Ухвала від 16.09.2025 по справі 610/2580/25

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

16 вересня 2025 року Справа №610/2580/25

Суддя Донецького окружного адміністративного суду в складі Буряк І. В., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про зобов'язання вчинити певні дії,

УСТАНОВИЛА:

10.07.2025 ОСОБА_1 звернулася до Балаклійського районного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, в якому просила:

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області надати їй довідку про розмір перерахованої та недоотриманої пенсії її померлої матері ОСОБА_2 за період з 01.09.2022 по 31.10.2024;

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області надати їй довідку про розмір допомоги на поховання, передбаченої ст. 52 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058 IV та п. 27 Постанови Кабінету Міністрів України №265 від 26.03.2008 р., у зв'язку зі смертю ОСОБА_2 .

Ухвалою Балаклійського районного суду Харківської області від 14.07.2025 вказану справу передано за підсудністю до Харківського окружного адміністративного суду (61022, майдан Свободи, 6, м. Харків).

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 13.08.2025 справу 610/2580/25 передано на розгляд Донецького окружного адміністративного суду.

Згідно протоколу протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 11.09.2025, вказану справу передано на розгляд судд Буряк І.В.

Перевіривши матеріали адміністративного позову, суд дійшов висновку, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 КАС України, у зв'язку з чим вона має бути залишена без руху з огляду на наступне.

Пункт 9 частини 5 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України вказує на невичерпний перелік інформації, яка може бути висвітлена в адміністративному позові для правильного вирішення спору.

Відповідно до частини першої статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом:

1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень;

2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень;

3) визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій;

4) визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії;

5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень;

6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1 - 4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.

Позов в адміністративному процесі - це письмово оформлена і адресована суду письмова вимога, яка складається з вимоги процесуального характеру (відкрити провадження по справі) і вимоги матеріального характеру (захистити невизнане, оспорюване чи порушене право).

При цьому складовими частинами позову є предмет позову та підстави позову.

Предмет позову - це матеріально-правові вимоги позивача до відповідача, направлені на захист порушеного чи оспорюваного права або охоронюваного законом інтересу.

Підстави позову - це факти, які обґрунтовують вимогу про захист права чи законного інтересу. Тобто це обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, які об'єктивуються у поданих доказах. Під підставами позову слід розуміти обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги, а не самі по собі посилання позивача на певну норму закону. До підстав позову входять лише юридичні факти, тобто ті, з якими норми матеріального права пов'язують виникнення, зміну чи припинення прав та обов'язків суб'єктів спірного матеріального правовідношення, та які у своїй сукупності дають право особі звернутися до суду з вимогами до іншої особи.

Зі змісту прохальної частини позовної заяви вбачається, що позивач просить зобов'язати відповідача вчинити дії.

Суд наголошує про відсутність у позові обґрунтувань стосовно законодавчих підстав на надання довідки про розмір допомоги на поховання, передбаченої ст. 52 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV, а також доказів звернення до відповідача з метою отримання такої довідки у відповідності ст. 52 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

При цьому, суд наголошує увагу позивача, що питання щодо розміру допомоги на поховання пенсіонера врегульовано ст. 53 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV, де встановлено, що у разі смерті пенсіонера особам, які здійснили його поховання, виплачується допомога на поховання пенсіонера в розмірі двомісячної пенсії, яку отримував пенсіонер на момент смерті.

Крім вказаного, суд звертає увагу позивача, що відповідно до п. 23 ч.1 ст.4 КАС України похідні позовні вимоги - вимоги, задоволення яких залежить від задоволення іншої позовних вимог (основних вимог).

Вимоги позивача про зобов'язання вчинити певні дії у розумінні ст.4, ст.5 КАС України мають похідний характер, від вимог, які мають бути основними (щодо визнання протиправними рішення, дій, бездіяльності).

В даному випадку вимог основного характеру заявлених до відповідача позовна заява не містить.

Суд наголошує, що під змістом позовних вимог розуміється визначення способу захисту свого права, свободи чи інтересу згідно ч.1 ст.5 КАС України, який має бути сформульований максимально чітко і зрозуміло, оскільки від якості позовної заяви, юридично правильного змісту позовних вимог, зазначення способу судового захисту залежить швидкий і ефективний розгляд справи.

Зміст позовних вимог впливає на з'ясування наявності підстав або перешкод для відкриття провадження у справі.

Суд наголошує, що відповідач має право на подання відзиву на позовну заяву, а отже має бути обізнаним відносно чого (якої саме позовної вимоги) він має надавати таку заяву по суті справи.

Тобто, предмет позову має бути визначений чітко та конкретизовано в прохальній частині позовної заяви.

З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що вимоги адміністративного позову викладено не конкретизовано, тобто не у відповідності до вимог ст.5 КАС України, у зв'язку із чим позивачу слід визначитись із позовними вимогами вимог, які мають бути основними (щодо визнання протиправними рішення, дій, бездіяльності), а також зазначити нормативно правове та доказове обґрунтування в частині порушеного права щодо вимоги про зобов'язання відповідача надати довідку про розмір допомоги на поховання, передбаченої ст. 52 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та надати суду відповідні уточнення до позовної заяви враховуючи положення ст.2, ч.1 та ч.2 ст.5 КАС України.

Відповідно до частини другої статті 132 КАС України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.

Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначає Закон України від 08 липня 2011 року № 3674-VI Про судовий збір (далі - Закон № 3674-VI).

Згідно з частиною першою статті 3 Закону № 3674-VI судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.

Частиною першою статті 4 Закону № 3674-VI встановлено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Відповідно до частини третьої статті 6 Закону № 3674-VI за подання позовної заяви, що має одночасно майновий і немайновий характер, судовий збір сплачується за ставками, встановленими для позовних заяв майнового та немайнового характеру. У разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.

Пунктом 3 ч. 2 ст. 4 Закону України “Про судовий збір» за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру фізичною особою справляється судовий збір у розмірі 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що складає 1 211,20 грн.

Водночас, відповідно ч. 3 ст. 4 Закону України “Про судовий збір» при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.

З позовної заяви вбачається, що позивач із даним позовом звернулась до суду в електронній формі, та заявила 2 окремих позовних вимоги немайнового характеру, отже розмір судового збору має складати - 1 937,92 грн. за дві позовні вимоги немайнового характеру (суд враховує що в даному випадку вимога зобов'язального характеру є похідною).

Позивачем до позовної заяви додано документ про сплату судового збору у розмірі 500,00 грн.

З урахуванням вищевказаного, позивачу необхідно доплатити судовий збір (згідно суми заявлених вимог в адміністративному позові ) у розмірі 1 437,92 грн.

Відповідно до пункту частини 1 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

Згідно частини 2 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України, в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).

Таким чином, усуваючи недоліки позовної заяви позивачу необхідно надати до суду документ про доплату судового збору у визначеному судом розмірі, та уточнену позовну заяву складену у відповідності до вимог ст. 160 КАС України та з урахуванням висновків суду викладених у цій ухвалі.

Керуючись статтями 122, 169, 171, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (84116, Донецька область, місто Слов'янськ, площа Соборна, будинок 3, код ЄДРПОУ 13486010) про зобов'язання вчинити певні дії - залишити без руху.

Встановити позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви протягом 10 днів з дня отримання копії ухвали про залишення позовної заяви без руху, шляхом подання до суду документ про доплату судового збору у визначеному судом розмірі та уточнену позовну заяву складену у відповідності до вимог ст. 160 КАС України та з урахуванням висновків суду викладених у цій ухвалі.

Копію ухвали невідкладно надіслати позивачу.

Повідомити позивачу, що вищевказані документи можуть бути подані до суду шляхом направлення їх через підсистему "Електронний суд".

Роз'яснити позивачу, що у разі невиконання вимог ухвали позовна заява підлягає поверненню.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Суддя І.В. Буряк