16 вересня 2025 року справа № 580/8036/25
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Гаврилюка В.О.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “ІМПЕКСТРЕЙД 24» до Державної податкової служби України, Головного управління ДПС у Черкаській області про визнання протиправними та скасування рішень і зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
Товариство з обмеженою відповідальністю “ІМПЕКСТРЕЙД 24» (далі - ТОВ “ІМПЕКСТРЕЙД 24», позивач) подало позов до Державної податкової служби України (далі - ДПС України, відповідач-1), Головного управління ДПС у Черкаській області (далі - ГУ ДПС у Черкаській області, відповідач-2), в якому просить:
1) визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Черкаській області, а саме:
- рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних № 12911900/45178828 від 27.05.2025 р. (щодо податкової накладної № 1 від 28.12.2024 р.).;
- рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних № 12911899/45178828 від 27.05.2025 р. (щодо податкової накладної № 2 від 30.12.2024 р.).;
2) зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних/ розрахунків коригування податку наступні податкові накладні, які подані Товариством з обмеженою відповідальністю “ІМПЕКСТРЕЙД 24» датою їх подання на реєстрацію до податкового органу:
- податкова накладна № 1 від 28.12.2024 р. (загальна сума коштів, що підлягають сплаті з урахуванням податку на додану вартість 1890000,00 грн, сума ПДВ 315000,00);
- податкова накладна № 2 від 30.12.2024 р. (загальна сума коштів, що підлягають сплаті з урахуванням податку на додану вартість 610000,00 грн сума ПДВ 101666,00 грн.).
В обґрунтування позовних вимог представниця позивача зазначила, що позивачем на розгляд комісії Відповідача-2 були надані належним чином складені первинні документи, щодо операцій на підставі яких було виписано заблоковані податкові накладні, передбачені п. 5 Порядку № 520. Надані первинні документи беззаперечно підтверджують реальність здійснення операції по вищевказаним податковим накладним. Форма оскаржуваних рішень передбачає обов'язок контролюючого органу чітко вказати, які саме документи не були надані платником, проте в рішеннях відповідача-2 не взято до уваги надані позивачем документи та пояснення щодо конкретної господарської операції.
Ухвалою від 18 липня 2025 року суддя Черкаського окружного адміністративного суду прийняв позовну заяву до розгляду, відкрив провадження в адміністративній справі та вирішив здійснити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
15.08.2025 до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому представниця відповідачів просить відмовити у задоволенні позову. Вказує, що спірні рішення прийняті у зв'язку з не наданням позивачем документів на придбання рукавичок робочих, документального не підтвердження перевезення та зберігання ТМЦ (ТТН, документи з перевізниками, акти прийому-передачі, інше). Банківську виписку. Не надано ОСВ 20-28, довіреності на отримання товару; транспортування інструментів, основних засобів до місць надання послуг (ТТН, акти, дог, оплати, інше); щодо здійснення навантажувально-розвантажувальних робіт; сертифікати, паспорти якості на придбані матеріалів. Звернула увагу, що приймаючи спірні рішення про відмову в реєстрації податкових накладних, комісія з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН здійснювала дискреційні повноваження.
19.08.2025 представниця позивача подала відповідь на відзив, у якій вказала, що надісланий відповідачем-2 відзив на позовну заяву не може бути взятий до уваги судом, у зв'язку із поданням його з порушенням процесуальних строків встановлених ст. 162 КАС України. Крім того зазначила, що позивач на розгляд комісії відповідача-2 надав належним чином складені первинні документи щодо операцій на підставі яких було виписано заблоковані податкові накладні, передбачені п. 5 Порядку № 520. Надані первинні документи підтверджують реальність здійснення операції по вищевказаним податковим накладним. Позивач і в поясненнях, і в додаткових поясненнях надав обґрунтований опис будівельних робіт та відповідні підтверджуючі документи. Також, роз'яснила, що будівельні роботи надавались фізичними особами на підставі цивільно-правових договорів. Акти прийому наданих послуг до цивільно правових договорів підписані з фізичними особами 31.12.2024, оплата за виконані роботи здійснювалась по касовим ордерам, у зв'язку із чим позивач не здійснював ведення табелю обліку робочого часу, оскільки дані особи були залучені субпідрядником по цивільно-правовим договорам. Дані особи не були працевлаштованими на підприємство в розумінні трудового законодавства. Вимогу про надання документів на придбання рукавичок робочих вважає такою, що не має відношення до конкретних господарських операцій, по яким відповідач-2 відмовив у реєстрації податкових накладних.
Розгляд справи по суті відповідно до частини 3 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) розпочато через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі.
Розглянувши матеріали адміністративної справи, повно, всебічно, об'єктивно дослідивши надані у справі докази, надавши їм юридичну оцінку, суд встановив таке.
Товариство з обмеженою відповідальністю “ІМПЕКСТРЕЙД 24» (далі - ТОВ “ІМПЕКСТРЕЙД 24» зареєстроване 07.02.2024 та перебуває на обліку в Головному управлінні ДПС у Черкаській області. До видів діяльності належать - 41.20 Будівництво житлових і нежитлових приміщень.
Між ТОВ “ІМПЕКСТРЕЙД 24» (позивач, субпідрядник) та ПП “УМАНЬРЕМБУД 2» (ЄДРПОУ 41041022) (генпідрядник) укладено договір Субпідряду № 25/06 від 25.06.2024.
Відповідно до п. 1.1. Договору генпідрядник доручає, а субпідрядник зобов'язується виконати власними силами роботи на об'єкті: “Нове будівництво спиртосховища та дільниці приготування біоетанолу і технічних рідин по вул. Холодноярська в с. Косарі Черкаського району Черкаської області» згідно з проектом “Реконструкція існуючої будівлі розпилювальної сушарки під відділення дистиляції та зневоднення спирту етилового денатурованого та нове будівництво будівлі оперативного обліку по вул. Холодноярська, 1 в с. Косарі Черкаського району Черкаської області» та “Реконструкція існуючої будівлі розпилювальної сушарки під відділення дистиляції та зневоднення спирту етилового денатурованого згідно з проектом “Реконструкція існуючої будівлі розпилювальної сушарки під відділення дистиляції та зневоднення спирту етилового денатурованого та нове будівництво будівлі оперативного обліку по вул. Холодноярська, 1 в с. Косарі Черкаського району Черкаської області».
За наслідками виконання робіт, що слугували предметом вищевказаного договору, сторони підписали Акти приймання виконання будівельних робіт форми № КБ-2в.
Згідно виписки АТ “УКРСИББАНК» за 28 та 30 грудня 2024 року ПП “УМАНЬРЕМБУД 2» (ЄДРПОУ 41041022) сплатило на рахунок ТОВ “ІМПЕКСТРЕЙД 24» грошові кошти на загальну суму 2500000,00 грн за виконання робіт згідно Договору Субпідряду № 25/06 від 25.06.2024 (28.12.2024 - здійснено оплату в сумі 1890000,00 грн, а 30.12.2024 - 610000,00 грн).
У зв'язку із отриманням оплати за здійснення будівельних робіт ТОВ “ІМПЕКСТРЕЙД 24» направило для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні:
- № 1 від 28.12.2024 (загальна сума коштів, що підлягають сплаті з урахуванням податку на додану вартість 1890 000,00 грн, сума ПДВ 315000,00 грн);
- № 2 від 30.12.2024 (загальна сума коштів, що підлягають сплаті з урахуванням податку на додану вартість 610000,00 грн сума ПДВ 101666,00 грн).
Згідно квитанцій податкові накладні прийняті, але реєстрація вищевказаних податкових накладних зупинена, у квитанціях зазначено: “ДОКУМЕНТ ЗБЕРЕЖЕНО. РЕЄСТРАЦІЯ ЗУПИНЕНА. Відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному ре6стрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 (зі змінами), реєстрація податкової накладної від 28.12.2024 № 1 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. ПН складена та подана платником податку, який відповідає п. 5 Критеріїв ризиковості платника податку (додаток 1 Порядку). Додатково повідомляємо: показник “D»=.0000%, “Рпоточ»=0. Пропонуємо надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Пропонуємо надати пояснення та копії документів (договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання / придбання товарів / послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури / інвойси, акти приймання передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством; інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі), достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі».
Відповідно до квитанції ГУ ДПС у Черкаській області № 9132667679 від 13.05.2025 позивач направив на розгляд комісії ГУ ДПС у Черкаській області письмові пояснення та копій документів щодо підстав формування податкових накладних, реєстрацію яких зупинено. Позивач надав: Договір оренди нежитлового приміщення (офісу) № 2 від 17.04.2024 з ТОВ “БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ “БМЛ ГРУП»; Договір оренди нежитлового приміщення (складу) № 8 від 23.12.2024 з ПП “ЕКО СІТІ»; Штатний розпис; Договір Субпідряду № 25/06 від 25.06.2024 з ПП “УМАНЬРЕМБУД 2»; Виписка банку по оплатах від ПП “УМАНЬРЕМБУД 2»; Кошторисну документацію по об'єкту: “Нове будівництво спиртосховища та дільниці приготування біоетанолу і технічних рідин по вул. Холодноярська в с. Косарі Черкаського району Черкаської області»; Кошторисну документацію по об'єкту: “Реконструкція існуючої будівлі розпилювальної сушарки під відділення дистиляції та зневоднення спирту етилового денатурованого»; Кошторисну документацію по об'єкту: “Нове будівництво будівлі оперативного обліку по вул. Холодноярська, 1 в с. Косарі Черкаського району Черкаської області» (в тому числі локальний кошторис на будівельні роботи; підсумкова відомість ресурсів; розрахунок загальновиробничих витрат до Акту КБ-2в; довідка про вартість виконаних будівельних робіт та витрати, форма № КБ-3; Підсумкова відомість ресурсів; Дефектний акт, пояснювальна записка) Акти приймання виконання будівельних робіт до Договору Субпідряду № 25/06 від 25.06.2024р. з ПП “УМАНЬРЕМБУД 2»; цивільно-правові договори, укладені з фізичним особами від 01.10.2024 року про виконання будівельних робіт на об'єктах в кількості 9 шт., паспорта фізичних осіб, що здійснювали безпосереднє виконання будівельних робіт; видаткові касові ордери від 31.12.2024 на підставі Актів прийому наданих послуг до цивільно-правових договорів; Договір поставки будівельних матеріалів № 26122024/1 від 26.12.2024 з ТОВ “ТОРГСЕЙЛС АКТИВ»; Рахунок на оплату ТОВ “ТОРГСЕЙЛС АКТИВ» № 792 від 31.12.2024р.; Платіжні інструкції по оплатах на р/р ТОВ “ТОРГСЕЙЛС АКТИВ».
Комісія з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Черкаській області надіслала Повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних № 12875685/45178828 від 19.05.2025, в графі “Додаткова інформація» зазначено: “Не надано документальне підтвердження наявності достатньої кількості трудових ресурсів, в т.ч. табелі робочого часу. Не надано документи на придбання рукавичок робочих. Не надано документальне підтвердження перевезення та зберігання ТМЦ (TTН, документи з перевізниками, акти прийому-передачі, інше). Банківську виписку. Не надано ОСВ 20-28, довіреності на отримання товару; транспортування інструментів, основних засобів до місць надання послуг (TTН, акти, дог, оплати, інше); щодо здійснення навантажувально-розвантажувальних робіт; сертифікати, паспорти якості на придбані матеріалів».
Згідно квитанції № 9143857582 від 21.05.2025 позивач подав письмові пояснення до регіональної комісії відповідача-2 та копії документів щодо підстав формування податкових накладних, реєстрацію яких зупинено.
Комісія з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Черкаській області прийняла рішення про відмову у реєстрації вищевказаних податкових накладних, а саме: № 12911900/45178828 від 27.05.2025 (щодо податкової накладної № 1 від 28.12.2024) та № 12911899/45178828 від 27.05.2025 (щодо податкової накладної № 2 від 30.12.2024), відповідно до яких відповідач-2 відмовив в реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних у зв'язку з ненаданням/частковим наданням додаткових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання про прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку. У вищевказаних рішеннях в графі “Додаткова інформація» зазначено: Не надано документальне підтвердження наявності достатньої кількості трудових ресурсів, в т.ч. табелі робочого часу. Не надано документи на придбання рукавичок робочих. Не надано документальне підтвердження перевезення та зберігання ТМЦ (TTН, документи з перевізниками, акти прийому-передачі, інше). Банківську виписку. Не надано ОСВ 20-28, довіреності на отримання товару; транспортування інструментів, основних засобів до місць надання послуг (TTН, акти, дог, оплати, інше); щодо здійснення навантажувально-розвантажувальних робіт; сертифікати, паспорти якості на придбані матеріали.
Рішення про відмову у реєстрації податкових накладних позивач вважає протиправними, а тому звернувся в суд з цим позовом.
Під час надання оцінки спірним рішенням про відмову у реєстрації податкових накладних, суд врахував таке.
Згідно з підп. “а», “б» п. 185.1 ст. 185 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI (далі - ПК України) об'єктом оподаткування податком на додану вартість є операції платників податку з постачання товарів та послуг місце постачання яких розташоване на митній території України.
Датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг згідно приписів норми пункту 187.1 статті 187 ПК України вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на рахунок платника податку в банку/небанківському надавачу платіжних послуг як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг, оплата яких здійснюється електронними грошима, - дата зарахування електронних грошей платнику податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, на електронний гаманець, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку. Для документів, складених в електронній формі, датою оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку, вважається дата, зазначена у самому документі як дата його складення відповідно до Закону України “Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», незалежно від дати накладення електронного підпису.
База оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (пункт 188.1 статті 188 ПК України).
Пунктом 201.10 статті 201 ПК України передбачено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкової накладної та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкової накладної платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкової накладної платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.
Зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на контролюючі органи функцій та завдань, а також центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, для формування та реалізації єдиної державної податкової та митної політики (пункт 74.3 статті 74 ПК України).
Відповідно до пункту 2 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1246 від 29.12.2010 (далі - Порядок № 1246), податкова накладна - електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі - платник податку) відповідно до вимог ПК України в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.
Згідно пункту 12 Порядку № 1246 після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки:
відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту);
чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування;
реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування;
дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 ПК України;
наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 ПК України;
наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 ПК України (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.);
наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується;
факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами;
наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування;
дотримання вимог Законів України “Про електронний цифровий підпис», “Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
Відповідно до пункту 13 Порядку № 1246 за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).
01.02.2020 набула чинності постанова Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 “Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних» (далі - Порядок № 1165), якою затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
За положеннями пункту 5 Порядку № 1165 платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).
Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).
У разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється (пункт 7 Порядку № 1165).
За приписами пункту 10 Порядку № 1165 у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
Згідно пункту 11 Порядку № 1165 у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються:
1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування;
2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;
3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.
Комісії регіонального рівня приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації, врахування або неврахування таблиці даних платника податку, відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку (пункт 25 Порядку № 1165).
Додатком 1 до Порядку № 1165 визначено ризиковості платника податку на додану вартість.
Суд врахував, що підставою для зупинення реєстрації податкових накладних слугувала відповідність позивача п. 5 Критеріїв ризиковості платника податку (додаток 1 Порядку). Запропоновано подати пояснення та копії документів щодо підтвердженні інформації в податкових накладних для розгляду питання її реєстрації.
Під час надання оцінки вказаній підставі для зупинення, суд зазначає таке.
Відповідно до п. 5 Критеріїв ризиковості платника податку (додаток 1 Порядку № 1165) платник податку - юридична особа не має відкритих рахунків у банку/небанківського надавача платіжних послуг, крім рахунків у Казначействі (крім бюджетних установ).
Суд врахував, що згідно виписки АТ “УКРСИББАНК» за 28 та 30 грудня 2024 року ПП “УМАНЬРЕМБУД 2» (ЄДРПОУ 41041022) сплатило на рахунок ТОВ “ІМПЕКСТРЕЙД 24» грошові кошти на загальну суму 2500000,00 грн за виконання робіт згідно Договору Субпідряду № 25/06 від 25.06.2024 (28.12.2024 - здійснено оплату в сумі 1890000,00 грн, а 30.12.2024 - 610000,00 грн).
Таким чином, позивач має відкриті рахунки у банківській установі, у зв'язку із чим підстави зупинення реєстрації податкової накладної суд вважає необґрунтованими.
Пунктами 2-7 Порядку № 520 передбачено, що прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС (далі - комісія регіонального рівня).
Комісія регіонального рівня протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу.
У разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.
Перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати:
договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;
договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;
первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;
розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;
документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.
Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного в податковій накладній/розрахунку коригування.
Платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів до декількох податкових накладних / розрахунків коригування, якщо такі податкові накладні / розрахунки коригування складено на одного отримувача - платника податку за одним і тим самим договором або якщо в таких податкових накладних / розрахунках коригування відображено однотипні операції (з однаковими кодами товарів згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТ ЗЕД) або кодами послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг (ДКПП)).
Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку подає до ДПС в електронній формі за допомогою засобів електронного зв'язку з урахуванням вимог Законів України “Про електронні документи та електронний документообіг», “Про електронні довірчі послуги» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
Згідно з п.п. 9-11 письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня.
Комісія регіонального рівня приймає рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі за формою згідно з додатком до цього Порядку.
Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі:
ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі;
та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5цього Порядку;
та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.
Разом з тим, у пункті 6 Порядку № 1165 вказано, що інформація та копії документів подаються платником податку до ДПС в електронній формі засобами електронного зв'язку з урахуванням вимог Законів України “Про електронні документи та електронний документообіг», “Про електронні довірчі послуги» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого Мінфіном.
Отже, суд зазначає, що з урахуванням положень наведених норм, комісією регіонального рівня приймається рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі за результатами розгляду інформації та копій документів платника податку. Контролюючий орган має зажадати від платника податку документів та пояснень на спростування наявних у органу ДПС сумнівів, пов'язаних з легальністю діяльності юридичної особи, вказавши які саме аспекти належить висвітлити платнику податків у своїх поясненнях.
Також аналіз наведених правових норм дає підстави для висновку, що рішення комісії контролюючого органу повинно містити чітку підставу для відмови в реєстрації податкової накладної.
Зі вказаного слідує, що у спірних рішеннях податковий орган мав чітко зазначити, шляхом відповідного підкреслювання, яких документів не надано платником податків, який подав на реєстрацію податкові накладні, та відсутність яких позбавляє можливості здійснити відповідну реєстрацію.
Суд встановив, що позивач подавав до контролюючого органу пояснення та документи щодо наявності підстав реєстрації податкових накладних.
Суд також зазначає, що спірні ПН складені за фактом отримання постачальником послуг коштів, що підтверджується наявною у справі банківською випискою, яку позивач подавав до Комісії, відтак у відповідності до вимог підпункту “а» пункту 187.1 статті 187 ПК України, дата зарахування коштів є датою виникнення податкових зобов'язань з постачання послуг. Таким чином, надані позивачем договір Субпідряду № 25/06 від 25.06.2024 та виписка по рахунку позивача у АТ «УКРСИББАНК» є об'єктивно достатнім переліком документів для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних. У цьому випадку, неподання позивачем документів, зазначених у спірних рішеннях, на переконання суду, не є визначальною обставиною, з якою пов'язується реєстрація ПН, оскільки наданий позивачем обсяг первинних документів давав контролюючого органу можливість встановити зміст та обсяг господарських правовідносин та був об'єктивно достатній для реєстрації ПН у ЄРПН.
Суд врахував, що матеріали справи не містять доказів встановлення відповідачем під час розгляду питання щодо реєстрації ПН обставин, що вказували б на дефект форми, змісту або походження, які у силу частини другої статті 9 Закону України “Про бухгалтерський облік та фінансову звітність» спричинили б втрату такими документами юридичної сили.
Суд також врахував, що відсутність певних документів не є підставою для відмови у реєстрації податкової накладної, оскільки виявлені недостовірності є підставою для здійснення перевірки та прийняття відповідного рішення за її наслідками.
Суд зауважує, що здійснення моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків є превентивним заходом, спрямованим на убезпечення від безпідставного формування податкового кредиту за операціями, що не підтверджені первинними документами або підтверджені платником податку копіями документів, які складені з порушенням законодавства. При цьому здійснення моніторингу не повинно підміняти за своїм змістом проведення податкових перевірок як способу реалізації владних управлінських функцій податкового органу.
Аналогічна правова позиція вже неодноразово висловлювалась Верховним Судом, зокрема, у постановах від 23 жовтня 2018 року у справі № 822/1817/18, від 21 травня 2019 року у справі № 0940/1240/18 та в низці інших постанов.
З урахуванням зазначеного, підстави зупинення реєстрації спірної ПН суд вважає необґрунтованими, а в спірних рішеннях про відмову в реєстрації не наведено належних обґрунтувань причин відмови в реєстрації податкових накладних.
При цьому, невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акта індивідуальної дії призводить до його протиправності.
Аналогічні правові позиції висловлені Верховним Судом у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду в постанові від 04.12.2018 у справі № 821/1173/17 та в постанові від 28.10.2019 у справі № 640/983/19.
На підставі викладеного суд доходить висновку про протиправність спірних рішень про відмову у реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Щодо вимог позивача про реєстрацію ПН суд зазначає, що чинним законодавством України покладено на Державну податкову службу України обов'язок щодо прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Згідно з пунктами 19, 20 Порядку № 1246 податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій:
- прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування;
- набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДПС відповідного рішення);
- неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.
Внесення відомостей до Реєстру на підставі рішення суду, яке набрало законної сили, здійснюється з дотриманням вимог цього Порядку. При цьому вимоги абзацу десятого пункту 12 цього Порядку не застосовуються до податкової накладної та/або розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в установленому порядку. Датою внесення відомостей до Реєстру вважається день, зазначений в рішенні суду, або день набрання законної сили таким рішенням.
Таким чином, нормами Порядку № 1246 визначено компетенцію Державної податкової служби України щодо реєстрації податкових накладних в ЄРПН на підставі рішення суду.
Зважаючи, що спірні рішення про відмову в реєстрації податкової накладної прийняті, як установлено вище, неправомірно, а інших підстав для відмови в її реєстрації не встановлено, суд констатує наявність підстав для зобов'язання відповідача - Державної податкової служби України зареєструвати в Єдиному реєстрі спірні податкові накладні, подані позивачем днем їх фактичного подання на реєстрацію.
Відповідно до частин 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд при вирішенні спору враховує приписи статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідно до якої у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що адміністративний позов належить задовольнити.
Під час вирішення питання про розподіл судових витрат, суд враховує таке.
Згідно статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом. До витрат, пов'язаних з розглядом справи, належать витрати: на професійну правничу допомогу; сторін та їхніх представників, що пов'язані із прибуттям до суду; пов'язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів, експертів та проведенням експертиз; пов'язані з витребуванням доказів, проведенням огляду доказів за їх місцезнаходженням, забезпеченням доказів; пов'язані із вчиненням інших процесуальних дій або підготовкою до розгляду справи.
Відповідно до частини 1 статті 139 вказаного Кодексу при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Зважаючи на те, що позовні вимоги підлягають задоволенню, то судові витрати зі сплати судового збору, які підлягають відшкодуванню, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань відповідачів в рівних частинах.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 9, 14, 73-77, 139, 242 - 246, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у Черкаській області про відмову у реєстрації податкових накладних/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 27.05.2025 № 12911900/45178828, № 12911899/45178828.
Зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні: № 1 від 28.12.2024, № 2 від 30.12.2024, подані Товариством з обмеженою відповідальністю “ІМПЕКСТРЕЙД 24», днем їх фактичного подання на реєстрацію.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Черкаській області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю “ІМПЕКСТРЕЙД 24» судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 3028 (три тисячі двадцять вісім) грн 00 коп.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової служби України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю “ІМПЕКСТРЕЙД 24» судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 3028 (три тисячі двадцять вісім) грн 00 коп.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду у строк, встановлений статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Учасники справи:
1) позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю “ІМПЕКСТРЕЙД 24» (18030, Черкаська обл., Черкаський р-н, м. Черкаси, вул. Петра Дорошенка, 3, офіс 8, код ЄДРПОУ 45178828);
2) відповідач-1 - Державна податкова служба України (04053, м. Київ, Львівська площа, буд.8, код ЄДРПОУ 43005393);
3) відповідач-2 - Головне управління ДПС у Черкаській області (18002, Черкаська обл., Черкаський р-н, м. Черкаси, вул. Хрещатик, 235, код ЄДРПОУ 44131663).
Рішення складене у повному обсязі та підписане 16.09.2025.
Суддя Василь ГАВРИЛЮК