Ухвала від 03.12.2024 по справі 760/27925/24

Справа №760/27925/24 1-кс/760/13038/21-кс/760/13038/24

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 грудня 2024 року слідчий суддя Солом'янського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання прокурора відділу Київської обласної прокуратури ОСОБА_3 , про арешт майна у кримінальному провадженні № 42023110000000216 від 06.07.2023, за підозрою громадянина України ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 201-2 КК України, а також за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 114-1 КК України, -

ВСТАНОВИВ:

У провадження слідчого судді Солом'янського районного суду міста Києва надійшло клопотання прокурора відділу Київської обласної прокуратури ОСОБА_3 , про арешт майна у кримінальному провадженні № 42023110000000216 від 06.07.2023, за підозрою громадянина України ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 201-2 КК України, а також за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 114-1 КК України.

Мотивуючи означене клопотання прокурор у клопотанні вказує, що слідчим управлінням Головного управління СБ України у м. Києві та Київській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №42023110000000216, внесеного 06.07.2023 до Єдиного реєстру досудових розслідувань, за підозрою громадянина України ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 201-2 КК України, а також за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 114-1 КК України.

У клопотанні зазначено, що Верховною Радою України 24.03.2022 прийнято Закон України №2155-IX Про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо відповідальності за незаконне використання гуманітарної допомоги.

Вказаним нормативним актом Кримінальний кодекс України доповнено статтею 201-2, яка передбачає кримінальну відповідальність за незаконне використання з метою отримання прибутку гуманітарної допомоги, благодійних пожертв або безоплатної допомоги.

Пунктом 2 частини 1 статті 1 Закону України Про гуманітарну допомогу № 1192-XIV від 22.10.1992 (далі - Закон від 22.10.1992 № 1192-XIV) передбачено, що гуманітарна

допомога - це цільова адресна безоплатна допомога в грошовій або натуральній формі, у вигляді безповоротної фінансової допомоги або добровільних пожертвувань, або допомога у вигляді виконання робіт, надання послуг, що надається іноземними та вітчизняними донорами із гуманних мотивів отримувачам гуманітарної допомоги в Україні або за кордоном, які потребують її у зв'язку з соціальною незахищеністю, матеріальною незабезпеченістю, важким фінансовим становищем, виникненням надзвичайного стану, зокрема внаслідок стихійного лиха, аварій, епідемічності й екологічних техногенних та інших катастроф, які створюють загрозу для життя і здоров'я населення, або тяжкою хворобою конкретних фізичних осіб, а також для підготовки до збройного захисту держави та її захисту у разі збройної агресії або збройного конфлікту. Гуманітарна допомога є різновидом благодійництва і має спрямовуватися відповідно до обставин, об'єктивних потреб, згоди її отримувачів та за умови дотримання вимог статті 3 Закону України «Про благодійну діяльність та благодійні організації».

Частиною 4 статті 11 Закону від 22.10.1992 № 1192-XIV передбачено, що бухгалтерський облік гуманітарної допомоги та відповідна звітність здійснюються отримувачами гуманітарної допомоги та набувачами гуманітарної допомоги (юридичними особами) у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику. У разі відсутності обліку щодо отримання та цільового використання гуманітарної допомоги вона вважається використаною не за цільовим призначенням.

Пунктом 3 частини 2 статті 12 Закону від 22.10.1992 № 1192-XIV передбачено, що порушеннями законодавства про гуманітарну допомогу, що тягне за собою кримінальну або адміністративну відповідальність згідно з законом, є використання гуманітарної допомоги з метою отримання прибутку.

Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.

Законом України від 24.02.2022 № 2102-IX затверджено Указ Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні»

Зазначено, що після того, Указом Президента України від 14.03.2022 № 133/2022 у зв'язку з триваючою широкомасштабною збройної агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 26 березня 2022 року строком на 30 діб.

Законом України від 15.03.2022 № 2119-IX затверджено Указ Президента України від 14 березня 2022 року № 133/2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні».

Указом Президента України від 18.04.2022 № 259/2022 у зв'язку з триваючою широкомасштабною збройною агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини

першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25 квітня 2022 року строком на 30 діб.

Законом України від 21.04.2022 № 2212-IX затверджено Указ Президента України від 18 квітня 2022 року № 259/2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні».

Указом Президента України від 17.05.2022 № 341/2022 у зв'язку з триваючою широкомасштабною збройною агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25 травня 2022 року строком на 90 діб.

Законом України від 22.05.2022 № 2263-IX затверджено Указ Президента України від 17 травня 2022 року № 341/2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні».

Абзацем 1 пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 01.03.2022 №174 про Деякі питання пропуску гуманітарної допомоги через Державний кордон України в умовах воєнного стану (далі - Постанова КМУ від 01.03.2022 №174) установлено, що на період дії воєнного стану пропуск через митний кордон України гуманітарної допомоги від донорів (у значенні Закону України "Про гуманітарну допомогу") здійснюється за місцем перетину митного кордону України шляхом подання в паперовій або електронній формі декларації, заповненої особою, що перевозить відповідний товар, за формою згідно з додатком 1 без застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності. 26.03.2022 на підставі Постанови Кабінету Міністрів України № 362 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 1 березня 2022 р. №174 було визначено перелік товарів гуманітарної допомоги, до яких застосовується окремий порядок пропуску через митний кордон України (додаток №3).

06.04.2022 на підставі Постанови Кабінету Міністрів України № 409 «Про внесення

змін до постанови Кабінету Міністрів України від 1 березня 2022 р. №174 було визначено перелік товарів гуманітарної допомоги, а саме пункт 2 додаток порядковим номером 6 визнано транспортні засоби а відтак згідно абзацу 3 пункту 1 Постанови КМУ від 01.03.2022 №174, товари, пропуск яких здійснюється відповідно до абзацу першого цього пункту, визнаються гуманітарною допомогою за декларативним принципом без прийняття

відповідного рішення спеціально уповноважених державних органів з питань гуманітарної допомоги.

Відповідно абзацу 7 пункту 1 Постанови КМУ від 01.03.2022 №174, зазначені товари підлягають взяттю в установленому порядку на облік в Збройних Силах, правоохоронних органах, інших військових формуваннях, утворених відповідно до закону, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації, або в інших суб'єктах, що здійснюють боротьбу з тероризмом відповідно до закону.

Згідно абзацу 8 пункту 1 Постанови КМУ від 01.03.2022 №174, кінцевий користувач товарів гуманітарної допомоги забезпечує контроль фактичного отримання товарів, веде їх облік та контролює дотримання наданих ним гарантійних зобов'язань. Організація заходів контролю та обліку стосовно отриманих товарів покладається на посадову особу кінцевого користувача товарів гуманітарної допомоги відповідно до розподілу функціональних обов'язків. Кінцевий користувач не пізніше трьох днів з дня отримання товарів інформує Державну службу експортного контролю про їх отримання (із зазначенням найменування та кількості фактично отриманих товарів) з надісланням засвідченої копії раніше оформленого гарантійного листа. Таке інформування може здійснюватися у формі електронного документа, засвідченого кваліфікованим електронним підписом керівника кінцевого користувача товарів гуманітарної допомоги або визначеної ним відповідальної посадової особи.

Вказано, що у невстановлений досудовим розслідуванням час, однак не пізніше лютого 2023 року (більш точної дати та часу встановити не вдалося), ОСОБА_4 , перебуваючи у невстановленому місці, запропонував взяти участь у розробленій ними злочинній схемі з продажу товарів (предметів) гуманітарної допомоги невстановленим особам, тим самим вступивши з останніми у попередню змову під час воєнного стану, з метою отримання прибутку, яка полягала у ввезенні на митну територію України транспортних засобів на іноземній реєстрації як гуманітарної допомоги нібито для потреб ЗСУ, із використанням документів благодійного фонду, з подальшою їх реалізацією за грошову винагороду на власну користь.

Зазначено, що 27.02.2023 ОСОБА_4 діючи за попередньою змовою з невстановленими особами, з метою реалізації злочинного плану та з метою досягнення свого злочинного умислу на отримання прибутку зареєстрував у Головному управлінні ДПС у Київській обл., Білоцерківській Державній податковій інспекції (м. Біла Церква) Благодійну організацію «БЛАГОДІЙНИЙ ФОНД «НЕЗЛАМНІ ДУХОМ ВОЛОНТЕРИ» (код ЄДРПОУ 45048896). Відповідно до статуту фонду засновником виступили ОСОБА_4 , ОСОБА_5 та ОСОБА_6 , які визначили ОСОБА_4 керівником та виготовили печатку благодійного фонду.

Пояснено, що ОСОБА_4 було узгоджено, з невстановленими особами, що з метою реалізації спільного злочинного умислу, необхідно оформлення документів на ввезення на митну територію України транспортних засобів під виглядом гуманітарної допомоги, а також здійснювати пошук та купівлю транспортних засобів закордоном; перевезення транспортних засобів через кордон України в якості гуманітарної допомоги та ОСОБА_4 буде здійснювати їх подальший продаж на території України з метою отримання прибутку будуть. Також, ОСОБА_4 разом з іншими невстановленими особами узгодили, що документальне оформлення передачі відповідних транспортних засобів буде можливе лише за умови: надання покупцем «Форми 5» військовослужбовця будь-якої військової частини ЗСУ (додаток 24 до Інструкції з діловодства у Збройних Силах України (п. 2.9.4.3.); забезпечення покупцем підписання посадовою особою відповідної військової частини акту приймання-передачі транспортного засобу, який буде укладено між БО «БФ «НЕЗЛАМНІ ДУХОМ ВОЛОНТЕРИ» та військовою частиною.

Зазначено, що у свою чергу ОСОБА_4 здійснював пошук покупців та продаж завезених в якості гуманітарної допомоги транспортних засобів з використанням інтернет-сайту «OLX».

Вказано, що 08.06.2024, більш точної дати та часу не встановлено, ОСОБА_4 діючи за попередньою змовою в невстановленими особами, перебуваючи у невстановленому місці, з метою реалізації свого злочинного плану, організували ввезення на митну територію України, через пункт пропуску «Рава-Руська-Хребение», транспортного засобу: автомобіля марки «Jeep» моделі «Grand Cherokee», 2005 року випуску, з номерними знаками « НОМЕР_1 », з номером кузову НОМЕР_2 , під керуванням ОСОБА_5 , який відповідно до поданої ОСОБА_4 , декларації про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою, отримувачем зазначив БО «БФ «НЕЗЛАМНІ ДУХОМ ВОЛОНТЕРИ», тим самим підтверджуючи свій та інших невстановлених осіб, злочинний умисел щодо подальшого продажу гуманітарної допомоги.

Зазначено, що 25.06.2024 ОСОБА_4 , з метою виконання спільного злочинного плану та подальшого продажу на території України автомобіля марки «Jeep» моделі «Grand Cherokee», 2005 року випуску, з номерними знаками « НОМЕР_1 », з номером кузову НОМЕР_2 , з метою отримання прибутку опублікував з використанням інтернет- сайту «OLX» оголошення про його продаж за 4 000 Євро.

Вказано, що 05.08.2024 ОСОБА_7 сприяючи у документальні протиправної діяльності ОСОБА_4 діючи з відома та контролю правоохоронних органів перебуваючи у м. Біла Церква Київської області з власного мобільного телефону приблизно о 12:30 год., зателефонував останньому та домовився про зустріч.

Також вказано, що 05.08.2024 ОСОБА_7 зустрівся з ОСОБА_4 на території Гаражного кооперативу «ЮТА», який знаходиться по вулиці Карбишева в м. Біла Церква Київської області, біля нежитлової будівлі гаражного типу з № НОМЕР_3 та НОМЕР_13. Під час, зазначеної зустрічі ОСОБА_4 , показав автомобіль марки «Jeep» моделі «Grand Cherokee», 2005 року випуску, з номерними знаками « НОМЕР_1 », з номером кузову НОМЕР_2 , який на момент огляд був у несправному стані та останній повідомив, що на даний час вказаний автомобіль ремонтується і зможе продати його після ремонту, про що вони й домовилися.

Зазначено, що 10.09.2024 ОСОБА_7 з власного мобільного телефону приблизно о 12:30 год., зателефонував останньому та домовився про зустріч. Та в ході телефонної розмови ОСОБА_4 , повідомив про брак коштів, для завершення ремонту автомобілю марки «Jeep» моделі «Grand Cherokee», 2005 року випуску, з номерними знаками « НОМЕР_1 », з номером кузову НОМЕР_2 та домовився з ОСОБА_7 , що останній надасть завдаток у розмірі 500 доларів США, які будуть використані, для завершення ремонту та будуть враховані в загальну суму оплати автомобіля.

Також зазначено, що 12.09.2024 ОСОБА_7 перебуваючи у м. Біла Церква Київської області з власного мобільного телефону приблизно о 10:00 год., зателефонував ОСОБА_4 та домовився про зустріч приблизно о 12:40 год. біля Білоцерківської спеціальної загальноосвітньої школи №19 в м. Біла Церква Київської області, з метою дачі завдатку у розмірі 500 доларів США за автомобіль марки «Jeep» моделі «Grand Cherokee», 2005 року випуску, з номерними знаками « НОМЕР_1 », з номером кузову НОМЕР_4 та ОСОБА_4 повідомив, що на зустріч прийде та отримає грошові кошти його дружина ОСОБА_5 .

Пояснено, що у подальшому цього ж дня 12.09.2024 приблизно о 13:00 год. ОСОБА_8 перебуваючи біля Білоцерківської спеціальної загальноосвітньої школи №19 в м. Біла Церква Київської області зустрівся з ОСОБА_5 та передав їй завдаток у розмірі 500 доларів США за автомобіль марки «Jeep» моделі «Grand Cherokee», 2005 року випуску, з номерними знаками « НОМЕР_1 », з номером кузову НОМЕР_4 . Отримавши грошові кошти ОСОБА_5 повідомила ОСОБА_8 , що передасть грошові кошти своєму чоловіку ОСОБА_4 .

Вказано, що 11.10.2024 ОСОБА_8 сприяючи у документарний протиправної діяльності ОСОБА_4 діючи з відома та контролю правоохоронних органів перебуваючи у м. Біла Церква Київської області з власного мобільного телефону приблизно о 14:10 год., зателефонував останньому та домовився про зустріч.

Зазначено, що 14.10.2024 приблизно о 14:30 год. ОСОБА_8 зустрівся з ОСОБА_4 на території Гаражного кооперативу «ЮТА», який знаходиться по вулиці Карбишева в м. Біла Церква Київської області, біля нежитлової будівлі гаражного типу з НОМЕР_14 та НОМЕР_13. Під час, зазначеної зустрічі ОСОБА_4 , продовжуючи реалізацію злочинного умислу направленого на продаж гуманітарної допомоги та діючи відповідно до раніше розробленого злочинного плану, за попередньою змовою з невстановленими особами, здійснив продаж вказаного автомобіля марки «Jeep» моделі «Grand Cherokee», 2005 року випуску, з номерними знаками « НОМЕР_1 », з номером кузову НОМЕР_4 ОСОБА_8 , отримавши від останнього другу частину оплати у розмірі 6 100 доларів США та передав йому свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу країни Литви серія номер « НОМЕР_5 », на якому присутній відтиск печатки «гуманітарна допомога продаж заборонено» та реєстраційний талон ХХР №085386.

Вказано, що згідно висновку експерта Київського науково-дослідного експертно- криміналістичного центру МВС України №СЕ-19/111-24/61117-АВ від 24.10.2024, ринкова вартість автомобіля марки «Jeep» моделі «Grand Cherokee», 2005 року випуску, з номерними знаками « НОМЕР_1 », з номером кузову НОМЕР_4 станом на 14.10.2024 становить 213 993,62 гривень.

Пояснено, що 17.11.2023, більш точної дати та часу не встановлено, ОСОБА_4 діючи за попередньою змовою з невстановленими особами, перебуваючи у невстановленому місці, з метою реалізації свого злочинного плану, організували ввезення на митну територію України, через пункт пропуску «Рава-Руська-Хребение», транспортного засобу: автомобіля марки «Jeep» моделі «Grand Cherokee», 2003 року випуску, з номерними знаками « НОМЕР_6 », з номером кузову НОМЕР_7 , під керуванням ОСОБА_5 , який відповідно до поданої нею, декларації про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою, отримувачем зазначила БО «БФ «НЕЗЛАМНІ ДУХОМ ВОЛОНТЕРИ», тим самим підтвердили, злочинний умисел щодо подальшого продажу гуманітарної допомоги.

Вказано, що крім того, 05.08.2024 при зустрічі ОСОБА_8 з ОСОБА_4 на території Гаражного кооперативу «ЮТА», який знаходиться по вулиці Карбишева в м. Біла Церква Київської області, біля нежитлової будівлі гаражного типу з № НОМЕР_3 та НОМЕР_13, ОСОБА_4 повідомив ОСОБА_8 , що має для продажу автомобіль марки «Jeep» моделі «Grand Cherokee», 2003 року випуску, з номерними знаками « НОМЕР_6 », з номером кузову НОМЕР_7 , який на момент огляд був у справному стані та останній повідомив, що готовий продати його за 9 000 доларів США.

Також вказано, що 14.10.2024 приблизно о 14:30 год. Під час зустрічі ОСОБА_8 з ОСОБА_4 на території Гаражного кооперативу «ЮТА», який знаходиться по вулиці Карбишева в м. Біла Церква Київської області, біля нежитлової будівлі гаражного типу з НОМЕР_14 та НОМЕР_13, ОСОБА_4 повідомив ОСОБА_7 , що його дружина ОСОБА_5 поїхала за кордон щоб привезти ще один аналогічний автомобіль марки «Jeep» моделі «Grand Cherokee», вартість якого буде приблизно 5 000 Євро.

Зазначено, що 12.10.2024, більш точної дати та часу не встановлено, ОСОБА_4 діючи за попередньою змовою з невстановленими особами, перебуваючи у невстановленому місці, з метою реалізації свого злочинного плану, організували ввезення на митну територію України, через пункт пропуску «Шетині», транспортного засобу: автомобіля марки «Jeep» моделі «Grand Cherokee», 2005 року випуску, з номерними знаками « НОМЕР_8 », з номером кузову НОМЕР_9 , під керуванням ОСОБА_9 , який відповідно до поданої ОСОБА_10 декларації про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою, отримувачем зазначила БО «БФ «ЛЮБОВ РІДНОЇ ЗЕМЛІ», тим самим підтвердили, злочинний умисел щодо подальшого продажу гуманітарної допомоги.

Вказано, що 31.10.2024 ОСОБА_7 сприяючи у документальні протиправної діяльностіОСОБА_4 діючи з відома та контролю правоохоронних органів перебуваючи у м. Біла Церква Київської області з власного мобільного телефону, зателефонував останньому та домовився про зустріч.

Зазначено, що 01.11.2024 приблизно о 11:30 год. ОСОБА_7 зустрівся з ОСОБА_4 на території Гаражного кооперативу «ЮТА», який знаходиться по вулиці Карбишева в м. Біла Церква Київської області, біля нежитлової будівлі гаражного типу з НОМЕР_14 та НОМЕР_13. Під час, зазначеної зустрічі ОСОБА_4 , продовжуючи реалізацію злочинного умислу направленого на продаж гуманітарної допомоги та діючи відповідно до раніше розробленого злочинного плану, за попередньою змовою з невстановленими особами, здійснив продаж автомобіля марки «Jeep» моделі «Grand Cherokee», 2003 року випуску, з номерними знаками « НОМЕР_6 », з номером кузову НОМЕР_7 за 8 250 доларів США, а також автомобіля марки «Jeep» моделі «Grand Cherokee», 2005 року випуску, з номерними знаками « НОМЕР_8 », з номером кузову НОМЕР_10 за 6 750 доларів США ОСОБА_7 , отримавши від останнього грошові кошти загальною сумою 15 000 доларів США та передав йому свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу країни Литви серія номер « НОМЕР_11 » та свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу країни Литви серія номер « НОМЕР_12 » на яких присутні відтиски печатки «гуманітарна допомога продаж заборонено».

Вказано, що згідно висновку експерта Київського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України №СЕ-19/111-24/61120-АВ, ринкова вартість автомобіля марки «Jeep» моделі «Grand Cherokee», 2003 року випуску, з номерними знаками « НОМЕР_6 », з номером кузову НОМЕР_7 станом на 18.10.2024 становить 187 018,17 гривень.

Також вказано, що згідно висновку експерта Київського науково-дослідного експертно- криміналістичного центру МВС України №СЕ-19/111-24/62521-АВ від 29.10.2024, ринкова вартість автомобіля марки «Jeep» моделі «Grand Cherokee», 2005 року випуску, з номерними знаками « НОМЕР_8 », з номером кузову НОМЕР_10 станом на 25.10.2024 становить 184 708,45 гривень.

Прокурором пояснено, що таким чином, ОСОБА_4 , діючи умисно та протиправно, за попередньою змовою з невстановленими особами, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи їх суспільно-небезпечні наслідки та бажаючи їх настання, будучи обізнаним із правилами ввезення товарів гуманітарної допомоги на територію України (в т.ч. положеннями Закону України «Про гуманітарну допомогу»), будучи обізнаними про дію на всій території України воєнного стану, у період часу з березня по липень 2023 року, переслідуючи мету отримання прибутку, здійснили продаж товарів (предметів) гуманітарної допомоги в особливо великому розмірі, а саме: транспортних засобів марки «Jeep» моделі «Grand Cherokee», 2005 року випуску, з номерними знаками « НОМЕР_1 », з номером кузову НОМЕР_4 ; марки «Jeep» моделі «Grand Cherokee», 2003 року випуску, з номерними знаками « НОМЕР_6 », з номером кузову НОМЕР_7 ; марки «Jeep» моделі «Grand Cherokee», 2005 року випуску, з номерними знаками « НОМЕР_8 », з номером кузову НОМЕР_9 , які відповідно, ввезено на територію України як гуманітарна допомога для потреб військових частини Збройних Сил України, вартість яких становить 585 720,24 гривень.

Прокурор вказав, що таким чином, ОСОБА_4 обґрунтовано підозрюється у продажі товарів (предметів) гуманітарної допомоги, вчиненому за попередньою змовою групою осіб у значному розмірі, під час воєнного стану, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 201-2 КК України.

01.11.2024 ОСОБА_4 затримано в порядку ст. 208 КПК України.

01.11.2024 ОСОБА_4 , повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, ч. 3 ст. 201-2 КК України.

Пояснено, що з метою виявлення та фіксації відомостей щодо обставин вчинення вищезазначеного кримінального правопорушення кримінального правопорушення, відшукування знаряддя кримінального правопорушення або майна, яке здобуте у результаті його вчинення, 01.11.2024 було проведено обшук на підставі ухвали слідчого судді Солом'янського районного суду м. Києва від 29.10.2024 у справі № 760/26872/24, провадження № 1-кс/760/12645/24, за адресою: Київська обл., місто Біла Церква, Білоцерківський район, вулиця Коцюбинського Михайла, будинок 48/1, у ході якого виявлено та вилучено: предмети зовні схожі на грошові кошти у сумі 1 000 доларів США; ноутбук марки «ACER» модель «РВ71305» sn:NXMG9EU001335003117200, на якому виявлено електронні документи щодо оформлення автомобілів як гуманітарна допомога, з зарядним пристроєм до нього; печатка БО «БФ «НЕЗЛАМНІ ДУХОМ ВОЛОНТЕРИ», блокнот з чорновими записами, документи на 8 арк., щодо оформлення автомобілів як гуманітарна допомога.

Прокурор вказав, що метою накладення арешту, відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 170 КПК України, є забезпечення збереження речових доказів.

До суду прокурор подав заяву про розгляд клопотання за його відсутності, вимоги визначені у клопотанні підтримує, просить задовольнити.

Власник майна у судове засідання не з'явився, про розгляд клопотання повідомлявся належним чином, та враховуючи положення ч. 1 ст. 172 КПК України, неприбуття власника майна у судове засідання не перешкоджає розгляду клопотання.

Слідчий суддя, вивчивши матеріали провадження за клопотанням, приходить до наступного висновку.

Відповідно до ч. 1 ст. 170 КПК України, арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом злочину, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна. Арешт майна скасовується у встановленому цим Кодексом порядку.

Завданням арешту майна є запобігання можливості його приховування, пошкодження, псування, знищення, перетворення, відчуження.

Частиною 2 ст. 170 КПК України визначено, що арешт майна допускається з метою забезпечення збереження речових доказів; спеціальної конфіскації; конфіскації майна як виду покарання або заходу кримінально-правового характеру щодо юридичної особи; відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення (цивільний позов), чи стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди.

Відповідно ч. 3 ст. 170 КПК України, у випадку, передбаченому пунктом 1 частини другої цієї статті, арешт накладається на майно будь-якої фізичної або юридичної особи за наявності достатніх підстав вважати, що воно відповідає критеріям, зазначеним у статті 98 цього Кодексу.

Частиною 10 ст. 170 КПК України, передбачено, що арешт може бути накладений у встановленому цим Кодексом порядку на рухоме чи нерухоме майно, гроші у будь-якій валюті готівкою або у безготівковій формі, в тому числі кошти та цінності, що знаходяться на банківських рахунках чи на зберіганні у банках або інших фінансових установах, видаткові операції, цінні папери, майнові, корпоративні права, щодо яких ухвалою чи рішенням слідчого судді, суду визначено необхідність арешту майна.

Згідно положень ч. 11 ст. 170 КПК України заборона або обмеження користування, розпорядження майном можуть бути застосовані лише у разі, коли існують обставини, які підтверджують, що їх незастосування призведе до приховування, пошкодження, псування, зникнення, втрати, знищення, використання, перетворення, пересування, передачі майна.

Статтею 100 КПК України визначено, що на речові докази може бути накладено арешт в порядку ст.ст. 170-174 КПК України, та згідно ч.ч. 2, 3 ст. 170 КПК України, слідчий суддя накладає арешт на майно, якщо є достатні підстави вважати, що воно відповідає критеріям, визначеним в ч. 1 ст. 98 КПК України.

Статтею 98 КПК України, визначено, що речовими доказами є матеріальні об'єкти, які були знаряддям вчинення кримінального правопорушення, зберегли на собі його сліди або містять інші відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження, в тому числі предмети, що були об'єктом кримінально протиправних дій, гроші, цінності та інші речі, набуті кримінально протиправним шляхом або отримані юридичною особою внаслідок вчинення кримінального правопорушення.

Постановою про визнання речовими доказами від 01.11.2024 вище зазначені вилучені речі та документи (матеріальні об'єкти) визнані як речові докази у кримінальному провадженні № 42023110000000216.

Таким чином, є передбачені кримінальним процесуальним законом підстави для накладення арешту на майно з метою забезпечення збереження речових доказів, оскільки на даному етапі кримінального провадження потреби досудового розслідування виправдовують втручання у права та інтереси власника майна з метою забезпечення кримінального провадження.

Крім цього, вирішуючи питання щодо законності і обґрунтованості арешту майна враховує і сталу судову практику ЄСПЛ щодо «відповідності втручання в право володіння майном принципу правомірного втручання, сумісного з гарантіями ст. 1 Першого протоколу до Конвенції», згідно якої підлягають оцінці три головні критерії, а саме: а) чи є втручання законним; б) чи переслідує воно «суспільний інтерес»; в) чи є такий захід (втручання в право на мирне володіння майном) пропорційним визначеним цілям.

Таким чином, втручання держави у право володіння майном у даному конкретному випадку є законним і обґрунтованим, оскільки таке втручання здійснено на підставі чинного КПК України, який є доступним для заінтересованих осіб, чітким та передбачуваним у питаннях застосування та наслідків дії його норм, сумісних з принципами Конвенції.

Втручання у вказаному вище кримінальному провадженні є виправданим, так як воно здійснено з метою задоволення «суспільного інтересу» та за наявності об'єктивної необхідності в цьому у формі публічного, загального інтересу, який включає інтерес держави, громади, а також здійснено з дотриманням принципу «пропорційності» - «справедливої рівноваги (балансу)» між інтересами держави (суспільства, громади), пов'язаними з втручанням, та інтересами особи, яка так чи інакше страждає від втручання, який передбачає наявність розумного співвідношення (обґрунтованої пропорційності) між метою, що передбачається для досягнення, та засобами, які використовуються. При цьому, застосовані обмеження стосовно вказаного вище майна не є надмірними або ж такими, що є більшими, ніж необхідно для реалізації поставленої мети.

Доказів негативних наслідків від застосування такого заходу забезпечення кримінального провадження як арешт майна, представниками власника майна не надано та не встановлено.

Слідчий суддя на підставі розумної оцінки сукупності отриманих доказів повинен визначити лише чи є причетність особи до вчинення кримінального правопорушення ймовірною, вірогідною та достатньою певною мірою для застосування щодо особи обмежувальних заходів.

Зважаючи на те, що майно вилучене під час обшуку за адресою: Київська обл., місто Біла Церква, Білоцерківський район, вулиця Коцюбинського Михайла, будинок 48/1, відповідає критеріям, визначеним у ст. 98 КПК України.

При цьому слід зауважити, що слідчий суддя на даному етапі провадження не вправі вирішувати ті питання, які повинен вирішувати суд під час розгляду кримінального провадження по суті, зокрема оцінювати докази з точки зору їх достатності та допустимості для визнання особи винуватою чи невинуватою у вчиненні кримінального правопорушення, правильності правової кваліфікації дій особи, на майно якої накладено арешт, переваги одних доказів над іншими тощо.

Слідчий суддя, враховуючи вище викладені обставини, приходить до висновку про задоволення клопотання, оскільки застосування такого заходу забезпечення кримінального провадження, як арешт майна є співрозмірним завданням кримінального провадження, спрямоване на досягнення цілей розслідуваного кримінального провадження.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 170-173, 175, 309, 372, 392 КПК України,-

УХВАЛИВ:

Клопотання - задовольнити.

Накласти арешт з тимчасовим позбавленням права на відчуження, розпорядження та користування на майно, вилучене 01.11.2024 в ході проведення обшуку за адресою: Київська обл., місто Біла Церква, Білоцерківський район, вулиця Коцюбинського Михайла, будинок 48/1, а саме: предмети зовні схожі на грошові кошти у сумі 1 000 доларів США; ноутбук марки «ACER» модель «PB71305» sn:NXMG9EU001335003117200, на якому виявлено електронні документи щодо оформлення автомобілів як гуманітарна допомога, з зарядним пристроєм до нього; печатка БО «БФ «НЕЗЛАМНІ ДУХОМ ВОЛОНТЕРИ», блокнот з чорновими записами, документи на 8 арк., щодо оформлення автомобілів як гуманітарна допомога, які належать ОСОБА_4 .

Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Київського апеляційного суду протягом 5 (п'яти) днів з дня її оголошення.

Слідчий суддя: ОСОБА_1