Рішення від 18.09.2025 по справі 420/15093/25

Справа № 420/15093/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 вересня 2025 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Вовченко О.А

секретар судового засідання Іщенко С.О.

за участю представника позивача Голодняк Д.М. (згідно ордеру)

розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження в приміщенні суду справу за позовною заявою ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, суд -

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду 14.05.2025 надійшла позовна заява ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якій позивач просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо прийняття рішення за результатами розгляду заяви ОСОБА_1 від 29.04.2025 про внесення даних до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів щодо виключення з військового обліку ОСОБА_1 на підставі визнання його непридатним до військової служби відповідно до ст.75а графи ІІ Розладу хвороб наказу Міноборони України від 14.08.2008 №402;

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 внести дані до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів щодо виключення з військового обліку ОСОБА_1 на підставі визнання його непридатним до військової служби відповідно до ст.75а графи ІІ Розладу хвороб наказу Міноборони України від 14.08.2008 №402.

Ухвалою судді від 19.05.2025 року прийнято до розгляду позовну заяву ОСОБА_1 . Відкрито провадження у адміністративній справі та визначено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.

16.06.2025 року (вх.№ЕС/60428/25) від представника відповідача до суду надійшов відзив на позов, де зазначено, що ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_4 , перебуває на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_5 , АДРЕСА_1 з 27.04.2025 р.

Ухвалою суду від 19 червня 2025 року постановлено розглядати справи № 420/15093/25 за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії у порядку загального позовного провадження та призначено підготовче засідання.

Ухвалами суду від 19 червня 2025 року, від 06 серпня 2025 року витребувано у ІНФОРМАЦІЯ_1 та у ІНФОРМАЦІЯ_5 , АДРЕСА_1 докази у справі.

Ухвалою суду від 14 серпня 2025 року закрито підготовче провадження у адміністративній справі № 420/15093/25 та призначено справу до судового розгляду по суті.

В обґрунтування позовних вимог в позовній заяві зазначено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 відповідно до запису у тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного серії НОМЕР_1 24.01.2023 виключений із військового обліку ІНФОРМАЦІЯ_3 на підставі п.3 ч.6 статті 37 ЗУ «Про військовий обов'язок та військову службу». Крім того, відповідно до довідки ВЛК від 24.01.2023 №285 ОСОБА_1 визнано непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку згідно зі ст.75а графи ІІ Розладу хвороб наказу Міноборони України від 14.08.2008 №402. 17 квітня 2025 року з метою підтвердження факту внесення даних щодо виключення з військового обліку до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів позивач направив цінним листом з описом вкладень заяву з метою внесення даних щодо виключення з військового обліку, яку відповідач отримав 29 квітня 2025 року. Однак, протягом 2 тижнів відповіді на заяву позивача від ІНФОРМАЦІЯ_2 не надійшло.

Представник позивача вважає, що відповідач допустив протиправну бездіяльність щодо предметного розгляду заяви (або підтвердження і внесення даних в ЄДР призовників, військовозобов'язаних та резервістів або конструктивна відмова у внесенні даних з посиланням на діючі норми законодавства) та звернулася до суду з позовною заявою.

16 червня 2025 року від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву (Вхід. № ЕС/60428/25), де зазначено, що згідно Єдиного державного реєстру призовників,

військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг» громадянин ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_4 , (адреса реєстрації: АДРЕСА_2 ), перебуває на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_5 , АДРЕСА_1 з 27.04.2025 р. В розпорядженні ІНФОРМАЦІЯ_6 , відсутня інформація та/або медична документація яка містить відомості про непридатність позивача до військової служби. ІНФОРМАЦІЯ_6 не має повноважень для внесення чи зміни облікових даних у Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів щодо позивача.

20 червня 2025 року від представника позивача за Вхід. №ЕС/62467/25 надійшла відповідь на відзив, де зазначено, що 17 квітня 2025 року з метою підтвердження факту внесення даних щодо виключення з військового обліку до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів позивач направив цінним листом з описом вкладень заяву з метою внесення даних щодо виключення з військового обліку, яку відповідач отримав 29 квітня 2025 року. Позивачем було направлено нотаріально завірена копія тимчасового посвідчення та довідки ВЛК позивача із дій відповідача слідує його протиправна бездіяльність щодо предметного розгляду заяви або підтвердження і внесення даних в ЄДР призовників, військовозобов'язаних та резервістів або конструктивна відмова у внесенні даних з посиланням на діючі норми законодавства. Станом на 18 червня 2025 року ІНФОРМАЦІЯ_3 не ухвалено остаточне рішення щодо внесення або відмови у внесенні в Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей щодо виключеного ІНФОРМАЦІЯ_3 громадянина ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 відповідно до запису у тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного серії НОМЕР_1 24.01.2023 на підставі п.3 ч.6 статті 37 ЗУ «Про військовий обов'язок та військову службу». Посилання під час розгляду в суді на додаткові обставини, які не покладені в основу рішення (яке станом на сьогодні відсутнє) є необґрунтованим та передчасним. Відповідачем не надано позивачу доказів розгляду відповідної заяви від 17.04.2025 разом із доказами, що в свою чергу є протиправною бездіяльністю ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Вивчивши матеріали справи, ознайомившись з позовною заявою, відзивом на позовну заяву, відповіддю на відзив, дослідивши обставини, якими обґрунтовано позовні вимоги і заперечення та перевіривши їх наданими доказами, судом встановлено наступне.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , зареєстроване місце проживання з 03.06.2015 року: АДРЕСА_2 , що підтверджено копією паспорта громадянина України від 10.11.2005 року (а.с. 12).

Згідно посвідчення про приписку до призовної дільниці № 133 від 07.10.2011 р. призовник ОСОБА_1 , 1989 року народження, «взятий на військовий облік ІНФОРМАЦІЯ_8 20.09.2011» (в розділі відмітки по обліку в графі про взяття на облік), «Придатний до військової служби» ( в розділі службові відмітки), «Призовною комісією при ІНФОРМАЦІЯ_9 по ст. 17 п. 15 надано відстрочку від призову до 10.11.2014» (в розділі результати призову), « ОСОБА_2 10 кв. 12, 11.05.2012 . (в розділі відмітки по обліку в графі про зняття з військового обліку) (а.с. 80).

З дослідженого судом тимчасового посвідченні військовозобов'язаного НОМЕР_1 від 24.01.2023 року вбачається, що посвідчення видано ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 (п.1) військове звання: солдат (п.2), склад: рядовий (п.3), профіль: НПО (п.4), військово-облікова спеціальність: 956647А (п.5), категорія: 2 (п.6), не придатний до в/служби з виключ. з в/обліку за гр І Іст. 75а Нак. МОУ №402/2008 (п.7), Призовною комісією ІНФОРМАЦІЯ_10 зарахований у запас згідно ст. 18 п.1 ЗУ «Про ВО і ВС» (п.8), Підлягає повторному медичному пересвідченню: не підлягає (п.9), Тимчасове посвідчення видано: Нак МОУ №610/2017 (п.10), Взято на військовий облік військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_3 24.01.2023 (п.п. «Взято на військовий облік» п. 13 «Відмітки про військовий облік»), 24.01.2023 р. не підлягає призову на військову службу під час мобілізації на підставі абз. 3 ч. 1ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (п.п. «Знято з військового обліку» п. 13 «Відмітки про військовий облік»), 24.01.2023 року виключений з військового обліку військовозобовязаних ІНФОРМАЦІЯ_3 згідно ст. 37 п.6 п.п. 3 ЗУ «Про ВО і ВС» (п.14) (а.с. 13зв.- 14).

Згідно довідки військово-лікарської комісії № 285 від 24.01.2023, ОСОБА_1 , 1989 р.н. проведено медичний огляд ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_6 , 24.01.2023 року. Діагноз та постанова ВЛК: наслідки перенесеної ЗЧМТ зі СГМ у вигляді церебрального арахноідіта з мікрознаками ураження ЦНС, важкими частими цереброваскілярними кризами, вираженим вестибуло-атактичним та стійким цефалічним синдромом. На підставі статті 75-А графи ІІ Розкладу хвороб НАК МОУ № 402/08 непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку (а.с. 14зв.).

17 квітня 2025 року ОСОБА_1 поштовим зв'язком направив до ІНФОРМАЦІЯ_2 заяву в якій просив: надати інформацію стосовно внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів на щодо виключення з військового обліку на підставі непридатності до військової служби відповідно до пп.3 п.6 статті 37 ЗУ «Про військовий обов'язок та військову службу» ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_11 , та у випадку наявності таких підтвердити цей факт. У випадку відсутності відомостей щодо ОСОБА_1 , 10.11.1989 р., прошу внести їх до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів та повідомити про це у своїй відповіді на мою заяву. Повідомити про результати розгляду заяви у письмовій формі за адресою, вказаною у заяві. У разі відмови або залишення заяви без розгляду оформити належним чином документ та повідомити про це (а.с. 15-16). В додаток до заяви надано: нотаріально завірена копія тимчасового посвідчення ОСОБА_1 та завірена копія довідки ВЛК ОСОБА_1 , що підтверджено описом вкладення у цінний лист (а.с. 17).

З рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення (заяви позивача від 17.04.2025 з додатками) вбачається, що кореспонденція отримана ІНФОРМАЦІЯ_3 29 квітня 2025 року (а.с. 17зв.).

Доказів розгляду заяви позивача від 17.04.2025 року до суду відповідачем не надано.

З дослідженого Витягу з ЄДРПВР, наданого ІНФОРМАЦІЯ_12 11.08.2025 року на виконання ухвали суду від 17.07.2025 року (а.с. 84), вбачається, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 стоїть на обліку ІНФОРМАЦІЯ_13 . Взятий на військовий облік згідно директиви Начальника ІНФОРМАЦІЯ_14 вх №3143 від 24.04.2025 року

В обліковій картці зазначено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 взятий на військовий облік згідно директиви Начальника ІНФОРМАЦІЯ_14 №3143 від 24.04.2025 у ІНФОРМАЦІЯ_15 27.04.2025 року (а.с. 85).

Позивач вважає протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо прийняття

рішення за результатами розгляду заяви від 29.04.2025 та до суду подано представником позивача позовну заяву.

Отже спірним у даній справі є питання, щодо розгляду ІНФОРМАЦІЯ_3 заяви ОСОБА_1 від 17.04.2025 року, що отримана відповідачем 29.04.2025 року.

Вирішуючи спір по суті суд виходить з наступного.

Відповідно до ст. 17 Конституції України, захист суверенітету і територіальної цілісності України, забезпечення її економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави, справою всього Українського народу. Оборона України, захист її суверенітету, територіальної цілісності і недоторканності покладаються на Збройні Сили України.

Згідно ст. 65 Конституції України, захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.

Приписами п. 20 ч. 1 ст. 106 Конституції України визначено, що Президент України приймає відповідно до закону рішення про загальну або часткову мобілізацію та введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях у разі загрози нападу, небезпеки державній незалежності України.

Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до п. 20 ч. 1 ст. 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022, який неодноразово продовжувався та діє станом на теперішній час.

Відповідно до Указу Президента України від 24.02.2022 р. № 69/2022 «Про загальну мобілізацію» постановлено оголосити та провести загальну мобілізацію.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначає Закон України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25 березня 1992 року № 2232-ХІІ (далі Закон № 2232-ХІІ)

Згідно ч.1 ст. 2 Закон № 2232-ХІІ, військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

В ст. 1 Закону № 2232-ХІІ передбачено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України (ч.1). Від виконання військового обов'язку громадяни України звільняються на підставах, визначених цим Законом (ч.5).

Правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (далі - підприємства, установи і організації), повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів визначені в Законі України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21 жовтня 1993 року № 3543-XII (далі Закон №3543-ХІІ).

Обов'язки громадян щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації визначені в ст. 22 Закону № 3543-ХІІ.

Приписами ст. Закону № 2232-ХІІ визначено, що військовий облік громадян України поділяється на облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів (ч.1). Загальне керівництво роботою, пов'язаною з організацією та веденням військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, контроль за станом цієї роботи в центральних та місцевих органах виконавчої влади, інших державних органах (крім Служби безпеки України та Служби зовнішньої розвідки України), органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах та організаціях незалежно від підпорядкування і форми власності здійснює Генеральний штаб Збройних Сил України. Функціонування системи військового обліку забезпечується органами Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Національної поліції України, Державного бюро розслідувань, центральними органами виконавчої влади, які відповідно до закону здійснюють керівництво військовими формуваннями, правоохоронними органами спеціального призначення, місцевими державними адміністраціями та органами місцевого самоврядування (ч.2). Військовий облік усіх призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться за місцем їх проживання і відповідно до обсягу та деталізації поділяється на персонально-якісний, персонально-первинний та персональний (ч.3). Військовий облік військовозобов'язаних та резервістів за призначенням поділяється на загальний і спеціальний (ч.4). Військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (ч.5).

Механізм організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - військовий облік) центральними і місцевими органами виконавчої влади, іншими державними органами (далі - державні органи), органами місцевого самоврядування, органами військового управління (органами управління), військовими частинами (підрозділами) Збройних Сил та інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення, територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, підприємствами, установами та організаціями, закладами освіти, закладами охорони здоров'я незалежно від підпорядкування і форми власності (далі - підприємства, установи та організації), а також визначає особливості ведення військового обліку громадян України, які постійно або тимчасово перебувають за кордоном визначено в Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 № 1487 (далі Порядок №1487)

Відповідно до п. 2 Порядку №1487, військовий облік є складовою змісту мобілізаційної підготовки держави. Він полягає у цілеспрямованій діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій щодо: фіксації, накопичення та аналізу наявних людських мобілізаційних ресурсів за військово-обліковими ознаками; здійснення заходів із забезпечення виконання встановлених правил військового обліку призовниками, військовозобов'язаними та резервістами; подання відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів до органів ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

В п. 79 Порядку №1487, вказано, що районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки: організовують та ведуть військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці; здійснюють взяття, зняття або виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у випадках, передбачених законодавством; проставляють у військово-облікових документах призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідні відмітки про взяття їх на військовий облік, зняття та виключення з нього; організовують оповіщення призовників, військовозобов'язаних та резервістів про їх виклик до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки для оформлення військово-облікових документів, проходження медичного огляду, приписки до призовної дільниці, взяття на військовий облік, призначення на особливий період, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів і забезпечують здійснення контролю за їх прибуттям; організовують та забезпечують зберігання облікової документації призовників, військовозобов'язаних та резервістів, персональних даних, які містяться в них; забезпечують громадян військово-обліковими документами та зберігання зданих або вилучених у призовників, військовозобов'язаних та резервістів військово-облікових документів; проставляють у військово-облікових документах призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідні відмітки про взяття їх на військовий облік, зняття та виключення з нього; виконують функції з ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

З аналізу вищенаведених норм слідує, що територіальні центри комплектування та соціальної підтримки забезпечують виконання військового обов'язку громадянами України, організовують та ведуть військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці, здійснюють взяття, зняття та виключення з військового обліку в установленому порядку.

Відповідно до п.п. 1 п.1 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (Додаток 2 до Порядку №1487) призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні: перебувати на військовому обліку: за задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання - у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки.

З дослідженого судом паспорта громадянина України ОСОБА_1 від 10.11.2005 року (а.с. 12), вбачається, що зареєстроване місце проживання позивача, з 03.06.2015 року є: АДРЕСА_2 , що підтверджено штампом Приморського РВ м. Одеси ГУДМС України в Одеській області.

Отже ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 відповідно до п.п. 1 п.1 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, повинен перебувати на військовому обліку за задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання в ІНФОРМАЦІЯ_16 з 2015 року.

Однак з досліджених матеріалів справи, а саме копії тимчасового посвідчення військовозобов'язаного НОМЕР_1 від 24.01.2023 року вбачається, що в п. 13 «Відмітки про військовий облік» (а.с. 13зв.-14), судом встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , 24.01.2023 року взято на військовий облік військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_3 . Також 24.01.2023 року в п.п. «Знято з військового обліку» п.13 «Відмітки про військовий облік» тимчасового посвідчення зазначено « 24.01.2023 р. не підлягає призову на військову службу під час мобілізації на підставі абз. 3 ч.1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» запис засвідчено підписом начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 полковником ОСОБА_3 та підпис засвідчено печаткою ІНФОРМАЦІЯ_2 .

При цьому в п. 14 тимчасового посвідчення НОМЕР_1 зазначено « 24.01.2023 року виключений з військового обліку військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_3 згідно ст. 37 п.6 п.п. 3 ЗУ «Про ВО і ВС». Тимчасове посвідчення підписано начальником ІНФОРМАЦІЯ_2 полковником ОСОБА_3 та підпис засвідчено печаткою ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Згідно довідки військово-лікарської комісії № 285 від 24.01.2023, ОСОБА_1 , 1989 р.н. проведено медичний огляд ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_6 , 24.01.2023 року. Діагноз та постанова ВЛК: наслідки перенесенної ЗЧМТ зі СГМ у вигляді церебрального арахноідіта з мікрознаками ураження ЦНС, важкими частими цереброваскілярними кризами, вираженим вестибуло-атактичним та стійким цефалічним синдромом. На підставі статті 75-А графи ІІ Розкладу хвороб НАК МОУ № 402/08 непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку (а.с. 14зв.).

Приписами абз. 3 ч.1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (в редакції станом на 24.01.2023 року) визначено, що не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані: визнані в установленому порядку особами з інвалідністю або відповідно до висновку військово-лікарської комісії тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров'я на термін до шести місяців (з наступним проходженням військово-лікарської комісії)

В п.3 ч.6 ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» (в редакції станом на 24.01.2023 року) зазначено, що виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів Служби зовнішньої розвідки України - у відповідному підрозділі Служби зовнішньої розвідки України) підлягають громадяни України, які: визнані військово-лікарськими комісіями непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку.

Отже з дослідженого судом копії тимчасового посвідчення військовозобов'язаного НОМЕР_1 від 24.01.2023 року вбачається в п. 13 та в п. 14 посвідчення, наявність невідповідності відомостей щодо військового обліку позивача.

Постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 559 затверджено Порядок оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі Порядок № 559).

Згідно п. 1 Порядку № 559 військово-обліковий документ є документом, що визначає належність його власника до виконання військового обов'язку, який оформляється (створюється) та видається громадянину України, який є призовником, військовозобов'язаним або резервістом, у тому числі, якщо він був виключений з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідно до пунктів 3 і 4 частини шостої статті 37 Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу» та не отримував такий документ до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 559 “Про затвердження Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів і форми такого документа».

Відповідно до п. 2 Порядку № 559 військово-обліковий документ оформляється (створюється) та видається (замінюється): в електронній формі - засобами електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста та/або Державного веб-порталу електронних публічних послуг у сфері національної безпеки і оборони та/або Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі - Портал Дія), зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія) (у разі технічної реалізації); у паперовій формі - на бланку, форма якого затверджується постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 559. Особа може мати на бланку лише один військово-обліковий документ.

Положеннями п. 3 Порядку № 559 визначено, що відомості, що зазначені у військово-обліковому документі громадянина України, який перебуває або був виключений з військового обліку Збройних Сил, СБУ, розвідувального органу, повинні відповідати відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів. У разі коли відомості, зазначені у графах 1-5, 13 та 14 військово-облікового документа на бланку, не відповідають відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, він вважається недійсним (крім військово-облікових документів військовозобов'язаних та резервістів СБУ, розвідувальних органів). Відповідність відомостей, зазначених у військово-обліковому документі на бланку, відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, перевіряється через: електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста; районний (міський) територіальний центр комплектування та соціальної підтримки або його відділ (орган СБУ, розвідувальний орган).

Згідно п. 4 Порядку № 559 у разі невідповідності відомостей, зазначених у посвідченні призовника, тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного, військовому квитку осіб рядового, сержантського і старшинського складу та військовому квитку офіцера запасу, відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, громадянин України для внесення відповідних змін: у паперовій формі - повинен звернутися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (органу СБУ, розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку; в електронній формі - повинен скористатися засобами електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста для звернення до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу за місцем перебування на військовому обліку. Зміни вносяться протягом п'яти робочих днів з дня реєстрації заяви.

27 квітня 2025 року ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , згідно директиви начальника ІНФОРМАЦІЯ_17 вх. №3143 від 24.04.2025 року взятий на військовий облік у ІНФОРМАЦІЯ_15 , що підтверджено копією Витягу з ЄДРПВР та облікової картки ОСОБА_1 (а.с. 84-85).

З урахуванням вище вказаних приписів чинного законодавства, встановлених обставин справи, суд зазначає, що ІНФОРМАЦІЯ_3 не є уповноваженим органами військового управління на внесення даних до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів щодо виключення з військового обліку ОСОБА_1 , який зареєстрований та проживає на території Приморського району м. Одеси, а також перебуває на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_15 .

Відповідним органом ведення Реєстру, щодо включення (невключення) до Реєстру запису про ОСОБА_1 , який зареєстрований та проживає з 03.06.2015 року в Приморському районі м. Одеси, з 27 квітня 2025 року (дати взяття на військовий облік) є ІНФОРМАЦІЯ_18 , тобто за місцем реєстрації (проживання) позивача.

Отже, позовна вимога про зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_2 внести дані до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів щодо виключення з військового обліку ОСОБА_1 на підставі визнання його непридатним до військової служби відповідно до ст.75а графи ІІ Розладу хвороб наказу Міноборони України від 14.08.2008 №402, задоволенню не підлягає.

29 квітня 2025 року ІНФОРМАЦІЯ_3 отримано заяву громадянина ОСОБА_1 від 17.04.2025 року (а.с.15-16), в якій позивач посилаючись на ст. 40 Конституції України, ст. 1 Закону України «Про звернення громадян», п. 1 ч.1 ст. 9 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» та п.4 Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 559 просив надати інформацію стосовно внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів щодо виключення з військового обліку на підставі непридатності до військової служби відповідно до пп.3 п.6 статті 37 ЗУ «Про військовий обов'язок та військову службу ОСОБА_1 , 10.11.1989 р., та у випадку наявності таких підтвердити цей факт; у випадку відсутності відомостей щодо ОСОБА_1 , 10.11.1989 р., просив внести їх до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів та повідомити про це у своїй відповіді на мою заяву.

Положеннями пункту 1 частини 1 статті 2 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» від 16 березня 2017 року № 1951-VIII із змінами (далі Закон № 1951-VIII) визначено, що основними завданнями Реєстру є: 1) ідентифікація призовників, військовозобов'язаних, резервістів та забезпечення ведення військового обліку громадян України; 2) інформаційне забезпечення комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань особовим складом у мирний час та в особливий період; 3) інформаційне забезпечення громадян України, у тому числі осіб, звільнених з військової служби, які мають право на пенсію, та членів сімей загиблих військовослужбовців відомостями щодо виконання ними військового обов'язку.

Відповідно до статті 3 Закону № 1951-VIII основними засадами ведення Реєстру є: 1) обов'язковість та своєчасність внесення до Реєстру передбачених цим Законом відомостей про призовників, військовозобов'язаних та резервістів; 2) повнота та актуалізація відомостей Реєстру про призовників, військовозобов'язаних та резервістів; 3) захищеність Реєстру та внесених до нього відомостей - держава гарантує захист бази даних Реєстру від несанкціонованого доступу та зловживання доступом, незаконного використання відомостей Реєстру, порушення цілісності бази даних Реєстру та його апаратного чи програмного забезпечення, а також гарантує дотримання законодавства щодо захисту персональних даних призовників, військовозобов'язаних та резервістів, наявних у Реєстрі. Оформлення документів військового обліку громадян України здійснюється з використанням засобів Реєстру.

Відповідно до ч.1 ст. 9 Закону № 1951-VIII призовник, військовозобов'язаний та резервіст має право: 1) отримувати інформацію про своє включення (невключення) до Реєстру та відомості про себе, внесені до Реєстру, в тому числі через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста; 2) звертатися в порядку, встановленому адміністратором Реєстру, до відповідного органу ведення Реєстру з мотивованою заявою щодо неправомірного включення (невключення) до Реєстру запису про себе, виправлення недостовірних відомостей Реєстру.

Згідно ст. 5 Закону № 1951-VIII, органами ведення Реєстру є районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України (ч.8). Органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних (ч.9).

В ч. 4 ст.14 Закону № 1951-VIII зазначено, що надання громадянам України інформації відповідно до статті 9 цього Закону здійснюється згідно з Порядком ведення Реєстру, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та/або шляхом електронної інформаційної взаємодії через інформаційні (інформаційно-комунікаційні) системи центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері цифровізації, відповідно до законодавства про електронну інформаційну взаємодію.

Відповідно до п.1, п.3, п.9 та п. 11 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2022 р. № 154 (далі Положення № 154) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації. Залежно від обсягів облікової, призовної та мобілізаційної роботи утворюються зокрема і районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки. При цьому територія відповідальність районних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки визначена відповідно до адміністративно-територіального устрою України.

Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань: розглядають звернення військовослужбовців, працівників та членів їх сімей, а також громадян з питань, що належать до компетенції територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, а також ведуть прийом громадян, які звертаються із зазначених питань, зокрема із застосуванням системи електронної черги (у порядку, визначеному Міноборони), видають необхідні довідки та інші документи. Районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки: забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних відповідно до законодавства та в порядку, визначеному Міноборони; надають громадянам України інформацію відповідно до статті 9 Закону України “Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» шляхом взаємодії (обміну інформацією) через інформаційні (інформаційно-телекомунікаційні) системи Мінцифри в порядку, визначеному спільним наказом Мінцифри з Міноборони.

Отже відповідно до п. 11 Положення № 154 та п.1 ч.1 ст. 9 Закону № 1951-VIII, районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки надають громадянам України інформацію відповідно до статті 9 Закону України “Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» а призовник, військовозобов'язаний та резервіст має право: отримувати інформацію про своє включення (невключення) до Реєстру та відомості про себе, внесені до Реєстру.

При цьому положеннями чинного законодавства не визначено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 за наслідком розгляду заяви громадян України про надання інформації стосовно внесення відомостей до Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів, повинен приймати рішення, відповідно відсутні правові підстави для задоволення позовної вимоги про визнання протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо прийняття рішення за результатами розгляду заяви ОСОБА_1 від 29.04.2025 про внесення даних до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів щодо виключення з військового обліку ОСОБА_1 .

Враховуючи вище викладене, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для задоволення позову.

Відповідно до ч.2 ст.2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ч.1 ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку про необґрунтованість та недоведеність позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 72-77, 139, 241-246, 250, 255, 293, 295, КАС, суд -

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 про визнання протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо прийняття рішення за результатами розгляду заяви ОСОБА_1 від 29.04.2025 про внесення даних до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів щодо виключення з військового обліку ОСОБА_1 на підставі визнання його непридатним до військової служби відповідно до ст.75а графи ІІ Розладу хвороб наказу Міноборони України від 14.08.2008 №402 та про зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_2 внести дані до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів щодо виключення з військового обліку ОСОБА_1 на підставі визнання його непридатним до військової служби відповідно до ст.75а графи ІІ Розладу хвороб наказу Міноборони України від 14.08.2008 №402 - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_2 )

Відповідач: ІНФОРМАЦІЯ_19 ( АДРЕСА_4 , код ЄДРПОУ НОМЕР_3 )

Суддя O.A. Вовченко

.