Справа № 135/1317/25
Провадження № 2-а/135/10/25
іменем України
18.09.2025 м. Ладижин
Суддя Ладижинського міського суду Вінницької області Волошина Т.В., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 (місце проживання за адресою: АДРЕСА_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (місцезнаходження: АДРЕСА_2 ) про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення,
Представник позивача Басараб О.Д. звернулася до суду з указаним вище позовом, у якому просить скасувати постанову № 1352 від 25.08.2025 винесену тимчасово виконуючим обов'язки начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 , підполковником ОСОБА_2 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП.
Перевіряючи матеріали адміністративного позову та додані до нього документи, суд вважає, що він не відповідає вимогам статей 160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), з наступних підстав.
Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, та чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).
Частиною 6 ст.161 КАС України встановлено, що у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду, позивач зобов'язаний додати до позову, заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Згідно з ч.2 ст.286 КАС України, позовну заяву щодо оскарження рішень суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності, може бути подано протягом десяти днів з дня ухвалення відповідного рішення (постанови).
Як вбачається з матеріалів позовної заяви, оскаржувана постанова про адміністративне правопорушення була винесена 25 серпня 2025 року. Водночас звертаючись до суду поза межами десятиденного строку з дня ухвалення оскаржуваної постанови, у поданій заяві представник позивача не зазначає дату отримання оскаржуваної постанови, заяву про поновлення пропущеного строку не подає, що позбавляє суд можливості встановити дату з якої слід відраховувати десятиденний строк звернення до суду.
З урахуванням викладеного, представнику позивача слід подати заяву про поновлення пропущеного строку звернення до суду, докази поважності причин його пропуску або інші підстави для поновлення строку.
Відповідно до частин 1, 2 статті 123 КАС України, у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.
При таких умовах позовну заяву слід залишити без руху, надавши термін для усунення зазначених недоліків.
Керуючись статтями 123, 160, 161, 169, 243, 248, 256, 286 КАС України, суддя
Позовну заяву ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення, залишити без руху.
Встановити представнику позивача п'ятиденний строк з дня отримання копії ухвали про залишення позовної заяви без руху, для усунення недоліків.
Роз'яснити представнику позивача, що у разі не усунення недоліків у вказаний строк позовна заява вважатиметься неподаною та буде повернута.
Копію ухвали про залишення позовної заяви без руху надіслати представнику позивача.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя