18 вересня 2025 року м. Житомир справа № 240/6753/25
категорія 106030200
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
судді Семенюка М.М.,
розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправною дії або бездіяльності військової частини та зобов'язання вчинити дії,
встановив:
Позивач звернувся до суду з позовом про визнання протиправною дії або бездіяльності військової частини та зобов'язання вчинити дії.
Ухвалою від 12.03.2025 по справі справи № 240/5413/25 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, яка розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Ухвалою від 13.03.2025 у справі № 240/5413/24 роз'єднано позовні вимоги ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 та виділено в самостійне провадження наступні вимоги:
- визнати протиправною бездіяльність в/ч НОМЕР_1 та військової частини НОМЕР_2 (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ), яка полягає у ненаданні відповіді на звернення від 19.12.2024;
- зобов'язати військову частину в/чА НОМЕР_4 надати обґрунтовану повну відповідь на моє звернення від 19.12.2024 р.
Відповідно до протоколу передачі судової справи раніше визначеному складу суду від 13.03.2025 судовій справі присвоєно єдиний унікальний номер 240/6753/25 і ухвалою від 18.03.2025 справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому просив відмовити в задоволенні позовних вимог, оскільки за період з 19.12.2024 по сьогоднішній день будь-яких заяв від позивача на адресу військової частини НОМЕР_1 не надходило, що підтверджується Журналом реєстрації звернень громадян військової частини НОМЕР_1 . До того ж позивачем до позовної заяви було долучено квитанцію "Укрпошти" від 24.12.2025 № 1000600426072 на підтвердження направлення звернення до військової частини НОМЕР_1 , з трекінгу якого вбачається, що військова частина НОМЕР_1 цей лист не отримувала (12.03.2025 вручено члену сім'ї).
Позивач відповіді на відзив відповідача не подав.
Дослідивши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що позов не підлягає задоволенню з таких підстав.
Як вбачається з матеріалів справи і не заперечується учасниками справи, позивач з грудня 2023 року по 09.07.2024 проходив службу у Військової частини НОМЕР_1 (а.с. 38-39).
Позивач звернувся до відповідача з заявою (а.с. 34-35), яку направив командиру військової частини (а.с.37).
Вважаючи, що відповідач протиправно не надав відповідь на його звернення, позивач звернувся до суду з позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Згідно із ч. 1 ст. 1 Закону України "Про звернення громадян" громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об'єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов'язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.
Відповідно до ст. 3 Закону України "Про звернення громадян" під зверненнями громадян слід розуміти викладені в письмовій або усній формі пропозиції (зауваження), заяви (клопотання) і скарги.
Заява (клопотання) - звернення громадян із проханням про сприяння реалізації закріплених Конституцією та чинним законодавством їх прав та інтересів або повідомлення про порушення чинного законодавства чи недоліки в діяльності підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, народних депутатів України, депутатів місцевих рад, посадових осіб, а також висловлення думки щодо поліпшення їх діяльності. Клопотання - письмове звернення з проханням про визнання за особою відповідного статусу, прав чи свобод тощо.
Частиною 1 та 6 ст. 5 Закону України "Про звернення громадян" передбачено, що звернення адресуються органам державної влади і місцевого самоврядування, підприємствам, установам, організаціям незалежно від форм власності, об'єднанням громадян або посадовим особам, до повноважень яких належить вирішення порушених у зверненнях питань.
Письмове звернення надсилається поштою або передається громадянином до відповідного органу, установи особисто чи через уповноважену ним особу, повноваження якої оформлені відповідно до законодавства. Письмове звернення також може бути надіслане з використанням мережі Інтернет, засобів електронного зв'язку (електронне звернення).
Відповідно до статті 20 Закону України "Про звернення громадян" звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, - невідкладно, але не пізніше п'ятнадцяти днів від дня їх отримання.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідно до трекінгу Укрпошти (1000600426072) лист направлений 24.12.2024 - 12.03.2025 вручений члену сім'ї .
Згідно журналу реєстрації звернень громадян Військової частини НОМЕР_1 від 17.01.2024 в період з 24.12.2025 по 12.03.2025 звернення ОСОБА_1 не надходило.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що доказів отримання відповідачем звернення позивача матеріали справи не містять, іншого не доведено.
Згідно ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Беручи до уваги вищенаведене, вбачається, що з боку відповідача відсутня протиправна бездіяльність, а тому позов не підлягає задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись статтями 242-246 КАС України, суд
вирішив:
Відмовити в задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , номер НОМЕР_5 ) до Військової частини НОМЕР_1 ( АДРЕСА_2 , код НОМЕР_6 ) про визнання протиправною дії або бездіяльності військової частини та зобов'язання вчинити дії.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя М.М. Семенюк