Ухвала від 11.09.2025 по справі 640/17170/20

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

"11" вересня 2025 р. Справа № 640/17170/20

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючої судді Микитин Н.М.

судді Панікара І.В.,

судді Шумея М.В.,

при секретарі судового засідання Маковійчук С.М.

за участю: представника позивача (в режимі відеокоференції) - Мельничук Л.Д.

представника відповідача - Грещук Ю.З.,

представника третьої особи без самостійних вимог на стороні відповідача Вінницької

державної обласної адміністрації (в режимі відеоконференеції) - Годованюка А.О.

представника третьої особи без самостійних вимог на стороні відповідача Лука-Мелешківської сільської ради (в режимі відеоконференеції) - Бондаря В.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження заяву Вінницької обласної державної адміністрації про залишення позову без розгляду в адміністративній справі за позовом Хижинецької сільської ради Сокиринецької об'єднаної територіальної громади Вінницького району Вінницької області до Кабінету Міністрів України, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на стороні відповідача: Міністерство розвитку громад та територій України (Мінрозвитку), Вінницька обласна державна адміністрація, Лука-Мелешківська сільська рада Вінницького району Вінницької області про визнання протиправними дій, зобов'язати вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Окружного адміністративного суду міста Києва звернулася Хижинецька сільська рада Сокиринецької об'єднаної територіальної громади Вінницького району Вінницької області з позовом до Кабінету Міністрів України, в якому просить:

- визнати протиправними дії Кабінету Міністрів України, що полягають у затвердженні в переліку територіальних громад Вінницької області Лука-Мелешківської об'єднаної територіальної громади з включенням до неї Сокиринецької та Парпуровецької територіальних громад Вінницького району Вінницької області.

- визнати протиправним та нечинним Розпорядження Кабінету Міністрів України від 12 червня 2020 р. № 707-р “Про визначення адміністративних центрів та затвердження територій територіальних громад Вінницької області» в частині включення Сокиринецької та Парпуровецької територіальних громад Вінницького району Вінницької області до складу Лука-Мелешківської об'єднаної територіальної громади Вінницького району Вінницької області.

- зобов'язати Кабінет Міністрів України включити до Переліку територіальних громад Вінницької області Сокиринецьку об'єднану територіальну громаду Вінницького району Вінницької області у складі Сокиринецької, Хижинецької, Парпуровецької, Майдан-Чапельської сільських територіальних громад з адміністративним центром в селі Хижинці Вінницького району Вінницької області.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 17 лютого 2021 року прийнято до провадження адміністративну справу та призначено підготовче засідання.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва 13 квітня 2021 року залучено як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на стороні відповідача: Міністерство розвитку громад та територій України та Вінницьку обласну державну адміністрацію.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва 05 серпня 2021 року залучено як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача: Лука-Мелешківську сільську раду Вінницького району Вінницької області.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 05 жовтня 2021 року, закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.

Згідно ухвали Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 05.03.2025 прийнято до провадження та призначено судовий розгляд справи №640/17170/20 в порядку загального позовного провадження, розгляд справи розпочато спочатку, визначено явку представника позивача обов'язковою, призначено підготовче судове засідання на "10" квітня 2025 о 14 год 00 хв.

07.05.2025 на адресу суду від представника Вінницької обласної державної адміністрації надійшло клопотання про залишення позовної заяви без розгляду, в якій останній просив залишити зазначену позовну заяву без розгляду, оскільки за змістом статті 26 Закону (виключна компетенція сільських, селищних, міських рад), сільська рада не наділена повноваженнями на звернення до суду з позовом про визнання незаконним актів органів виконавчої влади. При цьому, Хижинецькою сільською радою не було сформовано власний виконавчий орган. Таким чином, на думку заявника, належним позивачем по справі є Виконавчий орган Хижинецької сільської ради в особі Голови сільської ради. Відтак, оскільки предметом оскарження в рамках даного спору є акт центрального органу виконавчої влади, даний позов мав бути поданий Виконавчим органом Хижинецької сільської ради в особі Голови сільської ради, а не Хижинецькою сільською радою.

У судовому засіданні представник позивача заперечила щодо залишення позовної заяви без розгляду.

Представники відповідача та третіх осіб в судовому засіданні підтримали клопотання про залишення позовної заяви без розгляду з наведених у ньому мотивів.

Суд, розглянувши заявлене представником Вінницької обласної державної адміністрації клопотання про залишення адміністративного позову без розгляду, оцінивши зміст позовної заяви та додані до неї матеріали справи, зазначає наступне.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною першою статті 55 Конституції України визначено, що кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Статтею 113 Конституції України визначено, що Кабінет Міністрів України є вищим органом у системі органів виконавчої влади. Кабінет Міністрів України відповідальний перед Президентом України і Верховною Радою України, підконтрольний і підзвітний Верховній Раді України у межах, передбачених цією Конституцією. Кабінет Міністрів України у своїй діяльності керується цією Конституцією та законами України, а також указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України.

Згідно зі статтею 117 Конституції України Кабінет Міністрів України в межах своєї компетенції видає постанови і розпорядження, які є обов'язковими до виконання. Акти Кабінету Міністрів України підписує Прем'єр-міністр України. Нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України, міністерств та інших центральних органів виконавчої влади підлягають реєстрації в порядку, встановленому законом.

За приписами статті 140 Конституції України місцеве самоврядування є правом територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища та міста - самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України. Місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою в порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи.

Відповідно до частини першої статті 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.

Частиною першою статті 2 КАС України встановлено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Згідно з частинами першою, третьою, четвертою статті 5 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси. До суду можуть звертатися в інтересах інших осіб органи та особи, яким законом надано таке право. Суб'єкти владних повноважень мають право звернутися до адміністративного суду виключно у випадках, визначених Конституцією та законами України.

Відповідно до частини 1 статті 43 КАС України здатність мати процесуальні права та обов'язки в адміністративному судочинстві (адміністративна процесуальна правоздатність) визнається за громадянами України, іноземцями, особами без громадянства, органами державної влади, іншими державними органами, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, їх посадовими і службовими особами, підприємствами, установами, організаціями (юридичними особами).

При цьому, як визначено у частині 2 цієї ж статті, здатність особисто здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов'язки, у тому числі доручення ведення справи представникові (адміністративна процесуальна дієздатність), належить фізичним особам, які досягли повноліття і не визнані судом недієздатними, а також фізичним особам до досягнення цього віку у спорах з приводу публічно-правових відносин, у яких вони відповідно до законодавства можуть самостійно брати участь.

Відповідно до статті 2 Закону України від 21.05.1997 № 280/97-ВР «Про місцеве самоврядування в Україні» (далі - Закон № 280/97-ВР) місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста - самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України. Місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.

Так, відповідно до положень Закону № 280/97-ВР територіальна громада - жителі, об'єднані постійним проживанням у межах села, селища, міста, що є самостійними адміністративно-територіальними одиницями, або добровільне об'єднання жителів кількох сіл, селищ, міст, що мають єдиний адміністративний центр (абзац другий статті 1 цього Закону).

Згідно із статтею 5 указаного Закону система місцевого самоврядування включає: територіальну громаду; сільську, селищну, міську раду; сільського, селищного, міського голову; виконавчі органи сільської, селищної, міської ради; старосту; районні та обласні ради, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст; органи самоорганізації населення.

Частиною 1 статті 10 Закону № 280/97-ВР передбачено, що сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Представницькі органи місцевого самоврядування, сільські, селищні, міські голови, виконавчі органи місцевого самоврядування діють за принципом розподілу повноважень у порядку і межах, визначених цим та іншими законами (частина третя статті 10 Закону № 280/97-ВР).

Відповідно до частини 1 статті 11 цього ж Закону виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи.

Виконавчі органи сільських, селищних, міських, районних у містах рад є підконтрольними і підзвітними відповідним радам, а з питань здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади - також підконтрольними відповідним органам виконавчої влади (частина друга статті 11 Закону № 280/97-ВР).

Приписами частини 1 статті 16 Закону № 280/97-ВР передбачено, що органи місцевого самоврядування є юридичними особами і наділяються цим та іншими законами власними повноваженнями, в межах яких діють самостійно і несуть відповідальність за свою діяльність відповідно до закону.

Органам місцевого самоврядування законом можуть надаватися окремі повноваження органів виконавчої влади, у здійсненні яких вони є підконтрольними відповідним органам виконавчої влади (частина друга статті 16 Закону № 280/97-ВР).

Положеннями статті 18-1 указаного Закону встановлено, що орган місцевого самоврядування може бути позивачем та відповідачем у судах загальної юрисдикції, зокрема, звертатися до суду, якщо це необхідно для реалізації його повноважень і забезпечення виконання функцій місцевого самоврядування.

Пункт 4 частини 1 статті 38 Закону № 280/97-ВР передбачає, що до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать, зокрема, звернення до суду про визнання незаконними актів органів виконавчої влади, інших органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, які обмежують права територіальної громади, а також повноваження органів та посадових осіб місцевого самоврядування.

Пунктом 30 частини 1 статті 43 Закону № 280/97-ВР визначено, що виключно на пленарних засіданнях районної, обласної ради вирішуються питання, зокрема, прийняття рішень про звернення до суду щодо визнання незаконними актів місцевих органів виконавчої влади, підприємств, установ та організацій, які обмежують права територіальних громад у сфері їх спільних інтересів, а також повноваження районних, обласних рад та їх органів.

Відповідно до частини 10 статті 59 Закону № 280/97-ВР акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.

У рішенні Конституційного Суду України від 18.06.2002 № 12-рп/2002 визначено, що положеннями частини першої статті 140 Конституції України визначено місцеве самоврядування як право територіальної громади (первинного суб'єкта місцевого самоврядування, основного носія його функцій і повноважень) вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.

Як зазначено у рішенні Конституційного Суду України від 16.04.2009 № 7-рп/2009, гарантоване державою місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи і передбачає, зокрема, правову та організаційну самостійність; органи місцевого самоврядування самостійно здійснюють владу і вирішують питання місцевого значення, віднесені законом до їх компетенції.

До того ж, у рішенні Конституційний Суд України від 05.10.2005 № 6-рп/2005 виснував про те, що положення Основного Закону України «носієм суверенітету... є народ» закріплює принцип народного суверенітету, згідно з яким влада Українського народу є первинною, єдиною і невідчужуваною, тобто органи державної влади та органи місцевого самоврядування здійснюють владу в Україні, що походить від народу.

Відтак, суд зауважує, що «кінцевим» нормативно-правовим актом, який змінює статус позивача, вносить зміни до територіального устрою відповідних громад області є оскаржуване розпорядження Кабінету Міністрів України.

Судом встановлено, що спірне розпорядження видане КМУ є таким що порушує права та охоронювані законом інтереси позивача шляхом включення останнього до спроможної територіальної громади за відсутності такого волевиявлення та наявності рішення про його об'єднання з іншою територіальною громадою.

Висновки суду узгоджуються із правовими висновки викладеними Верховним Судом у постановах від 31.10.2022 у справі № 640/14698/20 та від 06.12.2024 у справі №640/13908/20.

У своїй заві про залишення позовної заяви без розгляду Вінницька обласна державна адміністрація я зазначає про безпідставність подання цього позову саме сільською радою.

Однак, у цьому конкретному випадку суд з такими доводами не погоджується адже Хижинецька сільська рада Сокиринецької об'єднаної територіальної громади Вінницького району Вінницької області звернулась до суду саме з підстав ненадання своєї згоди на приєднання до складу Лука-Мелешківської об'єднаної територіальної громади Вінницького району Вінницької області, що підтверджується рішенням №175 від 19.05.2020 року «Про обговорення розпорядження КМУ від 06.05.2020 року №512-р «Про затвердження перспективного плану формування територій громад Вінницької області». Також, вказаним рішенням вирішено звернутись до Окружного адміністративного суду м Києва щодо оскарження включення до складу Лука-Мелешківської територіальної громади Сокиринецької та Парпуровецької територіальних громад.

Таким чином, покликання представника Вінницької обласної державної адміністрації на відсутність у позивача права на звернення до суду з цим позов за таких обставин цієї справи є безпідставним.

В зв'язку із вищенаведеним, суд дійшов до висновку, що заява представника Вінницької обласної державної адміністрації про залишення позовної заяви без розгляду є необґрунтованою та такою, що не підлягає задоволенню.

Керуючись статтями 5, 43, 46, 243, 248, Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

В задоволенні заяви Вінницької обласної державної адміністрації про залишення позову без розгляду - відмовити.

Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення та оскарженню не підлягає.

Головуюча суддя Микитин Н.М.

Судді Панікар І.В.

Шумей М.В.

Ухвала складена в повному обсязі 16.09.25.