18 вересня 2025 року м.Київ справа №320/7334/25
Суддя Київського окружного адміністративного суду Терлецька О.О., розглянувши порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Територіального управління Бюро економічної безпеки у Київській області про зобов'язання вчинити певні дії,
До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Територіального управління Бюро економічної безпеки у Київській області в якому просить суд:
1. Зобов'язати Територіальне управління БЕБ у Київській області зарахувати ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до вислуги років час роботи в державних органах, з 09.04.1997 по 14.07.1999 в органах Державної митної служби України, з 02.09.1999р. по 13.08.2012р., з 01.08.2013 по 22.10.2018р., з 25.05.2020р. по 28.03.2023р. в органах Державної податкової служби України, органах Міністерства доходів і зборів та органах Державної фіскальної служби України, що становить 22 роки 5 місяців як такий, що відповідає пункту 1 абзацу 12 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
2. Зобов'язати Територіальне управління БЕБ у Київській області здійснити перерахунок виплати за вислугу років ОСОБА_1 з врахуванням часу роботи в державних органах, з 09.04.1997 по 14.07.1999 в органах Державної митної служби України, з 02.09.1999р. по 13.08.2012р., з 01.08.2013 по 22.10.2018р., з 25.05.2020р. по 28.03.2023р. в органах Державної податкової служби України, органах Міністерства доходів і зборів та органах Державної фіскальної служби України, що становить 22 роки 5 місяців.
Заявлені вимоги позивач обґрунтовує посилаючись на пункт 34 Положення про проходження служби особами, які мають спеціальні звання Бюро економічної безпеки України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 листопада 2022 року № 1333, який відсилає до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, крім військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей та прирівняних до них осіб" згідно якого для призначення пенсій за вислугу років відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, зазначеним у пунктах б-д, ж і з статті 1-2 такого Закону, до вислуги років зараховуються час роботи в державних органах у разі переходу на військову службу в органи і військові формування Служби безпеки, Управління державної охорони, органи внутрішніх справ, Національну поліцію, Національне антикорупційне бюро, Державну службу спеціального зв'язку та захисту інформації, органи і підрозділи цивільного захисту, державну пожежну охорону, податкову міліцію, Бюро економічної безпеки або Державну кримінально-виконавчу службу на посади офіцерського та начальницького складу згідно з переліками посад, затвердженими відповідно Службою безпеки, Управлінням державної охорони, Міністерством внутрішніх справ, Національною поліцією, Національним антикорупційним бюро, Державною службою спеціального зв'язку та захисту інформації, центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної політики у сферах цивільного захисту, пожежної і техногенної безпеки, державної фінансової політики, виконання кримінальних покарань, а також у разі переходу на службу до Служби судової охорони на посади середнього і вищого складу згідно з переліком посад, затвердженим Головою Служби судової охорони.
Від відповідача надійшов відзив в якому він заперечував проти задоволення позовних вимог. В ньому відповідач зазначає, що поняття «час роботи в державних органах» та служба в правоохоронних органах чи інших органах, в яких присвоюються спеціальні звання, враховуючи особливість несення такої служби (загроза життю та здоров'ю, несення служби у нічну пору доби та інше) має суттєві відмінності, що унеможливлює зарахування спірних періодів роботи до вислуги років.
У відповіді на відзив позивач підримав заявлені вимоги.
Окрім того, від відповідача надійшла заява про розгляд справи запро розгляд справи у судовому засіданні за участю сторін вказуючи, що справа та результат її розгляду має пріоритетне значення для Відповідача та держави в цілому, оскільки рішення може призвести до значної втрати Державного бюджету України.
Відповідно до п. 2 ч. 6 ст. 262 КАС України суд може відмовити в задоволенні клопотання сторони про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін, якщо характер спірних правовідносин та предмет доказування у справі незначної складності не вимагають проведення судового засідання з повідомленням сторін для повного та всебічного встановлення обставин справи.
Суд відмовляє в задоволенні заяви, оскільки в ній відповідачем не вказано обставин, унеможливлювали б повне та всебічне встановлення обставин справи без проведення судового засідання з повідомленням сторін.
Дослідивши обставини справи судом було встановлено наступне.
Наказом Бюро економічної безпеки України від 07.09.2023 № 185-к/ДСК-ДП позивачу було присвоєно спеціальне звання - лейтенант Бюро економічної безпеки України. Відповідно до Інструкції з обчислення стажу служби для виплати надбавки за вислугу років особам, які мають спеціальні звання БЕБ (зареєстрована у Міністерстві юстиції України 22 квітня 2022 року за № 444/37780) (пункт 8 Інструкції) комісія територіального управління з обчислення стажу служби для виплати надбавки за вислугу років, зарахувала позивачу до стажу служби для виплати надбавки за вислугу років такий період:
з 01.08.1990 по 06.03.1996 - 05р. 07м. 05д. - служба в ЗСУ;
з 06.09.2023 по 12.09.2023 - 00 р. 00 м. 06 д. - служба в Бюро економічної безпеки України.
Згідно із даними трудової книжки позивача серії НОМЕР_2 та довідкою ОК- 5, сформованих індивідуальних Відомостей про застраховану особу з реєстру застрахованих осіб Позивач працював на державній службі, а саме:
В органах Державної митної служби України на посаді:
З 09.04.1997 по 14.07.1999 в Бориспільській митниці на посаді інспектора.
В органах Державної податкової служби, органах Міністерства доходів і зборів та органах Державної фіскальної служби України на посаді:
02.09.1999 по 19.01.2000 державний податковий інспектор інформаційно-аналітичного відділу управління оперативного контролю ДПІ у Печерському районі м.Києва;
20.01.2000 по 09.05.2000 державний податковий інспектор відділу по контролю за підприємствами, які проводять готівкові розрахунки управління оперативного контролю ДПІ у Печерському районі м. Києва;
10.05.2000 по 31.01.2001 державний податковий інспектор відділу по контролю за підприємствами, які проводять готівкові розрахунки управління контролю за розрахунками із споживачами ДПІ у Печерському районі м. Києва;
01.02.2001 по 27.04.2001 державний податковий інспектор відділу по контролю за підприємствами, які проводять готівкові розрахунки управління по контролю за розрахунковими операціями та сферою готівкового обігу ДПІ у Печерському районі м. Києва;
28.04.2001 по 05.02.2002 старший державний податковий ревізор-інспектор відділу по контролю за підприємствами, які проводять готівкові розрахунки управління по контролю за розрахунковими операціями та сферою готівкового обігу ДПІ у Печерському районі м. Києва;
06:02.2002 по 17.08.2003 старший державний податковий ревізор-інспектор відділу перевірок дотримання законодавства у сфері торгівлі, громадського харчування та грального бізнесу управління податкового аудиту та валютного контролю ДПІ у Печерському районі м.Києва;
18.08.2003 по 19.05.2004 старший державний податковий ревізор-інспектор відділу документальних перевірок малоприбуткових та збиткових підприємств управління податкового аудиту та валютного контролю ДПІ у Печерському районі м. Києва;
20.05.2004 по 30.01.2005 начальник відділу документальних перевірок малоприбуткових та збиткових підприємств управління податкового аудиту та валютного контролю ДПІ у Печерському районі м. Києва;
31.01.2005 по 04.05.2005 начальник відділу документальних перевірок малоприбуткових та збиткових підприємств управління контрольно-перевірочної роботи ДПІ у Печерському районі м. Києва;
05.05.2005 по 06.09.2005 заступник начальника управління контрольно-перевірочної роботи ДПІ у Шевченківському районі м. Києва;
07.09.2005 по 14.02.2007 начальник відділу контрольно-перевірочної роботи ДПІ у Шевченківському районі м. Києва;
15.02.2007 по 04.04.2012 заступник начальника ДПІ;
05.04.2012 по 13.08.2012 начальник управління оподаткування юридичних осіб ДПІ у Вишгородському районі Київської області ДПС;
01.08.2013 по 14.10.2013 Заступник начальника відділу інформаційно-аналітичного супроводження бюджетного процесу та моніторингу забезпечення доходів і зборів координаційно-моніторингового управління ГУ Міндоходів у Київській області;
15.10.2013 по 14.12.2014 Заступник начальника-начальник Поліського відділення Вишгородської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ Міндоходів у Київській області;
15.12.2014 по 22.02.2015 Заступник начальника-начальник Поліського відділення Вишгородської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Київській області;
23.02.2015 по 15.11.2016 Заступник начальника Вишгородської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Київській області;
16.11.2016 по 27.03.2018 Перший заступник начальника Вишгородської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Київській області;
28.03.2018 по 22.10.2018 Заступник начальника-начальник Іванківського відділення Вишгородської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Київській області;
25.05.2020 по 01.11.2020 Начальник ДПІ Коростенської ДПІ Коростенського управління ГУ ДПС у Житомирській області;
02.11.2020 по 15.11.2020 Начальник ДПІ Коростенської ДПІ ГУ ДПС у Житомирській області;
16.11.2020 по 09.02.2021 Начальник ДПІ Чуднівської ДПІ ГУ ДПС у Житомирській області;
10.02.2021 по 31.07.2022 Головний державний інспектор відділу розвитку персоналу управління кадрового забезпечення та розвитку персоналу ГУ ДПС у Закарпатській області;
01.08.2022 по 28.03.2023 Головний державний інспектор відділу розвитку персоналу управління персоналу ГУ ДПС у Закарпатській області.
Згідно із біографічної довідки та витягу з послужного списку позивача, виданих кадровою службою Територіального управління БЕБ, а також згідно витягу з наказу від 02 жовтня 2023 року № 282/10-ДСК про встановлення стажу служби та витягу з висновку комісії щодо обчислення стажу служби від 05 лютого 2025р. вбачається, що до періоду проходження позивачем служби в БЕБ не враховано вищевказаний час роботи на державній службі на вказаних посадах, що складає 22 роки та 5 місяців.
Виходячи з встановлених обставин суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 19 частини 2 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 30 Закону України "Про Бюро економічної безпеки України" № 1150- IX від 28 січня 2021 року (далі по тексту - Закону України № 1150-ІХ), держава забезпечує соціальний захист працівників Бюро економічної безпеки України відповідно до Конституції України, цього Закону та інших актів законодавства.
Особи, які мають спеціальні звання Бюро економічної безпеки України, користуються соціальними гарантіями відповідно до Закону України "Про Національну поліцію" та інших законів України з урахуванням положень, встановлених цим Законом. Пенсійне забезпечення осіб, які мають спеціальні звання Бюро економічної безпеки України, здійснюється в порядку та на умовах, передбачених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Відповідно до статті 17 частини 1 пункту "и" Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 2262-XII (далі по тексту - Закон України № 2262-XII) особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д", "з" статті 1-2 цього Закону, які мають право на пенсію за цим Законом, до вислуги років для призначення пенсії зараховуються час роботи в державних органах у разі переходу на військову службу в органи і військові формування Служби безпеки України, Управління державної охорони України, органи внутрішніх справ, Національну поліцію, Національне антикорупційне бюро України, державну пожежну охорону, Державну службу спеціального зв'язку та захисту інформації України, органи і підрозділи цивільного захисту, податкову міліцію, Бюро економічної безпеки України або Державну кримінально-виконавчу службу України на посади офіцерського та начальницького складу згідно з переліками посад, затверджуваними відповідно Службою безпеки України, Управлінням державної охорони України, Міністерством внутрішніх справ України, Національною поліцією, Національним антикорупційним бюро України, Державною службою спеціального зв'язку та захисту інформації України, центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної політики у сферах виконання кримінальних покарань, цивільного захисту, пожежної і техногенної безпеки, державної фінансової політики, а також у разі переходу на службу до Служби судової охорони на посади середнього і вищого складу згідно з переліком посад, що затверджується Головою Служби судової охорони.
Згідно зі статтею 17-1 Закону України № 2262-ХІІ порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
На виконання зазначених вимог Закону України № 2262-ХІІ Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 393 від 17 липня 1992 року "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей" (далі по тексту - Постанова № 393).
Згідно з пунктом 1 Постанови № 393 для призначення пенсій за вислугу років відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, зазначеним у пунктах б-д, ж і з статті 1-2 такого Закону, до вислуги років зараховуються час роботи в державних органах у разі переходу на військову службу в органи і військові формування Служби безпеки, Управління державної охорони, органи внутрішніх справ, Національну поліцію, Національне антикорупційне бюро, Державну службу спеціального зв'язку та захисту інформації, органи і підрозділи цивільного захисту, державну пожежну охорону, податкову міліцію, Бюро економічної безпеки або Державну кримінально-виконавчу службу на посади офіцерського та начальницького складу згідно з переліками посад, затвердженими відповідно Службою безпеки, Управлінням державної охорони, Міністерством внутрішніх справ, Національною поліцією, Національним антикорупційним бюро, Державною службою спеціального зв'язку та захисту інформації, центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної політики у сферах цивільного захисту, пожежної і техногенної безпеки, державної фінансової політики, виконання кримінальних покарань, а також у разі переходу на службу до Служби судової охорони на посади середнього і вищого складу згідно з переліком посад, затвердженим Головою Служби судової охорони.
Відповідно до пункту 34 Положення про проходження служби особами, які мають спеціальні звання Бюро економічної безпеки України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 листопада 2022 року № 1333 (далі по тексту - Положення №1333), для обчислення періодів служби для виплати надбавки за вислугу років особам, які мають спеціальні звання БЕБ, зараховується служба, визначена в пункті 1 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, крім військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей та прирівняних до них осіб, у календарному обчисленні (один місяць служби за один місяць).
Відповідно до пункту 2 Інструкції з обчислення стажу служби для виплати надбавки за вислугу років особам, які мають спеціальні звання Бюро економічної безпеки, затвердженої наказом Бюро економічної безпеки України від 19 квітня 2022 року №70 (далі по тексту - Інструкція № 70) визначення періодів служби для виплати надбавки за вислугу років особам, які мають спеціальні звання БЕБ здійснюється комісією з обчислення стажу служби для виплати надбавки за вислугу років.
Згідно з пунктом 5 Інструкції № 70 періоди служби для виплати надбавки за вислугу років обчислюються відповідно до законодавства особам, які мають спеціальні звання БЕБ, та проходять службу у центральному апараті, заступникам керівників територіальних управлінь БЕБ,- центральною комісією.
Для обчислення періодів служби для виплати надбавки за вислугу років особам, які мають спеціальні звання БЕБ, зараховуються періоди служби, визначені відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", крім військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей та прирівняних до них осіб" (пункт 6 Інструкції № 70).
Пунктом 10 Інструкції № 70 особам, які мають спеціальні звання БЕБ, яким у встановленому законодавством порядку зараховано до вислуги років раніше не враховані періоди служби, доплата надбавки за вислугу років здійснюється з дня надання ними документів, що підтверджують їх період служби (роботи). До документів, що підтверджують періоди служби (роботи) для обчислення періодів служби для виплати надбавки за вислугу років особам, які мають спеціальні звання БЕБ, належить трудова книжка (за наявності), послужний список, військовий квиток, документ про вищу освіту з додатками та інші документи, які відповідно до законодавства підтверджують стаж служби (довідки, виписки з наказів, дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, тощо).
З урахуванням викладеного, суд погоджується з обґрунтуванням позивача, що відповідно до Закону України № 2262-ХІІ, Постанови №393, Інструкції № 70, Положення №1333 є обов'язковим врахування до вислуги років стажу державної служби, що набутий особою до переходу на службу до Бюро економічної безпеки України.
Суд відхиляє зазначене у відзиві, оскільки відповідачем не спростовано небхідність застосування правових норм вказаних в обґрунтуванні позивача, де зокрема визначено, що до вислуги років зараховуються час роботи в державних органах (а не виключно служба в правоохоронних органах) у разі переходу на службу до БЕБ.
Враховуючи вищевикладене, суд задовольняє позовні вимоги в повному обсязі.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 5 КАС України Кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом:
1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень;
2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень;
3) визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій;
4) визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії;
5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень;
6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.
2. Захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Обираючи належний та ефективний спосіб захисту порушених прав позивача, суд вважає за необхідне задовольнити вимоги позову у обраний позивачем спосіб захисту.
Відповідно до ч. 1 ст. 132 КАС України до судових витрат належить судовий збір. Позивачем було сплачено судовий збір у розмірі 1211,20 грн, що підтверджується відповідною квитанцією.
Статтею 139 КАС України передбачено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1. Адміністративний позов задовольнити в повному обсязі.
2. Зобов'язати Територіальне управління БЕБ у Київській області зарахувати ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до вислуги років час роботи в державних органах, з 09.04.1997 по 14.07.1999 в органах Державної митної служби України, з 02.09.1999р. по 13.08.2012р., з 01.08.2013 по 22.10.2018р., з 25.05.2020р. по 28.03.2023р. в органах Державної податкової служби України, органах Міністерства доходів і зборів та органах Державної фіскальної служби України, що становить 22 роки 5 місяців як такий, що відповідає пункту 1 абзацу 12 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
3. Зобов'язати Територіальне управління БЕБ у Київській області здійснити перерахунок виплати за вислугу років ОСОБА_1 з врахуванням часу роботи в державних органах, з 09.04.1997 по 14.07.1999 в органах Державної митної служби України, з 02.09.1999р. по 13.08.2012р., з 01.08.2013 по 22.10.2018р., з 25.05.2020р. по 28.03.2023р. в органах Державної податкової служби України, органах Міністерства доходів і зборів та органах Державної фіскальної служби України, що становить 22 роки 5 місяців.
4. Стягнути з Територіального управління БЕБ у Київській області на користь ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) витрати зі сплати судового збору в розмірі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) гривень 20 (двадцять) копійок.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Терлецька О.О.