Постанова від 15.09.2025 по справі 358/1616/25

Справа № 358/1616/25 Провадження № 3/358/684/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

про призначення експертизи

15 вересня 2025 року м. Богуслав

Суддя Богуславського районного суду Київської області Романенко К.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративний матеріал, який надійшов з відділення поліції №2 Обухівського районного управління поліції ГУНП в Київській області про притягнення до адміністративної відповідальності:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, українця, уродженця с. Івки, Обухівського району Київської області, місце проживання за адресою: АДРЕСА_1 , місце реєстрації за адресою: АДРЕСА_2 , не працюючого, паспорт громадянина України серії НОМЕР_1 , виданий 05.05.2000 Богуславським РВ ГУ МВС України в Київській області, РНОКПП - НОМЕР_2 ,

за ст. 51 ч. 2 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-

ВСТАНОВИВ:

28 серпня 2025 року до суду надійшли чотири матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , за ст. 51 ч. 2 КУпАП.

Постановою суду від 01 вересня 2025 року вказані справи об'єднано в одне провадження та призначено розгляд об'єднаної справи на 09 год. 00 хв. 15.09.2025.

В судовому засіданні 01.09.2025 особа, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 повідомив, що перебуває на обліку у лікаря психіатра.

Відповідно до ст.ст.17, 20 КУпАП, не підлягає адміністративній відповідальності особа, яка була в стані неосудності, тобто яка під час вчинення протиправної дії чи бездіяльності не могла усвідомлювати свої дії або керувати ними внаслідок хронічної душевної хвороби, тимчасового розладу душевної діяльності, слабоумства чи іншого хворобливого стану.

Відповідно до ст.280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

04.09.2025 на запит суду, від лікаря психіатра Комунального некомерційного підприємства «Богуславська центральна лікарня» ОСОБА_2 до суду надійшла довідка про те, що ОСОБА_1 , 07.07.1972 року перебуває під наглядом в кабінеті психіатра КНП БМР «Богуславська ЦЛ» з 2005 року. За час перебування під наглядом багато разів лікувався стаціонарно в ОПНМО (2005, 2016-двічі, 2017, 2018, 2018-2019, 2019, 2019-2020, 2020-двічі, 2021-п'ять разів, 2022-двічі, 2023, 2024, 2025 р.). З 2019 року - інвалід ІІ групи довічно. Після виписки підтримуюче лікування приймав нерегулярно. Протягом останнього часу ремісії короткі, неякісні. Постійно бродяжничає по місту, в стані алкогольного сп'яніння пристає до прохожих, вимагаючи у них гроші, спостерігались явища крадіжок.

15.09.2025 ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, будучи належним чином повідомленим про дату, час та місце розгляду справи.

Стаття 17 КУпАП визначає обставини, що виключають адміністративну відповідальність, а саме: особа, яка діяла в стані крайньої необхідності, необхідної оборони або яка була в стані неосудності, не підлягає адміністративній відповідальності.

Відповідно до ч.1, 2 ст.273 КУпАП експерт призначається органом (посадовою особою), у провадженні якого перебуває справа про адміністративне правопорушення, у разі коли виникає потреба в спеціальних знаннях, у тому числі для визначення розміру майнової шкоди, заподіяної адміністративним правопорушенням, а також суми грошей, одержаних внаслідок вчинення адміністративного правопорушення, які підлягатимуть конфіскації. Експерт зобов'язаний з'явитися на виклик органу (посадової особи) і дати об'єктивний висновок у поставлених перед ним питаннях.

Згідно ч. 1 ст. 7-1 Закону України «Про судову експертизу» підставою проведення судової експертизи є відповідне судове рішення чи рішення органу досудового розслідування, або договір з експертом чи експертною установою - якщо експертиза проводиться на замовлення інших осіб.

Як зазначено у ч.2, 3 ст.15 Закону України «Про судову експертизу», проведення судових експертиз державними спеціалізованими установами у кримінальних провадженнях за дорученням слідчого, дізнавача, прокурора, суду та у справах про адміністративні правопорушення здійснюється за рахунок коштів, які цільовим призначенням виділяються цим експертним установам з Державного бюджету України. Проведення судових експертиз, обстежень і досліджень судово-медичними та судово-психіатричними установами здійснюється за рахунок коштів, які безпосередньо і цільовим призначенням виділяються цим експертним установам з державного чи місцевого бюджету, за винятком випадків, передбачених частиною четвертою цієї статті.

Частина 3 статті 7 цього ж Закону передбачає, що виключно державними спеціалізованими установами здійснюється судово-експертна діяльність, пов'язана з проведенням криміналістичних, судово-медичних і судово-психіатричних експертиз.

Відповідно до п. 1, 3, 5, 6, 8, 9, 10, 12 Порядку проведення судово-психіатричної експертизи, затвердженого Наказ Міністерства охорони здоров'я України 08 травня 2018 року №865 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14 червня 2018 р. за № 719/32171, цей Порядок визначає організаційні засади проведення судово-психіатричної експертизи (далі - СПЕ). СПЕ проводять державні спеціалізовані судово-психіатричні установи Міністерства охорони здоров'я України (далі - експертні установи). Призначення СПЕ, обов'язки, права та відповідальність судових експертів (далі - експерти) визначаються Кримінальним процесуальним кодексом України, Цивільним процесуальним кодексом України, Кодексом України про адміністративні правопорушення, Кодексом адміністративного судочинства України, Кримінальним кодексом України, Законом України «Про судову експертизу». За формою проведення СПЕ може бути амбулаторною, стаціонарною, посмертною. За процесуальними ознаками СПЕ може бути первинною, повторною, додатковою. За організаційними ознаками СПЕ може бути одноосібною та комісійною. Предметом СПЕ є психічний стан особи у певні юридично значимі проміжки часу. Психічний стан особи у певні юридично значимі проміжки часу визначається з метою надання відповіді на запитання, поставлені особою або органом, яка (який) залучила(в) експерта, або слідчим суддею чи судом, що доручив проведення експертизи. Кількісний склад експертів (одноособовий або комісійний) щодо конкретної СПЕ встановлюється особою або органом, яка (який) залучила(в) експерта, або слідчим суддею чи судом, який призначив СПЕ. Якщо це не зазначено, його встановлює керівник експертної установи.

Як зазначено в Узагальненні судової практики розгляду справ про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною, поновлення цивільної дієздатності, встановлення над фізичною особою опіки та піклування призначення опікуна чи піклувальника, недієздатність втрата здатності здійснювати особою цивільні права та обов'язки внаслідок тяжкого порушення психічного стану. Критерії недієздатності психічно хворих визначені в Цивільному кодексі України. Стан недієздатності характерний тільки для фізичних осіб та встановлюється в судовому порядку після обов'язкового проведення судово-психіатричної експертизи.

Визнання особи недієздатною це не тільки визначення стану здоров'я, але й складне юридичне поняття, яке містить в собі два критерії: медичний та юридичний (психологічний). Під медичним критерієм слід розуміти «хронічний, стійкий психічний розлад». Другий, юридичний (психологічний) критерій, вказує на нездатність особи усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними. Але чіткого категоричного розмежування юридичного (психологічного) та медичних критерій існувати не може.

Вказані критерії одночасно несуть як медичний, так і юридичний характер. Юридичний критерій недієздатності має, перш за все, психологічну природу. Він свідчить про тяжкість психічного захворювання, ступінь розладів у інтелектуально-мнестичної та емоційно-вольової сферах психічної діяльності. Не кожний психічний розлад призводить до нездатності особи приймати участь у цивільних відносинах, а тільки такий його ступінь (глибина), який суттєво впливає на волю, пам'ять та інтелект хворого, що позбавляє особу можливості усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними.

Таким чином, для визнання особи недієздатною встановити, у передбаченому порядку, тільки наявність психічного захворювання недостатньо. Суттєве значення має встановлення наслідків, які настали в результаті захворювання у вигляді глибини ураження інтелектуально-мнестичної та емоційно-вольової сфери. Таким чином, межа між дієздатністю та недієздатністю психічно хворого встановлюється відповідно до юридичного (психологічного) критерію здатності особи усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними, визначення якого віднесено до компетенції судово-психіатричних експертів.

З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що задля перевірки осудності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , станом на дату вчинення адміністративних правопорушень: 02 серпня 2025 року за ч. 2 ст. 51 КУпАП, 04 серпня 2025 року за ч. 2 ст. 51 КУпАП, 10 серпня 2025 року за ч. 2 ст. 51 КУпАП, 11 серпня 2025 року за ч. 2 ст. 51 КУпАП, потрібні спеціальні знання в області медицини, а тому слід призначити амбулаторну судово-психіатричну експертизу, проведення якої доручити: Комунальному некомерційному підприємству Київської обласної ради «Обласне психіатрично-наркологічне медичне об'єднання», що розташоване за адресою: вул. Вокзальна, 8, смт. Глеваха, Васильківського району Київської області, 02631, на вирішення якої поставити наступні запитання:

1) Чи страждав ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , під час інкримінованих йому діянь, станом на 02.08.2025, 04.08.2025, 10.08.2025 та 11.08.2025, будь-яким психічним захворюванням, чи проявлявся у нього тимчасовий розлад психічної діяльності, внаслідок якого він не міг усвідомлювати свої дії або керувати ними? Якщо так, то якими саме?

2) чи розуміє на даний час ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , значення своїх дій та чи може керувати ними.

Керуючись ст.ст. 17, 283 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -

ПОСТАНОВИВ:

Призначити амбулаторну судово-психіатричну експертизу, для вирішення питання про психічний стан ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на вирішення якої поставити наступні запитання:

1) Чи страждав ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , під час інкримінованих йому діянь, станом на 02.08.2025, 04.08.2025, 10.08.2025 та 11.08.2025, будь-яким психічним захворюванням, чи проявлявся у нього тимчасовий розлад психічної діяльності, внаслідок якого він не міг усвідомлювати свої дії або керувати ними? Якщо так, то якими саме?

2) чи розуміє на даний час ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , значення своїх дій та чи може керувати ними.

Проведення експертизи доручити Комунальному некомерційному підприємству Київської обласної ради «Обласне психіатрично-наркологічне медичне об'єднання», що розташоване за адресою: вул. Вокзальна, 8, смт. Глеваха, Васильківського району Київської області, 02631, попередивши про кримінальну відповідальність за ст.ст. 384, 385 КК України.

Зобов'язати відділення поліції №2 Обухівського РУП ГУ НП в Київській області (тел. 04561 5-10-84, вул. Франка, 14, м. Богуслав, Обухівського району, Київської області, 09701) доставити особу, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце проживання за адресою: АДРЕСА_1 , місце реєстрації за адресою: АДРЕСА_2 , до Комунального некомерційного підприємства Київської обласної ради «Обласне психіатрично-наркологічне медичне об'єднання» (вул. Вокзальна, 8, смт. Глеваха, Васильківського району Київської області, 02631) на дату та час, які будуть повідомлені уповноваженими службовими особами КНП КОР «Обласне психіатрично-наркологічне медичне об'єднання» для проведення амбулаторної судово-психіатричної експертизи.

Для проведення судово-психіатричної експертизи направити експертам матеріали об'єднаної справи про адміністративне правопорушення №358/1616/25 про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 до адміністративної відповідальності за ст. 51 ч. 2 КУпАП.

У відповідності до ч. 2, 3 ст. 15 Закону України «Про судову експертизу» судові витрати, пов'язані із проведенням судової експертизи, обстеження і досліджень судово-психіатричною установою, а саме із проведенням амбулаторної судово-психіатричної експертизи віднести на рахунок держави.

Встановити строк для проведення судово-психіатричної експертизи один місяць з дня отримання копії даної постанови суду.

Розгляд справи відкласти до надходження висновку експерта.

Постанова набирає законної сили після її проголошення та оскарженню не підлягає.

Головуючий: суддя К. С. Романенко