17 вересня 2025 року м. Чернівці Справа № 600/1074/25-а
Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Левицького В.К., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження у порядку письмового провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області, другий відповідач Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправною відмову та зобов'язання вчинити певні дії.
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулася до суду з позовом, в якому просить:
визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області в поновленні їй пенсії по віку;
зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України Чернівецькій області поновити їй виплату пенсії по віку, починаючи з 19.10.2024.
В обґрунтування позовних вимог позивачка зазначає, що є пенсіонером по віку. Пенсію було призначено відділом пенсійного забезпечення в Севастопольському районі АР Крим з 02.07.2005 довічно. В АР Крим вона була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 . В 2014 році через анексію російською федерацію АР Крим, вона вимушена була виїхати до свого сина в м. Київ. З 07.10.2022 вона проживаю в с. Верхні Петрівці Чернівецького району Чернівецької області. Після анексії АР Крим в 2014 році, ПФУ виплату її пенсії не проводив. Трудова книжка та інші документи, що підтверджують її трудовий стаж та призначення їй пенсії по віку залишились на тимчасово окупованій території. 19.10.2024 через електронний кабінет на порталі електронних послуг вона звернулася із клопотанням до ГУ ПФУ в Чернівецькій області про відновлення нарахування та виплати її пенсії по віку. Листом ГУ ПФУ в Чернівецькій області відмовило у поновленні пенсії. Позивач вважає, що має право на отримання пенсії за віком, тому відповідачем протиправно відмовлено у поновленні та виплаті пенсії.
За вказаною позовною заявою, ухвалою суду від 17.03.2025 відкрито провадження у справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні). Цією ж ухвалою витребувано письмові докази від відповідача.
Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (далі - відповідач 1), заперечуючи проти позовних вимог, подало до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначало, що для призначення пенсії при переїзді пенсіонера на постійне або тимчасове проживання до іншої адміністративно-територіальної одиниці, основним документом є пенсійна справа, в якій зібрано усі необхідні документи і яка підтверджує, що пенсіонер до переїзду одержував пенсію. Вказані документи, а також довідку-атестат про дату припинення виплати пенсії на попередньому місці проживання, пенсіонеру потрібно надати до органу Пенсійного фонду України за місцем свого простійного проживання. Враховуючи вищезазначене слід відмовити позивачу в призначені пенсії за віком у зв'язку з відсутністю необхідного страхового стажу передбаченого ст. 26 Закону №1058, та з не дотриманням п.2.8 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №1058, a саме до переліку документів не залучено пенсійну справу та довідку-атестат, а також відсутні оригінали наданих документів.
Ухвалою суду від 04.06.202 залучено до участі у справі як другого відповідача Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області.
Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - другий відповідач) подало до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначало, що на час звернення за призначенням пенсії у позивача відсутній необхідний стаж та до заяви про призначення пенсії не додано пенсійну справу та довідку-атестат, а також відсутні оригінали наданих документів, відповідно у позивача відсутнє право на призначення пенсії по віку. У зв'язку з повномасштабним вторгненням російської федерації на територію України 24.02.2022, Україна розірвала дипломатичні відносини з росією, що в свою чергу, з цієї дати унеможливлює направлення різних запитів та листів до установ російської федерації, тому самостійно витребувати документи ГУ ПФУ у Волинській області не може.
З'ясувавши обставини, на які учасники справи посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши письмові докази, судом встановлено наступне.
ОСОБА_1 народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 .
З 07.02.2005 позивачці призначено пенсію за віком Управлінням Севастопольського району АР Крим довічно, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 від 14.03.2005. Номер пенсійної справи № 112786. Розмір пенсії 284,69 грн.
Згідно паспорту громадянина України серії НОМЕР_2 , виданого Совєтським РВ ГУ МВС України в Криму 19.08.1995, позивачка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 .
Згідно Витягу з Реєстру територіальної громади від 21.10.2024, позивачка зареєстрована з 07.10.2022 за адресою АДРЕСА_2 .
15.09.2024 позивачка звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України у Чернівецькій області із заявою про поновлення виплати пенсії з моменту її припинення.
За результатами розгляду заяви, 30.09.2024 Головне управління Пенсійного фонду України у Чернівецькій області направило на адресу позивачки лист за вих. № 4276-4063/О-17/8-2400/24, яким повідомило, що для поновлення виплати пенсії за новим місцем проживання необхідні документи, які містять інформацію про припинення виплати пенсії або про неотримання пенсії за попереднім місцем проживання.
19.10.2024 позивачка через свій електронний кабінет на порталі електронних послуг повторно звернулася із заявою до Головного управління Пенсійного фонду України у Чернівецькій області із заявою про відновлення нарахування та виплати її пенсії за віком, з моменту її припинення.
За результатами розгляду заяви, 04.11.2024 Головне управління Пенсійного фонду України у Чернівецькій області направило на адресу позивачки лист за вих. № 4700-4499/О-17/8-2400/24, яким повідомило, що розглянувши повторне звернення на вебпортал Пенсійного фонду України від 19.10.2024, що надійшло на розгляд 21.10.2024 щодо поновлення виплати пенсії, їй надано роз'яснення з порушеного питання листом Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області від 30.09.2024 №4276-4063/0-17/8-2400/24.
Судом також встановлено, що 19.10.2024 позивачка через свій електронний кабінет на порталі електронних послуг звернулася із заявою до Головного управління Пенсійного фонду України у Чернівецькій області із заявою про призначення пенсії за віком.
Вказана заява за принципом екстериторіальності спрямована для розгляду до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області та зареєстрована 19.10.2024.
За результатами розгляду заяви позивача, 25.10.2024 Головним управлінням Пенсійного фонду України у Волинській області прийнято рішення № 241670078432 про відмову в призначенні пенсії за віком.
У вказаному рішенні зазначено, що згідно наданих до заяви документів про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637 (довідка про присвоєння ідентифікаційного номеру, ОК-5) страховий стаж складає 6 років 6 місяців 25 днів. До страхового стажу зараховано усі періоди роботи.
Абзацом 9 п. 2.8. Порядку громадянами України, які проживали на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя і не отримують пенсії від органів пенсійного забезпечення Російської Федерації, для поновлення виплати пенсій до наявних документів додається заява в довільній формі про відсутність громадянства держави-окупанта. Орган, що призначає пенсію, здійснює поновлення виплати пенсій цим особам після надходження на запит пенсійної справи з документами про припинення виплати пенсії органами пенсійного забезпечення Російської Федерації.
В рішення звернуто увагу на те, що для призначення пенсії при переїзді пенсіонера на постійне або тимчасове проживання до іншої адміністративно-територіальної одиниці, основним документом є пенсійна справа, в якій зібрано усі необхідні документи і яка підтверджує, що пенсіонер до переїзду одержував пенсію. Вказані документи, а також довідку-атестат про дату припинення виплати пенсії на попередньому місці проживання пенсіонеру потрібно надати до органу Пенсійного фонду України за місцем свого постійного проживання.
За наведених підстав, прийнято рішення про відмову в призначенні пенсії за віком ОСОБА_1 у зв'язку з відсутністю необхідного страхового стажу передбаченого ст. 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", та з не дотриманням п. 2.8 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", а саме: до переліку документів не долучено пенсійну справу та довідку-атестат, а також відсутні оригінали наданих доказів.
Враховуючи відмову в поновленні пенсії по віком протиправною, позивачка звернулася до суду з даним позовом.
Розглянувши матеріали справи, встановивши фактичні обставини в справі, дослідивши та оцінивши надані докази в сукупності, проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд зазначає наступне.
З матеріалів справи видно, що звернення позивача до суду з цим позовом обумовлене його незгодою із діями, рішеннями відповідача щодо відмови у поновленні пенсії за віком з урахуванням страхового стажу.
Таким рішенням про відмову у призначенні пенсії, на думку позивача, є лист Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області від 04.11.2024 № 4700-4499/О-17/8-2400/24.
Між тим, вказана позиція позивача помилкова, виходячи з наступного.
Згідно зі ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
За приписами п. 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, визначаються Законом "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон № 1058-IV).
Згідно ч. 1 ст. 44 Закону № 1058-IV заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Частиною 3 ст. 45 Закону № 1058-IV передбачено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
Відповідно до ч. 5 ст. 45 Закону № 1058 документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії. Цей строк може бути продовжено за рішенням керівника територіального органу Пенсійного фонду України на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за № 1566/11846 (далі - Порядок № 22-1).
Згідно з п. 1.1 розділу І Порядку № 22-1 заява про призначення, перерахунок пенсії, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший (Заява про призначення/перерахунок пенсії - додаток 1); заява про припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання (Заява про виплату пенсії- додаток 2); заява про працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (додаток 3); заява про виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера (додаток 4) подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію) через структурний підрозділ, який здійснює прийом та обслуговування осіб (далі - сервісний центр).
Абзацом 6 п. 1.9 розділу І Порядку № 22-1 передбачено, що днем звернення за перерахунком пенсії, переведенням з одного виду пенсії на інший, поновленням виплати пенсії, припиненням перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отриманням пенсії за місцем фактичного проживання, продовженням виплати пенсії за довіреністю, виплатою частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплатою пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведенням виплати пенсії за новим місцем проживання, у зв'язку із працевлаштуванням (звільненням), початком (припиненням) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, виплатою недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами (у разі подання заяви через вебпортал - дата реєстрації заяви зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів).
Підпунктом 2 п. 2.1 розділу II Порядку № 22-1 визначено, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються, зокрема, документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.93 року № 637.
За період роботи, починаючи з 01 січня 2004 року, орган, що призначає пенсію, додає довідку з бази даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - реєстр застрахованих осіб) за формою згідно з додатком 4 до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18 червня 2014 року № 10-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 08 липня 2014 року за № 785/25562 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 27 березня 2018 року № 8-1) (далі - Положення), а у разі необхідності - за формою згідно з додатком 3 до Положення.
Відповідно до абз. 1, 2 п. 2.23 розділу II Порядку № 22-1 при поданні особою заяви в паперовій формі документи можуть бути подані як в оригіналах, так і копіях, посвідчених нотаріально або адміністрацією підприємства, установи, організації, що подає документи заявника для призначення пенсії, чи органом, що призначає пенсію.
Документи про стаж, вік та заробітну плату подаються тільки в оригіналах.
За змістом п. 4.1 розділу IV Порядку № 22-1 заяви, що подаються особами відповідно до цього Порядку, реєструються в електронному журналі звернень органу, що призначає пенсію.
Заяви про перерахунок пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання, виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера, працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.
Пунктом 4.2 розділу IV Порядку № 22-1 передбачено, що при прийманні документів працівник сервісного центру: ідентифікує заявника (його представника); надає інформацію щодо умов та порядку призначення (перерахунку)пенсії; реєструє заяву, перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта; уточнює інформацію про факт роботи (навчання, служби, підприємницької діяльності) і про інші періоди діяльності до 01 січня 2004 року, що можуть бути зараховані до страхового стажу. У разі необхідності роз'яснює порядок підтвердження страхового стажу, повідомляє про право особи на здійснення доплати до мінімального страхового внеску відповідно до частини третьої статті 24 Закону, та/або на добровільну участь у системі загальнообов'язкового пенсійного страхування; з'ясовує наявність у заявника особливого (особливих) статусу (статусів), особливих заслуг, інших обставин, які можуть бути підставою для встановлення підвищень, надбавок, доплат; повідомляє про необхідність дооформлення документів або надання додаткових документів у тримісячний строк з дня подання заяви про призначення пенсії, у разі неналежного оформлення поданих документів або відсутності необхідних документів; сканує документи. На створені електронні копії накладає кваліфікований електронний підпис; надсилає запити про витребування з відповідних інформаційних систем необхідних відомостей, передбачених пунктом 2.28 розділу II цього Порядку; повідомляє про можливості подавати заяви через вебпортал; видає особі або посадовій особі розписку із зазначенням дати прийняття заяви, переліку одержаних і відсутніх документів, строку подання додаткових документів для призначення пенсії та пам'ятку пенсіонеру (додаток 6). Скановані розписка та пам'ятка пенсіонеру зберігаються в електронній пенсійній справі; повідомляє особу, у вибраний нею спосіб, про відсутність відомостей або/та наявність розбіжностей у відповідних інформаційних системах та строки подання необхідних документів для призначення пенсії, непізніше двох робочих днів після отримання відповіді органу, який веде відповідний інформаційний реєстр.
Після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.
За приписами абзаців 2-4, 6 п. 4.3 розділу IV Порядку № 22-1 рішення за результатами розгляду заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов'язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи.
Рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви.
Цей строк може бути продовжено за рішенням керівника органу, що призначає пенсію, на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але небільше ніж на 15 днів.
Рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії приймається без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.
Право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію. Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє адміністрації підприємства, установи, організації або особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження (п. 4.7 розділу IV Порядку № 22-1).
Підставою для повідомлення заявника про перерахунок/відмову перерахувати пенсію може бути виключно рішення, прийняте територіальним органом ПФУ з цього питання.
З аналізу наведених вище правових норм видно, що у разі звернення пенсіонера із заявою про поновлення (перерахунок, призначення переведення з одного виду пенсії на інший пенсії) та надання необхідних документів, уповноважений орган Пенсійного фонду України має за результатами розгляду такої заяви прийняти мотивоване рішення про поновлення або про відмову в поновлення (перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший) пенсії. При цьому, рішення про відмову в поновлення (перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший) пенсії має містити зазначення причин відмови та порядку його оскарження.
Аналогічний за змістом правовий висновок викладено Верховним Судом в постанові від 21.12.2020 у справі № 229/4165/17.
З матеріалів справи вбачається, що відповідачем не було розглянуто у відповідності до вимог Порядку № 22-1 подану позивачем 19.10.2024 заяву про поновлення пенсії за віком. Пенсійним органом мотивоване рішення про поновлення або про відмову в поновленні (перерахунку) пенсії позивачу не приймалося, що свідчить про недотримання ним встановленого законодавством порядку вирішення питання про перерахунок пенсії.
Отже, суб'єкт владних повноважень у спірних відносинах діяв не у спосіб, встановлений законодавством.
Водночас, лист Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області від 04.11.2024 № 4700-4499/О-17/8-2400/24, після отримання якого позивач і вирішив подати цей позов до суду, не є рішенням суб'єкта владних повноважень у розумінні Кодексу адміністративного судочинства України, адже не є актом правозастосування. Названий лист носить лише інформаційний характер, оскільки не породжує виникнення, зміну або припинення прав, обов'язків позивача. Цей лист, як вбачається з їх змісту, містить, по суті, інформацію про призначення пенсії на підставі судового рішення, роз'яснення щодо порядку поновлення виплати пенсії за віком.
З огляду на викладене, суд вважає передчасними твердження позивача у позовній заяві про надання йому пенсійним органом саме відмови у поновленні пенсії з урахуванням страхового стажу згідно заяви від 19.10.2024.
Зазначене виключає можливість визнання судом протиправною оскаржувану бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області.
Крім того, суд зауважує, що фактично прийняттю рішення по суті спору має передувати перегляд дотримання процедури прийняття вказаного рішення. В свою чергу, в межах даних правовідносин, відповідачем 1 не прийнято жодного рішення, що фактично унеможливлює суд розглянути питання протиправності дій (бездіяльності) пенсійного органу в частині відмови у поновленні пенсії позивача, оскільки дане питання на цій стадії розгляду належить до дискреційних повноважень пенсійного органу.
Поряд з цим відповідач 1 вважаючи, що позивач не має права на поновлення пенсії з огляду на відсутність пенсійної справи, повинен був самостійно вчинити вказані вище заходи (дії).
Суд зазначає, що відмовляючи позивачу у поновленні виплати пенсії за відсутності передбачених законами України підстав, відповідач 1 порушив право останнього на його отримання. При цьому, як вбачається з матеріалів справи, відповідачем 1 не надано жодного доказу на підтвердження наявності обґрунтованих підстав для відмови у такому поновленні пенсії.
Враховуючи неналежний розгляд відповідачем заяви позивача від 19.10.2024, суд приходить до висновку про наявність підстав для визнання протиправними дій відповідача 1 щодо розгляду указаної заяви із зобов'язанням повторно її розглянути у відповідності до Порядку № 22-1.
Відтак, позовні вимоги позивача про зобов'язання відповідача 1 поновити йому виплату пенсії по віку, починаючи з 19.10.2024, наразі є передчасними, тому задоволенню не підлягають.
Отже, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Вказаний висновок узгоджується з позицією Сьомого апеляційного адміністративного суду, викладеною у постановах від 04.06.2024 у справі № 600/4775/23-а, від 10.10.2024 справі № 600/6700/23-а та від 19.08.2025 у справі № 600/4603/24-а.
Відповідно до ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Згідно ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Оцінивши належність, допустимість, достовірність вказаних вище доказів окремо, а також достатність і взаємний зв'язок цих доказів у їх сукупності, суд вважає, що наявні підстави для часткового задоволення заявлених вимог. При цьому, доводи Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області, викладені у відзиві, є безпідставними та такими, що не свідчать про законність його дій у спірних відносинах.
Стосовно розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 3 ст. 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
З матеріалів справи встановлено, що при зверненні до суду з даним позовом позивачем сплачено судовий збір у розмірі 968,96 грн.
Зважаючи на часткове задоволення позовних вимог, судовий збір підлягає стягненню пропорційно до розміру задоволених вимог в сумі 484,48 грн на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 9, 72 - 77, 90, 134, 241 - 246, 250 КАС України, суд,
1. Адміністративний позов задовольнити частково.
2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області щодо розгляду заяви ОСОБА_1 про поновлення пенсії від 19.10.2024.
3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Чернівецькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про поновлення пенсії від 19.10.2024 відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за № 1566/11846.
4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області на користь ОСОБА_1 судові витрати (судовий збір) у сумі 484,48 грн.
5. В іншій частині позовних вимог відмовити.
Повне найменування учасників процесу:
позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_3 );
відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області (вулиця Кравчука, 22В, Луцьк, Волинська область, код ЄДРПОУ 13358826);
відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (площа Центральна, 3, місто Чернівці, код ЄДРПОУ 40329345).
Суддя В.К. Левицький