Рішення від 16.09.2025 по справі 580/13035/24

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 вересня 2025 року справа № 580/13035/24

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Орленко В.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) у змішаній (паперовій та електронній) формі адміністративну справу за позовом Смілянської окружної прокуратури, в інтересах держави до Смілянської міської ради, Виконавчого комітету Смілянської міської ради про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

30.12.2024 заступник керівника Смілянської окружної прокуратури в інтересах держави звернувся до Черкаського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Смілянської міської ради, Виконавчого комітету Смілянської міської ради, в якій просить:

- визнати протиправною бездіяльність Смілянської міської ради (код ЄДРПОУ: 25874705, вул. Незалежності, 37, м. Сміла, Черкаська область, 20701) та виконавчого комітету Смілянської міської ради Черкаської області (код ЄДРПОУ:04061553, вул.Незалежності, 37, м. Сміла, Черкаська область, 20701) щодо невжиття заходів з відновлення благоустрою м. Сміла Черкаської області шляхом демонтажу десяти тимчасових споруд, розташованих без дозвільних документів, а саме: металевої тимчасової споруди жовто-синього кольору з написом «Скло», розміщеної по вул. 40 років Перемоги, м. Сміла, поблизу маркету «Малина»; металевої тимчасової споруди, лицева сторона якої обшита вініловим сайдингом, в правому верхньому куті залишки напису «Морозиво, холодні напої, кондитерські вироби», розміщеної по вул. Б. Хмельницького, 60, м. Сміла; металевої тимчасової споруди з написом «Еко хліб», розміщеної по вул. Героїв Холодноярців, м. Сміла, поблизу автобусної зупинки міської лікарні; металевої тимчасової споруди із залишками фарби синього та сірого кольорів, розміщеної по вул. Кармелюка, м. Сміла, поблизу кафе «Сова» та магазину «МіД»; металевої тимчасової споруди синього кольору з написом «Цемент», розміщеної по вул. Рєпіна, м. Сміла, поблизу магазину «Аврора»; тимчасової споруди обшитої металопрофілем жовтого кольору, розміщеної по вул. Телеграфна, м.Сміла, побудованої з лівого боку до магазину «Засоби захисту рослин»; металевих контейнерів, розміщених по вул. Телеграфна з правого боку від теплового пункту №21; металевого контейнеру, обтягнутого тентом, розміщеного по вул. Телеграфна, м. Сміла, поблизу теплового пункту №21; металевої тимчасової споруди сірого кольору з написом СТОВ «ЛАН», розміщеної по вул. Телеграфна, м. Сміла, зобов'язавши Смілянську міську раду та виконавчий комітет Смілянської міськоі ради Черкасьоі області вжити заходів з відновлення благоустрою м. Сміла Черкаської області шляхом демонтажу десяти тимчасових споруд, розташованих без дозвільних документів, а саме: метелевої споруди жовто-синього кольору з написом «Скло» розміщеної по вул. 40 років Перемоги, м. Сміла, поблизу маркету «Малина»; металевої тимчасової споруди, лицева сторона якої обшита вініловим сайдингом, в правому верхньому куті залишки напису «Морозиво, холодні напої, кондитерські вироби», розміщеної по вул. Б. Хмельницького, 60, м. Сміла; металевої тимчасової споруди з написом «Еко хліб», розміщеної по вул. Героїв Холодноярців, м. Сміла, поблизу автобусної зупинки міської лікарні; металевої тимчасової споруди із залишками фарби синього та сірого кольорів, розміщеної по вул. Кармелюка, м. Сміла, поблизу кафе «Сова» та магазину «МіД»; металевої і тимчасової споруди синього кольору з написом «Цемент»,розміщеної по вул. Рєпіна, м. Сміла, поблизу магазину «Аврора»; тимчасової споруди обшитої металопрофілем жовтого кольору, розміщеної по вул. Телеграфна, м. Сміла, побудованої з лівого боку до магазину «Засоби захисту рослин»; двох металевих контейнерів, розміщених по вул. Телеграфна з правого боку від теплового пункту № 21; металевого контейнеру, обтягнутого тентом, розміщеного по вул. Телеграфна, м. Сміла, поблизу теплового пункту № 21; металевої тимчасової споруди сірого кольору з написом СТОВ «ЛАН», розміщеної по вул. Телеграфна, м. Сміла.

В обґрунтування вимог зазначено, що Управлінням житлово-комунального господарства виконавчого комітету Смілянської міської ради 13.06.2024 року проведено перевірку та виявлено 12 тимчасових споруд, розміщених на території м. Сміла без дозвільних документів. У газеті «Сміла» 31.07.2024 року № 31(141) опубліковано оголошення про розшук власників зазначених тимчасових споруд. В подальшому, одному з власників, за його зверненням, був наданий дозвіл на розміщення тимчасової споруди (вул. Телеграфна, м. Сміла, поблизу теплового пункту № 21), а споруда, що була розташована по вул. Телеграфна, м. Сміла, поблизу входу в бар «Версаль» - демонтована у добровільному порядку. Інші власники зазначених вище 10 тимчасових споруд до Управління не зверталися. Згідно з інформацією Смілянської міської ради від 16.10.2024 року № 4169/02-50, виконавчим комітетом Смілянської міської ради рішення про демонтаж тимчасових споруд на території м. Сміла, яким зобов'язано власників тимчасових споруд провести їх демонтаж, не приймалися. Тобто, Смілянська міська рада, як орган місцевого самоврядування, який повинен здійснювати самоврядний контроль у сфері благоустрою, а також виконавчий комітет Смілянської міської ради, достовірно знаючи про виявлені факти порушення земельного законодавства, ефективно не реагують на виявлені порушення та не вживають належних заходів для їх усунення, що і спонукало позивача звернутись з відповідним позовом до суду.

Представник Смілянської міської ради позов не визнав, просив у його задоволенні відмовити повністю, надав до суду письмовий відзив на позов, в якому зазначив, що Смілянська міська рада, діючи виключно на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, здійснює самоврядний контроль у сфері благоустрою міста, що виражається у реалізації повноважень, які визначені ч. 1 ст.10 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» та п.44 ст.26 ч.1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» і немає яких-небудь інших повноважень, що давали б підстави стверджувати про її бездіяльність у цій сфері. А відповідно ніяких більше дій чи рішень Смілянська міська рада стосовно 10 тимчасових споруд не повинна приймати, оскільки це не передбачено законодавством.

Представник виконавчого комітету Смілянської міської ради також позов не визнав, просив у його задоволенні відмовити повністю, надав до суду письмовий відзив на позов, в якому зазначив, що Смілянська окружна прокуратура, як на підставу позову окрім норм законів, посилається на відсутність рішення виконавчого комітету Смілянської міської ради про демонтаж тимчасових споруд на території м. Сміла, яким зобов'язано власників тимчасових споруд провести їх демонтаж. Представник відповідача зазначив, що в позові відсутні обставини які вказували б на бездіяльність виконавчого комітету. Навпаки, наявні обставини, які підтверджують вчинення виконавчим органом ради (Управлінням ЖКГ) необхідних дій, що передують прийняттю виконавчим комітетом рішення про демонтаж і самому демонтажу споруд. Так, рішенням від 11.02.2025 року №71 «Про демонтаж тимчасових споруд» виконавчий комітет визначив перелік тимчасових споруд, що підлягають демонтажу, куди увійшли 10 спірних об'єктів. Цим рішенням виконавчий комітет встановив власникам тимчасових споруд 30 денний строк на їх добровільних демонтаж та благоустрій території з моменту прийняття рішення. Також цим рішенням доручено Управлінню ЖКГ та СКП «Комунальник» (у разі невиконання рішення власниками тимчасових споруд) здійснити їх демонтаж. Це рішення виконавчого комітету розміщено 26.02.2025 в газеті «Сміла» №9 (1471) на сторінці 3, як того вимагає пункт 9.5.Тимчасового порядку. Окрім того, для надання можливості добровільного демонтажу протягом 30 днів на зазначених тимчасових спорудах розміщено повідомлення про прийняте виконавчим комітетом рішення від 11.02.2025 року №71, про що складено акти. Зважаючи на норми Тимчасового порядку та рішення виконавчого комітету від 11.02.2025 року №71 наступним кроком, як зазначив представник відповідача, буде демонтаж тимчасових споруд Управлінням ЖКГ та СКП «Комунальник» та складання їхніми представниками відповідних документів. Отже, наведені факти спростовують твердження прокуратури про бездіяльність виконавчого комітету стосовно демонтажу тимчасових споруд, оскільки як видно з обставин справи виконавчий комітет вживає заходів з відновлення благоустрою м. Сміла Черкаської області шляхом демонтажу тимчасових споруд, розташованих без дозвільних документів.

Розглянувши подані документи і матеріали, суд зазначає, що відповідно до пункту 122 розділу VI «Перехідні положення» Положення №1845/0/15-21 до початку функціонування всіх підсистем (модулів) ЄСІТС справи можуть розглядатися (формуватися та зберігатися) в паперовій, електронній чи змішаній формі залежно від наявних у суді можливостей. Електронні документи та електронні копії паперових документів вносяться до АСДС та зберігаються в централізованому файловому сховищі. Документи, що надійшли до суду в електронній формі, за потреби можуть роздруковуватися та приєднуватися до матеріалів справи у паперовій формі.

Згідно з абзацом 21 пункту 1 розділу VII Формування і оформлення судових справ Інструкції з діловодства в місцевих та апеляційних судах України, затвердженої наказом Державної судової адміністрації України від 20.08.2019 № 814 (у редакції наказу Державної судової адміністрації України від 17 жовтня 2023 року № 485) у випадку прийняття суддею (суддею-доповідачем), у провадженні якого перебуває судова справа, рішення щодо розгляду (формування та зберігання) судової справи (матеріалів кримінального провадження) в електронній чи змішаній (паперовій та електронній) формі, формування матеріалів судової справи здійснюється у відповідній(их) формі(ах) (паперовій та/або електронній).

Отже, процесуальне законодавство передбачає можливість розгляду справи у змішаній формі (паперовій та електронній) та прийняття рішення про такий розгляд суддею, у провадженні якого перебуває судова справа.

Враховуючи вищевикладені обставини, суд вважає за доцільне здійснити розгляд справи у змішаній (паперовій та електронній) формі.

Дослідивши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.

Матеріалами справи встановлено, що згідно з інформацією виконавчого комітету Смілянської міської ради від 30.08.2024 року № 3448/02-50, відповідно до розпорядження міського голови м. Сміла від 15.03.2024 року № 51р «Про впорядкування розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності на території м. Сміла» самостійними відділами виконавчого комітету проведено інвентаризацію тимчасових споруд, розміщених у м. Сміла, з одночасною перевіркою їх відповідності паспортам прив'язки, дозвільним документам, що стали підставою для їх розміщення на території м. Сміла Черкаської області.

За результатами проведеної інвентаризації станом на 01.06.2024 року встановлено, що на території м. Сміла розміщено 265 тимчасових споруд, з них з дозволами встановлено 216 тимчасових споруд, без дозволів - 49.

Управлінням житлово-комунального господарства виконавчого комітету Смілянської міської ради 13.06.2024 року проведено перевірку з виявлення тимчасових споруд в кількості 12 одиниць, розміщених на території м. Сміла без дозвільних документів, а саме:

- металевої тимчасової споруди жовто-синього кольору з написом «Скло», розміщеної по вул. 40 років Перемоги, м. Сміла, поблизу маркету «Малина» (акт обстеження від 13.06.2024); - металевої тимчасової споруди, лицева сторона якої обшита вініловим сайдингом, в правому верхньому куті залишки напису «Морозиво, холодні напої, кондитерські вироби», розміщеної по вул. Б. Хмельницького, 60, м. Сміла (акт обстеження від 13.06.2024); - металевої тимчасової споруди з написом «Еко хліб», розміщеної по вул. Героїв Холодноярців, м. Сміла, поблизу автобусної зупинки міської лікарні (акт обстеження від 13.06.2024); - металевої тимчасової споруди із залишками фарби синього та сірого кольорів, розміщеної по вул. Кармелюка, м. Сміла, поблизу кафе «Сова» та магазину «МіД» (акт обстеження від 13.06.2024); - металевої тимчасової споруди синього кольору з написом «Цемент», розміщеної по вул. Рєпіна, м. Сміла, поблизу магазину «Аврора» (акт обстеження від 13.06.2024); - металевої тимчасової споруди, розміщеної по вул. Телеграфна, м. Сміла, поблизу входу в бар «Версаль» (акт обстеження від 13.06.2024); - тимчасової споруди обшитої металопрофілем жовтого кольору, розміщеної по вул. Телеграфна, м. Сміла, побудованої з лівого боку до магазину «Засоби захисту рослин» (акт обстеження від 13.06.2024); - двох металевих контейнерів, розміщених по вул. Телеграфна з правого боку від теплового пункту № 21 (акт обстеження від 13.06.2024); - металевого контейнеру, обтягнутого тентом, розміщеного по вул. Телеграфна, м. Сміла, поблизу теплового пункту № 21 (акт обстеження від 13.06.2024); - металевої тимчасової споруди із залишками фарби синього, зеленого та жовтого кольорів, розміщеної по вул. Телеграфна, м. Сміла, поблизу теплового пункту № 21 (акт обстеження від 13.06.2024); - металевої тимчасової споруди сірого кольору з написом СТОВ «ЛАН», розміщеної по вул. Телеграфна, м. Сміла (акт обстеження від 13.06.2024).

Оскільки власники вказаних об'єктів не встановлено, на лицевій стороні тимчасових споруд розміщено повідомлення (попередження) з вимогою з'явитися до Управління житлово - комунального господарства виконавчого комітету Смілянської міської ради для вирішення питання демонтажу даних тимчасових споруд власниками.

У газеті «Сміла» 31.07.2024 року № 31(141) опубліковано оголошення про розшук власників зазначених тимчасових споруд.

Станом на 16.10.2024 року лише ОСОБА_1 - власник металевої тимчасової споруди із залишками фарби синього, зеленого та жовтого кольорів, розміщеної по вул. Телеграфна, м. Сміла, поблизу теплового пункту № 21, звернувся до Управління та йому наданий дозвіл на розміщення вказаної тимчасової споруди.

Крім цього, згідно з інформацією виконавчого комітету Смілянської міської ради від 10.12.2024 року № 3814/02-50 тимчасова споруда, розташована по вул. Телеграфна, м. Сміла, поблизу входу в бар «Версаль», демонтована у добровільному порядку.

Інші власники зазначених вище 10 тимчасових споруд до Управління не зверталися.

Згідно з інформацією Смілянської міської ради від 16.10.2024 року № 4169/02-50, виконавчим комітетом Смілянської міської ради рішення про демонтаж тимчасових споруд на території м. Сміла, яким зобов'язано власників тимчасових споруд провести їх демонтаж, не приймалися.

Тобто, Смілянська міська рада, як орган місцевого самоврядування, який повинен здійснювати самоврядний контроль у сфері благоустрою, а також виконавчий комітет Смілянської міської ради, достовірно знаючи про виявлені факти порушення земельного законодавства, ефективно не реагують на виявлені порушення та не вживають належних заходів для їх усунення, що і спонукало позивача звернутись з відповідним позовом до суду.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Нормативно-правивим актом, який визначає систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування є Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» № 280/97-ВР.

Пунктом 44 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що виключно до компетенції міських, селищних, сільських рад належить приймати рішення про встановлення відповідно до законодавства правил з питань благоустрою території населеного пункту.

Правові, економічні, екологічні, соціальні та організаційні засади благоустрою населених пунктів і спрямований на створення умов, сприятливих для життєдіяльності людини визначає Закон України «Про благоустрій населених пунктів» № 2807-IV (надалі - Закон № 2807-IV).

Відповідно до ст. 1 Закону № 2807-IV, благоустрій населених пунктів - це комплекс робіт з інженерного захисту, розчищення, осушення та озеленення території, а також соціально-економічних, організаційно-правових та екологічних заходів з покращання мікроклімату, санітарного очищення, зниження рівня шуму та інше, що здійснюються на території населеного пункту з метою її раціонального використання, належного утримання та охорони, створення умов щодо захисту і відновлення сприятливого для життєдіяльності людини довкілля.

Статтею 5 цього Закону встановлено, що Управління у сфері благоустрою населених пунктів здійснюють Кабінет Міністрів України, центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, місцеві державні адміністрації, органи місцевого самоврядування та інші органи влади в межах їх повноважень.

Відповідно до частини 1 статті 10 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» до повноважень сільських, селищних і міських рад у сфері благоустрою населених пунктів належить: 1) затвердження місцевих програм та заходів з благоустрою населених пунктів; 2) затвердження правил благоустрою територій населених пунктів; 3) створення в разі необхідності органів і служб для забезпечення здійснення спільно з іншими суб'єктами комунальної власності благоустрою населених пунктів, визначення повноважень цих органів (служб); 4) визначення на конкурсних засадах підприємств, установ та організацій (балансоутримувачів), відповідальних за утримання об'єктів благоустрою; 5) затвердження місцевих планів управління відходами.

Згідно з ст. 20 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» організацію благоустрою населених пунктів забезпечують місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування відповідно до повноважень, установлених законом. Благоустрій здійснюється в обов'язковому порядку на всій території населеного пункту (села, селища, міста).

Таким чином, Закон України «Про благоустрій населених пунктів» визначає і розмежовує повноваження рад та їх виконавчих органів у сфері благоустрою, а частиною 3 статті 40 цього Закону визначені конкретні форми здійснення самоврядного контролю.

В позовній заяві позивачем заявляються вимоги до Смілянської міської ради про визнання її бездіяльності щодо невжиття заходів з відновлення благоустрою м. Сміла Черкаської області шляхом демонтажу десяти тимчасових споруд, розташованих без дозвільних документів.

Вказані доводи Позивача суд розцінює критично та зазначає наступне.

Так, матеріалами справи встановлено, що керуючись наданими повноваженням Смілянською міською радою рішенням від 23.06.2011 №10-11/VI затверджено Правила благоустрою території міста, відповідно до яких контроль та нагляд за їх виконанням здійснює Управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету Смілянської міської ради.

Крім того, Смілянською міською радою рішенням від 30.08.2012 №26-15/VI затверджено Тимчасовий порядок розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності у м.Сміла, в якому, зокрема розділами 8 та 9 визначено порядок демонтажу тимчасових споруд і її виконавчі органи, на які покладено обов'язок здійснювати необхідні дії стосовно демонтажу тимчасових споруд, зокрема, складати акти, розміщувати оголошення в газеті та приймати рішення про демонтаж тощо.

Таким чином, суд дійшов висновку, що Смілянська міська рада діючи виключно на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, здійснює самоврядний контроль у сфері благоустрою міста, що виражається у реалізації повноважень, які визначені ч. 1 ст.10 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» та п.44 ст.26 ч.1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» і немає яких-небудь інших повноважень, що давали б підстави стверджувати про її бездіяльність у цій сфері.

Суд зазначає, що Рішення Смілянської міської ради від 30.08.2012 №26-15/VІ затверджено «Тимчасовий порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності у м. Сміла» (надалі - Тимчасовий порядок).

Згідно з пунктами 8.3.-8.5. Тимчасового порядку, у разі закінчення строку дії, анулювання паспорта прив'язки, самовільного встановлення тимчасової споруди, а також якщо власником ТС порушено умови її розміщення, зазначені в паспорті прив'язки, така ТС підлягає негайному демонтажу власником ТС самостійно за свій рахунок. Якщо у вказаних вище випадках демонтаж ТС самостійно не проведено, управлінням житловокомунального господарства власнику (користувачу) ТС надсилається (вручається) попередження з вимогою усунення порушення правил благоустрою або демонтажу ТС в семиденний строк з дня отримання попередження. Якщо вимога попередження власником (користувачем) ТС не виконується, демонтаж ТС проводиться за рішенням виконавчого комітету Смілянської міської ради.

Також Тимчасовим порядком передбачено:

9.1. Організація демонтажу, перевезення, зберігання тимчасових споруд, власники яких ухиляються від демонтажу або власники яких невідомі, здійснюється управлінням житлово-комунального господарства на підставі рішення виконавчого комітету Смілянської міської ради, яке приймається за пропозиціями органів, що виявили порушення в розміщенні тимчасових споруд. Роботи по демонтажу, перевезенню, зберіганню тимчасових споруд та відновленню об'єкта благоустрою здійснює уповноважене підприємство, яке виконує роботи по демонтажу, з наступним відшкодуванням усіх витрат власником (користувачем) тимчасової споруди.

9.2. Демонтаж тимчасових споруд здійснюється в нижченаведеному порядку.

9.2.1. У разі виявлення тимчасової споруди, яка підлягає демонтажу, інспекцією з екології та благоустрою міста управління житлово-комунального господарства встановлюється особа, що її розмістила або використовує, якій, видається попередження (Додаток 2) з вимогою демонтувати тимчасову споруду за власний рахунок у семиденний строк. Попередження про порушення правил благоустрою надається власнику (користувачу) ТС особисто або надсилається поштою.

9.2.2. Протягом зазначеного строку з дня отримання попередження власник (користувач) ТС зобов'язаний за власний рахунок здійснити її демонтаж та провести відновлення порушеного благоустрою на місці розміщення тимчасової споруди.

9.3. У разі невиконання власником (користувачем) ТС вимог попередження, інспекція з екології та благоустрою міста управління житлово-комунального господарства звертається до виконавчого комітету Смілянської міської ради з поданням щодо здійснення демонтажу ТС. Виконавчий комітет Смілянської міської ради приймає рішення про проведення демонтажу в якому зазначається перелік ТС, що підлягають демонтажу із зазначенням місця розташування ТС, терміну проведення демонтажу та складу комісії по демонтажу до якої включаються представники управління архітектури, управління житлово-комунального господарства, управління економічного розвитку, представника міліції (за згодою), власника (користувача) ТС яка підлягає демонтажу та організацій, які залучаються для здійснення демонтажу.

9.4. Якщо особу власника ТС не встановлено, голова комісії дає доручення про подачу в місцеві ЗМІ оголошення про розшук власника тимчасової споруди через друковані засоби масової інформації комунальної форми власності.

9.5. В разі, якщо власника ТС, яка підлягає демонтажу не встановлено у місячний строк з дня публікації оголошення, демонтаж ТС проводиться без попередньої видачі попередження про порушення правил благоустрою. Рішення виконавчого комітету про демонтаж самовільно встановлених тимчасових споруд підлягає оприлюдненню в друкованих засобах масової інформації комунальної форми власності.

9.6. Про проведений демонтаж складаються наступні документи:

- акт проведення демонтажу тимчасової споруди (Додаток 1), що має містити опис розташування тимчасової споруди, дату, час і підставу для її демонтажу, прізвище, ім'я, по батькові та посади членів комісії, опис тимчасової споруди (геометричні параметри, матеріал, наявність підключення до мереж електро- та водопостачання, тощо), перелік візуально виявлених недоліків, пошкоджень з обов'язковою фотофіксацією з усіх сторін;

- акт виконання робіт із зазначенням характеру робіт та калькуляцією витрат на виконані роботи по демонтажу ТС та відновленню об'єкта благоустрою.

9.7. Акт проведення демонтажу тимчасової споруди та Акт виконання робіт (складається представником організації, яка забезпечує здійснення демонтажу) складаються в трьох примірниках, перший з яких залишається в управлінні житловокомунального господарства, другий передається власнику демонтованої споруди (в разі встановлення особи власника (користувача) але за його відсутності при здійсненні демонтажу, акт надсилається поштою), третій примірник залишається в уповноваженому підприємстві, яке виконує роботи по демонтажу.

9.8. Після прийняття рішення про демонтаж доведення його змісту до відома громадськості та зацікавлених осіб забезпечує інспекція з екології та благоустрою міста управління житлово-комунального господарства шляхом розміщення відповідного повідомлення на тимчасовій споруді або вручення власнику (користувачу) особисто під розпис з зазначенням дати та часу демонтажу.

Так, на підставу позову Смілянська окружна прокуратура, окрім норм законів, посилається на відсутність «рішення виконавчого комітету Смілянської міської ради про демонтаж тимчасових споруд на території м. Сміла, яким зобов'язано власників тимчасових споруд провести їх демонтаж».

В обгрунтування вимог про бездіяльність виконавчого комітету стосовно демонтажу тимчасових споруд прокуратурою зазначено, що: Управлінням житлово-комунального господарства виконавчого комітету Смілянської міської ради (далі - Управління ЖКГ) 13.06.2024 проведено перевірку з виявлення 12 тимчасових споруд, розміщених на території міста Сміла; на лицевій стороні вказаних споруд розміщено повідомлення (попередження) з вимогою з'явитися до Управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету Смілянської міської ради для вирішення питання демонтажу даних тимчасових споруд власниками; - у газеті «Сміла» 31.07.2024 №31 (141) опубліковано оголошення про розшук власників зазначених тимчасових споруд; - власник ОСОБА_1 металевої споруди із залишками фарби синього, зеленого та жовтого кольорів, розміщеної по вул. Телеграфній. м. Сміла, поблизу теплового пункту №21, звернувся до Управління та йому наданий дозвіл на розміщення вказаної тимчасової споруди; - тимчасова споруда, розташована по вул. Телеграфній, м. Сміла, поблизу входу в бар «Версаль», демонтована в добровільному порядку.

В даному контексті та з урахуванням досліджених матеріалів справи, судом встановлено, що рішенням від 11.02.2025 №71 «Про демонтаж тимчасових споруд» виконавчий комітет визначив перелік тимчасових споруд, що підлягають демонтажу, а саме:

1. металевої тимчасової споруди жовто-синього кольору з написом «Скло», розміщеної по вул. 40 років Перемоги, м. Сміла, поблизу маркету «Малина»;

2. тимчасової споруди, лицева сторона якої обшита вініловим сайдингом, в правому верхньому куті залишки напису «Морозиво, холодні напої, кондитерські вироби», розміщеної по вул. Б. Хмельницького, поблизу будинку №60 та АТБ;

3. металевої тимчасової споруди з написом «Еко хліб», розміщеної по вул. Героїв Холодноярців, м. Сміла, поблизу автобусної зупинки міської лікарні;

4. металевої тимчасової споруди із залишками фарби синього та сірого кольорів, розміщеної по вул. Кармелюка, м. Сміла, поблизу кафе «Сова» та магазину «МіД»;

5. тимчасової споруди обшитої металопрофілем жовтого кольору, розміщеної по вул. Телеграфна, м.Сміла, побудованої з лівого боку до магазину «Засоби захисту рослин»;

6. двох металевих контейнерів, розміщених по вул. Телеграфна з правого боку від теплового пункту №21;

7. металевого контейнеру, обтягнутого тентом, розміщеного по вул. Телеграфна, м. Сміла, поблизу теплового пункту №21;

8. металевої тимчасової споруди сірого кольору з написом СТОВ «ЛАН», розміщеної по вул. Телеграфна, м. Сміла.

Відносно металевої тимчасової споруди синього кольору з написом «Цемент», розміщеної по вул. Рєпіна, м. Сміла, поблизу магазину «Аврора» виконавчий комітет рішення про демонтаж не приймав, оскільки дану споруду демонтовано, про що складено комісійний акт від 09.01.2025 (копія акту додана до відзиву).

Цим рішенням виконавчий комітет встановив власникам тимчасових споруд 30 денний строк на їх добровільних демонтаж та благоустрій території з моменту прийняття рішення. Також цим рішенням доручено Управлінню ЖКГ та СКП «Комунальник» (у разі невиконання рішення власниками тимчасових споруд) здійснити їх демонтаж.

Зазначене рішення виконавчого комітету розміщено 26.02.2025 в газеті «Сміла» №9 (1471) на сторінці 3, як того вимагає пункт 9.5.Тимчасового порядку.

Окрім того, для надання можливості добровільного демонтажу протягом 30 днів на зазначених тимчасових спорудах розміщено повідомлення про прийняте виконавчим комітетом рішення від 11.02.2025 року №71, про що складено відповідні акти.

З урахуванням вказаного суд дійшов висновку, що зважаючи на норми Тимчасового порядку та рішення виконавчого комітету від 11.02.2025 №71 наступним послідовним кроком має бути демонтаж тимчасових споруд Управлінням ЖКГ та СКП «Комунальник» та складання їхніми представниками відповідних документів.

Отже, наведені факти спростовують твердження прокуратури про бездіяльність виконавчого комітету стосовно демонтажу тимчасових споруд, оскільки як вбачається з обставин справи виконавчий комітет вживає заходів з відновлення благоустрою м. Сміла Черкаської області шляхом демонтажу тимчасових споруд, розташованих без дозвільних документів, що є підставою для відмови в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

Суд також наголошує, що відсутні правові підстави і для задоволення позовної вимоги про зобов'язання Смілянську міську раду та виконавчий комітет Смілянської міської ради Черкаської області вжити заходи з відновлення благоустрою м. Сміла Черкаської області шляхом демонтажу десяти тимчасових споруд, розташованих без дозвільних документів, адже Смілянська міська рада не має таких повноважень, як встановлено вище, в той час, як виконавчим комітетом Смілянської міської ради вчиняються дії з відновлення благоустрою м. Сміла Черкаської області про, що свідчить рішення від 11.02.2025 №71 «Про демонтаж тимчасових споруд». Прийняття рішення про демонтаж є виключними повноваженнями виконавчого комітету, а тому суд не може перебирати на себе відповідні функції та зобов'язувати вчиняти відповідні дії.

Решта доводів Позивача висновків суду не спростовують та не змінюють.

Нормами статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За таких обставин, системно проаналізувавши приписи законодавства України, надавши оцінку з урахуванням усіх доказів у справі в їх сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог та відсутність підстав для їх задоволення.

Відсутні підстави для розподілу судових витрат зі сплати судового збору.

Керуючись ст. ст. 2, 90, 139-143, 242-246, 250, 255 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовних вимог відмовити повністю.

Судові витрати не розподіляються.

Рішення набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, що може бути подана протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України до Шостого апеляційного адміністративного суду у зв'язку із початком функціонування модулів ЄСІТС з урахуванням підпунктів 15.1, 15.5 пункту 15 частини 1 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України відповідно до рішення ВРП від 17.08.2021 №1845/О/15-21 «Про затвердження Положення про порядок функціонування окремих підсистем Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи».

Копію рішення направити сторонам справи.

Рішення складене та підписане 16.09.2025.

Суддя Валентина ОРЛЕНКО