сумнівів у правомірності такого акта. Суд, який постановляє вжити такий захід, не зобов'язаний одночасно висловлювати думку щодо законності чи правомірності відповідного адміністративного акта; його рішення стосовно вжиття таких заходів жодним чином не повинно мати визначального впливу на рішення, яке згодом має бути ухвалено у зв'язку з оскарженням адміністративного акта.
Отже, інститут забезпечення позову є однією з гарантій захисту прав, свобод та законних інтересів юридичних та фізичних осіб - позивачів в адміністративному процесі, механізмом, який покликаний забезпечити реальне та неухильне виконання судового рішення прийнятого в адміністративній справі.
Разом з цим, заходи забезпечення позову мають бути вжиті лише в межах позовних вимог та бути адекватними та співмірними з позовними вимогами.
Співмірність передбачає співвідношення негативних наслідків від вжиття заходів забезпечення позову з тими негативними наслідками, які можуть настати в результаті невжиття цих заходів, з урахуванням відповідності права чи законного інтересу, за захистом яких заявник звертається до суду, майнових наслідків заборони відповідачу здійснювати певні дії.
Адекватність заходу до забезпечення позову, що застосовується судом, визначається його відповідністю вимогам, на забезпечення яких він вживається. Оцінка такої відповідності здійснюється судом, зокрема, з урахуванням співвідношення права (інтересу), про захист яких просить заявник, з майновими наслідками заборони відповідачеві вчиняти певні дії.
Статтею 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) передбачено, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
При цьому, під ефективним засобом (способом) слід розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект.
Таким чином, ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.
Частиною 1 ст.151 КАС України визначено, що позов може бути забезпечено: 1) зупиненням дії індивідуального акта або нормативно-правового акта; 2) забороною відповідачу вчиняти певні дії; 4) забороною іншим особам вчиняти дії, що стосуються предмета спору; 5) зупиненням стягнення на підставі виконавчого документа або іншого документа, за яким стягнення здійснюється у безспірному порядку.
За правилами ч.2 ст.151 КАС України суд може застосувати кілька заходів забезпечення позову. Заходи забезпечення позову мають бути співмірними із заявленими позивачем вимогами. Суд також повинен враховувати співвідношення прав (інтересу), про захист яких просить заявник, із наслідками вжиття заходів забезпечення позову для заінтересованих осіб.
Предметом розгляду у межах спірних правовідносин, у разі подання позову до суду, є правомірність постанови ВДС у Рівненській області Державної служби України з безпеки на транспорті №24570 від 01.04.2025 про застосування до Товариства з обмеженою відповідальністю «ДБК БУД» адміністративно-господарського штрафу.
Поряд з цим, як встановлено судом, вказана постанова №24570 від 01.04.2025 перебуває на примусовому виконанні у Дубенському відділі державної виконавчої служби у Дубенському районі Рівненської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції.
Так, згідно з постановою державного виконавця від 12.08.2025 відкрито виконавче провадження ВП №78844526 з примусового виконання постанови №24570 від 01.04.2025 про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю «ДБК БУД» штрафу в сумі 17000 грн.
Таким чином, державним виконавцем будуть вчинятися дії щодо примусового виконання постанови про стягнення з позивача штрафу, що є предметом оскарження в даній справі.
В силу вимог ч.4 ст. 150 КАС України подання позову, а також відкриття провадження в адміністративній справі не зупиняють дію оскаржуваного рішення суб'єкта владних повноважень, якщо суд не застосував відповідні заходи забезпечення позову.
Наведені обставини дають суду підстави для висновку про існування очевидної небезпеки заподіяння шкоди майновим правам та інтересам позивача до ухвалення рішення в цій адміністративній справі внаслідок вчинення державним виконавцем виконавчих дій на виконання постанови про стягнення штрафу №24570 від 01.04.2025, яку заявник має намір оскаржити в судовому порядку, а невжиття заходів забезпечення позову може істотно ускладнити виконання рішення суду або ефективний захист прав та інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду. Зазначені обставини є достатніми підставами для забезпечення позову відповідно до п.1 ч.2 ст.150 КАС України.
Враховуючи те, що правомірність постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу №24570 від 01.04.2025 буде встановлена лише судовим рішенням, прийнятим за результатами розгляду адміністративної справи, а факт оскарження вказаного рішення не зупиняє його виконання, суд дійшов висновку про наявність реальної небезпеки заподіяння шкоди правам та інтересам позивача до ухвалення рішення в адміністративній справі та підстав для забезпечення позову шляхом зупиненням стягнення за постановою про накладення штрафу №24570 від 01.04.2025 до набрання законної сили судовим рішенням у такій справі.
Водночас, суд зазначає, що вжиття таких заходів жодним чином не зумовлює фактичного вирішення спору, а спрямовано лише на збереження існуючого становища до розгляду справи по суті. Зазначене відповідає меті застосування правового інституту забезпечення позову та завданню адміністративного судочинства, яке відповідно до статті 2 КАС України полягає у справедливому, неупередженому та своєчасному вирішенні судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Суд наголошує, що в силу вимог ч.2 ст.153 КАС України у разі подання заяви про забезпечення позову до подання позовної заяви заявник повинен подати відповідну позовну заяву протягом десяти днів з дня постановлення ухвали про забезпечення позову.
Керуючись статтями 150-158, 248, 256, 294, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Заяву про забезпечення позову задовольнити.
Забезпечити позов шляхом зупинення стягнення на підставі постанови Відділу державного нагляду (контролю) у Рівненській області Державної служби України з безпеки на транспорті №24570 від 01.04.2025 про застосування до Товариства з обмеженою відповідальністю «ДБК БУД» адміністративно-господарського штрафу до набрання законної сили судовим рішенням в адміністративній справі за результатами оскарження вказаної постанови.
Направити примірник ухвали про забезпечення позову для виконання Дубенському відділу державної виконавчої служби у Дубенському районі Рівненської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції.
Ухвала набирає законної сили негайно після її підписання.
Ухвала може бути оскаржена.
Оскарження ухвали про забезпечення позову не зупиняє її виконання, а також не перешкоджає подальшому розгляду справи.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення в повному обсязі. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повний текст ухвали складений 18 вересня 2025 року.
Суддя Д.П. Зозуля